Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  AlexSailor o Rosyjska agencja regulacyjna z…
  Zerohero o O tych, którzy się na niemieck…
  corintians o O tych, którzy się na niemieck…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
  minka o Czterech pancernych i Ukr…
  Szczepan Zbigniewski o Trucie kurczaków w USA?
  Boydar o Wolne tematy (09 – …
  Peryskop o Wolne tematy (09 – …
  Mafiozi przestępczeg… o Wojna nie rozpoczyna się od cz…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  UZA o Czterech pancernych i Ukr…
  okon o Rosyjska agencja regulacyjna z…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

USA: dzieła żydowskich kompozytorów pomogły przekształcić Boże Narodzenie w święto konsumpcji

Posted by Marucha w dniu 2010-12-30 (Czwartek)

Większość najpopularniejszych świątecznych piosenek granych przez stacje radiowe w USA napisali twórcy żydowskiego pochodzenia – wynika z zestawienia Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP). Kompozytorzy pochodzenia żydowskiego „pomogli stworzyć pełną nostalgii mitologię, potrzebną do przekształcenie Bożego Narodzenia w sekularne święto konsumpcji”.

Takie bożonarodzeniowe przeboje jak „Sleigh Ride”, „White Christmas”, „The Christmas Song”, „Winter Wonderland”, „The Most Wonderful Time of the Year” czy „I’ll Be Home for Christmas”, powszechnie kojarzone za oceanem ze świętami, są dziełem żydowskich kompozytorów.

Zdaniem kanadyjskiej gazety “The Globe and Mail”, z jednej strony świadczy to o tym, że utalentowani kompozytorzy żydowskiego pochodzenia, którzy stoją za wieloma hitami XX wieku, chcieli także sprawdzić się w tematyce bożonarodzeniowej i uczynić z niej źródło zysków; z drugiej strony, jak zauważa dziennik, twórcy ci „pomogli stworzyć pełną nostalgii mitologię, potrzebną do przekształcenie Bożego Narodzenia w sekularne święto konsumpcji”.

Dziennik przypomina, że historia współczesnej muzyki bożonarodzeniowej tworzonej przez żydowskich kompozytorów zaczyna się w 1942 roku, kiedy Bing Crosby zaśpiewał utwór Irvinga Berlina „White Christmas”. Okazuje się, że ten jeden z największych bożonarodzeniowych szlagierów wszechczasów napisał syn żydowskiego kantora. Tekst pozbawiony jest jakichkolwiek religijnych odniesień i koncentruje się na stworzeniu nastroju świątecznego, pełnego sielankowo-arkadyjskich obrazków.

Piosenka spowodowała, że po temat Bożego Narodzenia zaczęli szybko sięgać inni żydowscy kompozytorzy. Twórcy spod znaku Tin Pan Alley w latach 1942-52 wypracowali istny kanon pisania bożonarodzeniowych szlagierów, które szybko stały się równie popularne jak tradycyjne kolędy. Tym razem jednak utwory zamiast refleksji nad narodzinami Chrystusa proponowały opiewanie uroków dzwoniących dzwoneczków, pędzanych sań, renifera Rudolfa i białego śniegu. W dużej mierze na taki obraz świat wpłynęły kompozycje takich autorów jak Berlin, Johny Marks, Jule Styne, George Wyle i innych.

Źródło: KAI
http://www.piotrskarga.pl/ps,6375,2,0,1,I,informacje.html

Jest dla gajowego czymś niezwykłym, iż ASCAP zwróciło uwagę na ten ciekawy fakt. Istotnie, piosenki na Święta Zimowe nie zawierają żadnych odniesień do Narodzin Jezusa, choć nie wiadomo, czy jest to zasługą kompozytorów, czy raczej autorów tekstów piosenek. Warto by zatem zbadać również i tę okoliczność.
A w katolicznickiej Polsce lud boży nazywa te piosenki „kolędami”…

Komentarzy 15 do “USA: dzieła żydowskich kompozytorów pomogły przekształcić Boże Narodzenie w święto konsumpcji”

 1. Dax said

  „A w katolicznickiej Polsce lud boży nazywa te piosenki „kolędami”…
  Bez przesady!
  Kolędy to my mamy swoje i piękne. Natomiast nie da się ukryć, że przeciętny Polak słuchając tych szlagierów ni chu chu nie rozumie tekstu i pewnie dobrze, bo melodycznie te utwory są przyjemne dla ucha. Jeszcze jedno – czy trzeba kombinować z taką woltyżerką słowną? „katolicznickiej”.

 2. W. Właźliński said

  Mało kto zdaje sobie sprawę z tego że 27 grudnia był ostatnim, ósmym, dniem świąt Hanuka, toteż zamilkły z tym dniem wszystkie Dżingo Bels, przynajmniej w Ameryce. Pozostał New Year i pare Choinek, w drodze łaski, bo to ładne ale bez czegokolwiek co mogłoby kojarzyć się z Bozym Narodzeniem
  Święta Bożego Narodzenia rozpoczynały sie w Wigilję, no ale to już historia i jeszcze trochę będzie już odległą historią przy współczesnej „chrześcijańskiej kulturze”

 3. Zbigniew Koziol said

  W miare komercji, wszystko to i do Rosji nadciaga. Coraz trudniej kupic ladne odkrytki o tresci religijnej. Nawet zona to zauwazyla. A w internecie to bardzo trudno znalezc pocztowki elektroniczne – zamiast tego balwany. W Toronto tylko w polskich sklepikach byly ladne pocztowki. Obawiam sie, ze juz jednak nie w samej Polsce.

  „chcieli także sprawdzić się w tematyce bożonarodzeniowej” – juz w to uwierze. To dlaczego nie ma wiecej ladnych koled w mediach?

  Mechanizm jest ten sam jak i w przypadku innych wymuszonych zmian socjologicznych. Poprzez zwiazki emocjonalne w mysleniu zmienia sie reakcje ludzi. Osobiscie widze tu w duzej mierze problem kobiet (ale, bynajmniej, ja wcale nie chce obrazac tutaj kobiet, prosze w ten sposob nie myslec). Latwiej, wydaje mnie sie, wykorzystywac je i manipulowac. Przyklad podam: dla mnie Wigilia byla szczesliwym swietem w dziecinstwie. U nas w rodzinie nie bylo zwyczaju skladania sobie podarunkow. A teraz, wiem za tam w Polsce sa. Kto? Moja siostrzyczka kochana… to za jej sprawa. A tutaj w Rosji zona wrecz na glowie stanela aby mi cos kupic i jeszcze obym nie zapomnial sam cos dla niej… Mierzi mnie to. A pieniadze w podobnych przypadkach i tak zwykle wyrzucone… Ten mechanizm dziala doskonale takze w wielu innych sytuacjach. Trudno odmowic zonie, kobiecie, dziewczynie. A jakze trudno odmowic dziecku (Halloween!)

  „Licz na meza, ale podarunki kupuj sobie sama”! – to przyklad reklamy przedswiatecznej w centrum handlowym w Rosji.

 4. Marucha said

  Re 1:
  Otóż wiem, że mamy swoje, najpiękniejsze w świecie kolędy. I dlatego dostaję szału, gdy polski katolicznik (nie mylić z katolikiem) zwie kolędami również żydowsko-amerykańskie szlagiery na temat płatków śniegu.

 5. Zbigniew Koziol said

  Cytuje z opisu pod

  „Najstarsza zachowana polska kolęda, pochodząca z 1424 roku, zaczyna się od słów „Zdrów bądź, Królu Anielski”. Pierwotnie na początku XV wieku tłumaczono na język polski kolędy ze śpiewników braci czeskich. Wzrost popularności gatunku nastąpił na przełomie XVII i XVIII wieku, wtedy ustalił się sam termin kolęda w znaczeniu pieśni bożonarodzeniowej. Powstała wówczas jedna z najważniejszych polskich kolęd „W żłobie leży” przypisywana Piotrowi Skardze do melodii poloneza koronacyjnego króla Władysława IV. Inną ważną kolędę „Bóg się rodzi”, do melodii w rytmie poloneza, napisał Franciszek Karpiński. Twórcami kolęd byli także między innymi Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a w XIX w Feliks Nowowiejski i Zygmunt Noskowski. Kolędę Lulajże, Jezuniu Fryderyk Chopin zacytował w środkowej części Scherza h-moll op.20. Ze współczesnych kolędy komponował Witold Lutosławski. Polska jest ewenementem na skalę światową pod względem liczby zachowanych kolęd, w naszym dorobku kulturalnym wraz z pastorałkami jest ich ponad 500: Wszystkie pieśni na Boże Narodzenie.”

