Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Uniacki arcybiskup wychwala Banderę

Posted by Marucha w dniu 2011-01-03 (Poniedziałek)

Współcześni politycy ukraińscy powinni być jak wódz OUN/UPA – uważa grekokatolicki arcybiskup Lwowa, Igor Woźniak.

Tacy jak on święcili noże UPA...

Tacy jak on święcili noże UPA...

– Stepan Bandera nie pragnął osobistych korzyści, nie kradł, ale pomagał i chciał zrobić wszystko, by nasz naród był szczęśliwy i bogaty! – przemawiał pod pomnikiem wodza OUN we Lwowie uniacki arcybiskup, Igor Woźniak. – Ten człowiek wierzył w naszych ludzi, walczył o ich szczęście, dobry los i wyzwolenie od wszelkiego rodzaju ucisku – powtarzał przywódca ukraińskich grekokatolików. [Grekokatolicy nie stanowią schizmy, lecz podlegają Stolicy Apostolskiej, tak samo, jak rzymscy katolicy – admin]

Podczas uroczystości upamiętniających 102 rocznicę urodzin Bandery, arcybiskup Wożniak przeciwstawił jego osobę współczesnym politykom ukraińskim, przede wszystkim prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi. Przypomniał także działania przeciwników pomarańczowej rewolucji sprzed 6 lat zastanawiając się – czemu już wówczas nie zostali przykładnie ukarani za swój opór upozowanymi na demokratów szowinistami. Czy oczekiwałby dla „niebieskich” (czyli obozu obecnego prezydenta) takiej kary, jaką pewnie zafundowaliby im bojcy UPA – wprost nie wspomniał…

Atakował jednak dalej: „Wielkim wyzwaniem dla każdego świadomego Ukraińca, kochającego swój naród, jest konieczność walki o poszanowanie bohaterów. Nie można bać się, ani ulegać presji żadnego rządu, czy innych sił sprzeciwiających się woli naszego narodu i Ukrainy. Ten człowiek, Stepan Bandera, kochał swój naród i bronił jego godności, chciał dla niego jak najlepszej przyszłości i dla niego poświęcił swoje życie. Opinie wrogów narodu nie mogą mieć dla nas żadnego znaczenia, ani sprowadzać nas z jedynie słusznego kierunku. Władze lokalne powinny dołożyć wszelkich starań, aby nasi bohaterowie, symbolizujący naszą narodową godność – byli odpowiednio uhonorowani. Trzeba wciąż zapisywać kolejne karty opowieści o ich życiu, niestrudzonej walce i poświęceniu!”

Hierarcha podziękował również policji za strzeżenie monumentu ukraińskiego ober-bandyty przed ewentualną dewastacją. Samego Banderę nazwał „ukraińskim skarbem narodowym: i surowo skrytykował zwolenników odebrania mu tytułu bohatera narodowego Ukrainy.

Cała manifestacja odbywała się pod hasłem „Bandera jest! Niech wrogowie boją!” Uczestniczyli w niej m.in. szef lwowskiej Rady Obwodowej Oleg Pankiewicz, zastępca szefa Obwodowej Administracji Państwowej Myron Solar i mer Lwowa, Andrij Sadowy, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem szefa OUN.

– Musimy iść drogą Bandery, kontynuować jego historyczne dzieło i w przyszłości osiągnąć stawiane przez Niego cele – wołał Pankiewicz i krzyczał dalej: – Bandera! Bandera na zawsze! Strach na wrogów, niech drżą najeźdźcy! Sława Ukrainie! Sława Bohaterom! – powtarzał wezwanie UPA, jakże dobrze znane lackim uszom. – Bandera jest symbolem naszej niepodległości i walki o Ukrainę. Dziś, po 20 latach niepodległości Ukrainy wiemy, że musimy kontynuować walkę w imię jej umocnienia – dodawał wicewojewoda Solar.

