Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Sondaż w Niemczech: Polska najbardziej nielubianym sąsiadem

Posted by Marucha w dniu 2010-07-24 (Sobota)

Polska jest najbardziej nielubianym sąsiadem Niemiec – wynika z najnowszego sondażu ośrodka Emnid dla niemieckiej edycji magazynu „Reader’s Digest”. Najwięcej pochlebnych ocen zebrali Austriacy.

Aż 33 proc. respondentów uznało Polskę za najmniej sympatycznego sąsiada Niemiec. Na drugim miejscu uplasowali się Czesi, których za niesympatycznych uważa 13 proc.

26 proc. badanych nie wskazało żadnego kraju, który uważać można za najbardziej niesympatyczny.

Spośród swoich sąsiadów Niemcy najbardziej lubią z kolei Austriaków; 22 proc. respondentów zadeklarowało, że ten sąsiedni naród uważają za najsympatyczniejszy. Za powód najczęściej podawano przyjazne nastawienie mieszkańców Austrii oraz ich pracowitość. Według autorów sondażu sympatia Niemców do Austriaków wynika z podobieństw kulturowych obu narodów. Na drugim miejscu uplasowali się Szwajcarzy i Francuzi, cieszący się sympatią 17 proc. pytanych. Kolejne pozycje w tym rankingu zajmują Holendrzy (15 proc.) i Duńczycy (13 proc.)

Sympatię do Polaków, ale także Czechów, Belgów i mieszkańców Luksemburga zadeklarowało mniej niż 5 proc. respondentów.

Jak zaznaczyli w komunikacie prasowym autorzy ankiety, nie we wszystkich niemieckich krajach związkowych Polska przoduje w negatywnym rankingu na najbardziej niesympatycznego sąsiada. Najgorzej oceniana jest przez mieszkańców oddalonego od granicy na Odrze i Nysie landu Badenia-Wirtembergia. Podobnie jest w przypadku Czechów, których najmniej cenią mieszkańcy zachodnich landów, jak Hesja, Nadrenia-Palatynat oraz Kraj Saary.

Według cytowanego w komunikacie prasowym eksperta Ronalda Graetza z Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Stuttgarcie, ankieta dowodzi, że dla oceny krajów sąsiednich znaczenie mają stereotypy. 56 proc. osób, które negatywnie oceniły Polskę, przyznało, że nie zna żadnego jej mieszkańca, a 58 proc. nigdy nie było w Polsce.

„Możemy przełamać stereotypy, tylko gdy jesteśmy blisko” – ocenił Graetz.

Wielu opiera swoje oceny na informacjach czerpanych z mediów, a te często ostatnio piszą o problemie kradzieży samochodów w regionach przy granicy z Polską.

Graetz ocenia również, że negatywne nastawienie do polskiego sąsiada często przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Wśród badanych powyżej 60. roku życia 28 proc. uznało Polskę za najbardziej niesympatycznego sąsiada. W grupie wiekowej od 14 do 29 lat odsetek ten sięgał 37 proc., a w grupie osób od 40 do 49 lat wyniósł aż 41 proc.

Sondaż przeprowadzono między 21 a 23 kwietnia tego roku na reprezentatywnej próbie 1002 osób. Zostanie opublikowany w sierpniowym wydaniu „Reader’s Digest”.

Za: PAP

Od admina:
Jednym słowem – działania polskiej (he, he…) duplomacji po 1989 roku to nieustające pasmo sukcesów. Proklamowana z hukiem przyjaźń z Niemcami, takaż sama przyjaźń z Ukrainą, uznanie gównianego kryminalnego państwa „Kosowo”, zrobienie sobie wrogów z krajów muzułmańskich, judzenie na Białorusi (jednego z niewielu krajów przyjaznych Polakom), żałosne poszczekiwanie na Rosję, zdrada braci Serbów, obrzydliwe włażenie w odbyt USR-aelowi i Izraelowi…

Komentarzy 13 do “Sondaż w Niemczech: Polska najbardziej nielubianym sąsiadem”

 1. desperado said

  Polska dla niemiec to wiecznie krwawiące sumienie nie pozwalające ani na chwilę zapomnieć o popełnionych zbrodniach.Dopóki istnieć będzie Polska, dopóty niemieckie sumienie narodowe będzie pamiętać o milionach niewinnych ofiar poświęconych na ołtarzu wielkiej Rzeszy.Oczywiście bedą nam wmawiać,że brudasy,złodzieje,bałaganiarze,niegospodarni prymitywni sąsiedzi zza wschodniej granicy,ale ten kto zna niemcy i niemców ten wie, wcale nie są lepsi od każdego przeciętnego innego narodu europejskiego,wciąż jadą na sukcesach swoich ojców z planu Marshalla.Miliony obcokrajowców pracujących na współczesny sukces gospodarczy niemiec, w tym podporządkowanie sobie europy wschodniej polegające na wspieraniu tubylczych mężyków stanu bedących na sznurku jak pieski,to jest właśnie istota obecnej polityki potomków Bismarcka i Hitlera.Dość dużo analogii nasuwa się gdy porównać naród wybrany z narodem niemieckim,oj dużo podobieństw.

 2. Marucha said

  Poza tym Niemcy mieli, mają i mieć będą pretensje do naszych Ziem Zachodnich, nie akceptując ani racji historycznych, ani politycznych (kara za II Wojnę). Kto tego nie rozumie i wierzy w jakąś „przyjaźń”, ten jest głupcem.

 3. PL said

  Trzeba powiedzieć, że Polacy pobili Czechów na głowę. To nie jest różnica jednego czy dwu procentów…

 4. Przeclaw said

  Propaganda Krzyzakow wzywala do likwidacji panstwa Polskiego, eksterminacji Polakow i zamordowania ich krola. Czy cos sie zmienilo od tamtych czasow?
  Napewno nic do konca kadencji Hitlera, a nie jest wykluczone, ze bedzie nastepne jego wcielenie. Teraz mamy faze obludnej „przyjazni” przy przy przyspieszonej akcji pozbawiania Polakow podstaw materialnej egzystencji.
  Na pocieszenie trzeba podac, ze nie jestesmy zadnym wyjatkiem, tak bylo z wszystkimi sasiadami Niemiec na wschodzie, poludniu, zachodzie, a nawet polnocy /choc tu jest glownie granica morska/. Tyle tylko, ze o tym nie wiemy.
  Co wyroznia Polakow, to to ze nam sie udalo, a innym nie ! Na nikim innym nie polamali tak zebow jak na Polakach pod Grunwaldem, a takze przedtem i pozniej. No i w r.1945 wrocili do punktu wyjscia z okresu Boleslawa Krzywoustego.

 5. Krzysztof M said

  Człowiek akceptujący swoje zniewolenie nigdy nie polubi człowieka wolnego. Podobnie człowiek myślący schematami, frazesami nigdy nie polubi człowieka myślącego samodzielnie.

  Więc Niemcy, ze swoim bizantyńskim prymatem państwa nad jednostką nigdy nie polubią Polaków, którzy mają zupełnie inne zdanie na temat związków jednostka-państwo. 🙂

  Walka cywilizacji trwa.

 6. kosak0 said

  niech zyje przyjazn polsko-niemiecko-unijna na wieki wiekow(bron Boze dodac Amen)

 7. Ewelina said

  A z jakiej okazji Niemcy mieliby LUBIC akurat Polakow?
  Sam sondaz jest idiotyczny!

  Moze tak samo idiotyczny sondaz odpowie nam na pytanie: czy Polacy lubia Niemcow?
  Jakie rezultaty wedlug was otrzymamy?

  Ludzie trzymajmy sie realiow!
  Nie dajmy sie zwiesc zydowskim mediom!
  Czy wy na prawde tego nie widzicie?
  Na prawde?

 8. Ewelina said

  W Szwecj najbardziej NIE lubianym sasiadem jest Norwegia, w Danii Niemcy i Szwedzi, w Norwegii Szwecja, w Kanadzie USA, w USA …
  O co chodzi w tym artykole?
  Ze kraje sasiedzki sie nie lubia?
  Tak to prawda!

 9. Miroslaw Bernard D said

  Akurat ze Niemcy nas nie lubia to mnie nie dziwi. A czy Polacy lubia Niemcow. Mam znajomych na zachodzie Polski i mysle ze malo Polakow dazy ich sympatia. Co do starszego pokolenia coz: Wielu Niemcow zostalo wypedzonych z soich domow tak jak wczesniej Polacy wiec normalne ze maja niemile odczucia. Polityka zagraniczna Polski za PIS mocodawca jest USA izrael, za PO Niemcy, Bruksela wiec pewnie teraz sie poprawi.

  Najsmutniejsze jest ze z bracmi Serbami stosunki sie pogorszyly.

  Ruskich mam jak wiekszosc Poalkow gleboko w d…e. Handlujmy z nimi ale przyjacilmi naszymi byc nie moga bo narod Rosyjski przestal istniec 100 lat temu.

 10. Miroslaw Bernard D said

  ad PL. Historycznie patrzac Czesi Niemcow wpuscili, Slowacja przylaczyla sie do Hitlera. Polska walczyla a wiec czego Pan oczekujesz. Czy Pan kochasz Niem cow. Czy kogos dziwi ze lubia Austryjakow przeciez Niemcy uwazaja ich za Niemcow. Pewein Ausytryjak powiedzial tak: Jak w pilke graja Niemcy to my sie cieszymy jak przegrywaja i jak wygrywaja. A powojenny premier Austri powiedzial: Jak mamy druzyne pilkarsa to chyba jestesmy Narodem.

 11. Jak tam nas tak bardzo nie lubia , to po jasna ch….e tam wciaz sie pchamy .
  Wszystkiego na biede w kraju , nie da sie zrzucic .
  Pan Krzysztof z 5 zachwyca sie naszymi obyczajami i przeciwnie germanskimi . I dokad one nas wciaz prowadza ? Wrogowie ? Zli sasiedzi ?
  Sepy nad zdrowa zwierzyna sie nie kreca .
  Do 7 — ze narod rosyjski juz od 100 lat nie istnieje . Troche Mocnych sie juz udlawilo tym narodem . Pewnie w kolejce sa nastepni .

 12. Marucha said

  Pani Ewelino, czy Pani musi pisać na każdy temat?

  Co w tym złego, jeśli pokazuje się, jak na talerzu, jak naprawdę wygląda „przyjaźń polsko-niemiecka” ogłoszona przez agenta Skubiszewskiego?

 13. Krzysztof M said

  Ad. 11

  Pan zdaje się nic nie wiedziecieć o cywilizacjach. Proszę najpierw poczytać prof. Konecznego. Potem jeszcze paru. A jak już pan sobie poczyta, to pańskich komentarzy na temat nieistniejących wpisów już więcej nie będzie. 🙂

  Ja się nie zachwycam „naszymi obyczajami”. Ja zauważam, że Niemcy, to cywilizacja bizantyńska, a Polacy, to cywilizacja łacińska, choć pod wpływami cywilizacji turańskiej, żydowskiej i właśnie bizantyńskiej. Cywilizacje, jeśli wspóegzystują na jednym terenie, walczą ze sobą. Na podobnej zasadzie, jak nie godzi się wody z ogniem. Choć i woda i ogień samodzielnie występujące są dobre. Samodzielnie, lecz nie razem. Jedna z cywilizacji zwycięży. Kiedy? Niewiadomo. Która? To już zależy od nas.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: