Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Chcę obalić system okrągłego stołu

Posted by Marucha w dniu 2010-06-09 (Środa)

Z dr Kornelem Morawieckim kandydatem na prezydenta RP rozmawia Jacek Majchrowski.

Z jakiego powodu zdecydował się Pan na start w tych wyborach prezydenckich?
KM: Moim tytułem do udziału w wyborach prezydenckich jest 30-letnia walka o niepodległość w ramach Solidarności Walczącej. Wspólnie z kolegami z Konfederacji Polski Niepodległej (OP), środowiskami Ruchu Obrony Praworządności oraz studentami i bezrobotnymi zebraliśmy 110 tys. podpisów poparcia. Tworzymy też zręby nowej koalicji „Razem dla Polski”.

Co jest najważniejszym punktem programowym w Pańskiej kampanii prezydenckiej?
KM: Najważniejsza jest prawda. Stąd moim głównym hasłem uczyniłem „RRAZEM W PRAWDZIE”. Chcę obalić „system okrągłego stołu – wynik porozumienia komunistów z ugodową częścią liberałów NSZZ „Solidarność”. Udało się nam obalić komunizm, dziś naszym priorytetem jest obalenie systemu, który ukształtował się w Polsce w wyniku tej umowy, nie chcemy leczyć efektów umowy okrągłego stołu, tylko zwalczyć samą przyczynę. Z tego systemu biorą się afery, niesprawiedliwość społeczna, brak poczucia praworządności itd., itd., To moje pierwsze zadanie. Oczywiście wyprowadzenia polskich żołnierzy z Afganistanu i inne ważne sprawy…..generalnie, chodzi jednak o tę szerszą wizję. …

Jaka powinna być rola Prezydenta RP? Jak Pan widzi sprawowanie tego urzędu?
KM: Prezydent powinien łączyć, korzystać z instrumentów dla tworzenia szerokich konsultacji społecznych. Powinien również stać na straży majestatu RP. Współpraca międzynarodowa musi uwzględniać wzajemność. Należy dopominać się o sporządzenie bilansu start Polski w czasie II Wojny Światowej – czyli de facto rozszerzyć na cały kraj raport zainicjowany przez, jeszcze jako prezydenta Stolicy, ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Chodzi o blokowanie jakichkolwiek roszczeń Niemców wysiedlonych decyzjami państw alianckich z terenów, które dziś leżą w granicach Polski. Musimy domagać się jasnej deklaracji od Ukrainy w sprawach rzezi na Wołyniu. Generalnie powinniśmy reagować, gdy Polska jest obrażana, gdy prawda historyczna jest naciągana dla bieżących celów politycznych czy finansowych. Należy również nadać obywatelstwo naszym Rodakom, których II Wojna Światowa czy PRL pozostawiła poza granicami Polski.

Dzisiejsza scena polityczna w Polsce to głównie podział poparcia społecznego dla PIS i PO. Wydaje się, że inni kandydaci nie mają większych szans w wyścigu o urząd prezydencki. Jak Pan odbiera ten stan rzeczy?
KM: To nie jest realny podział. To kłótnia w „rodzinie okrągłego stołu”. To podział stworzony przez główne media, to podział PR-owski. Główne postacie z PiS i PO to ludzie, którzy uczestniczyli i korzystali z tego porozumienia. Ja chcę przywrócić zasady Rzeczpospolitej Solidarnej, czyli stan z czasów I Solidarności….. to, co legło u podstaw marzeń środowiska Solidarności Walczącej czy KPN, o tym, jak będzie wyglądała Polska niepodległa.

Z dr Kornelem Morawieckim rozmawiał Jacek Majchrowski, mp.info

Komentarzy 16 do “Chcę obalić system okrągłego stołu”

 1. Isreal said

  na ile to prawdziwe?
  http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/nie-powinno-sie-podnosic-wieku-emerytalnego_139652.html

 2. Ali said

  Cieniutko… obalić okrągły stół to za mało by ratować resztki Polski i polskości. A gdzie choćby wspominek o głównym problemie jakim jest szalejące zadłużenie i zbrodniczy system finansowy ? Boi się Pan naruszyć największe tabu władzy ?

 3. Rafał said

  Morawiecki to wierzacy socjalista-a nam potrzeba 100% wolnego rynku.

 4. Cham Wiejski said

  Znowu jakiś Rysiu namolnie zachwala koszerne towary.

 5. aga said

  ad.4
  to neobolszewik z UPR 🙂

 6. Rafał said

  W “Dzienniku 1954″ Leopold Tyrmand przytacza rozmowę ze Stefanem Kisielewskim o meczu piłkarskim Polska – ZSRS. Rosjanie ostentacyjnie faulowali, sędzia udawał, że tego nie widzi, nie uznawał Polakom bramek, no i oczywiście Rosjanie mecz wygrali, przy akompaniamencie wycia rozwścieczonej publiczności. I kiedy Tyrmand zastanawiał się, dlaczego Rosjanie tak postępują, skoro takie zachowanie na pewno nie przysporzy im przyjaciół, Kisiel wyjaśnił mu, że kierują nimi zupełnie inne względy – pedagogiczne. Polacy mogą sobie wyć, ile tylko chcą, a Rosjanie i tak wygrają – i takie ich postępowanie ma na celu wbicie każdemu do głowy tej prostej prawdy raz na zawsze.

  Dlatego też, kiedy rzecznik rządu premiera Donalda Tuska, minister Paweł Graś podał informację, że rosyjskie władze aresztowały czterech milicjantów pod zarzutem kradzieży pieniędzy z konta ministra Andrzeja Przewoźnika, który 10 kwietnia zginął w katastrofie pod Katyniem, rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uznało oskarżenie milicjantów za “bluźniercze i cyniczne”. Inna rzecz, że minister Graś mówił co innego, a rzeczniczka ABW co innego; on mówił o milicjantach, podczas gdy ona – o żołnierzach. Ale rosyjskie dowództwo Wojsk Wewnętrznych też energicznie zaprzeczyło, jakoby jacyś żołnierze dopuścili się kradzieży pieniędzy z konta ministra Przewoźnika ani też – jakoby w związku z tym zostali zatrzymani. Okazuje się więc, że pewna jest jedynie wiadomość, iż w dniach 10-11 kwietnia ktoś dokonał 11 wypłat z konta bankowego ministra Andrzeja Przewoźnika na kwotę 6 tys. złotych – a posługując się inną kartą płatniczą, bezskutecznie próbował dokonać dalszych wypłat. Tyle zdołała ustalić niezależna prokuratura.

