Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Pejot o AfD dostała wiatru w żagl…
  bryś o „Fantazja polityczna”: MSZ Ros…
  Maverick o Sława i chwała
  Peryskop o Wolne tematy (68 – …
  Zbyszko o Kard. Stanisław Hozjusz: Pismo…
  Wywrotowiec o Na trupie Polski wejdziemy do…
  Mietek o Na trupie Polski wejdziemy do…
  Listwa o Dugin: nowa epoka
  Wywrotowiec o AfD dostała wiatru w żagl…
  Vis o Najgroźniejszy wróg ukraińskie…
  kolejarz o Krystian Kamiński: „Zimnowojen…
  Włodek o W 1982 roku USA dokonały sabot…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Mietek o AfD dostała wiatru w żagl…
  UZA o Na trupie Polski wejdziemy do…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Zwycięstwo w 1920 roku to zasługa gen. Rozwadowskiego

Posted by Marucha w dniu 2010-09-01 (Środa)

Rozmowa z dr. Mariuszem Patelskim, historykiem z Uniwersytetu Opolskiego.

Panie doktorze, obchodziliśmy niedawno 90. rocznicę bitwy warszawskiej. Jak zawsze przy takich okazjach wspominano o gen. Tadeuszu Rozwadowskim, ale chyba nie do końca w sposób pełny. Jak pan, jako biograf Generała, ocenia jego udział w bitwie?

– Od chwili zakończenia bitwy istniał spór o jej autorstwo. Spierali się najpierw politycy, długo potem historycy. Osobiście jestem zdania, że zwycięstwo to było głównie zasługą gen. Rozwadowskiego – jego nazwisko widnieje przecież pod większością planów i rozkazów.

Czy można powiedzieć, że Rozwadowski zachował pełną lojalność w stosunku do Piłsudskiego w tym czasie? Wiedział przecież o jego załamaniu a mimo to długo milczał.

– Zdecydowanie tak. Rozwadowski nie tylko zachował milczenie na temat ówczesnej postawy Naczelnego Wodza, ale także osłaniał go w wielu sytuacjach, odpierając m.in. zarzuty prasy opozycyjnej dotyczące afery Biura Prasowego Sztabu Generalnego. Przypomnijmy, że chodziło o wysyłkę darmowej prasy dla oddziałów frontowych. Z funduszy państwowych nabywano jednak tylko te tytuły, które aprobowały politykę Piłsudskiego, stąd zarzut opozycji o nieuczciwe finansowanie prasy lewicowej i propiłsudczykowskiej. Na wniosek Generała dochodzenie kontroli wojskowej w tej sprawie faktycznie jednak zostało zamknięte.

Czy zgodzi się pan z tezą, że uwięzienie Rozwadowskiego po zamachu majowym było zemstą Piłsudskiego za ujawnienie rąbka prawdy o bitwie w połowie lat 20.?

– Sprawa jest złożona. Wraz z Rozwadowskim do więzienia na Antokolu w Wilnie trafili jeszcze generałowie: Zagórski, Jaźwiński i Malczewski. Łączyło ich to, że w „majowej wojnie domowej” (określenie gen. Mariana Kukiela) wystąpili w obronie Prezydenta RP i legalnego rządu. Tak więc w przypadku gen. Rozwadowskiego chodziło nie tylko o jego udział w bitwie warszawskiej, ale także o jego zdecydowaną, przeciwną zamachowcom, postawę w 1926 r.

Jak historycy polscy podchodzą do tego tematu? Odnosi się wrażenie, że dominuje jednak tzw. poprawność polityczna, tzn. istnieje niechęć do krytyki Naczelnego Wodza, a nieraz uznaje się to niemal za herezję.

– Przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci udział gen. Rozwadowskiego w wojnie polsko-bolszewickiej i w „majowej wojnie domowej” był tematem tabu. Warunki do swobodnej dyskusji pojawiły się dopiero na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Wiedza o tych wydarzeniach musi się więc jeszcze „uleżeć” zanim znajdzie miejsce na łamach podręczników i w powszechnej świadomości. Czas pracuje jednak na korzyść Generała. Dwa lata temu twarz Rozwadowskiego, obok twarzy Józefa Hallera i Józefa Dowbor-Muśnickiego, po raz pierwszy pojawiła się m.in. na okolicznościowej monecie wydanej w 90. rocznicę Niepodległości – to pierwsza jaskółka nadchodzących, jak sądzę, zmian. Zgłaszane są także postulaty aby imieniem zasłużonego Generała nazwać jedną ze stacji metra w Warszawie.

Pańska biografia Generała ma już kilka lat, jakie były jej echa, z jakim spotkała się odbiorem?

– Większość głosów środowiska była zdecydowanie pozytywnych, ale nie zabrakło także gwałtownej krytyki. Dla mnie jednak szczególnie cenne były wypowiedzi zadowolonych czytelników. Ciągle też dostaję maile z pytaniem, gdzie można kupić książkę o Generale; nakład jednak jest już chyba wyczerpany.

Jaką postacią był gen. Rozwadowski? Czy pana zdaniem to najwybitniejszy polski wojskowy okresu międzywojennego?

– Generał miał w armię w genach, jeśli można tak powiedzieć. Pochodził z rodziny, w której parano się rzemiosłem wojskowym od czasów odsieczy wiedeńskiej. W dobie rozbiorów, kiedy zabrakło polskiej armii, liczni członkowie tej rodziny służyli w armii austriackie, lub innych, (np. Florestan Rozwadowski był głównym kartografem w sztabie armii Cesarstwa Brazylijskiego); jednak, gdy tylko wybuchały polskie powstania, to Rozwadowscy spieszyli pod powstańcze sztandary, nie szczędząc własnych majątków i krwi. W efekcie tego od rozbiorów po II wojnę światową aż 9 przedstawicieli tej rodziny zginęło w bojach o niepodległość Rzeczpospolitej, a 13 zostało odznaczonych krzyżem Virtuti Militari. Obok Generała do najwybitniejszych postaci należą płk Kazimierz Rozwadowski – fundator i dowódca 8. Pułku Ułanów w czasach Księstwa Warszawskiego, Wincenty Rozwadowski ps. „Pascal” – as polskiego wywiadu we Francji w czasie II wojny światowej oraz płk Jan Władysław Rozwadowski – teoretyk wojskowości, którego nazwisko znajduje się na tzw. ukraińskiej liście katyńskiej.

Tadeusz Rozwadowski odebrał natomiast najlepsze wykształcenie w austriackich akademiach wojskowych, kończąc m.in. elitarną Szkołę Wojenną – odpowiednik Akademii Sztabu Generalnego. W armii II RP był wizjonerem, już w 1923 r. zgłaszał projekty zorganizowania samodzielnych jednostek pancernych, wskazywał na bliską już konieczność „przesadzenia” ułanów z koni na czołgi, natomiast tuż przed śmiercią w 1928 r. ogłosił projekt stworzenia sił wysokiej gotowości, złożonych z kawalerii, broni pancernej i lotnictwa. Dzisiejszym odpowiednikiem tychże mogą być oddziały szybkiego reagowania. Nie wątpię, że w Wojsku Polskim było więcej takich oficerów, ale, na szczęścia dla nas, Rozwadowski znalazł się w odpowiednim czasie na odpowiednim miejscu, gdy w lipcu 1920 r. został szefem Sztabu Generalnego WP…

Rozmawiał: Jan Engelgard, Nowa Myśl Polska

Komentarze 32 do “Zwycięstwo w 1920 roku to zasługa gen. Rozwadowskiego”

 1. Art said

  Ciekawe czy dr. Mariusz Patelski,historyk z Uniwersytetu Opolskiego stanął w obronie Dr.Dariusza Ratajczaka.Wiem,że nie na temat,ale historyk pracuje na tym uniwersytecie,który zaszczuł dr.Ratajczaka.I wszyscy umyli ręce.

 2. Toronto said

  ad1 – Artur,
  Nie wyobrazam sobie tego, aby M.Patelski (o sztucznym polskim nazwisku, sniadej twarzy i czarnych wlosach) mogl to zrobic, poniewaz uczestniczy w wielu imprezach unijnych o tematyce niemieckiej oraz organizuje pro-zydowskie imprezy, jak 40-rocznice marca 1968 (zydowska rewolucja w Polsce na stronie: http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/2/7009/) i jest to raczej karierowicz, ktory plynie z pradem, w przeciwnym wypadku bylby usuniety z UO, podobnie jak dr A.L.Szczesniak.
  O tym, ze gen.T.Rozwadowski byl autorem planow wojskowych pisal historyk H.Pajak w „Ponura prawda o Pilsudskim” – ja i moj znajomy zachecilismy Pajaka do napisania ksiazki o Pilsudskim, kiedy byl na wizycie w Toronto, Kanada.

 3. MatkaPolka said

  Z okazji rocznicy wybuchu wojny zawsze wspomina się Pakt Ribbentrop Mołotow i cios sowiecki w plecy. Rzadziej mówi się o działaniu V kolumny niemieckiej, jeszcze rzadziej zdradzie Żydów i kolaboracje z agresorami. Mówi się wiele o ogromie zbrodni katyńskiej i winie Rosjan; NIE mówi się o tej zbrodni w kontekście ŻYDOWSKIEGO kierownictwa NKWD. Nie zestawia się zbrodni katyńskiej z ogromem zbrodni żydowskich komisarzy ludowych na narodzie rosyjskim.

  Nic nie wspomina się o 1000-cu niemieckich Katyniów.

  Jednak NAJRZADZIEJ poruszanym tematem są MASOŃSKIE rządy Piłsudskiego i jego kontynuatorów. Większość piłsudczyków było masonami. Piłsudski wraz ze swoja ekipa masońską. Zostawił Polskę bezbronna, a praktycznie metodycznie niszczył polską armię. W odstawkę lub do Berezy posłał większość polskich generałów zastępując ich swoja ekipa całkowicie masońska. Od samego początku stawiał na konnice tj. armie sieczkową, podczas gdy wszyscy naokoło się motoryzowali.

  Dobrym przykładem ilustrującym problem jest odmowa zezwolenia na lądowanie 1500 samolotów czeskich (praktycznie daru czeskiego dla Polski) tuz przed agresja Niemiec hitlerowskich na Czechosłowację w połowie marca 1939. Pół roku później czeskie myśliwce, jako trzon hitlerowskiej Luftwaffe siały grozę nad pustym i bezbronnym polskim niebem. Również Benesz w obliczu hitlerowskiej agresji zwracał się do prezydenta Mościckiego z dramatycznym apelem o współprace przeciw agresji hitlerowskiej. A dużo wcześniej socjalista Moraczewski odrzucił propozycje przeniesienia zakładów zbrojeniowych Skody na teren Polski.

  Polityka Prus w stosunku do Polski jest od wieków taka sama – osłabić Polskę gospodarczo i militarnie zubażać i pauperyzować. Trzeba przyznać, że tajna polityka i dyplomacja Prus jest bardzo skuteczna i wyrafinowana.
  Perfidia i przewrotność Krzyżacka jest dobrze ukryta, ale po owocach ich poznajemy. Zresztą dotyczy nie tylko Polski, ale również np. Rosji.
  Polega na umieszczeniu swoich agentów na kluczowych decyzyjnych pozycjach (August II, Romanowie, caryca Katarzyna II – Sofia Augusta Anhalt – Zerbst.); zresztą na dworze angielskim mężem królowej Victorii był pruski książę Albert. Ale o wpływach Krzyżaków i Templariuszy na dwory europejskie t osobny temat.

  POLSKĘ ZNISZCZYŁA PRUSY, MASONERIA O PROWENIENCJI KRZYŻACKIEJ I ŻYDZI. Od Augustami Mocnego i rozbiorów, poprzez Piłsudskiego, aż do dnia dzisiejszego.

  „Po to Bóg stworzył żydów polskich, abyśmy mieli armię doborowych szpiegów” (Otto von Bismarck).

  NO A JAK TO SIĘ MA DO TERAŹNIEJSZOŚCI. Polska jest pod wpływem Niemiec i sytuacja jest identyczna jak przed wojną. Niemcy osłabiają Polskę gospodarczo i militarnie tak jak w latach międzywojennych. Już niedługo nie będzie Niemcom potrzebna Unia Europejska (właśnie zastopowali ostatnio proces integracji europejskiej decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe), aby zdobyć Polskę.

  Polska jest słabiutka militarnie. 90 tys. wojska Polskiego to korpus ekspedycyjny używany zresztą poza granicami kraju. Czy dalej mamy powszechny obowiązek wojskowy tak jak w Niemczech?

  PIŁSUDSKI TO MAJSTERSZTYK TAJNEJ DYPLOMACJI PRUSKIEJ.
  95% Polaków do dziś wierzy, że był bohaterem narodowym i zbawcą Polski. – nic bardziej złudnego

  W „wyzwolonej” po 1 wojnie Polsce Niemcy dalej MIMO PRZEGRANEJ WOJNY utrzymywali kontrole przez osadzenie swojego AGENTA Piłsudskiego.

  Najbardziej utrwalony mit o Piłsudskim to „Cud nad Wislą”

  *Piłsudski NIE BYŁ ŻADNYM ZWYCIEZCA BITWY POD WARSZAWĄ W 1920,
  NIE BYŁ DOWODZACYM, NIE BYŁ W OGÓLE NA POLU BITWY POD WARSZAWA.

  *Bitwa o Warszawę w 1920 rozegrała się 13, 14.
  * 15 Sierpnia już było praktycznie po bitwie.

  * 13 i 14 sierpnia Piłsudski był w drodze do i w Boboli – 440 km (trzy dni jazdy) od pola bitwy – był u kochanki Szczerbińskiej, która potwierdza to w swoich pamiętnikach.
  * 15 sierpnia Piłsudski był 120 km (dzień jazdy) od pola bitwy na chrzcinach w odległości – dokument z jego podpisem. Był ojcem chrzestnym.

  * Piłsudski nie był dowodzącym w bitwie pod Warszawa – przyjął rozkazy od dowodzącego, którym był gen Rozwadowskiego – dokument z podpisem Piłsudskiego. Parę dni wcześniej złożył REZYGNACJE Z FUNKCJI NACZELNEGO WODZA na ręce ówczesnego premiera Witosa, ( co ujawnia Witos w swoich pamiętnikach wydanych w 1962 r). (po klęsce wyprawy na Kijów)

  Nie ma potrzeby nawet cytować krytycznej literatury wobec Piłsudskiego. Wystarczy wskazać jego własne pamiętniki i powszechnie znane fakty

  * W SWOICH WŁASNYCH PAMIĘTNIKACH „ROK 1920” PIŁSUDSKI PISZE (STRONA 216)

  „Dnia16 sierpnia rozpocząłem atak” (a wiec dwa dni po bitwie – Bolszewicy już byli w pełnym odwrocie; 16 sierpnia już było po mszy dziękczynnej w Radzyminie w intencji „Cudu nad Wisłą”, popołudniowe gazety już zdążyły opisać szczegóły mszy (pamiętniki gen. Hallera) – a Piłsudski dopiero zaczyna atak!!!!

  (w samych pamiętnikach Piłsudskiego jest pełno takich SAMOKOMPROMITACJI)

  „ Dzień 17 .08 nie przyniósł mi wyjaśnienia zagadek”
  (Gdzie jest moje wojsko? Gdzie jest nieprzyjaciel?)

  Piłsudski to dezerter Bitwy pod Warszawa 1920 .Twórcą zwycięstwa był Gen. Rozwadowski to od niego otrzymał Piłsudski rozkazy (Których nie wykonał – wyczekując ze swoja armia południową).
  Piłsudski to dyletant wojskowy o umiejętnościach feldfebla

  Ale dalej

  Piłsudski (WYSŁANY PRZEZ NIEMCÓW) oczywiście na polecenie Niemiec., przejął władze z rąk Rady Regencyjnej/Stanu ( Tworu niemieckiego) w cudowny sposób wprost z Magdeburga, gdzie był internowany na własna prośbę.

  Zadaniem Piłsudskiego było niedopuszczenie do powstania silnej Armii Polskiej i silnej gospodarczo i terytorialnie Polski.

  Federalizacja to była koncepcja niemiecka po przegranej wojnie stworzenie małych przedtem nieistniejących państw buforowych. Zrealizował ja Piłsudski pod płaszczykiem Federalizacji. Nie byłoby ŁOTWY, Litwy, Białorusi, Ukrainy. BYŁABY POLSKA.!!!

  Piłsudski – Socjalista i Bolszewik – ukształtowana osobowość, jako rewolucjonisty na 5-cio letnim zesłaniu kolo Irkucka wraz z innymi bolszewikami i terrorystami.

  Niemcy wysłali Lenina do Rosji, aby robił rewolucje Bolszewicka, a Piłsudskiego do Polski.. .( No właśnie, – po co? Przecież nie po to żeby wyzwalał Polskę , bo to już było postanowione w Wersalu )

  Piłsudskiego w Wersalu nie było – Negocjował Dmowski – największy sukces dyplomatyczny w dziejach Polski !!! Legiony Piłsudskiego – sprzymierzone z Niemcami – były największą przeszkoda w negocjacjach. Trzeba było stworzyć Armie Dmowskiego-Hallera – ze skladek i pomocy Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej stworzono 90 – tysieczna dobrze uzbrojona armie Piłsudski ja Rozbrajał!!!

  PIŁSUDSKI TO MASON , Rycerz Kadosz 30 stopień wtajemniczenia. Piłsudski. Prusy masoneria, żydzi zniszczyli Polskę.

  Zawzięty wróg Rosji Carskiej, ale nie Bolszewizmu.
  Piłsudski to agent Pruski i główny wykonawca polityki niemieckiej. Głównym elementem jego gry politycznej było niedopuszczenie do stworzenia silnej Armii Polskiej ok. 1,000,000 wojska ( Rozbicie Zjazdu Polaków Wojskowych w Petersburgu w czerwcu 1917 przez bojówki PPS). To była olbrzymia i konkretna szansa. Milionowa armia miałaby olbrzymie znaczenie.

  W zamian zostały tylko Brygady Piłsudskiego 20,000 o praktycznie żadnej istotnej wartości militarnej.

  Niedopuszczenie do powstania silnej armii Polskiej – polskich żołnierzy w szeregach zaborców pod koniec 1 wojny światowej. To mogła być 1,000,000 armia – wtedy polska byłaby w całkiem innej pozycji negocjacyjnej.
  Wojska polskie stały na tzw. „Linii Dmowskiego” i bolszewicy dwa razy proponowali rozejm w 23 grudniu 1919 i w 29 styczniu 1920. Bolszewikom zależało na pokoju, bo mieli na głowie walke z Biała Armią

  W Kwietniu 1920 Piłsudski zerwał rokowania i poszedł na Kijów – zdobywać Ukrainę dla Petlury, bo przecież nie dla Polski. (realizował niemiecką politykę federalizacji ) Samowolnie wbrew polskiemu rządowi i rządom aliantów.!!!!!

  Wyprawa na Kijów była nieporozumieniem wojskowym i politycznym – Wojska sowieckie cofały się same.Pobył miesiąc w Kijowie bez celu i zaczął odwrót, ( po co wiec szedł na Kijów??), a w konsekwencji bitwa pod Warszawa. Piłsudski sprowokował bolszewików do tej wojny.!!
  Gdyby Piłsudski i poszedł z Denikinem na Moskwę nie byłoby w ogóle Komunizmu !!!

  Poszedł na Kijów wygubił 200,000 żołnierzy ( kolejny argument o niszczeniu Polskiej Armii)

  Wyprawa na Kijów była klęską bardzo daleka w skutkach. Polska byłaby jednolitym krajem od Dyneburga na Łotwie po Kamieniec Podolski na Ukrainie, Mińsk na Białorusi, ; Polska strąciła Iłłkuszte, Drysse, Połock, Bobrujsk, Borusow, Słuck, Mozyrz, Starokonstantynów – to tylko straty terytorialne.

  PIŁSUDSKI TO GŁÓWNY HAMULCOWY ODRODZONEJ I NIEPODLEGŁEJ POLSKI .
  Niszczył zdobycze polityczne Dmowskiego – Obozu Narodowego. Odzyskanie Niepodległości to największy sukces dyplomatyczny polskiej dyplomacji, ale przecież nie Piłsudskiego Nie było go w Wersalu, gdzie powstawała Polska
  Był internowany przez 18 miesiecy przez Niemcy w Magdeburgu – na własną prośbę !!

  Piłsudski – knuł, destabilizował i konfliktował życie polityczne Polski z trudem kształtowane po 1918
  Kulminacja tego był zamach majowy 1926 – FINANSOWANY PRZEZ MASONERIE BRYTYJSKA !!
  Po przewrocie majowym niszczył generałów polskich odsyłając na emeryturę lub mordując tak jak Rozwadowskiego czy gen Zagórskiego

  Legiony to twór austriacki stworzyło dowództwo Austriackie – a nie Piłsudski – był zaledwie brygadierem. To tylko kilka punktów bogatej literatury o Piłsudskim

  http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/index ,Wojna_polsko-bolszewicka,cid,2351.htm
  http://encyklopedia.korba.pl/page/Tadeusz_Rozwadowski
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Rozwadowski
  http://gemini.miks.uj.edu.pl/epi/2003/lux25/glowna_m.html
  http://www.mw.org.pl/t.php?id=1210
  http://omp.freehost.pl/arty/gen.htm
  http://www.npw.pl/ARCHIWUM_NPW/2005_09_10/HiW-Bloch_85_rocznica.html
  http://www.rozwadowski.org

  http://www.myslpolska.org/node/8553

  W trosce o prawdę historyczną

  http://www.myslpolska.org/node/7612

  http://www.historycy.org/index.php?showtopic=4532

  http://www.rozwadowski.org/v2.0.1.2/

  JĘDRZEJ GIERTYCH, O PIŁSUDSKIM, Londyn 1987, Nakładem własnym, strony 149-159.
  http://infonurt2.com/index.php?mod=article&cat=Historia&article=4

  [Książka J. Giertycha, O Piłsudskim, na charakter popularyzatorski. Autor nie zaopatrzył jej — jak inne swoje dzieła — w szereg przypisów źródłowych i komentarzy. Jest zwięzła, by była tania, i by była łatwiejsza w czytaniu. Na str. 3 Autor dodał taki przypisek: Kto chce poznać dzieje Piłsudskiego dokładniej, winien zapoznać się z książkami obszerniejszymi i o charakterze źródłowym i o naukowej dokumentacji. Także i z moimi. Wymieniłbym z tych ostatnich rozdziały dotyczące Piłsudskiego, w książce „Tragizm losów Polski”, Pelplin 1936. „Rola dziejowa Dmowskiego”, Chicago, tom I, 1968. Józef Piłsudski 1914-1917”, Londyn tom I 1979, tom II 1982. „Rozważania o bitwie warszawskiej 1920 roku”, Londyn 1984. „Kulisy powstania styczniowego”, Kurytyba, 1965 i liczne mniejsze rozprawy, zwłaszcza w „Komunikatach Towarzystwa im. Romana Dmowskiego”, Londyn, tom I 1970/71, tom II 1979/80.]

  JEGO PRÓBY ZAMACHU W 1922 i 1923 ROKU

  WIZJA ŚWIĘTEJ FAUSTYNY KOWALSKIEJ, która zanotowała pod datą 12 maja w dniu śmierci Jozefa Piłsudskiego
  Wieczorem , zaledwie się położyłam do lóżka , zaraz zasnęłam ,ale jak prędko zasnęłam, tak jeszcze prędzej zostałam zbudzona/… Wtem ujrzałam pewna dusze, która rozłączyła się od ciała w strasznych mękach. O Jezu, kiedy to mam pisać, drze cala na widok okropności, świadczą przeciw niej (…) dusza, która widzę w skonaniu, jest to dusza, która jest pełna zaszczytów i oklasków światowych, a których końcem jest próżnia i grzech.
  Na koniec wyszła niewiasta, która trzymała jakby w fartuchu łzy i ta bardzo świadczyła przeciw niemu (…) Nie mam wyrazów ani porównań na wypowiedzenie rzeczy tak strasznych
  (Faustyna Kowalska; „Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mej” Wydawnictwo Księży Marianów. Warszawa 1995 str 152-153.

  Okoliczności Pogrzebu Piłsudskiego w relacji wybitnego masona okultysty
  Kazimierza Chodkiewicza ( broszura – „Kraków ognisko sil tajemnych”)

  Gdy godzinę po śmierci Marszalka staliśmy przed bramą Belweder, a Prezydent , ministrowie i dostojnicy państwowi weszli do środka , aby złożyć ostatni hołd temu Wielkiemu Człowiekowi , nie słychać było żadnych slow , nie widać, było najmniejszego poruszenia, a jedynie lzy w oczach wszystkich. Płakali nawet ci , którzy nigdy tego nie robili . I tylko cisza, cisza najwyższa
  Och ! to jest tchnienie Wawelu , tchnienie Tatr obecne tutaj

  W dniu i godzinie pogrzebu Marszałka Józefa Piłsudskiego przebudził się czakram na Wawelu zainstalowany tam prawie dwa tysiące lat temu przez Apoloniusza z Tiany. Temu aktowi białej magii towarzyszyło wiele niezwykłych zdarzeń. Tak przynajmniej twierdzi autor tej opinii, Kazimierz Chodkiewicz, oficer Drugiej Rzeczpospolitej, a jednocześnie twórca legendy krakowskiego czakramu i jeden z najsłynniejszych polskich teozofów. (..)
  Alicja Łukawska
  Fragmenty artykułu z magazynu
  “Czwarty Wymiar”; http://www.mag.media.pl

  Artykuł pochodzi z „Wiedzy i Życia” nr 9/2001

  archiwum.wiz.pl/2001/01090100.asp

  WŁADYSŁAW M. TURSKI

  OPINIE – CZAKRA CZYLI TAJEMNICE POLA

  To cud prawdziwy, że fizyk z porządnego uniwersytetu poświadcza istnienie Duchowej Siły w postaci zmiennego pola magnetycznego.
  Lato, upał, ogórki. Z głębin szkockiego Loch Ness niechybnie wynurzy się potwór. Z dalekiego marginesu nauki polskiej wychynął specjalista od czakr, szef fizyki komputerowej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Stanisław Micek.
  Przed drugą wojną światową głównym ekspertem od wawelskiej czakry był płk Kazimierz Chodkiewicz, żandarm, mason, teozof i komentator dzieła Nostradamusa w jednej osobie. Według płk. Chodkiewicza, Wawelski Ośrodek Mocy założył Apoloniusz z Tyany, który licząc sobie dobrze ponad 90 lat, odbył daleką podróż na północ i około roku 95 n.e. zakopał w wawelskim wzgórzu amulet. Dowodem, że tę podróż odbył, jest całkowity brak wzmianek o tym w zachowanych biografiach Apoloniusza. Podobnie jak dowodem na to, że mieszkańcy Nowogrodu Wielkiego posługiwali się telegrafem bez drutu, jest brak drutu we wszystkich wykopaliskach na tamtym terenie.
  Talizman zakopany na Wawelu był „na wpół uśpiony. Jego czas jeszcze nie dojrzał, toteż pulsował tylko energią niezdolny do przekazania jej w całości […] Aby mogły być zebrane siły potrzebne do obudzenia wawelskiego Lotosu, musiał umrzeć jeden z synów […] narodu. […] Marszałek Józef Piłsudski. […] Z ciała Marszałka i jego trumny uczyniono (…) drugą część talizmanu, jego dodatni biegun energii”. Co prawda, moce ciemności (burze, huragany i hierarchia kościoła katolickiego) sprzeciwiały się wprowadzeniu trumny Marszałka na Wawel, ale trudności przezwyciężono. „Przekaźnik sił Dobra stał się gotów do niesienia pomocy Europie w czekającej ją śmiertelnej walce z siłami Zła, które zagroziły Cywilizacji Zachodniej” (cyt. za: K. Chodkiewicz, Kraków ognisko sił tajemnych Duchowy Ośrodek Mocy, Wydawnictwo Wawelskie, Kraków 1992).
  Ostatnio o czakrze wawelskiej zrobiło się głośno, gdy kurator Zamku uniemożliwił żądnym ezoterycznych doznań turystom kontakt ze skałą zawierającą obudzony talizman Apoloniusza. Sytuację tę postanowili wykorzystać sprytni gospodarze zamku w Niepołomicach, rzadziej odwiedzanego (choć pięknego) zabytku. Ogłosili więc, że Kazimierz Wielki, zakładając zamek w Niepołomicach, przeniósł kamień węgielny z Wawelu, a w nim czakrę lub jej fragment, choć nie jest jasne, jak czakrę, będącą wirem energii transcendentalnej, można dzielić na kawałki.
  Oglądany dziś w ślicznej rekonstrukcji renesansowy zamek w Niepołomicach był widownią wielkiej tragedii: tu w pewien wrześniowy dzień 1527 roku poroniła królowa Bona; drugi syn Zygmunta Starego żył tyle tylko, by zostać ochrzczony. Gdyby nie ten wypadek August miałby brata, Olbrachta, i kto wie, jak potoczyłyby się dalsze dzieje dynastii i Polski. Wawelsko-niepołomicka czakra nie uchroniła jednak Bony przed poronieniem, być może też była jeszcze wpółuśpiona.
  Chodkiewiczowska wizja przyszłości odczytana z Nostradamusa w 1939 roku pełna jest obrazów rozbrajającej głupoty: w okolicy Paryża wybucha wielki wulkan, w 1999 roku zstępuje z nieba (sic!) nowy król Francji, Henryk Szczęśliwy, który rozpoczyna wojnę z Anglią, podbija kraje islamu i wsparty przez Wielkiego Papieża, władającego Prowansją (sic!), jednoczy całą Europę na 57 lat pod swoim berłem. Kolejną wojnę światową wszczynają Niemcy w 2100 roku. Taki poziom reprezentują przedstawiciele wiedzy tajemnej i tak wiarygodne są ich przewidywania wsparte mocą wawelskiej czakry.
  Wiele dziwnych rzeczy przewidział płk Chodkiewicz. Ale to, żeby fizyk (niechby i komputerowy) z porządnego uniwersytetu w publicznej telewizji poświadczał istnienie Duchowego eródła Siły w postaci zmiennego pola magnetycznego, nie, taka wizja nie zrodziła się nawet w skołatanym umyśle żandarma, masona i teozofa.

  Wierzyć nie wierzyć – przeczytać warto
  • Tuesday, January 13, 2009, 18:42
  http://www.meritum-news.com/KULTURA/?p=42

  Henryk Pająk
  PONURA PRAWDA
  O PIŁSUDSKIM

  CO TO ZA WÓDZ?

  Co to za wódz, który za austriackie srebrniki staje się agentem zaborcy?

  Co to za wódz, który w sierpniu 1914 roku wyrusza podpalać polski dom po to, aby ogień przeniósł się na dom drugiego zaborcy?

  Co to za wódz, który wyrusza na Kijów, aby kosztem 200 000 poległych Polaków realizować teutońską politykę okrążania Polski od wschodu?

  Co to za wódz, który na trzy decydujące dni bitwy warszawskiej zrzeka się funkcji Naczelnego Wodza i Naczelnika Państwa i ucieka do swej konkubiny za Częstochowę?

  Co to za wódz, który w maju 1926 roku wywołuje wojnę polsko-polską i polski żołnierz musi strzelać do polskiego żołnierza, aby ON stał się dyktatorem narodu?

  Co to za wódz, który morduje najlepszych generałów, bo wiedzą o nim za dużo, innych rozpędza lub więzi i poniża, bo są mądrzejsi i nieposłuszni?

  Co to za wódz katolickiego narodu, który oficjalnie wyrzeka się wiary katolickiej, aby ożenić się z protestancką rozwódką, z konkubiną ma nieślubne córki, na łożu śmierci odmawia przyjęcia księdza, by potem spocząć na Wawelu wśród katolickich królów Polski?

  Co to za historycy, co to za „polska” historiografia, która przez 70 lat nie stawiała tych pytań, okłamując Polaków legendą o nim – BUDOWNICZYM POLSKI ODRODZONEJ?

 4. Guła said

  „jego nazwisko widnieje przecież pod większością planów i rozkazów.”

  Pan jest histeryk a nie historyk. W wojsku pan nie był czy jak?

 5. Andrzej 101 said

  Tak się składa, że sporo wiem o Patelskim. Otóż do spółki z pewnym innym „doktorem” historii i przy wydatnej pomocy pewnego magistra chemii-manipulatora historii-hagiografa agentury SB-publicysty GW, ponosi Patelski współodpowiedzialność za fałszowanie opolskiej części encyklopedii Solidarności:
  http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt8447.html
  Nie wiem, czy stanął on w obronie ś.p. Dariusza Ratajczaka. Ale nie podejrzewam go o taką odwagę.

 6. Krzysztof M said

  Jeden już się kopał z koniem. Skończył w aucie na parkingu. (Z całym szacunkiem dla słowa, które po sobie zostawił.)

  Oczekujecie od innych podobnych gestów?

  A SAMI czym ryzykujecie? Karierą? Stanowiskiem? (Ratajczaka nawet na ciecia nie chcieli!) Przyszłością dzieci? CZYM RYZYKUJECIE??

 7. bart said

  Ratajczaka wykonczyli, gdy mimo wszystko znalazl sobie robote i wlasnie szykowal sie do wyjazdu.
  On byl wszak skazany na dozywotnie borykanie sie z przezyciem.
  Nas rowniez wykoncza, gdy tylko wykazemy minimum zyciowej inwencji.
  My mamy nie istniec. Jedynie biede klepac i lamentowac nad losem parszywym na forach rozmaitych.

 8. Guła said

  #3 Matka Kurka

  ” Piłsudski to był tylko mit. Piłsudski w ogóle się nie urodził a więc nie istniał” już nie pamiętam gdzie to wyczytałem. Podaję jak najbardziej serio.

  I pytanie dla znawców czasów II RP.

  Co oprócz usankcjonowania zdobyczy Legionów pod dowództwem niechaj będzie gen. Rozwadowskiego, boć Ziuk nie istniał, osiągnięto na Konferencji w Wersalu dla Polski?

 9. jjaskow said

  Zapomniano tylko podać,że o agenturze Piłsudzkiego wiedzieli generałowie z zaboru austryjackiego. I po 1925 ich wszystkich uziemniano
  JjaskowWwp.pl

  http://www.deportacje.eu

 10. Marian Barański said

  Rozwadowski odegrał na pewno wybitną rolę w zwycięstwie Polski nad bolszewikami ,a Piłsudski się skompromitował /nie dowodził wszak walczącym wojskiem polskim w dniach od 12 sierpnia do 18 sierpnia 1920r. ,ale dlaczego i Rozwadowski i Witos o tym milczeli ?Co więcej , Witos umożliwił Piłsudskiemu ponowne objęcie naczelnego dowództwa, 18 sierpnia 1920r. Nie rozumiem takiej postawy .

 11. PL said

  Uczynili tak dla dobra sprawy wedle swego rozeznania.

 12. feliks said

  @ Guła , niech kolega sie nie kompromituje i nie zagaduje,a może by tak „celnie” odpowiedział na pytania p.Pająka,może by kolega wymienił jakąś wiekopomną, przełomową bitwę tych osławionych legionów, kto to przywiózł i skąd kaprala Ziuka pociągiem podobniejak tow.Lenina,no i skąd ta warta honorowa hitlerowców przy jego grobie(gdy byli przekonani o tysiącletniej obecności na naszych ziemiach) moze by kolega przeczytał o metodach zastraszania kościoła dla uzyskania zgody jego pochówku na Wawelu,a o Wersalu niech kolega poczyta sobie relacje Dmowskiego i innych- o atmosferze , grze interesów, naciskach, na szczęscie nie było pętaka Ziuka, o którym nikt poważny nie słyszał ani nie znał,A co osiągnięto to są do poczytania pamiętniki i wypowiedzi przeważnie pruskich dygnitarzy – pełne nienawiści i wściekłości na Dmowskiego. Na nasze nieszczęście Piłsudski się jednak narodził – to nie mit.Mimo wszystko pozdrawiam

 13. 166 Bojkot TVN said

  8/Guła
  Traktat wersalski został zawarty podczas paryskiej konferencji pokojowej, trwającej od 18 stycznia 1919 roku do 21 stycznia 1920 roku. Brało w niej udział 27 zwycięskich państw. Polska była reprezentowana przez Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego[1]. Państwa pokonane w I wojnie światowej (Niemcy, Austro-Węgry, Turcja, Bułgaria) nie zostały dopuszczone do konferencji. Przedstawiono im tylko traktaty do podpisania. (wg Wikipedii)

  W skład delegacji wchodziło wielu Polaków, ale nie było wśród nich Piłsudskiego.

  http://www.romandmowski.pl/default.php?dzial=odmowskim&id=17

  Przy okazji 90. rocznicy zwycięstwa nikt nic nie pisze o Traktacie Ryskim, który kończył wojnę polsko-bolszewicką, i jego postanowieniach.
  Dlaczego?
  Może zagląda tu jakiś zdolny i uczciwy historyk, który wie więcej niż adepci obowiązkowej historii żydowskiej, wykładanej w polskich szkołach polskim dzieciom od pokoleń.

  Co młodzi wiedzą o najważniejszych „europejskich traktatach” z początku XX wieku, skoro ich rodzice nie wiedzą, bo dziadkowie, którzy wiedzieli zostali wymordowani i leżą pokotem w dołach katyńskich, charkowskich, palmirskich, albo wylecieli przez kominy Auschwitz? Zaś jedyną dopuszczoną autorką historii była rodzona mamusia Adasia Michnika, który tu wrzuca mi od hasbary, doskonale opanowaną złodziejską metodą: „łapaj złodzieja” – krzyczy złodziej

 14. Toronto said

  Ad8- Gula,
  W 1919r na konferencji pokojowej w Wersalu k/Paryza przewazalo ZYDOSTWO z Anglii, Francji, Wloch i USA, ktore doslownie zaczelo narzucac ton i zachowywac sie tak, jakby to oni byli zwyciezcami.
  A przeciez w tym czasie zydzi nie mieli ani wlasnego panstwa, ani nie brali udzialu w wojnie.
  ZYDOWSKA SZARANCZA NIE CHCIALA DOPUSCIC DO POWSTANIA NIEPODLEGLEGO PANSTWA POLSKIEGO !!!… a sami zadali panstwa dla siebie ze stolica w Lublinie.
  Najwieksza role odegral tam Roman Dmowski, ktory doslownie wyklocil sie o Polske, napotykajac w wielu przypadkach na utrudnienia ze strony Anglii, ktora reprezentowal premier i SYJONISTA L.George.
  Taka panowala „przyjazna atmosfera” w czasie konferencji.
  Kiedy Dmowski wrocil z Paryza i oznajmil Pilsudskiemu, ze Polska odyskala dostep do morza to Pilsudski az zzielenial ze zlosci, poniewaz jako niemiecki agent dostal instrukcje od swoich niemieckich przelozonych, ze Pomorze i Slask maja zostac przy Niemcach, zas Polska moze powiekszyc swoje terytorium kosztem Rosji, w czym uzyska poparcie Niemiec – awans Pilsudskiego z feldfebla (podoficera) na generala, ktory nie mial pojecia ani o wojskowosci, ani o polityce byl ukartowana niemiecka zagrywka.
  Przez rok, Pilsudski w ogole nie chcial sluchac o wyslaniu polskiego wojska ani do Wielkopolski, ani na Pomorze celem odzyskania przyznanego Polsce terytorium i dopiero gen.J.Haller wydal rozkaz przepedzenia Niemcow z Wielkopolski i Pomorza, co zakonczylo sie w lutym 1920r.

 15. Toronto said

  Ad12
  Te wszystkie „papierowe” traktaty, pakty i porozumienia (z Niemcami, ZSRR, Anglia) nie nadawaly sie do podtarcia dupy, poniewaz papier byl za twardy – to sa panstwa mocarstwowe, ktore nie licza sie ze slabszymi (pionkami) jak Polska.
  Z lobuzami trzeba rozmawiac w ich wlasnym jezyku, ale trzeba miec do tego sile ekonomiczna i militarna.
  Polska miala kilka ofert od Francji na wspolprace polityczna, ekonomiczna i militarna, ale „wsiarz” Pilsudski je odrzucil, bo prowadzil agenturalna robote w interesie Niemiec, ktore w 1922r w Locarno podpisaly uklad szerokiej wspolpracy z ZSRR, ktory z kolei poparla Anglia, pomimo sprzeciwu Francji – chce dopisac, ze wojna o wplywy w Europie pomiedzy Anglia i Francja trwa od kilkuset lat, a poza tym Anglia byla finansowana przez zydowskich bankierow i dlatego posiadala sile militarna, ktorej uzywala do kolonizacji innych krajow swiata, z czego czerpala ogromne korzysci materialne – vide Indie, Egipt, Hong-Kong, kontynent AP, Afryka etc i korzysci mialo tez z tego ZYDOSTWO, ktore kontrolowalo handel i gieldy, a po opanowaniu finansow danego panstwa byli w stanie decydowac o polityce i ekonomii na arenie miedzynarodowej, czego przykladem jest konferencja w Wersalu 1919r, a pozniej w Teheranie, Jalcie i Poczdamie – analogicznie jak w 1919r.
  Oficjalnie nie ma dostepu do tajnych informacji, ktore opisuja w szczegolach wazniejsze wydarzenia na swiecie, ale jest z kolei mnostwo niezaleznych zrodel informacji w j.angielskim, ktore ukazuja sie poza cenzura i stanowia kopalnie faktow, przy czym nalezy je dokladnie analizowac.

 16. Guła said

  Dmowski niestety nie był honorowany przez ententę stąd konieczna obecność Paderewskiego.
  Roman Dmowski popisał się nie tyle dyplomacją,(Patrz armia zachodnia pod nosem konferencji pokojowej), co retoryką. Za co zebrani zgotowali jemu aplauz na stojąco. Ot i całe osiągnięcia Romana Dmowskiego.
  Rzecz jasna Piłsudskiego nie było na konferencji bo był to czas, jak i zawsze jest, faktów dokonanych.

  A traktatem ryskim endecy opchnęli połowę Kresów bolszewikom w ramach tworzenia „Wielkiej Polski” (doszli do porozumienia z lewicowcami polskimi w ichnim rządzie. A każden głupi wie, a Dymko potwierdza, że prawdziwą ojczyzną komucha jest sowiecja).

  Tyle narodu sprzedali (za złote ruble?)

  A teraz głupa rżną.

  Ja jestem tylko ciekawy kto wziął, imiennie, te 20 mln rubli w złocie?

  Ruskie twierdzą że zapłacili?

 17. Guła said

  A do skrzyni królestwa nie dotarło. Tak twierdził skarbnik.

 18. Brat Dioskur said

  Ad3.

  „Dobrym przykładem ilustrującym problem jest odmowa zezwolenia na lądowanie 1500 samolotów czeskich (praktycznie daru czeskiego dla Polski) tuz przed agresja Niemiec hitlerowskich na Czechosłowację w połowie marca 1939. Pół roku później czeskie myśliwce, jako trzon hitlerowskiej Luftwaffe siały grozę nad pustym i bezbronnym polskim niebem….”

  Bylbym Matce Polce wielce zobowiazany gdyby podala jakies zrodlo potwierdzajace teorie o udziale czeskich mysliwcow w barwach Luftwaffe w wojnie powietrznej 39′.W rzeczywistosci Niemcy przejeli duze ilosci czeskich lekkich czolgow ,ktore niezle spisaly sie w slynnym rajdzie Rommla w kampanii francuskiej 40′,ale calkowicie zawiodly w Rosji.Natomiast nieodmiennie az do wprowadzenia Me-626 niemieckie lotnictwo mysliwskie oparte bylo na Me-101 i maszynach Focke Wulf.Czesi nie posiadali mysliwca porownywalnej klasy wiec zapewne nie odbiegal on wiele od naszego PZL-11.Trzeba jeszcze dodac ,ze zachodni eksperci nie moga wyjsc z podziwu w jaki to sposob polskie lotnictwo dysponujace archaicznym sprzetem (oprocz Losia)zdolalo stracic w kampanii wrzesniowie 200 niemieckich maszyn !Dla porownania lotnicy polscy latajacy na nowoczesnych Spitach i Hurricannach zestrzelili w Bitwie o Anglie 150 niemieckich maszyn,tak wiec Wrzesien 39’dowiodl ,ze dysponowalismy najlepszymi na swiecie pilotami.Byc moze bylo to sola w oku zachodnich historykow wojskowych ,bo Polacy pokazani w gloscnym klasyku „Bitwa o Anglie” prezentuja sie jak banda niedorozwinietych debili….

 19. Marek said

  Zastanawiam sie co wlasciwie ci historycy robia. To co mowi Petelski to wlasciwie nic nowego. Te informacje kraza juz w komentarzach na forach internetowych od kilku lat. Te wiadomosci sa odkrywane i publikowane przez historykow-amatorow i pasjatow historii. To co zrobil Petelski to przybil swoja pieczec zawodowego historyka na tym co juz dawno wiadomo.

  Rozgonic to towarzystwo do roboty. Archiwa poniemiecke (a wiec takze Polskie ktore Niemcy przejeli) sa obecnie porozrzucane po roznych universytetach amerykanskich ktore maja wlasne budynki w ktorych archiwa sa przechowywane. Sam pracowalem tam dorywczo jako student przy katalogowaniu i przechodzily przez moje rece materialy z okresu I i II wojny swiatowej. Moglem sobie poczytac (bo takie bylo moje zajecie) ciekawe rzeczy. Wystarczy tylko tam wziasc cztery litery, i poszperac. Materialy te sa przechowywane w klimatyzowanych pomieszczeniach i niezle skatalogowane, tak ze sa niezle utrzymane.

  Choc wydaje mi sie ze wydzialy historii w Polsce sa opanowane przez unych, i to jest specjalna robota aby hamowac, znieksztalcac, dezinformowac. A my jeszcze im za to placimy.

 20. Guła said

  Toronto Ty poważnie chcesz zwalić aferę aliantów i endeków w Locarno na Piłsudskiego?

  Bój się Boga człowieku…

  Zachodnią armię gen Hallera – o którym tak szpetnie pisze Cat-Mackiewicz, zwaną Błękitną, trzeba było wyekspediować do Polski bo takie było ultimatum ententy. Groziło wyproszeniem delegacji Polski z rozmów w Wersalu.

 21. Guła said

  Traktat w Locarno

  ” Układ ten jest uważany za wielką porażkę polskiej polityki zagranicznej obozu przedmajowego. Mimo wielu starań by na konferencji zagwarantowano również granicę polsko-niemiecką, polscy dyplomaci nie uzyskali w tej kwestii wsparcia mocarstw zachodnich. Gwarancję granicy wschodniej zadeklarowała jedynie Francja z którą Polska i tak już była w sojuszu od 1921 r. W obronie swych zachodnich granic Polska musiała liczyć odtąd głównie na własne siły. Po kilku latach Piłsudski, który na słowa francuskiego ministra zapewniającego że Francja nie ustąpi Niemcom w sprawie Polski, odparł: „Nie, nie, niech mi Pan wierzy, ustąpicie, na pewno ustąpicie”. Traktat lokarneński podważył zaufanie Polaków do Francji oraz w jeszcze większym stopniu do Ligi Narodów.”
  To co prawda z wiki ale jest to już fakt historyczny. Wszelkie kombinacje na temat układów polsko-francuskich są po prostu śmieszne.

  Francja i Anglia sojusznikami?

  „Jak wiadomo po zamachu na Dollfussa, Mussolini mobilizuje swoje wojska, posuwa je ku granicy, wtedy anschluss wywołałby wojnę. Teraz w 1938 roku Mussolini jest przez politykę angielską świadomie i celowo wepchnięty w ramiona Hitlera. Jeszcze w lutym 1938 r Mussolini ponownie proponuje Anglii odwrócenie aliansów, wspólny front przeciwko anschlussowi. Anglicy znów go odpychają, i oto, gdy wreszcie w marcu 1938 roku dokonany jest zabór Austrii, Mussolini już nie protestuje.

  Hitler wtedy wysłał do niego swoją słynną depesze;
  „Mussolini nigdy ci tego nie zapomnę”

  Stanisław Cat-Mackiewicz

 22. Guła said

  Traktat z Locarno
  Traktat Ryski

  Co następne?

 23. Toronto said

  Gula,
  Ja nie korzystam z Wikipedii, poniewaz jest to strona pod nadzorem zydostwa i material tam zamieszczany jest polprawdziwy lub zaklamany, o czym mialem moznosc przekonac sie wielokrotnie i widze po Tobie, ze zaraziles sie zydowskimi wirusami pod nazwa „zydowiki”.
  Zanim doszlo do konferencji w Wersalu to Polska otrzymala ostrzezenie od ZYDOW-SYJONISTOW, zeby nie pokazywal sie tam R.Dmowski, bo jesli sie pokaze to oni nie dopuszcza, zeby powstala niepodlegla Polska.
  Nie jest wiec prawda, ze R.Dmowski nie byl znany na arenie miedzynarodowej. Ponadto Dmowski stal na czele PKN (Polskiego Komitetu Narodowego) w Paryzu, ktory pelnil role polskiego rzadu na emigracji, a takze jezdzil po USA i Kanadzie i organizowal zbiorke pieniedzy na utworzenie BLEKITNEJ ARMII we Francji, co bylo wowczas wielkim wydarzeniem w kregach politycznych i dla sprawy Polski.
  Dmowskiemu towarzyszyl Paderewski, ktory byl z kolei znany w srodowiku artystycznym Polonii amerykanskiej i mial swiatowa renome jako muzyk, ale nie polityk. Dzieki temu, duet Dmowski-Paderewski byl bardziej zauwazalny i traktowany powaznie przez politykow miedzynarodowych – Paderewski to takze mason.
  Swoja dyplomacja Dmowski przyczynil sie do powstania niepodleglego Panstwa polskiego w takich granicach, na jakie zezwalali przedstawiciele panstw mocarstwowych: Anglii, Francji, Wloch i USA oraz MIEDZYNARODOWI SYJONISCI pelniacy role DIABELSKICH ADWOKATOW.
  Bo gdyby Polska dysponowala 100 tysieczna armia w chwili odzyskania niepodleglosci w listopadzie 1918r, wowczas polskie oddzialy wojskowe weszlyby do Wielkopolski, na Pomorze i Slask i konferencja w Wersalu toczyla by sie po faktach dokonanych i Polska dyktowalaby warunki – Francja byla po polskiej stronie, a Anglicy nie przyszliby do Polski umierac w imie niemieckich interesow.
  Jednoczesnie naczelnik Panstwa mial prawo oglosic dekret o utworzeniu zasadniczej sluzby wojskowej i w przeciagu 3 miesiecy Polska dodatkowo dysponowalaby przeszkolona armia w sile co najmniej 250 tysiecy zolnierzy.
  Ale „litewski wsiarz” i „miemiecki agent” Pilsudski nic nie zrobil w sprawie polskich interesow narodowych, poniewaz byl zaprzedany Niemcom.
  I tutaj squrwysyn Pilsudski wyraznie zaszkodzil Polsce, poniewaz z pomoca Francji, Polska bylaby w stanie wyegzekwowac od Niemiec odszkodowania wojenne przyznane na konferencji w Wersalu, a duet Francja-Polska trzymalby Niemcy w kleszczach, nie dopuszczajac do ponownej rozbudowy militarnej Niemiec – Polska miala wielka szanse stac sie ponownie waznym panstwem w Europie, z ktorym inni musieliby sie liczyc.
  Nie byloby wowczas niemieckiej samowoli i ukladu polityczno-militarnego pomiedzy Niemcami a ZSRR w Locarno, bo bylby to pretekst do aneksji Niemiec przez duet Francja-Polska; ZSRR byl pograzony w rewolucji i wojnie domowej, a Anglia balaby sie ponownie rozpoczac konflikt w Europie po niedawno zakonczonej I wojnie swiatowej, co tez stanowilo zagrozenie dla angielskich zdobyczy kolonialnych, a z kolei USA bylo zbyt daleko od Europy, zeby angazowac sie w cokolwiek.
  Konferencja w Wersalu bez udzialu przedstwawicieli z Polski bylaby pogwalceniem praw Polski do samostanowienia o sobie, a jednoczesnie dawala by Polsce prawo do uzycia sily w celu zagwarantowania bytu panstwowego – to wywolalo by wielkie oburzenie wsrod Polakow w Polsce i na calym swiecie i gotowosc do walki duzej czesci polskiego spoleczenstwa z kazdym, kto odwazylby sie napasc na Polske.
  Decyzje i dzialania Pilsudskiego nie pozostawiaja zadnych watpliwosci co do jego wrogiej dzialalnosci na szkode Polski i polskich interesow narodowych, w czym pomagali mu jego kolesie z PPS, polskojezyczne zydostwo, komunisci i masoneria w Polsce.

 24. Toronto said

  Ad18,
  Nie tylko samolotow, ale takze fabryki produkcji broni i amunicji – wszystko zatem przejeli Niemcy za darmo po aneksji Czechoslowacji, w czym parszywa role odegral polskojezyczny zyd J.Beck.
  Niemieckie warty honorowe przy trumnie Pilsudskiego wyraznie wskazuja dla kogo pracowala ta „litewska kanalia”, mianowana przez Niemcow z „feldfebla” (podoficera) na generala.
  Takich zdrajcow jak Pilsudski nalezy demaskowac i glosno napietnowac, poniewaz szkodzili Polsce, podobnie jak to czynia polskojezyczni zydzi przez ostatnie 20 lat „kontraktowych rzadow”.

 25. Lotnictwo 39 said

  ” W dniu 1 września 1939 roku polskie Lotnictwo Wojskowe miało w linii (nie licząc samolotów szkolnych, prototypowych i zmobilizowanych już po wybuchu wojny – zobacz przypis 1): 158 (160 wg innych źródeł) samolotów myśliwskich, w tym 128 (130 wg innych źródeł) typu PZL P.11 i 30 starszych PZL P.7, 114 samolotów rozpoznawczych i lekkich bombowych (liniowych) typu PZL-23 „Karaś”, 36 dwusilnikowych średnich bombowców typu PZL-37 „Łoś” oraz 84 samoloty obserwacyjne i łącznikowe (towarzyszące) typu RWD-14 „Czapla” (35 sztuk) i Lublin R-XIII (49 sztuk). Daje to – razem z 12 wodnosamolotami obu eskadr Morskiego Dywizjonu Lotniczego – 404 (406 wg innych źródeł) samoloty w czynnej służbie operacyjnej, z czego tylko 308 (310) bojowych (w tym 150 zdolnych do zabierania ładunku bombowego).

  Do tego należałoby jeszcze doliczyć dalsze 106 samolotów pomocniczych: 12 przestarzałych trzysilnikowych samolotów transportowych typu Fokker F.VII/3m, rozdzielonych pomiędzy eskadry Brygady Bombowej, 30 samolotów łącznikowych typu RWD-8, zorganizowanych w 10 plutonów po 3 samoloty w każdym, 32 pojedyncze samoloty łącznikowe RWD-8, przydzielone niektórym eskadrom myśliwskim, obserwacyjnym, rozpoznawczym i bombowym, 28 samolotów różnych typów tworzących tzw. Eskadrę Sztabową w dyspozycji Dowództwa Lotnictwa (były tam m.in. RWD-14 „Czapla”, Lublin R-XIII, PWS-26, RWD-8 i RWD-13) oraz 4 samoloty Plutonu Łącznikowego sformowanego przez Dowództwo Lądowej Obrony Wybrzeża (1 typu Lublin R-XIIIG i 3 RWD-8 lub – wg innych źródeł – 1 Lublin R-XIIIG, 1 RWD-8 i 2 RWD-13). Ponadto w dniu 27 sierpnia do Pucka dotarł pierwszy z sześciu zakupionych we Włoszech trzysilnikowych wodnosamolotów rozpoznawczych i torpedowych typu Cant Z.506B „Airone”, który przekazano I Eskadrze Dalekiego Rozpoznania MDLot. Z braku amunicji nie przedstawiał on jednak wartości bojowej. Łącznie zatem polskie lotnictwo wojskowe zmobilizowało w dniu 1 września 1939 roku 511-513 samolotów różnych typów (nie licząc samolotów szkolnych, prototypowych i cywilnych)”
  www samoloty ow pl/str080 htm

 26. Toronto said

  Ad 25,
  Jesli chodzi o produkcje wojennego zelastwa to Polska wygladala mizernie na tle Niemiec, ktore z kolei byly finansowane przez ZYDOWSKICH BANKIEROW z USA i Europy zachodniej, w wyniku podpisania tajnego porozumienia miedzy SYJONISTAMI, a III Rzesza na utworzenie panstwa zydowskiego w Palestynie – wspolpraca trwala przez 8 lat (1933-1941).
  Zrodlo:
  http://www.real-debt-elimination.com/real_freedom/Propaganda/New_World_Order/transfer_agreement_between_zionists_and_nazis.htm
  Ale to jeszcze nie wszystko, poniewaz wina lezy takze po stronie rzadow Pilsudskiego (1926-1937), ktory wszystkim sterowal i DEMONTOWAL POLSKA ARMIE.
  Zrodlo:
  http://www.bastion.krakow.pl/tytul/357,Ponura-prawda-o-Pilsudskim

 27. zetem said

  Bracie Dioskur,nie znam sprawy 1500 czeskich samolotów,faktem jest natomiast że w 39 roku niemieckie lotnictwo myśliwskie składało się głównie z samolotów me109 a nie 101 jak napisałeś.Tenże samolot był na wyposażeniu czeskiej armi jako avia,numeru nie pamiętam produkowane przez czeskie zakłady Avia.

 28. zetem said

  Ciągnąc temat dalej,liczba strąconych samolotów niemieckich w 39r raczej jest zawyżona,było ok 130,z czego duża część została strącona nie przez lotników lecz artylerię p-lot i karabiny p-lot,zresztą takie info można poszukać gdzieś w necie.

 29. […] https://marucha.wordpress.com/2010/09/01/zwyciestwo-w-1920-roku-to-zasluga-gen-rozwadowskiego/#commen…   generał Tadeusz Jordan Rozwadowski […]

 30. […] https://marucha.wordpress.com/2010/09/01/zwyciestwo-w-1920-roku-to-zasluga-gen-rozwadowskiego/#commen… […]

 31. JO said

  ad.7. Tak wlasnie, takie sa ich zalozenia, mamy NIE ISTNIEC. Jestesmy w stanie Wojny o Przezycie, albo Oni albo My

 32. revers said

  Pilsudczyzna nadal modna a tymczasem CDU/CSU chce przywrocic obowiazkowa sluzbe wojskowa, co przy uspieniu czujnosci sasiadow, widmem bankructwa, rozpadu uni moze miec znaczenie w przyszlosci, w sporach o euroregiony.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: