Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Spindoktorzy rozlali mleko

Posted by Marucha w dniu 2010-06-30 (Środa)

Futboliści znają określenie „zakiwać się na śmierć”. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że właśnie kandydat PiS do fotela prezydenckiego zrobił to pod wpływem fatalnej taktyki, zamiast oddać strzał w światło bramki.

Nie dosyć, że obwieszcza całemu światu, iż o wewnętrznych sprawach Białorusi będzie rozmawiać z Moskwą, co w oczywisty sposób wpycha Łukaszenkę w objęcia Niemiec, które i tak wysforowały się na adwokata tego kraju w UE, nie dość, że pokazuje światu twarz rusofila-neofity, to jeszcze w sporze o dopłaty bezpośrednie dla rolników z łatwością można mu dorobić gębę frontmana interesów Albionu.

Obserwowałem PiS w PE przez dwa lata. W poprzedniej kadencji PiS było członkiem UEN (Unia na rzecz Europy Narodów, 44 mandaty), stawiając na Alleanza Nationale. Nie mieli żadnego wpływu na nic, chociaż Marcin Libicki, jako przewodniczący komisji petycji, nagłośnił proceder uprawiany przez niemieckie Jugendamty. Niestety, sąd kapturowy w PiS odsądził go od czci i wiary i pozbawił niemal pewnego mandatu eurodeputowanego w obecnej kadencji. UEN zakończyła żywot haniebnie: przewodniczący grupy, Irlandczyk Brian Crowley z Fianna Fail (teraz w PE we frakcji demoliberałów), wspólnie i w porozumieniu z Potteringiem i Cohn-Benditem, urządził połajankę prezydentowi Czech na Hradczanach. Ciekawe?

W obecnej kadencji PiS w liczbie 15 osób współtworzy nową grupę, o nazwie Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ang. ECR, 54 mandaty, piąte miejsce za frakcją Zielonych). Miało być około 80-90 deputowanych i trzecie miejsce po detronizacji frakcji demoliberalnej, ale skończyło się na apetytach. Anglicy to sojusznik nie tyle bardziej egzotyczny od Włochów, co znacznie przebieglejszy, cieszący się zasłużoną sławą mistrzów inspiracji, co Dmowski wcześniej, zaś Cat-Mackiewicz nieco później, opisywali wiele lat temu.

Wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa PE jest Janusz Wojciechowski z PSL-Piast (Grupa ECR), który już zdążył na swoim blogu skrytykować Bronisława Komorowskiego za odgrzewanie nieświeżego kotleta, ale cóż z tego? Rzeczone zdanie które wywołało rejwach brzmi tak:

„Kaczynski said that the EU should restructure its budget and phase out agricultural subsidies”.
Czyli:
“Kaczyński powiedział, że UE powinna restrukturyzować budżet i stopniowo odchodzić od dopłat rolnych”.

Co prawda stopniowo, nie mniej jednak – mleko się rozlało. Premier RP Jarosław Kaczyński powiedział coś, o czym – wziąwszy pod uwagę społeczną delikatność materii – politykowi na takim stanowisku wolno mówić jedynie w zaciszu gabinetu. ”European Voice” należy do globalnej Economist Group, z siedzibą w Londynie. Kto teraz zaślepi armaty z których strzela Komorowski? Spindoktorzy?

W arytmetyce Parlamentu Europejskiego liczy się „banda trojga”, a więc frakcje: chadecka (należy tu PO w liczbie 28 deputowanych), socjalistyczna (7 z SLD) i demoliberalna. Jeśli założyć obecność w PE w imię obrony polskich interesów, to członkostwo w drugoligowej ECR po prostu nie ma sensu, tak jak nie miało sensu członkostwo w UEN. 15 mandatów PiS w ECR idzie na rozkurz. Chyba, że ten cel jest inny – np. czarny piar przeciwko UE. No, ale wówczas narzuca się współpraca w ramach Grupy Europa Wolności i Demokracji (ang. EFD), z takimi jastrzębiami jak Nigel Farage z brytyjskiej UKIP, nie zaś z Torysami, których lider ołgał Brytyjczyków w sprawie referendum lizbońskiego. Byłoby to nawet in tune [tu: zgrane – przyp. adm.] z wizerunkiem partii „prawdziwych Polaków”.

Wziąwszy to wszystko pod uwagę, nie sposób nie zadać obrazoburczego pytania: czy aby na pewno PiS wie czego chce w Brukseli? Czy rzeczywiście chce bronić interesów Polski – cokolwiek to jeszcze znaczy w tych warunkach?

Zaryzykuję: czy aktywność PiS w Brukseli nie jest aby inspirowana przez ośrodek któremu zależy wyłącznie na działaniach pozorowanych, zaś werbalna obrona „interesu narodowego” to jedynie standardowa papka dla mediotów?

Bo jeśli cokolwiek tam ugrać, to we frakcji chadeckiej, razem z PO. To wcale nie wymusza jakiejś ścisłej współpracy z wrażą, niemiecką CDU, natomiast wymaga reorientacji na rzecz aliansu z francuską UMP, co z kolei byłoby en accord w kontekście współpracy z Francją w Trójkącie Weimarskim. W przeciwnym razie pozostaje sojusz egzotyczny i strojenie groźnych grymasów, które nie robią już na nikim żadnego wrażenia.

Marek Bednarz, mp.info

Komentarzy 6 to “Spindoktorzy rozlali mleko”

 1. Pollack said

  Z okazji wyborow prezydenckich ktos celnie zauwazyl, ze Polakom nalezaloby wylaczyc telewizory, zeby zaczeli samodzielnie myslec i dal przyklad powodzian, ktorzy bez oporow mowili co naprawde mysla o naszej wladzy. Nie byli im potrzebni telewizyjni suflerzy.
  Osobiscie glosowalem na Andrzeja Leppera, czym narazilem sie mojej zonie glosujacej na Kaczynskiego. Jej zdaniem byl to stracony glos.
  Jednym z powodow mojej decyzji byla nieprawdopodobna niechec i wrecz niewiarygodna agresja z jaka spotkal sie ze strony mediow ten chlopski przywodca. Zastanawiajace, ze wiekszosc Polakow ma przeciez wiejskie korzenie. Szczegolna nienawisc ten polityk wzbudzal wsrod tzw. wyksztalciuchow. Na Intenecie spotkalem nawet opinuie, ze „swiniopas nie powinien pchac sie na salony”
  W lokalnym nowojorskim, polskojezycznym pisemku spotkalem takie oto
  wypociny mlodej polonijnej literatki:
  „Po drodze do
  stacji metra mijam Andrzeja
  Leppera. Cwane oczka wyzieraja
  z plakatu wyborczego, a wlasciwie
  czarno-bialego ksero, które przypomina list goñczy.
  Andrew na ulicach Ridgewood. „Czlowiek. Rodzina. Praca.
  Godne zycie.” Niewiarygodne, ze sa jeszcze Polacy, którzy
  mu wierza. Ze zdjecia spoglada Blake Carrington polskiej
  wsi i usmiecha siê chytrze. Glupki na slupki”
  “Podwojne zycie Weroniki”
  http://kurierplus.com/pdf/kur
  Ta pogarda do wsi przetrwala jak widac nawet czasy komuny.
  Kiedys przypisywano ja srodowiskom zydowskim i szlacheckim.
  Ale nie tylko, przypomnijmy chociazby wymordowanie 10 mln chlopow ukrainskich, ktorzy nie chcieli kolchozow, przez komune.

 2. 166 bojkot TVN said

  Tak czytam ten artykuł i zastanawiam się, czy autor jest idiotą, czy idiotę udaje, pytając:
  „Wziąwszy to wszystko pod uwagę, nie sposób nie zadać obrazoburczego pytania: czy aby na pewno PiS wie czego chce w Brukseli? Czy rzeczywiście chce bronić interesów Polski – cokolwiek to jeszcze znaczy w tych warunkach?”

  Cała unia składa się nie z przedstawicieli państw, ale z przedstawicieli PARTII. Ich narodowość nie ma praktycznie żadnego znaczenia.
  Dla mnie był to szok, kiedy po agresywnej, kłamliwej kampanii prounijnej we wszystkich polskojęzycznych mediach, nagle okazało się, że w parlamencie unijnym nie ma przedstawicieli Polski, tylko przedstawiciele polskich partii, którzy weszli w jakieś ponad narodowe organizacje quasi-partyjne, o których tak na prawdę nikt płacący podatki nie ma bladego pojęcia. no może rodziny europosłów.
  Jest to mega oszustwo, podtrzymywane przez buraka A. Kwaśniewskiego i drugiego L. Millera, którzy z pełną premedytacją wpisali nas do unii.
  Nie muszę chyba dodawać, że 166 było zawsze i jest nadal przeciwnikiem unii, euro, dopłat i całego tego unijnego chłamu.
  Młodym czytającym i myślącym przypominam, że przed wejściem do unii Polska podpisała układ z Schengen, na mocy którego można było bez wiz jeździć po całej niemal Europie, i jeszcze bez wiz na wschód (w 2007 został rozszerzony).
  Jedną z ważniejszych obiecanek-cacanek było zniesienie wiz do USA – jak są zniesione każdy widzi. Nie dość, że nie są, to jeszcze za bezczelność ubiegania się o amerykańską wizę, ambasada amerykańska i konsulaty każą sobie słono płacić.

  Zupełnie innym zagadnienie omijanym przez ważnych dziennikarzy szerokim łukiem jest sprawa wojsk unijnych. Udało mi się kiedyś usłyszeć audycję radiową w radiu Kielce, lub Rzeszów, o tym jak dzieci unijnych wojskowych chodzą do oddzielnych szkół, mieszkają w zamkniętych enklawach, i takie inne szczegóły. Nic nie poradzę na to, że znowu może mi się to skojarzyć z faktami z najnowszej naszej historii i wojskami naszego sąsiada stacjonującymi np. w „Małej Moskwie”.

  Tak Panie Bednarz. Unia to kolos zorganizowany nie jako Europa ojczyzn, ale jako superpaństwo, które służy do utzymywania pasożytniczej mniejszości żydowskiej na kosmicznie wysokich etatach eurourzędników. Na te etaty idą nasze podatki, nasza ciężka praca.
  To wielkie antyludzkie oszustwo, przerażająco drogie, wciskające się w każdą dziedzinę życia, nawet wydalanie CO2. Bezsilne wobec Turków w Niemczech, Arabów i Murzynów we Francji i Holandii. Bezsilne wobec katastrofy unijnego samolotu z unijnymi obywatelami, unijnym prezydentem.

 3. emigranci z USA said

  Juz po debatach i nastepnych porcjach obietnic .
  Ci co nie wylanaczali telewizorow i do konca wytrzymali w transmisji, prawdopodobnie zaglosuja na J.Kaczynskiego,bowiem dwulicowiec z wasikiem i bobrowym usmieszkiem zostal znokautowany chociaz wiekszej byl postury.

  Wygra wybory Jaroslaw kaczynski, bowiem do niego nalezalo ostatnie zdanie i slowo (tak zdecydowala gora) .Przebiegla jest ta gora Syjon i wszedzie podsuwa na prezydentow swoich „nowych”.
  Prosze spojrzec na Anglie,Niemcy i ich nowych wodzow ( w przygotowaniu Wlochy i Francja).
  Polsce zafundowano otarcie lez po pogrzebie i zadoscuczynienie.
  Polska bedzie pod prezydenturom dalej tych samych rodow,chyba,ze….. i wszystko moze sie zdarzyc ,przeciez jestesmy tylko pomostem a raczej kladka miedzy Wschodem i Zachodem.
  Nie glosujac (osobiscie) przewiduje wyborow wynik powyzszy ,bowiem zapisano go w gwiazdach – szescioramiennych.
  Czy ktos idzie o zaklad,ze bedzie inny wynik ?

 4. emigranci z USA said

  Jaroslaw Kaczynski Prezydentem Polski, bo na kogo maja zaglosowac wybierajacy sie na glosowanie w niedziele ?

  Na farbowanego medialnie Komorowskiego ???

  Zakladajac,ze polowa Polakow nie zaglosuje lub zaglosuje blednie skreslajac obu kandydatow to i tak po wczorajszej debacie szala zwyciestwa przewazy po stonie Kaczynskiego, chociazby jako kondolencje dla rodzin tragicznie zmarlych oraz tych co dostali wstretu do samozwancow z PO pelnych pychy i zarozumialstwa.

  Nie pomoze juz nic ,nawet orkiestra Owsiaka, ktora ma zagrac dla powodzian jako ostatni chwyt ponizej pasa.

  Komu bije dzwon ?
  Komu gra orkiestra ?

 5. Stanley said

  Czytajac zachodnia prase, latwo sie przekonac, ze Zachod potrzebuje Rosji (zarowno politycznie jak i gospodarczo)a Rosja bez Zachodu skazana jest na stagnacje. Swiadczy o tym rowniez powszechne lekcewazenie faktu wykrycia szpiegow rosyjskich w USA w ostatnim czasie. Dlatego nikt na Zachodzie nie jest zainteresowany oskarzaniem Rosji o spowodowanie katastrofy pod Smolenskiem.
  Np. zona Radka Sikorskiego Anne Applebaum tuz po katastrofie napisala artykul w Wsahington Post, ze na pewno nie byl to spisek, ale blad pilota, mimo ze jeszcze do niedawna ostro krytykowala Putina za “brak demokracji” w Rosji (przepedzil zydowskich oligarchow).
  Przypomina to troche sytuacje z wrzesnia 1939 roku, kiedy Polske zachodni alianci pozostawili osamotniona na pozarcie.
  Szczegolna perfidia tej sytuacji polega na tym, ze s.p. Lecha Kaczynski z niewiarygodnym wrecz zapalem realizowal polityke „osaczania Rosji”, wysmazona w Waszyngtonie i Tel Avivie.
  Po zmianie tej polityki kiedy uznano, ze Rosja jest krajem zaprzyjaznionym, Lech Kaczynski stal sie bardzo niewygodnym partnerem. Mozemy wrecz przypusczac, ze zarowno w Rosji jak i na Zachodzie a pewnie i w Polsce wielu politykow odetchnelo z ulga, dowiadujac sie o smierci Prezydenta L. Kaczynskiego

 6. aga said

  http://wiernipolsce.wordpress.com/2010/06/30/przed-ii-tura-wyborow/

Sorry, the comment form is closed at this time.