Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W polu dobra i zła – Tomasz z Akwinu na Dzień Ojca

Posted by Marucha w dniu 2010-06-22 (Wtorek)

Podczas pierwszej czerwcowej audiencji środowej Papież Benedykt XVI raz jeszcze przypomniał uniwersalność myśli św. Tomasza z Akwinu. Jan Paweł II nazwał go (w encyklice „Fides et ratio”) mistrzem sztuki myślenia. Wielu woli jednak uczyć się „sztuki myślenia” nie u Akwinaty, ale u innych. Pewnie z tego powodu, że lękamy się trudnej prawdy, a mistrz w jej uchwyceniu może nas niebezpiecznie blisko z nią zetknąć.

Polska młodzież wybiera zatem niekiedy studiowanie sztuki myślenia raczej na byłych wydziałach „filozofii marksistowskiej” – gdzie pewnie do dzisiaj prawda nie razi swoim blaskiem – niż na tych uniwersytetach, gdzie pielęgnuje się szacunek dla klasycznej filozofii, a zatem także dla monumentalnego dzieła św. Tomasza.

Ale nade wszystko z mistrzami sztuki myślenia zapoznawać się można tylko z wkładem własnego trudu. Tak też musi być z dziełem św. Tomasza będącym – jak pisał Karol Wojtyła – „owocem czasu swego”. Działać i myśleć zawsze należy wedle „czasu swego”, czyli uwzględniając konkretne tu i teraz. Z tych też powodów nawet średniowieczne dzieło mistrza sztuki myślenia należy w trudzie każdorazowo dostosować do naszego tu i teraz. Bez tej reguły metodologicznej wpadamy w pułapki.

Tak też może być, kiedy poszukujemy u św. Tomasza odpowiedzi na pytanie o sens ludzkiego ojcostwa, chcąc się intelektualnie przygotować na jutrzejszy Dzień Ojca. Te uroczystości raczej nie robią większego wrażenia na epoce, która – jak przypomniał Jan Paweł II – określiła siebie jako „wiek bez ojców”. Zazwyczaj ojciec prezentowany jest przez współczesnych intelektualistów jako ktoś zbędny, lub nawet zły. Tak twierdził chociażby Bertrand Russell w swojej głośnej książce „Małżeństwo i moralność”, a wcześniej klasycy marksizmu. Dzisiaj także intelektualiści nie ze szkoły św. Tomasza przypisują wszystkim ojcom stawiane sobie pytania Demokryta z Abdery (starożytnego materialisty): „Czy dobrze jest mieć dzieci?”. Już samo postawienie tego pytania zakłada sensowność i słuszność tylko interesownego odniesienia do własnego dziecka. Ojciec to zatem jedynie jakiś „posiadacz dzieci”, traktujący je instrumentalnie, przekazujący im tylko „własne geny, a nie istnienie”, jak to możemy przeczytać w książce znanego polskiego intelektualisty.

Tomasz z Akwinu przedstawił natomiast ojca jako obdarowującego istnieniem własne dzieci, ale w ramach wspólnoty małżeńskiej, która – jego zdaniem – powinna być przyjaźnią (każdą miłość, również miłość Boga do człowieka, Tomasz określił jako formę przyjaźni; por. STh, II, q. 23, a.1), a nawet jest ona „największą przyjaźnią” (por. „Contra Gentiles”). Bycie ojcem to dla Tomasza owoc realizacji przyjaźni małżeńskiej. Pytanie: „Czy dobrze jest mieć dzieci?”, jest zatem – z tej perspektywy patrząc – źle postawione i musi prowadzić do odpowiedzi Demokryta, zgodnie z którą mieć dzieci jest zawsze złem, a zatem ojciec to tylko ktoś zły.

Ale nawet z lektury tekstów św. Tomasza nie odniesiemy pożytku, chcąc zrozumieć rolę ojca, jeżeli zapomnimy o przywołanej wskazówce metodologicznej. Twierdził bowiem Akwinata, że rola ojca jest ważniejsza w rodzinie niż matki, zwłaszcza w odniesieniu do wychowania potomstwa. Z rozumieniem tej tezy muszą mieć problemy najpierw ci, którzy twierdzą, że ojciec nie obdarza potomstwa istnieniem, ale tylko „daje mu swoje geny”, jak to czytamy we wspomnianej książce. Wtedy też stosunek ojca do swojego dziecka niewiele różni się od stosunku do swojego fryzjera, u którego po goleniu i strzyżeniu także zostawiamy swoje geny starannie przez tego ostatniego zbierane i wrzucane do kosza. Jeśli obdarzamy nasze dzieci istnieniem, to fakt ten pociąga za sobą obowiązek nie tylko ochrony tego istnienia, ale także jego rozwoju, co nazywa się wychowaniem.
Zdaniem Tomasza z Akwinu, tutaj właśnie – mówiąc o wychowaniu – rola ojca jest ważniejsza niż matki. Jest ważniejsza, ponieważ w dziele wychowania nie tylko potrzeba pouczenia, czyli informowania o dobru i złu, ale także skarcenia, czyli wymierzenia kary za dokonane zło. Do tej roli karcenia – dodaje Akwinata – mężczyzna-ojciec jest odpowiedni z racji swojej siły. Te lapidarne sformułowania Tomasza należy najpierw odpowiednio zrozumieć, na co nie mają ochoty spragnieni nade wszystko rozrywkowego myślenia. Z pewnością nie chodziło Tomaszowi o siłę fizyczną mężczyzny konieczną do wychowania. Gdyby o to chodziło, to ojciec kulturysta musiałby zostać uznany za lepszego ojca niż ten słabszej postury. Tomasz miał na myśli siłę woli, która konieczna jest do dokonywania tego aktu sprawiedliwości, którym jest karanie. Bliższa analiza różnicy relacji matki i ojca w stosunku do ich dziecka mogłaby precyzyjnie wskazać, dlaczego akurat ojciec może lepiej dysponować odpowiednią siłą woli, aby stosując kary, zadbać o dobro rozwoju swojego potomstwa. Tego także możemy się nauczyć od mistrza sztuki myślenia.

Marek Czachorowski

Powoływanie się na Św. Tomasza z Akwinu w czasach, gdy Kościół Posoborowy niemal całkowicie usunął jego naukę na peryferie, jest w oczach admina hipokryzją. Nie mamy tu na myśli autora artykułu, lecz totalnie antytomistyczne nastawienie obecnego Kościoła. Nie miał z tomizmem nic wspólnego ani Jan XXIII, ani Paweł VI, ani Jan Paweł II. – admin

Komentarze 54 to “W polu dobra i zła – Tomasz z Akwinu na Dzień Ojca”

 1. wierny Polsce said

  Trudno byc wiernym Kosciolowi,ktory chce „reformowac” Boga !

  Naprawiacze tego swiata wzieli sie teraz za dziela Boga i Matke Nature,bowiem ludzi odpowiednio juz sobie uformowali tak w mysleniu jak i dzialaniu .

  Nic dobrego Bog im nie szykuje,dajac im wolna reke dal im tez mozliwosc SAMOZNISZCZENIA !

  To wlasnie nadchodzi na swiat ziemski.

 2. zirytowany said

  Kilka prawd do głębszego wtajemniczenia odnośnie blogu zenobiusza.

  Przepraszam, że zamieszczam ten tekst tutaj, jest przeznaczony dla blogu Zenobiusza (http://zenobiusz.wordpress.com/2010/06/22/jak-zniszczyc-wiarygodnosc-cudzego-blogaczyli-anatomia-dzialania-agenta/), ale ten zablokował cały blog (http://i46.tinypic.com/2i7lfnd.jpg) i nie wpuszcza mi tego wpisu, uważam, że za to co zrobił ktoś mu powinien mocno utrzeć nosa. Odnośnie jego wypocin Jak zniszczyć wiarygodność cudzego bloga, czyli anatomia dzialania agenta. To wielkie chamstwo i nie znajomość prawa wystawić czyjeś dane jako agenta (http://i47.tinypic.com/2qlg4g8.jpg). IP i adresy emailowe powinny być chronione przez admin (http://i46.tinypic.com/257m2vs.jpg) i moderatorów. Skopiowałem tą stronę i mogę udostępnić poszkodowanej. Ktoś kto zakłada blog powinien mieć profesjonalne podejście do sprawy. Uważam, że to jest ważne i nie można sobie pozwolić na takie ekscesy!!!

 3. WujekDobraRada vel por.MO LechRys said

  I to jest pana najwiekszy problem Marucha. Zamiast medytowac nad Slowem Bozym rozplywa sie pan nad filozofiami i ludzka madroscia. Zostaw pan te wszystkie tomizmy i uznaj calkowity i niepodwazalny autorytet Jezusa Chrystusa. Nie wiedzy panu naprawde potrzeba ale Chrystusa. my tu wszyscy juz wiemy, ze wiedzy masz pan w nadmiarze. a co z Jezusem?

  (1) Tak też i ja przyszedłszy do was, bracia, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością głosić wam świadectwo Boże.
  (2) Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego.
  (3) I stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem.
  (4) A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy,
  (5) aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
  1 list do Koryntian 2:1-5

 4. PL said

  Panie Wujek, to co Pan napisałeś o tomizmie, który znasz Pan tylko z nazwy, to horrendalna BZDURA.
  Nie ma teologii katolickiej bez św. Tomasza z Akwinu.
  Nie ma. Kropka.
  On najlepiej wyjaśniał słowa Jezusa, które różni „badacze Pisma” tłumaczyli na opak swoimi słabymi, acz zarozumiałymi rozumkami.

  Bez św. Tomasza Kościół stał się tym, czym dziś jest: siedliskiem herezji i ducha Rewolucji Francuskiej.

 5. WujekDobraRada vel por.MO LechRys said

  Ad.3

  Do pana szanowny PL tez kieruje wiec moj komentarz @2.

  „Nie ma teologii katolickiej bez św. Tomasza z Akwinu.”
  W takim razie prosze mi wytlumaczyc w jaki sposob pierw apostolowie, a potem Kosciol radzili sobie przez te 12 wiekow poprzedzajacych dzialalnosc Tomasza z Akwinu?

 6. aga said

  PANA BOHDANA PORĘBĘ MOGLABYM SŁUCHAĆ NAOKRĄGŁO.
  TAK JAK CZYTAĆ PANA MARUCHĘ ;))

 7. aga said

 8. Joe said

  Panie PL#…Wojek wyraznie pisze” ze bez Boga ani do proga”.Ze bez Jezusa nic dobrego na tej Matce Ziemi jeszcze sie nie wydarzylo.
  A to ze ludzie stawiaja sie w pozycji Boga,zmieniajac natychmiast nauki Chrystusa,to swiadczy nie o ich madrosci a pysze ktora kazdego wyprowadzi na manowce,nawet wspolczesnych „medrcow” ktorym sie wydaje ze sa upowaznieni do stawania w pierwszym szeregu,tworcow
  naszej cywilizacji.Ilu ich bylo i jak skonczyli?

 9. aga said

 10. aga said

  ad.8naród serbski ,którego każde serce biło dla Polaka,jak mowi Bohdan Poręba i co z Serbami zrobili bandyci z NATO?.Ale polactfo i to ma w nosie.
  Polecam też książkę H.Pajaka „Bandytyzm NATO”,ktory Pierwszy tak otwarcie o tym klamstwie rzekomych serbskich mordow etnicznych i odwecie NATO napisał

 11. aga said

  http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=3630&Itemid=56

 12. PL said

  Re 5, 7:
  Bez obrazy, ale tak to właśnie jest, gdy się rozmawia z głupcami. Nic ich nie nauczysz i nic nie zrozumieją, bo są za głupi i tylko zmarnujesz czas i nerwy.

  Któż powiedział tym głupcom, że kogokolwiek można stawiać wyżej, niż samego Jezusa? Skąd to wzięli? Z WŁASNYCH GŁUPICH MÓZGÓW, nie wiedzących czym jest katolicyzm i czym jest Magisterium Kościoła.

  Na głupie pytanie wujka „jaki sposob pierw apostolowie, a potem Kosciol radzili sobie przez te 12 wiekow poprzedzajacych dzialalnosc Tomasza z Akwinu?” odpowiem:
  A w jaki sposób ludzkość sobie „radziła” przez wszystkie wieki przed nadejściem Chrystusa?

  Sugerować, że Doktorzy Kościoła (m.in. św. Tomasz) byli kierowani pychą i „zmieniali nauki Chrystusa, może tylko KOMPLETNY DEBIL I NIEUK, pieprzący o sprawach, o których tyle wie, co Komorowski o przyzwoitości i uczciwości.

  Szkoda na was czasu, głupcy.

 13. wierny Polsce said

  W takim razie przy tylu madrosciach jak wyzej wytlumaczcie nam prostaczkom i szaraczkom :
  DLACZEGO PASTERZE SIE PASA a owieczki i barany maja juz wyschniete pastwiska , moga tylko beczec ?

  To prawda,ze bez Boga ani do proga ale aby ten prog miec to trzeba miec tez prace .
  Czy „un-e” nam ja dzisiaj zapewniaja a Kosciol nam w tym dopomaga ???

  Co tam bedziemy sie zaglebiac w stare filozofie i „ksiegi madrosci” .
  Czas na opracowanie nowych ksiag ale takich co nie beda reformac tak ludzi jak i Boga ale sluzyc nam wszystkim i tym co BOGA WSZYSTKICH LUDZI miluja,nie idac tylko za bozkiem mamonem.

  Stary icek kiedys powiedzial :
  „Religie to opium dla ludu !”
  Ja dodam religie sa potrzebne ale dla madrych a nie odmozdzonych !

  Bog nie jest z tego krolestwa i chociazby ludek chcial go sadzac na tron na ziemi,na tym padole placzu to wpierw niech wybierze swego krola ziemskiego z danego narodu z ktorego sie wywodzi i dla tego narodu dziala – DLA POLSKI KROLA POLAKA a nie pomazanca/wybranca przez tych co chca sobie caly swiat podporzadkowac,zastepujac w tym BOGA.

  Bog bowiem ten swiat stworzyl (ziemie) na obraz i podbienstwo swoje i podporzadkowal go sobie ale ludek nie posluchal jego przykazan i nauk , poszedl za przybledami ciemosci i pychy !

  Z tych ciemnosci mozna wyjsc (ziemskich) ale w tym musi tez dopomoz Kosciol i jego przywodcy.

  Czy oni nam prostaczkom przewodza ?

  Alez oczywiscie i to jak !
  Z tym tylko ,ze prowadza bardzo nieudolnie bojac sie o wlasna skore i nie zaslaniaja swa owczarnie przed wilkami tego swiata.
  Czesto tez wcielaja sie w skore wilkow i otwieraja wrota na pastwisko dla naczelnych wilkow !!!

  Polska ma wiele wilkow w roznych szatach i madrym wyjasniac nie trzeba ,ktorzy to sa.

  Te tematy,ktore wybiera,sam pisze,powiela wlasciciel tego portalu sa oczywiscie potrzebne ale nie tym ,ktorzy nie przeczytajac ich do konca juz z gory maja do nich uprzedzenia,bo przeciez wiadomo nie od dzisiaj,ze o Zydach i Kosciele mowic zle NIE WOLNO.

  Gdy juz postaramy sie aby z wszelkich nauk wyciagac wnioski ,to przekonamy sie ,ze wielu ludzi tu piszacych maja racje i zarowno o Zydach jak i Kosciele TRZEBA PISAC PRAWDE !

  Osobiscie mam zal do Karola Wojtyly ze pomogl wrogom/wilkom polskie owieczki i barany zagnac na nie polskie pastwiska gdzie dokonuje sie zemsta na Polakach idacych droga PRAWDY !!!
  Wybierzmy naszych filozofow do wladzy ,skorzystajmy z ich rad i idzmy za nimi ku zwyciestwu PRAWDY nad KLAMSTEWM ,DOBRA NAD ZLEM .

 14. Ronald said

  Polecam Artykul Makowa na temat ataku feminizmu na role ojca:
  „Zyjemy w swiecie, w ktorym probuje sie na nowo zdefiniowac rodzine i wyeliminowac lub przynajmniej oslabic w niej role ojca. Ideolodzy feminizmu traktuja mezczyzn jako uzywajacych przemocy tyranow i promuja w zwiazku z tym wychowywanie dzieci przez samotne matki lub pary homoseksualne.Viktoria Secunda w swojej ksiazce Women and their Fathers: the Sexual and Romantic Impact of the First Man in Your Life (1992) pisze, ze juz obecnie wiekszosc dziewczat odczuwa zbyt nikle okazywanie im milosci przez ojcow, co powoduje, ze wyrastaja one na niepewne siebie, ozieble kobiety, ktore nie maja zaufania do mezczyzn. W rezultacie mamy do czynienia z nieudanymi malzenstwami, rozbitymi rodzinami i blednym kolem braku ojcowstwa. Wnioski autorki oparte sa na wynikach rozmow przeprowazdzonych ze 150 corkami i 75 ojcami oraz z wieloma ekspertami. Sama autorka jest feministka, dlatego udalo jej sie w wielu miejscach uspic cenzure. W rezultacie powstala uczciwa i pozyteczna praca. Ironia jest fakt, ze wlasnie feminizm jest odpowiedzialny za wiele omawianych symptomow. Zdaniem autorki, dziewczeta ksztaltuja swoj romantyczny wzor mezczyzny w oparciu o relacje z ojcem. Jedna z dziewczyn stwierdzila np., “ze kiedy dorosne, postaram sie znalezc mezczyzne tak dobrego i milego jak moj tatus” (str. 105).

  Kobiety instynktownie odtwarzaja to czego doswiadczyly w dziecinstwie, nawet jezeli byly to nieprzyjemne sytuacje ze strony ich ojcow. Probuja jeszcze raz przezyc swoje emocje z dziecinstwa, bo innych nie znaja. Trzyletnia dziewczynka chciala np. wyjsc za tatusia i odsunac mamusie. Dobry ojciec powinien pomoc jej zrozumiec, ze musi ja przygotowac dla innego mezczyzny. Jezeli jednak ojciec opusci rodzine, jej idealizacja ojca pozostanie zamrozona w czasie. Dziewczynki potrzebuja aprobaty i milosci ze strony ojca. To jest tak niezbedne jak slonce i woda dla kwiatu. Jedna z dziewczat powiedziala ojcu, ze kiedys pozna chlopaka. Ojciec zazartowal, ze przepedzi go kijem. Powiedzial to, zeby czula swoja wartosc. Nie musial robic nic wiecej. Inna mloda kobieta stwierdzila, ze to dzieki ojcu uwierzyla w siebie. Kiedy matka powiedziala jej, ze chlopcy nie lubia zbyt madrych dziewczat, ojciec odpowiedzial, ze znajdzie sobie madrzejszego chlopaka.Takie kobiety maja pozytywne nastawienie do siebie i moga znalezc partnerow, ktorzy odzwierciedlaja oddanych im ojcow jakich pamietaja z dziecinstwa.”

  http://www.polpatriot.com/html/wojna_kultur.html#jakfeminizm

 15. Marucha said

  Zdumiewa mnie totalna ignorancja na temat Kościoła prezentowana przez Wujka Dobra Rada, Joe, czy Wierny Polsce.

  I że też ci ignoranci mają w sobie tyle pychy, że zamiast z pokorą zamilczeć, głoszą publicznie swoje bełkotliwe, kompromitujące wręcz brednie.

  Szczególnie „Wierny Polsce”, ze swymi żydowskimi postulatami aby „opracować nowe księgi” powinien być ekskomunikowany. Przy okazji udowadnia, że nie rozumie tego, co czyta: niniejsza witryna, wbrew jego bredniom, nie chroni ani Żydów, ani nie zamyka oczu na Piątą Kolumnę działającą w Kościele, ani na tragiczne „reformy” II Soboru.

  Katolicznicy – bo katolikami nazwać was nie można – zamknijcie się wreszcie.

 16. WujekDobraRada vel por.MO LechRys said

  Ad.11 PL

  Drogi panie. Panska postawa mowi sama za siebie i nie wymaga zadnych komentarzy. Zdaje sobie sprawe, ze pan ma taki styl, wiec pisze z mysla o tych, ktorzy zrozumieja, a nie o panu. Nie ma sensu wiec, aby pan tracil czas na odpisywanie, szczegolnie w takim tonie.

  „A w jaki sposób ludzkość sobie „radziła” przez wszystkie wieki przed nadejściem Chrystusa?”

  Nijak. Wiekszosc po pelnym grzechow i rozpasania egzystencji szla na potepienie. I dopiero przyjscie Mesjasza rozlalo laske na wszystkie ludy ziemi, i umozliwilo narodom poznanie prawdziwego Boga.

 17. WujekDobraRada vel por.MO LechRys said

  Ad.13 Ronald

  To istotny wpis.

  Nie mozna tez pominac faktu coraz wiekszego zniewiescienia populacji mlodych mezczyzn, i maskulinizacji mlodych kobiet. Prawda jest taka, ze w duzej liczbie rodzin to kobieta nosi spodnie, i dziewczynki wychowywane w takich warunkach instynktownie po dorosnieciu wiaza sie ze slabymi mezczyznami. Nie ma sie w takich warunkach co dziwic wzrastajacej liczbie rozwodow.

  Ponadto wielu mezczyzn boryka sie dzis z problemem uzaleznienia od pornografii, ktory dehumanizuje obraz kobiety, co takze przyczynia sie do wzrostu liczby rozbitych malzenstw. Wzrastajacy problem homoseksualizmu jest takze poklosiem rozerotyzowania meskiej czesci spoleczenstwa.

  W takich warunkach wiele kobiet po prostu nie potrafi znalezc odpowiedniego dla siebie partnera, i wiaze sie albo z byle kim, albo co tez jest coraz bardziej promowane, kieruje swoje zainteresowanie ku tej samej plci.

  Jesli mezczyzni zdadza sobie wiec sprawe z patologicznosci obecnie promowanych wzorcow spolecznych, i powroca do tradycyjnej roli jaka przewidzial dla nas Bog, jest jeszcze szansa na jakis opor.

 18. PL said

  Moja postawa, panie Wujek z MO, jest postawą tradycyjnego katolika, który wierzy w bóstwo Chrystusa, uznaje 2000 lat Tradycji oraz Magisterium Kościoła.

  Postawa ta wyklucza jakiekolwiek „dochodzenie prawdy na własną rękę”, jak czynią to domorośli, śmieszni badacze. Katolik bowiem uznaje, iż jest prochem wobec Boga i jest niegodny być podnóżkiem dla Świętych. Postawa ta również wyklucza jakiekolwiek „modernizacje” Kościoła, „dopasowywanie” go do nowych czasów itd.
  Prawdziwy katolik nie może być inny, niż tradycyjny. Katolik-modernista to oksymoron.

  Żaden filozof nigdy nie dorównał Św. Tomaszowi, a najbardziej może zbliżył się do niego o. profesor Krąpiec z Lublina. Bez św. Tomasza nie istnieje teologia katolicka.
  Oczywiście umysły proste, a ufne, dadzą sobie radę bez teologii, jedynie siłą swej wiary.
  Najgorsi są ci, którym wydaje się, że coś tam wiedzą i próbują rozumować po swojemu. Stąd wzięły się wszystkie herezje.

 19. aga said

  http://www.wsin.pl/

 20. WujekDobraRada vel por.MO LechRys said

  Ad.14 Marucha

  „Zdumiewa mnie totalna ignorancja na temat Kościoła prezentowana przez Wujka Dobra Rada…”

  To tak samo jak mnie zdumiewa panska ignorancja w stosunku do Slowa Bozego i osoby Jezusa Chrystusa.

  Sądząc po materiałach, jakie Pan poleca, jest Pan bezczelnym sekciarzem, ocierającym się o sekty antychrześcijańskie. – admin

  Prosze mnie tez nie wrzucac do jednego wora z innymi, co do ktorych intencji nie moge byc pewien. Nie jest moja wina fakt, iz zdaza sie, ze moje wpisy wykozystywane sa przez roznej masci manipulatorow do zintensyfikowania swojej aktywnosci.

  „I że też ci ignoranci mają w sobie tyle pychy, że zamiast z pokorą zamilczeć, głoszą publicznie swoje bełkotliwe, kompromitujące wręcz brednie.”

  Prawde mowiac to staram sie byc tak pokorny jak tylko mozna. To pan drogi Marucha jest najlepszym przykladem buty i pychy, wiec zanim siegnie pan po slomke w moim oku, prosze sie pierw uporac z tym pniakiem wystajacym z panskiego. Ponadto wszystko co mowie, mowie w oparciu o Biblie, a nie od siebi, wiec ani o moich, a tym bardziej o bredniach mowy byc nie moze.

  Niecierpliwie czekam takze na to, aby ustosunkowal sie pan do rewelacji niejakiego Szlomo Sanda, opublikowanych w artykule „Naród wynaleziony”. Nie opublikowal pan zadnego komentarza, wiec smiem przypuszczac, ze podziela pan jego belkotliwe poglady. A jesli tak to nawet na miano katolicznika pan nie zasluguje.

 21. wierny Polsce said

  Panie Marucha za nim ja z WIERNYCH POLSCE ( a takich jest co raz mniej) zamilkne na tym forum ….(przyjdzie czas na odslone poratlu i jego wlascicieli) odpowiesz ale to SZCZERZE dla tych po nas :

  KOMU PAN SLUZY i ILE MA ZA TE SLUZBE PLACONE ???

  Czy TY chcesz durniami zrobic resztki tych,ktorzy jeszcze wierza tej stronie ,ze ZALEZY WAM NA POLSCE ???

  Chyba starczy juz tej blazenady – moi wspolpracownicy dawno mi mowia zostaw te tube ,czyli twoj portal ,przeciez to agentura HYCLI i SMIERDZI NA ODLEGLOSC !
  ONI SIE GUBIA W POSUWANYCH ODGORNIE TEMATACH i TO ICH ZDRADZA !

  Przeciez wiesz do kogo nalezy ten komputer z ktorego pisze/piszemy,znasz i masz mape przed soba kto skad pisze i TY JAKO POLAK NIE ROZPOZNAJESZ POLAKOW ???

  Wczesniej rozpoznal cie „toronto” z Kanady ale myslelismy ,ze miedzy wami jest jakas niezdrowa rywalizacja o przebicie medialne ale teraz to co wyzej napisales jest zdjeciem TWEJ PRZYLBICY , wktorej zaczynasz sie juz DUSIC majac naciski od swych CHLEBODAWCOW i to wysoko postawionych !

  Zostaw ten post dla potomnych na widocznym miejscu ,niech inny nie maja w tobie chociaz nadziei,bo na pomoc twoja napewno nie maja co liczyc .
  PAMIETAJ,ZE KAZDA GRA NAWET MISTRZOW KIEDYS SIE KONCZY TAK JAK I ZYCIE LUDZKIE !
  TYM BARDZIEJ KONCZA SIE AGENCI i ZDRAJCY ,przekonal sie o tym juz nie jeden z nich !

  ZEGNAMY !

  Co nieznaczy,ze nie bedziemy tu wpadac a przeciez dobrze wiesz kim jestesmy i swietnie czuwasz zgodnie z instrukcja i wytycznymi.

  A teraz czekam czy to dopuscisz do publicznego widoku co napisalem,niedopuszczajac przypieczetujesz swoja NIEPOLSKOSC i AGENTURALNOSC PLATNA !!!

 22. aga said

 23. AteistaPolityczno-Religijny said

  tematy religijne dziela, nawet jesli dotycza jednej religii,
  czytam Was i sie zastanawiam czy umielibyscie zauwazyc Boga na swojej drodze zycia gdyby Wam nikt nie wybudowal kosciolow, nie napisal rozpraw filozoficznych, nie namalowal portretow, nie sprzedal rozancow? Czy umieli byscie byc etyczni i uczciwi sami z siebie bez straszenia pieklem?
  Nie krytykuje tylko obserwuje, lubie obserwowac i analizowac.

 24. aga said

  Panie Wierny Polsce,gdyby był pan rzeczywiście wierny Polsce z jednej strony a ateista ,czlowiekiem bez Łaski Wiary z drugiej to napewno nie atakowałby Pan w sposób nienawistny KK.I rozumiałby Pan,ze Polska zaistniala i prztrwala tylko dzięki KK. Nie ma Polakow ,ktorzy są wierni Polsce a jednoczesnie sa ateistami i walczą walczą z KK.Rozumial to największy z Polakow Roman Dmowski,do którego pism Pana odsylam.
  Pan marucha pokazuje nam Kosciól taki jaki był w czasach swojej świetnościa a także świetności Polski,bo nawet tutaj widać historyczną zbieżność.A zatem nie taki jak jest dzisiaj, opanowany przez herezje i żydostwo, ale wlasnie na tej stronie Marucha i inni katolicy prawowierni tak jak potrafia walczą o odżydzenie tegoz Kosciola.

 25. monitorpolski said

 26. Joe said

  Jezeli jest Pan katolikiem Pl…dlaczego z taka radoscia jak i sam Marucha ublizacie innym?Przypominacie mi raczej te dewoty ktore juz na progach kosciolow po mszy natychmiast wlaczaja swee oblesne jezory,z wami dyskutowac to jak z psem szczekac.Zegnam was po wsze czasy.

  Bo nie lubimy sekciarzy, udających chrześcijan i bezczelnie udzielających nam nauk. – admin

 27. 166 bojkot TVN said

  25/Joe
  szalom (to chyba dobre słowo). Bywaj, nikt tu nie będzie płakał po Joe.

  Wątpiące 166 woli po stokroć wychodzące z kościoła dewoty, niż udających dewoty, podpuszczających dewoty, udających Polaków – zakłamanych, zboczonych żydowskich nadludzi.

 28. Pollack said

  Polecam jeszcze jeden cytat z H.Makowa, ktory jest uczciwym Zydem (jego rodzina pochodzila z Polski) i ktory widzi jak olbrzymie niebezpieczenstwo grozi chrzescijanstwu:
  „W historii ludzkości wielu chciało być Bogami, jednakże niektórzy konserwatywnie nastawieni autorzy szukają korzeni naszej antykultury w podejściu Żydów do ich „wybraństwa”. Początkowo Żydzi mieli koncepcje Boga jako Uniwersalnej Siły Moralnej we Wszechświecie. (To jest judaizm, z którym ja się osobiście utożsamiam – H.M.) Około 79 roku p.n.Ch. miala miejsce wojna domowa, w której zwycięstwo odnieśli Faryzeusze. To oni właśnie później proklamowali, że babiloński Talmud, jest ważniejszy niż Tora (pierwsze pięć ksiąg Starego Testamentu). Talmud uczy, że Żydzi zostali wybrani przez Boga, aby sprawować władze nad ludzkością. W praktyce, sami uznają się za Boga, co daje im prawo do przedefiniowania rzeczywistości. Jak powiedział Harold Rosenthal: „Większość Żydów niechętnie się do tego przyznaje, ale niestety, jesteśmy wybrańcami Lucyfera, który jest naszym bogiem”. Według autora Rabiego: „Chrześcijaństwo zajmuje się głównie zbawieniem indywidualnego człowieka. Judaizm natomiast kontempluje zbawienie Domu Izraela, który może pozwolić na zbawienie siedemdziesięciu plemion”. (Anatomie du Judaisme Francaise, pp. 203-204).

  Tak więc, Faryzeusze odrzucili Chrystusa, ponieważ nauczał, że Bóg jest miłością i że wszyscy ludzie są równi w obliczu Boga. „Pojawienie się Chrystusa było narodową katastrofą dla Żydów a szczególnie dla przywódców żydowskich”, napisał Leon de Poncins. „Dotychczas oni sami byli Synami Przymierza, jego wyłącznymi wysokimi kapłanami i beneficjentami”. De Poncins kontynuuje: „Od 2000 lat stanowiło to główny antagonizm i dzisiaj jest głównym motywem akcji wywrotowej. Żydzi byli awangardą walki z mitycznym światem ducha, doktorami niewiary; wszyscy, którzy znajdowali się w stanie duchowego buntu, wcześniej czy później przychodzili do Żydów, zarówno potajemnie, jak i w świetle dnia”. (Judaism and the Vatican, pp. 111-113”

  http://www.polpatriot.com/html/wojna_kultur.html#judeomasonskie

 29. Franek POLAK said

  Przyjacielu Polaku (jezeli nim jestes) !
  Kto tu udaje Polakow – ci co otwarcie mowia co w Polsce,w partiach i KOSCIELE SIE DZIEJE ?

  Czy ci bogobojni i zydobojni w dodatku na ich uslugach i faryzejsko tu wciskajacy nawet pisma jehowy ?

  Dlaczego normalnym ludziom robicie metlik w glowie i po co ?

 30. Zbig said

  Nastepna przemadra decyzja niedoscignionego i postepowego JPII z serii zaslug dla wiary i kosciola, ale nie tego co byl papierzem.

  Znany w USA obrońca życia, 52-letni Paul Chaim Benedicta Schenck, przyjął 12 czerwca święcenia kapłańskie. Jest on żonaty i ma ośmioro dzieci. Jako były duchowny Kościoła episkopalnego, czyli amerykańskiej wersji anglikanizmu, mógł jednak zostać księdzem katolickim w oparciu o zezwolenie, którego udzielił już przed 30 laty Jan Paweł II.

  Z judaizmu do anglikanizmu teraz katolicyzmu a potem gdzie – do Woodoo czy kultu paulusa?
  „Nie bedziesz mial Bogow cudzych przedemna”. Czy antypapiez-JPII znal to przykazanie?

  Detale tu: http://www.bibula.com/

  … ktora dalej propaguje, z uporem maniaka, swa teorie o Smolensku.

 31. Zbig said

  Nastepna przemadra decyzja niedoscignionego i postepowego JPII z serii zaslug dla wiary i kosciola, ale nie tego co byl papierzem.

  Znany w USA obrońca życia, 52-letni Paul Chaim Benedicta Schenck, przyjął 12 czerwca święcenia kapłańskie. Jest on żonaty i ma ośmioro dzieci. Jako były duchowny Kościoła episkopalnego, czyli amerykańskiej wersji anglikanizmu, mógł jednak zostać księdzem katolickim w oparciu o zezwolenie, którego udzielił już przed 30 laty Jan Paweł II.

  Z judaizmu do anglikanizmu teraz katolicyzmu a potem gdzie – do Woodoo czy kultu paulusa?
  „Nie bedziesz mial cudzych Bogow przedemna”. Czy antypapiez-JPII znal to przykazanie?

  Detale tu: http://www.bibula.com/

  … ktora dalej propaguje, z uporem maniaka, swa teorie o Smolensku.

 32. WujekDobraRada vel por.MO LechRys said

  Jeśli Wujek Dobra Rada z MO nie przestanie zapaskudzać mi witryny swymi tekstami na temat religii, to zostanie odcięty. – admin

  Ad.17 PL

  „Katolik bowiem uznaje, iż jest prochem wobec Boga i jest niegodny być podnóżkiem dla Świętych. Postawa ta również wyklucza jakiekolwiek „modernizacje” Kościoła, „dopasowywanie” go do nowych czasów itd.”

  Prosze tak nie mowic. Bog stworzyl nas wszystkich do tego samego powolania, aby byc swietymi. Nikt nie idzie spac jednego dnia jako kawaler, a nazajutrz budzi sie z kochajaca zona u boku, i czworka dorastajacych dzieci za sciana. Nasz zwiazek z Jezusem budujemy cale nasze zycie. Jesli tylko naprawde tego chcemy, to On nam pomoze. Kazdy z nas powolany jest do Bozego synostwa.

  „Bo my jesteśmy świątynią Boga żywego – według tego, co mówi Bóg: Zamieszkam z nimi i będę chodził wśród nich, i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. Przeto wyjdźcie spośród nich i odłączcie się od nich, mówi Pan, i nie tykajcie tego, co nieczyste, a Ja was przyjmę i będę wam Ojcem, a wy będziecie moimi synami i córkami – mówi Pan wszechmogący.” – 2 list do Koryntian 6:16-18

  A czytanie Slowa Bozego z modernizmem nie ma przeciez nic wspolnego. Nik pana nie chce odmieniac. Jesli chce pan byc katolikiem to niech nim bedzie, ale niech to bedzie katolik prawdziwie oddany Bogu. Chce pan przestrzegoc Katechizmu? Ok. Ale i Katechizm oparty jest na Pismie Swietym. Codziennie zywimy nasze ciala, aby podtrzymac je w dobrej kondycji, a co z duchem? Pismo jest wlasnie jednym z duchowych pokarmow przygotowanym dla nas przez samego Boga.

 33. Realista said

  Tak też musi być z dziełem św. Tomasza będącym – jak pisał Karol Wojtyła – „owocem czasu swego”. Działać i myśleć zawsze należy wedle „czasu swego”, czyli uwzględniając konkretne tu i teraz.

  Karol Wojtyla rzeczywiscie dzialal wedle czasu swego uwzgledniajac konkretne tu i teraz raczej niz nauki Jezusa Chrystusa. Rezultaty wiadome.

 34. Realista said

  Swietne szkoda zo po angielsku.

  http://www.henrymakow.com/illuminati_showing_their_satan.html

 35. Piotr said

  ad. 25
  Jeżeli przyjąć, i słusznie, że ubliżanie jest uzewnętrznieniem stanu duszy, to rzeczywiście trochę to mówi o ubliżającym. Od czasu jak tu bywam zadziwia mnie to nienaturalne u niektórych pogodzenie postawy (oznajmianej z hukiem wszem i wobec) narodowo-katolickiej z nieumiarkowaniem mowy, ale i coś jeszcze … . W każdym razie – nie wszystko jest tu jasne!
  Z drugiej strony domyślam się, że anonimowość bywalców i brak wzajemnego poznania, jest przyczyną wielu nieporozumień i stąd – nerwowych awantur i bluzgów.

  A jak Kościół radził sobie bez Św. Tomasza? Ano tak, jak ówczesne gospodynie domowe bez pralek. ;-))

  Istotnie, czasami uczestniczącym doraźnie w dyskusjach osobom trudno jest zrozumieć, że wyjaśniający po raz tysięczny to samo – albo po raz kolejny pytany „kto mu za to płaci” – admin może stracić cierpliwość.
  Uczynił to również swego czasu Jezus.
  Żal mi tylko jednego – że niektórym nie mogę skuć ich parszywej mordy.

 36. aga said

  Ateizm jest mozna powiedzieć,wpisany genetycznie w zydostwo:to oni od czasow Mojżesza usiłuja oszukać ,obejść Panan Boga. Albo otwarcie z nim walczyć.Woltaire oglosil ,ze Bog umarl.A kto go w tym finansowal?
  Tak jak masoneria jest ich narzędziem,tak dzisiaj róznej maści lewactwo,idealiści,ateiści,gnostycy są tzw.pożytecznymi idiotami,ktorzy staja,czasami nieświadomie,w tym samym szergu co żydostwo ,ktore od 2000 lat walczy z Kościólem Chrystusowym.
  I zacieraja ręce ,bo ci odwalaja za nich kawalek „dobrej roboty”.Drodzy ateiści,świadomi roli zydostwa w dzisiejszym świecie:zydzi nie walczą z budda czy mahometem,ktorego wymyslili, ale jedynie z Jezusem Chrystusem.I dzisij walczą z Nim od wewnątrz, rozmywając jasnoć jego nauki.

  Natomiast dobrze pojęta miłość to nawracanie ludzi,modlitwa za nich ale rownież upominanie.A o tym zdaje się zapominać w imię ekumenizmu posoborowy KK opanowany od wewnątrz przez masoneriię.
  W imię tzw. godności osoby ludzkiej i ekumenizmu,ktory zgodnie z tym co glosili papieże przesoborowi,jest grzechem.
  I nikt tutaj nie mowi tego z nienawiscia ale stanowczą przestrogą :tak jak mowili przesoborowi Ojcowie Kościola.Bo przeciez zagrożone jest ludzkie zbawienie.

 37. Franek POLAK said

  „Ten bedzie zbawiony kto wierzy we mnie !”

  Wierz Bogu a nie ludziom KLAMCOM !!!
  Jak trudno jest dzisiaj rozpoznac klamcow w samym lonie Kosciola,bo ci z poza niego sa juz rozpoznawalni.

  Faryzejstwo 21 wieku jest w ostatnim stadium egzystencji.

 38. SSD said

  Trzeba powrócić do źródeł:
  Z wiary można i trzeba czerpać moc ducha, czyli jak to młodzież dzisiaj powie: „power”.
  Tego najbardziej boja sie neokony i ich mocodawcy.
  Stad się bierze przyczyna, ze wraże siły robią zamęt, poprawiając wiarę, nauki Doktorow Kościoła, którzy tę subtelna wiedze przekładali dla prostych ludzi na ich język, prosty i zrozumiały.
  Jaka jest rola mącicieli, jak emin. Żyć (cokolwiek by to znaczyło, może to symbol nowych czasów… , takoż glępy, pierony, kowale i paetze… ) i innych purpuratów?
  Jak wiemy nasz mózg wytwarza substancje podobne do narkotyków, ale zupełnie nieszkodliwe! Tak to natura stworzyła, abyśmy mieli odlot, ale tylko wówczas, gdy odrobimy swoja lekcję. Nic na skróty. Ekstaza po seksie, czy po przeżyciach religijnych, jeżeli jest moralna, głęboka, czysta i duchowo zaawansowana, to jest jazda, znowu jak mówi młodzież: bez trzymanki! Nie przypadkowo mieszam seks i wiarę katolicką! Mechanizm duchowej ekstazy jest ten sam.
  Jedyny warunek: w obydwu przypadkach musi być WIARA i czystość intencji! A co to jest wiara: to jest „power”. To sa trudne zagadnienia dla przeciętnego człowieka, dlatego musimy mieć doradców, guru, czyli księży. Jednak, gdy oni sa zbałamuceni przez neokonow, sami mącą, sprowadzając na nas na manowce wiary i egzystencji, zamiast poprawiać nasz stan zadowolenia, czyli homeostazy, wiodą nas do zatracenia (w nicość, czyli bicie piany, zamęt, bezsens…!).
  Ale się zagalopowałem, już widzę te komentarze… .

 39. Marucha said

  Re 19:
  Wujek jest głupcem w sprawach religii i nie musi tego za każdym razem przypominać.
  A Marucha nie głosi swoich własnych „poglądów”, a jedynie to, co Kościół nauczał przez 2000 lat swego istnienia. To właśnie takie różne „Wujki” wykazują się pychą i butą, mając czelność podważać nauki tych, którym niegodni są buty czyścić.

  Re 20:
  Za pytanie „KOMU PAN SLUZY i ILE MA ZA TE SLUZBE PLACONE ???” zostajesz Pan wywalony z tej witryny. I nie skarż się potem, gnido, że cię wywalono „za poglądy”.

  Re 31:
  Bełkot nie na temat.

  Re 36:
  Hasło „Wierz Bogu a nie ludziom kłamcom” ma sens o tyle, o ile istotnie chodzi o kłamców. Historia Kościoła zna jednak mnóstwo wspaniałych postaci ludzkich (z Maryją na czele), którym można spokojnie zawierzyć i liczyć na to, iż wytłumaczą nam Boga lepiej, niż my sami to potrafimy.

  Wszystkich tych, którzy zarzucają mi pychę w sprawach religii, chętnie sprałbym po pysku – bowiem to właśnie oni okazują bezczelną, hucpiarską, talmudyczną zarozumiałość, iż własnym małym rozumkiem mogą zrozumieć BOGA bez pośrednictwa Kościoła i jego świętych. To oni, nie znając Magisterium, nie znając Tradycji, usiłują tu na poczekaniu tworzyć własną teologię.

  Idźcie precz.

 40. WujekDobraRada vel por.MO LechRys said

  „Wszystkich tych, którzy zarzucają mi pychę w sprawach religii, chętnie sprałbym po pysku…”

  Z cala stanowczoscia stwierdzam, ze jest pan bufonem do kwadratu Marucha, i to nie tylko w sprawach religi, ale generalnie we wszystkim.
  (…)

  PRECZ STĄD bezczelny sekciarzu jakiegoś pieprzonego Kościoła Antychrysta! Udzielaj się w tym „United Church of God”. – admin

 41. Inkwizytor said

  Panie Marucha

  Nie powinien Pan nawet tolerować pisaniny jawnie antykatolickich szubrawców na tym Forum, różnych „Wujków”, „Wiernych Polsce” 🙂 itp. Pana, i wielu innych ta pisanina nie rusza ( teologia tomistyczna i Tradycja są skuteczną odtrutką ) ale Pańska witryna jest czytana codziennie przez tysiące katolików ?, którzy mogą nie mieć tak ugruntowanej wiedzy religijnej. Dla pożytku i zbawienia trzeba wywalać takich delikwentów ( heretyków co ta sami własnym rozumem… ) bez litości

  Muszę się z Panem zgodzić. Herezje mają i tak szerokie pole do popisu we wszelkich pseudochrześcijańskich sektach pozakładanych najczęściej przez Żydów. Nie muszą zapaskudzać swym łajnem również tej strony. – admin

 42. Inkwizytor said

  Otóż to. Są dziesiątki „katolickich” for, portali gdzie byle łajza może szkalować i „reformować” Święty Kościół Katolicki udzielając „dobrych rad”. Niech Pana Strona pozostanie integralnie katolicka, jako jedna z bardzo niewielu.

 43. Carlos said

  Zazydzony Kosciol,zazydzone Sady,Prokuratura,Uniwersytety to czegoz sie spodziewacie Mili Polacy?Od lat mieszkam na emigracji i kiedy probuje to wytlumaczyc moim dawnym kolegom z Polski-zbieram epitety-nie zawsze cenzuralne.Ludzie,ktorzy ogladaja TVN,a takze inne nielepsze telewizje,czytaja Wyborcza,Wprost,polityke nigdy nie beda wiedziec co sie wokol nich dzieje.

 44. Sybirak said

  Ad 3 „WujekDobraRada vel por.MO LechRys”

  Wujek, na litość Boga, odpuść sobie ewangelizację,znamy listy apostolskie – tu prawie wszyscy są katolikami !

  A przy okazji dziadek Sybirak przypomina :
  „Nie ten, który mówi Panie mój, Panie mój,
  wejdzie do Królestwa Niebieskiego, ale ten,który czyni Wolę Moją”

  Wiesz Wujek kto to powiedział ?!

 45. opornik said

  Wielu jest powołanych, . . .

  NIWIELU W Y B R A N Y C H !!!

  A ONI mówią: wszyscy będą zbawieni…

  To po co Ewangelia?!

  Jeden Łotr .. . nie chciał i wg. modernistów, i tak został zbawiony, bo jego chcenie to – pewnie haryzmaty…

  I mówić będą: oto tam nadchodzi… NIE WIERZCIE…

  Kto Krzyż szanuje , nie zbłądzi…

 46. Franek POLAK said

  NIESPOTYKANE ale zaistniale :
  Piszac przed paru minutami post na tym portalu i pod tym tematem „server” potrafil mi wylaczyc moj komputer.

  Czy ktos moze wyjasnic (ze sprzetowcow) kto to mogl zrobic ?

  Cenzura w internecie jest az tak wszechmocna ???

  Po ukazaniu sie tego postu ,wyjasnie czytelnikom co cenzurze sie nie podobalo,chyba,ze znowu NSA „strzeli” w komputer z ktorego pisze.
  To przybiera juz dzialalnosc wprost niewyobrazalna dla przecietnego czlowieka.

  CZY ONI SA AZ TAK SILNI i komunikowanie sie ludzi miedzy soba na calym swiecie tylko od nich zalezy ???

  Jezeli tak to chyba czas aby przestac korzystac i z tego srodka medialnego !
  Przeciez to calkowity podglad mysli i dzialan czlowieka chyba tylko przez sily nieczyste !!!

 47. Franek POLAK said

  Ooooooo !
  Jeszcze na dokladke czytam pod swym nickiem :
  „Twoj komentarz oczekuje na moderacje „.

  Ach tak !
  Rozumie ,to juz wiem gdzie te sily „nieczyste’ zamieszkuja !
  Poczekam – moze moderacja przekona sie do mnie.
  Tak sie zastanawiam co ja moglem zawinic i komu (?), przebywajac na tym portalu stosunkowo krotko – DZIWNE ?

  Mam nadzieje,ze admin zechce to wyjasnic ,moze jak nie publicznie to w prywatnej poczcie,przeciez zna ADDRESS kazdego – prawda gajowy ?

 48. aga said

  ad.Carlos
  „Ludzie,ktorzy ogladaja TVN,a takze inne nielepsze telewizje,czytaja Wyborcza,Wprost,polityke nigdy nie beda wiedziec co sie wokol nich dzieje.”-
  ale najgorsze jest to,że sa przekonani ,iz wiedzą lepiej niz inni.i stąd ta agresja.

 49. Marian Barański said

  Dobre słowa Pana Maruchy o świętym Tomaszu z Akwinu. Niestety, prawda jest,że jest on /św. Tomasz/ lekceważony przez dzisiejsze duchowieństwo . Ciekaw jestem do czego to doprowadzi , bo wpływy Kościoła zmniejszają się błyskawicznie. Ciekaw jestem też czy któryś z księży czyta to forum internetowe. Do mojej parafii w Warszawie wysłałem e,maila,że chciałbym przed kościołem zbierac podpisy przeciwko europejskiej manifestacji pedałów w dniach 9-18 lipca b.r. w Warszawie .Od 10 dni nie mam odpowiedzi. Na co liczy Kościół ? Nie ma pojęcia.

 50. opornik said

  AD 49 – od 29 Czerwca AD 1963 …

  Na przyjście Lucyfera, którego to wtedy na…

  Watykanie i w Nowym Yorku, równolegle.

  I N T R O N I O W A L I !!!

  To trzeba najpierw pojąć…

 51. Carlos said

  Ad.48 Pelna zgoda Pani Ago!Jestem dla Nich „oszolomem”,a przeciez niejedna flaszka „poszla” przy nocnych Polakow rozmowach.Ale to bylo kiedys…

 52. Brat Dioskur said

  Tymczasem masonska dzicz pozwala sobie na coraz wiecej…nie dalej jak wczoraj policja wtargnela do siedziby arcybiskupstwa Mechelen (Belgia)porownywalnego do naszej kurii gnieznieskiej formalnie aresztujac wszystkich przebywajacych tam biskupow z kardynalem Danielsem na czele i zabierajac kompletna dokumentacje oraz komputery celem zbadania owych materialow na okolicznosc ukrywania przez belgijskich hierarchow dowodow na pedofilstwo panujace wsrod tamtejszych ksiezy.Ponadto przed katedra w Mechelen pojawila sie ekipa budowlana z mlotami pneumatycznymi z zamiarem rozkucia posadzek katedry w poszukiwaniu ukrytych w krypcie kompromitujacych Kosciol materialow.Biskupi i kardynal zostali poddani 9-cio godzinnemu przesluchaniu co juz nosi cechy znanego nam konwejerka.Oczywiscie nic nie wykryto ,ale precedens jest stworzony…Ostatnio pojawily sie na tym foru glosy z roznym natezeniem krytykujace naszych hierarchow za milczenie czy biernosc w pewnych dla nas drazliwych sprawach,ale trzeba sobie zadac pytanie czy w wypadku konfrontacji Kosciola z lewacka banda ktos stanie w jego obronie?Ostatnio w Krakowie noca usunieto Krzyz z miejsca upamietniajacego wizyte papieza i jakos nikt przeciwko temu aktowi profanacji nie zaprotestowal a przeciez jeszcze w latach 60-tych w niedalekiej Nowej Hucie tysiace wiernych wlasnymi piersiami oslanialo Krzyz!W analogicznym wspomnainym przypadku tylko pol wieku pozniej ,nawet pies z kulawa noga nie pojawil sie przed budynkiem Rady Miejskiej Krakowa zeby zaprotestowac , a jeszcze pikanterii calemu zdarzeniu dodaje nazwisko urzedasa ,ktory stoi za decyzja usuniecia Krzyza,mianowicie ponoc nazywa sie on ….Szatanik !

 53. aga said

  Panie Bracie Dioskur ale w latach 60-tych ten lud,ktory oslanial wlasnymi piersiami krzyż mial za sobą Kościół Prawdziwy,przedsoborowy i księzy umierającyh za Wiarę

 54. Brat Dioskur said

  Pani/e Ago,
  Przeciez jeszcze w latach 80-tych wiez ludu z Kosciolem spedzala z powiek sen czerwonym satrapom,ale ich media nie odwazyly sie nawet najmniejszym slowem zaatakowac Kosciola i oto nagle po „odzyskaniu ” niepodleglosci ,kiedy pierwszy Uszatek a potem Gadas zaczeli sobie stopniowo pozwalac na coraz bardziej dosadne wycieczki pod adresem Kosciola to lud zajety pogonia za kasa w ogole na to nie reagowal!Ba,dochodzilo nawet na ulicach do gorszacych scen kiedy w W-wie jakis taksowkarz w ordynarnych slowach komentowal ubior przechodzacych wlasnie na zebrze zakonnic i nikt sie za nimi nie ujal a przeciez ludzie powinni mu ta jego bude wywrocic na dach!Potem rozlepiano jakies obrazoburcze plakaty do niemniej obrazoburczego filmu i nikt ich nie zrywal ani nie zasmradzal jak za okupacji sal kinowych.Kosciol to wszystko obserwowal i wyciagal wnioski ,doszlo wiec do tego ,ze lud nie czuje za soba Kosciola a Kosciol nie ufa ludowi, niemniej musi on przeciez przetrwac ,bo jego plany nie sa obliczone na lata ale na wieki…. Bywalo wiec w naszej historii ,ze lud wieszal biskupow,ale sama Instytucja jak ta skala w morskiej kipieli przetrwala i trwa ku utrapieniu roznej masci postepowej holoty ,ktorej celem jest ostaeczne „zreformowanie” czyli zniszczenie Kosciola.Lud zdaje sie tego nie pojmojowac.Kisiel w swoim dzienniku pisze ,ze podczas gdy komunisci niszcza kraj to Stomma ciagle bredzi o jakims reformowaniu Kosciola i trend ten prolongowany przez srodowisko Obludnika Powszechnego utrzymuje sie do dzisiaj dlatego tak wazna jest przede wszystkim finansowa kondycja Kosciola i Bogiem a prawda wole ogladac proboszcza w Mercedesie niz darowac 100zl jakiemus wypelzajacemu spod okraglego stolu szubrawcowi!W koncu za proboszczem stoi 1000 lat nierozerwalnego sojuszu z Panstwem Polskim i gdyby nie Kosciol to dzisiaj pisalibysmy tu po niemiecku albo rosyjsku….
  Pozdrawiam.

Sorry, the comment form is closed at this time.