Kiedy na całych polskich Kresach zajmowanych obecnie przez Ukrainę trwały manifestacje banderowców – polskie (?) media wolały informować z nieskrywanym zadowoleniem o incydencie, do którego doszło w Zaporożu. Bojówka szowinistycznej organizacji „Tryzub”, związanej z neobanderowską „Swobodą” odcięła tam głowę pomnikowi Stalina, postawionemu przez działaczy partii komunistycznej. Zestawienie wydawało się jasne: „może i szowiniści ukraińscy są trochę narwani, ale przecież to uczciwi antykomuniści i na tej płaszczyźnie są nam wręcz sympatyczni”. Otóż na takie postawienie sprawy zgody polskiej być nie może! Naszym hasłem – i metodą postępowania wobec Ukrainy musi być bowiem „Ani Stalin – ani Bandera!”

Konrad Rękas
http://www.konserwatyzm.pl/aktualnosci.php/Wiadomosc/7464/

Teraz poniższe napiszemy metodą łopatologiczną – a i tak niektórzy nie zrozumieją sensu
1. Uważamy, że Bandera był bandytą.
2. Uważamy, że ksiądz chwalący bandytów jest niegodny bycia kapłanem i powinien co najmniej zostać dyscyplinarnie ukarany.
3. A jednak musimy z zazdrością stwierdzić, iż nie ma już w Polsce hierarchów gotowych otwarcie krytykować rząd.
Admin

Komentarze 23 do “Uniacki arcybiskup wychwala Banderę”

 1. Błysk said

  Watykan powinien przywołac do porządku ukraińskiego rezuna.

 2. A my bedziemy tak jak ADL..tylko troche bardziej na wschod…:)
  Jerzy

 3. Inkwizytor said

  Tacy jak ten banderowiec w kapłańskich szatach, świecili w cerkwiach noże, widły i siekiery, którymi Ukraińcy mordowali Polaków, wzywali podczas mszy do mordów, rozgrzeszali morderców, sami brali udział w mordowaniu Polaków. To księża grekokatoliccy są odpowiedzialni za taką skalę morderstw na czele z arcybiskupem Szeptyckim co to oczywiście o niczym nie wiedział.

 4. aga said

  zdyscyplinowac to go powinien w I kolejności ks. Stehlin jesli Bractwo takie kanalie wyświęca!

 5. Marucha said

  Grekokatolicy nie mają nic wspólnego z Bractwem św. Piusa X.

 6. Inkwizytor said

  Re: 5

  Grekokatatolickie, tradycjonalistyczne Bractwo św. Jozafata ma dużo wspólnego z FSSPX. Ich diakoni są wyświęcani przez biskupów FSSPX w Warszawie. Tego banderowca powinien zdyscyplinować Benedykt XVI, a banderowców z Bractwa św. Jozafata bp. Fellay.

  Tutaj konsekracje diakonów z Bractwa św. Jozafata w warszawskiej kaplicy FSSPX w 2007 roku

  http://galerie.piusx.org.pl/v/ordinations07/?g2_GALLERYSID=4c931cbcd50670b0505045988313ec66

  rok 2006, Warszawa

  http://galerie.piusx.org.pl/v/ordinations06/?g2_GALLERYSID=4c931cbcd50670b0505045988313ec66

 7. Gmad said

  Mamy efekty „polityki jagiellońskiej” w wykonaniu Lecha Kaczyńskiego na polecenie neokonserwatystów. Wszyscy wschodni sąsiedzi mają do nas stosunki mniej lub bardziej wrogie. Wszędzie za Bugiem jest gnojona polska mniejszość narodowa.

 8. Inkwizytor said

  Re: 7

  Ta polska mniejszość narodowa w okręgu wileńskim stanowi 66% mieszkańców.

 9. ssn said

  ad 4
  „…zdyscyplinowac to go powinien w I kolejności ks. Stehlin jesli Bractwo takie kanalie wyświęca!..”

  ten człowiek nie jest związany w żaden sposób z bractwem św. Jozafata.

  Słyszałem że, w związku z artykułem, który pojawił się w biuletynie wydawanym przez Bractwo św. Jozafata, a dotyczącym ojca Bandery, który był przyzwoitym człowiekiem, przełożeni Bractwa św. Piusa X ograniczyli do minimum wszelkie uroczystości związane z Bractwem św. Jozafata na terenie Polski.

 10. Inkwizytor said

  Re: 9

  On nie jest ale ma przełożonego w Rzymie. Wspomniany artykuł NIE dotyczył ojca Bandery ( księdza grekokatolickiego ) a samego Stepana Bandery. Artykuł ten zniknął ze strony internetowej Bractwa św. Jozafata po tym jak sprawa wychwalanie przez nich tego ludobójcy nabrała rozgłosu. Kiedys ten artykuł był dostępny pod tym adresem:

  http://www.saintjosaphat.org.ua/spadshchyna/stattyapovnistyu/archive/2009/01/06/article/Z-nevycherpnoo-dzherela/

  Bractwo św. Jozafata napisało tam swój taki oto komentarz:

  “1 stycznia 2009 roku Ukraina obchodzi setną rocznicę urodzenia wybitnego Syna Ukrainy, przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery. Z tej okazji na stronie Bractwa przedrukowujemy artykuł “Z niewyczerpanego źródła”, który Bandera napisał podczas Świąt Bożego Narodzenia, i który został zamieszczony w tygodniku “Droga zwycięstwa” (Szliach pieriemogi) nr 1/2 (150/151), r. IV, Monachium z 7 stycznia roku bożego 1957. Źródłem, z jakiego Stepan Bandera czerpał siły dla siebie, swojej pracy i pokonywania wszelkich trudności, była głęboka wiara w Boga, Jego prawdę i sprawiedliwość. Wiara ta była dla niego duchową potrzebą, dlatego z takim przekonaniem radził innym, aby szukali u źródła wiary tej siły, która pokonać może nawet śmierć”.

 11. Piotrx said

  Re 1: „Watykan powinien przywołac do porządku ukraińskiego rezuna”.

  Watykan patrzy i będzie patrzył przez palce /przynajmniej do tej pory tak było/ na tego typu wybryki ukraińskich duchownych unickich , a wręcz hołubi kosciół bizantyjsko-ukraiński (dawniej nazywany grekokatolickim). Mogę tylko domyślać się, że chodzi o utrzymanie ich za wszelką cenę jako przeciwwagi dla wpływów prawosławia na tym terenie. Zresztą ukraińscy duchowni mieli i mają duże wpływy w Watykanie (np. Bazylianie)oraz mają u nas duże poparcie ze strony Episkopatu .Jako przykład z ostatnich lat można podać podarowanie Ukraińcom przez Jana Pawła II polskiego kościola Serca Jezusowego w Przemyślu oraz zaliczenie tak kontrowersyjnej postaci jak np.ukraiński biskup Jozafat Kocyłowski w poczet błogosławionych. Ordynariusz unickiej diecezji przemyskiej biskup Jozafat Kocyłowski 7 lipca 1941 w swoim liście pasterskim pisał: … Sława wielkiemu fuhrerowi Adolfowi Hitlerowi, wyzwolicielowi i najlepszemu przyjacielowi ukraińskiego narodu. Wszystkie siły ukraińskiego społeczeństwa na pomoc Wielkim Niemcom i ich zwycięskiej armii – wtórował ordynariuszowi jego sufragan biskup Hrihorij Łakota. On też był jednym z organizatorów manifestacji , o której pisał ukraiński dziennik “Hołos” (20.07.1941) wychodzący w Berlinie. Gazeta zachłystywała się z radości z powodu demonstracji i miłości ku fuhrerowi. 7 lipca – czytamy tam – w wyswobodzonym od bolszewickiego nieszczęścia Przemyślu , miała miejsce olbrzymia ukraińska manifestacja na cześć fuhrera i niezwyciężonej niemieckiej armii. Po uroczystym nabożeństwie , odprawionym przez władykę Jozafata, ukraińskie społeczeństwo zgromadziło się wokół trybuny , udekorowanej niemieckimi i ukraińskimi flagami, gdzie znajdowali się przedstawiciele niemieckich władz i ukraińskiego społeczeństwa. Nieco wcześniej Kyr Jozafat wydał bankiet na cześć oficerów niemieckich. Należy zwrocić uwagę, że śpośród trzech ordynariuszy unickich, tylko jeden J.Kocyłowśkyj odprawił Slużbę Bożą w intencji SS-Galizien /w Przemyślu 4 lipca 1943/ . Zarówno we Lwowie jak i Stanisławowie, dziękowali Panu Bogu za esesmańską formację sufragani. Wcześniej w okresie międzywojennym Kocyłowski rugował wielu Polaków-grekokatolików z cerwki unickiej. Warto dodać że dużą rolę w ukrainizacji cerkwi grekokatolickiej odegrał metropolita A.Szeptycki – czy dział cały czas na zlecenie Watykanu czy też było w tym sporo jego własnej inicjatywy wbrew Rzymowi – wymagało by to dokładego zbadania przez historyków.

 12. Jarek said

  Pomieszanie z poplątaniem. Jak zwykle w temacie Ukraińców, rezunów, Bractwa Jozafata, Tradycji Katolickiej, rzezi wołyńskiej itd.
  A przecież już Lenin mówił: „Czytać, czytać i jeszcze raz czytać!”

 13. ssn said

  ad 10

  Prawdą jest w każdym bądź razie, że nastąpiła reakcja przełożonych FSPPX i nic na temat Bandery (syna ) nie pojawiło się na oficjalnych stronach św. Jozafata, oraz – jak wspomniałem – od roku 2007 nie odbyły się w Warszawie żadne uroczystości związane z Bractwem św. Jozafata. Niewykluczone, że niedługo pojawi się oficjalne stanowisko FSPPX dotyczące wymienionej sprawy.

 14. Piotrx said

  Re2: „A my bedziemy tak jak ADL..tylko troche bardziej na wschod…:)”

  A co ma wspólnego ADL z tym tematem ???
  To już zbrodniarzy nie wolno krytykować i oceniać? tylko dlatego że są „bracmi Ukraińcami”

  Rezuny z UPA idąc nocą palić polskie sioła i mordować ludzi podśpiewywali:

  Narod weś pide
  Bandera wede
  (…)
  Lachiw rizaty UPA jde
  Bandery duch UPA wede
  (…)

  „Stepan Bandera to istna bestia, jego natura to jakaś kompilacja lisa, węża i hieny, przeżarta nienawiścią do wszystkich. Mam wątpliwości czy nawet siebie lubił . Lubił tylko swój samochód i mandolinę na której czasami brzdąkał … Bandera to bestia której niebezpiecznie było wchodzć w dogę, niebezpiecznie było się narazić, bo jego służba bezpieki (SB) złożona z zaprawionych w mordowaniu Polaków zbirów tylko czekała na mrugnięcie okiem prowidnyka …” – Myron Matwijejko , jeden z najblizszych wspołpracownikow wodza OUN po 1944 r ma uchodztwie.
  Ojcem S.Bandery był grekokatolicki paroch (proboszcz) o. Andrij Bandera.

 15. Inkwizytor said

  Re: 13

  Jaka reakcja ? Smród za przeproszeniem pozostał i teraz Bractwo św. Jozafata się pilnuje. W Warszawie od 2007 roku uroczystości związane z grekokatolickim Bractwem się nie odbyły, to prawda, Warszawa za bardzo na widoku, natomiast w Gdyni jak najbardziej odbyły się święcenia diakonatu w listopadzie 2009

  http://gdynia.piusx.org.pl/index.php?view=category&catid=64&option=com_joomgallery&Itemid=9&lang=pl

  oraz subdiakonatu

  http://gdynia.piusx.org.pl/index.php?view=category&catid=66&option=com_joomgallery&Itemid=9&lang=pl

  Czekamy od roku, na to oficjalne stanowisko FSSPX

 16. Marucha said

  Ks. Stehlin, powtarzam, nie ma żadnych uprawnień, aby „dyscyplinować” kogokolwiek z Bractwa Św. Jozafata.

  Bractwo Św. Jozafata utrzymuje ścisłe stosunki z Bractwem Św. Piusa X, ale nic mi nie wiadomo, aby były to stosunki zależności i podporządkowania.

  Przypominam przy okazji, że abp Ihor Wozniak wraz z ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem był współpatronem sesji ku czci Andrzeja Szeptyckiego, która odbyła się w dniach 25 i 26 listopada 2009 r. w Krakowie. Sesji patronowały pisma „Tygodnik Powszechny” i ukraińskojęzyczne „Nasze Słowo”, znane z atakowania środowisk Kresowian i ich potomków. Wiemy, kim był Szeptycki.

 17. MatkaPolka said

  KIEDY SKOŃCZĄ SIĘ TE ABSURDY?

  POLACY Z OFIAR WOJNY STAJĄ SIĘ SPRAWCAMI.

  Na Ukrainie prezydent Juszczenko, tak bardzo popierany przez polskie ‘Elyty’, stawia pomnik ludobójcy Stefana Bandery, a KUL – Katolicki Uniwersytet Lubelski nadaje Juszczence doktorat Honoris Causa.

  Jak tak dalej pójdzie, to wcale nie wykluczone, że za 10 – 20 lat w Kijowie staną pomniki SS- Galizien i będziemy jeździć po autostradzie Bohaterów Wermachtu, a w Waszyngtonie, Moskwie, Berlinie i Tel Awiwie staną pomniki Bismarcka, Fryderyka Wielkiego i Hitlera.

  Ukraina to od początku do końca to TWÓR SZTUCZNY – dzieło brytyjsko – niemieckiej masonerii, tak bardzo szkodzącej Polsce również teraz.

  Zbrodnie UPA to zbrodnia ludobójstwa i wg wszystkich praw międzynarodowych – nie ulęgają przedawnieniu. UPA na samym tylko Wołyniu wymordowała 120,000 Polaków i 80 tysięcy Rusinów – Ukraińców, a także Żydów (ile ?)

  Nikt nie ma immunitetu na gloryfikowanie zbrodni ludobójstwa – ani polityk, ani duchowny

  Patriarcha powinien odpowiadać prawnie za gloryfikowanie zbrodni ludobójstwa !!!!!

  Materiały ze stron poniżej warto zachować.

  LUDOBÓJSTWO
  http://www.genocide.pl

  LUDOBÓJSTWO

  DOKONANE PRZEZ NACJONALISTÓW UKRAIŃSKICH
  NA LUDNOŚCI POLSKIEJ WOŁYNIA 1939-1945

  Monumentalna praca Władysława i Ewy Siemaszków (ojca i córki) o ludobójstwie ukraińskim na Wołyniu w okresie II wojny światowej jest jakby woluminem w nieistniejącym wielotomowym dziele o całokształcie ludobójstwa na Polakach w tamtych latach. Polacy byli wówczas obiektem ludobójstwa – w różnych postaciach i rozmiarach – niemieckiego, sowieckiego oraz ukraińskiego.

  KRESY WSCHODNIE

  http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/rus.html

  STOLICA IMPERIUM LECHITÓW

  „LECHIA” PATRIARCHY FOCJUSZA

  PRAPOLSKI BASTION TOPONIMICZNY W BRAMIE PRZEMYSKIEJ I LĘDZANIE

  ZARYS DZIEJÓW RUSI W OKRESIE DO XIII w.

  ZNACZENIE TERMINU „RUŚ”

  PROBLEM RUSI WE WCZESNYM OKRESIE DZIEJÓW POLSKI

  POLSKA MIĘDZY WSCHODEM A ZACHODEM

  KWESTIA RUSKA W ŚWIETLE HISTORII cz I

  KWESTIA RUSKA W ŚWIETLE HISTORII cz II

  DĄŻENIA DO UNII POLSKO-LITEWSKO-MOSKIEWSKIEJ

  WOJNY KOZACKIE

  PRZEŚLADOWANIA UNITÓW NA PODLASIU

  POLACY I RUSINI

  RUSINI A UKRAIŃCY

  „UKRAINA” I „UKRAIŃSKI” – KILKA UWAG NA TEMAT TERMINOLOGII

  RUCH UKRAIŃSKI A MASONERIA

  ZACHODNIA UKRAINA

  POLACY GREKOKATOLICY

  O POLAKACH GREKOKATOLIKACH

  O PRAWDĘ – ZE STOSUNKÓW POLSKO-UKRAIŃSKICH

  KOŚCIÓŁ GRECKOKATOLICKI W GALICJI

  KOŚCIÓŁ GRECKOKATOLICKI W POLSCE 1918-1939

  BISKUP JOZAFAT KOCYŁOWSKI

  SABOTAŻ I AKCJA PACYFIKACYJNA

  AKCJA REPOLONIZACYJNA NA POŁUDNIOWO WSCHODNICH TERYTORIACH R.P.

  DEPOLONIZACJA KRESÓW POŁUDNIOWO WSCHODNICH

  LUDOBÓJSTWA I WYGNANIA NA KRESACH

  UKRAIŃCY KTÓRZY RATOWALI POLAKÓW

  UKRAIŃCY KTÓRZY RATOWALI POLAKÓW – KRESOWA KSIĘGA SPRAWIEDLIWYCH

  ARTYKUŁY DR WIKTORA POLISZCZUKA

  PRZEMYŚL, ZIEMIA PRZEMYSKA I PROBLEM UKRAIŃSKI

  SPRAWA BUDOWY KOPCA – POMNIKA W PRZEMYŚLU

  PAWŁOKOMA – U ŻRÓDEŁ AKCJI ODWETOWEJ

  AKADEMIA WSCHODNIOEUROPEJSKA W PRZEMYŚLU – REFLEKSJE

  KRYZYS NA UKRAINIE cz. 1
  KRYZYS NA UKRAINIE cz. 2

 18. Inkwizytor said

  Re: 16

  Panie Marucha

  Jeśli nie są to stosunki zależności i podporządkowania to niech to będą stosunki przyzwoitości. Pewnych rzeczy się nie robi i tyle, zwłaszcza w kraju gdzie żyją ludzie, którzy na własne oczy widzieli kiedy tacy jak ten greckokatolicki bp Woźniak szli rezać Lachiw. To jest po prostu draństwo ze strony FSSPX udzielać jakiegokolwiek wsparcia banderowskiemu Bractwu. Wiele razy x. Stehlinowi była zwracana w związku z tym uwaga, jak widać bezskutecznie. Z takimi FSPX nie chce mieć NIC wspólnego

 19. Gmad said

  http://narodowcy.net/swoboda-uczcila-pamiec-bandery/2011/01/02/

 20. aga said

  Ze smutkiem jestem zmuszona zgodzic się z Inkwizytorem.

 21. Marucha said

  Re 18, 20:
  Poruszę tę sprawę w kontaktach z FSSPX.
  Z faktami nie będę dyskutował.

 22. PL said

  Czy kochający Polskę Jan Paweł II kiedykolwiek potępił zbrodnie Ukraińców na Polakach?
  Co wymagacie od FSSPX, które zapewne politycznie zupełnie nie orientuje się, o co chodzi?

 23. Marucha said

  Z informacji uzyskanych przez mnie wynika, że:
  1. Biskup Igor Woźniak NIE jest członkiem Bractwa Św. Jozafata. Nie ma zatem żadnych związków, choćby nieformalnych, z FSSPX.
  2. Wymiernym skutkiem interwencji u FSSPX w sprawie gloryfikacji banderowców było zniknięcie ze stron Bractwa Św. Jozafata artykułu o treści wprawdzie stricte religijnej, autorstwa Stefana Bandery.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: