Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kolejne zaognienie w stosunkach rosyjsko-białoruskich

Posted by Marucha w dniu 2010-07-20 (Wtorek)

Jeśli chcemy być niezależni, suwerenni to nie powinniśmy schylać karków i padać na kolana, bo jeśli to zrobimy, to już się nie podniesiemy… Nie mogę sobie pozwolić by paść przed nimi na kolana i stukać głową w kremlowskie mury – oświadczył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas wizytacji 16 lipca obwodu homelskiego.

Stwierdził, że brudna antybiałoruska propaganda w rosyjskich mediach jest organizowana na zamówienie “z góry”. Zapewnił, że Białoruś nie będzie “na błoto odpowiadać błotem”, nie zamierza uprawiać antyrosyjskiej polityki, nie zawiązuje koalicji z Gruzją przeciwko komukolwiek, a jej udział w unijnym programie Partnerstwo Wschodnie nie jest skierowany przeciwko Rosji. Zasugerował, że Rosja nie jest zainteresowana funkcjonowaniem Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu, ani stosunkami z najbliższymi postradzieckimi sąsiadami. Zapewnił, że antybiałoruskiego stanowiska rosyjskiego kierownictwa nie utożsamia z poglądami narodu rosyjskiego.

Kilka godzin później rosyjska telewizja NTW nadała drugi odcinek serialu “Ojciec chrzestny”, w którym Łukaszenkę ponownie nazwano ostatnim dyktatorem Europy i w którym powtórzono wszystkie zarzuty pod jego adresem z pierwszego odcinka. Ponadto zarzucono mu kontakty z nielubianymi przez rosyjskie władze Borysem Bieriezowskim, Micheilem Saakaszwili i Kurmanbekiem Bakijewem i ponownie wypomniano nieuznanie Osetii Południowej i Abchazji. Wypomniano mu też nadmierne zainteresowanie kobietami i nieślubnego syna. (W NTW odbieranej na Białorusi “Ojciec chrzestny-2″ został zastąpiony innym programem, ale był do obejrzenia na Youtube).

Białoruska opozycja na 16 sierpnia zapowiedziała manifestację w centrum Mińska, podczas której domagać się będzie międzynarodowego śledztwa w sprawie zarzutów przedstawionych w obu odcinkach “Ojca chrzestnego”.

2010.07.16, Interfax, PAP, http://www.belapan.com, http://www.naviny.by, http://www.newsru.com
Informacje podajemy za Ośrodkiem Studiów Wschodnich.
Za „Nowa Myśl Polska”.

Komentarzy 14 do “Kolejne zaognienie w stosunkach rosyjsko-białoruskich”

 1. Miroslaw Bernard said

  Jak widac Rosja juz nie taka dobra dla Bialorusi jest bo tak jak Ukraina Bialorus jest panstwem tymczasowym ktore zostanie wchloniete przez Eosuje lub UE.

 2. PL said

  Rosja, jako państwo które stara się być poważnym, dba przede wszystkim o własne interesy, czego i Polsce życzę.

  A jak to się skończy – zobaczymy.

 3. Wojwit said

  A nie widzą tu Państwo pewnego nie tylko rosyjskiego ale także koszernego interesu w likwidacji względnej niezależności Białorusi?
  Ergo: zdanie unych liczy się w Rosji coraz bardziej. Przecież ten zwrot rosyjskiej nawy panstwowej „przez rufę” zaczął się po rozmowach z Czarnym Burakiem.
  To po prostu nowe rozdanie w geopolityce.

 4. Miroslaw Bernard D said

  ad 3. Dokladnie. Une w Rosji od rewolucji rzadzły rządzą i rzadzić bedą. To że Putin 2 czy trzech wsadzil do pierdla nie zmienia faktu że wszelkie bogactwa trzymią oni i mają się całkiem dobrze. A Narodwcy Rosyjscy uganiaja się za cudzoziemcami z wsastyką w tle. Rosja przegrała już dawno bo tma nawet nie ma nikogo kto by pamiętał jak prawdziwa Rosja wyglądała.

 5. Miroslaw Bernard D said

  Wystarczy zapytać samych Rosjan a wszystko na temat narodowej Polityki się wyjaśni. Sama Rosja ma swoje złoto zdeponowane w USA. Hahaha. Niezależny kraj. Gra on rolę straszaka jakby np Polacy nie chcieli sie na coś zgodzić.

 6. Praworządny Obywatel NWO said

  Rosja zachowuje się w stosunku do swoich braci Białorusinów haniebnie. Innnego słowa nie znajduję. Miedwiediew jest chyba jednak wyznania handlowego. Widać, że przehandlowali już też Iran, a w starciu NWO z Chinami staną po stronie satanistów. NWO nie może znieść istnienia państw niezależnych takich jak Białoruś. Rosja zrobiła z NWo deal i będą urządzać Europę z Niemcami. Ale to też krókowzroczność bo jak załatwią jednych to przyjdzie i czas na Rosję. Pooglądajcie sobie trochę filmów z Rosji. Tam też Putin z Miedwiediewem zapalają menory na wyścigi. Tylko boska interwencja może nas uratować. Pomocy z innej strony nie widzę. A Lukaszenki żal. Utrzymał niezależnośc w skrajnie trudnych warunkach. A w Polsce robiono z niego marionetkę Moskwy. Chociaż z drugiej strony ciekawie teraz brzmi postulat Kaczyńskiego żeby o Białorusi rozmowiać bezpośrednio z MOskwą. Myślę, że Jaro ma informacje o planach i postępach NWO na świecie z pierwszej ręki i wie, że Rosja zaczyna grać w drużynie NWO.

 7. Marucha said

  A jak zachowuje się Polska wobec swych braci Białorusinów?

 8. Krzysztof said

  Nowa strona:
  http://web.archive.org/web/20080618203429/http://www.polonica.net/

 9. Praworządny Obywatel NWO said

  @ Marucha
  Oczywiście Polska również zachowuje się w stosunku do Białorusi haniebnie. Ale to już chyba uzgodnilismy, że nie Polacy rządzą w Polsce. Próbujecie ciągle robić z dzisiejszej Rosji kraj którym ona nie jest i szukać jakiejś przeciwwagi w postaci tego kraju dla NWO. Naiwne to bardzo i tyle w temacie.

 10. Wojwit said

  @Krzysztof!
  Przepraszam, palec mi się omsknął… Miałem dać kciuk w górę. I daję!

 11. Praworządny Obywatel NWO said

  @ Marucha
  Haniebne i to bardzo, ale nie z naszej polskiej strony tylko ze strony tych którzy miejscowymi rządzą było nie zaproszenie nikogo z Białorusi na obchody bitwy pod Grunwaldem. A pamięć o tej bitwie może kiedyś stanie się przyczynkiem do jakiegoś sojuszu wschodniego. Ech marzenia

 12. Aleksy said

  @Marucha, @ Praworządny Obywatel…

  Nie zaproszenie na obchody 600-lecia victorii grunwaldzkiej Białorusinów, to nie tylko „hańba” ale niewybaczalny i karygodny błąd, którego kiedyś Warszawa może żałować, to…także wyraźny sygnał, że w „polskiej” polityce wschodniej (pomimo katastrofy 10 kwietnia i przegranej PiS-u w niedawnych „wyborach” prezydenckich, a de facto odsunięciu tej formacji od wpływu na bieg polityki miedzynarodowej) nie nalezy spodziewać się pozytywnych zmian. Wyraźnym staje się fakt, że PO podobnie jak PiS jest zupełnie niezdolna do podjęcia przełomowych decyzji i zmiany kursu, …i jeszcze wyraźniej widać, że Warszawa nie uczyni(nie zmieni) nic w polityce względem Białorusi czy Rosji bez wyraźnego polecenia wydanego z Brukseli (ew. Tel-Avivu, Waszyngtonu i Berlina …razem lub z osobna)

 13. Wojwit said

  @Admin
  Dziekuję za poprawienie mojego błędu.

 14. Krzysztof said

  @ Praworządny Obywatel NWO ad6
  masz wiele racji w zwróceniu się do Opatrznosci Bożej.
  Do reszty, przecież Ona zaczęła już działać, czego skutkiem był 10.04, kiedy grzebacz polskiej suwerenności, a wkrótce i niepodległości otrzymał to, na co zapracował w akompaniamencie innych ateuszy. Weźmy pierwszego z brzegu Szmajdzińskiego. Tydzień przed katastrofą jakby rzutem na taśmę pozwolił sobie na kpinę z Wielkiego Tygodnia zapraszając na blog prawdziwego gada Gadzinowskiego z tradycyjnym repertuarem antykatolickich paszkwili.

  http://szmajdzinski.blog.onet.pl/Flaczki-Tygodnia,2,ID403740688,n
  Rozmawiałem z księdzem patriotą Piotrem Natankiem, który stwierdził, że Boża interwencja właśnie się w Polsce rozpoczęła.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: