Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  JanuszT o W obronie Sikorskiego
  semperparatus o Dugin: nowa epoka
  Carlos o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  prostopopolsku o Dugin: nowa epoka
  Krzysztof M o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Włodek o Tak kot przekazuje ważną wiado…
  prostopopolsku o Dugin: nowa epoka
  Ale dlaczego? o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  prostopopolsku o Anglosaski „mordplan” gospodar…
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  Peryskop o Tak kot przekazuje ważną wiado…
  Greg o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  corintians o Tak kot przekazuje ważną wiado…
  kontra o Wolne tematy (68 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Odłączyć Lwów od Ukrainy?

Posted by Marucha w dniu 2010-07-07 (Środa)

Jak długo częścią Ukrainy będzie Galicja – region zachodni ze Lwowem i Tarnopolem – tak długo Ukraina będzie trwać w permanentnym kryzysie politycznym – dowodzi jeden z polityków prorosyjskiej Partii Regionów – czytamy w artykule w “Rzeczpospolitej”.

Występując podczas festiwalu „Wielkie rosyjskie słowo” w Liwadii koło Jałty na Krymie deputowany do Rady Najwyższej Jurij Bołdyriew, prorosyjskiej Partii Regionów stwierdził, że „w odróżnieniu od Rosji Ukraina nie przezwyciężyła następstw paktu Ribbentrop-Mołotow”. Rosja bowiem zrezygnowała z Litwy, Łotwy i Estonii, a do Ukrainy wciąż należą ziemie należące przed 17 września 1939 roku do Polski – obok Galicji Wschodniej także Wołyń z Łuckiem i Równem.

To kolejne wystąpienie przedstawiciela Partii Regionów tak krytyczne wobec zachodu Ukrainy. W podobnym duchu wypowiadał się kontrowersyjny minister oświaty Dmytro Tabacznyk. Te wypowiedzi najlepiej pokazują sprzeczności między ukraińskojęzycznym zachodem i rosyjskojęzycznym wschodem kraju. Zachód w ostatnich wyborach prezydenckich poparł Julię Tymoszenko, gdy wschód – Wiktora Janukowycza; tu też najsilniejsze są nastroje nacjonalistyczne, a więc i antyrosyjskie, gdy na wschodzie – prorosyjskie.

– Robi się wszystko, żeby podzielić Ukrainę – powiedział „Rz” Ołeś Starowojt, deputowany bloku Nasza Ukraina do lwowskiej rady obwodowej. – Rosja chce, żeby Ukraina przestała istnieć jako liczące się, niepodległe państwo. Plan jest jasny: część wschodnia odeszłaby do Rosji, centrum pozostałoby formalnie niezależne, a faktycznie pod kontrolą Moskwy. Część zachodnia byłaby „europejska”, mogłaby nawet wejść do UE. Moskwa bez szkody dla siebie może oddawać to, co nie jej – dodaje Starowojt. I podkreśla, że wypowiedzi takie jak Bołdyriewa powinny się spotykać z ostrą reakcją prezydenta, parlamentu i organów ścigania – a nie ma to miejsca.

Podobną opinię ma Anton Borkowski, lwowski publicysta. – Niektórzy deputowani Partii Regionów po prostu realizują scenariusze, które pisze Kreml – mówił „Rz”. – Te oświadczenia Bołdyriewa są próbą zminimalizowania roli Galicji na ukraińskiej scenie politycznej. Galicję, gdzie mieszka najbardziej świadome narodowo społeczeństwo, stopniowo próbuje się pozbawić głosu w sprawie losu Ukrainy – podkreśla.

Paradoksalnie, kilka lat temu to działacze Partii Regionów inicjowali wydzielenie regionu wschodniego, z Donieckiem i Ługańskiem. – W 2004 r. Wiktor Janukowycz straszył mieszkańców tych miast nadejściem Wiktora Juszczenki, sojusznika amerykańskiego kowboja George’a W. Busha – podkreśla w rozmowie z „Rz” Serhij Sołodky, zastępca szefa Instytutu Polityki Światowej w Kijowie. – Dziś prezydent Janukowycz, który chwali się stabilizacją sytuacji w kraju, powinien bardziej uważać na wypowiedzi polityków ze swojej partii, którzy tę stabilizację podważają – dodaje. Ale Sołodky uważa, że nie trzeba się przejmować słowami wypowiadanymi przez radykałów, do jakich zalicza Bołdyriewa.

Za: rp.pl

Komentarzy 25 do “Odłączyć Lwów od Ukrainy?”

 1. alus said

  W interesie Polski jest niepodległa i niezależna Ukraina. A odłączenie Lwowa i Równego? W życiu. W Polsce już przed wojną były zamachy i inne dziwne historie właśnie z powodu tego regionu. Trzeba wesprzeć Ukrainę w jej dążeniach ale nie mieszać się w rozgrywki wewnętrzne tego kraju…

 2. aga said

  Lubelski Sejmik upamiętnia ofiary ukraińskiego ludobójstwa
  Relacja naszego korespondenta

  Sejmik województwa lubelskiego jednogłośnie, acz po trudnej dyskusji historycznej przyjął stanowisko upamiętniające ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów na Kresach Rzeczypospolitej „w latach 1942-1947”.

  „Sejmik Województwa Lubelskiego składa hołd Polakom i obywatelom polskim innych narodowości II Rzeczypospolitej Polskiej zamordowanym na Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii, 14 Dywizji SS „Galizien” oraz innych ukraińskich formacji zbrojnych wchodzących w skład machiny wojennej III Rzeszy” – głosił projekt uchwały autorstwa klubu radnych PSL. Szef rajców PiS, Andrzej Pruszkowski zwrócił uwagę, że jeśli za cezurę czasową uzna się rok ’47 to nie można mówić wyłącznie o elementach aparatu hitlerowskiego, skoro Rzesza już wówczas nie istniało. Uchwałę skrócono więc o ten fragment. Dyskusyjne okazały się zresztą w ogóle ramy czasowe – pomijające na przykład udział Batalionów Nachtigall i Roland w niemieckich zbrodniach we Lwowie w 1941 roku. Również zwalczanie resztek band UPA trwało do 1948r., tak więc samo zakreślanie kawałka historii, do którego odnosi się stanowisko – było w sumie zbędne.

  Sama wymowa tekstu jest jednak niewątpliwie pozytywna, skoro czytamy w niej: „Jednocześnie Sejmik Województwa Lubelskiego zapewnia o wdzięcznej pamięci o tych Ukraińcach, którzy często za cenę własnego życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom. Tym ludobójstwem nie obciążamy narodu ukraińskiego. Sejmik Województwa Lubelskiego składa hołd żołnierzom Samoobrony Kresowej oraz wszystkich formacji polskiego podziemia zbrojnego, którzy podjęli bohaterską walkę w obronie polskiej ludności cywilnej. Wierzymy w pełne wyjaśnienie okoliczności tej tragedii oraz potępienie jej sprawców stanie się dla narodów polskiego i ukraińskiego kolejnym krokiem ku budowaniu współpracy i przyjaźni między naszymi narodami”.

  Choć niedoskonała formalnie, uchwała jest kolejnym głosem sprzeciwu wobec gloryfikacji zbrodniarzy banderowskich. Tym razem motywowanym rocznicowo – choćby sesją na KUL poświęconą ofiarom ludobójstwa spośród duchowieństwa (na którą to jednak nie zaproszono wołającego o prawdę i krytykującego KUL za doktorat dla Juszczenki księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego) oraz obchodami pod Krzyżem Wołyńskim w Chełmie. Sam jednak fakt, że wydarzenia takie oddziałują dziś motywująco na polityków – jest jednak dowodem na słuszność i skuteczność działań Kresowian.

  Oczywiście nie obyło się jednak od pyskówki. – Nigdy więcej takich stanowisk! – rzucił po głosowaniu chełmski radny SLD Wacław Cichosz. – Wacek, boisz się banderowców, za blisko do nich masz? – zakpił inicjator uchwały, Jan Kowalik z PSL. Jest też rzeczą charakterystyczną, że to ludowcy prowadzą w całym kraju akcję podejmowania stanowisk upamiętniających ofiary ukraińskiego ludobójstwa, przy pewnym zażenowaniu innych środowisk, choćby PiS, czy Prawicy Rzeczypospolitej. PSL-em kieruje rzecz jasna koniunkturalizm, który jednak faktycznie można wykorzystywać dla przywracania prawdy o historii polskich Kresów. A także do walki o nasze teraźniejsze interesy na tym terenie.

  Konrad Rękas

 3. Inkwizytor said

  Jasne Alus, napisz jeszcze, że bez niepodległej U-krainy nie ma niepodległej Polski. Co do Lwowa, to co ma wspólnego powrót tego miasta do Polski z „zamachami i innymi dziwnymi historiami sprzed wojny” ? O jakich zamachach i w czyim wykonaniu mówisz ? Chyba o tych dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN jak napad na pocztę w Gródku Jagiellońskim czy Truskawcu, napady ma inne poczt i konwoje pocztowe ( Suchodnica, Borysław, Bóbrka, Bełz, Olszany ) posterunki policji, zamordowania polskiego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, Tadeusza Hołówki, Iwana Babija itp ?

  Polska wsparła pomarańczową U-krainę. W odpowiedzi na to napluto Polakom w twarz honorując ludobójców polskich dzieci Szuchewycza, Banderę i inna faszystowską swołocz.

  Poza tym to nie Polska się miesza, t

 4. Inkwizytor said

  Poza tym to nie Polska się mieszą, to są słowa Jurija Bołdyriewa z Partii Regionów.

 5. Ciekaw jestem czy on ma drugie Goldberg?
  Akurat teraz gdy swiatu zagraza kolejne-realne-niebezpiecznstwo a mianowicie glod i trucizna plynaca z Zatoki Meksykanskie wpuszcza sie ludzi w maliny po to aby odrwocuc ich uwage.
  Wiadomo-temat „chwytliwy…”

  Zagladnijcie tutaj i zobaczcie jak wyglada prawdziwy problem to zapomnijcie o pierdolach jakiegos nastepnego durnia na zydowskiej smyczy.
  http://www.polskawalczaca.com/viewtopic.php?f=31&t=8301

  Jerzy

 6. Ktos wpuszcza znowu ludzi w maliny?
  Prawdziwy pproblem zagrazajacy zyciy milionow ludzi jest tutaj:

  http://www.polskawalczaca.com/viewtopic.php?f=31&t=8301

  Jerzy

 7. Dzięcioł said

  Pewnie Polacy ze Lwowa, szczególnie katolicy, oraz nasi Kresowiacy nie mieli by nic na przeciw przyłączenia Lwowa do Polski. Ale temat jest zbyt skomplikowany i trudny. Nie dajmy się nakręcać.

 8. Zerohero said

  „Trzeba wesprzeć Ukrainę w jej dążeniach ale nie mieszać się w rozgrywki wewnętrzne tego kraju…”

  Mieszać się? Nie! Wspierać? Tak! A skoro wspierać, to jednak mieszać w celu promowania odpowiednich polityków. Dążenia? Znamy te dążenia. Integracja europejska, WTO, WHO, NATO. Można miec jakieś inne? Zastanwaiające jak niektórzy nasiąkają kalkami z TV. Piszemy „dążenia” i od razu wiemy o co chodzi. „Trzeba wspierac” – choć nawet w sprawie swoich stoczni musimy się pytać starszych i mądrzejszych. Więc to oni powiedzą jak wspierać i jakie są dążenia.

  Ukraina jest krajem znacznie większym niż zasługuje ze względu na demografię i historię. Jej granice wykreślił sowiecki watażka, któremu nie śnił się niezależny byt Ukrainy. Stąd znaczne części Ukrainy nie obfitują w Ukraińców (rosyjski wschód), a te gdzie obfitują były dawniej polskie (Lwów np.) co powoduje pewną nerwowość Ukraińców świadomych narodowo. Dodajmy do tego zapaść gospodarczą i Ukraina wali się sama.

 9. Stanley said

  W wieku szkolnym ponad 90% dzieci ukraińskich piją w większym lub mniejszym stopniu alkohol. W wieku od 14 lat dzieci piją mocne alkohole – przede wszystkim wódkę. Regularnie pije alkohol w wieku 13-14 lat ponad 9% dzieci ukraińskich – taką alarmującą statystykę opublikował ukraiński Instytut Badań Socjalnych im. Oleksandra Jaremenki. Około 3% chłopców i 1% dziewcząt ukraińskich mają diagnozę alkoholików. Statystyczny wiek tych alkoholików – 14-15 lat, ale wiek dzieci alkoholików ma tendencję stałego odmładzania. Natomiast w wieku przedmaturalnym 17 lat co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka prawie codziennie pije alkohol.

  http://wirtualnapolonia.com/2010/06/22/eugeniusz-tuzow-lubanski-rozpijana-ukraina/

 10. Pollack said

  Grajac na uczuciach patriotycznych oraz antyrosyjskich czesci Polakow, cynicznie wciagali oni Polske w strategie opracowana przez izraelskich lobbystow w USA, ktorej jednym z elementow bylo osaczanie Rosji. Koncepcja neokonow tzw. „dlugiej wojny” koncentrowala sie na koordynacji polityki oraz strategii militarnej NATO, USA, Izraela oraz kilku zaprzyjaznionych krajow muzulmanskich, stowarzyszonych w Istanbul Cooperation Initiative. Wazna role w tej strategii mialy rowniez odgrywac dwa nowe panstwa (byle republiki sowieckie), pretendujace do przystapienia do NATO, tzn. Gruzja i Ukraina. Dla zrozumienia „dziwnego” zachowania Lecha Kaczynskiego, ktory zaangazowal sie z cala moca w poparcie dla Juszczenki, Saakasvilego, bialoruskiej opozycji oraz Izraela warto zachecic Czytelnikow do przejrzenia artykulu Michela Chossudovsky’ego pt. Wojna i pokoj, w ktorym omawia tajny program Konferencji Bezpieczenstwa NATO jaka odbyla sie w Rydze w 2006 roku, na ktorej przedstawiono strategie wspomnianej „dlugiej wojny.”

  http://www.polpatriot.com/html/nato.html#wojnaipokoj

 11. Zerohero said

  @Stanley

  Skutkiem powszechnego picia u młodych ludzi jest znaczne obniżenie ilorazu intelignecji. Jeśli jest to zjawisko masowe, to tragedia.

 12. Potege jaka obecnie stanowimy w Europie , nie pozwala nam kombinowac terytorialnie . Dwie sroki za ogon bedziemy probowac , moze jeszcze daremno , a posiadane , nawet ogony wicher historii porwie , nam g…no w garsci zostanie . Mozemy byc tu podpuszczani .

 13. Marian Barański said

  Ciekawe to dyskusje. Niewątpliwie Lwów i okolice są gniazdami ukraińskiego faszyzmu , bo o jakims nacjonaliźmie ukraińskim nie ma co mowic . I coś z tym fantem trzeba zrobic. Wschód Ukrainy coraz bardziej spogląda w kierunku Rosji, z kolei Zachód chce odrodzenia UPA .Rosja prawd. mogłaby już dawno doprowadzic do podziału Ukrainy,ale wówczas częśc zachodnia weszłaby w skład NATO. Polakom trzeba uświadomic,że neobanderowcy współpracują z izraelskimi służbami tajnymi min. w czasie ostatniej wojny rosyjsko-gruzińskiej. Sprawa zatem nie jest taka prosta,jak się niektórym zwolennikom państwa ukraińskiego wydaje. Dobrze,że sejmik lubelski podjął uchwałę na temat UPA ,ale trzeba iśc za ciosem i potępic KUL za honoris causa dla Juszczenki.

 14. Esteta said

  a ktos madry rzekl 90 lat temu, ze jesli kiedykolwiek powstanie tzw. panstwo ukrainskie to bedzie kraj kurew i zlodziei…

  a Esteta osobiscie widzial na tzw. ukrainie jak trzech 12-latkow w knajpie u kelnerki zamowilo 0,5 litra wodki i zaczelo konsumowac…

  a czemu to Polska jako pierwsza uznala nowe tzw. panstwa w ich bandyckich granicach rodem z 17 IX 1939 r. – litwy i ukrainy??? wszystkie te panstewka to wymysl Niemiec, ktorych polityka zakladala zniszczenie Polski, a o ile to niemozliwe to maksymalne jej oslabienie poprzez tworzenie gownianych panstewek kosztem Polski…, a wielu moherow-patriotow jeszcze sie cieszy ze maja „bufor” przed Rosja!!!

 15. Mnie ciekawi ilu to jest tych ‚rdzennych UKRAINCOW’ w tym sztucznie wykreowanym panstwie? Czy ktos ma ostatnie dane?
  A czy to nie aby proba wciagniecia Polakow w niepotrzebny konflikt przeciwko slowianskim ‚braciom’ Rusinom?
  Cheers!

 16. gość said

  ja tylko przypomnę,iż wg krążących tu i tam opowieści tow. Gorbaczow chciał oddać Polsce Kresy, na co przeczącą odpowiedział ówczesny prezydent Wałęsa…

 17. gość said

  poprawka: nie Wałęsa, a Geremek, Michnik, Kuroń i Mazowiecki.

 18. Inkwizytor said

  Lwów to Polska. Nie oddamy polskiego Lwowa chachłom

 19. Marucha said

  W interesie Polski leży NIEISTNIENIE Ukrainy, sztucznie stworzonego państwa i narodu.

 20. Andrej said

  Zgadza się. Dmowski i Jedrzej Giertych w okresie miedzywojennym przestrzegali przed powstaniem niezawisimoj Ukrainy.

 21. Tekla said

  Warto przeczytać wiersze o miłości do Lwowa Mariana Hemara
  http://www.lwow.com.pl/przekroj/hemar.html

 22. Inkwizytor said

  Jak powstała samostijna U-kraina ?

 23. Inkwizytor said

  Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!

  Wraz z Krzesimirem Dembskim, kompozytorem i potomkiem Kresowian, będę dzisiaj, czyli w czwartek 8 lipca, mówić „na żywo” o rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu:

  g. 20.00 – w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info

  g. 21.05 – w programie Trzecim Polskiego Radia, w czyli w popularnej „Trójce”.

  Polecam rezolucje Rady Miasta Krakowa

  http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=3172

  i uchwałę Sejmiku Województwa Lubelskiego

  http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=3167

  Wszystkie informacje o konferencjach i msza św. ku czci ofiar „Krwawej Niedzieli” są na mojej stronie w dziale „Zapraszam”

  Szczęść Boże!

  ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

  http://www.isakowicz.pl

 24. Inkwizytor said

  Kiedyś ten moment nadejdzie.

 25. Piotrx said

  11 lipca minęła przemilczana w mediach i niestety w wielu kościołach smutna rocznica.
  Na 11 lipca 1943 przypada apogeum zbrodni ludobójstwa OUN-UPA. Była to NAJKRWAWSZA NIEDZIELA w historii polskiego narodu. Pod względem zasięgu terytorialnego , ilości ofiar i barbarzyństwa oprawców – zbrodnie dokonane w tę niedzielę przewyższają wszystkie inne, dokonane kiedykolwiek na ludności polskiej w ciągu jednego dnia. W blisko 100 miejscowościach Wołynia, wsiach i osadach, w tę niedzielę najbardziej bestialskimi metodami wymordowano ponad 10 000 osób . W siedmiu wołyńskich kościołach nacjonaliści ukraińscy z OUN-UPA zabili ponad 1000 wiernych, nie oszczędzając dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii św. ani księży. Rozległość obszaru na którym dokonano tych zbrodni i wybór momentu ich dokonania (niedziela) świadczy o tym, że była to starannie zaplanowana i skoodrynowana, przez kierownictwo OUN.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: