Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosja nas grabi?

Posted by Marucha w dniu 2010-12-09 (Czwartek)

Po odmalowaniu wizyty prezydenta Rosji Miedwiediewa jako niemal-że inwazji obcych wojsk i służb na terytorium – he he he – „suwerennej” Polski, „Nasz Dziennik” (9.12.2010) wziął się za sprawy handlu z Rosją, gdzie jego zdaniem też nic nie jest, jak być powinno:

Handlując z Rosją, ciągle tracimy

https://marucha.wordpress.com/Wymiana handlowa Polski z Rosją od kilku lat systematycznie maleje. Nie należy się raczej spodziewać, by ostatnia wizyta prezydenta Rosji poprawiła bilans naszych kontaktów gospodarczych. Deficyt Polski w handlu z Rosją kształtuje się na poziomie 11,5 mld USD. Zdaniem ekspertów, wizyta miała charakter polityczno-protokolarno-symboliczny.

Z danych Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) wynika, że jeszcze w 2008 roku polsko-rosyjska wymiana handlowa kształtowała się na poziomie 29,46 mld USD. Rok później wyniosła 17,85 mld USD, a w okresie styczeń – sierpień br. osiągnęła poziom 15,54 mld USD. Eksportujemy przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego, drzewno-papierniczego, chemicznego, metalurgicznego oraz lekkiego, a także artykuły rolno-spożywcze. Z kolei w imporcie od wielu lat przeważają produkty energetyczne, w tym ropa naftowa i gaz ziemny (aż 73,5 proc.). Bilans jest dla nas niekorzystny. Więcej z Rosji importujemy, niż eksportujemy. Nadwyżka importu nad eksportem wynosi około 11,5 mld USD. Deficyt może się zwiększyć, gdyż ceny ropy i gazu pod koniec roku zaczęły iść w górę (…)

Oczywiście powodem niekorzystnego bilansu eksportowego jest działalność złowrogiej razwiedki oraz sabotowanie wspaniałych polskich produktów na rzecz droższych i gorszych pochodzących skądinąd. Może Unia Europejska mogła by zmusić Rosję do kupowania w Polsce tego, czego Rosja nie chce?

Ale na tym nie koniec:

(…) Na pewno powinniśmy rozbudować naszą infrastrukturę i korytarze transportowe między oboma krajami. Niemcy i Rosja budują takie korytarze omijające Polskę, a przykładem jest rozbudowa linii szerokotorowej przez Ukrainę i Słowację. (…)

Rzeczywiście skandal, że Rosjanie dużym łukiem omijają tereny państwa, które nie tylko należy do „Kompleksu J”, ale jest wręcz jego przodującym członkiem, a polityka przezeń uprawiana była wściekle antyrosyjska.

Dość przytomnie wyrażają się natomiast posłowie Jerzy Polaczek i Bogusław Kowalski na temat rzekomej ekspansji rosyjskich firm telekomunikacyjnych w Polsce:

(…) Nie słyszałem o takich planach, byłaby to nowość – mówi poseł Jerzy Polaczek (PiS) z sejmowej Komisji Infrastruktury. – Jednak sam rynek telekomunikacyjny w Rosji jest technologicznie zacofany. To raczej my moglibyśmy być eksporterem myśli i rozwiązań.
Prezydent Rosji deklaruje, że chce modernizować kraj poprzez wprowadzanie nowoczesnych technologii – dodaje Kowalski. Przypomina, że w zakresie regulacji tego rynku mamy problemy wynikające ze złej prywatyzacji polskiej telekomunikacji, która nie polegała na rozbiciu monopolu, tylko przekazaniu tego monopolu obcej firmie, w tym przypadku France Telecom. – Dopiero od czasów rządów PiS, kiedy powstał Urząd Komunikacji Elektronicznej, rozpoczęto regularną walkę z tym monopolem. Niestety, nie mamy własnych produktów typu Nokia. Natomiast Polska ma niezły dorobek, jeśli chodzi o organizację tego rynku, by eliminować monopole sztucznie podbijające ceny. I to są doświadczenia, które dla Rosjan mogą być bardzo interesujące – ocenia Kowalski.