 6. Rysio said

 7. JANKES said

  Żydostwo to choroba umyslowa?
  Tłumaczenie Ola Gordon

  ‘Is Mental Illness the Jewish Disease?’

  http://thisiszionism.blogspot.com/2008/0…..rs-of.html

  Lekarz twierdzi, że Żydzi są nosicielami schizo…

  Tego nie było w internecie…

  Tego nie ma w internecie. Ale jest w Psychiatric News, opublikowane przez American Psychiatric Association . Data publikacji: 25.10.1972. Sprawdź w lokalnej bibliotece.

  Dowód na to, że Żydzi są nosicielami schizofrenii znajduje się w pracy przygotowanej dla American Journal of Psychiatry autorstwa dr Arnolda A Hutschneckera, nowojorskiego psychiatry, który leczył prezydenta Nixona.

  W pracy pt. Mental Illness: The Jewish Disease [Choroba umysłowa: żydowska przypadłość] dr Hutschnecker powiedział, że choć wszyscy Żydzi nie są chorzy umysłowo, to choroba umysłowa jest wysoce zaraźliwa i Żydzi są głównym źródłem tej infekcji.
  http://prawda2.info/viewtopic.php?t=14776

 8. JANKES said

  http://prawda2.info/viewtopic.php?t=14776

 9. Marcin said

  Te ich „kolędy” to taka marketingowa „zachęcajka” puszczana w hipermarketach aby lud Boży „wczuł” się w nastrój „świąteczny” nie szczędząc grosza! No bo kto normalny słucha w zaciszu domowym tych pierdół o Mikołaju i jego reniferach ( chyba tylko amerykanie i angole)! Na dodatek już tak od 10 grudnia zaczyna się zmasowany atak tych „kolęd” w mediach!

 10. tralala said

  Szukalam kartek swiatecznych w internecie. Wiecej bylo tam pornografii z mikolajowa czapka na glowie i czerwonymi podwiazkami niz czegokolwiek innego. Ale we francuskich sklepach z dewocjonaliami sa piekne stare kartki – jeszcze.
  A koledy? na cd w ksiegarni fsspx.

 11. Marucha said

  Dokładnie.
  Wiele klasycznych dzieł teologicznych, przyzwoite kartki świąteczne, czy kolędy (kolędy – a nie jakąś jazzową przeróbkę) można znaleźć jeszcze w księgarniach Bractwa.

  PS. Nawet księża nie wiedzą, co to jest „Syllabus”.

 12. Zbigniew Koziol said

  A co to jest Syllabus? Moze nazwa ksiegarni? Zgaduje tylko. Jesli tak, to pewnie w Warszawie? Na jakiej ulicy?

 13. Zbigniew Koziol said

  Anna Maria Jopek (malo o niej wiem) dominuje na youtube. GorzowMZK. Caluja sie na obrazkach, a w tle zlobek. Potem jeszcze ladne piersi pokaze. I taka to koleda.

  Sam zas temat glowny… coz, ciekawy mocno. Dlaczego tak malo ludzi wokol ktorzy poswiecaja powaznie swoj czas na nietrywialne rozwazania? Maja to robic fizycy i inzynierowie, gdy w istocie to sa tematy czysto humanistyczne?

  Nie ze ja rozdzielam humanistow od scislych. Od szkoly sredniaj pamietam, obserwujac kolegow, a potem kolegow na studiach, ze jesli ludzie sa zdolni, to sa dobrzy we wszystkiem, zwykle, lub w prawie wszystkiem. Ale, jednak, ja na przyklad, nauk humanistycznych nie studiowalem. A chcialoby sie tak wiele rozumiec i slyszec madrego od ludzi z innych dziedzin. Wyksztalcenie trzeba doceniac. Chcialoby sie wiecej od „humanistow”.

  Dobre mysli mialem o Irenie Santor. To czlowiek ktory przeszedl bez watpienia przez wszelkie zakamarki zycia na szczytach. Bardzo ladnie spiewa to:

  Ale nie mozna zapomniec o tej scenie z filmu:

  Te podzialy w wyksztalceniu sa troche sztuczne.

 14. Marucha said

  Nauki humanistyczne mają jeden feler – bardzo łatwo jest je sprostytuować.
  A głosić brednie w fizyce, matematyce czy informatyce jest znacznie trudniej.

 15. antynwopw said

  ad. 13 Warto zauważyć, że A.M Jopek jak i również wielu innych wykonawców z lat wcześniejszych(bo o obecnych nawet nie będę pisać) jest żydami lub ma pochodzenie żydowskie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: