Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zabrakło 16 sekund!

Posted by Marucha w dniu 2010-06-16 (Środa)

Po przesłuchaniu pierwszego nagrania zapisu rozmów w Tu-154M, które przekazała Rosja, analitycy z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie odkryli, że brakowało 16 sekund. To z kolei oznacza, że przekazana nam taśma mogła być wcześniej montowana. Ponadto eksperci ds. lotnictwa zwracają uwagę na długość nagrania. Wskazują, że zapis w porównaniu do standardowych skrzynek instalowanych na tego typu maszynach jest dłuższy o 8 min i 16 sekund.

Sprawa wyszła na jaw w momencie, gdy analitycy z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie zaczęli odsłuchiwać nagranie i porównywać je z przekazanym i opublikowanym już wcześniej stenogramem. Jak ustaliło radio RMF FM, po dogłębnej analizie eksperci odkryli, że na przekazanym Polsce przez Rosję dysku CD brakuje 16 sekund nagrania, które znajdowały się w stenogramie. Wówczas to śledczy zaczęli podejrzewać, że przekazana taśma była montowana, a nagranie nie było wierną kopią, i o całej sprawie poinformowano szefa MSWiA – Jerzego Millera. W obawie przed wybuchem olbrzymiego skandalu Miller udał się do Moskwy. Tym razem miał uzyskać już cały zapis.

To jednak nie koniec problemów z taśmą z tzw. czarnej skrzynki. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” jeden z pilotów zauważa, że znajdujący się w Tu-154M rejestrator zapisuje na zwykłej taśmie analogowej, która może pomieścić jedynie ostatnie 30 minut lotu. W momencie gdy taśma się kończy, następuje automatyczne przejście na jej początek, kasowanie dotychczasowych nagrań i jednoczesne zapisywanie od początku kolejnych danych. Przekazane stenogramy z zapisu czarnych skrzynek zawierają 38 minut i 16 sekund. Skąd więc dodatkowe 8 min i 16 s?

– Nie ma możliwości, aby zapis trwał 38 minut, o ile taśma nie zostanie wydłużona. To zaś nie jest możliwe, bo pojemnik OL4 jest zbyt mały – podkreśla nasz rozmówca. Gdyby w polskim Tu-154M podczas remontu w Samarze zamontowano cieńszą taśmę, to dlaczego ten fakt nie został odnotowany? Jak bowiem zauważa inny nasz rozmówca, każda, nawet najdrobniejsza naprawa czy wymiana jakiejkolwiek części samolotu, musi zostać odnotowana. Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem jest to, że musiało dojść do przekłamania stenogramu. – Rosjanie musieli pociąć taśmę – podkreśla.

MBZ, Nasz Dziennik 16.06.2010

No cóż, to wydaje się przesądzać sprawę. Żadnego innego wytłumaczenia tu być nie może. Wypowiadamy wojnę Rosji. Wesprą nas niezawodni sojusznicy z NATO i EU.
Całe szczęście, że ruskie to durnie i nie pomyśleli, że ktoś może zmierzyć czas nagrania. Poza tym cięli taśmę, zamiast ją najpierw przegrać na komputer i potem przetwarzać cyfrowo. Prymitywy… – admin

Komentarzy 11 do “Zabrakło 16 sekund!”

 1. radca polski said

  Tak sprawe moze motac tylko jeden wywiad zwany MOSSAD !

 2. Staruszek Portier said

  Całe szczęście, że o tych brakujących 16 sekundach dowiadujemy się od rzetelnych i wiarygodnych władz polskich. Tych samych władz, które od wielu lat wyjaśniają morderstwo na Krzysztofie Olewniku i na Filipie Adwencie. I które rzetelnie informowały społeczeństwo na temat Unii Europejskiej.

 3. PL said

  Nazbierało się już tyle dowodów przeciwko Rosjanom i Putinowi, że w zasadzie żadne dalsze śledztwo nie jest konieczne.
  CIA i Mosad też potwierdziły, iż sprawcą katastrofy jest zimny czekista Putin.

 4. radca polski said

  Putin nie pozwala sobie „putac” we wlasnej Ojczyznie i to wlasnie nie podoba sie tym co chca rzadzic calym swiatem.

  Nie bardzo tez skory do przystapienia do jednego swiatowego kolchozu,bo wie czym ten kolchoz pachnie .

  Putin nie daje sie osaczyc z zewnatrz i oscienne „strany” ,ktore kiedys nalezaly pod „prikaz” sa mu znane z praktyki zwiadowczej na podstawie ktorej wie co w nich piszczy.

  Jedno co widze niebezpieczne u Putina to dogadywanie sie z Niemcami i to trzeba wnikliwie sledzic .

  Jezeli to ma sluzyc przewietrzeniu europejskiej kuchni z zapachu cebuli i czosnku, to ja mu na to daje przyzwolenie i rade aby tego dokonal jak najszybciej .

 5. Godzimir said

  Wolniejsze przewijanie taśmy podczas zapisu również wydłużyłoby nagranie. Może z biegiem lat doszło do rozregulowania tego mechanizmu.

 6. Art said

  Tylko jeden prazydent Polski nie był agentem.Który?To zagadka dla PL.I Pana Maruchy.

 7. Zerohero said

  do Godzimir w 5

  Właśnie. Jest wiele możliwości. Nawet niedbalstwo Rosjan w czasie remontu, sporządzania dokumentów itp. Pocięcie taśmy przez Rosjan w celu mataczenia w śledztwie też jest możliwe. Problem dla ND w tym, że:

  a) nie jest jedynym wytłumaczeniem

  b) nawet jeśli zaszło, to w celu maskowania współwiny Rosjan. Moja teza: do zamachu doszło z powodu niskich standardów lotnictwa w Rosji i w Polsce. Czego oczywiście część Polaków nie przyjmie do wiadomości, bo jak wiadomo mamy najlepsze lotnictwo na świecie i najwyższe standardy organizacji. Nasz wybitny mąż stanu mówił coś o drzwiach do stodoły. Pewnie dlatego Prezydenta wozi 30-paro latek, gdy na świecie takie zadanie powierza się 50-paro latkom!

  Natomiast ND lansuje pogląd, że pocięcie taśmy:

  a) jest jedynym możliwym wytłumaczeniem
  b) cięto by ukryć mord z premedytacją

  i fakt, że ND łapie się każdej takie HIPOTEZY jak buldog zębami wmawiając czytelnikom, że jest ona jedyna możliwa, stanowi grubą manipulację.

  Ciekawe, że zwolennicy teorii zamachu z góry zakładali, że taśma będzie niewiarygodna, bo przy dzisiejszej technice można wszystko podrobić, a tutaj proszę. Zamiast wyrafinowancyh algorytmów przetwarzania sygnałów, ordynarne cięcie w którym nawet długość nagrania nie zgadza się.

 8. Kaziu Kozoduj said

  Ja myślę, że to w ciągu tych 16 sekund dokonano zbiorowego morderstwa na polskich pasażerach, a ponieważ ciał nie było (jak twierdzili niektórzy), więc musiały zostać zdezintegrowane wiązką antyprotonów wysłaną z wyspy Sachalin. Przy okazji zdezintegrowano część samolotu, stąd takie braki w jego częściach składowych.

 9. jerzyczek said

  2+2 jest 4! a nie mniej więcej 4.
  Komentarz admin. sugeruje zastosowanie przez odczytujących „zapis czarnej skrzynki” (nadawców) testu na głupotę wśród zainteresowanych poznaniem prawdy o rzeczonej katastrofie (odbiorców). Pan Marucha wypowiada się o sprawie raczej tajemniczo tak jak ktoś kto oczywiście „wie ale nie powie”.

  pozdrawiam ozięble

 10. Marucha said

  Pan Marucha wypowiada się o sprawie raczej tajemniczo tak jak ktoś kto oczywiście “wie ale nie powie”. pisze Jerzyczek.

  Otóż Marucha tyle samo wie, co Jerzyczek i z niczego tajemnicy nie robi. Nie wiem, skąd Jerzyczkowi przyszedł taki pomysł do głowy, ale przypuszczam że z powietrza.

 11. Marian Barański said

  Nasz Dziennik z uporem wciska wersję o rosyjskim zamachu pod Smoleńskiem , tak jak przed tem nagłaśniał coroczne manifestacje w rocznice Katynia pod ambasadami Rosji. A nie zechciał nigdy zamieścic krótkiej nawet informacji kto zamordował Polaków w Katyniu .

Sorry, the comment form is closed at this time.