Polska ma przede wszystkim imponujący dorobek, jak pod przywództwem żydowskich ekonomistów, doradców i członków rządu i parlamentu rozdać za psie pieniądze cały polski przemysł, jak zniszczyć rolnictwo, jak skazać na głodową wegetację setki tysięcy pracowników zlikwidowanych z dnia na dzień PGR-ów, jak likwidować szkoły i placówki kulturalne – i wreszcie jak gnoić swych obywateli, upominających się o prawo do bycia Polakami, a nie szabesgojami.

Gajowy Marucha

Komentarzy 8 to “Rosja nas grabi?”

 1. Marucha said

  Dodam od siebie, że owa „zła prywatyzacja” polskiej telekomunikacji (i wielu innych przedsiębiorstw) nie wynikała bynajmniej z niekompetencji, lecz z sabotowania żywotnych polskich interesów (pod wpływem łapówek, haków, niepoczuwania się do związków z Polską itd).

 2. Joe said

  Jak mozna sie poczuwac do odpowiedzialnosi,skoro sie ta Polske budowalo w UB albo w WSI.Ta Polske budowali”glupole”ktorzy dzis nadal nie maja nic do powiedzenia.A lapowy…wiadomo komu potrzeba
  kasy na pokera,czy rulete w klubach Rycha czy Zdzicha.

 3. rafzen said

  Myślę o ZChN i niejakim Marianie. Piłka się nazywał. A co miał wspólnego z telekomunikacją jeżeli teraz pracuje w archiwum z pozostałymi osobnikami z zasobów kadrowych ? Jeszcze zapomniałem o bazie podsłuchowej ciekawego narzędzia dla ruskich, tak jak to w demokracji bywa: wszyscy wiedzą wszystko o nas, tylko wszyscy to nie my Polacy.

 4. kazik said

  Mam doskonały pomysł na uzdrowienie gospodarki polskiej . Należy zapakować wszystkich biznesmenów i rządzących Polską z ostatniego dwudziestolecia i wysłać ich na pomoc naszemu „wrogowi” aby ich zatrudnił do szycia fufajek / pod chińską granicą / . Tam już jest jeden miliarder , szwargocący w ich języku , więc wydajność będą mieli stachanowską .

 5. rafzen said

  Kaziku! Pomysł kupiony ale musimy pożyczyć pociągy pancerne z Korei płn. Czy to możesz załatwić ponieważ ja mam komuno-wstręt i za Wisłą już mnie bierze na odruch wymiotny.

 6. Miroslaw Bernard D said

  ad 1. Dodajmy ze stanowiska w rzeczonej Telekomunikacji w tym czasie zajmowaly byle komuchy i komunistyczny pomiot ktory calym sercem wspieral przez ostatnie 40 lat Sowietow.

  ad 2. Coz w Polsce przynajmniej nie dochodzi do takiej chucpy jak w Rosji i dlatego zawsze i wszedzie nalezy przestrzegac przed tym zdemoralizowanym zydowskim krajem a wszystkich Rusofobow wywiezc do Rosji jak za starych dobrych czasow.

 7. Guła said

  W Polsce Jaruzelskiemu zawdzięczamy rzeczywistość. Rosjanie zawdzięczają ją Wołodii Putinowi.

  A z Moskwy to wychodzono w szyku bojowym z zapalonymi lontami przy armatach … jako jedyni w historii nowożytnej świata. Poeta pisał;
  „Da byli ludi w eta wriemia” 🙂

  A Moskwiczanki śpiewały

 8. Marucha said

  Czy p. Mirosław napisał swój komentarz (ad 2) będąc w stanie wskazującym?

Sorry, the comment form is closed at this time.