Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kiedyś śmiano się z radzieckich uczonych…

Posted by Marucha w dniu 2010-06-10 (Czwartek)

Wiadomość o odkryciu pozaziemskiego życia na satelicie Saturna – Tytanie – jest informacją poważną, ale nie ma ona potwierdzenia w ściśle naukowych danych – uważają rosyjscy naukowcy.
Zdaniem pracownika naukowego Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksandra Rodina, istnienie życia na Tytanie na razie jest tylko sprawą wiary. Rodin jest jednym z rosyjskich uczonych zajmujących się badaniem Tytana.

– Informacja amerykańskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) jest sprawą poważną, zaś grupa, która opublikowała tę wiadomość jest autorytatywna – powiedział Rodin. – Jeśli uznała ona za konieczne zaprezentowanie takiej hipotezy, to taka jest jej polityka. Jednakże przełomowych, czysto naukowych publikacji na ten temat nie było i dlatego z naukowego punktu widzenia nie ma czego omawiać. W takich warunkach istnienie życia na Tytanie jest sprawą wiary, a my w to nie wierzymy – podkreślił rosyjski naukowiec.

Przed kilku dniami podano, że specjaliści NASA uzyskali dane, na podstawie których przedstawili hipotezę o możliwym istnieniu życia na satelicie planety Saturn – Tytanie. Wnioski takie wyciągnęli na podstawie analizy danych uzyskanych z aparatu kosmicznego Cassini, badającego Saturna.

– Uważamy, że znajdujący się w atmosferze Tytana wodór jest wykorzystywany przez formy biologiczne analogicznie do tego, jak na Ziemi żywe organizmy oddychają tlenem – powiedział Christopher McKay, jeden z amerykańskich badaczy. Nie wykluczył, że chodzi tu o zupełnie nową formę życia biologicznego, całkowicie różną od ziemskiej.

Satelita Saturna – Tytan – ma średnicę 5152 km. Rozmiarami przewyższa Merkurego i jest dwukrotnie większy od „naszego” Księżyca. Ma kulisty kształt i posiada atmosferę składającą się z azotu, metanu, wodoru i gazów biernych chemicznie. Jednakże wszystko pozostałe jest prawie jak na Ziemi: krążą chmury, widoczna jest mgła, padają deszcze z ciekłego metanu. Na powierzchni są rzeki i jeziora, których głębokość – według badaczy – może wynosić do 1 kilometra.

http://wiadomosci.onet.pl/2182376,16,przelomowe_odkrycie_nasa_pomylka_naukowcow,item.html

Komentarzy 11 to “Kiedyś śmiano się z radzieckich uczonych…”

 1. spokojny said

  Czy jest sens wierzyc we wszelka propagande kosmiczna obojetnie czy plynie ona z USA czy Rosji ???

 2. lopek said

  No to une mają nieziemski problem!
  Jaki?
  Ano jak by tu dostarczyć na Tytana, drugiego Lenina, aby życie na owym Tytanie, rozwijało się prawidłowo – w zgodzie z tamtejszą awangardą!

 3. Andrzej 101 said

  Lopek napisał:

  „No to une mają nieziemski problem!
  Jaki?
  Ano jak by tu dostarczyć na Tytana, drugiego Lenina…”

  Ale tym razem już „Lenina” od razu z pejasami, w jarmułce i menorą w ręce.
  Aby nie było wątpliwości, kto tutaj rządzi.

 4. Górecki said

  Temat do podjecia za 250 lat, no moze za 222 lata.

 5. Marucha said

  Nieco obok tematu…

  Przeciętny „inteligent” (nie tylko w Polsce) nie odróżnia co jest faktem, co jest hipotezą, co jest teorią, a co jest fantazją. Dużo by o tym pisać. Podam tylko jako przykład rozpowszechnioną szeroko wiarę, iż w Kosmosie musi istnieć życie, a nawet istoty rozumne. Wiarę opartą na niczym, nie popartą bodaj cieniem jakiegokolwiek konkretnego dowodu.

 6. wda said

  A wszystko wynika z domorosłego rachunku prawdopodobieństwa: w nieskończonym (!) wszechświecie wydarzyc się musi wszystko. Też planeta zarządzana pejsatymi malpami w różowych jarmułkach

 7. Ewelina said

  Marucha, masz tu swietny temat nastepnego artykulu. Jest tysiace dowodow na to, ze zycie na Ziemi powstalo spontanicznie (6 dni). Jest setki kreacjonistow (Hovind, Gentry, Veight…), ktorzy to naukowo udokumentowali.

  Ta tzw. teoria ewolucji NIE dowiodla NIC, bo to teoria i teoria pozostanie.

 8. Zbigniew Koziol said

  Z nauki zrobiono na zachodzie nowa religie. Szczescie, iz to wiele kosztuje i nie wszystkim w swiecie potrzebne.

  Witam po dlugiej przerwie – nie mialem internetu z domu. Teraz w tym wielce ciekawym gronie z przyjemnoscia znajduje sie ponownie, majac do przeczytania setki listow. Ale internet teraz u mnie superszybki (2 Mbity/s – to tak gdyby ktos mial watpliwosci na temat internetu w Rosji)), wiec i korespondencje przeczytam szybko 😉

  Z emocjami planuje za okolo miesiac wyjazd do Polski – przypominam sie tym, ktorzy pamietaja o mozliwym spotkaniu, zapewne wspolnie z moja zona.

  zb.

 9. Alina said

  Flying Saucers are Based on Tesla Technology
  http://www.henrymakow.com/nikola_tesla2.html

 10. Zbigniew Koziol said

  I Henry Makow i pani myla sie ogromnie. Spodki latajace zostaly przewidziane przez Polaka Ciolkowskiego radzieckiego pochodzenia. Znaczy Ciolkowski byl polskiego pochodzenia, ale te talerzyki radzieckiego. Teraz w Rosji mozna kupic latwo makiete nadajaca sie do wykorzystania w kuchni do obiadu, wrecz za bezcen.

 11. Joe said

  Une maja Tytanowy problem,bo jeszcze na Ziemi sporo do zawladniecia a tu nowe idzie..Tytan.Jak dlugo najwiekszy autorytet naukowy prof.Bartoszewski nie powie swego zdania,to ja nawet wiary miec nie moge.Zreszta chyba i dlatego ruskim tej wiary brak.

Sorry, the comment form is closed at this time.