Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Żeby to tak u nas…

Posted by Marucha w dniu 2010-06-11 (Piątek)

Białoruś mądrzejsza niż reszta “cywilizowanego” świata: Elton John zaśpiewa, jeśli będzie wystarczająco przyzwoity

Teksty homoseksualnego piosenkarza Eltona Johna zbada pod względem przyzwoitości białoruska Rada ds. Moralności. Dopiero potem zdecyduje, czy brytyjski muzyk otrzyma pozwolenie na koncert w Mińsku.

Zaplanowany na 26 czerwca koncert Eltona Johna stoi pod znakiem zapytania – informuje „Rzeczpospolita”. O konieczności prewencyjnej ekspertyzy powiedział agencji Interfax szef białoruskiej Rady Społecznej ds. Moralności Nikołaj Czerginiec.

Czerginiec nie ukrywał niewielkiego zainteresowania twórczoscią brytyjskiej gwiazdy, zwłaszcza gdy dziennikarz uświadomił mu, że Elton John jest zdeklarowanym homoseksualistą, który twierdzi, że „Jezus był gejem”.

Strażnik białoruskiej moralności nie wahał się odpowiedzieć rozmówcy, co myśli o takich poglądach.
– Jezus Chrystus nauczał o miłości mężczyzny i kobiety. Adam i Ewa nie należeli do jednej płci i dzięki temu przyszli na świat wszyscy ludzie, również ci, którzy preferują związki homoseksualne – oświadczył.

http://www.bibula.com/?p=22813

Od admina: a w Polsce może wystąpić każdy zbuk i każdy plugawy pseudoartysta. Na tym polega nasza wyższość nad ciemną Białorusią.

Komentarze 34 do “Żeby to tak u nas…”

 1. Powtorze tytul — Zeby tak u nas !!!

 2. Ewelina said

  Kidys czytalam,ze homoseksualizm znajdowal sie kiedys na liscie chorob psychologicznych (w USA, wiec pewnie podobnie bylo w innych krajach „zachodnich”), ale gdzies w latach 70 zostal wykreslony z tej listy i od tego czasu, nawet jesli ajkis homoseksualista chce sie wyleczyc, NIE WOLNO go leczyc!!!
  Leczenie tej przypadlosci stalo sie zakazane.

  Inna interesujaca sprawa jest powod dla ktorych w niektorych krajach jest tak wiele homoseksualistow. Czytalam kiedys na ten temat i wynikalo, ze jest kilka faktorow.

 3. bezpartyjny said

  Sami jako społeczeństwo złożone zdecydowanie z Polaków i katolików jesteśmy sobie winni. A gdzie u nas pokolenie JPII, coś jakby spało ?

 4. Marucha said

  Re 3:
  Właśnie widać, jak „głęboko” społeczeństwo przejęło się naukami Jana Pawła II, nawet tymi, które były niewątpliwie słuszne.
  Takie są skutki „dopasowywania się Kościoła do współczesności” i robienia kompromisów ze światem.

 5. Ewelina said

  Bezpartyjny, dlaczego wplatujesz czlowieka Jana Pawla II?
  Czy wydaje ci sie, ze JPII jest czyms wiecej niz czlowiekiem?
  Papiez jest papiezem, czyli czlowiekiem, takim jak ty i ja, bo Jezus powiedzial bracmi jestescie!
  Papiez NIE jest Bogiem!
  Tylko Bog jest Wszechmogacy, a nie papiez i nie papiescy ludzie!

  Jesli dalej bedziesz oczekiwal, ze ludzie papieza, lub sam papiez cos dobrego osiagna to sie rozczarujesz!!! Czas tobie to pokarze.
  ———————————————-
  Inna sprawa jest wiara w 666

  Wiara w czlowieka nazwana jest w Biblii wiara w numer 6, bo liczba czlowieka jest numerem 6, bo Bog w dniu 6 stworzyl czlowieka.

  Apokalipsa Boga spelnia sie na naszych oczach i wiekszosc jest zwiedziona.
  Fascynujace, jak dokladna jest Biblia!!!

 6. Marucha said

  Re 5: Pani Ewelino, historia Kościoła jest pełna dobrych rzeczy, osiągniętych przez papieży i „ich ludzi”.
  Wierzymy głęboko, że po naprawie Kościoła pojawią się nowi papieże, wierni Chrystusowi a nie temu światu. Być może Benedykt XVI jest ich zapowiedzią.

 7. Inkwizytor said

  Czy Pani Ewelina jest katoliczką, czy należy do jednego z tysięcy „Kościołów” protestanckich ?

 8. lopek said

  Jeżeli une wypychają piejącego pedała na Białoruś – to znaczy, że Białoruś zachodzą od tyłu.
  Najpierw będzie śpiewający pedał, potem pedało-parady… i tak dalej!
  Pożyjemy – zobaczymy!

 9. ziomek said

  PROSZĘ POOGLĄDAĆ WSZYSTKIE FILMY!!!

  Zobacz koniecznie – 1

  Zobacz koniecznie – 2

  Fitna PL cz 1

  Fitna PL cz 2

  Ostatnie chwile przed egzekucją Polaka

  Profesor Bogusław Wolniewicz o Islamie

 10. Ali said

  Może nie o Białorusi ale naszych swojskich chopach. A może to prawda ? http://nazimno.salon24.pl/192688,premier-tusk-w-sandomierzu-jak-klamia-media-jak-klamie-wladza

 11. – Do 3 Pan Bezpartyjny — Pisze Pan ” A gdzie u nas pokolenie JP.II.”
  Ma Pan prawo nie pamietac wystapienia JP.II. w Sejmie , to jest ok. 20 lat temu .Gdy wyrazil zyczenie naprawienia krzywdy wyrzadzonej Zydom .Dac prawo powrotu Zydom do Polski . Jego zyczenie dla Sejmu bylo wtedy rozkazem . Nie wspomnial slowem o wywiezionych w bydlecych wagonach milionach Polakach .Setki tysiecy Polakow czekalo na powrot do Ojczyzny i nie doczekalo
  Nie czesto ale zdarzaly sie reportaze , o Polakach z dawnego ZSRR , ktorych urzedy imigracyjne w Polsce przesladowaly do skutku , az opuscili powtornie Ojczyzne .Tysiace(mowiac delikatnie) Zydow bezproblemowo zalatwia sobie polskie papiery w Izraelu . Zawdziecza to JP.II. Ci ktorzy nie doczekali prawa powrotu z Sybiru , tez mu . On kochal Polske , ale bez Polakow . Za to i za wiele innych jego dokonan ,gdy powiem zle o nim mysle , to za malo powiedziane . I po co mi to ?

 12. Ewelina said

  Marucha powiedzial:”Pani Ewelino, historia Kościoła jest pełna dobrych rzeczy, osiągniętych przez papieży i “ich ludzi”. (666)
  Wierzymy głęboko, że po naprawie Kościoła pojawią się nowi papieże, wierni Chrystusowi a nie temu światu. Być może Benedykt XVI jest ich zapowiedzią.”

  Ja NIE dbam o religie!! Religia zostala stworzona przez czlowieka!!

  Ja wierze TYLKO w Biblie=Slowo Boga!

  W Apokalipsie jest wszystko opisane!

  Marucho, dlaczego NIE poruszasz tematu Apokalipsy?
  Boisz sie?
  Czego?
  Ja sie nie boje!
  Bog powiedzial,ze to sie stanie, wiec to wszystko sie stanie!

 13. Ewelina said

  Marucho, historia kosciola OBCHODZI MNIE JAK ZESLOROCZNY SNIEG!

  Ta swoja zaklamana historie moga sobie wsadzic!

  Ja wierze JEDYNIE W SLOWO BOGA=BIBLIE!

  Pani wierzy we własne, własnym rozumkiem dokonane, zrozumienie Starego Testamentu. – admin

 14. opornik said

  Dlaczego Apokalipsa jest czymś więcej jak Biblia cała, bo straszy?

  Np. W Apokalipsie opisane jest miejsce gdzie
  Niewiasta została ukryta przez czas czasów i połowę czasu,
  ta która porodziła syna, Ta która
  zmiażdży głowę węża… Królowa Polski !

  Czy to ten strach Panią do nas przywodzi… ???

  Czy o jaką apokalipsę chodzi Pani, droga EwoApopleksyjna?!

 15. komunikat said

  Dnia 12 czerwca 2010 (sobota) o godz. 8.00

  Kandydat na Prezydenta RP
  Pan Andrzej Lepper

  spotka się ze słuchaczami Radia Hit.

  O godz. 8.30 na rynku we Włocławku
  odbędzie się konferencja prasowa.

  Tematem konferencji będzie:
  PROGRAM DLA ROLNICTWA.

  O godz 11.00 odbędzie się spotkanie
  z wyborcami na Targowisku Miejskim
  we Włocławku.

  O godz 14.30 w Zajeździe Sobótka w Ręboszewie
  k. Kartuz
  odbędzie się konferencja prasowa.

  Biuro Partii

 16. Realista said

  Ewelino

  czy ty jestes swiadkiem jehowy?

 17. Realista said

  Ziomku,

  te filmy widzialem wiele lat temu.

  Czy sie zastanowiles dlaczego te filmy byly zrobione i pzez kogo? Czy nie pomyslales, ze te filmy sa zaslona dymna aby odwrocic uwage od prawdziwego niebezpieczenstwa czekajacego na europejczyka? Czy nie pomyslales ile jest wspolnego pomiedzy tymi filmami, a Danish Cartoons?

  To jest po prostu napuszczanie europejczykow na muzulmanow przez Chazarow, ktorzy im sami otworzyli granice europejskie.

 18. Ali said

  Fanatyzm religijny, a dokładnie nie źródło wiary czyli Biblia lecz ustalenia wewnętrzne hierarchów kościelnych przesłaniają niektórym całkowicie oczy. Patrząc choćby na Polskę, gdzie ogromna większość z nich to TW, czy nominowani jak Nycz w Izraelu, którzy podobnie jak w polityce muszą wypełniać wszystko co im się odgórnie każe. Inaczej byliby ujawnieni, wytykani za błędy a nawet ciągani po sądach. Podobnie jest w Watykanie, który istnieje jeszcze przede wszystkim dzięki układom.
  Czy na pewno ustalenia i wytyczne tych ludzi którzy w dużej części żyją tak jakby Boga nie było są ważniejsze niż pierwotne źródło wiary ?
  Znam wielu ludzi którzy nie słuchają powyższych i wolą być postrzegani jako wrogowie Kościoła choć są zdecydowanie lepszymi ludźmi niż ci tzw. praktykujący i przesiadujący na okrągło w pierwszych ławach świątyń.

  A propos Jehowych których się tu tak piętnuje. Pomimo tego że być może mocno błądzą to są w życiu zdecydowanie uczciwsi niż jedyni, prawdziwi wierzący, czyli katolicy.

 19. Inkwizytor said

  Re: Ewelina, Ali

  Jako protestanci, niekatolicy nie macie prawa zabierać głosu w sprawach Kościoła. To, że jakiś kapłan czy biskup jest TW albo w inny sposób sprzeniewierzył się swojemu powołaniu to obciąża tylko i wyłącznie jego sumienie. Kościół założony przez Chrystusa jest Święty, bez najmniejszego grzechu.

  Zdumiewa natrętność, z jaką nie-katolicy wtrącają się do spraw naszego Kościoła, usiłują go dla nas zreformować, wyjaśniają nam Pismo Święte (ciekawe, że zawsze piszą o Biblii, a nigdy o Ewangelii) i prezentują swoją własną kuchenną teologię, do której doszli własnym rozumkiem…

 20. z sieci said

  JKM kontra Bronisław Komorowski:

  dzisiaj, 09:34

  podczas debaty w środę na UW 09 06 2010, powiedzieli:

  Bronisław Komorowski:
  Przede wszystkim chciałem podziękować Państwu za to, że przyszliście, zaprosiliście nas do tej debaty. Chciałem podziękować także moim adwersarzom i konkurentom za to, że mogliśmy wymienić poglądy. Bo oczywiście demokracja jest sporem, to jest rzecz normalna ale trzeba także umieć z sobą rozmawiać w sposób przyjazny i szukający tego co nas łączy a nie tylko tego co nas dzieli bo to się zawsze samo znajdzie. Więc dziękuję serdecznie. Chciałem proszę Państwa powiedzieć, że jest potrzeba budowania Polski w taki sposób aby właśnie podkreślać to co nas łączy a nie to co nas dzieli. Dlatego chciałbym bardzo aby przyszła prezydentura była prezydenturą wspólnoty i przeszłości, tradycji ale i przyszłości również Polski. Chciałbym bardzo abyśmy zdołali przełamać złe nawyki partyjnego, czysto partyjnego myślenia i czysto partyjnych prezydentur. Prezydent musi wznieść się poza podziały partyjne. Odnoszę wrażenie, że ja to już robię. (gromki śmiech na sali) czego dowodem jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem partii opozycyjnych, czego do tej pory żaden poprzednik nie zrobił. Czego dowodem jest również chęć powołania na funkcję prezesa NBP człowieka nie z własnego zaplecza politycznego. Pan Marek Belka nie jest ze środowiska PO. A ponadto a może przede wszystkim chcę powiedzieć, że trzeba powstrzymać Jarosława Kaczyńskiego i PiS bo Polska jest zbyt poważnym krajem aby eksperymentować to czy przemiana pana J, Kaczyńskiego jest tylko i wyłącznie wyborcza czy rzeczywista. To można będzie sprawdzić w praktyce i bardzo na to liczę,że pan J Kaczyński w praktyce zmienił poglądy.

  W chwilę potem JKM:
  Ja marzę sobie o powrocie do Polski normalnej, Polski, w której człowiek ma dzieci do których mu się nie wtrąca państwo, w której ma swoje pieniądze, których nie rabuje mu państwo, w której kobieta może iść do sklepu i kupić to co chce a nie to co pozwala jej jakiś urząd czy Unia Europejska czy jeszcze kto inny. Ja chciałbym mieć państwo w którym rząd nie wtrąca się do gospodarki, nie bierze łapówek za rozmaite koncesje, tylko każdy może sobie produkować to co chce, w którym podatki wynoszą jedną siódmą obecnych podatków i nie są oczywiście podatkiem dochodowym.
  Marzę o państwie, w którym kobieta może mieć bogatego męża, a bogaty jest taki, któremu państwo nie zabiera 50% jego dochodów. Chciałbym mieć państwo, w którym rodzice odpowiadają za swoje dzieci i w którym rodzice mogą rzeczywiście wychowywać swoje dzieci a nie być pod nieustanną presją, że za klapsa danego dzieciom pójdą do więzienia. Chciałbym żyć w państwie, w którym ja decyduję o tym jak wydaję swoje pieniądze.
  Jeżeli chcecie głosować Państwo na bandę czworga (PO, PiS, SLD i PSL). która mówi Wam jak macie dysponować waszymi pieniędzmi i za Was decyduje jak je wydawać; to głosujcie sobie i będziecie odpowiadali za skutki. Jeżeli chcecie Państwo żyć w takim państwie, w którym sami decydujecie jak wydawać własne pieniądze, bo zostają w waszych kieszeniach, to proponuję głosować na mnie a pierwsza tura służy do tego aby głosować zgodnie z sympatią. W drugiej będziecie mogli głosować na kogo chcecie.

  Gdzie są konkrety, a gdzie gładka mowa? Gdzie celność i prawda a gdzie dziamolenie i miernota?
  MÓJ GŁOS NA JANUSZA KORWINA MIKKE!

  ~spalding_upr

  I to wspaniałe państwo Janusz Korwin-Mikke chce stworzyć przy pomocy całkowitego oddania go w obce ręce: nie tylko gospodarki, banków, mediów, ale również ziemi, kopalin, wód i lasów. A może i powietrza.
  Dziękuję, postoję. Niech JKM najpierw poeksperymentuje na małpach.

 21. Marucha said

  Re 18: Jehowici to sekta założona przez Żydów – podobnie jak wiele innych pseudochrześcijańskich sekt. Na tej samej drodze jest (również żydowski) Neokatechumenat, wciąż tolerowany w Kościele Katolickim.

  Owszem, wierność zasadom swej religii, nawet jeśli są błędne, może zaważyć na Sądzie Ostatecznym.

  Pan Ali (18) powtórzył nam znane od stuleci mantry o przyzwoitych ludziach, którzy żyją poza Kościołem. Nic nowego. Może Bóg się nad nimi zlituje.

  Pan Ali, jako ewidentny protestant (bez względu na przynależność do jakiegoś „kościoła”) uważa, że Tradycja to jakiś „zbiór wytycznych” ustalanych na bieżąco przez urzędników.
  Nie, drogi Panie. Tradycja to coś dużo więcej. Coś, o czym najwidoczniej nie ma Pan zielonego pojęcia. Coś, co składa się z objawień i z nauk świętych i Doktorów Kościoła zatwierdzonych mocą Ducha Świętego.

  Pana Alego również proszę grzecznie, ale stanowczo, o powstrzymanie się od tematów religijnych. Znajdzie sobie bez trudu fora dla jehowitów, adwentystów czy innych kacerzy.

 22. aga said

  Sw.Mikolaj napisal:
  JKM
  Klepie co mu ślina na na język przyniesie bez żadnej odpowiedzialności i otumania ludzi swoimi księżycowymi teoriami i racjami. Kiedyś czytałem jego tekst jak to wspaniale prosperuje Kalifornia, bo (wg niego) nie ma tam związków zawodowych, które hamowałyby wolną przedsiębiorczość. I może uwierzyłbym w to gdybym akurat nie czytał na kalifornijskich stronach co wyprawiają tam związki zawodowe oraz, że jest to najbardziej uzwiązkowiony stan w US.
  Śmieszny człowieczek przyczepiony do muchy, pragnący uchodzić za autorytet, i który zrobi wszystko byle o nim mówiono.

 23. aga said

  i jeszcze perelka ze strony admina:

  „Uchowaj nas Panie Boże przed wolnym rynkiem Janusza Korwina-Mikke, któremu jest wszystko jedno, czyje są media, banki, fabryki, ziemia, kopaliny itp. i który sam napisał, że kultura to taki sam towar, jak cement albo kartofle. – admin

  Panie Gajowy ,niech Pan ,z laski swojej, palnie jakiś wycerpujący temat prowkatora JKM artykulik,żeby ta nawiedzona mlodzież unii polityki Nierealnej wreszcie jeśli nie wszystko to przynajmniej cosik pojęła:-)

 24. bezpartyjny said

  ad 5 Ewelina. Chyba za dużo czytasz między wierszami. Pisząc o pokoleniu JPII nie krytykowałem samego JPII a tylko lekko zakpiłem z tych, którzy wmawiali społeczeństwu, że taka wielka, znacząca grupa, niosąca i realizująca idee ewangeliczne powstała w czasie jego pontyfikatu. Otóż wygląda, że chyba niestety nie. Jestem stary i być może dlatego nie podobają mi się oklaski na mszach świętych, wycia i inne zachowania z meczów piłkarskich na spotkaniach z namiestnikiem Jezusa na ziemi. Raczej nie mam złudzeń co do wielkiego i trwałego oddziaływania duszpasterskiego papieża w czasie jego podróży. Oczywiście mogę się mylić. Jego pielgrzymki do Polski wzbudziły patriotyzm i odwagę do przyznawania się, że jesteśmy narodem polskim i katolickim i nie tylko. Nie jestem natomiast bezkrytyczny w stosunku do niektórych czynów naszego papieża lecz nie będę sprawiał radości przeciwnikom naszej katolickiej religii i nie będę na tym się skupiał. Ogólnie mówiąc uważam, że uczynił wiele, wiele dobra a to się liczy przede wszystkim, nieprawdaż?

 25. Jurek said

  Szanowny Panie Bezpartyjny,

  nie uczynił wiele dobra lecz powiedział. Uczynił natomiast wiele złych rzeczy a nie powiedział.

  Zło istnieje bo dobrzy ludzie nic nie robią. ( Burke)

 26. Pani Aga z 22 — O JKMikke , ktory zrobi wszystko by o nim mowiono .
  Ja bede glosowal na Leppera . (program i idee rozne , wiec nie o wybory chodzi)
  JKM. jest jednym z niewielu politykow , ktorego poglady sie nie zmieniaja , nie nagina ich na czas wyborow . Mowi : Leza Wam moje poglady ? Tak ? To prosze za mna . Nie ma kitu . Moze to dla frajdy , bo to nie przechodzi . (by o nim mowiono? Moze jednak).
  Ale zyczyl bym nam , by wszyscy politycy mieli stale poglady a swoje racje przedstawiali zawsze zrozumiale i jednoznacznie .

 27. z sieci said

  Marek Głogoczowski powiedział:

  Polską dzisiaj rządzi “triumwirat”
  PIS-PO-KK
  Prezes J.K. + marszałek B.K. + kardynał S.D. – to byli trzej, nie konsultujący się z nikim spoza ich grona, współautorzy idei pochówku prezydenta L.K. na Wawelu.
  A “Solidarność” w tym układzie?
  BÓG + MAMON + OJCZYZNA + MIŁOŚĆ DO USA = SOLIDARNOŚĆ
  Patrz wywiad

  Realna władza w „Europie” znajduje się poza Polską, poza Niemcami i nawet poza Rosją – i żadnemu z tych krajów nie życzy ona dobrze

 28. zenobiusz said

  Komorowski występuje z NATO.Czy wstąpimy do WNP.Czy Pan Putin o tym wie.

  Nadszedł czas, aby zakończyć naszą misję w Afganistanie – powiedział na wiecu w Kielcach Bronisław Komorowski. Dodał, że jako sprawujący funkcję głowy państwa, występuje do rządu z wnioskiem opracowanie strategii zakończenia polskiej obecności w Afganistanie. ”
  Czy gdyby nie tragedia smoleńska poruszyłby ten temat?Gdyby był jedynie zwykłym kandydatem, a nie piastował urząd jak to jest w chwili obecnej? Mi to wygląda na “tonący brzytwy się chwyta” wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludu(nie podtopionego):/ To co,że tylu ludzi straciło dorobek całego życia w trakcie powodzi…Porozmawiajmy o Afganistanie…Oddajcie na mnie głos bo jestem za zakończeniem naszego udziału w tej wojnie!!”Jest przygotowywana strategia wyjścia z NATO

  http://zenobiusz.wordpress.com/2010/06/12/komorowski-wystepuje-z-nato-czy-wstapimy-do-wnp-czy-potin-wie/

 29. Tekla said

  Z Biasłorusi po polsku piekne ..

 30. bezpartyjny said

  ad.25
  Szanowny Panie Jurku!
  Jeżeli można zgrzeszyć mową to pewno można mową (także pismem) czynić też dobrze. JP II zgodnie z poleceniem naszego Pana Jezusa Chrystusa poszedł między ludzi i w swoich homiliach, encyklikach i listach nauczał. Wiele zagadnień, z którymi spotykamy się i borykamy (w swojej niewiedzy, braku formacji itd) w świecie współczesnym wyjaśniał w świetle ewangelii a że być może z dialogiem ekumenicznym i stawianiem na piedestale człowieka (przerysowanie od SW II)i jeszcze kilkoma innymi rzeczami, nie wyszło no to można tłumaczyć, że Bogiem nie był a tak jak każdy z nas mógł błądzić i grzeszyć.

 31. Krzysztof M said

  Ad. 29

  Czapki z głów… Tego jeszcze nie było, żeby za Bugiem tak po polsku śpiewali…

 32. aga said

  http://wiktordmuchowski.blogspot.com/2010/06/rubiezewicze-biaorus-nikt-nas-polakow.html

 33. aga said

  Poniżej wrażenia z Białorusi mego młodszego kolegi, mieszkającego od kilkunastu lat w Polsce muzyka Wiktora Dmuchowskiego, współzałożyciela ZPB w Mińsku dwadzieścia lat temu. W maju br. dokonał on kilkutygodniowej wycieczki do kraju swej mlodości. Przyznaję, że jeśli chodzi o czystość miast i miasteczek, jakość dróg oraz ogólną estetykę w tej byłej Republice byłego ZSRR to i ja mialem podobne wrażenia w czasie mych kilkukrotnych tam wojaży w ciągu ostatnich 5 lat. Jeśli zaś chodzi o tak zwany „czarny piar” (patrz załącznik) na temat Bialorusi, uprawiany za nasze, polskich podatników pieniądze na portalu http://www.kresy24.pl, to aż się chce rzygać obserwując do jakiego stopnia – by przypodobać się PANU o nazwie US-RAK ŚWIATA – upodliła się moja, PiS + PO + KK rządzona ojczyzna.

  Marek Głogoczowski
  http://www.zaprasza.net/mglogo

  „Poloneza czas zacząć…”, ale prawdziwie polskiego.

  http://wiktordmuchowski.blogspot.com/2010/06/rubiezewicze-biaorus-nikt-nas-polakow.html

  Goszcząc u wspaniałych moich przyjaciół pp.Olgi i Mieczysława Łysych w Rubieżewiczach obudziłem się wczesnym rankiem nasłuchując przez otwarte okno rozweselających serce przeróżnych śpiewów ptaków i już wiedziałem, że tego dnia, słońce mi świadkiem, czekają mnie wspaniałe spotkania i niepowtarzalne emocje.

  Ruszyliśmy po obfitym wiejskim śniadaniu w drogę do Słonimia, około 160 km. Mieczysław Łysy /zdj./ – obecny prezes ZPB

  w Mińsku – opowiadał mi o swojej pracy sprzed 20 lat na stanowisku dyrektora szkoły średniej w Rubieżewiczach i o nowatorskich metodach wyliczania średniej każdego ucznia, które jako pierwszy na Białorusi wprowadził do szkolnictwa. Okazuje się, że zachęciło to uczniów do intensywniejszej samodzielnej pracy, a co za tym idzie i podniesienia poziomu całego nauczania. Dziś ta metoda jest używana powszechnie w białoruskim szkolnictwie. Słuchając opowiadań rozglądałem się na lewo i prawo i podziwiałem utęsknione widoki mojej Matki – Białej Rusi. Wszędzie rzucał się w oczy niesamowity ład i porządek. Gdy przejeżdżaliśmy przez wioski, widać było ludzką gospodarną rękę: domy, choć skromne, ale zadbane i wymalowane, czyste podwórka, wyremontowane płoty i wszędzie mnóstwo kwiatów. Wyjeżdżając na brzeską trasę mimowolnie zauważyłem, iż jest ona w doskonałym stanie i nieco szersza od naszych polskich. Jechało się bardzo wygodnie, bo nigdzie po drodze nie było żadnych świateł czy przecinających trasę szybkiego ruchu dróg. Pomyślałem sobie: O, mój Boże, biedna Polsko, czegoś Ty się doczekała za te ostatnie 20 lat?… Gospodarność była widoczna wszędzie: pola starannie zasiane, pobocza dróg wykoszone, oznakowanie przyjazne kierowcom. Nie widziałem żadnego kawałka ziemi leżącego odłogiem. Jedynej rzeczy, jakiej mi w tej całości brakowało, to zajazdów i większej ilości stacji benzynowych.

  Przyjechaliśmy do Słonimia tuż przed rozpoczęciem Festiwalu Poloneza, który corocznie jest organizo-

  wany przez tutejszy oddział Związku Polaków na Biało-

  rusi pod czujnym okiem pani prezes Leonardy Rewkowskiej /zdj./– wybitnej działaczki polonijnej, inicjatorki festiwa-

  lu, polskiej patriotki, dodam, od kilku lat niestety będącej w ”niełasce” władz w Warsza-

  wie /pani Leonarda do dziś nie może się spotkać z ciężko chorą siostrą, mieszkającą w Polsce, ponieważ obejmuje ją zakaz wjazdu/…

  To była już VI edycja festiwalu „Polonez – 2010”, w której wzięły udział polskie zespoły z różnych stron Białorusi: Brzozówki, Grodna, Lidy, Nowogródka, Ostrowca, Rubieżewicz, Sopoćkinia, Słonimia, Szczuczyna etc. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele pw. Św.Andrzeja Apostoła – przepięknej późnobarokowej świątyni, wzniesionej w 1775 r.

  Po wyjściu z Kościoła wszyscy byli w podniosłym nastroju, czemu wtórowała ciepła, słoneczna pogoda. W czasie formowania się pochodu, organizatorzy festiwalu i władze miasta złożyli wieńce pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz zwrócili się do gości i uczestników festiwalu z powitalnym słowem, m.in. p. Leonarda Rewkowska powitała wszystkich staropolskim: „…Gość w dom, Bóg w dom…” i podziękowała za uhonorowanie „Pana Poloneza” swoją obecnością.

  Kilkusetosobowy pochód ruszył /zdj./. Stare miasto zaiskrzyło polskimi barwa-

  mi i wspaniałymi strojami ludowymi. Obok polskich, biało-czerwonych, powie-

  wały białoruskie flagi narodowe. W takt dźwięków Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Niaszota” z Rubie-żewicz, kierowanej przez

  pp. Romualdę i Tadeusza Sobolewskich, pochód centralnymi ulicami miasta podążył w kierunku Domu Kultury, zachęcając mie-

  szkańców do przyłączenia się. Tam został przyjęty przez kierownictwo Domu Kultury chlebem i solą.

  Po ustaleniu składu jury, do którego weszli tak muzycy, choreografowie, jak i działacze ZPB wraz z dyrektorem wydziału kultury Słonimia p. Swietłaną Romaniuk, impreza weszła w swoją kulminacyjną fazę. Rozpoczęły się przesłuchania, trwające kilka godzin. Polonez zabrzmiał w różnych opracowaniach, wykonaniach, składach. Dominował znany i lubiany „Polonez” a-moll M.K.Ogińskiego, będący swoistym hymnem miasta Słonimia. Zespoły taneczne w różnych strojach ludowych tak dziecięce, jak i młodzieżowe z gracją, wdziękiem i godnością ukazały najpiękniejsze i najszlachetniejsze strony tego narodowego polskiego tańca. Polonez został przedstawiony w trzech kategoriach i w trzech kategoriach był oceniany: zespołów tanecznych, wokalno-chóralnych i zespołów instrumentalnych. Dokonać wyboru było trudno, bo wszystkie prezentacje stały na wysokim poziomie. Sala na około 600 miejsc była prawie wypełniona. Każdy występ przyjmowano z owacją. Rzeczywiście czuło się Poloneza w powietrzu! Na zakończenie orkiestra dęta z Rubieżewicz /zdj./ zagrała „Pożegnanie Ojczyzny”.

