Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Lasy mogą rosnąć (?)

Posted by Marucha w dniu 2010-12-04 (Sobota)

Sejm przyjął nowelizację ustawy o finansach publicznych bez przepisów przenoszących Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe do budżetówki. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Decyzja posłów oznacza, że pieniądze Lasów nie trafią na konta Ministerstwa Finansów, lecz pozostaną w rękach leśników. Środki tzw. Funduszu Leśnego służą m.in. do wyrównywania dochodowości pomiędzy poszczególnymi nadleśnictwami, co zabezpiecza nadleśnictwa zarządzające młodymi niedochodowymi lasami przed bankructwem. Sejm uchwalił wczoraj nowelizację ustawy o finansach publicznych większością 223 głosów przeciwko 195. Dalsza batalia o kształt ustawy toczyć się będzie teraz w Senacie.

W celu poprawienia płynności w sektorze publicznym rząd wprowadził w ustawie zapis, że wszystkie wolne środki jednostek publicznych mają być lokowane na kontach resortu finansów zamiast w bankach. Obowiązek ten miał dotyczyć także PGL Lasy Państwowe, ale w efekcie protestów Platforma wycofała poparcie dla tego rozwiązania.
Ustawa wprowadza tzw. regułę wydatkową, która ma dyscyplinować wydatki publiczne. Przewiduje ona, że wydatki nie mogą rosnąć z roku na rok w tempie szybszym niż 1 punkt procentowy powyżej inflacji. Reguła ta dotyczyć ma wydatków uznaniowych, których wysokość nie jest regulowana ustawami, oraz nowych wydatków sztywnych. Spod jej działania wykluczone będą jednak dotacje do Funduszu Emerytur Pomostowych, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS, ponieważ świadczenia z tych funduszy są gwarantowane przez państwo.

Małgorzata Goss, Nasz Dziennik 4-5.12.2010

O ile Marucha zna się na życiu oraz mentalności przywódców narodu Platformy Obywatelskiej, ustawa pojawi się za jakiś czas ponownie. Po cichu. I zostanie wprowadzona w życie bez niepotrzebnego informowania opinii publicznej. Bo chyba nie oczekujemy od tych osobników, by zrezygnowali z 300 miliardów, które będą znów wydane nie wiadomo na co? – admin

Komentarze 3 to “Lasy mogą rosnąć (?)”

  1. flo said

    A mi sie wydaje, ze to byla kolejna przykrywka i kolejny element majacy wywolac szum. Zeby ludzie zajmowali sie takim czyms, a nie np. fatalnym stanem panstwa i budzetu, podywzka vat itp.

  2. Marucha said

    Lasy to nie jest „takie coś”, tylko jeden z najważniejszych problemów. Problemów nie tylko dla gospodarki, ale i dla społeczeństwa.

  3. Miroslaw Bernard D said

    Tak ael czas plynie na ich korzysc i napewno sprubuja zrobic to w inny sposob.

Sorry, the comment form is closed at this time.