Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wałęsa przegrał z Wyszkowskim

Posted by Marucha w dniu 2010-09-03 (Piątek)

Prestiżowa porażka Lecha Wałęsy. Sąd oddalił jego pozew przeciwko Krzysztofowi Wyszkowskiemu. Były prezydent domagał się ukarania byłego działacza „Solidarności” za jego słowa o tym, że w czasach PRL Wałęsa współpracował z SB i brał za to pieniądze. Było to trzecie podejście – wcześniej sąd dwukrotnie stwierdzał winę Wyszkowskiego, działacz jednak odwoływał się od niekorzystnych orzeczeń.

Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił we wtorek powództwo Lecha Wałęsy o naruszenie dóbr osobistych przeciwko b. działaczowi Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofowi Wyszkowskiemu, który zarzucił b. prezydentowi kontakty agenturalne ze Służbą Bezpieczeństwa

Sąd zastrzegł, że nie rozstrzygał, czy zarzut o agenturalnej przeszłości b. prezydenta jest prawdziwy. Powołał się na orzeczenie Sądu Najwyższego z 2000 r., uznające, że rolą sądów nie jest ustalanie faktów historycznych.

„Sąd Okręgowy w żadnym razie nie ustalił w tym procesie, aby powód (Lech Wałęsa) prowadził działalność agenturalną pod pseudonimem ‚Bolek’. Powód jest i był niewątpliwe znany w Polsce i na całym świecie jako ikona Solidarności, jej legendarny przywódca i symbol zmian doprowadzających do upadku komunizmu” – podkreśliła w uzasadnieniu wyroku sędzia Urszula Malak.

Zastrzegła jednak, że Wałęsa – jako osoba publicznie znana – musi godzić się z tym, że jego życiorys będzie przedmiotem badań historycznych oraz różnych wypowiedzi, także krytycznych – jak Wyszkowskiego. „Nie można zabronić nikomu wypowiadania się i komentowania określonej wiedzy historycznej” – powiedziała.

Sąd podkreślił, że Wyszkowski miał prawo głosić takie poglądy o Wałęsie z racji konstytucyjnej gwarancji wolności słowa. „Wypowiedź pozwanego o domniemanej działalności agenturalnej powoda nie była jednostkowa. O tej sprawie mówiło się już publicznie kilka lat wcześniej. Od wyroku sądu lustracyjnego z 2000 r. (uznał on wtedy, że oświadczenie Wałęsy, iż nie współpracował z aparatem bezpieczeństwa PRL jest prawdziwe-PAP) pojawiły się nowe dokumenty, książki i publikacje. Pozwany był zatem także uprawniony do zabrania głosu” – mówiła sędzia.

Jak podkreśliła, istotne było to, że Wyszkowski w swojej opinii „dochował wszelkich starań o zachowanie rzetelności, opierając się na historycznych źródłach i wypowiedziach osób, które uznał za wiarygodne”.

Za http://wiadomosci.gazeta.pl

Admin jest ciężko zdumiony, że w demokratycznym i – a jakże! – cholernie suwerennym kraju noszącym wciąż nazwę Polska, zdarza się, iż niezawisły sąd wyda sprawiedliwy wyrok (mniejsza o te rutynowe „ikony Solidarności” i „legendarnych przywódców”). Oczywiście Wałęsa odwoła się do wyższej instancji, jak nie sam, to za pomocą swych dzieci.

Komentarzy 11 to “Wałęsa przegrał z Wyszkowskim”

 1. Jurek said

  wsadzili go do samolotu…

 2. Sarmata said

  Po prostu sędzia nie była dostatecznie rozgrzana i stąd taki sprawiedliwy wyrok.
  A tak na poważnie to pokrętność sentencji i uzasadnienia w tym „wyroku” sprawia, że większość ludzi go nie rozumie i dalej nie wie czy można Bolka nazywać szpiclem czy też nie, tak, że niech Admin się tak ciężko nie zdumiewa.

 3. Andrzej 101 said

  A mie ta wyrok nie zaszkoczył. Czo to ża wyrok? Jeszcze nie prawomoczny. Bolek sie odwoła. Mało to innych sondów? Choczby do Sztrasburga morze jechać. Pszeciesz to szkandal. Bochatera, legędę, co to w motorufce przez płoty do strajkó przyjehał, tak znieszławili. On sam, w pojednke komunism pokonał, mór w Berlinie wywrucił. I gumowe ucho z niego bendą robicz….

  A tak na poważne
  Une coś kombinują. Nie wiem jeszcze co, ale coś kombinują. Może chcą też, przy okazji Bolka, odrobinę poprawić własną reputację, że to niby „niezawisłe” i „sprawiedliwe” sądy mamy w żydopolsce. A może im Bolek po prostu za dużo zaczął mieszać i chcą go w ten sposób sprowadzić na ziemię.
  A przy okazji odwracają une uwagę polactfa od dalszego systematycznego szabrowania naszego baraczku.
  Sprawa rozwojowa, Bolek do upadłego będzie walczył o „tfarz”, której od dawna nie ma. Kiedyś był tylko kapusiem, teraz jest jeszcze żałosnam błaznem i pajacem.

 4. RomanK said

  Mnie zaskoczylo wyjatkowe uzasadnienie wyroku,,powtorzone zreszta za poprzednim i niezmiernie wazne!
  ” ..ze nie jest rzecza Sadow ustalanie faktow historycznych”…grozny precedens!
  Tzn,,ze skazano i probuje sie skazywac historykow, do ktorych to wlasnie -nalezy rzecz ustalania faktow historycznych!
  Na jakiej zatem podstawie orzekano w sprawach sw,p Ratajczaka???
  Daje to mozliwosc odwolania sie innych historykow,,,
  Chyba ze uznane to zostanie- jako sprzeczne z ustawodawstwem Unii,,i zmieni sie wyrok,
  na zasadzie, zaden wyrok nie ma kosci- jak sie skrzywi to sie sprosci!
  Caly System Sadowniczy w Polsce to cyrk blaznow i pajacow, ksztaltujacych Polske na wzor i podobienstwo swoje.
  ma pan racje panie Andrzeju..sprowadzaja na ziemie wbijajac w glebe wszystkich przydupasow, ktrym wydawalo sie ze sa ich ” partnerami ” 🙂

 5. Nakaz said

  To nie wyrok a decyzja Piłata, czyli słuszne oddalenie pozwu.Najistotniejszym był fakt zeznań bylego UBeka przeciw Bolkowi. To ostrzeżenie. Komuś te procesy zaczeły przeszkadzać.
  Bolek stał się „kulom” u nogi. Jak bedzie skakać to „Bolek gdzieś pojedzie i sytuacja się zmieni”. On walczy o „legendę”, choć niemniej fałszywą jak „legenda” o Piłsuderze

 6. RomanK said

  Wazne powtorzenie w uzasadnieniu orzeczenia,,”ze nie jest rzecza sadu ustalanie faktow historycznych:…
  To jest sprzeczna e Ustawodawstwem UE..i dlatego moga zmienic wyrok,,,ale bedzie to ciekawy precedens…

 7. […] Wałęsa przegrał z Wyszkowskim […]

 8. Krzysztof M said

  No i z czego się tak cieszycie? Że Lechu Wu przegrał? Widocznie możnym tego świata na tym zależało. A jeśli im na tym zależało, to jest to wymierzone w NAS. Więc ja bym się tak bardzo nie cieszył…

 9. Gran said

  O lie Bolek odwola siel do sadu UE, to znow sprawa nabierze rozglosu na forum miedzynarodowym. Ci co chca upokorzyc polactwo mieliby super okazje wydajac wyrok przeciw Bolkowi. A poniewaz uzyteczny duren juz zrobil swoje, wiec to jest mozliwe, lacznie z odebraniem nobla.

 10. OBRONA POLSKA said

  Cyrk jest po to aby ludzi bawic i na tym zarabiac !

 11. Św. Mikołaj said

  Oczywiście nie może być powód, że wyrok zapadł taki a nie inny, najprostszy pod słońcem – że nie wszyscy sędziowie i prokuratorzy są dyspozycyjni, tak jak nie wszyscy żydzi to świnie, nie wszyscy narodowcy to patrioci, itd…

Sorry, the comment form is closed at this time.