Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Strefa euro może się rozpaść

Posted by Marucha w dniu 2010-07-10 (Sobota)

Grecy i Hiszpanie znów protestują przeciwko reformom finansów publicznych – to największa strata tego tygodnia. Zyskiem jest powolne umacnianie się złotego.

Uspokojenie sytuacji na bardzo nerwowym ostatnio rynku finansowym to, zdaniem Marka Zubera, analityka Dexus Partners, zysk tego tygodnia. – Cena franka spada, cena euro spada, cena dolara spada i mam nadzieję, że jest to znak powrotu stabilności na rynku walutowym i na innych rynkach finansowych – mówi Zuber.

Pozytywną informacją w tym tygodniu, zdaniem Aleksandry Kurowskiej z Gazety Giełdy Parkiet, był apel prezydentów największych polskich miast, aby nowy prezydent zajął się ustawą o metropoliach. Jest to ważna kwestia, ponieważ duże aglomeracje są w stanie ściągać inwestycje nie tylko dla siebie, ale też dla ościennych gmin. Obecnie w polskim prawie nie ma nawet definicji metropolii, co utrudnia często wiele procesów inwestycyjnych.

Przejęcie sklepu internetowego Merlin.pl przez spółkę Empik to zysk tego tygodnia, jak uważa Marcin Dybek, analityk OnetBiznes. To zysk przede wszystkim dla sklepu Merlin.pl, ponieważ firma, która została założona przez grupę pasjonatów w ciągu kilku lat tak się rozrosła, że stała się łakomym kąskiem dla tak dużej grupy jak Empik.

Stratą tego tygodnia, zdaniem Marka Zubera, są kolejne strajki przeciwko reformom finansów publicznych w Grecji i Hiszpanii. Zuber uważa, że społeczeństwa europejskie dalej nie rozumieją powagi sytuacji i jeśli nie będzie społecznego zezwolenia na ograniczenie deficytów, to za kilka lat strefa euro może się rozpaść.

Według Aleksandry Kurowskiej stratą jest również informacja, dotycząca zarobków urzędników państwowych, która w mijającym tygodniu obiegła prasę. Zarobki z resortach rosną bardzo nierównomiernie. Z jednej strony urzędnicy twierdzą, że nie dostają żadnych podwyżek, z drugiej zaś średnia pensja np. w resorcie kultury czy w resorcie rolnictwa wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat o 70 proc. W polskiej administracji nadal nie ma ścieżek kariery, przez co najlepsi urzędnicy odchodzą do biznesu lub struktur unijnych.

Słaby debiut spółki Rank Progress, to zdaniem Marcina Dybka kolejna strata tego tygodnia. Prawa do akcji tej spółki spadły na koniec czwartkowej sesji o 0,7 proc. Świadczy to o słabości rynku pierwotnego.

Agata Kołodziej
http://biznes.onet.pl/strefa-euro-moze-sie-rozpasc,18493,3320704,3040691,76,1,news-detal

Dlatego też rząd polski powinien czym prędzej wejść do strefy euro. Jej możliwy upadek oraz ogólny chaos gospodarczy, jaki będzie temu towarzyszyć, być może pozwoli przykryć zasłoną dymną kryminalne wręcz zaniedbania gospodarcze tego (ale i poprzednich) rządów.

A społeczeństwa europejskie nie rozumieją przede wszystkim, dlaczego dość dobrze działającą Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG, EG) zastąpiono superpaństwem (EU) z jedną walutą, własnym rządem, prezydentem itd. Bo to właśnie wtedy zaczęły się prawdziwe kłopoty. – admin

Komentarzy 6 do “Strefa euro może się rozpaść”

 1. Ewelina said

  Przyznaje, ze nie sledzilam tego tematu gruntownie, ale wiem ze Euro jest skazane na fiasko. EUnuchy sa skazane na porazke, bo to bablilonskie macki,

  Bardziej sledzilam kryzys w Islandii i mysle, ze kazdy obywatel swiata powinien przeanalizowac dokladnie to, co stalo sie w Islandii, jak do tego doszlo i jak islandczycy zareagowali.

 2. stfu said

  Przepraszam za Off Topic, ale właśnie przeczytałem o czymś co nie mieści mi się w głowie:

  http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=3187

  To dzieje się w Polsce i za nasze pieniądze?

 3. Krzysztof said

  Myślę, że ta strona nieco rozjaśni tytułowy temat:
  http://kandydaci2010.wordpress.com/2010/07/10/popis-klamcow-czyli-polska-po-wyborach-prezydenckich-i-przed-narodowa-katastrofa/

 4. RomanK said

  Zuber bredzi:-)))) tzn udaje ze wie co mowi, sle mowi tak naprawde to co powiadaja inni guru finansowych kasty lepszych:-)))
  Popatrzcie na tzw Baltic Dry Indicator… ten wskaznik jeden z nieicznych wskazujacych realny stan ekonomii bo stan przewozow masowych na skale globalna….nurkuje!!!!!
  Tzn ze nie ma procukcji i ze zatrzymuje sie wymiana,,waluty burekuja ino zlotyu rosnie…
  Niech pan Zuber zgadnie co chlopu zima pod pierzyna rosnie:-)))to mu wyjasnie -jak rosnie zloty:-))

 5. Panie Romku, takich „zuberow”, to u nas pod dostatkiem: kazimierczak, m.goss, maslowska, milewska i inni, ktorzy najczesciej „produkuja” sie na antenie Radia Maryja m.in., o „wzroscie” czy „spadku” polskiej waluty…, lecz nigdy slowkiem nie „pisneli” n/t lichwiarskiego syndykatu zydowskiego kontrolujacego emisje pieniedzy wprowadzana do cyrkulacji spolecznej. Wogole dla nich lichwiarze nie istnieja, a autorzy kryzysow finansowych nie sa w/g nich lichwiarze…
  ======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com (Niezalezny Uniwersytet Internetowy)…

 6. 166 bojkot TVN said

  Nawet interia pisze o rozpadzie strefy euro. A o calej unii kiedy?
  http://biznes.interia.pl/raport/grecja/grecka-tragedia-z-klamstwem-w-tle/news/niemcy-i-grecja-ucieczka-z-eurolandu,1502433,6836

  Europejskie starania o utrzymanie unii walutowej nie powstrzymują pogłosek o jej rychłym upadku. Tuzy świata finansów od jakiegoś czasu sugerują, że pierwszy ze strefy euro wyjdzie sfrustrowany kryzysem Berlin, zaś podczas ostatniego spotkania przywódców europejskich prezydent Nicolas Sarkozy użył wręcz szantażu, że Francja opuści strefę, jeśli Niemcy nie pomogą Grecji.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: