Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wolność słowa w Polsce jak za Bieruta

Posted by Marucha w dniu 2009-04-09 (Czwartek)

Fronda.pl,  środa, 8. kwietnia 2009

Historyk Andrzej Nowak jest zszokowany nagonką na książkę Pawła Zyzaka o Lechu Wałęsie.

Nie spodziewałem się tego, ale na podstawie wydarzeń z ostatnich dni stwierdzam, iż wolność słowa nie jest w Rosji mniejsza, niż w Polsce – mówi portalowi Fronda.pl prof. Andrzej Nowak.

Pojawiły się niedawno sugestie, że powinno się Panu odebrać tytuł profesora w związku z tym, że był Pan promotorem pracy magisterskiej Pawła Zyzaka, autora książki „Lech Wałęsa. Idea i historia”. Jak Pan przyjmuje takie głosy?

Z dużym smutkiem. Nie spodziewałem się, że 20 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości politycy będą posuwali się do tego rodzaju przekroczenia swoich kompetencji. To elementy nagonki, o których do tej pory mogłem tylko czytać. W tym kontekście przypomniała mi się konferencja metodologiczna w Otwocku na przełomie 1951 i 1952 roku – jedyna do tej pory konferencja na temat metodologii historii zorganizowana przez polityków. Pani minister Kudrycka zaproponowała właśnie konferencję metodologiczną – znów jej źle doradzono – jako sposób wyjścia z twarzą z sytuacji, w której sama się wpędziła żądając ingerencji politycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pani minister, specjalistka od prawa, żąda zwołania konferencji metodologicznej z dziedziny historii. Jest to dla każdego historyka sytuacja tak haniebna, że aż trudna do wyobrażenia. Nagle cofnęliśmy się o 57 lat.

Atak na Pawła Zyzaka to także atak na „Arcana”. Czy wydanie książki nie było błędem z punktu widzenia wydawnictwa?

Pytanie o roztropność musi zmierzyć się z pytaniem o odwagę. Ta odwaga nie kosztuje nas znów tak wiele, niemniej trzeba podejmować nieco śmielsze kroki jeśli mamy służyć prawdzie historycznej, która jest blokowana. Przykładowo, jeśli nie można było w inny sposób opublikować dokumentów dotyczących rozmów SB z Jackiem Kuroniem – autentycznych, bardzo ważnych, nie dających się podważyć, dotyczących ostatnich dwudziestu paru lat historii Polski – to pismo „Arcana” musiało to zrobić. Burza wokół publikacji, której nikt nie stawiał zarzutów merytorycznych, pokazała, że próbuje się postawić tamę publikacjom źródłowym, a takie muszą się ukazywać, jeśli mamy prowadzić normalne badania naukowe. Ta sama sytuacja powtarza się przy książce Pawła Zyzaka. Jeśli do tej pory nie powstała żadna naukowa biografia najbardziej znanego Polaka ostatnich 50 lat – nie biorę pod uwagę Jana Pawła II, który nie zawsze jest identyfikowany jako Polak, i o którym akurat sporo książek powstało – jeśli żaden z historyków zajmujących się od lat zawodowo historią PRL, posiadając autorytet naukowy nie zmierzył się z tym problemem, to jakim prawem ktokolwiek ośmiela się mówić, że nie wolno podjąć tematu młodemu człowiekowi? Gdyby na warsztacie było dziesięć naukowych prac o Lechu Wałęsie, to by można stwierdzić, że kolejna była niepotrzebna. Odrzucam absolutnie sugestię, że należy młodym ludziom utrudniać zajmowanie się trudnymi tematami.

Problem w tym, że przeciwnikom tej książki udało się, chyba skutecznie, przekonać Polaków, że to jest książka o nieślubnym dziecku Lecha Wałęsy, o sikaniu do kropielnicy i chuligańskich wybrykach, w dodatku oparta w całości na anonimowych źródłach. To oczywiście nieprawda. Jaka to jest właściwie książka?

Trudno dyskutować z książką wedle zaleceń Tomasza Lisa, czyli nie czytając jej. To dość oryginalna formuła recenzowania rzeczywistości. Aby zapoznać się z książką, która jest pewną rzeczywistością, należy ją przeczytać. Zdawanie się na przekazy medialne czy publicystyczne recenzje jest ryzykowne. Kilka recenzji skupiło się w sposób delikatnie mówiąc tendencyjny na kilku stronach tej książki, nawet na kilku zdaniach tej książki, redukując do nich całą jej zawartość – przypomnę że liczy ona 624 strony. Opiera się na ponad tysiącu relacji, materiałów wspomnieniowych, książek, wywiadów, artykułów, zbiorów archiwalnych… Baza źródłowa pod względem ilości jest wystarczająca dla pracy habilitacyjnej. Trzynaście anonimowych relacji, które w tej masie źródeł zostały uwzględnione przez autora, ma charakter metodologicznego ryzyka. Wykorzystanie źródeł anonimowych ma bardzo istotne uzasadnienie – nie można było bowiem zdobyć tej wiedzy w inny sposób. Przed Pawłem Zyzakiem żaden historyk nie pofatygował się, by zbadać biografię Lecha Wałęsy na etapie pierwszych dwudziestu paru lat jego życia. To pokazuje skalę terroru intelektualnego, jaki panuje w Polsce. Przed Pawłem Zyzakiem w rodzinne strony Wałęsy wybrał się jedynie Jerzy Surdykowski, który w 1982 roku wydał w drugim obiegu, za granicą, książkę na temat Lecha Wałęsy. Sprawa nieślubnego dziecka Lecha Wałęsy ma natomiast kluczowe znaczenie, gdyż jest to do tej pory jedyna poszlaka mówiąca nam, dlaczego Lech Wałęsa z dnia na dzień wyruszył do Gdańska. Nie może być biografii politycznej Lecha Wałęsy bez postawienia pytania, dlaczego podjął tą brzemienną w skutkach dla jego życia i historii Polski decyzję. Zwracam uwagę także na to, iż Paweł Zyzak nigdzie nie pisze, iż Lech Wałęsa miał nieślubne dziecko, jedynie wskazuje, iż w 1967 roku wybuchł w jego rodzinnych stronach skandal obyczajowy związany właśnie z takowym podejrzeniem, które podzielało bardzo wiele osób. Te osoby zresztą już po ukazaniu się książki zdecydowały się potwierdzić swoje słowa już pod swoimi nazwiskami w rozmowach z dwoma lokalnymi gazetami. Wypowiedzi te, zebrane niezależnie przez obie gazety, zgadzają się ze sobą w stu procentach i potwierdzają się z relacjami przytoczonymi przez autora książki. Znamienne, że żadna z ogólnopolskich gazet nie pofatygowała się w rodzinne strony Lecha Wałęsy, by zadać kłam słowom Pawła Zyzaka.

Wojciech Cieśla z „Dziennika” chcąc pobić Pawła Zyzaka jego własną bronią wybrał się do Bielsko-Białej, gdzie także zebrał informacje od anonimowych źródeł na temat autora książki o Lechu Wałęsie. Zyzak miał m.in. zniszczyć rower Grażyny Staniszewskiej i wspólnie z kolegami z technikum oglądać się za koleżankami z pobliskiego liceum. Podobała się Panu taka prowokacja?

To nie jest żaden problem dla Pawła Zyzaka, ani nic godnego uwagi. Jeśli dziennikarze chcą pisać tego typu rzeczy, niech piszą. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego ten dziennikarz nie pofatygował się by sprawdzić biografię kogoś nieporównywalnie ważniejszego od Pawła Zyzaka, czyli Lecha Wałęsy? Bardzo łatwo jest szukać anonimowych źródeł na temat kogoś słabego, bezbronnego, kogoś, kto nie dysponuje potężną armią mediów, politycznych szczwaczy gotowych zaatakować każdego, kto chce zająć się takimi bohaterami, niż zaryzykować zmierzenie się z najtrudniejszym tematem, obwarowanym murem zmowy milczenia, jak życiorys Lecha Wałęsy. Łatwo jest kopać słabego.

Jaką według Pana reakcję wywołałaby tego typu książka na temat Wladimira Putina w Rosji?

Nie spodziewałem się tego, ale na podstawie wydarzeń z ostatnich dziesięciu dni stwierdzam, iż wolność słowa nie jest w Rosji mniejsza, niż w Polsce. W Rosji ukazują się biografie Putina w niszowych wydawnictwach – bo przecież o takim mówimy, nakład książki Pawła Zyzaka to 3 tysiące egzemplarzy. Oczywiście autorzy tych książek są narażeni na mniejsze lub większe nieprzyjemności, ale książki tego typu mimo to powstają. Kiedy zobaczyłem skalę tej niesłychanej nagonki bardzo zmartwił mnie fakt, iż telewizja Polsat pokazała klatkę schodową budynku, w którym mieszka pan Paweł Zyzak z żoną i półrocznym dzieckiem. Kiedy Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk opublikowali książkę poświęconą okresowi współpracy Lecha Wałęsy z SB, samochód pana Cenckiewicza uległ, nazwijmy to, zewnętrznym uszkodzeniom. Mamy w zasadzie sytuację podobną do tej w Rosji Władimira Putina.

Jak w Rosji zwalcza się nieprzychylne publikacje?

Książki tego typu są mało znane, bo sposób postępowania w Rosji jest nieco inny – raczej próbuje się wyciszać tego rodzaju publikacje i ewentualnie po cichutku wykańczać wydawców i autorów tych książek, co oczywiście świadczy na niekorzyść dla Rosji. Na szczęście w Polsce część mediów i instytucji myśli inaczej, niż nakazuje linia propagowana z jednego ośrodka kontroli umysłów w Polsce, dzięki czemu trwa walka o pluralizm, o to, by można było różnie pisać o Lechu Wałęsie, a nie tylko według jednego hagiograficznego wzorca. Ta walka ma także formę zapasów na scenie politycznej. W Rosji nie ma tych zapasów, bo nie ma sceny politycznej. Pod tym względem sytuacja jest oczywiście lepsza u nas, jednak jeśli pozwolimy zmonopolizować sposób myślenia o historii, stworzyć swoisty zarząd pamięcią, to zostanie nam tylko jedno centrum, które wcale nie mieści się w IPN. To ci ludzie, którzy zakazać działalności IPN, którzy nazywają pracowników Instytutu „moralnymi i intelektualnymi pierwotniakami”, o Pawle Zyzaku mówią jako o „robaku pływającym w szambie”, albo twierdzą, że należy go „odstrzelić”. Cytuję autentyczne wypowiedzi polityków.

A jak wygląda sytuacja w porównaniu z Zachodem, do którego tak ochoczo aspirujemy?

Na zachodzie pisze się bardzo ostre książki na temat aktualnych polityków, by przypomnieć choćby biografie Tony Blaira, George’a W. Busha, czy Segolene Royal i jej życiowego towarzysza. To książki pisane bez żadnej taryfy ulgowej i ich publikacja jest traktowana jako oczywistość, jako nieodłączny element debaty publicznej. Jeśli ktoś wyobraża sobie, że wolność naukowa polega na prawie do głoszenia tylko jego sądów, to jest to prosta droga do zerwania cywilizacyjnego z zachodem. Mamy do czynienia z walką, której rezultatem będzie albo pozostanie w kręgu cywilizacji zachodniej, albo znalezienie się w strefie, w której będziemy mogli uścisnąć ręce prezydentowi Łukaszence i premierowi Putinowi.

Rozmawiali Stefan Sękowski i Eliza Hartman

Prof. Andrzej Nowak jest historykiem, pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Arcana. Był promotorem pracy magisterskiej Pawła Zyzaka, na podstawie której powstała książka „Lech Wałęsa. Idea i historia”.

Komentarzy 13 to “Wolność słowa w Polsce jak za Bieruta”

 1. Telimena said

  Taki list sie ukazal na forum: prawy.pl; autorem jest Pan albo Pani o ksywie: Czarny Jastrzab
  Jest to bardzo odwazny i patriotyczny list /wyzwanie .
  Poprosilam Pana Czarnego Jastrzebia na panskie forum Panie Gajowy Marucho, mam nadzieje iz nie oberwie mi sie po nosie za to? Nie moge sie doczekac az wieksze grono zapozna sie z jego trescia.
  Z powaga wielka,
  T.
  ———- Wiadomość przekazana dalej ———-
  Od: @gmail.com>
  Data: 31 marca 2009 18:23
  Temat: Protestuję ja i moja Rodzina panie Kurtyka
  Do: sekretariat.ipn@ipn.gov.pl

  Przeciwko zwolnieniu pana mgr historii Zyzaka.Działacie wybiórczo,z premedytacją.Ten tuman po 5 klasach szkoły specjalnej i SPR przy POM,złodziej stoczniowy i eskaerowski,ubecko esbecki oraz IW,kapuś, jest broniony przez was?teraz?,tego głąba i umysłowego troglodytę jak nie opuści Polski czeka latarnia,tak panowie z IPN.Archiwa poza granicami Kraju są też dostępne,prócz waszych wybiórczo i koniukturalnie.Czemu u was cisza w poniższym temacie?,udostępnię panu Zyzakowi jeszcze więcej materiałów do II części książki o tym żydowskim skurwysynie bolku alias Leibie Khone.To jego Tate żołnierze US Army wzięli do niewoli na zachodnim froncie w mundurze Wehrmachtu,po przyznaniu się,do żydowskiego pochodzenia wyjechał do USA,już jako parch,a Bolka wychowywał jego brat pozostały w Polsce.Takich rewelacji na temat „polskich” „polityków” mam więcej.Co ze Stolzmanem juniorem synem oprawcy Polaków w tym „Inki” z NKWD i ŚMIERSZY,pułk.Izaaka Stolzmana,,ksywa.”Krwawy Karzeł” z Pomorza,etc.Czy dalej będziecie ogłupiać wybiórczo Polaków?,bo mnie napewno się,wam nie uda,jak i mojej doświadczonej przez parchobolszewię Rodziny(Sybir i utrata majątku),a takich nas jest miliony.Kiedy napiszecie wreszcie prawdę o Wolskim,sowieckim agencie Śmierszy,NKWD,Wolskim alias „Jaruzelskim”,takim „Klossie”,dużo by mogła o tym parchobolszewiku powiedzieć moja zmarła Babcia i Dziadek,oraz Mamy zmarły 10 lat temu Brat,porucznik zwiadu w tym czasie,znający tego parchobolszewika pod tetełe Wolski,znający bardzo dobrze rodzinę Jaruzelskich,z którą jechali na Sybir 10.02.1940.Co o poniższym tekście panowie Kurtyka i inni „strażnicy prawdy” przed Narodem.Ta prawda i bez waszego udziału wychodzi,dzięki Internetowi i otwartym i dostępnym już dla ogółu archiwom,tak Wehrmachtu,BND,Stasi,CIA, no i kto ma wejścia KGB-FSB,GRU.Ja poniższy tekst wyślę mgr Zyzakowi,jak i wiele innych materiałów z zachodnich archiwów,także Wehrmachtu na temat rodzinki i parchatego pochodzenia tego parcho niemca.Kurski nie kłamał,tylko za mało powiedział.Ja obecnie wypełniam tę lukę,pisząc gdzie się,da by Polakom oczy otworzyć na to kto,jakie to nie polskie łachudry nami (nie)rządzą,parcho szwab Ryży i z jakim korzeniami.Gdzie wasze zainteresowanie niejakim bezpaństwowowcem parchem Ickiem Rostowskim?,etc.A teraz czytajcie:–

  Leiba Khone alias tw.Bolek Wałęsa, to nie tylko cwaniak i kapuś, ale ktoś znacznie gorszy.
  Drugi dzień świąt Wielkiej Nocy,17 kwietnia 1995, Gdańsk, ul Wita Stwosza 39. Pod 10-cio piętrowym wieżowcem, wówczas tam stojącym, dokładnie o 5.50 wybuchają ładunki, podłożone w niezwykle precyzyjny sposób. Dwie dolne kondygnacje zamieniają się w ruinę, a budynek, zgodnie z wyliczeniami, nie przewraca się, tylko osiada z minimalnym odchyleniem. Giną 22 osoby. Po co? Ano dlatego, że mieszkał tam na 6-tym piętrze ppłk Adam Hodysz, były szef UOP w Gdańsku, któremu min. Macierewicz powierzył zadanie zweryfikowania, co do autentyczności zawartości, teczki konfidenta SB TW „Bolek”. I teczki tej Hodysz min. Milczanowskiemu nie wydał , pomimo kilkukrotnych żądań, wspieranych groźbami pozbawienia życia. Wracając do budynku, co się dzieje po wybuchu, czy przyjeżdża straż pożarna i pogotowie? I tak i nie. Bo niby są, ale…zabroniono im, poza ewakuacją ludzi, których od początku bardzo dokładnie „sprawdzano”, cokolwiek innego robić. Do końca dnia budynek przeszukują „cywilni specjaliści”, czyli ekipa Milczanowskiego. Ale teczki Bolka w budynku nie ma, pomimo doniesień, że na 100% miała tam być. W związku z tym budynek, dla zatarcia śladów zbrodni, zostaje obłożony materiałami wybuchowymi i za dwie 13-ta dnia następnego wysadzony. Dopiero wówczas pozwolono ratownikom szukać… ciał zabitych. A jako „oficjalną” przyczynę podano wybuch…”gazu”. Odpowiedzialność próbowano zwalić na pewnego emeryta, który zginął na parterze, bo…był ubrany i często mówił, że tu „wszystkich załatwi”. Tyle, że ubranych było więcej (niektórzy zdążyli szczęśliwie wyjść), bo o 6.00 w pobliskim kościele odprawiana była msza Wielkanocna (drugi dzień Świąt). I w tym bloku nie był to akurat najgorszy typ człowieka. Ale to nikomu nie ze zbrodniarzy i piszących na ich usługach „piesków wolnego dziennikarstwa” nie przeszkadzało, aby pisać takie bzdury i przedstawić ewidentną zbrodnię jako „naturalną katastrofę”. A co do wzmiankowanej teczki, kilka dni po tej zbrodni, ppłk Hodysz teczkę oddał. Nie chciał aby przez teczkę agenta TW „Bolek” zginął jeszcze ktokolwiek spośród ludzi, których dobrze znał i cenił. Za tę zbrodnię Milczanowski ani Wałęsa nigdy nie odpowiedzieli. I najprawdopodobniej nigdy nie odpowiedzą, tak długo jak długo będzie istniał państwowy twór żydo-sbecki zwany III RP.—-To też zamieszczam na wszystkich forach,także Polonijnych.Już nigdy żaden pomiot zbrodniarza,bandyty parchobolszewickiego pokroju Izaaka Stolzmana-juniora,Bermana,etc,nie zostanie Prezydentem Polski,będę się,o to starał usilnie uświadamiając nieświadomych Polaków.Tak panowie (po takich panach przodkowie mojej Mamy na konia wsiadali,od czasów Króla Władysława III,Warneńczykiem zwanym) z wybiórczego IPN,nazwiska księży wyciekają,dziwnym trafem,a gdzie nazwiska utrwalaczy,łamaczy charakterów? no gdzie?,Kiszczak ma was w dupie,bo ma całe archiwum w domu,jako polisę na życie i bardzo dobre przeżycie jego,jego rodziny,Wolskiego i swych janczarów,renegatów.Pan mgr Zyzak ma być przywrócony do pracy,bo to Polak z charakterem.Ciekawe czy doczekam się,od was panie Kurtyka „strażniku prawdy” odpowiedzi.Nie pozdrawiam kosmopolitów i koniukturalistów.~Czarny Jastrząb (87.206.74.140), 2009-03-31 20:23:57

  P.S. Panie Czarny Jastrzebiu prosze mi wybaczyc, ale wytrzymac nie moglam i panskiej zgody nie czekalam.

  ,

 2. Lehoo said

  Najlepsze życzenia dla pana Gejowego z okazji święta Pesach

 3. babetka said

  Zawsze powtarzam i bedę powtarzać: lech wałęsa czerpał z józefa piłsudskiego. Skoro komuś tak prymitywnemu (pod każdym względem) ale równocześnie sprytnemu jak piłsudski udało się być „wielkim marszałkiem” w kraju takim jak Polska to dlaczego lechowi wałęsie , pochodzącemu podobno „z rodu cesarza rzymskiego Walensa.” (sic) ma się nie udać ?
  Bardzo skromnie przypomnę, że józef piłsudski także „pochodził” z kniaziowego rodu. Obydwaj bracia piłsudcy „podtrzymywali opinię o swoim „kniaziowskim” pochodzeniu a józef po powrocie z zesłania , niekiedy posługiwał się nazwiskiem Ginet.”
  Nie ma miejsca na cytowanie ksiązki Pająka i Pannenkowej na temat rzekomego kniaziowego pochodzenia piłsudskiego.

  Skoro taki łotr jak piłsudski został wielkim w Polsce to dlaczego inny, tym razem współczesny łotr wałęsa ma nim nie być ?

 4. Inkwizytor said

  Oczywiście nie ma miejsc na cytowanie Pana Pająka. Musze jednak napisać, że jego książka o piłsudasie jest najlepiej udokumentowana z tych, które czytałem. Wsród młodych patriotycznie nastawionych Polaków spotykam przerażająco dużo wielbicieli tego Rycerza Kadosz. Wynika to tylko i wyłącznie z niewiedzy o piłsudasie kabotynie.

 5. aga said

  OCZYWISCIE,JA NAZYWAM PILSUDA bolek IIRP -ON TEZ MIAL TAKI PROSTACKI JĘZTYK I ‚MANIERY”BUFONA,PRZESZŁOŚĆ AGENTURALNĄ,.
  INKWIZYTOR: KSIAZKA IRENY PANENKOWEJ TEZ JEST BARDZO DOBRZE UDOKUMETOWANA.ZRESZTA PAJĄK JA CYTUJE.

 6. Inkwizytor said

  Tak wiem. Chwała Panu Henrykowi za napisanie tej książki oraz innym autorom demaskujacym tego piłsudasa figuranta masonerii. Ohydnie zmitologizowany piłsudski zatruwa patriotycznego ducha Polaków. Bolek jest skończony czas rozprawić sie tez z mitem piłsudasa jako Ojca Polski odrodzonej. Pracy Ago jest na lata. Niewielu ludzi ma taka wiedzę jak ja, Ty czy Babetka. Jesli w TVN nie powiedzą ( a nie zrobia tego ) to ludziom nie chce sie samodzielnie szukać. Inna sprawa, że „polscy robole” dzieki zydowskim lichwiarzom maja na głowie problem jak utrzymac rodziny niz zajmować sie towarzyszem Wiktorem aka piłsudskim

 7. Ja said

  Dzięki mojej pracy poznałam dużo ludzi, którzy pracowali i dobrze znali „Bolka”. Opowiadania świadków potwierdzają wszystko, co m.in. napisał Paweł Zyzak.
  Wiele informacji o Wałęsie jest wprost rewelacyjnych, dlatego uważam, iż więcej mogłoby powstać dobrych i prawdziwych dokumentów, książek o nim.
  Pamiętajmy, że czas leci i ludzie – świadkowie, którzy znali „Bolka” umierają.

 8. Przedslaw said

  #3
  Pilsudski mial nie tyle przeszlosc agenta, on cale zycie byl silnie uzalezniony od agentury, o tym swiadcza fakty z jego dzialalnosci.
  Pomimo sklonnosci do wulgaryzmow mial na’pewno wiecej oglady niz Walesa. Potrafil ukladac logiczne zdania wraz z orzeczeniem. Autentycznie byl wielbicielem Slowackiego, czy cos takiego przypomina Walese?
  Pilsudski mial mature, mial tez plany wyzszych studiow, ktorych jednak nigdy nie zrealizowal. Pochodzil z warstwy szlacheckiej, ciekawe jak daleko siega jego drzewo genealogiczne? moze ktos wie. Dziwne, ale nie spotkalem sie aby ktos o tym pisal, a to moglo by wiele wyjasnic.

  #1.
  To czy Pilsudski byl taki „sprytny” jest dyskusyjne, wyglada na to, ze raczej byl slaba marionetka w rekach sluzb wywiadowczych.

 9. PL said

  Jedno podziwiam u tego łajdaka Wałęsy: niezwykłą wręcz bezczelność w negowaniu udowodnionych faktów i pójście w zaparte. Bardzo przypomina w tym Michnika, też profesjonalnego kłamcę.
  Kto wie, czy Wałęsa jednak nie ma „korzeni”…

 10. babetka said

  wyp. 8 –
  1/ Czy jest Pan pewny, że józef piłsudski pochodził ze szlacheckiej rodziny ? Korzenie „kniaziowe” przecież sfałszowali gdyż odowodniono jeszcze przed wojną, że piłsudski wraz z bratem nie mieli żadnych kniaziowych korzeni.
  2/ maturę owszem miał i był nawet na studiach uniwersyteckich ale po roku „przerwano” mu to całe studiowanie gdyż został zesłany na Syberię.

  Mam pewność, że gyby piłsudski żył w czasach nam współczesnych na pewno nie miałby nawet matury, gdyż jego charakter i usposobienie jest tożsame z tym co prezentuje wałęsa.
  Wałęsa to takie przedłużenie piłsudskiego narzucone Polsce przez masonerię.
  Jest jedna tylko różnica, prawda o wałęsie zaczyna się przebijać bardzo szybko do ogólnej świadomości Polaków czego nie było za czasów piłsudskiego.

  W związku z tym mam pytanie :

  Czy prawda o wałęsie pomoże dotrzeć do prawdy o piłsudskim ?

  wyp.9 –
  wałęsa wg mnie ma tak zwane „korzenie” gdyż świadczy o tym jego sposób wypowiadania się czyli plusy dodatnie, plusy ujemne , jestem za a nawet przeciw – iście przewrotny (faryzejski) sposób myślenia a co za tym idzie postępowania. To na pewno żyd i jego to strata i należy mu współczuć, że urodził się żydem.
  Tego nie wolno podziwiać , to trzeba dyskredytować gdyż w takim żydowskim zaprzeczaniu nie ma nic do podziwiania. Takich ludzi trzeba zwalczać, dyskredytować i ukazywać ich małość a nie podziwiać !

 11. babetka said

  A jednak, w dzisiejszym ND : http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20090410&id=po21.txt.

  A jednak ludzie wyczuwają, że NALEŻY POSTAWIĆ ZNAK RÓWNOŚCI POMIĘDZY WAŁĘSĄ A PIŁSUDSKIM.

  Co prawda artykuł w ND traktuje o tym negatywnie ale pisze o takich porównaniach pojawiających się na innych forach.

 12. […] https://marucha.wordpress.com/2009/04/09/wolnosc-slowa-w-polsce-jak-za-bieruta/  W czasach Jagiellonów budżet państwa wynosił ok. 70 000 dukatów. Koszt utrzymania 1000 […]

 13. […] https://marucha.wordpress.com/2009/04/09/wolnosc-slowa-w-polsce-jak-za-bieruta/ […]

Sorry, the comment form is closed at this time.