Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Na trzy dni przed wyborami…

Posted by Marucha w dniu 2010-06-17 (Czwartek)

Felieton autonomiczny

Z PiS-owskiego punktu widzenia, ale pewną liczbę prawd zawiera. – admin.

Na trzy dni przed wyborami sytuacja wygląda następująco. Kandydat na prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wykonujący równocześnie obowiązki prezydenta po zmarłym tragicznie Lechu Kaczyńskim, umożliwił jednej orientacji politycznej, Platformie Obywatelskiej, jeszcze przed wyborami, przejęcie pełni władzy w Polsce. Konstytucyjne prezydenckie uprawnienia zostały zagospodarowane tuż przed wyłonieniem przez Naród w wyborach powszechnych nowego prezydenta. Wygrana marszałka Sejmu władzę tę ma ugruntować.

Pełniący obowiązki prezydent Bronisław Komorowski, postępując legalnie, ale wbrew oczywistym i publicznie deklarowanym jeszcze za życia prezydenta Lecha Kaczyńskiego intencjom i deklaracjom, dokonał w interesie własnej formacji politycznej, która desygnowała go jako kandydata na urząd prezydenta, wielu istotnych zmian w instytucjach państwa. Przypomnę tylko niektóre ważniejsze fakty. Nowelizacja ustawy o IPN, która likwiduje jego niezależność, powołanie BBN i jego szefa, powołanie rzecznika praw obywatelskich, prezesa NBP, likwidacja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i zapowiedź nowelizacji ustawy o radiu i telewizji kończąca kadencje rad nadzorczych radia i telewizji, podpisanie ponad 45 ważnych ustaw w 40 dni.

Zmiany te, podejmowane w iście błyskawicznym tempie (a nuż wygra Jarosław Kaczyński), znajdują pełną akceptację Donalda Tuska. Więcej, premier uważa, że skupienie całej władzy w rękach Platformy Obywatelskiej będzie dobre dla Polski. Podczas swojej wizyty na Pomorzu stwierdził, że w „Polsce nie ma miejsca na dwuwładzę”, a sytuacja, w której przedstawiciele jednego ugrupowania stoją na czele państwowych instytucji, jest jak najbardziej pożądana, gdyż nie walczą między sobą, a realizują „spójną politykę”. Dlatego, zdaniem premiera, wygrana Bronisława Komorowskiego „daje szansę na zakończenie wojny polsko-polskiej”.

Po takiej deklaracji Polska rzeczywiście jawi się jako „nienormalność”, tylko że tej nienormalności Donald Tusk już nie dostrzega, jak kiedyś. Twierdzenie, że w Polsce nie ma miejsca na „dwuwładzę”, przeczy nie tylko prawu, logice, ale i zdrowemu rozsądkowi. Polska bowiem funkcjonuje w takim ustroju politycznym, jaki został zapisany w Konstytucji. To ona stanowi m.in. o podziale i równowadze między władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, powierzając władzę zwierzchnią nad nimi Narodowi.

Zgodnie z Konstytucją Sejm sprawuje kontrolę nad działalnością Rady Ministrów. Czy „myśląc Tuskiem”, nie należałoby powiedzieć, że jest to element „dwuwładzy”? Z pewnością nie, pod warunkiem jednak, że ta sama koalicja partyjna ma większość w obu izbach parlamentu i kieruje gabinetem. Czy prezydent, wybrany przez Naród na najwyższego przedstawiciela RP i gwaranta ciągłości władzy państwowej, wykonujący swoje konstytucyjne obowiązki, może być elementem „dwuwładzy”? Sądząc po wypowiedzi Donalda Tuska, tak – gdy wywodzi się on z innej orientacji politycznej niż jego rząd. „Dwuwładza” zanika, a w jej miejsce pojawia się zgoda i „spójna polityka”, gdy rząd i prezydent reprezentują tę samą partię polityczną, czyli Platformę Obywatelską.

Zadziwiająca to interpretacja Konstytucji, demokracji i państwa prawa w opinii premiera, który – jak widać – nie tylko nie czytał traktatu lizbońskiego, ale i polskiej Ustawy Zasadniczej. Bajdurzenie premiera Tuska o „dwuwładzy” jest dla niego kompromitujące. Każdy student prawa, a nawet uczeń liceum wie, że władza wykonawcza w Polsce należy do prezydenta (wymieniony jest jako pierwszy) i Rady Ministrów (art. 10 ust. 2 Konstytucji). Jeżeli jest to „dwuwładza”, panie premierze, to najpierw proszę zmienić Konstytucję, a nie szyć urząd prezydenta pod własnego kandydata, gdyż prezydentem zostaje się w wyborach powszechnych i każdy, którego Naród wybierze na ten urząd, ma prawo i obowiązek wykonywać swoje uprawnienia zgodnie z Konstytucją.

Oczywiście, można się domyślać, co naprawdę miał na myśli Donald Tusk. Tylko wtedy dobrze się rządzi, gdy ma się pełne wsparcie władzy ustawodawczej, sądowniczej i prezydenta. Tylko że dążenie do obsadzenia wszystkich instytucji państwa tymi, którzy gwarantują „spójną politykę”, jest drogą prowadzącą do totalitaryzmu. Prezydent nie musi i nie powinien bezkrytycznie uczestniczyć w polityce rządu i parlamentu, gdyż zgodnie z Konstytucją ma w państwie zagwarantowaną własną, szczególną rolę, wynikającą z faktu powierzenia mu najwyższego urzędu z woli Narodu w wyborach powszechnych. Jest zobowiązany dbać o dobro Narodu i pomyślność obywateli, a nie o dobro i pomyślność partii politycznej, która zapewniła sobie w państwie dominującą pozycję. Prezydent, który rezygnuje z możliwości korzystania z prawa weta, który bezkrytycznie podpisuje wszystkie ustawy zgodnie z intencją rządzącej partii politycznej, przestaje być reprezentantem Narodu. Taki model ustroju państwa daleki jest od uregulowań zawartych w naszej i tak niezbyt przecież doskonałej Konstytucji.

Przypomnę, że taką właśnie „jedność polityczno-moralną narodu” fundowali nam przez 45 lat komuniści. Mieli w swoich rękach wszystko: parlament, rząd, wojsko, służby, sądy, media, a nad nimi kontrolę sprawował komitet centralny i jego wąskie, zastrzeżone tylko dla wtajemniczonych towarzyszy, biuro polityczne, a nad nim razwiedka, obca i rodzima.

Drogę od deklarowanego liberalizmu do totalitaryzmu można też doskonale zobaczyć na przykładzie zawłaszczania przez PO mediów publicznych. Dla Bronisława Komorowskiego TVP 1 to „gniazdo os” tylko dlatego, że władzę w telewizji sprawują dziś osoby rekomendowane przez PiS i SLD. To samo „dwójmyślenie” co zwykle. Jeżeli ja nominuję Belkę na szefa NBP i dogaduję się z Cimoszewiczem, to „zdobywam poparcie”. Kiedy zaś moi konkurenci robią to samo, to jest to przykład ewidentnej „korupcji politycznej”. Przejmowanie mediów odbywa się pod pretekstem odpolitycznienia, podobnie jest z IPN; my tylko „odpolityczniamy te instytucje”, nasi przeciwnicy natomiast je „zawłaszczają”.

Tymczasem nowa KRRiT nadal będzie ciałem politycznym (kandydaci Sejmu, Senatu, prezydenta), gdyż innym być nie może, o czym przypomina stosowny zapis w Konstytucji. Z kolei kompletowanie rad nadzorczych mediów publicznych za pomocą konkursów wraz z oddelegowaniem do nich przedstawicieli ministrów skarbu, finansów i kultury także świadczy o politycznych wyborach. Czyli znowu to samo. Przeciwnicy to „gniazdo os”, nasi to „pluralizm i odpolitycznienie”.

Dlatego należy przypomnieć, że to właśnie wyborcze zwycięstwo PiS w 2005 roku zapoczątkowało prawdziwy pluralizm w mediach publicznych. Wreszcie na antenie Telewizji Polskiej mogli się pojawić dziennikarze i komentatorzy, którzy wcześniej rzadko tam bywali lub też nie bywali wcale, np. Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka, Tomasz Sakiewicz, Jacek i Michał Karnowscy, Jan Pospieszalski, Bronisław Wildstein, Joanna Lichocka, Barbara Fedyszak-Radziejowska, Zdzisław Krasnodębski, Jan Żaryn, Waldemar Żyszkiewicz.

Na trzy dni przed wyborami warto przypomnieć rządzącym, że eliminowanie niezależnych, krytycznie myślących dziennikarzy i zastępowanie ich koniunkturalnym „dziennikarskim salonem” to również jeden z elementów państwa totalitarnego.

Wojciech Reszczyński, Nasz Dziennik

Komentarzy 21 do “Na trzy dni przed wyborami…”

 1. Św. Mikołaj said

  Każde zdanie felietonu robi politycznego trupa z tego hrabiowsko-folksdojczego układu.
  Dodam jeszcze, że to nie rządów oligarchii i totalitaryzmu w wykonaniu tych amatorów należy się obawiać – w końcu każdego uzurpatorka można obalić – ale apatii społeczeństwa, które nie potrafi dostrzec w co, na własne życzenie, może się wpakować gdyby głosowało na tą jaśnie wielmożną k…wę z wybielonymi (pod kamery) zębami.

 2. kandydat said

  http://www.samoobrona.org.pl/pages/00.Start/

  Zostala nam Poalkom jedna prawdziwa partia ktora ekipa pookraglostolowa podstepnie wyeliminowala.
  Zabraklo Samoobrony i LPR i od razu dopuscili sie zdrady narodowej. Przypomne ze dnia 1 kwietnia 2008 roku w sejmie antyoilskie partie : pis, po, psl, sld glosowaly za odebraniem nam Polakom naszej suwerennosci bez naszej zgody.
  A sp prezydent Kaczynski nie mial odwagi i ochoty spytac sie nas suwerena o zgode czy my Polacy chcemy czy nie chcemy tego traktatu. Za to spytal sie narodu Irlandzkiego o zgode podpisania traktatu.
  Kazdy Polak glosuje na Leppera !!

 3. 166 bojkot TVN said

  2/ Kandydacie!
  No można i na Leppera, tylko, ze on jest tak unijnie jednoznaczny jak Kaczyńscy. Przecież w pierwszą podróż jako prezydent ma zamiar jechać do Brukseli i bardzo lubi dopłaty unijne.
  Trzeba było uważniej słuchać jak obrotowo potrafi dbać o swój interes. Ale trzeba przyznać, że w teście wyborczym jego odpowiedzi zgadzały sie z większością testujących swoje poglądy.

 4. Krzysztof M said

  Dziś głosujemy na Leppera, a jutro na LPR-a.

  I niech żaden Polak się nie odważy inaczej!

 5. Dominik108 said

  Osobiscie – Pan Lepper juz mial okazje sie wykazac i niestety ja zmarnowal i twierdzenie ze ” on sie tak staral a ONIgo zniszczyli, podli wrogowie” dowodzi lekkiej nietrzezwosci politycznej.
  Glosuje za Korwinem-Mikke, bo ma szanse przelamac ta bande czworga-PO-PIS-PSL-SLD.
  Jak sie pierwsza wyrwe w murze zrobi, to i nastepne roslinki sie dostana, np Narodowcy.
  Myslec trzezwo, Panowie, nie idealistycznie, ot, co…

 6. anton908 said

  Ja również oddaję swój głos na Korwina-Mikke.

 7. lopek said

  Te wszystkie przepychanki, to taka gra filutów w łonie Partii Okrągłostołowej, pod publiczkę!
  Najważniejsze dla owych filutów – jest, niedopuszczenie Polaków do władzy i to im się świetnie udaje.

 8. aga said

  Korwin-Mikke vel Ozjasz Goldberg prowokator i skandalista,co jest domeną tej nacji,młodych ideowych ludzi zwodzi i prowdzi na manowce,dla unych robi swoja robotę dobrze,bo juz piąty raz rozbija głosy tzw. prawicy

 9. Realista said

  CIA uwaza ze Izrael sie rozpadnie w ciagu 20 lat.

  http://arabnews.com/middleeast/article67325.ece

 10. Realista said

  Proponowana mapa swiata z 1942r.

  http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=19706

 11. Brat Dioskur said

  Jak wiadomo sztandarowym argumentem wielu wybierajacych jest tzw. „szansa wybrania” a wg tego kryterium ani Lepper ani Mikke nie maja najmniejszych szans zatem glosuje sie na Kaczynskiego jako mniejsze zlo.Bojkotujacy wybory niech z reka na sercu przyznaja ,ze nie odczuwaja ulgi na mysl o wygranej …Jarka.Dyskusje wiec na temat czy glosowac na tych z mniejszymi szansami sa bezowocne ,jednak istnieje pewien sposob zeby sprowadzic takich zatwardzialcow na …wlasciwa sciezke.Zastosowalem to w swojej rodzinie i dalo to efekt. Mianowicie latwo dalo sie ich przekonac ,ze ani Kaczynski ani Komorowski nie wygraja w pierwszej rundzie i na 100% przejda do rundy drugiej.Glosujac wiec na Leppera nie odbiera sie szans Kaczynskiemu na ktorego bedzie mozna oddac juz decydujacy glos w drugiej rundzie.Dlaczego jednak mialoby sie glosowac na Leppera? Ano na zlosc PO i palikotom,ktorzy powiesiliby Leppera na suchej galezi ,poza tym w wyjatkowo niesprawiedliwym procesie tzw. sexafery 8-10% glosow oddanych na Leppera pomogloby mu we wlasnie toczacym sie procesie odwolawczym od pierwszego skazujacego wyroku.

 12. Augustyn P. said

  Luuuuuuuuuudzieeeeeeeeeeee !
  Niech chociaz na tym portalu naslani POLAKOM ROZUMU NIE ODBIERAJA !!!!!!!!!!!
  Cala pierwsza piatka kandydatow z czolowki to podebrane konie wyscigowe juz dawno „napromieniowane ” !!!

  Juz nie ma wyboru miedzy wiekszym i mniejszym zlem !
  Pozostal jeszcze tylko JEDEN CHLOP Z POLSKIMI JAJAMI !
  Jest NIM ANDRZEJ LEPPER.
  JEZELI CHCESZ COS URATOWAC Z POLSKI TO RAZEM Z NIM !

  Chce jechac po to do Brukseli wpierw aby tamtym zlobom wygarnac znowu to i lepiej co juz raz powiedzial pod tamtym dachem – czy tego nie dostrzegasz jeden z drugim ZASLEPIONY i OTUMANIONY ?

  IDZ I GLOSUJ NA LEPPERA !
  To jedyna szansa ,OSTATECZNA DLA POLSKI !
  Zeslal ja NAM POLAKOM BOG WRAZ Z DESZCZEM NA OPAMIETANIE !

  JEST NAS WIEKSZOSC W POLSCE i CHCECIE GLOSOWAC NA MNIEJSZOSC ???

  GDZIE SENS,GDZIE LOGIKA – czy te …. i konie wyscigowe juz was niejednokrotnie nie oszukali ,nie sprzedali w NIEWOLE ???
  Teraz chcecie aby wam ostatni raz W CZAPE DANO i ZABRANO WSZYSTKO ???????????????????

  POLKO ,POLAKU !
  INNEJ OBRONY NIZ SAMOOBRONA i to tym co jeszcze posiadasz pod reka i na twej ziemi NIE MA .
  TO TWOJA SAMOOBRONA ,nawet ostatnia sztacheta w twym plocie !
  Bo to co posiadasz w banku juz jest nie twoje i dawno wywiezione za granice .
  ROZKRADLI POLSCE WSZYSTKO !
  RATUJ SIE !
  TO OSTATNI TWOJ RATUNEK – ODDAC GLOS NA ANDRZEJA LEPPERA !!!!!!!

  Teraz dam ci do przemyslenia takie tresci:

  „Bedziesz mial takie prawo i taka sprawiedliwosc,
  bo placzesz na zawolanie nad tymi,ktorych ci obcy wskaza,
  bo takich zamierzasz dalej popierac i wybierac,
  bo ci rozum wyprano i nie jestes w stanie samodzielnie myslec,
  bo cie nie interesuje los okrutnie skrzywdzonego czlowieka,
  bo nie zakochales sie w prawdzie ale w takim czy innym medium,
  bo wtloczono w ciebie stosowanie pokretnego kryterium „wiekszej szansy” – zamiast kryteriow prawdy,dobra i piekna.
  Nie oczekuj zatem wolnej,suwerennej i niepodleglej Polski,
  bo aczkolwiek bedac jeszcze zywym jestes juz jakoby martwy .”
  Jozef Bizon – Polak z Podkarpacia,
  bastionu POLSKOSCI (stwierdzenie tvn)

 13. Andrzej 101 said

  Rzeczywiście Pisowski punkt widzenia.
  http://fronda.pl/andrzej_szubert/blog/czy_wygra_polska_racja_stanu

 14. Dominik108 said

  @8
  O Hasbra sie odezwala !
  Korwin juz w 90′ roku otwarcie mowil na spotkaniach, ze Mazowiecki, Gieremek i reszta tego ugupowania to zydowscy socjalisci, ktorzy chca zniszyc Polske.
  Nazywanie go Ozjaszem Goldbergiem tez zaczelo sie od pewnego hasbrowca na komentarzach NCz! bez jakichkolwiek dowodow.
  Podobnie jako agenta ruskich, moskala itp, itd.
  Do tego niby jaka „prawice” on rozbija? On jest jedynym prawicowym politykiem, ktory jeszcze jakos istnieje w swiadomosci spolecznej, wlasnie zwalczany wszelkimi mozliwymi sposobami, z hamskim obsmarowywaniem gownem przez takich jak Pan.
  No i dzieki za komplement, nazwanie mnie mlodym i ideowym w wieku 44 lat – fajna sprawa…

 15. Dominik108 said

  I prosze mnie zle nie zrozumiec, ja Pana Leppera bardzo lubie i popieram, szczegolnie za jego antyunijna postawe, ale Korwin w tym ukladzie ma po prostu wieksze szanse.

 16. Krzysztof M said

  Korwin to liberalizm. A liberalizm jest grzechem. Jest prymatem zysku nad etyką. Za Korwina będzie jeszcze gorzej niż jest. Z tą tylko różnicą, że bogaci będą mieli bardziej z górki niż dziś, a biedni będą mieli bardziej pod górkę, niż dziś. Państwo się wzmocni, powstaną nowe uprawnienia policyjne.

  Ten, kto chce głosować na Korwina, albo nie wie, co robi, albo baaardzo dobrze wie, co robi… 🙂

 17. aga said

  2 rózne zrodla dot. pochodzenia JKM:

  -http://marucha.v3v.org/viewtopic.php?t=2070 – Pan Henryk Jezierski jest może hasbarą?to prędzej Ozjasz Goldberg to alter ego krola salomona

  -http://www.polonica.net/Lista_zydow_w_zniewalanej_Polsce.htm

 18. — Andrzej Lepper jest szansa , ze nie wszystko utracone . Jego sukces , to przegrana Lucyfera i jego slug . Nasz glos i nasze wszystkie glosy w Wyborach oddane na Andrzeja Leppera , moga byc wielka sprawa .

 19. Dominik108 said

  @16
  Nie prawda, Panie Krzysztofie, nie bedzie gorzej, zyskaliby na tym zwykli ludzie.
  I prosze nie mylic kapitalizmu z liberalizmem.
  w chwili obecnej bogaci ludzie z ukladami mnoza majatki, a zwykli Polacy zyja od pierwszego do pierwszego.
  Obecny system najbardzej obciaza ludzi z najmniejszym dochodem – co innego zaplacic 20% (70% jesli doliczyc ZUS) gdy sie zarabia 1500 pln niz 15 000 pln.
  Nic nie pomaga tak jak staly dochod – w momencie gdy zwolnimy z przymusowych obciazen podatkowych i ubezpieczeniowych na rzecz Bogatych Swin w rzadzie i pozostawimy te pieniazki w kieszeniach zwyklych ludzi sytuacja sie zmieni. Owszem bogaci nadal sie beda bogacili, ale biedni w koncu odbija sie od dna.

 20. krzysiek kn said

  napieralski,komorowski=rozbiór polski
  kaczyński=wojna z ukrainą =>ME
  Lepper=wojna z ukrainą =<ME lub rozbiór polski

  Kiedy pogrzeb dr Dariusza Ratajczyka?

 21. Rosomak said

  SUGERUJEMY, BY W I TURZE ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ WYBORÓW NA PREZYDENTA RP GŁOSOWAĆ NA PANA
  PRZEWODNICZĄCEGO ANDRZEJA LEPPERA
  /…/
  USOPAŁ

  Redakcja Patriotycznego Ruchu Polski, łączy się również z poparciem kandydatury Andrzeja Leppera na prezydenta RP w nadchodzących wyborach

  http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=3625&Itemid=56

Sorry, the comment form is closed at this time.