Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Jabo o O tych, którzy się na niemieck…
  NyndrO o Wolne tematy (09 – …
  Zenon_K o Wolne tematy (09 – …
  Crestone o O tych, którzy się na niemieck…
  Mietek o O tych, którzy się na niemieck…
  Crestone o Rosyjska agencja regulacyjna z…
  CBA o Wolne tematy (09 – …
  Ja o Liczba urodzeń w Polsce najmni…
  Jabo o Nie chcą umierać za pomniki…
  Mietek o O tych, którzy się na niemieck…
  UZA o Nie chcą umierać za pomniki…
  plausi o Nowa ustawa psychiatryczna. Ka…
  Listwa o Nowa ustawa psychiatryczna. Ka…
  Liwiusz o Rosyjska agencja regulacyjna z…
  prostopopolsku o Nie chcą umierać za pomniki…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Orban liderem Europy Środkowej

Posted by Marucha w dniu 2011-01-23 (Niedziela)

Przed połączonymi komisjami spraw zagranicznych i do spraw UE w Sejmie, ambasador Węgier Robert Kiss zaprezentował priorytety prezydencji tego kraju w Radzie UE. Stało się to następnego dnia po tym jak takiej samej prezentacji dokonał premier Viktor Orban na forum Parlamentu Europejskiego.

Nie było to tylko rutynowe wydarzenie, jakie ma miejsce co pół roku przy obejmowaniu przewodnictwa przez kolejne państwo członkowskie. Tym razem zainteresowanie było większe. I to nie tylko ze względu na oskarżenia padające z różnych, ale wpływowych kręgów, o ograniczanie przez prawicowy rząd wolności słowa. I nie tylko ze względu na skargę do Komisji Europejskiej grupy kilkunastu potężnych koncernów, głównie niemieckich, na obciążenie ich przez rząd w Budapeszcie nowym podatkiem kryzysowym. Ale przede wszystkim dlatego, że V.Orban zaproponował nową, odmienną od tej zalecanej przez międzynarodowe instytucje finansowe, politykę wychodzenia z kryzysu oraz nakreślił perspektywę innej roli państw Europy Środkowej w UE.

Powszechnie forsowaną receptą walki z kryzysem i nadmiernym zadłużeniem budżetów państw są cięcia wydatków publicznych i podnoszenie podatków. Takie podejście forsuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i Komisja Europejska. Na tym schemacie oparte są programy naprawcze prawie we wszystkich krajach europejskich, od Wlk. Brytanii po Grecję, także w Polsce, i w tym kierunku obmyśla się dalsze działania. Czyli mówiąc inaczej kosztami wychodzenia z kryzysu obarcza się zwykłych ludzi, gospodarstwa domowe i małe firmy. Bez większego uszczerbku dla tych, którzy ten kryzys wywołali, czyli ponadnarodowych wielkich korporacji.

Inne podejście zaproponował i zaczął wdrażać na Węgrzech V.Orban. Podziękował za dalsze kredyty MFW i wiążące się z nimi zobowiązania w zakresie polityki gospodarczej. Oświadczył, że Węgry poradzą sobie same. Przeprowadził reformę podatkową. Wprowadził nowy podatek kryzysowy, którym obarczył tylko kilka najbardziej dochodowych branż: energetyczną, telekomunikacyjną, finansową i handel wielko powierzchniowy (hipermarkety). A w tych sektorach tylko największe przedsiębiorstwa. Tak się składa, że na skutek wcześniejszych prywatyzacji dotyczy to prawie wyłącznie zagranicznych koncernów. Podatek jest liczony od obrotu, a więc nie można się od niego wymigać manipulując kosztami, co międzynarodowe korporacje działając w wielu krajach mają opanowane do perfekcji. Z tego tytułu do budżetu ma wpłynąć ok. 1,2 mld euro rocznie.

Pieniądze te mają uzupełnić ubytek powstały na skutek znacznej obniżki innych podatków. Został wprowadzony podatek liniowy dla zwykłych obywateli z jednolitą stawką 16 proc. Zastąpił on dotychczasowy model progresywny, analogiczny do obowiązującego w Polsce, z najniższą stawką 19 proc. A więc ulga dla gospodarstw domowych jest znaczna. Zdecydowanie, bo prawie o połowę, obniżono też podatek dochodowy od małych i średnich przedsiębiorstw – z 19 do 10 proc. Obniżka dotyczy tylko tych podmiotów, których roczne obroty nie przekraczają 1,5 mln euro.

Orban obciążył dodatkowymi kosztami bogate koncerny zagraniczne, a postawił na rozwój rodzimych małych przedsiębiorstw. Mniejsze podatki dochodowe dla ludności mają pobudzić konsumpcję wewnętrzną i dać impuls dla gospodarki. A to z kolei powinno zaowocować większymi wpływami do budżetu z tytułu podatku VAT i innych. Ta polityka spotkała się wręcz ze społecznym aplauzem. Ostatnie sondaże pokazują poparcie dla rządzącej partii Fidesz na poziomie 72 proc.

To inne podejście do polityki gospodarczej znalazło swój wyraz w priorytetach węgierskiej prezydencji. Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw zostało zaprezentowane jako podstawa budowania potęgi gospodarczej Europy.

Rząd w Budapeszcie przeprowadził całkowitą likwidację OFE, które działały tam w sposób analogiczny do Polski, czyli były łatwym łupem dla międzynarodowych korporacji finansowych. Pieniędzy tam zgromadzonych, ok. 10,5 mld euro, nie wprowadził jednak wprost do budżetu, ale utworzył państwowy fundusz. Połowa pieniędzy stanowi zabezpieczenie dla płynnych wypłat bieżących emerytur, a druga połowa ma służyć rządowym inwestycjom. M.in. chce się odkupić od kapitału rosyjskiego 22 proc. udziałów w koncernie paliwowo-energetycznym MOL.

W swoim wystąpieniu ambasador Węgier wyraźnie zaznaczył, że przyszedł czas, aby nowe kraje członkowskie przestać tak traktować, że podział na „starych” w domyśle doświadczonych i przewodzących oraz „nowych” w domyśle uczących się, członków UE jest przeżytkiem. Wszyscy powinni mieć równe prawa.

Wydaje się, że V.Orban właściwie odczytuje wyzwania współczesności. Największym zagrożeniem nie jest ograniczenie wolności słowa, ale wolności gospodarczej ze strony wielkich koncernów, które kupują sobie politykę i media. W ten sposób wolności obywatelskie i narodowe podporządkowują swoim interesom. W okresie przygotowania do wejścia do UE i pierwszych lat członkostwa gospodarki krajów Europy Środkowej zostały zdominowane przez korporacje zachodnie, głównie z Niemiec i Francji. Było to zjawisko nowego, współczesnego neokolonializmu kapitałowo-gospodarczego.

Premier Węgier przez to, że potrafił to dostrzec, zaproponować inne działanie i sformułować nowe postulaty wyrósł na lidera zmian. Nie wiadomo czy mu się uda, ale ponieważ jest to próba wybicia Europy Środkowej na niepodległość, powinien dostać zdecydowane poparcie wszystkich krajów z tego rejonu, w tym Polski. Leży to bowiem w naszym żywotnym interesie.

Na tym tle widać jak szkodliwy był atak Anny Applebaum, żony ministra Radosława Sikorskiego, dyskredytujący V. Orbana w oczach opinii światowej. Dlatego tym bardziej jednoznacznie polski rząd powinien udzielać węgierskiej prezydencji poparcia i zastanowić się nad przyjęciem tej strategii nad Wisłą.

Bogusław Kowalski
http://mercurius.myslpolska.pl

Komentarzy 8 do “Orban liderem Europy Środkowej”

 1. Tomek Kolejarz said

  Chyba czas najwyższy wziąć z naszych bratanków przykład, ale u nas władzę sprawują tacy, co spodnie noszą tylko od parady, więc przez tę bandę ciot widoków na lepsze jutro na razie brak.

 2. Zbigniew Koziol said

  No to ciekaw jestem bardzo, jakie byly reakcje na owo wystapienie przed komisjami spraw zagranicznych i do spraw UE w Sejmie. A co prasa w Polsce?

  Co ciekawe, bardzo malo jest krajow z podatkiem liniowym. Zdaje sie ktores z nadbaltyckich, chyba Estonia. Rosja tez ma podatek liniowy, de facto Scisle to mieszany, liniowo-progresywny. Ale prog podatkowy dla podatku progresywnego jest na tyle wysoki, ze znakomitej wiekszosci nie dotyczy.

 3. Czytelnik said

  „Dlatego tym bardziej jednoznacznie polski rząd powinien udzielać węgierskiej prezydencji poparcia i zastanowić się nad przyjęciem tej strategii nad Wisłą.”

  Panie Kowalski, czy ma pan nadzieje ze ktos przytomny wezmie to zdanie na powaznie?
  Jaki polski rzad? Gdzie on jest i kto w nim ma nasladowac Wegrow?
  Czysta kpina z czytelnika.

 4. Shakespear said

  Plakac sie chce myslac ze takich ludzi w Polskiej polityce NIE MA 😦

  „Balcerowicz: Ciąć wydatki socjalne i ulgi”

  http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/318607,balcerowicz-ciac-wydatki-socjalne-i-ulgi.html

 5. W Lubiński said

  Pierwszy krok we właściwym kierunku. Lepiej byłoby opuścić to zdegenerowane towarzystwo. Jeszcze lepiej nie pchać się tam w ogóle.

 6. Wpływ hipermarketów na rynek pracy:

  http://korwin-mikke.pl/forum/read.php?6,4632,page=1

  A w Polsce biedni zapłacą za wszystkie fanaberie naszych polityków w raz z pozbawieniem praw rodzicielskich:

  http://www.wykop.pl/link/597443/sa-ubodzy-wiec-stracili-dzieci-tak-dziala-opieka-spoleczna/

  Spór w europarlamencie między Joe Higginsem a Barozą.

  Higins zapomniał o tym, iż w europie panuje eurosocjalizm, a nie kapitalizm. Dla czego bankom nie pozwala się upaść? Jaki w tym politycy widzą interes? Z drugiej strony głupota jest brać kredyt pod pieniądze, których się nie ma.

 7. Brat Dioskur said

  O Orbanie bedzie dalej ,najpierw „brudy” krajowe.
  Najwyrazniej Spolki .z n(ieograniczona).n(ieodpowiedzialnoscia) czyli „Urz.Skarbowy-Prokuratura-Sad” robia juz bokami ,przynajmniej w sensie finansowym ,bo po „wyeksploatowaniu” rodzimych zrodel zabieraja sie juz za cudzoziemcow!Oto media holenderskie uderzyly na alarm donoszac o tym , ze pewnemu przedsiebiorcy ,ktory zapewne zachecony pamietnymi slowami Bolka iz interesy najlepiej robic w kraju zasiedlonym glupcami, udal sie do wlasnie wyzwolonej spod komunizmu Polski w celu rozkrecenia takowych …Tamze przybywszy szybko sie jednak zorientowal ,ze nie zadne interesy go czekaja ,tylko golenie i strzyzenie, wiec szybko zwinal zagle, nie zdajac sobie z tego sprawy (na swoje nieszczescie),ze ludowa sprawiedliwosc nierychliwa ,ale sprawiedliwa a jej dlugie rece zawsze i wszedzie go dosiegna!.Tak wiec dopiero po 17 latach Sp.n.n sie ocknela i wysmarowala na wspomnianego byznesmena nakaz aresztowania (tzw.ENA) z oskarzenia o uchylanie sie od zaplacenia zaleglego podatku.Szkopul w tym ,ze w czasach kiedy naiwny tulipanowiec probowal we wlasnie wyzwolonej spod komunizmu Polsce pomnozyc majatek ,podatek taki jeszcze …nie istnial!!!! No ,ale dla aktualnie grasujacych POlitykierow sTWworzenie i wprowadzanie w obieg ustaw z moca dzialania wstecz nie stwarza zadnego problemu ,wiec naliczono biedakowi pokazny domiar zapewne przy tym slusznie mniemjac ,ze skoro jestesmy juz w Unii to poloniny na ktorych pasa sie tluste owieczki znacznie sie powiekszyly i rozciagaja sie teraz od przyladka Rocca po Ryge., a jka wiadomo na wlasnym poletku „wolnoc Tomku w swoim domku”…
  Na razie potencjalny petent POlskiego „aresztu wydobywczego” sie ukrywa a w hol. mediach pojawily sie rozliczne artykuly opisujace do szpiku kosci przezarty korupcja system prawny w Polsce (czyzby czytywano stronke Atfery Prawa?) ,przy czym dostalo sie tez i miejscowej policji oraz prokuraturze za bezkrytyczne reagowanie na monity POlskich organow, chociaz zupelnie nieslusznie ,no bo skad nad pieknym, modrym Renem miano znac stara i juz wielokrotnie wyprobowana zasade prokurora Wiszinskiego mowiaca,ze : „dajcie mi czlowieka a paragraf sie znajdzie”?
  Zaczyna sie tez splawianie Orbana ,bo komisarzyca ludowa Kroes (ta ,co nam skasowala stocznie)postawila Madziarom ultimatum ,ze do 2 tygodni maja przywrocic stosunki panujace w prasie i TV do stanu zgodnego z prawodastwem unijnym , ktory to eufemizm oznacza: oddac w/w media pod kontrole wlasciwych hmmmm…organow!W razie odmowy maja nastapic odpowiednie kroki prawne co,jak sie domyslamy, moze skutkowac podwyzszeniem awaryjnosci hamulcow samochodu wegierskiego premiera albo nawet zmiana praw grawitacji , ktorym poddawany jest rzadowego samolot… ciekawe ,czy nad Balatonem tez uzywaja niezawodnych „tutek”? Nawiasem Kroes w stosunku do Orbana wykazuje niebywala determinacje,ktorej jakos jej braklo wobec Sarkýego kiedy ten skarcony za doplaty do Renaulta zaripostowal ,ze brakuje jej piatej klepki….

 8. Tekla said

  Oj,ciężko będzie Bratankom,zobaczymy jakich zdobędą sojuszników,Orban był z pierwszą wizytą po nominacji rządu w Polsce,ale napewno zrozumiał ,ze nie ma z kim rozmawiać..
  Nawet,,faszysta” Horthyi Miklos okazał się sojusznikiem Polski będąc w koalicji przeciez z Hitlerem..
  Są w duzo gorszej sytacji niz Białorus ,bo wyprzedali prawie cały majątek narodowy..

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: