Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marek o Czy Duda zatańczy kazaczo…
  wanderer o Wolne tematy (45 – …
  wanderer o Wolne tematy (45 – …
  revers o Czy Duda zatańczy kazaczo…
  NICK o Wolne tematy (45 – …
  Marucha o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  Za_granicą_widać_Lep… o Rozbić system samowładzy
  revers o Czy Duda zatańczy kazaczo…
  NICK o Wolne tematy (45 – …
  JARNO o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  wanderer o Rozbić system samowładzy
  JARNO o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (45 – …
  revers o Wolne tematy (45 – …
  NICK o Wolne tematy (45 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 517 obserwujących.

Z blogu ks. Isakowicza-Zaleskiego

Posted by Marucha w dniu 2009-07-21 (Wtorek)

2009-07-20

Odbywa się doroczne łemkowskie święto, zwane Watrą, w Zdyni pod Gorlicami. Dobrze, że mniejszości etniczne i narodowościowe pielęgnują swoje tradycje. Dobrze, że państwo polskie je w tym wspomaga. Żle jednak, że niektóre z tych święt stają się okazją do propagowania idei antypolskich i faszystowskich.

W dzisiejszym „Dzienniku Polskim” możemy przeczytać w reportażu z Watry: „Igor Panas z wykształcenia matematyk, z zawodu fotograf przyjechał do Zdyni z Lwowa. Jest Ukraińcem. Nosi czerwoną koszulkę z wizerunkiem Stepana Bandery. Miał w rodzinie banderowców, członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. – Mam pełne prawo nosić tę koszulkę, bo sercem jestem banderowcem – mówi. Nie ma łemkowskich korzeni, ale do Zdyni przyciągnęła go dobra sława, jaką otoczona jest organizowana tam od dwudziestu lat łemkowska watra. Fotografuje, poznaje ludzi. Nie ma żadnej bariery językowej, bo w Zdyni przez trzy dni trwania Święta Kultury Łemkowskiej obowiązuje język ukraiński.”

Stepan Bandera, szef terrorystycznej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów był zbrodniarzem. W okresie międzywojennym przyczynił się do zabójstwa kilku polskich urzędników, w tym ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego i lwowskiego kuratora oświaty Stanisława Sobińskiego, za co został skazany prawomocnym wyrokiem sądowym. Karę śmierci zamieniono mu na dożywocie, a we wrześniu 1939 r. został ze względu na polski humanitaryzm wypuszczony z więzienia. Cały czas kolaborował z Niemcami, a jego formacja wzięła udział w ludobójstwie Żydów i Polaków.

Gdyby na jakimkolwiek festiwalu kultury niemieckiej, nawet w samych Niemczech, ktoś nosił na sobie koszulkę z Adolfem Hitlerem czy Heinrichem Himmlerem, to wybuchłby skandal, a władze nie tylko polskie interweniowałyby. Podobnie byłoby, gdy na festiwalu kultury żydowskiej, gdyby ktoś ubrał koszulkę z podobiznami okrutnych oficerów Urzędu Bezpieczeństwa np. Anatola, Fejgina, Jożef Różańskiego vel Józef Golberg czy Julii Brystygierowej, zwanej przez swe ofiary „Krwawą Luną”. Albo też z podobiznami żydowskich policjantów, którzy w czasie II wojny światowej współpracowali z Niemcami, pomagając im w zagładzie swoich rodaków. Jednak ubranie koszuli z podobizną Bandery czy z innego ukraińskiego zbrodniarza nie wzrusza „poprawnie politycznie” polskich władz.

Minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna wciąż udaje, że nie widzi odradzającego się agresywnego nacjonalizmu ukraińskiego. Może się to bardzo zemścić w najbliższym czasie, w czasie EURO 2012, które z pewnościa pogrobowcy z UPA wykorzystają do propagowania swoich „wartości”. Jeżeli prokuratura polska nie zareaguje na zjawiska opisane w „DP”, to znaczy, że Trzecia RP jest tak słaba jak Rzeczpospolita szlachecka w XVIII w.

Co do podobnych paranoi, to jeden z Internautów napisał do mnie: „Jestem pełen oburzenia treściami publikowanymi na zakłamanej Wikipedii. Proszę zajrzeć na stronę poświęconą nacjonalistycznemu ukraińskiemu zespołowi „Tartak” i i samemu się przekonać jakie kłamstwa są tam wypisywane. Próbowałem wielokrotnie zmieniać i pisać że UPA nie walczyło z ” armią niemiecką i wspierającymi ją oddziałami polskimi” tylko napadło na bezbronnych wiernych zgromadzonych w kościele. Niestety jakiś głupi administrator ciągle przywracał poprzednią wersję i teraz zablokował możliwość edycji strony. To skandal!! Artykuł w tej Wikipedii ma wyraźnie charakter gloryfikujący ten nacjonalistyczny zespół Tartak.”

I rzeczywiscie. Otwarłem w Wikipedii link grupy muzycznej „Tartak” z Łucka na Wołyniu i przeczytałem ku swemu zdumieniu: Historia zespołu zaczyna się w roku 1996, kiedy projekt bierze udział w festiwalu Czerwona Ruta, który wygrywa w kategorii muzyki tanecznej, zaprezentowawszy piosenki O-la-la, Podaruj meni kochannia i Bożewilni tanci. Wydany w 2004 roku utwór „Ja ne choczu” stał się jednym z hitów pomarańczowej rewolucji. W 2006 roku wraz z Andrijem Pidłużnym (znanym pod pseudonimem artystycznym Niczława) zespół zarejestrował utwór Ne każuczy nikomu, poświęcony bojownikom za wolną Ukrainę. Wideoklip nakręcono na miejscu bitwy, która miała miejsce w 1943 pomiędzy UPA a armią niemiecką i wspierającymi ją oddziałami polskimi.”

Jeszcze jeden krok a dowiemy się, ze na Wołyniu w 1943 r. UPA broniła bezbronnej cywilnej ludnosci ukraińskiej, na którą napadało Wojsko Polskie wspierane przez SS i Gestapo . A może dowiemy się także w czasie powstania w Warszawie bojówki złozone z Polaków i Żydów mordowały bezbronna ludność niemiecką.

Napiszę jednak list do polskiej prokuratury.

PS. Dzisiejszy Dziennik Internetowy Katolickiej Agencji Informacyjnej streszczając artykul z „DP” ocenzurował cały akapit o koszulce z Banderą, pozostawiając jedynie dwa fragmenty mówiące o tym, że Łemkowie spędzją w Zdyni czas na modlitiwie oraz na spożywaniu piwa i kiełbasek. Tak wygląda „poprawnie politycznie” rzetelność dziennikarska.

Komentarzy 11 to “Z blogu ks. Isakowicza-Zaleskiego”

 1. J.Mazur said

  Są dwa rodzaje Łemków. Mowa o kierunku proukraińskim i przeciwnym jemu – orientacji karpatoruskiej- łemkowskiej. Każdy z tych dwóch odłamów ma własną organizację. Z grubsza rzecz biorą Łemkowie proukraińscy są wyznania katolickiego obrządku greckiego, Łemkowie – Karpatorusini albo „Tylko Łemkowie” są prawosławni. Ale to nie jest reguła.

  Pierwsze Łemkowskie Watry były organizowane przez odbywały się w atmosferze łemkowskiej- pielęgnowano rodzimy język rusiński i kulturę. Organizowało je Stowarzyszenie Łemków będące członkiem światowej Rady Rusinów.

  W latach 90- tych Watra został przejęta przez Zjednoczenie Łemków- organizację ściśle powiązaną ze Związkiem Ukraińców w Polsce. Wówczas to na Watrach pojawiły się elementy nacjonalistyczne, zapraszano coraz więcej zespołów z Ukrainy. Pojawiały się elementy nacjonalizmu ukraińskiego. I flaga ukraińska obok polskiej i rusińskiej.

  Wielu Łemków nie zgadza się z takim stanem rzeczy. Są oni piętnowani jako rozbijacze narodu (w domyśle ukraińskiego)

  Pisząc niepochlebne (i słuszne) słowa o Watrze należy pamiętać, że nie jest ona wyrazem woli całego narodu łemkowskiego a jedynie jego poddanej ukraińskiej propagandzie części.
  Warto też pamiętać o skomplikowanej historii tego narodu.
  I nie ferować pochopnie wyroków.

 2. J.Mazur said

  Oczywiście to co napisałem miało charakter informacyjny. Zawsze staram się występować jako rzecznik sprawy łemkowskiej.
  Jeśli chodzi o meritum artykułu całkowicie popieram zdanie Autora.

 3. Marucha said

  Ja też jestem łemkofilem, panie Jarosławie…

 4. J.Mazur said

  Ciężkie brzemię… Zwłaszcza w towarzystwie niedoczytanych wszystkowiedzących.

 5. RomanK said

  Widzimisie..ze te prowokacje maja jakis ten sam pokrywajacy sie wzorzec..sa tolerowane przez polskie wladze i jakoby zachecane.
  Lemkowie doskonale zdaja sobie sprawe z tego- ze ktos nimi gra.A kal gra to cos chce wygrac.
  Tak samo jak wiele nowych historycznych faktow czczonych przez nowe elity ukrainskie…celowo nie pisze Ukraincow.
  Jak wlasnie bitwy -ktorych nie bylo… bohaterow bitew- ktorzy niestnieli..
  TYlko Pan BOg stworzyl z niczego swiat, Zydzi pieniadze…i sluzby Ukraine:-)))
  Nie ma czegos takiego jak narod ukrainski…jest szereg ruskich plemion..w tym Lemkowie nalezacych do zachodnich Slowian, ktorzy przy malym wysilku ze strony polskiej moga uwazac sie za Polakow- tak jak za Polakow uwazaja sie Lasoki, czy Pogorzanie z tych samych terenow- czyli i pan Jaroslaw i ja:-))czy Slazaki, Mazury etc….
  To co wyczyniaja wladze obecnej POlski jest karygodne…oddawanie sie na lep halyczynnej skrajnie rasistowskiej elicie tzw Zachodniej Ukrainy badziej poprawnie Malopolski Wschodniej( wojewodztwo ruskie)i wspomaganie jej, jest wielkim bledem. Widza to wokol wszyscy widza Rossjanie, Biaolrussini, widza Rusini z Malorusi Kijowskiej…i widza tez zagrozenie jakie z tego moze wyniknac.

 6. RomanK said

  Zreszta..panie Jaroslawie..z moich obserwacji wieloletnich Lemkowie zawsze cywilizacyjnie utozsamiali sie z POlakami, tzn przystawali do Polakow. Niejednokrotnie to odkrywalem ze trzymali sie z nami majac do wyboru Rosjan, czy Tzw Ukraincow zza kordonu. Gadali z nimi owszem- ale nie utozsamiali sie z nimi..ale tez zauwazylem =ze tamci zawsze na nich gadali z taka jakby obcoscia …Lemko, czulo sie ,ze mowia oni Lemko – jak Lach…ma pan takie spostrzezenia???

 7. i-adamczak said

  Schetyna to czysty ukrainiec.

 8. jurek said

  Szerzej rzecz ujmując to należołoby sobie przypomnieć, co to takiego naród ukraiński, a właściwie rusini. Pierwotną ludność ziem ukrainnych Tatarzy systematycznie wyrzynali w pień. Stąd np. dzikie pola. Osadnictwo na tych ziemiach XVI-XVII wieku, to głównie zbiegli chłopi z ziem koronnych.Jaki ci tam Widacki teraz jest to jest, ale onegdaj napisał piękną książkę „Kniaż Jarema”. Zaludnienie we włościach JO księcia Wiśniowieckiego wzrosło w ciągu 20 lat 40-krotnie. Stąd też jego srogość przy pacyfikowaniu Ukrainy – karał swoich poddanych, którym „przychylił nieba”. Sporą winę ponoszą też Żydzi ze znanym „tradycyjnym” stosunkiem do współobywateli. To bractwo, co nawiało z Polski, po prostu się „skozaczyło”. Naturalnie problem jest bardziej złożony, tam był tygiel różnych nacji. No i należy ciągle powracać do „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza, jak mój śp.Teść. Kończył czytać i zaczynał od początku. Tą wspólną przeszłość należy uświadamiać braciom Ukraińcom. A co mają powiedzieć Litwini, jeśli to właśnie Wielkie Księstwo Litewskie sięgało od Bałtytckiego i Północnego do Czarnego?

 9. wet3 said

  @ I-Adamczak
  A ja zawsze myslalem, ze Schetyna jest starozakonny…

 10. wet3 said

  @ Jurek
  Nie wiem jakich Litwinow masz tu na mysli? – Litwinow-Baltow, czy Litwinow-Komipermiakow – z ktorymi zawarlismy Unie Lubelska. Z Litwinami-Baltami zadnej unii nie zawieralismy. Oni byli wowczas juz podbici przez Liwinow-Komipermiakow z pomoca Bialorusinw, ktorych woczas nazywano Litwinami. Pamietaj, ze pierwsza historyczna stolica Litwy (komipermiackiej) byl Nowogrodek, a po podboju Liwtwinow-Baltow przeniesiono stolice do Wilna, ktore kiedys bylo slowianskim grodem o nazwie Krzywy Rog. Popatrz sobie do Konecznego.

 11. jurek said

  Trochę się zagalopowałem z tym morzem Północnym. Dzięki za uściślenie nt. Litwinów. O ich historii mam słabe pojęcie. Chodziło mi o podkreślenie, jak wielkie państwo razem tworzyliśmy, a teraz? Oni i Rusini mają jakiś kompleks niższości w stosunku do nas, bo polonizowaliśmy ich elity. Stąd te eksplozje ich nacjonalizmów. Może, dyskretnie, odtwarzać wizję Rzeczypospolitej Trojga Narodów, gdzie miały być równe i byłyby. U Konecznego spróbuję ten wątek odnależć, bo znam właściwie za śp.Ojcem Profesorem Krąpcem i in. tylko jego rozważana nt. cywilizacji. Pozdrawiam.

Sorry, the comment form is closed at this time.