  W tej sytuacji pan minister Paweł Graś, najwyraźniej wystraszony możliwością pogorszenia stosunków rosyjsko-polskich, podkulił ogon i próbuje usprawiedliwić swoje cyniczne bluźnierstwo “trudnościami komunikacyjnymi” – że to niby źle zrozumiał doniesienia ABW. Jego zachowanie pokazuje, że lekcja nie poszła na marne i chociaż proces pojednania polsko-rosyjskiego dopiero się zaczyna, to Rosjanie nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości, na jakich warunkach będą się z nami jednali. Przypomina to scenę z “Ogniem i mieczem”, kiedy Kozacy chcieli poigrać sobie z wziętym do niewoli panem Skrzetuskim. Widząc to, Chmielnicki zwrócił uwagę Tuhaj-Bejowi, że to właściwie jego jeniec. Na takie dictum tatarski murza, schwyciwszy Kozaków za osełedce, rozkwasił im głowy, wymyślając przy tym od “psów niewiernych” i “swynojadów”. I ciekawe, że tak potraktowani reprezentanci zgromadzonego na majdanie “towarzystwa” natychmiast spokornieli, bez protestu dali wyrzucić się za drzwi i poinformowali żądną krwi tłuszczę, że Tuhaj-Bej “rozserdywsia” [rozsierdził się – przyp. red.]. Najwyraźniej dygnitarze Platformy Obywatelskiej potrafią zachowywać się hardo i wyzywająco tylko wobec prezydenta własnego państwa, natomiast przed obcymi urzędnikami natychmiast chowają dudy w miech. Trudno im się dziwić; przecież doskonale wiedzą, że są tylko pajacami pociąganymi za sznurki przez razwiedkę. Tymczasem “Głos Rosji” w depeszy z 5 czerwca (godzina 19.42) informuje o konferencji prasowej w Niemczech z udziałem pani Angeli Merkel, gdzie poinformowano o przyjęciu memorandum na temat wysuniętego przez prezydenta Miedwiediewa pomysłu nowej struktury bezpieczeństwa europejskiego. Chodzi o stworzenie komitetu Rosja – UE na poziomie ministrów spraw zagranicznych i bezpieczeństwa. Strategiczne partnerstwo wchodzi w nową fazę, w której tubylczy warszawscy dygnitarze, kto wie, czy będą mogli nawet groźnie pokiwać sobie palcem w bucie? W tej sytuacji tylko patrzeć, jak niezależne media zaczną nas przekonywać, że przyczyną wypłat z konta bankowego ministra Andrzeja Przewoźnika był błąd pilota.

  Stanisław Michalkiewicz

 7. PL said

  Nie wiem, skąd są powyższe wiadomości.

  Żołnierzy, którzy skradli karty kredytowe przecież aresztowano i nawet okazało się, iż są recydywistami. Czyżby autor liczył na to, że czytelnik nie sprawdzi faktów?

 8. aga said

  http://newworldorder.com.pl/artykul,2186,Awantura-w-izraelskim-parlamencie-ws-ataku-na-Flotylle-Wolnosci

 9. TomUSA said

  ad 7 do PL
  Tu jest to calkiem logicznie wytlumaczone.
  http://wiadomosci.onet.pl/waszymzdaniem/47717,traktat_o_hienach_i_kapitaliku_politycznyym_na_nych_do_zdobycia,artykul.html

 10. Andrzej 101 said

  Wciąż się zastanawiam, czy Michalkiewicz pisze takie bzdury, bo jest „tylko” ślepy albo głupi, czy jest w tym coś gorszego…

 11. Marucha said

  Być może aresztowano nie winnych, ale wyznaczonych jako winnych. W każdym bądź razie Rosjanie na pewno nie zanegowali faktu kradzieży.

 12. opornik said

  Po raz kolejny przypomnę, bo nikt jakoś nie złożył hołdu panu Michlkiewiczowi za 4 rocznicę „errekcji” wulkanu jego geniuszów !

  6 6 6 – tak to się odbyło 6 Czerwca AD 2006 naciśnięto guzik i odpalono rakietę red.Michalkiewicz.( Czemu nie np 8.06 w święto Kólowej Jadwigi?!)

  Jako członek Windsor Group miał ku temu specjalne przywileje, czyli status kurzącego a niepalącego!!!

  Jako wykładowca USA Ekonomicznej Akademi w Warszawie, mam orginalne namiary, jednocześnie uświadamia biednych katolików w Toruniu u ks.Rydzyka jako ekspert i wykładowca… ciekawe co on tam WYKŁADA?!

  Ktoś kto rozumie wolność jako ograniczenie wolności bliźniego – jest ewidentnym heretykiem i tyle.

  Po to zło ciężko pracuje by się przymilić, by potem głosić …

  herezje i bluźnierstwa, gdy ich juz nikt , bo uśpiony jak pies pawłowa, nie zauważy !!!

 13. Toronto said

  Pupil gajowego Maruchy, „narodowiec” B.Kowalski popiera J.Kaczynskiego – wiadomosc na stronie:
  http://www.propolonia.pl/blog-read.php?pid=2659&bid=147&uid=

  Mnie tylko zastanawia dlaczego K.Morawiecki „spal” przez ostatnie 20 lat, kiedy trzeba bylo GRZMIEC na zlodziejskie i anty-polskie poczynania jego „kolesi” z Solidarnosci, w tym dzialania L.Kaczynskiego – ZDRAJCY POLSKI !

  Pookraglostolowe uklady trzeba zaorac !
  A do tego najlepiej nadaje sie „rolnik” A.Lepper.
  TU TRZEBA CZYNU, A NIE SLODKICH SLOW I POBOZNYCH ZYCZEN !
  Tak wyglada przedwyborczy „koncert zyczen”.

  Toronto, Kanada

 14. spokojny said

  Toronto !
  Trzeba od tego zaczac ,ze przyszly PREZYDENT POLSKI MUSI MIEC MESKIE JAJA a nie cieple kluchy w spodniach !

  Lepper je ma a nie inny ze startujacych kandydatow, ON JEDYNY Z DOPUSZCZONYCH i mam nadzieje,ze NIE ZAWIEDZIE jak NAROD POLSKI NA NIEGO ZAGLOSUJE !

  Udowodnil to nie raz,ze WALCZY O POLSKE DLA POLAKOW ,a co najwazniejsze jest za POLAKAMI a nie za przybledami !!!

  Chce Polske oczyscic z przybledow ale POLACY MUSZA MU W TYM POMOC i to POLACY u ktorych skonczylo sie juz MILOSIERDZIE nad koczownikami .

 15. zenobiusz said

  Nie, moi państwo. Otóż pan premier ze swoją świtą postanowił się polansować na terenach powodziowych i pofotografować, żeby ładnie wypaść w gazetach. Nie prxewidział jednego – że wytrzymałość nerwowa powodzian ma swoje granice. Na widok pozowania do sesji fotograficznej ludzie rzucili się na ochroniarzy i zaczęli ich po prostu lać. Jeden facet przedarł się do samego Tuska go trzasnął w zęby. O dziwo, ochrona nie strzelała ani nic, a i Tusk dyskretnie milczy o takim casus pascudeus. Wraz ze świtą zmykał chyłkiem, ścigany gniewnymi okrzykami ludzi, których powódź doprowadziła do rozpaczy, a arogancja władz – do wściekłości. “Już my was wybierzemy!”, “My wam damy wybory!”

  http://zenobiusz.wordpress.com/2010/06/11/kazdemu-wedlug-zaslug-tusk-dostal-w-dziob-nadeslalarnold/

 16. 166 bojkot TVN said

  Pytania do Kandydata umieszczone na stronie http://kandydaci2010.wordpress.com/kornel-morawiecki/#comment-1263 :
  1) Czy mógłby Pan podać swoją narodowość, posiadane obywatelstwa, i źródła utrzymania po 1989 roku?
  2) Czy ma Pan gotowy gabinet, czyli ludzi, którzy będą sprawować funkcje w pałacu?
  3) Czy jest Pan za wprowadzeniem euro?
  4) Jeśli tak(3), to czy dopuści Pan kurs 1:4, czyli sprowadzenia nas do roli europejskich podludzi, wartych 1/4 „europejczyka”?
  5) Czy jest Pan za wyjściem z UE, czy chce Pan wejść w sojusz z Rosją?
  6) Czy ustali Pan kwotę wolną od podatku jako minimum socjalne na każdego członka rodziny?
  7) Czy zwróci się Pan do TK o uznanie dzisiejszej debaty w TVP-1 jako niezgodną z konstytucją, bo z udziałem tylko 4 z 10 kandydatów, chociaż wszyscy mają równe prawa?

  Proszę o odpowiedź również na stronie https://marucha.wordpress.com/

Sorry, the comment form is closed at this time.