Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

  • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


    Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
    Antoni Słonimski, poeta żydowski

    Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
    Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

    Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
    Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
    Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
    Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
  • Kategorie

  • Archiwum artykułów

  • Kanały RSS na FeedBucket

    Artykuły
    Komentarze
    Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

  • Wyszukiwarka artykułów

  • Najnowsze komentarze

    pepi. o Kto kontroluje Wikipedię?
    Bezpartyjna o Wolne tematy (25 – …
    Józef Bizoń o Mentalna agentura
    errorous o Kto kontroluje Wikipedię?
    pepi. o Kto kontroluje Wikipedię?
    Radek z Częstochowy. o Niemcy organizują Europę
    Bezpartyjna o Wolne tematy (25 – …
    Listwa o Co ten Putin jeszcze wymy…
    Bezpartyjna o Wolne tematy (25 – …
    Yagiel o Wolne tematy (25 – …
    Bezpartyjna o Państwo wyłudzi pieniądze za p…
    CBA o Wolność zawsze należy do tych,…
    Listwa o Wolne tematy (25 – …
    Listwa o Wolne tematy (25 – …
    Listwa o Co ten Putin jeszcze wymy…
  • Najnowsze artykuły

  • Najpopularniejsze wpisy

  • Wprowadź swój adres email

    Dołącz do 707 subskrybenta

Problem kanonizacji dokonanych przez Jana Pawła II (cz. 2/2)

Posted by Marucha w dniu 2011-01-16 (Niedziela)

Wpływ ekumenizmu. Ekumenizm jest sitem, przez które przejść muszą wszystkie sprawy kanonizacyjne, trochę podobnie jak Sekretariat Jedności Chrześcijan był podczas soboru filtrem, przez który musiały przejść wszystkie dokumenty soborowe. Z pobudek ekumenicznych niektóre sprawy [kanonizacyjne czy beatyfikacyjne] są promowane, a żywoty uznanych już świętych objaśniane w nowym kontekście, inne natomiast są blokowane. Podamy tu jeden przykład, który nie odbił się szerszym echem jedynie dzięki dyskrecji Kongregacji ds. Kanonizacji: wstrzymanie procesu Izabeli Katolickiej w roku 1992. Biskupi Walencji, Sewilli i Avila naciskali na kongregację, by doprowadzić do jej beatyfikacji w roku 1992 – w 500-lecie odkrycia Ameryki. Jednak, aby nie urazić społeczności żydowskiej, proces został wstrzymany przez

katolickich zwolenników dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Interweniowali również inni, w sposób najbardziej oficjalny – papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan (której podlegają stosunki z judaizmem), Sekretariat Stanu i prawdopodobnie sam Jan Paweł II  1.

Kontekst ekumeniczny widoczny jest szczególnie wyraźnie, kiedy osoba, która ma być kanonizowana, pochodzi z regionu o niekatolickiej większości. Kanonizacja używana jest jako środek do budowania mostów z innymi religiami. Niekiedy odczytuje się nawet na nowo żywoty świętych, już wyniesionych na ołtarze. W ten sposób św. Brygida Szwedzka stała się mostem pomiędzy katolikami i luteranami:

Z wielką radością dowiedziałem się, że jest ona w Szwecji kochana i czczona tak przez katolików, jak i luteranów. Jej życie i dokonania stanowią dziedzictwo, które nas jednoczy. Św. Brygida jest jak centrum jedności. „Panie, pokaż mi drogę i uczyń mnie zdolną nią podążać” – tak brzmią słowa jednej z jej modlitw, która wciąż odmawiana jest w Szwecji (…) To wezwanie może stanowić program dla ruchu ekumenicznego. Ekumenizm jest podróżą, którą musimy odbyć razem, podróżą, której niepodobna jest wytyczyć kurs ani określić czas. Nie wiemy, czy droga będzie łatwa, czy trudna. Wiemy jedynie, że naszym obowiązkiem jest odbycie jej wspólnie (…) Św. Brygida poświęciła całe swe życie Boskiemu, żarliwemu pragnieniu pojednania i komunii pomiędzy wszystkimi członkami ludu chrześcijańskiego 2.

Z okazji 600-lecia kanonizacji św. Brygidy papież zwrócił się do kardynałów w następujących słowach:

Niedawne zgromadzenie (synod biskupów Europy) wyróżniała obecność bratnich delegacji różnych wyznań chrześcijańskich, które – na równych zasadach – brały udział w pracach. Spotkania, kolokwia i wspólne modlitwy – chciałbym przypomnieć w szczególny sposób ekumeniczną liturgię, która miała miejsce w watykańskiej bazylice 7 grudnia – uwydatniły potrzebę kontynuowania dialogu ekumenicznego w poszukiwaniu jedności i komunii. (…) Ten ekumenizm prawdy i miłości uczyni chrześcijan wiarygodnymi prorokami nadziei i solidarności w oczach świata. Na tej trudnej drodze, niech nas wspierają święci patroni Europy: św. Benedykt, św. Cyryl i św. Metody. Niech się wstawia się za nami zwłaszcza św. Brygida, której sześćsetlecie kanonizacji obecnie obchodzimy. Ta rocznica nabrała specjalnego znaczenia, stanowiąc ważny krok w dialogu ekumenicznym. Przykład tej świętej i pamięć misji, jaką realizowała w służbie jedności Kościoła, stanowi bodziec zachęty dla tych wszystkich, którzy zaangażowani są w nową ewangelizację Europy  3.

W homilii wygłoszonej w roku 1995 w Koszycach podczas kanonizacji trzech męczenników, Jan Paweł II wspomniał również „męczenników z innych wyznań”:

Drodzy bracia i siostry! Dzisiejsza liturgia zachęca nas do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami z początku XVII wieku, podkreślając z jednej strony bezsens przemocy dotykającej w sposób okrutny niewinne ofiary, a z drugiej wspaniały przykład tak wielu naśladowców Chrystusa, którzy byli w stanie stawić czoła wszelkim cierpieniom nie przekraczając nakazów własnego sumienia. Poza trzema Męczennikami Koszyckimi wielu innych ludzi, również należących do wyznań chrześcijańskich, poddawanych było torturom i cierpiało ciężkie utrapienia, niektórzy ponieśli nawet śmierć. Jak możemy nie uznać, na przykład, duchowej wielkości 24 członków Kościołów Ewangelickich zamordowanych w Presov? Kościół wyraża podziw wobec nich i wszystkich, którzy przyjęli cierpienie i śmierć z powodu wierności nakazom swego sumienia.

Użycie w tym ustępie terminu „męczennik” jest dwuznaczne i prowadzi do pomieszania pojęć. Przez męczeństwo Kościół pojmował zawsze śmierć w wyniku świadectwa danego prawdziwej wierze, co zakłada praktykowanie cnoty miłości w stopniu heroicznym. Z powodu współzależności prawdy i miłości nie można mówić o męczennikach z innych religii; ten, kto daje świadectwo fałszywej religii, nie może być obiektywnie męczennikiem. Nie wyklucza to osobistych zasług ludzi, którzy cierpią cieleśnie w obronie swej wiary, choć jest ona obiektywnie fałszywa. Mogliby oni ponadto być prawdziwymi męczennikami, gdyby umierali w obronie jakiegoś artykułu katolickiej wiary; niemniej jednak w takich przypadkach Kościół nie może ogłosić ich męczennikami, gdyż nie może sądzić tych, którzy znajdują się poza nim. Benedykt XIV wyjaśnia, że osoby takie są męczennikami przed Bogiem i otrzymają nagrodę za męczeństwo, nie są jednak męczennikami przed Kościołem, który nie może ich za takich ogłosić. Jest oczywiście jasne, że taki przypadek nie może mieć miejsca, o ile dana osoba nie znajduje się w stanie nieprzezwyciężalnej ignorancji odnośnie do prawdziwej wiary.

Powyższa homilia lekceważy więc ważny element katolickiego nauczania. W dalszej jej części mogliśmy usłyszeć:

Wspominałem o tym Martyrologium  4 w moim liście apostolskim Tertio millenio adveniente, nalegając, by zostało zaktualizowane po straszliwych doświadczeniach minionego stulecia i uzupełnione imionami męczenników, którzy otworzyli nam drogę w nowe tysiąclecie chrześcijaństwa. Męczeństwo jednoczy nas ze wszystkimi wierzącymi w Chrystusa, tak na Wschodzie jak i na Zachodzie, na pełną jedność kościelną z którymi wciąż oczekujemy.

W dalszych słowach papież wzywa do „poszanowania praw mniejszości”:

Pragnę wyrazić moją radość z możliwości dodania dziś tych nowych imion do Martyrologium Kościoła na Słowacji i jestem przekonany, że posłuży to jako zachęta [do uświęcenia] dla wszystkich Kościołów siostrzanych, zwłaszcza w Europie Centralnej i Wschodniej.

Trzej nowi święci należeli do trzech różnych narodów, dzielili jednak tę samą wiarę i wspierani przez tę wiarę, byli zjednoczeni również w obliczu śmierci. Oby ten przykład odnowił u ich współcześnie żyjących współobywateli zaangażowanie do budowania porozumienia oraz umacniał, zwłaszcza pomiędzy Słowakami a mniejszością węgierską, więzy przyjaźni i współpracy! Jedynie na fundamencie wzajemnego szacunku dla praw i obowiązków większości i mniejszości państwo demokratyczne może przetrwać i rozwijać się.

Kilka innych cytatów pokazuje ekumeniczny kontekst obecnych kanonizacji:

Świadectwo dawane Chrystusowi aż do przelania krwi, stało się wspólnym dziedzictwem zarówno katolików, jak prawosławnych, anglikanów i protestantów, co podkreślił już Paweł VI w homilii wygłoszonej z okazji kanonizacji męczenników ugandyjskich (Tertio millennio adveniente §37).

Była to równocześnie pielgrzymka ekumeniczna: najpierw do sanktuarium męczenników Kościoła Anglikańskiego, potem do świątyni wzniesionej ku czci św. Karola Lwangi i jego 21 katolickich towarzyszy (audiencja generalna 18 lutego 1993).

W przytaczanym już memorandum o przygotowaniu na Wielki Jubileusz, podkreśliłem sposobność, jaką stanowi on dla stworzenia współczesnego Martyrologium, uwzględniającego wszystkie Kościoły lokalne, i to również w ekumenicznym wymiarze i perspektywie. Jest tak wielu męczenników w Kościołach niekatolickich: prawosławnych na Wschodzie, ale też protestantów (alokucja do Nadzwyczajnego Konsystorza z 13 czerwca 1994 r.)

Ten ekumenizm świętych jest jedynie konsekwencją nowej koncepcji świętości. Albowiem Chrystus Odkupiciel daje zbawienie i uświęca poprzez objawianie ludziom ich godności, opartej na wolności sumienia. Fundamentalną wartością nie jest już prawda, którą człowiek wybiera w sposób wolny, to nie jej podporządkowane jest indywidualne sumienie; wartością nadrzędną jest wolność. (…) Człowiek, wyznając dowolną religię, jest zawsze godny szacunku, ponieważ realizuje w ten sposób swoją transcendencję. Konsekwentnie wszystkie religie stają się środkami zbawienia, ponieważ są one różnymi sposobami wyrażania godności, uzyskanej dla człowieka przez Chrystusa: „W ten sposób Chrystus jest spełnieniem pragnień wszystkich religii świata i dlatego jest ich jedyną i ostateczną przystanią”  5.

Świętym jest człowiek, który w sposób wolny wyznaje swą religię i świadomy jest wypływającej z tego godności. Świętość ta dostępna jest dla każdego, niezależnie od wyznawanej przez niego religii: w pełni w Kościele katolickim, a w sposób cząstkowy, ale niemniej prawdziwy, poza nim:

Kościół ten, ustanowiony i zorganizowany na tym świecie jako społeczność, trwa w Kościele katolickim, rządzonym przez następcę Piotra oraz biskupów pozostających z nim we wspólnocie (communio), choć i poza jego organizmem znajdują się liczne pierwiastki uświęcenia i prawdy, które jako właściwe dary Kościoła Chrystusowego nakłaniają do jedności katolickiej  6.

Same te Kościoły i odłączone Wspólnoty, choć w naszym przekonaniu podlegają brakom, wcale nie są pozbawione znaczenia i wagi w tajemnicy zbawienia. Duch Chrystusa nie wzbrania się przecież posługiwać nimi jako środkami zbawienia, których moc pochodzi z samej pełni łaski i prawdy, powierzonej Kościołowi katolickiemu 7.

W takiej mierze, w jakiej elementy te znajdują się w innych Wspólnotach chrześcijańskich, jest w nich czynnie obecny jedyny Kościół Chrystusowy. Dlatego Sobór Watykański II mówi o pewnej – choć niedoskonałej – komuni i 8.

Istnieje więc komunia świętych, która przekracza granice religijne, komunia objawiająca dzieło odkupieńcze Chrystusa i wylanie Jego Ducha na cały rodzaj ludzki, przygotowując drogę do doskonałej ekumenicznej jedności.

Chyba najbardziej przekonujący jest ten ekumenizm świętych, męczenników. Communio sanctorum mówi głośniej aniżeli podziały  9.

Dzięki światłości, jaka promieniuje z „dziedzictwa świętych”, należących do wszystkich Wspólnot, „dialog nawrócenia” ku jedności pełnej i widzialnej zostaje rozjaśniony blaskiem nadziei. Ta powszechna obecność świętych jest bowiem dowodem transcendentnego działania mocy Ducha. Jest znakiem i dowodem zwycięstwa Boga nad mocami zła, które wprowadzają podziały między ludźmi  10.

Choć dla całej chrześcijańskiej wspólnoty męczennicy stanowią dowód na moc łaski, nie są oni bynajmniej jedynymi świadkami tej mocy. Niepełna jeszcze komunia naszych Wspólnot jest już w rzeczywistości – choć w sposób niewidzialny – włączona na trwałe w pełną komunię świętych, to znaczy tych, którzy zakończywszy życie wierne łasce, znajdują się dziś w komunii Chrystusa uwielbionego. Ci święci wywodzą się z wszystkich Kościołów i Wspólnot kościelnych, które otworzyły im drogę do komunii zbawienia  11.

Jaki jest więc cel [obecnych] kanonizacji? Są one po prostu środkami, za pomocą których Kościół katolicki uświadamia światu godność ludzkiej natury (…). Kanonizacje te wpisują się w zasadniczy model [jedności], w której różne wyznania religijne mogą uczestniczyć w sposób bardziej lub mniej pełny.

ŚWIĘCI, KTÓRZY PRZEKAZUJĄ I REALIZUJĄ PRZESŁANIE RELIGII SOBOROWEJ

W przypadku pewnych beatyfikacji i kanonizacji, prawdziwego ich celu nie sposób przypisać heroiczności cnót danej osoby, ponieważ oczywiste jest, że ich w takim stopniu nie praktykowała, ale raczej pragnieniu definitywnego uświęcenia Vaticanum II jako „nowej Pięćdziesiątnicy”, albo [„kanonizacji”] tej czy innej idei soborowej. Tak właśnie jest w przypadku beatyfikacji Jana XXIII, otwarcia procesu Pawła VI i kanonizacji Josemaria Escriva de Balaguer.

– Beatyfikacja Jana XXIII. Postać Jana XXIII jest nierozerwalnie związana z soborem i jego nowym przesłaniem:

Papież ten promował ekumenizm, dokładał starań, by utrzymywać braterskie stosunki z prawosławiem, które poznał z Bułgarii i Istambule, wspierał „intensyfikację” stosunków z anglikanami i ze społecznością wspólnot protestanckich. Dołożył wszelkich możliwych starań dla wypracowania nowego stanowiska Kościoła katolickiego odnośnie świata żydowskiego, czyniąc decydujący krok w kierunku dialogu i współpracy. 4 czerwca 1960 roku utworzył Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan. Promulgował dwie ważne encykliki: Mater et magistra(20 maja 1961) o ewolucji społecznej w świetle doktryny chrześcijańskiej, oraz Pacem in terris (11 kwietnia 1963) o pokoju pomiędzy wszystkimi narodami świata. Odwiedzał szpitale oraz więzienia i przez swą miłość jawił się jako bliski wszystkim cierpiącym i ubogim, w Kościele i na świecie  12.

Poza zaangażowaniem w doczesne dzieła miłosierdzia, wszystkie cnoty Jana XXIII są cnotami „ekumenicznymi”. W kazaniu wygłoszonym w Zielone Świątki roku 2001, Jan Paweł II tymi słowami oddał hołd swemu poprzednikowi z okazji 38. rocznicy jego śmierci  13:

II Sobór Watykański, ogłoszony, zwołany i otwarty przez Jana XXIII, był świadom tego powołania Kościoła. Można śmiało powiedzieć, że Duch Święty był protagonistą soboru od momentu, gdy papież go zwołał ogłaszając, że potraktował jako pochodzący z nieba wewnętrzny głos, narzucający się jego duchowi. Ten „delikatny wiaterek” przeobraził się w „gwałtowny wicher” i wydarzenia soborowe przybrały postać nowej Pięćdziesiątnicy. „Wielkie wydarzenie, jakim jest sobór powszechny” – mówił papież Jan – „naprawdę czerpie z doktryny i ducha Pięćdziesiątnicy”  14.

Również homilia, wygłoszona w czasie Mszy beatyfikacyjnej, przedstawia Jana XXIII jako proroka soboru:

Nowości, jakie w wielkiej liczbie wprowadził, nie dotyczyły z pewnością istoty doktryny, ale raczej sposobu jej przedstawiania: nowy był sposób mówienia i działania, oraz zrozumienie, jakie okazywał zwykłym ludziom w równym stopniu, co możnym tego świata. W takim właśnie duchu zwołał on II Sobór Watykański, dzięki któremu otwarł nowy rozdział w historii Kościoła: chrześcijanie poczuli się wezwani do głoszenia Ewangelii z odnowioną odwagą i większą troską o „znaki czasu”. Sobór był prawdziwie profetycznym przeczuciem tego sędziwego papieża, który zainaugurował, pośród licznych trudności, epokę nadziei dla chrześcijan i całego rodzaju ludzkiego  15.

Ten nowy sposób „mówienia i działania” dobrze scharakteryzował znany mason Yves Marsaudon, który w książce Ekumenizm według tradycyjnego wolnomularza pisze o swych częstych i przyjacielskich kontaktach z msgr. Roncallim, wówczas nuncjuszem apostolskim w Paryżu. Ów „nowy sposób mówienia i działania” nie był wynikiem temperamentu czy osobistego stylu działania Jana XXIII, ale raczej efektem jego stosunku do świata (pojmowanego w ewangelicznym sensie tego słowa – jako wróg Jezusa Chrystusa) i tych, którzy do niego należą. Marsaudon wspomina m.in., jak msgr Roncalli wyraził oparte na ekumenicznej „roztropności” zastrzeżenia względem promulgowania dogmatu o Wniebowzięciu N.M.Panny: „Nieustannie myślał o «innych» i o skutku, jaki ta czy inna innowacja mogłaby wywrzeć efekt na odłączonych chrześcijanach”  16.

– Otwarcie procesu Pawła VI. W przypadku Jana XXIII postulatorzy podkreślali jego legendarną dobroć  17; choć powinno się raczej mówić o naturalnej uprzejmości czy braku roztropności, do czego powrócimy jeszcze później. W przypadku Pawła VI niczego takiego nie sposób się doszukać. Nie był on specjalnie ceniony ani podziwiany – ani przez przyjaciół, ani tym bardziej przez wrogów. Jego proces został jednak rozpoczęty 11 maja 1993 roku na prośbę Konferencji Biskupów Włoch: jest to kolejny dowód na „instrumentalizację” kanonizacji.

Ogłaszając otwarcie procesu, kard. Ruini, wikariusz papieża w diecezji Rzymu, przedstawił osobę Pawła VI w sposób nie pozostawiający wątpliwości co do intencji jego wyniesienia na ołtarze. Jest nim w istocie „kanonizacja” jego dzieła – reform, będących owocem soboru:

Miasto Rzym, miasto-diecezja, wyjątkowe ze względu na swą historię i swą misję, na swój uniwersalizm i specyficzne problemy, miasto, którego był on biskupem i następcą Piotra przez 15 lat, dobrze wie, co zawdzięcza Pawłowi VI. To w nim przede wszystkim widoczne były owoce jego powszechnej i Piotrowej posługi. Przyjąwszy dziedzictwo Jana XXIII, Paweł VI kierował ostatnimi sesjami II Soboru Watykańskiego i – doprowadziwszy go szczęśliwie do końca – podjął obowiązek szerzenia i wcielania w życie jego decyzji. Rzym wzbogacony został o nowe dykasterie papieskie, odpowiadające duszpasterskim potrzebom wskazanym przez sobór oraz oczekiwaniom świata, przeżywającego gwałtowną ewolucję i postępującego na drodze ku ściślejszej jedności. Kościół wprowadził nowy rodzaj modlitwy chórowej podczas świętej liturgii, tchnął nowego ducha w swój stosunek do świata, doświadczył nowych relacji z wiernymi innych Kościołów i wyznań chrześcijańskich, z naszymi starszymi braćmi Żydami, z niekatolikami i niewierzącymi. Pogłębił swój stosunek do Pisma św. poprzez działalność misyjną, pobożność maryjną, kulturę, sztukę, naukę. Paweł VI był inicjatorem wielkich podróży misyjnych, które zaprowadziły jego samego i jego następcę – Jana Pawła II – do stolic narodów całego świata, a nawet do centrów społeczności międzynarodowej, by nieść świadectwo miłości Piotra do człowieka i jego troski o powszechny pokój 18.

Prawdziwą pobudką dla kanonizacji Pawła VI, powodem par excellance, jest chęć „uświęcenia” i promowaniaVaticanum II. Kanonizacje Jana XXIII i Pawła VI znakomicie przysłużyłyby się temu celowi.

– Kanonizacja Józefa Marii Escrivy. Jak zostało udowodnione, kanonizacja Józefa Marii Escrivy pozostaje w ścisłym związku z kwestią soboru, w pewnym sensie msgr de Balaguer był jego ideowym prekursorem. W jego krótkiej biografii opublikowanej na watykańskiej stronie internetowej można przeczytać:

Kiedy Jan XXIII ogłosił swą decyzję o zwołaniu soboru powszechnego, błogosławiony Josemaria Escriva zaczął się modlić i zachęcał innych do modlitwy o szczęśliwy przebieg tego wielkiego przedsięwzięcia – jak to sam napisał w liście z roku 1962. W rezultacie refleksji soborowej uroczyste Magisterium Kościoła miało potwierdzić fundamentalne aspekty duchowości Opus Dei: powszechne powołanie do świętości, pracę zawodową traktowaną jako środek do uświęcenia i apostolatu, wartość i słuszne granice wolności chrześcijańskiej w sprawach doczesnych, oraz rolę Mszy św. jako centrum i fundamentu życia duchowego. Bł. Josemaria poznał osobiście licznych ojców soborowych oraz ekspertów, którzy widzieli w nim prekursora wielu głównych idei II Soboru Watykańskiego. Głęboko utożsamiając się z nauczaniem soborowym, pilnie popierał jego wdrażanie w życie poprzez formacyjną działalność Opus Dei na całym świecie.

KONSEKWENCJE NOWEJ KONCEPCJI „ŚWIĘTOŚCI”

Brak troski o ortodoksję doktrynalną. W starej procedurze kanonizacyjnej ortodoksja doktrynalna była kryterium determinującym do tego stopnia, że najmniejsze podejrzenie mogło natychmiast zatrzymać proces, nawet jeśli wydawało się, że dana osoba posiadała wszystkie cnoty w stopniu heroicznym. Co więc powiedzieć o Roncallim, który nabierał wody w usta, ilekroć angażowana była nieomylność papieska 19 czy o beatyfikacji kard. Ferrari, abpa Mediolanu, któremu tak brakowało gorliwości w opieraniu się modernizmowi na terenie jego diecezji, że sam św. Pius X musiał interweniować i przywoływać go do porządku? Jest faktem powszechnie znanym, że kard. Ferrari, którego duma została urażona, nigdy nie przyznał, że modernizm kwitł w jego diecezji, a nawet w jego własnym seminarium. Publicznie bronił gazet skażonych modernizmem, posunął się nawet do zakwestionowania decyzji św. Piusa X w obecności swych seminarzystów  20.

Te procesy kanonizacyjne stanowią realny problem, kiedy rozważy się doktrynalną ortodoksję ich podmiotów.

Uchybienia proceduralne. Można je wykazać na dwa sposoby: poprzez przeanalizowanie zmian wprowadzonych do samej procedury kanonizacyjnej, lub przez podanie autentycznych przykładów zauważonych nieprawidłowości. Na przykład cud przypisywany Matce Teresie  21 wywołał burzę kontrowersji w społeczności lekarzy w Indiach – twierdzili oni, że nowotwór złośliwy Moniki Bera był leczony w szpitalu. Jeśli tak było, nie ma możliwości ogłoszenia uzdrowienia, nawet jeśli powrót do zdrowia jest bardzo nagły, procedura kanonizacyjna wyklucza bowiem uznanie za cudowne przypadki wyzdrowień osób, które poddały się kuracji lekarskiej. Ponadto, nawet jeśli rzeczywiście miał miejsce cud, nie jest jasne, czy może być on przypisany wstawiennictwu Matki Teresy, gdyż na krótko przed wyzdrowieniem pacjentka dotykana była Cudownym Medalikiem  22.

Co można powiedzieć o tak zwanych heroicznych cnotach Jana XXIII? Swego czasu zarówno ze strony progresistów jak i tradycjonalistów można było usłyszeć ostrzeżenia, by Kongregacja Kanonizacji nie myliła heroicznej cnoty miłości z „dobrotliwością”, wynikającą z naturalnej wyrozumiałości, a niekiedy nawet ze słabości. Odsyłamy tu czytelnika do obszernych studiów na ten temat, kończących się wspólnym wnioskiem: w przypadku Jana XXIII wydaje się niemożliwym mówić o heroiczności cnót 23.

WNIOSKI

Czym jest „świętość” dla Kościoła Vaticanum II? Jest to kwestia kluczowa dla problemu nowych kanonizacji. Aspekty, które zbadaliśmy, wskazują na nadanie temu pojęciu całkowicie nowego znaczenia. Upowszechniło się ono do tego stopnia, że rozumienie, na czym naprawdę polega świętość, zanika powoli wśród katolickiego ludu, a również wśród duchowieństwa świeckiego i zakonnego. Masowe porzucanie kapłaństwa i życia zakonnego po Vaticanum II jest tego doskonałym dowodem.

Intencja papieża ma decydujące znaczenie dla nieomylności jego orzeczeń. W jakiej mierze Jan Paweł II chciał dokonać prawdziwych kanonizacji, noszących znamiona nieomylności? Liczne fragmenty przemówień i homilii papieskich zdają się wskazywać, że jego intencja różniła się od intencji poprzedników.

Biorąc pod uwagę obecny chaos, proste zbadanie faktów nie może być wystarczające dla określenia intencji papieża. Jeśli jednak spojrzy się na całość jego działalności, trzeba stwierdzić, że zawsze był on niechętny angażowaniu nieomylności (vide sprawa dokumentu zakazującego wyświęcania kobiet na kapłanów). W jaki sposób można obligować wiernych do oddawania czci równocześnie o. Pio i msgr de Balaguer? Ten ostatni popierał i w pewnych dziedzinach wyprzedzał reformy soboru, fatalnego w skutkach dla Kościoła, a pierwszy zdecydowanie je odrzucał  24. Przez zwołanie soboru Jan XXIII wprowadził do Kościoła z wielką pompą liberalizm i modernizm; Pius IX natomiast nieugięcie je potępiał.

Nie podajemy w wątpliwość heroizmu cnót pewnych osób kanonizowanych przez Jana Pawła II. Konieczne jest jednak upewnienie się, za pomocą tradycyjnych procedur, że byli oni świątobliwi i osiągnęli nadzwyczajny stopień łaski i cnoty. Duchowość, w której uświęcił się o. Pio, jest najbardziej radykalnym przeciwieństwem nowej Mszy Pawła VI  25. Fakt, że został on kanonizowany podczas nowej Mszy, prowadzi do dezorientacji wśród wiernych.

Wykorzystywanie kanonizacji osób prawdziwie świątobliwych do głoszenia nowej religii jest bez wątpienia mistrzowskim posunięciem szatana 26Ω

ks. Bernard Lorber, ks. Jan M. Gleize

Za „The Angelus” styczeń 2003. Tłumaczył Tomasz Maszczyk.

PRZYPISY:

  1. M. Kubler i C. Dial, La Croix – L’Evenement, 28 marca 1991 (cyt. za: „Documentation Catholique” nr 2026, 21 kwietnia 1991.
  2. Ciekawy jest też dalszy ciąg tego kazania: „Również dziś Pan wynosi [na ołtarze] szlachetnych mężczyzn i niewiasty, promujących ten sam wzorzec jedności pomiędzy wierzącymi w Europie i na całym świecie. Jak powiedziałem 9 czerwca podczas ekumenicznej ceremonii w Uppsali: «Nie możemy zrobić wszystkiego od razu, ale musimy robić dziś co tylko możemy, w nadziei na to, co będziemy mogli robić jutro. Komisja Mieszana ds. Dialogu Katolicko-Luterańskiego również pracuje w tym kierunku, w nadziei na doprowadzenie do usunięcia przeszkód, które nadal uniemożliwiają jedność chrześcijan»”. Wyjątki z kazania wygłoszonego podczas ekumenicznej celebracji w Bazylice św. Piotra w Rzymie 5 października 1991, z okazji sześćsetlecia kanonizacji św. Brygidy Szwedzkiej, podczas nadzwyczajnego ekumenicznego wydarzenia, gromadzącego w Bazylice św. Piotra luterańskich pastorów i katolicką hierarchię. Por. „Documentation Catholique” nr 2038, 17 listopada 1991.
  3. Jan Paweł II, mowa do kardynałów Kurii Rzymskiej, 23 grudnia 1991 (cyt. za: „Documentation Catholique” nr 2043, 3 lutego 1992.
  4. Tj. martyrologium ekumenicznym.
  5. Tertio millennio adveniente, § 6.
  6. Lumen gentium, § 11.
  7. Unitatis redintegratio, § 3.
  8. Ut unum sint, § 10–11.
  9. Tertio millennio adveniente, § 37.
  10. Ut unum sint, § 84.
  11. Ibidem.
  12. Mowa pochwalna wygłoszona w obecności Jana Pawła II przez prefekta Kongregacji ds. Kanonizacji, „L’Osservatore Romano” 20–21 grudnia 1999.
  13. Wówczas właśnie doczesne szczątki zmarłego papieża wystawione zostały na placu Św. Piotra i po ceremonii przeniesione w procesji do bazyliki, gdzie wierni mogli oddawać im cześć przez kilka następnych dni.
  14. „Documentation Catholique” nr 2251, 1 lipca 2001.
  15. „Documentation Catholique” nr 2233, 1 października 2000.
  16. Y. Marsaudon, L’oecumenisme vu par un francmacon de tradition, s. 46. Co ciekawe, jedna z części rozdziału 5 nosi tytuł Śmierć świętego i mówi o… Janie XXIII.
  17. „Mnóstwo zachowanych anegdot o niestosownych zachowaniach potwierdza sąd Jana Guittona o nuncjuszu apostolskim, który był równie «bezceremonialny» jak «prostacki»” – pisał Chiron w swym artykule o Janie XXIII w „Certitudes” (nr 3), przytaczając fakty zaprawdę niezbyt budujące.
  18. Mówiąc o jego pracy w Kurii Rzymskiej na stanowisku prosekretarza Piusa XII, kard. Ruini powiedział: „Było to 35 lat niezmordowanego apostolatu, którego ślady wyryły się głęboko tak na naszym mieście, podobnie jak na historii Kościoła. Swe oddanie w służbie papiestwu realizował w dyplomacji, którą prowadził jako autentyczne dzieło miłości, ze skrupulatnością i dbałością”. Kardynał starannie przemilczał natomiast dbałość, z jaką Montini ukrywał swe stosunki z Moskwą, pomimo formalnego zakazu papieża. Ten jeden akt poważnego nieposłuszeństwa powinien wystarczyć, by wstrzymać proces beatyfikacyjny.
  19. Marsaudon, L’oecumenisme…op. cit., s. 45.
  20. Chodzi o odmowę złożenia przysięgi antymodernistycznej przez kilku seminarzystów. Interesujące szczegóły debaty odbywającej się na pierwszych stronach gazet w całych Włoszech znaleźć można wDisquisito: Conduite de saint Pie X dans la lutte contre le modernisme, „Courrier de Rome”, 2002, s. 157–218.
  21. Zostało to uznane przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych 2 października 2002.
  22. Świadectwo młodej Hinduski przytoczył S. Gaeta we włoskim tygodniku katolickim „Famiglia cristiana” z 10 października 2002.
  23. Najbardziej drobiazgowe studium zamieszczone zostało w piśmie „Tradizione cattolica” (wydawanym przez włoski dystrykt FSSPX). Inne studium wykazujące, że rzekoma dobroć Jana XXIII była w rzeczywistości jedynie brakiem roztropności, ukazało się we włoskim przeglądzie „Rassegna de Ascetica e Mistica” z III kwartału 1975 roku. Jego autorem był o. Colosio, włoski dominikanin z klasztoru San Miniato koło Pizy. Artykuł ten został przetłumaczony na francuski i opublikowany w „Sel de la terre” nr 42. Należy też wspomnieć o rzeczowym artykule, który ukazał się w przeglądzie „Certitudes” nr 3 pod tytułem: Jean XXIII: La beatification malheureuse.
  24. W roku 1966 Generał kapucynów prosił o. Pio: „Ojcze, chciałbym polecić ojca modlitwom specjalną kapitułę naszego zakonu zwołaną w sprawie nowych konstytucji (…). Zaledwie wymówił słowa «specjalna kapituła», kiedy o. Pio uczynił gwałtowny gest i wykrzyknął: «Wszystko to jedynie destrukcyjny nonsens!». (…) Kilka tygodni później, kiedy papież miał przyjąć na audiencji delegatów kapituły kapucynów, o. Pio pisał do Pawła VI: «Błagam Chrystusa Pana, aby [kapucyni] kontynuowali swą tradycję życia pełnego powagi i surowości oraz ewangelicznego ubóstwa, przestrzegając reguły i konstytucji». Kiedy ogłoszone zostały nowe konstytucje, o. Pio zareagował w podobnie wybuchowy sposób: «Co próbujecie zrobić w Rzymie? Co knujecie? Chcecie zmienić nawet regułę św. Franciszka!»” (za o. Jean OFM, List do przyjaciół św. Franciszka nr 17, 2 lutego 1999).
  25. Por. Rewolucja liturgiczna, Te Deum, Warszawa 2003.
  26. Przytaczamy słowa biskupów meksykańskich, wyjaśniające znaczenie kanonizacji Juana Diego przez Jana Pawła II: „Kanonizacja ta ukazuje w równej mierze namacalną, opatrznościową miłość tak Kościoła jak i papieża, dla ludności rdzennej [Meksyku] i jest kolejnym wyrazem zdecydowanego sprzeciwu wobec niesprawiedliwości, przemocy i nadużyć, których padała ona ofiarą przez stulecia (…). Poprzez tę kanonizację papież zachęca ludność rdzenną Meksyku i całej Ameryki do zachowania zdrowej dumy z kultury ich przodków oraz wspiera ich słuszne aspiracje i sprawiedliwe żądania. Życie Juana Diego musi stać się nowym bodźcem dla budowania narodu meksykańskiego: narodu akceptującego swe korzenie, swoją historię i swe wartości, narodu, którego rozwój byłby oparty na poszanowaniu godności osoby ludzkiej, uznawanej w całej jej integralności, narodu, w którym panować powinna różnorodność w jedności, narodu, w którym prawa nie tylko zabezpieczałyby podstawy życia społecznego, ale również zapewniały sprawiedliwość i solidaryzm, narodu, w którym broniono by godności najbardziej bezbronnych”. Za: „Documentation Catholique” nr 2276, 15 września 2002.

Za: «Zawsze wierni» nr 4/2006 (83) , «Zawsze wierni» nr 5/2006 (84)

Komentarze 24 to “Problem kanonizacji dokonanych przez Jana Pawła II (cz. 2/2)”

  1. jowram said

    Laudetur Iesus Christus

    Wszedłem przed chwilą na stronę KNO, przeczytałem „kazanie ojca Kolbego na dzień judaizmu” i stwierdziłem, że muszę się z Wami czymś podzielić. Jutro w naszym seminarium dzień judaizmu. Wieczorem w kaplicy seminaryjnej „nabożeństwo”, wraz z zaproszonym rabinem i profesorem z Uniwersytetu Gdańskiego. Otóż najbardziej „interesujące” jest to jak wg naszego rektora ma wyglądać to nabożeństwo:
    -nie rozpocznie się, ani się nie zakończy znakiem krzyża, wszak to obraza dla żydów
    -nie będzie w nim wymienienia drugiej i trzeciej Osoby Trójcy Świętej, przecież to obraza dla żydów
    -na końcu błogosławieństwo Aaronowe, oczywiście bez znaku krzyża i formuły Trynitarnej
    a najlepsze jest to, że… rektor chciał by ZAKRYĆ KRZYŻ Z WIZERUNKIEM CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO!!!!!!!!!!!!!!!!! (wersję z odkręceniem krzyża ze ściany zarzucił na początku…) bo to oczywiście obraża żydów. Klerycy zapowiedzieli, że nie mają odpowiedniego materiału by to zrobić, ale rektor zaraz uspokoił, że w przyszłym roku już na pewno takowy się znajdzie.

    Bardzo proszę Pana o modlitwę w intencji wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu, za zniewagi, które jutro podczas tej „para (pożal się Boże) liturgii” będą miały miejsce. (…) Jak katolicki kapłan, dr habilitowany biblistyki, może w ogóle pomyśleć, by zakryć krzyż, w obawie „by nie urazić żydów” krzyż , za który tysiące wyznawców Chrystusa przelewało i przelewa dalej swoją krew. Ręce opadają, płakać się chce…

    pozdrawiam, In Christo

  2. Krzysztof M said

    Ad. 1

    Tak sobie myślę… Może nadstawić drugi policzek? Wszak Kościół tegoż uczył, także mnie, przez lata…

  3. Isreal said

    ad2 i 1
    a potem trzeci i czwarty……
    do skutku, aż nas „spoliczkują” na śmierć

  4. Realista said

    Najsmutniejsze to jest to, ze np. rzekomo patriotyczna Wirtualna Polonia cigle ma JPII na swojej witrynie.

    Pisalem tam wiele lat temu i wiele razy kim jest JPII ale natychmiast moje komentarze byly likwidowane, a ja bylem wyrzucany z witryny.

    Jaki jest prawdziwy cel Wirtualnej Poloni i Kulinskiego mozna tylko spekulowac, ale w pewnej mierze wlasnie dzieki takim witrynom dzialajacym jak zydowskie tuby mamy kanonizacje heretykow oraz dnie judaizmu w Kosciele Katolickim.

  5. Tylko patrzeć, a Chazar-żydowskie zakłamańce ogłoszą, że JP II był nie tylko „świętym”, ale nawet, że był MĘCZENNIKIEM!!!!!!

    W diecezji rzeszowskiej mamy takiego „świętego” „męczennika komunizmu” – Wł. Findysza. Ten chazar-żydowski biedaczyna umarł na raka i pewnie mu na myśl nie przyszło, że po takiej śmierci zrobią z niego nie tylko „MĘCZENNIKA KOMUNIZMU”, ale nawet na jego grobie – postawią typowe żydowskie macewy.

    Co oni jeszcze nie wymyślą ….

  6. Marucha said

    Pan się zdziwi, ale taka propozycja już padła, i to bodajże w dniu śmierci lub nazajutrz po śmierci Jana Pawła II.
    Np. http://www.kosciol.pl/article.php?story=20050826045347572

  7. Jeszcze Polska nie zginela said

    Uzupelnienie informacji:
    Jan 23 byl masonem i zwolennikiem komunistycznego ZSRR.
    Przypisywanie swietosci lub rzekomych dzialan Ducha Swietego „zjazdowi czarownic” jakim byl Sobor Watykanski II jest szyderstwem z wiary katolickiej i katolikow.
    Glowna role na SW2 odgrywal sekretarz stanu Watykanu kard.A.Bea, hiszpanski zyd (marrano) i czlonek zydo-masonskiej B’nai B’rith i tak wygladal „duch” zydo-masonskiego Soboru Watykanskiego II.
    Papiez Pius X za czasow swojego pontyfikatu (1903-1914) zauwazyl ruchy masonskie i libertynskie w Kosciele i intuicja go nie zawiodla, poniewaz w 1897r odbyl sie Swiatowy Zjazd Syjonistow z Bazylei (Szwajcaria), ktoremu przewodniczyl wegierski zyd T.Hertzel, ktoremu przypisywane jest autorstwo „Protokolow Medrcow Syjonu” z 1901r.
    W planie syjonistow bylo rozpetanie rewolucji i wojen, ktore mialy przyniesc zydom wladze i kontrole nad gojami i panstwami oraz infiltracja i przejecie Watykanu oraz zniszczenie kosciola.
    W 1936r na lamach londynskiej gazety „Catholic Gazette” ukazal sie artykul pt.”Zydowskie zagrozenie a Kosciol katolicki”, w ktorej byly podane informacje z przemowien podczas tajnego spotkania syjonistow w Paryzu – patrz artykul na stronie:
    http://forum.suwerennosc.com/viewtopic.php?f=35&t=436&sid=6abebe4ce07d71b33186dff3940798ee
    To jest dowod, ze zydowski spisek przeciw Kosciolowi katolickiemu to fakt.

    Kolejna sprawa to:
    Beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II 1 maja 2011 r.
    http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110115&typ=be&id=be01.txt
    Dzien „beatyfikacji” zyda Wojtyly-Katza nie jest przypadkowy, poniewaz oddal on wielkie przyslugi ZYDOM, MASONOM I LIBERTYNOM.
    1 maja nie jest swietem koscielnym, ale MASONSKIM i KOMUNISTYCZNYM.
    1 maja 1776r powstal zakon masonski Iluminatow, ktorego zalozycielem byl niemiecki zyd A.Weishaupt.
    Zydo-komunisci czcili rocznice ateizmu i komunizmu 1 maja jako „swieto pracy”.
    „Beatyfikacja” Judasza z Watykanu, ktory wraz z zydomasonami z B’nai B’rith oraz masonami i libertynami zagniezdzonymi w KK doprowadzil do likwidacji dogmatow wiary katolickiej opartych na teologii Sw.Tomasza z Akwinu jakie obowiazywaly przez 9 wiekow w KK jest szyderstwem z Katolikow i Katolicyzmu, ktory zyd Wojtyla-Katz (JP2) przerabial na JUDEO-LIBERTYNIZM z domieszka SZAMANIZMU w czasie swojego pontyfikatu – patrz EKUMENIZM i wymieszanie wszystkich wyznan w jednym kotle, w celu stworzenia kosciola globalnego, zgodnie z programem NWO (Nowego Porzadku Swiata).

    Toronto, Kanada.

  8. Jeszcze Polska nie zginela said

    Ad4 – Realista
    Moje wypowiedzi tez byly usuwane z WP, ktora nazwalem „Wirtualna judeo-Polonia”.
    Wycinanki policjantow z Wirtualnej judeo-Polonii – strona:
    http://forum.suwerennosc.com/viewtopic.php?f=35&t=502

    Przypuszczam, ze strone WP prowadzi polskojezyczny zyd.

  9. Realista said

    Re 5 & 6

    Oczywiscie, ze JPII byl meczennikiem.

    Przeciez przez cale jego zycie byl meczony przez goji.

    :-))))))))))))))))) – admin

  10. 166 bojkot TVN said

    9/
    I sam sie na siebie zamachnął, żeby potem łatwiej było go wybeatyfikować!
    to sarkazm oczywiście
    Nie wiem, czy komuś rozum nagle przestaje funkcjonować? Czy nagle zamiast uczciwe rozważania za i przeciw, wielu jak stado baranów rozważa tylko „przeciw” jakby w odpowiedzi na tylko „za”.
    Czy wszystko co zrobił JPII było złe???
    To nie on zrobił ze Stasia arcybiskupa!
    To nie on wstawiał nam ocet na półki z stanie wojennym, to nie on wybrał Jaruzela na prezydenta, to nie on wprowdził stan wojenny! To nie on rozwalił kilka wojskowych samolotów ministrowi Klichowi! Czy to on wprowadził lichwe bankową w Polsce? Czy on w ogóle miał świadomość co sie dzieje, stary i zamknięty w złotej klatce?

    Ludzie! To był człowiek, który jak każdy zasługuje na uczciwą ocenę! Trzeba udowodnić mu zarzucane czyny. I sprawiedliwie rozważyć winy i zasługi.

  11. Marucha said

    Jan Paweł II bronił świętości rodziny i małżeństwa oraz prawa do życia nienarodzonych.
    I to jest jego zasługą.

    Natomiast namawianie Polaków do wejścia do Unii, co pozbawiło Polskę suwerenności oraz uniemożliwiło jakiekolwiek sensowne reformy dla dobra państwa, a także naraziło na import wszelkich zboczeń – to już całkiem insza inszość.

    Surowa krytyka Jana Pawła II bierze się również z rozczarowania, z zawodu jaki nam sprawił. Nigdy nie ujął się za prześladowaną przez Żydów Polską. Nigdy nie potępił najobrzydliwszych oszczerstw rzucanych na nasz naród. I iluż kryptożydów mianował na kardynałów…

  12. Realista said

    re 10 &11

    JPII najwieksza zasluga bylo, ze byl bardzo religijny i pobozny.

    Jak widzial jakiegos bozka, posazek czy sciane do sie zaraz do nich modlil. Mial bardzo goraca chec modlitwy do wszystkiego co mu pdetkneli. Prawdziwy pobozny i religijny papiez.

    Mało się nie posmarkałem ze śmiechu :-)))) – admin

  13. Aleksander said

    A gdybyśmy tak, cofnęli się w wyobraźni do roku 1999 (Wadowice, „kremówki”), lub 2002 (ostatnia wizyta JP II w Polsce). Doskonale wiemy jaki wpływ miał na Polaków Jan Paweł II, jest przecież „największym autorytetem” nawet dla tych, którzy nie mają bladego pojęcia o jego nauczaniu. Wyobraźmy sobie, że podczas wizyty w sejmie, na oczach wszystkich Polaków, papież przestrzega przed Unią Europejską. Mówi o jej masońskich korzeniach i żydo-niemieckiej dominacji. Mówi o szatańskich pułapkach w ustawodawstwie UE, o jej fałszywej ideologii wrogiej Chrystusowi i jego uczniom, a nawet kategorycznie zabrania jakiegokolwiek podporządkowywania się jej prawom, ograniczania suwerenności RP na rzecz UE. Wyobraźmy sobie… Czy po takich słowach, Polska wyglądała by dzisiaj tak jak wygląda? Tego nie wiemy, natomiast z całą pewnością możemy stwierdzić, że wielu wzięło by sobie to do serca, może coś dobrego by z tego wynikło. Ale zejdźmy na ziemię! 😉 Zamiast tego, z ust papieża Polaka, usłyszeliśmy:
    „Polska ma pełne prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, zwłaszcza Europy. Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską. Doświadczenia dziejowe, jakie posiada Naród polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie.”
    I za to właśnie mam największy żal do Jana Pawła II.

  14. PolakAlePrzedeWszystkimKatolik said

    Ad. 12) Mogłeś od razu napisać: „śmiechłem jak pojebany” XD … A tak à propos: zainteresujcie się stroną karachan.org/b. Myślę że tam wasze poglądy o JP2 mogłyby wzbudzić ogólne zainteresowanie i szczerą „atencję”. Na pewno znajdziecie tam wiernych słuchaczy …

    Ad. 13) A może drogi Aleksandrze, popatrzyłbyś nieco szerzej na „funkcję” JP2 jako głowy Kościoła Katolickiego? Czy zauważyłeś, że nie był On ani naszym premierem, ani prezydentem? Tak, owszem – był naszym rodakiem ale od objęcia pontyfikatu, stał się też głową Kościoła. A co do jego wpływu na „wepchnięcie” Polski w szpony komunistycznej UE, pomyśl może tak: może UE nie jest nam potrzebna ale może UE potrzebuje nas? Może z racji swojej funkcji i szerszego punktu widzenia, JP2 to dostrzegał i upatrywał w tym nadziej dla Europy. Jeszcze nie wszytko stracone a UE jako sztuczny twór i tak się nie utrzyma długo. Nie plujcie na jeden, z naszych największych autorytetów, bo czyż macie lepszy? Czym że jest „Polskość”, czym „Ojczyzna” wobec Królestwa Niebieskiego? – To chyba do was już nie dociera? Myślicie już jak żydzi – w kategoriach czysto materialnych i szeroko pojętego „narodowego dobra”, niczym żyd, skrupulatnie zliczając bilans narodowych zysków i strat. Myśli macie już zatrute a od żydów różni was religia, kolor flagi i kuchnia i … możliwości. Jedyna rzecz która może utrzymać ten naród to religia i przywiązanie do tradycji a szkalując w tym momencie JP2 osłabiacie najsilniejszy fundament tego narodu, a o Kościele nie wspominawszy.

    Jasne, że Unia nas potrzebuje. Do ostatecznego rozgrabienia – admin

  15. Autor tekstu: Mariusz Agnosiewicz

    Papież JP II:
    Masowo produkował nowych świętych. Liczby mówią same za siebie: w latach 1000-1980 kanonizowano ok. 420 osób, Jan Paweł II w czasie 20 lat swojego pontyfikatu kanonizował ok. 480 osób!

    Nie protestował przeciwko rozniecaniu wokół jego osoby bałwochwalczego kultu (O. Stanisław Musiał, jezuita, zapytany o polską pomnikomanię papieską, odparł: „To mnie też przeraża”), nazywaniem go Ojcem Świętym, Świątobliwością itp. podczas gdy Jezus, który ma być jakoby założycielem chrześcijańskiego Kościoła, tego surowo zabraniał: „Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec, Ten jest w niebie” (Mt 23, 9).

    Jak powiadają krytycy poczynań papieża, ostatnia nadzieja na demokratyzację władzy kościelnej w europejskich Kościołach katolickich zniknęła po zakończeniu 23. konferencji episkopatów Europy po Ural, 14 grudnia 1991 r., kiedy to z inicjatywy papieża zniesiono m.in. Radę Europejskich Konferencji Episkopatów, która zastąpiona została nową „radą” w której wszelka władza należała do papieża. [ 9 ]

    Jan Paweł II nie tylko nie zdobył się na decentralizację władzy kościelnej, lecz robił wszystko aby umacniać centralizm i absolutyzm. Ogłosił na przykład, że przepisy kanoniczne są rozkazami Boga. Częstokroć wzmacniał tradycję zrównywania papieskich decyzji z mocą samej Biblii. Tak uczynił 12 listopada 1988, kiedy w czasie kongresu dotyczącego teologii etycznej Opus Dei, ogłosił, że poglądy etyczne zawarte w encyklice Humanae vitae staną się od tej chwili częścią doktryny katolickiej. Etyka encykliki została zrównana z takimi naukami Biblii jak zmartwychwstanie czy odkupieńcza śmierć Jezusa.

    Doprowadził do granic absurdu kult bogini Maryi.

    więcej na str.
    http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,325

  16. LaReine ...n'est pas? said

    Re:nr 8.
    Wspolczuwam Panu. Mnie tez Kulinski wyrzucil byl…zablokowal wszystkie komputery z ktorych pisalam(w Toronto), glownie za krytyke JPII…i zydo-masonerii tak szkodzacej calemu SWIATU a szczegolnie unicestwiajacych Zachodnia Cywilizacje.
    To panisko jest wyjatkowo zlosliwe i msciwe!
    Ouch!
    Cheers!

  17. aga said

    ad.11
    Jan Paweł II bronił świętości rodziny i małżeństwa oraz prawa do życia nienarodzonych.

    tak ,bronił tak wiarygodnie,ze do Papamobile bezprecedensowo zaprosił akurat najsłynniejszych w Polsce propagatorów aborcji czyli Kwasniewskich…
    Wszystkie jego ” dobre” uczynki zatrute sa jakimś złem.

  18. Marucha said

    Re 15:
    Powoływanie się na antyklerykalny portal „Racjonalista” nie jest tu mile widziane. Mamy wobec Jana Pawła II wiele zastrzeżeń, ale nie musimy tu czytać bredni o „bogince Maryi”, której kult jest rozpowszechniony również w prawosławiu.

  19. Brat Dioskur said

    Kanonizacja Jana Pawla II ma zupelnie inny wymiar!Zostala wyhamowana w okresie generalnego ataku na Kosciol i chyba wszyscy pamietaja jeszcze niedawne oskarzenia KK o masowa pedofilie. Jak mozna bylo kanonizowac glowe tego samego Kosciola ,ktory ukazywano w tak negatywnym swietle ,dlatego z kanonizacja sie wstrzymano.Teraz obowiazuje pismakow generalna zasada ,jak o Kosciele to zawsze zle!…podobnie jak z Giertychem.

  20. Re 18 Marucha
    Milsze wielu ludziom stały się zwierzęta niż inni ludzie.
    Zwierzaki są pięknie stworzone przez Stwórcę.
    Przeciwnie do ludzi.

    Oto czas Apokalipsy.

  21. Marucha said

    Czy ja wiem?
    Mnie się nie podobają stonogi, diabły tasmańskie i komary 🙂

  22. vendaval said

    Jakos cicho tu o publicznym
    slinieniu wielgachnego koranu przez Jana Pawla II w Watykanie w maju 1999 roku:
    http://www.traditioninaction.org/RevolutionPhotos/A055rcKoran

  23. Inkwizytor said

    Re: 22

    Wcale nie cicho ) Było o tym pisane w gajówce wielokrotnie o innych formach apostazji również

  24. Marucha said

    Re 22:
    Nowym osobom polecam zapoznanie się z archiwum gajówki, zanim zaczną wypowiadać osądy na temat o czym tu cicho.

Sorry, the comment form is closed at this time.