Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Maciej Giertych o katastrofie pod Smoleńskiem

Posted by Marucha w dniu 2010-06-27 (Niedziela)

Na temat katastrofy prezydenckiego samolotu tyle już napisano, że trudno coś dodać, ale spróbuję.

Za najważniejszą konsekwencję tego wydarzenia uważam to, że cały świat został doinformowany o tym, co to był Katyń. Milczenie i kłamstwa wokół tematu zostały przełamane. Film Wajdy pokazały liczne telewizje świata.

Przy okazji świat ponownie zobaczył katolicką Polskę. Jak w sierpniu 1980 spowiadających się stoczniowców, jak przy wizytach Jana Pawła II w Polsce i z okazji reakcji na jego śmierć. Eksplozja modlitewna narodu polskiego, stawianie zniczy, trafiły do serwisów informacyjnych całego świata. Przy okazji uroczystości pogrzebowych w Krakowie licznie zgromadzone kamery czekające na ważnych przywódców świata zachodniego zmuszone były, z powodu pyłu islandzkiego, do pokazywania jedynie mało znanych twarzy przywódców krajów dawnego RWPG, zamiast czego wolały pokazywać samą Mszę św. Pokazywano też strojenie domów w polskie flagi. Jakoś nigdzie nie było flag Unii Europejskiej! Świat zobaczył Polskę autentyczną.

A teraz parę uwag krytycznych. Kościół nie skorzystał z okazji by na bazie katastrofy przypomnieć o sprawach ostatecznych, o tym, że nie znamy dnia ani godziny, że na śmierć trzeba być zawsze przygotowanym. Dał się wciągnąć w powszechne kanonizowanie ofiar. Również politycznie dał się wciągnąć w wybory prezydenckie, tolerując zbieranie podpisów po parafiach. [Kościół zachował się skandalicznie i gorsząco: dopuścił takie osoby, jak Ryszard Kalisz, nie tylko do udziału we Mszy Świętej, ale nawet do czytania Ewangelii; urządził katolicki pogrzeb „świętej pamięci” opętanej aborcjonistce i antychrześcijance Jarudze Nowackiej; udzielił Komunii Świętej takiemu choćby Komorowskiemu… itd. – admin]

Nie do końca jeszcze znamy kulisy decyzji o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu, czy zmiany decyzji w sprawie miejsca pochówku Kurtyki. Zwykle tylko monarchów daje się do panteonów, a innych chowa skromnie, by po latach, gdy ich wielkość wytrzyma próbę czasu, przenosić ich do panteonów. Zresztą i tak najwybitniejsi Polacy (Dmowski, Witos Korfanty) pochowani są skromnie w grobach rodzinnych.

Nie bardzo zrozumiałą jest decyzja o wypłacie 40.000 zł i rent dla rodzin ofiar. Czym oni się różnią od rodzin ofiar codziennych wypadków drogowych? Automatycznie nadano ofiarom różne odznaczenia państwowe. Te trzeba dawać za życia, za osiągnięcia i pracę dla Polski. Tragiczna śmierć to żadna zasługa. Również mówienie o „bohaterach”, o „tych co polegli”, to jakieś nieporozumienie. Nikt zginąć nie chciał, nikt ryzykować nie chciał, a jeżeli ktoś chciał, to zasługuje na infamię. Pojawił się projekt obowiązkowych wycieczek szkolnych na Wawel. Handlowanie porcelanowymi popiersiami Kaczyńskiego zakrawa na śmieszność. W reakcjach zabrakło zdroworozsądkowego dystansu do wydarzenia.

Były prezydent Kwaśniewski nazwał ziemię katyńską „przeklętą”. Nie wolno tak mówić! Ta ziemia do Polski należy, choć Polska daleko jest stąd. Lokalna ludność nic nie jest winna naszych tragedii. Tym bardziej krajobraz. Historyczna ocena prezydentury Lecha Kaczyńskiego przyjdzie później. Nastroje pogrzebowe i miejsce pochówku nie będą miały na nią wpływu.

Prof. Maciej Giertych
OPOKA w Kraju, nr 73(94), lipiec 2010

Komentarzy 37 do “Maciej Giertych o katastrofie pod Smoleńskiem”

 1. Shakespear said

  Bardzo mondre obserwacje ktorych w TV24 nie uslyszymy.

  a innych chowa skromnie, by po latach, gdy ich wielkość wytrzyma próbę czasu, przenosić ich do panteonów. Zresztą i tak najwybitniejsi Polacy (Dmowski, Witos Korfanty) pochowani są skromnie w grobach rodzinnych.

  Nie bardzo zrozumiałą jest decyzja o wypłacie 40.000 zł i rent dla rodzin ofiar. Czym oni się różnią od rodzin ofiar codziennych wypadków drogowych?

  A powodzianie beda czekac i ……

 2. j said

  Bardzo zaluje, ze w swoim czasie nasz otumaniony i nieswiadomy narod (i ja niestety tez ) nie dorosl do wyboru Macieja Giertycha na prezydenta Polski.

 3. Andrej said

  Wreszcie jakaś racjonalna i rzeczowa ocena na temat katastrofy pod Smoleńskiem.

 4. Ryziel said

  Polacy mają mądrych ludzi na Prezydenta lecz żydzi rządzą i rozdają karty

 5. Marucha said

  Dzisiejsi mieszkańcy Polski tyleż mają wspólnego z Polakami, co dzisiejsi arabscy mieszkańcy Egiptu ze biblijnymi Egipcjanami.

 6. Jeszcze coś z Macieja Giertycha said

  Pedofilia i homoseksualizm duchowieństwa

  http://piotrbein.wordpress.com/2010/06/27/pedofilia-i-homoseksualizm-duchowienstwa/

 7. Realista said

  Nie przesadzajmy z Maciejem Giertychem. Jego wlasny ojciec Jedrzej odcial sie od niego.

  Maciej Giertych zre z koryta tak samo jak kazdy inny u wladzy.

  Maciej napisal:
  „Za najważniejszą konsekwencję tego wydarzenia uważam to, że cały świat został doinformowany o tym, co to był Katyń. Milczenie i kłamstwa wokół tematu zostały przełamane. Film Wajdy pokazały liczne telewizje świata.”

  No i co sie swiat dowiedzial? No i co film Wajdy pokazal?

  A gdzie jest prawda?

  Stek bzdur oraz prania mozgow dla bezmozgowcow.

  Maciej na prezydenta? Tylko nastepny bezmozgowiec moze to sugerowac.

 8. Marian Barański said

  Nie jest prawdą ,ze świat dowiedział się o tym co to był Katyń. Nadal nie powiedziano prawdy o oprawcach polskich oficerów. Nie powiedziano tez niczego o liczniejszych niż Katyń ofiarach wywózek do sowieckich łagrów ani o zbrodniach ukraińskich na Polakach.

 9. Marian Barański said

  Panie Realisto. Ciekaw jestem kiedy to ojciec Macieja śp. Jędrzej Giertych ,odciął się od niego i ew. jakimi słowami. Skąd Pan wogóle o tym wie?

 10. Andrej said

  Ty jesteś realista ,ale o chorej wyobrazni, (przepraszam za to słowo)g…o prawda, że Jędrzej odcinał się z poglądami swego syna Macieja.A tak przy okazji, „Realisto” z jakiego kibucu piszesz.

 11. Realista said

  Panie Marianie,

  Musze to poszukac. Nie bardzo pamietam gdzie to czytalem. Jak znajde to panu podesle.

  W kazdym razie faktem jest, ze Jedrzej nie przyszedl na slub swojego syna Macieja.

 12. Andrej said

  Jeżeli Jędrzej nie przyszedł na ślub swojego syna Macieja, może mu po prostu nie odpowiadała przyszła synowa a nie poglądy.Moje zakupy papierowego wydania Newsweeka można policzyc na palcach jednej reki. Jednym z takich był zakup numeru 9/2007, zaintrygował mnie tytuł na okladce, „GIERTYCH, DZIAD GIERTYCHA, Przy Jędrzeju Roman To Liberał”, w tym wydaniu jest artykuł na stronie 82-84 „Długi cień dziadka”, konkluzja koncowa tego artykułu jest następująca, „Umierając w pazdzierniku 1992r. w Londynie, Jędrzej Giertych wiedział, iż w kraju syn i wnuk od podstaw starają się odbudować ruch narodowy”, czyli innymi słowy , schodząc z tego świata Jedrzej Giertych był spokojny, że ma następców.

 13. Realista said

  Panie Marianie,

  Nie jestem teraz w domu tak ze nie moge tego potwierdzic ale mysle ze to bylo napisane w przedmowie do jednego z ostatnich wydan „Tragizm Dziejow Polski”.

 14. aga said

  ad.2
  Pani J ja głosowalam w I turze na Macieja Giertycha i uważam,ze był to dotychczas najbardziej polski i propolski kandydat.Niestety w II dalam się nabrać na pseudopatriote Kaczyńskiego: niech mu tam lochy Wawelu lekkie będą,zdrajcy ,klamcy i odstępcy.

 15. aga said

  adf.8
  Jest prawdą i jedyną korzyścia z tej katastrofy,ze świat dowiedział się co to byl Katyń w stopniu niepodważalnie większym niż przedtem.Prof.Giertych ma rację.
  A film Wajdy jest cieniutki i zakladając kto miesza przy promocjach filmow ,nigdy nie miałby nawet takiego oddźwięku.
  A,że swiat nie wie wciąż ,że za Katyń sa odpowiedzialni une?
  No podobnie nie wie ,ze za wszystkie rewolucje i kataklizmy wojenne sa odpowiedzialni żydzi/ głownie amerykańscy /. I do kogo mamy mieć pretensje z tego powodu?

 16. aga said

  Panie realisto ,niech Pan się plotami nie zajmuje. Bo w ten sposób staje się Pan pozytecznym narzędziem unych do …mącenia.

 17. Luis said

  Nie ulega wątpliwości, że z tych wszystkich miernot, jeżeli nie szui, które dotychczas sprawowały ten Urząd( ale nie Autorytet)M. Giertych byłby najlepszy. Jeden minus jaki u niego widzę, to to że miał błędne pojęcie nt. kryzysu w kościele i tego kryzysu źródeł, stąd jego wielka admiracja do nieszczęsnego JPII i zupełnie fałszywy, wręcz wrogi stosunek do abp Lefebvre’a i założonego przez niego Bractwa św Piusa X. A przecież kryzys na świecie i w Polsce to tylko pokłosie kryzysu jaki toczy KK od czasów „bandyckiego” Vaticanum II.

 18. Krzysztof M said

  Ostrożnie z nowymi wydaniami starych książek! Takie np. „Dzieje Polski” Feliksa Konecznego zostały ocenzurowane! W nowszym wydaniu brakuje b.ważnego wątku o legistach. Ten wątek jest w wydaniu, które było reprintem.

 19. Musze sttanac w obronie Realisty ale o tym za chwile.Wypowiedz prof.Giertycha sluszna i z sensem.
  Teraz punkt drugi: fakt ,ze to wlasnie ZYD ps.Wajda zosttal odkomendorowany do zrbienia filmu o katyniu swaidczy o tym ,ze namiestnicy kraju nad Wisla okreslili z goty to jaka bedzie wymowa filmu i jego wymowa.
  Grozny bo dobry w tym co robi a wiec trafiajacy do naszych gustow Wajda byl i jest kulturalna czescia zydowskiej propagandy „na Polske”
  Tym troche mlodszym przypomne:
  „Popiol i diament” z finalowym:”Czlowieku,dlaczegos uciekal” skierowanym do zastrzelonego przed chwila przez wladze ludowa Macka Chemickiego,Caly film az sie roi od aluzji u i sugestii mowiacych o tym ,ze walka AK i oddzialow wyzwolenczych po zmianie okupanta to „tragiczne nieporozumienie”.
  „Kanal”-jak wyzej.Frgamnet kanalowej gehheny powstancow warszawskich z politycznie poprawna wymowa zrealizowany przez Wajde.
  „Czlowiek z marmuru” .Nakrecona z pozwolenia laskawego KC i za pieniadze z tekze kasy opowioesc o przywodcy robotniczym z czasow stalinowskich obliczona na „zrobienie szumu” i odwrocenie naszej uwagi od tego ,ze ci ,ktorzy gnoili dzielnego murarza nadal nas gnoja.
  „Bez znieczulenia”Jak wyzej tyle tylko ,ze murarza zastapil dzienikarz.
  Dodam na zakonczenie legendy opowiadane przez Wajde o ojcu „ktory zginal w Katyniu”, ktorych to legend przyszlo sie panu „WAJDZIE” po cichutku wycofac.
  Juz samo to ,ze taki ktos kreci film o Katyniu wlasnie powinno byc dla nas obelga.

  Jerzy

 20. zagrypiona said

  jedyna nowoscia ktora poznalam na temat Katynia w okresie pokatastrofowym, bylo stwierdzenie ze 10% ofiar bylo pochodzenia żydowskiego (nie pamietam zrodla wiec z gory przepraszam ze nie przytocze). jesli tego typu wersja poszla w swiat, to nie jest to zaden wielki sukces, tylko podtrzymanie sytuacji jaka oficjalnie mamy od dawna.

 21. j said

  @ Aga – 14
  No to nie na darmo cieszy sie Pani takim autorytetem na tym i na innych forach. Gratuluje wiedzy i rozsadku!
  Pozdrawiam

 22. j said

  @ Jerzy Ulicki-Rek

  Spoko jerzy! Za wczesnie sie cieszysz, ze Wajda spasowal. Oni nigdy nie spasuja. Obawiam sie, ze Wajda juz wkrotce znowu wroci na stare pozycje. Falszerstwo polskiej historii postepuje z wielka premedytacja….

  http://www.kasztelania.pl/forum/viewtopic.php?t=1830&sid=947c915e6c65c058632f06c5dae8a01a
  _______________________________

  [http://www.polonica.net/Wajda_klamie.htm]

  „Pan Andrzej”
  [http://newsgroups.derkeiler.com/Archive/Soc/soc.culture.polish/2007-09/msg02535.html]

  PS. Kochany Systemie, przepraszam, ze musialam cie troszke oglupcc 🙂 – hahahaha – bo inaczej bys mi nie puscil kilku adresow naraz, ty lotrze 🙂

 23. Górecki said

  Ad 19

  W sposob interesujacy wylicza Pan tendencyjnosc Wajdy w kontekscie ogolnym.

  No a film „Katyn”, nafaszerowany niescislosciami, przeketami, przejeaskrawieniami lub wyciszeniami oprocz dziwnych ckliwosci – bo wszystko w imie sztuki wiec fakty niby niewazne – zakrawa rowniez na jakas manipulacje. Owszem, sztuka jest sztuka, kinematografia zreszta to nic innego, mozna wiec i po hollywoodzku ale czy to upowaznia „rozmazywania”, jak mowi Jacek Trznadel, oczywistych faktow historycznych w kwestii tak przeciez goracej ?

  W efekcie, perelowska mlodziez pogubila sie podobno w okresleniu sprawcow mordu. A nie jest tez prosto naswielic, w oparciu tego filmu, obcokrajowcowi slabo obeznanemu z historia zbrodni katynskiej, bo zachodzi koniecznosc wyciagania go ze slepych zaulkow blednych interpretacji.

  W obszernym sprawozdaniu na temat obejrzanego „Katynia” Wajdy, Jacek Trznadel wyluskuje owe razace niescislosci i podkresla tendencyjnosc w kwestich tak zasadniczych jak ta :
  „Film nie pokazuje jednej zasadniczej rzeczy dotyczącej oficerów, ofiar katyńskich. Zginęli bezbronni, jako jeńcy, nie w bitwie. Mówi się, że zostali eksterminowani, bo to była jednocześnie elita polska, cywilna i wojskowa. Ale że rozstrzelano ich także w wyniku całkiem realnej, choć nie militarnej bitwy, która rozegrała się w samych obozach – o tym film nie mówi. Bo Wajda pomija fakt, kto, i dlaczego, na Kremlu wydał tę decyzję. Zwracano na to zresztą uwagę w dyskusjach. W uzasadnieniu decyzji przedstawionej przez Berię Stalinowi, czytamy przecież, że oficerowie są nieprzejednanymi wrogami Związku Sowieckiego i fakt ten jest nieodwracalny. A politrucy przekonali się o tym podczas przesłuchań, którym podlegali wszyscy w obozach, gdy starano się ich przekonać do racji komunistycznej i przekształcić w agentów. Brak mi w filmie tych przesłuchań i szantażu pozyskiwania na agentów.
  „Odmówili. Na tym polegała ich walka. Odmówili, niezależnie od grożących konsekwencji. Ci, którzy poszli na agenturę (oblicza się ich na około sto osób), nie zostali rozstrzelani i znaleźli się w obozie w Griazowcu. Oprócz nich zostawiono na wszelki wypadek jeszcze kilkaset osób, by byli dowodem, że nie rozstrzeliwano. Taka jest prawda, której Wajda nie pokazał.[…]”
  http://www.jacektrznadel.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=69&Itemid=31

  Skadinad, w Wydawnictwie Podziemnym, Michał Bąkowski stara sie za wszelka cene utracic agrumenty Trznadla nie oszczedzajac co prawda, ale jakby tylko dla rownowagi, Wajdy ; pisanie Bąkowskiego wydaaje sie dziwne jednak, bo o co autorowi chodzi, czyzby o dolozenie tylko socrealistycznej kinematografii ? Bowiem trudno sie oprzec wrazeniu, iz robi on to jakby na sile, no bo przeciez nie na zamowienie.
  http://wydawnictwopodziemne.com/2009/05/11/trznadel-i-wajda-w-jednym-stali-domku/

  I wreszcie, Bibula podaje : „Zamazana prawda – wywiad z prof. Jackiem Trznadlem”
  http://www.bibula.com/?p=21404

 24. Marian Barański said

  Panie Realisto. Jęśli pamiętam ,to Maciej syn Jędrzeja , brał ślub w Polsce zaś Jędrzej mieszkał w Londynie i nie chciał przyjechac do Polski , bo by go aresztowali względnie tak przydusili,że nie mógłby nic napisac. Zatem z ta nieobecnością na ślubie , to chyba nieprawda. Inna sprawa ,że chętnie dowiedziałbym się z kim Maciej się ożenił .Czytałem wspomnienia córki Jędrzeja o Rodzicach /wydane jako tłumaczenie z angielskiego !/, gdzie na temat małżeństwa Macieja jest bardzo niewiele.

 25. Alvis said

  Admin.
  „Kościół zachował się skandalicznie i gorsząco:”… dotyczy to wyłącznie hierarchii kościelnej, ponieważ Kościół to również wierni, a może przede wszystkim. Gdyby decyzje w tych sprawach zależały także od wiernych, to tych skandali być może by nie było.
  Pozdrawiam.

 26. Marucha said

  Re 24:
  Nie podzielam Pańskiego optymizmu odnośnie wiernych KK.
  Większość to nominalni katolicy nie znający swej religii.

 27. M.R said

  Nieżyjący wujek powstaniec warszawski jedyny, który z pokolenia 1924 przeżył okupację po obejrzeniu filmu Kanał dodał krótki komentarz „gówno, które obraża powstańców”.

 28. Józef Piotr said

  @ 19

  OSTATNIO!!!!
  Pan Wajda bochatersko ‚pAuczil’ 200.000 dolarow nagrody od Putina jako nobla rosyjskiego i liże dupy moskalom. nie tytlko pod kremlowskim murem.
  Jak robić hucpę to na całego !Q….

 29. Wojwit said

  Jedyne klimaty, jakie Wajda czuje, to te z „Ziemi Obiecanej”. Ciekawe czemu? 😉

 30. Krzysztof M said

  Ad. 29

  Jedyne klimaty, jakie Wajda czuje, to te z „Ziemi Obiecanej”

  Jedno jest dla mnie jasne: Z Hornem to Wajda nic wspólnego nie ma. 🙂

 31. Krzysztof M said

  Ktoś tu napisał coś o odpuszczaniu…

  Proszę pamiętać, że to, czego Eskimosi nie odpuszczają, to są ich żywotne interesy. Oni niczego osobistego nie realizują. Oni realizują swój interes zbiorowy. To jest ich racja stanu. Więc dlaczego mieliby odpuszczać? 🙂

 32. Krzysztof M said

  Świat dowiedział się o Katyniu. Z filmu. To JEST prawda.

  Jednak nie dowiedział się, KTO stoi za tym ludobójstwem.

  Wszystko ma swój czas… … …

 33. Brat Dioskur said

  ad.7
  Zdaje sie ,ze ten Realista to jakis kolejny forumowy prosiak bedacy pozniejsza mutacja spowodowana skazeniem srodowiska naturalnego za czasow PRL-u….

 34. emigranci z USA said

  Katyn przeszedl do historii ale ilu jeszcze dzisiaj zbija na nim interesy ?
  Ktos wyliczyl (procentowo) ilu zginelo Zydow w Katyniu, a moze za kilka lat pokolenia beda mogly sie dowiedziec ,ze tylko sami Zydzi tam zgineli a mordowali Slowianie w rosyjskich mundurach ?

  Ilez to jeszcze przeklaman swiat sie dowie ?
  Jedno jest pewne zgineli LUDZIE,ktorzy winni zyc ale im nie dano !
  To dziwne,ze wraz z rozwojem cywilizacji i wszelkich osiagniec czlowiek czlowieka nadal zabija i to w doskonalszy sposob niz strzalem w glowe .
  Czy nie widzimy KATYNIOW i to juz wszedzie na kuli ziemskiej wspolczesnie ?
  Czy nadal bedziemy roztrzasac stara katynska historie nie widzac obecnych tragedii .
  Mamy nadal plakac,skladac hurtem wience,palic znicze,organizowac pogrzeby z pompa i pycha i nic wiecej ???

  A moze tak zastopowac kondukty pogrzebowe,czczenie rocznic i zaprzestac zabijania w imie panowania nad drugim czlowiekiem ?

  Aby zyjac na tym swiecie czas rowny otwarciu i zamknieciu drzwi zycia kazdego z nas, powstrzymac tych,ktorzy dla indywidualnych i zbiorowych zyskow zabijaja innych.
  Moze to juz w ludziach nie ma nawet minimum czlowieczenstwa ?
  Warto sie zastanowic nad tym kazdemu bez wyjatku.

 35. aga said

  Pan Leszek Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów, przemawiając 2.V.10 w Radiu Maryja, w programie Rozmowy Niedokończone, uznał za niepatriotyczną postawę Ligi Polskich Rodzin w procesie legislacyjnym, który doprowadził do uchwalenia Dnia Flagi RP. Z oburzeniem wymienił partię LPR, „przez wszystkie przypadki odmieniającą patriotyzm, z panami Giertychami na czele”, która głosowała za poprawką Senatu proponującą zmianę nazwy na Dzień Orła Białego. Propozycja Dnia Flagi wyszła z Sejmu i LPR cały czas propozycję popierała. Senat zaproponował swą poprawkę uzasadniając, że godło jest naczelnym symbolem RP. Nasze poparcie dla tej zmiany miało rzekomo oznaczać brak patriotyzmu. Ale „na szczęście” 83 posłów SLD poparło odrzucenie poprawki Senatu i pozostała flaga.

  Ciągle jesteśmy atakowani w Radiu Maryja – byle powód wystarczy.

 36. Andrej said

  Niestety, jeżeli potomek rodu Rodziewiczów tak powiedział, widocznie osiągnął ten sam poziom co bratanica majora Ponurego sędzia Piwnik, aby przez kilka miesięcy być panią minister w rządzie Komucha Millera.

 37. astrolog44 said

  szanowni panstwo.PIS,PO,PSL,SLD.to nic innego jak cztery w jednym.To 80% zydow i 20% szabesgoi.Brak narodowcow a szkoda ze tylu madrych Polakow zostalo skutecznie oglupionych przez ‚Pejsate”media.wejdz na strone a sie przekonasz jak skutecznie zostajesz oglupiany przez pejsatych ZYDOJADOW. http;//slowiecki.bom./jak rozpoznac zyda.html.Naprawde warto sie zapoznac „KTO JEST KTO”astrolog44

Sorry, the comment form is closed at this time.