Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Olo o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  podczaszy o Wolne tematy (63 – …
  JW o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  podczaszy o Wolne tematy (63 – …
  NC o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  Piskorz o W rocznicę utworzenia Narodowy…
  Jacek o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  walthemar o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  Dziadzius o Wybór sofisty. Ochrona zdrowia…
  NyndrO o Prof. Horban orbituje. Jego zd…
  NyndrO o Unia blokuje Węgrom wypłatę pi…
  UZA o Nadmiarowe zgony
  NyndrO o Nie żyje Jerzy Targalski
  Peryskop o Wolne tematy (63 – …
  Piskorz o Wolne tematy (63 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 553 obserwujących.

Tajemnicze zniknięcie przepisu

Posted by Marucha w dniu 2010-06-14 (Poniedziałek)

III Rzeczpospolita jest wspaniałym krajem: licznie odnotowano w nim przypadki, gdy nie wiadomo kto podpisał jakąś ustawę, kto ją zmodyfikował, a kto ją w ogóle usunął w niebyt. – admin

Przepis, który mógłby zapobiec tak zwanej reaktywacji przedwojennych spółek, zniknął w 2000 roku w niejasnych okolicznościach. Do dziś nie wiadomo kto i dlaczego go usunął – ujawniają reporterzy „Superwizjera” TVN.
Reaktywowanie przedwojennych spółek polega na wskrzeszaniu do życia firm, które istnieją już tylko na papierze. Może to jednak grozić ogromnymi roszczeniami wobec Skarbu Państwa. Jak szacuje Ministerstwo Gospodarki, potencjalne zagrożenie to roszczenia przewyższające 100 miliardów złotych, czyli około jednej trzeciej budżetu Polski.

Mechanizm

Reaktywowanie przedwojennych spółek przez osoby, które z dawnymi właścicielami nie mają nic wspólnego, jest możliwe dzięki prostemu mechanizmowi. Polega on na skupieniu dawnych akcji na okaziciela i zarejestrowaniu nowych organów spółki. Wówczas otwiera się droga do żądania od państwa zwrotu majątków i odszkodowań za mienie, które przed wojną należało do spółki, a po wojnie zostało przejęte przez komunistyczne państwo.

Najsłynniejszym przypadkiem reaktywacji jest spółka „Giesche S.A.” z przedwojenną siedzibą w Katowicach. Prokuratura prowadzi obecnie śledztwo przeciwko osobom, które reaktywowały spółkę.

RHB i KRS

Przed wojną wszystkie spółki były wpisywane do rejestru RHB. W 1997 roku Sejm uchwalił ustawę o nowym, elektronicznym rejestrze spółek, czyli o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Przy tej okazji pojawił się także przepis, z którego wynikało, że spółki działające na podstawie RHB mają czas do końca 2003 roku na wpisanie się do nowego rejestru KRS. Po tym czasie wpisy w RHB byłyby już nieaktualne, co znacznie utrudniłoby reaktywację przedwojennych spółek.

Jednak ten przepis zniknął, zanim zaczął obowiązywać. Został zmieniony w 2000 roku przez wykreślenie daty „2003”. Dawne wpisy nadal są aktualne, przedwojenne spółki wciąż formalnie istnieją i dlatego tak łatwo można je reaktywować.

Niewidzialna ręka

Reporterzy „Superwizjera” dokładnie prześledzili prace legislacyjne nad tą zmianą. Z dokumentów wynika, że projekt poprawki usuwającej datę został opracowany przez rząd kierowany przez Jerzego Buzka. Powstał w Departamencie Legislacyjno–Prawnym Ministerstwa Sprawiedliwości.

Efektem nowelizacji był szereg zmian w ustawach regulujących prowadzenie działalności gospodarczej. Były one szeroko omawiane. Nikt jednak nie zwrócił uwagi na to, że podczas prac z jednego z przepisów zniknęła kluczowa data. Z lektury dostępnej dokumentacji nie sposób ustalić, kto i dlaczego zmienił przepis. Na temat tej zmiany nie toczyła się żadna dyskusja, nie została ona także uzasadniona na piśmie. Zmiana przepisu została pominięta milczeniem podczas całego procesu legislacyjnego.

Teraz nie potrafię sobie przypomnieć, kto zaproponował wykreślenie tej daty – mówi Marek Sadowski, wówczas wicedyrektor Departamentu Legislacyjno–Prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, który brał udział w pracach nad ustawą.

Poproszeni o pomoc w rozwiązaniu zagadki znikającego przepisu obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości także rozkładają ręce.

– Przejrzałem dokumenty i rzeczywiście wynika z nich, że nikt wówczas nie zwrócił uwagi na problem reaktywacji spółek – przyznaje Maciej Kujawski z biura prasowego resortu.

http://wiadomosci.onet.pl/2184129,11,tajemnicze_znikniecie_przepisu,item.html

Komentarzy 13 do “Tajemnicze zniknięcie przepisu”

 1. Fascjol said

  Czyżby za tym stał O.Rydzyk? Skoro przeszkadza obecnym wladzom ,to może i tutaj?

 2. Shakespear said

  Z dokumentów wynika, że projekt poprawki usuwającej datę został opracowany przez rząd kierowany przez Jerzego Buzka.

  Przypomina to „Death by a Thousand Cuts”, „Smierc przez Tysiac Cienc”
  http://en.wikipedia.org/wiki/Death_by_a_Thousand_Cuts_%28book%29

  Polska ma takie glebokie kieszeni ze moze to wszystko zniesc? Mysle ze NIE.

  Zadzwoinc do Putina i wyslac na kolonie z Khodorkovskim w Syberie 🙂

 3. Staruszek Portier said

  Istotnie, chyba już tylko „zimny czekista Putin” mógłby jeśli nie wyciągnąć Polskę z łap i żelaznych szczęk starszych braci, to przynajmniej ulżyć jej losowi.

 4. Miroslaw Bernard D said

  Dla Polski i UE nie ma juz ratunku. Integracja jest na tyle zaawansowana że Niemcy, Francja czy Wielka Brytania nas nie wypuszczą a nawet jakby sie komu udało wyjść to naliczą taki rachunek za członkostwo ze hohoho. Co do Rosji wiele razzy tu poruszanej. Oni mają swoje problemy i wbrew opiniom tu panujacym kapitalizm jaki jest tam jest o wiele gorszy niż w UE. Wystarczy przejrzeć statystyki:
  – średniej długości życia
  – emigracji zarobkowej wykształconych ludzi
  – degeneracji alkocholowej
  – ilość urodzin spada
  – wszyscy oligarchowie to koszerni i mają sie całkiem dobrze mieszkajać za granicą i czerpiąc krociowe zyski z surowców.
  – A to że Putinowski wsadził dwóch do pierdla hehehe- Widocznie nie grali w tej samej drużynie

  Co do Białorusi nie wiem ale skoro tak tam fajnie to hmmm. Znowu polecam statystyki.

 5. Miroslaw Bernard D said

  Pozatym Białoruś i Ukraina tak jak to bywało w historii Są to Państwa tymczasowe któe zostaną wchłonięte przz Rosję albo przez UE. Wszystko zależy od konfiguracji ale raczej myślę że wcześniej czy póżniej staną się konsumpcyjnymi ćpunami.

 6. ostatni z tonacego okretu said

  Kto kogo nie wypusci ?
  Wystarczy tylko chciec i zalozyc sobie intencje a reszte dokona Bog i Matka natura wraz z grawitacja !

 7. kandydat said

  Ameryka nas oszukała!
  Koalicja PO/PiS/SLD/PSL także!

  14.06.2010
  W dniu 14 czerwca 2010 roku w Biurze Krajowym Partii Samoobrona RP odbyła się konferencja prasowa kandydata na urząd Prezydenta Andrzeja Leppera.

  Na początku swojej wypowiedzi kandydat odniósł się do niedzielnej debaty czterech kandydatów w wyborach prezydenckich, którą transmitowały TVP1, TVP INFO oraz TVP POLONIA. Andrzej Lepper stwierdził, że debata to dowód na nierówne szanse kandydatów ponieważ media promują reprezentantów PO, PiS, SLD i PSL, a nie dają szansy na przedstawienie programów pozostałym. Kandydat podsumował debatę przedstawicieli sejmowych partii jako nudną i pozbawioną jakichkolwiek konkretów i zobowiązań.

  W dalszej części konferencji Andrzej Lepper przedstawił swoje stanowisko w sprawach związanych z polityką zagraniczną. Przypomniał, że Samoobrona jako jedyna partia była od początku do końca przeciwna wysyłaniu polskich wojsk na wojny w Iraku i Afganistanie – wojny, na które żołnierzy polskich wysłała koalicja PO/SLD/PiS/PSL. Jeden z kandydatów Jarosław Kaczyński krzyczał nawet podczas debaty o Iraku w sejmie, że „Ta wojna jest również naszą wojną”. Szef Samoobrony zarzucił swoim rywalom obłudę, gdyż teraz, gdy jasne jest, że liberalne partie nie miały racji, wszyscy ich kandydaci po cichu zmieniają zdanie i nagle przedstawiają się jako przeciwnicy wojen. Przypomniał też o ofiarach polskich misji, które zginęły na Bliskim Wschodzie i nie wywiązaniu się przez USA z obietnic wobec Polski. Ameryka nas oszukała �podsumował krętactwa władz USA ws. rzekomego posiadania przez Irak broni masowego rażenia.

  Według Andrzeja Leppera Polska powinna przyjąć w polityce zagranicznej taki kurs, by nie zamykać polskim firmom drogi na żadne rynki. Jako potencjalnych partnerów, których pozyskać powinniśmy wymienił Rosję oraz rosnące w siłę azjatyckie potęgi XXI w. – Chiny i Indie, które według analityków będą niedługo kluczowymi rynkami dla światowym handlu.

  (-) Piotr Mazurek

 8. aga said

  ad.4
  Myli się Pan operując wciąż schematami z epoki Jelcyna.Rosja miala i ma swoje problemy ale z nich, pomału, dzięki mądrym rządom rosyjskiego patrioty Putina i Miedwiediewa wychodzi.jest na dobrej drodze,czego ie mozna powiedzieć o żadnym kraju w Unii.

  Do Antalyi przylatuje dziennie ok. 20 tysięcy Rosjan,z całymi rodzinami. I zapewniam,ze nie sa to „mafiozi” jak bywało onegdaj. Ale normalne ,rodziny z babuszkami, dzieduszkami i małymi dziećmi.W dużym hotelu zebrało by się na 2 przedszkola.Stąd zatrudnienie nie tylko rezydentow ale i różnych przedszkolanek,animatorek, rowniez z Rosji. Na lotnisku „elastyczni” Turcy wywalili napis Welcome i jest Szczastliwoj puti.I prawie wszyscy Turcy ,nawet ci przywbywający z głębi Turcji w celach zarobkowych mowia po turecku.Niemców prawie nie widać a jak już to zwyczajowo staruszki na emeryturz. I bez wnucząt.W rosyjksich grupach ,natomiast jak są dziadkowie to i wnuki.
  Normalne,zdrowe rodziny.Piękne,związane ze sobą , aż miło popatrzeć.U Niemcow tego nie było ,nawet w czasach prosperity,kiedy rejony turystyczne przeżywały ich najazd.teraz jest najazd Rosjan.A co najważniejsze dla Turków Rosjanie mają kasę i kupują.
  Oczywiście zdarzaja się i pijacy. Ale czy przy takiej ilości nawet Niemcow z dawnego NRD nie byłoby pijaństwa?Niemcy to degenraci.Lata konsumizmu i wygodnictwa zrobiły swoje. A Rosjanie to naprawdę zdrowa tkanka społ. .I bardzo przyjaźni dla Polaków.Darzą nas respektem, i mimo przeważającej można ich „wychowywać”.Sa też grupy Białorusinów. I jedni i drudzy szczęslwi ze swoich „umnych ” przywodcow, czego nie można powiedzieć o Polakach.
  I podobnie jest w Egipcie,Tunezji,Maroku,na Cyprze,etc.Niedobitki niem-holenderskie,franc. i zatrzęsienie Rosjan.

 9. Marucha said

  Re 4: Ja też panu polecam statystyki. Zwłaszcza porównanie długów Polski i Białorusi.

 10. Inkwizytor said

  Re: 4

  O Rosji ma Pan niestety zerowe pojęcie, bez urazy.

 11. Shakespear said

  Rosji wiele razzy tu poruszanej. Oni mają swoje problemy i wbrew opiniom tu panujacym kapitalizm jaki jest tam jest o wiele gorszy niż w UE.

  Polsce nie jest potrzebna adaptacja Rosyjskiego Kapitalismu. Polsce jest potrzena rownowaga. Iraq, Afganistan, F-16 etd. nic zwyklum ludziom nie daje. Potrzeba wyjechac by zarobic pokazuje nic dobrego, a to niby wielki atut EU.

  Do tej pory nie jestem przekonany by rezultaty polityki prowadzonej byly pozytywne do tego stopnia by ja kontynuowac. Bo idac dalej ta drogom poprowadzi do ruiny. Potrzebna jest nowa koncepcja, a wiec ktos kto ma jaja i wizje. Czy jest taka Partia?

  Ale jest taki przyklad.

  Prezydent Malazji Dr. Mahathir Mohamad w 1997 kiedy widzial jak wilki (Soros i inni) byli gotowe Malazje zjesc zamrozil swoja walute i robil swoje nie martwiac sie co mysli IMF lub World Bank. Krzyki wybuchly ze zrujnuje kraj, ze jest antysemitem itd. Pamietam ten okres swietie bo BBC go atakowalo nonstop. A tu po latach co widzimy?
  http://imdavidlee.com/what-do-you-think-about-malaysian-economic/
  A unas jak?

  Ceny jak w bogatej Europie, a zarobki jak w najbiedniejszych częściach naszego kontynentu. Nic dziwnego, że prawie 20 procent Polaków jest zagrożonych ubóstwem. Gorzej jest tylko w Rumunii i Grecji. Co gorsza nikt nie wie, co zrobić, by ten problem rozwiązać.

  http://www.dziennik.pl/gospodarka/article626126/Polacy_zyja_na_krawedzi_ubostwa.html

 12. radca polski said

  Chlopy i Baby !
  Putin jest swietnym i przebieglym graczem ,swietnie dogaduje sie z niemiaszkami ponad wszystkimi glowami .
  Dziwie sie tym,ze tak latwo sa wierni i nie dostrzegaja falszu w oczach tych co to nagle sie zmieniaja na lepsze.
  Czym za mlodu skorupka nasiaknie ,to i taka bedzie.
  Wierzycie w to,ze wierny sluga porzuci swego pana ?
  Predzej pan to uczyni gdy bedzie widzial,ze juz ze slugi nie ma korzysci !
  Rosjanom mozna zaufac ale takim jak my – prostym i prawdomownym ,w dodatku daleko trzymajacym sie od polityki.
  Przeciez wiadomo czym jest polityka ,podobnie jak taktyka – branie pod .uj przeciwnika !
  Teraz nam Polakom trzeba patrzec kto i jaki sasiad.
  Jezeli z nim byly kiedys zatargi to moze nie tyle puscic w niepamiec co uwazac na jego dalsze poczynania .
  Polska ma dwoch starych sasiadow moskaliki i szwabiki a te raz sie lubia innym razem czubia jezeli ktos miedzy nich wchodzi.
  Tak bylo jest i bedzie !
  To,ze jakies tam ustawy/przepisy znikaja to tez stara spiewka ,bo zycie nie stoi w miejscu – wszystko plynie ,mozna to wyrazic po lacinie.
  W tym wszystkim zastanawia jedno :
  Dlaczego swiat w dalszym ciagu daje sie nabierac na stara zydowska lichwe i z lichwy bankowej korzysta.
  Co to nie mozna zacisnac pasa,gdy przychodza trudne i chude ,ubogie lata ?
  Czy to zawsze trzeba isc do Zyda gdy nastaje bida ?
  Polacy o chlebie i wodzie a czasem tylko grochu bide przezywali ale to wtedy byli madrzejsi Polacy chociaz mniej wyksztalceni .
  Co z tego ,ze dzisiaj uczone jak wszystko squr..ione,jeden drugiego by w lyzce wody utopil aby tylko jemu bylo dobrze.
  Trzeba to i to szybko zmienic ,bo rozgrzebia nas kruki i wrony.
  A pokolenia po nas beda nas wyklinac !

 13. Moze wtrace swoje prywatne zdanie na temat Polski, jesli pozwolicie, to moze ujme to w krotki sposob, a mianowicie, gdyby Polska byla „ku….rwa” (przepraszam za dosadnosc), to k….rwa zawsze wie, kto i ile zaplaci za jej „uslugi”, a w chwili obecnej Polska jest prowadzona na „powrozie” do „jewRopejskiego” rzeznika i nie interesuje ja w zaden sposob ile zarobi, ale bedzie zmuszona zaplacic za „jewRopejskiego rzeznika” usluge wlasnego uboju. Przykro mi, ze tak to wlasnie widze…Zreszta nie ja jeden…
  Nie wiem dlaczego wciaz „wabia” nas Polakow „swiecidelkami” i „bibelotami???” Czyzbysmy za malo dostali w d…pe i wciaz musimy ja nastawiac do bicia??? Za jakie grzechy? Zaniedbania…
  ========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.