  Oznaczało to, iż mamy wkrótce pożegnać się z kolejną edycją Festiwalu „Polonez-2010”. Jury udało się na obrady… W czasie podsumowania wyników przez jurorów słuchaczy uraczono występami białoruskich zespołów folklorystycznych. Po czym nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

  Jury postanowiło przyznać nagrody rzeczowe i dyplomy wszystkim uczestnikom Festiwalu, tym samym zachęcając do dalszej pracy artystycznej. Pierwsze miejsca w odpowiednich kategoriach zdobyli: Zespół Taneczny „Krysztaliki” z Brzozówki, Zespół Wokalny Nauczycieli Szkoły Muzycznej w Słonimiu oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Niaszota” z Rubieżewicz. Nagrody wręczyli wiceprezesi ZPB p. Wiktor Bogdan /zdj./ ze Szczuczyna i p. Mieczysław Łysy z Mińska.

  Festiwal „Polonez 2010” został zorganizowany bez jednego grosza ze strony władz w Warszawie /władze białoruskie udzieliły wszelkiej pomocy/. Dyplomacja warszawska w Mińsku i Grodnie zignorowała tę uroczystość. Nikogo z nich na niej nie było. Obecna była delegacja z Białegostoku, ze Stowarzyszenia „Rubież”, które ufundowało swoje książkowe nagrody.

  Po festiwalu udało się zamienić kilka słów z Prezesem ZPB p. Jadwigą Łysą

  z Nowogródka, wiceprezesem ZPB p. Wiktorem Bogdanem ze Szczuczyna,

  Prezesem ZPB p. Leonardą Rewkowską ze Słonimia oraz redaktorem „Głosu znad Niemna” p. Tatianą Zaleską /zdj./, którzy w jeden głos wyrazili swoje zaniepokojenie sposobem zachowania urzędników z MSZ wobec nich i ich rodaków z Białorusi.

  Po zakończeniu Festiwalu Poloneza p. Rewkowska w imieniu swojej organizacji zaprosiła gości i organizatorów do wspólnego, polsko-białoruskiego suto zastawionego stołu. W restauracji było słychać polski śpiew i polską mowę. Pomyślałem wtedy sobie: Jaka to siła! Jaką wyrazistość ma ta nasza polska mowa tu – pośród tych wspaniałych ludzi i działaczy! Jej wartość da się głęboko odczuć dopiero poza Polską.

  Wyjeżdżaliśmy ze Słonimia z p. Mieczysławem podbudowani jednością tych Polaków i Białorusinów, mieszkających jeden obok drugiego i uzupełniających się nawzajem.

  „I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem, a com widział i słyszał, w… artykule …umieściłem”.

  Wiktor Dmuchowski, Częstochowa, dnia 10 czerwca 2010 roku.

  P.S. Polacy na Białorusi nie mogą być żadną kartą przetargową, która decyduje

  o karierze tak prywatnej osoby, jak i przyszłości organizacji społecznej czy

  politycznej. Jeśli ktoś chce Polakom na Białorusi pomagać, to powinien to

  czynić z potrzeby serca i bezinteresownie. Historii Polski wystarczy

  haniebnego przykładu Rządów Kaczyńskich czy Tuska, którzy

  wykorzystali dorobek Polaków na Białorusi dla zaspokojenia własnych

  ambicji politycznych i planowania „dżinsowych rewolucji”. Do dziś

  negatywne rezultaty ich szkodliwej polityki odczuwają wszyscy, Polacy na

  Białorusi szczególnie. Wystarczy! Aż się ciśnie mi na usta powiedzenie o

  grubej kresce. Panie i Panowie, „poloneza czas zacząć…, ale polskiego –

  narodowego.

 34. Krzysztof M said

  Ad. 33

  „upodliła się moja, PiS + PO + KK rządzona ojczyzna.”

  I te „KK” jest wystarczającym powodem, żeby tego wpisu dalej nie czytać.

Sorry, the comment form is closed at this time.