Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ukraina rezygnuje z NATO

Posted by Marucha w dniu 2010-06-05 (Sobota)

Orędzie W.Janukowycza i oficjalna uchwała o rezygnacji z NATO

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wystąpił 3 czerwca z orędziem do narodu z okazji 100 dni swej prezydentury. Wezwał do głębokich reform i modernizacji państwa. Obiecał umacnianie zasad demokracji, zwiększenie wpływu obywateli na politykę, wzmocnienie praw opozycji, rozbudowę instytucji dialogu politycznego oraz “wyprowadzenie polityki ze stanu walki wszystkich ze wszystkimi”. Ogłosił koniec dzikiego kapitalizmu i rządów oligarchów.

Do największych zasług swojej prezydentury zaliczył ustabilizowanie stosunków z kluczowymi partnerami – Unią Europejską, USA i Rosją (w tym obniżenie cen rosyjskiego gazu).

Prezydent ogłosił plan reform gospodarczych na lata 2010-14, przewidujący zniżenie deficytu budżetowego, łagodzenie polityki podatkowej, większą autonomię finansową regionów, ograniczenie wpływu administracji państwowej na działalność biznesu, restrukturyzację sektora energetycznego.

Janukowycz wygłosił orędzie nie w parlamencie, lecz w kijowskim pałacu “Ukraina”, gdzie przybyli posłowie frakcji koalicji rządzącej, członkowie rządu, gubernatorzy, merowie największych miast. Posłowie opozycji zbojkotowali posiedzenie. Nieliczna grupa zwolenników opozycji podjęła próbę przeprowadzenia akcji protestacyjnej, jednak milicja do tego nie dopuściła. (Dzień wcześniej kijowski sąd administracyjny zakazał przeprowadzania jakichkolwiek demonstracji przed pałacem “Ukraina”).

Natomiast Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła 3 czerwca w pierwszym czytaniu prezydencki projekt ustawy o zasadach polityki wewnętrznej i zagranicznej, przewidujący niewstępowanie Ukrainy do bloków wojskowych, przy utrzymaniu kursu na integrację z Unią Europejską, a zarazem dobrosąsiedzkich stosunków i partnerstwa strategicznego z Rosją i innymi państwami WNP.

Prezydencki projekt ustawy poparło 253 deputowanych, w tym ponad 30 posłów frakcji opozycyjnych; 81 głosowało przeciw.

2010.06.03, Interfax PAP, http://www.unian.net
Informacje podajemy za Ośrodkiem Studiów Wschodnich

Komentarze 3 do “Ukraina rezygnuje z NATO”

 1. spokojny said

  Wyglada na to ,ze Ukrainiec madrzejszy od Polaka .

 2. Adm said

  Proszę o zamieszczenie na stronie gajowego artykułu
  ,, Ryszard Sidorowicz, więzień polityczny III RP” ze strony http://wiernipolsce.wordpress.com/
  dziękuję

 3. zenek said

  Pamietajcie ze dnia 1 kwietnia 2008 roku antypolskie partie : pis, po, psl, sld glosowaly w sejmie za odebraniem nam naszej suwerennosci w obce rece bez naszej zgody. Pamietajcie rowniez ze kandydaci na prezydenta : Komorowski, Kaczynski Napieralski, Pawlak oni tez glosowali za odebraniem nam Polakow naszej suwerennosci, wiec Polaku badz madry przed szkoda a nie po szkodzie. Jedyny kandydat na prezydenta ktory jest wsrod ludzi i rozmawia z nimi bez ochrony jest Andrzej Lepper. SAmoobrona to prtia polityczna prawdziwie Polska ktora nie siedziala przy okraglym stole i nie rozkradala naszego majatku narodowego. Tamci ktorzy juz nas sprzedali i oddali w obce rece maja brudne sumienie i wiedza o tym i sie boja Leppera i Samoobrony jak ognia dlatego wymyslili te wszystkie prowokacje wokol Leppera i Samoobrony oby oczernic i osmieszych Samoobrone ale i tez wsadzic do wiezienia Leppera za to ze chce nas Polakow bronic. NIE DAJCIE SIE OSZUKIWAC I SOBA MANIPULOWAC.

Sorry, the comment form is closed at this time.