Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Modlę się o pojednanie narodów Rosji i Polski

Posted by Marucha w dniu 2010-06-05 (Sobota)

Patriarcha Cyryl:”Modlę się o pojednanie narodów Rosji i Polski”

Patriarcha Moskwy i całej Rosji Cyryl oświadczył, że Katyń powinien być miejscem wspólnej modlitwy Rosjan i Polaków. Wyznał też, że modli się o pojednanie między narodami Rosji i Polski.

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej powiedział to w piątek wieczorem, wizytując Zespół Memorialny w Lesie Katyńskim koło Smoleńska, gdzie uczcił pamięć spoczywających tam Rosjan i Polaków, ofiar stalinowskich represji. Częścią tego Zespołu Memorialnego jest Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają oficerowie zamordowani przez NKWD wiosną 1940 roku, a także muzeum poświęcone ich pamięci.

Cyryl zwiedził wznoszoną tam z jego inicjatywy cerkiew Zmartwychwstania Chrystusa. W imieniu patriarchy złożono kwiaty w rosyjskiej i polskiej części Zespołu Memorialnego.

”Miejsce to powinno być miejscem świętych wspomnień, które pomogą nam jasno zrozumieć sens procesu historycznego, a jednocześnie – miejscem wspólnej modlitwy” – oznajmił zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. “Nic tak nie jedna ludzi, jak wspólne cierpienie” – podkreślił.

”Jeśli chodzi o relacje bratnich narodów, rosyjskiego i polskiego – dlatego bratnich, gdyż jesteśmy Słowianami – to potrzebujemy pełnego pojednania. Niech to wspólne cierpienie, wspólny ból i wspólna krew pojednają nas ponad tymi wszystkimi historiozoficznymi i innymi rozbieżnościami, które występują” – oświadczył Cyryl.

Patriarcha wyznał, iż modli się o pojednanie między narodami Rosji i Polski, a także, iż ma nadzieję na – jak to ujął – “pokojową, kwitnącą przyszłość słowiańskich narodów dwóch krajów”.

”Mam nadzieję, że świątynia budowana w Katyniu będzie pięknym pomnikiem tych, którzy tutaj zginęli, a jednocześnie – miejscem żarliwej modlitwy dla wszystkich ludzi, jacy będą odwiedzać Katyń” – powiedział.

W sobotę zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej uda się na miejsce katastrofy polskiego Tu-154M na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem, by uczcić pamięć prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar tragedii z 10 kwietnia. Cyryl odprawi tam litię – nabożeństwo za zmarłych.

Wizyta patriarchy w Smoleńsku potrwa do niedzieli. Jest to jego pierwszy pobyt na ziemi smoleńskiej w roli zwierzchnika Cerkwi. Cyryl, zanim zasiadł na patriarszym tronie, przez ćwierć wieku – w latach 1984-2009 – kierował eparchią w Smoleńsku.

Samolot patriarchy miał wylądować na lotnisku Siewiernyj, jednak z powodu gwałtownego załamania się pogody – silnego wiatru i deszczu – w rejonie Smoleńska maszyna udała się na lotnisko zapasowe – do Witebska na Białorusi, tuż przy granicy z Rosją.

Cyryl przybył na Smoleńszczyznę z Karelii, gdzie także uczcił pamięć ofiar stalinowskich represji. Patriarcha odwiedził tam m.in. obiekty Kanału Białomorsko-Bałtyckiego, przy którego budowie zginęło ponad 100 tys. więźniów Gułagu, a także uroczysko Sandarmoch, największe w północno-zachodniej Rosji miejsce pochówku ofiar “wielkiego terroru” lat 1937-38 (szacuje się, że wymordowano tam wtedy około 7-9,5 tys. osób).

Świątynia Zmartwychwstania Chrystusa budowana jest przy wjeździe na teren Zespołu Memorialnego. Fundament cerkwi został poświęcony podczas uroczystości upamiętniających Rosjan i Polaków spoczywających w Lesie Katyńskim 7 kwietnia, w 70. rocznicę mordu na polskich oficerach. Wzięli w nich udział premierzy Rosji i Polski, Władimir Putin i Donald Tusk.

Biskup smoleński i wiaziemski Teofilakt podkreśla, że świątynia w Katyniu będzie nie tylko symbolem pamięci, ale także świadectwem historycznej sprawiedliwości i pojednania pokoleń. Miejscowi prawosławni duchowni zapewniają, że będą się modlili w intencji wszystkich spoczywających tam ofiar stalinowskich zbrodni – tak Rosjan, jak i Polaków.

W ziemi katyńskiej, którą Cyryl nazywa “Smoleńską Golgotą”, obok polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, spoczywają tysiące Rosjan – ofiar stalinowskich represji. Nikt nie potrafi podać ich dokładnej liczby. Historycy szacują, że jest to około 8-10 tys. osób. Tylko od sierpnia 1937 do listopada 1938 roku, czyli w czasie “wielkiego terroru”, NKWD rozstrzelało tam 7088 osób. Wśród zamordowanych w Lesie Katyńskim było wielu prawosławnych duchownych, w tym arcybiskup smoleński i dorohobuski Sarafim.

Oprócz prawosławnej świątyni w Katyniu budowane są też obiekty muzealne i edukacyjne, m.in. kilka klas do zajęć z młodzieżą i sala konferencyjna. Przewidziano także pomieszczenia dla pielgrzymów, stołówkę i obiekty gospodarcze. Przy świątyni wznoszona jest również dzwonnica.

Cerkiew będzie wysoka na 40 metrów. Jej kopuła zostanie wykonana z pozłacanej miedzi, co ma sprawić, że świątynia będzie dominującym elementem zespołu memorialnego. Budowa cerkwi ma potrwać rok.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna zamierza wznieść świątynie we wszystkich miejscach, w których w latach stalinowskiego terroru dokonywano masowych egzekucji.

Za: hoga.pl

Komentarzy 5 do “Modlę się o pojednanie narodów Rosji i Polski”

 1. spokojny said

  Modlic sie to za malo.
  Trzeba jeszcze sie jednoczyc przeciwko ANTYCHRYSTOM !!!

 2. PL said

  Każdy robi, co potrafi najlepiej. Patriarcha się modli, a uczciwi politycy niech wreszcie powywieszają zdrajców i judzicieli.

 3. Inkwizytor said

  Szanowny Patriarcho Cyrylu

  Polacy i Rosjanie nie muszą się jednać bo nawzajem te narody krzywd sobie nie wyrządziły a już z pewnością nie ma to odniesienia w stosunku do Katynia, które było zbrodnią wojenną popełnioną przez okupujących Rosję Żydów.

 4. Górecki said

  Cyryl modli sie tez – mam nadzije – za dusze Dziwisza i Rydzyka, bo za Lacha KK to za malo.

 5. Alik said

  Rosja została spacyfikowana przez samych swoich bo była niezalezna od Watykanu. I akurat nie miał do tego nic ostatni Sobór. Moim zdaniem sugestie Pana Maruchy, że wszelkie zlo z tamtej strony płynie dopiero od czasów posoborowych jest niekoniecznie prawdziwe. Światem Watykan rządził skutecznie od kilkunastu wieków a dopiero teraz zaczyna widzieć że musi oddać władzę samym swoim.I na pewno nie zrobi tego bez walki.

Sorry, the comment form is closed at this time.