Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o List otwarty do Prezydenta RP…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (82 – …
  Uhall o List otwarty do Prezydenta RP…
  zen o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  Boydar o Dugin: geopolityka wyjaśnia…
  kontra o Nauka dowodzi, że rudowłosi po…
  UZA o Dugin: geopolityka wyjaśnia…
  Boydar o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 565 obserwujących.

Pogrzeb ks. prałata Henryka Jankowskiego

Posted by Marucha w dniu 2010-07-19 (Poniedziałek)

Ksiądz Henryk Jankowski był i jest ikoną Solidarności – mówił abp Sławoj Leszek Głódź w czasie pogrzebu byłego proboszcza gdańskiej parafii św. Brygidy – informuje PAP. “Żegnaj rycerzu Rzeczpospolitej” – mówił podczas homilii, wielokrotnie przerywanej oklaskami, gdański hierarcha.

Jak podkreślił abp Głódź, wiadomość o śmierci prałata Jankowskiego obiegła całą Polskę i “poruszyła wiele serc czasami wydawało się wystygłych i niechętnych”. Kapelan Solidarności zmarł w poniedziałek w wieku 74 lat.

Hierarcha podkreślił, że ks. Jankowski rozpoczął służbę kapłańską w “trudnym okresie zniewolenia i ograniczenia praw kościoła i ludzi wierzących przez komunistyczny system”. “Był on jednym z tych młodych kapłanów, dla których tamta sytuacja stanowiła wezwanie i motywowała do zaangażowania się w sprawy społeczne” – podkreślił abp Głódź.

Metropolita gdański mówił, że państwo polskie nie doceniło właściwie ks. Jankowskiego. “Liczono twoje odznaczenia, które otrzymałeś z różnych stron świata, a jakże niewiele – prawie nic od ojczyzny” – zaznaczył.

Abp Głódź powiedział, że ks. Jankowski stał się w ostatnich latach “negatywnym bohaterem mediów” oraz “obiektem ataków, pomówień, oskarżeń”. “Nie stanęli w jego obronie ci, którzy go dobrze znali, z którymi szedł przez najtrudniejszy czas (…) Rozpoczęło się licytowanie słów wypowiedzianych podczas kazań przez księdza prałata, wyrwanych z kontekstu zdań, ich interpretacje” – mówił.

Zdaniem Głódzia prałata dotknęło “doświadczenie Hioba – doświadczenie choroby, samotności, opuszczenia i upokorzenia”.

Przemawiający nad trumną ks. Jankowskiego przewodniczący “S” Janusz Śniadek nazwał zmarłego “legendą Solidarności”. “Żegnamy w tobie niezwykłego kapłana. W czasach bezprawia, podczas nocy stanu wojennego, uczyniłeś z tej świątyni sanktuarium wolności. Tutaj, w św. Brygidzie Polska zawsze była wolna. Niech ten pokłon przed tobą będzie symbolicznym wyrazem wdzięczności dla wszystkich kapłanów, którzy jak ty – jak błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko – prowadzili nas w mrocznych czasach imperium zła drogami prawdy” – mówił.

Europoseł PiS Jacek Kurski – który, jak mówił, przybył na pogrzeb ks. Jankowskiego w imieniu swoim oraz Jarosława Kaczyńskiego – także wspominał działalność kapłana sprzed 1989 roku i to, co zrobił on dla “otwarcia ku nowej Polsce”. “Ale w tej wolnej Polsce ks. Henryk znów nie miał łatwo, znowu był niepoprawny politycznie. Za urojone bardziej niż rzeczywiste winy i przywary, spadł na niego bezmiar poniżenia, inwektyw, przejaskrawień. Księdzu Henrykowi próbowano zadać śmierć cywilną i zakopać żywcem” – powiedział.

“Ale czy gdyby ks. Jankowski był poprawny politycznie, czy byłby tym księdzem, którego tak bardzo kochaliśmy? Czy poprawnie polityczna była msza święta 17 sierpnia 1980 roku? Dzisiaj mamy jeszcze lukrowany obraz 1980 roku, a przecież wszystko wisiało na włosku. 16 sierpnia ludzie zaczęli wychodzić ze stoczni” – mówił Kurski, dodając, że pojawienie się w stoczni ks. Henryka Jankowskiego “przywróciło wiarę w sens strajku”.

“Wydaje mi się, że o ocenie człowieka powinien decydować bilans. Ten bilans w przypadku ks. prałata jest jednoznacznie pozytywny” – mówił Kurski.

Potwierdziły się informacje “Rz”. Kilka minut po rozpoczęciu mszy do kościoła św. Brygidy w Gdańsku przyjechał dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

W pierwszych ławkach świątyni, do której weszło ok. 1500 osób, zasiedli m.in.: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek, Andrzej Lepper, Katarzyna i Aleksander Hall, Zbigniew Niemczycki.

Plac przed kościołem wypełnił się wiernymi, przygotowano dla nich ławki i telebim, na którym można oglądać przebieg uroczystości. Ciało ks. Jankowskiego spoczęło w bocznej nawie kościoła św. Brygidy, którego był wieloletnim proboszczem.

za: rp.pl

Szkoda, że polskojęzyczna „Rzeczpospolita” nie przypomniała konkretnie, kto urządzał ohydne, parchate nagonki na ks. prałata Jankowskiego: był to Plugawy Jąkała, „Adam Michnik”, któremu swego czasu ks. Jankowski udzielał schronienia.

„Niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda
dla szpiclów katów tchórzy – oni wygrają
pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę
a kornik napisze twój uładzony życiorys
i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy
przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie”

Komentarzy 8 do “Pogrzeb ks. prałata Henryka Jankowskiego”

 1. Inspektor Lesny said

  „Zdaniem Głódzia prałata dotknęło “doświadczenie Hioba – doświadczenie choroby, samotności, opuszczenia i upokorzenia”.”

  Pewno, ze wszystko z woli Boga, ale tu bym nie dorabial nadprzyrodzonych wyjasnien.
  To, podobnie jak w przypadku dr Ratajczaka, zawiedli ludzie, uzywajacy swej wolnej woli.
  Oby inni, stajacy dzis w ich miejsce, nie wyciagneli najprostszych, bezposrednich wnioskow z tego.
  Ze nie warto.

 2. bobolanin said

  Dość pesymistyczny ten wiersz na końcu, nie zapominajmy jednak iż życie nie kończy się na śmierci. Czym jest 74 lata wobec wieczności.

 3. Tekla said

  Śp.Ksiądz Jankowski napewno żyłby dłużej gdyby nie zawiódł się na wszystkich..bardzo to smutne ,ze tak samotnie cierpiał i odszedł..

 4. Igor said

  Ad:Tekla

  No może i Ks prałat cierpiał, lecz nie zapomnę obrazka w którym zorganizował gale w swoje urodziny, podczas których z muszką”zamiast koloratki” udzielał wywiadu dziennikarzom, a tuż za nim dwóch ochroniarzy o chłopięcej twarzy żywcem wziętych z just 5, a może raczej przypominających bardziej tęczowych delikwentów. Szanuje Ks prałata za Jego odwage w czasach trudnych dla Polski, lecz moim zdaniem w ostatnich latach, demęcja odebrała Mu zdrowy rozsądek…Zaznaczam, iż nie jestem typem ludzi, którzy osądzają księży za posiadanie dobrych marek aut itp spraw. Niestety jednak, musze przyznac, że sposób w jaki Ks prałat eksponował swą osobę, budził we mnie mieszane uczucia, oczywiście delikatnie mówiąc. Pokój Jego Duszy

 5. Marucha said

  Być może prałat Jankowski miał swoje słabości. Na pewno nie było wśród nich pederastii, co wydaje się sugerować p. Igor.

 6. aga said

 7. aga said

  żyd kaczyński ,ktory tak lubi podkreślac swoje związki z Solidarnością nie mogl się przelamac w swoim genetycznym zydostwie i wyróznic od zydka z Wehrmachtu tuzka udzialem w pogrzebie tego odważnego kaplana a jedynie wyslal na pogrzeb skarlalego żydka kurskiego…

 8. aga said

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: