Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  AQQ o MO Rosji: w ciągu 24 godzin po…
  Sebastian o Wolne tematy (38 – …
  UZA o Drażnienie Ruskiego
  ! o Drażnienie Ruskiego
  Andzia o Wolne tematy (38 – …
  Marucha o Wolne tematy (38 – …
  w o Drażnienie Ruskiego
  Sebastian o Pat Buchanan przeciwko Finland…
  ! o Wolne tematy (38 – …
  Piotr B. o Drażnienie Ruskiego
  Marucha o Drażnienie Ruskiego
  UZA o Norman Finkelstein: Rosja ma h…
  Dw1278 o MO Rosji: w ciągu 24 godzin po…
  Sebastian o Drażnienie Ruskiego
  Tadek o Drażnienie Ruskiego
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 615 obserwujących.

Lwów nie zasługuje na EURO 2012

Posted by Marucha w dniu 2010-02-08 (Poniedziałek)

“Organizowanym przez UEFA i FIFA rozgrywkom sportowym towarzyszy – zaczerpnięta z tradycji greckich olimpiad – idea niesienia pokoju między narodami. Pięknym świadectwem pielęgnowania tej idei jest m.in. umożliwianie organizowania wielkich imprez sportowych państwom słabiej rozwiniętym gospodarczo, co ma pozwolić im na nadrabianie zapóźnień cywilizacyjnych i kulturowych. Taką szansę otrzymała współcześnie Ukraina, której powierzono współorganizowanie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Niestety, w kraju tym doszły do władzy siły polityczne, które zainteresowane są nie rozwijaniem procesów demokratyzacyjnych i przybliżaniem własnego państwa do rodziny narodów europejskich, ale pielęgnowaniem tradycji szowinistycznych i faszystowskich. Dobitnym wyrazem hołdowania tym tradycjom było nadanie 20 stycznia 2010 r. przez Wiktora Juszczenkę tytułu Bohatera Narodowego Ukrainy międzynarodowemu terroryście i skrajnemu nacjonaliście – Stepanowi Banderze, a także wydanie 28 stycznia 2010 roku dekretu heroizującego OUN-UPA jako organizację walczącą o wolność Ukrainy.” – piszą Kresowianie.

Fédération Internationale de Football Association
Président Joseph S. Blatter
FIFA-Strasse 20,
P.O. Box 8044 Zurich
Suisse

Szanowny Panie Prezydencie,

Organizowanym przez UEFA i FIFA rozgrywkom sportowym towarzyszy – zaczerpnięta z tradycji greckich olimpiad – idea niesienia pokoju między narodami. Pięknym świadectwem pielęgnowania tej idei jest m.in. umożliwianie organizowania wielkich imprez sportowych państwom słabiej rozwiniętym gospodarczo, co ma pozwolić im na nadrabianie zapóźnień cywilizacyjnych i kulturowych.

Taką szansę otrzymała współcześnie Ukraina, której powierzono współorganizowanie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Niestety, w kraju tym doszły do władzy siły polityczne, które zainteresowane są nie rozwijaniem procesów demokratyzacyjnych i przybliżaniem własnego państwa do rodziny narodów europejskich, ale pielęgnowaniem tradycji szowinistycznych i faszystowskich. Dobitnym wyrazem hołdowania tym tradycjom było nadanie 20 stycznia 2010 r. przez Wiktora Juszczenkę tytułu Bohatera Narodowego Ukrainy międzynarodowemu terroryście i skrajnemu nacjonaliście – Stepanowi Banderze, a także wydanie 28 stycznia 2010 roku dekretu heroizującego OUN-UPA jako organizację walczącą o wolność Ukrainy.

Stepan Bandera był liderem szowinistycznej organizacji OUN-UPA. Wyznawany przez jej członków tzw. Dekalog nacjonalisty głosił: „Nie zawahasz się dokonać najgorszego przestępstwa, jeśli tego wymagać będzie dobro sprawy”. Kierując się takim kodeksem postępowania, w latach trzydziestych XX wieku organizacja ta przeprowadzała zamachy zbrojne na rozmaite instytucje, a także na osoby dążące do porozumienia polsko-ukraińskiego (m.in. na Tadeusza Hołówkę, Iwana Babija, Sydora Twerdochliba). 20 listopada 1935 r. Bandera zorganizował zamach terrorystyczny na polskiego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, za co został skazany na karę śmierci, zamienioną na karę dożywotniego więzienia. Kolaborując z Hitlerem, przyczynił się do sformowania dwóch ukraińskich batalionów Wehrmachtu – Nachtigall i Roland. Członkowie kierowanej przez niego organizacji współtworzyli też ukraińskie oddziały SS-Galizien.

Po wkroczeniu Niemców do Lwowa w r. 1941 Stefan Bandera ogłosił Akt niepodległości Ukrainy. Jako jeden z przywódców funkcjonującego przez 12 dni państwa ukraińskiego jest on bezpośrednio odpowiedzialny za masową eksterminację lwowskich Żydów.

Bandera ponosi ponadto moralną i polityczną odpowiedzialność za akty ludobójstwa dokonanego ze szczególnym okrucieństwem przez bojówki OUN-UPA, których ofiarami stało się ok. 200 tysięcy osób narodowości polskiej, żydowskiej, czeskiej, ormiańskiej, w tym – starców, kobiet i dzieci. Bojówki te dopuściły się jednej z najokrutniejszych zbrodni w dziejach nowożytnej Europy. Nie tylko mordowały ludność cywilną, ale też starały się zadać jak największe cierpienia swym ofiarom. Wydłubywanie oczu, odcinanie języków, przerzynanie ofiar piłami, rozcinanie brzuchów ciężarnym kobietom, nabijanie dzieci na żerdzie drewnianych płotów – były typowymi metodami postępowania oprawców.

Władze państwowe Ukrainy, tj. zarówno dotychczasowy Prezydent Wiktor Juszczenko, jak też Premier Julia Tymoszenko, od kilku lat systematycznie gloryfikują organizację OUN-UPA i jej przywódców, a także – ukraińskie oddziały SS i Wehrmachtu. Na ulicach ukraińskich miast w sposób oficjalny pojawia się symbolika faszystowska oraz głoszone są hasła szowinistyczne.

Społeczność międzynarodowa jest coraz bardziej zaniepokojona rozwojem ideologii faszystowskiej na Ukrainie. Wyrazem tego jest chociażby przyjęta 18 grudnia 2009 r. rezolucja ONZ, potępiająca zbrodnie OUN-UPA oraz przestrzegająca Ukrainę przed dalszym gloryfikowaniem przywódców tej organizacji. Nawiasem mówiąc, delegacja polska nie poparła tej rezolucji, aby ukryć niewygodną prawdę o sytuacji na Ukrainie.

Istnieje uzasadniona obawa, że odbywające się na terenie Ukrainy Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej staną się pierwszą od czasów pamiętnej Olimpiady w Berlinie w r. 1936 wielką imprezą sportową, która odbywać się będzie w cieniu swastyk. Nie można do tego dopuścić.

Prosimy Pana Prezydenta, aby kierowana przez Pana Federacja:

1. Zdecydowanie potępiła zjawisko odradzania się na Ukrainie ideologii szowinistycznej i neofaszystowskiej.

2. Udzieliła wszelkiego możliwego wsparcia tym siłom społecznym na Ukrainie, które przeciwstawiają się propagowaniu tej ideologii.

3. Zażądała w najbliższej przyszłości od nowo wybranego Prezydenta Ukrainy natychmiastowego uchylenia wydanych przez Wiktora Juszczenkę dekretów gloryfikujących OUN-UPA i jej przywódców, a także zwróciła uwagę władzom ukraińskim, że rozwijanie ideologii nacjonalistycznej stoi w głębokiej sprzeczności z misją, która przyświeca działalności UEFA.

4. W ramach programu walki z przejawami rasizmu na stadionach podjęła różnorakie działania, zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa kibicom, którzy w roku 2012 przyjadą na Ukrainę.

5. Rozważyła zasadność organizowania EURO 2012 we Lwowie, którego społeczność – szczególnie sprzyjająca rozwojowi ideologii szowinistycznej i neofaszystowskiej – bardziej dba o budowanie mauzoleów poświęconych OUN-UPA aniżeli o rozwój niezbędnej do organizacji Mistrzostw Europy infrastruktury. Być może inne miasto na Ukrainie bardziej zasługuje na zaszczyt organizowania EURO 2012.

Panie Prezydencie, prosimy o dołożenie wszelkich starań, aby szczytne idee, które przyświecają imprezom sportowym organizowanym przez UEFA i FIFA, nie były kompromitowane przez spadkobierców ideologii faszystowskiej.

Z poważaniem

Za sygnatariuszy listu

Płk Jan Niewiński, obrońca wsi Rybcza na Wołyniu
Ewa Siemaszko, badacz ludobójstwa na Wołyniu
Jan Skalski, Światowy Kongres Kresowian
Dr hab. Leszek Jazownik, prof. Uniwersytetu Zielogórskiego
Dr hab.. Bogusław Paż, Uniwersytet Wrocławski
Dr Lucyna Kulińska, historyk, politolog
Henryk Bajewicz, Stowarzyszenie Kresowe „Podkamień”
Wojciech Orłowski, Stowarzyszenie Kresowe „Huta Pieniacka”
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian w Polsce południowej
Sulimir Żuk, świadek ludobójstwa dokonanego przez UPA w Hucie Pieniackiej
Radosława Ogonowska, Gdynia

Komentarzy 17 do “Lwów nie zasługuje na EURO 2012”

 1. Marucha said

  Jako komentarz dodaję artykuł z blogu ks. Isakowicza-Zaleskiego.

  Czerwona kartka dla pomarańczowego nacjonalizmu 2010-02-08

  Vos populi, vox Dei. To mój komentarz do porażki Julii Tymoszenko. Mądry naród ukraiński po raz kolejny pokazał komu ufa a komu nie. Trzeba tę decyzję uszanować, choć wątpię, aby przegrany polityk w spódnicy, udający słowiańską rusałkę, odszedł ze sceny politycznej. To osoba opętana żądzą władzy, bezwzględna i nieprzewidywalna. A przede wszystkim osoba opierająca się na nacjonalistach i neofaszystach z Galicji Wschodniej. Tam zyskała ponad 80% procent głosów.

  Rzecz ciekawa, przemilczana w polskich mediach. Polacy mieszkający na Ukrainie już w pierwszej turze gremialnie głosowali na Janukowycza. Tymoszenko oficjalnie poparł jedynie biskup rzymskokatolicki Marcjan Trofimiak z Łucka, biorąc trzy dni temu, tuż przed rozpoczęciem się ciszy wyborczej, udział w propagandowej imprezie w Kijowie, w czasie której elementy religijne wykorzystywano dla agitacji politycznej. Przypomina to sytuację z Polski, kiedy to w czasie ostatnich wyborów kard. Stanisław Dziwisz także tuż przed ciszą wyborczą ściskał się przed kamerami z Donaldem Tuskiem, mając pełną świadomość, do czego to zostanie wykorzystane.

  Wygrana Janukowycza to koniec oficjalnego kultu Bandery i zbrodniarzy z UPA, z czego należy się tylko cieszyć.

  I jeszcze od Maruchy:
  Ks. Isakowicz-Zaleski przez grzeczność nie napisał, kim jest osoba udająca słowiańską rusałkę. Otóż Julia Tymoszenko to „Ukrainka z korzeniami”.

 2. Inkwizytor said

  Julia na początku swojej dziłalności „biznesowej”, trudziła się prowadzeniem sklepu z pornolami. Proszę zobaczyć ten filmik z Julią w przededniu wyborów, gdzie opowiada jaka to Ukraina będzie piękna i bogata gdy ona zostanie prezydentem. A te łzawe oczka na koniec, Julia jest niesamowita 🙂

 3. Wojwit said

  „Polski” przyjaciel Juszczenki, tudzież poplecznik koszerkrasawicy też powinien ćwiczyć już sobie przemówienie pożegnalne.
  Ciekawe, czy Naród Polski obudzi się do walki o swoje i za przykładem zza miedzy popędzi kota „tym i owym”?
  A swoją drogą – ciekawa jest ta dojrzałość polityczna Rusinów.

 4. Baron Srull Radziwiłł said

  Ujj, Rusini są niedojrzali, aj jak niedojrzali. Oni nie chcieli żydowskiej pani Prezydent, a to się zemści…

 5. lopek said

  Ja się obawiam tego, że za zgodą unych, odżywają nacjonalizmy rezunów z UPA a w Polsce, une rozbrajają wojsko. Czy aby une nie planują napuszczenia Ukraińców na Polaków aby nawzajem się powybijali, robiąc miejsce dla unych? Że co? Że nie możliwe? A jatka w byłej Jugosławii, była możliwa? A wykasowanie przez ichnich unych WTC w NY, było możliwe?

 6. Wojwit said

  @Lopek
  Szechter vel Michnik mówił o tym „swojakom”, kiedy był w Australii…

 7. Ola said

  Izrael i USA przygotowują się na Iran
  Peter Eyre – Middle East Consultant – 8/2/2010
  Ten rok przyniósł wspólne izraelsko-amerykańskie ćwiczenia „Juniper Cobra 10” odbywające się u wybrzeży Izraela, w których udział wzięły IDF i US 6 Flota. Ich celem było uczestnictwo w zapobieganiu symulowanych ataków Iranu na Irak pociskami rakietowymi o średnim i krótkim zasięgu.
  W ramach tego poligonu US podwoiła ponad dwukrotnie jej zapasy broni w Izraelu, stwierdzając, że „Izrael może użyć.” Można by przypuszczać, że podobnie jak w przygotowaniu do kryzysu libańskiego w 2006 i przed Płynny Ołów w 2008, że są to b wyraźne oznaki, że zarówno USA jak i Izrael przygotowują się do strajku na obiekty jądrowe w Iranie. Marynarka US ma już znaczne siły w Zatoce Perskiej, a teraz widzimy powolne wdrażanie izraelskich okrętów wojennych w regionie. Aby Marynarka Izraela stała w takim miejscu, wymagana jest zgoda państw Zatoki Perskiej do wejścia na ich wody terytorialne. Nie można w pełni zrozumieć, jak te islamskie kraje mogą zezwolić izraelskim statkom do ich strefy z zamiarem przeprowadzenia ataku na inny kraj islamski (Iran). Nic już mnie nie zaskakuje kiedy widzieliśmy te same państwa odwracające się od Gazy i Palestyny.
  Zadziwiające jest to, że ONZ i świat patrzy bez słowa, wiedząc, że to działanie będzie miało miejsce prawdopodobnie tak szybko, jak Massive Ordnance Penetrator (MOP) będzie gotowy do wykorzystania operacyjnego. Pentagon naciska na Boeing by przyspieszył rozwój i testowanie tej potężnej bomby w czerwcu 2010, prawie dwa lata przed planowaną operacją. Może być również zamiarem USA by skorzystać z Massive Ordnance Air Blast (MOAB), który był przeznaczony do użycia w Iraku i Afganistanie…
  Militarnie rzecz biorąc jest to możliwe, że atak przerodzi się w pełną wojnę z zastrzeżeniem, że jeśli Izrael i USA zaatakują Iran, zostałby uznany za akt wojny w wyniku działań odwetowych Iranu na Izrael i cele amerykańskie. Iran ma znaczącą zaawansowaną technologię wojskową, która mogą spowodować wiele szkód wśród agresorów, a kiedy ten krok zostanie podjęty, USA przeprowadzi dalsze ataki wywołujące wojnę. Przypuszczam, że to byłoby to, czego naprawdę chcą USA, W Brytania i kraje NATO, zmianę ustroju …… słyszałeś o tym wcześniej w Iraku i Afganistanie?
  Zgodnie z nowymi przepisami NATO, „atak na jedno jest atakiem na wszystkich” lub, co niedawno dodano do zasady „atak na każdym obiekt wojskowy, ropę / gaz, rurociągu lub inny podmiot handlowy jest atakiem na wszystkich”, możemy, jak zwykle, zobaczyć jak USA może ostrożnie manipulować tym działaniem do całkowitego zaangażowania NATO, a raczej możliwej WW3. Muszę podkreślić, że każde takie działanie przez USA i Izrael będzie zupełnie nieodpowiedzialnie prowadzące do ewentualnych zgonów milionów ludzi w tym regionie…
  MOP jest około 20,5 stopy (ponad 6m) długości o masie całkowitej do prawie 30.000 kg. Broń zawiera 5.300 kg materiałów wybuchowych. Jest niesiony przez US Air Force B-2 Bomber i sterowany do celu przez globalny system pozycjonowanej nawigacji…
  Jest to również moje przekonanie, że choć Izrael i USA są na stopie wojennej, w 2010 mają również możliwość przeprowadzania ataków na Strefę Gazy, Liban i Syrię. Podobnie jak wszystkie konflikty których celem jest dziel i rządź, Izrael jest w samym sercu bardzo niestabilnego obszaru. Jeżeli zdecydują się oni prowadzić takie działania, jestem pewien, może to być również końcem Izraela…
  Część 2 z tej serii będzie obejmować aspekt środowiskowy takiego ataku. Pokaże on, jak katastrofalny opad początkowo zatruje cały Bliski Wschód: Turcja – Afganistan – Pakistan – Indie i od północy M Kaspijskiego do Zatoki Adeńskiej. Armenia – Gruzja – Azerbejdżan – Turkmenistan – Uzbekistan, Tadżykistan – Kirgistan – Chiny – Nepal – Syria – Irak – Kuwejt – Arabia Saudyjska – Bahrajn – Liban – Izrael – Palestyna – Jordania – Egipt – Katar – ZEA – Oman – Jemen. Nie będzie oszczędzony żaden kraj na Bliskim Wschodzie.
  Wszystkie te zanieczyszczenia spadną na nie w ciągu kilku pierwszych dni, w ciągu 7-10 dni będą na całym świecie.
  Wzywam ONZ, UK, UE, Rosję, Chiny, Japonię i wszystkie wyżej wymienione kraje do rozwiązania tego nie cierpiącego zwłoki problemu, oraz zapewnienia, że USA i Izrael nie zaatakują Iranu, oraz że dyplomacja bez zagrożenia jest jedynym sposobem, aby dojść do pewnego kompromisu. Być może, jeśli USA i reszta świata zastosują ten sam nacisk na Izrael, jak na Iran, możemy zobaczyć fair play. Na pewno jeśli Izrael ma nieograniczone i niekontrolowane możliwości jądrowe i zostaną one uznane za zagrożenie dla świata islamskiego, zdrowy rozsądek powinien przeważyć. W obecnym momencie jest to po prostu czysta amerykańsko – izraelska agresja jaką widzieliśmy już wiele razy.
  http://www.paltelegraph.com/columnists/peter-eyre/4075-israel-and-the-us-preparing-for-iran-part-1-the-military-perspective

 8. Gmad said

  Trochę z innej beczki, ale właśnie znalazłem trochę ciekawych plików o historii, jakby ktoś chciał. Są one w poniższym linku w folderze „historia”. M. in. wykłady prof. Pawła Wieczorkiewicza oraz teksty np. o śmierci gen. Sikorskiego i inne tematy:
  http://chomikuj.pl/pawgoli

 9. św. Mikołaj said

  List potępiający banderowców, podpierający się wywózkami Żydów, zawierający żądania polityczne,
  zaadresowany do federacji od kopania piłki??? Bez komentarza…

 10. EOT said

  Dlaczego miałbym korzystać z płatnego Chomika (przynajmniej za duże pliki), jeśli istnieje dużo darmowych usług bez specjalnych ograniczeń?

 11. EOT said

  Przecież nie chodzi o to aby Blatter zainterweniował politycznie, tylko aby się zastanowił, czy Ukraina jest godna urządzać rozgrywki. Moim zdaniem nie jest.

 12. aga said

  Panie Mikolaj „nasze” polskojęzyczne wladze od kilku lat nic nie robia w sprawie powstrzymania odradzającego się szowinizmu a ofiary Polakow na wołyniu i galicji wsch. i są im delikatnie mówiąc OBOJĘTNE co pozostaje jak zapewne każdy nawet mało spostrzegawczy obserwator widzi w ogromnym kontraście w stosunku do wciąz nieustannie naglasnianych ofiar żydowskich IIWS – zapewne ważniejszych w ich mniemaniu.Zastanawiające ,że srodowisko holocaust Industry podobnie zapomnialo / przynajmniej/ narzaie/ o bestialskim wymordowaniu swoich braci…
  Dlatego tez ci zdesperowani Polacy,o ktorych wszyscy zapoomnieli,ktorych wymordoqwanych rodzin nikt nie upamiętnił,niedobitki ,ktore wyszły cało z tej barbarzyńskiej rzezi OUN-UPA piszą list do UEFA ,ktory też powinien kultywować szlachetność wszelkich idei w tym rywalizacji sportowej.W calkowitym przecieństwie do barberii zawartej w ideologii banderowskiej.

 13. ddt said

  > Marynarka Izraela stała w takim miejscu, wymagana jest zgoda państw Zatoki Perskiej do wejścia na ich wody
  > terytorialne. Nie można w pełni zrozumieć, jak te islamskie kraje mogą zezwolić izraelskim statkom do ich
  > strefy z zamiarem przeprowadzenia ataku na inny kraj islamski (Iran). Nic już mnie nie zaskakuje kiedy
  > widzieliśmy te same państwa odwracające się od Gazy i Palestyny…

  Nie rozumiesz islamskiej kultury. W tej kulturze można zmienić stronę kilka razy w ciągu roku, można ją zmienić w zamian za pieniądze i absolutnie nikt nie uzna tego za coś niezwykłego czy niemoralnego – z resztą pojęcia „moralności” czy „grzechu” w naszym tych słów rozumieniu tam nie funkcjonują – zamiast nich są pojęcia zachowań „honorowych” i „niehonorowych”. Jeśli jakieś państwo ogłosi, np. że „Nie będziemy już wspierać Palestyny/Iranu bo zapłacono nam tyle i tyle”, to nikt się na takie państwo nie obrazi – a jeśli cena, którą państwo wynegocjowało w zamian za zmianę strony będzie wysoka to wręcz państwo takie będzie wzbudzać podziw.

 14. św. Mikołaj said

  Pani Ago, ma Pani rację i wszyscy wiemy jakimi bydlakami byli banderowcy, ale czy rzeczywiście uważa Pani, że FIFA/UEFA to odpowiedni adres? To są, w założeniu sportowe i apolityczne, mafijne organizacje żyjące z piłki obojętnie gdzie jest kopana i ostatnie czym się kierują to szlachetność i moralność o czym sygnatariusze tego listu powinni wiedzieć. Czy gdyby na Ukrainie odbywały się mistrzostwa w skokach narciarskich list skierowany byłby do FIS?

  Uważam, że jest on kompromitujący w jakiś sposób – wystarczy przeczytać te 5 punktów. Przecież to prośby nie do spełnienia, więc jaki sens nawet wspominać o tym? Jak również o tym, że banderowcy eksterminowali Żydów – niech się tym zajmuje żydostwo a nie polski ksiądz.

  Jak robi się jakąś akcję niech ma to ręce i nogi i jest dobrze przemyślane, inaczej można więcej zaszkodzić niż pomóc sprawie.

 15. Marucha said

  Nizeupełnie się z Panem zgadzam. FIFA powinna dbać przynajmniej o pozory i udawać, że w tym biznesie chodzi o sport i szlachetną walkę. Dlatego list ten – acz będzie bezskuteczny – powinien być wysłany. I nagłaśniany.

 16. aga said

  Panie Mikolaj
  Według zalożeń starozytnych Greków sport to dążenie do doskonałości, do pokonania swej słabości,do rozwijania swgo umysłu i do tego, by być coraz lepszym – to cel, który winien przyświecać każdemu człowiekowi. A sport pomaga te idee wprowadzać w zycie.jeśli UEfa czy wszystkie inne organizacje od tego odeszły to znaczy ,ze się zdegenerowały i stały kolejna mafijna gałęzia brudnego businessu a nie sportu.A zatem ten list niech będzie papierkiem lakmusowym czy to jeszcze yta piękna starozytna idea sportu przyświeca im.Bo jesli nie to rozpędzic to towarzystwo na cztery wiatry.

 17. Inkwizytor said

  Trzeba pisać o ludobójstwie na Kresach do każdej miedzynarodowej organizacji. Z tym listem chodzi jednak o to aby sprawę nagłośnić, co jest rzeczą słuszną. Polska musi wystapić do odpowiednich instytucji światowych o oficjalne uznanie mordowania Polaków na Kresach za zbrodnie ludobójstwa

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: