Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W królestwie bełkotu czyli „Polska jest przykładem dla Chin”

Posted by Marucha w dniu 2011-01-27 (Czwartek)

„Polska jest przykładem dla Chin”

– Bez Chin nie ma globalizacji – powiedział w Gdańsku Lech Wałęsa po spotkaniu z Tienchi Martin-Liao, prezeską Niezależnego PEN Clubu Chińskiego, która jest także bliską przyjaciółką uwięzionego noblisty Liu Xiaobo.

Półgodzinne spotkanie byłego prezydenta Polski z chińską działaczką ruchu obrony praw człowieka odbyło się w jego gdańskim biurze w Zielonej Bramie.

Wałęsa powiedział dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła m.in. reform i zmian w Chinach.

– Ja powiedziałem, że nie ma globalizacji bez Chin, a Chiny mają parę rozwiązań, które, jeśliby zaproponowały światu, to nie byłoby za dobrze, np. prawa wolnościowe. I stąd musimy razem pokojowo postarać się, żeby trochę Chiny się zmieniły i świat się zmienił. Wtedy globalizacja będzie możliwa – dodał były prezydent.

Martin-Liao powiedziała, że zawsze była przekonana o tym, iż Lech Wałęsa jest wyjątkowym człowiekiem.

– Jego życie i historia Gdańska to również historia Polski i Europy. Ludzie w Chinach ciągle starają się poprawić prawa człowieka, życzylibyśmy sobie, żeby nasz kraj był w pełni demokratyczny. Polska jest dla nas wspaniałym przykładem, jak walczyć skutecznie i inteligentnie, bez użycia przemocy – podkreśliła Martin-Liao.

Zdaniem szefowej niezależnego PEN Clubu Chińskiego, na dziś nie ma żadnych szans, aby Wałęsa mógł się spotkać z przebywającym w więzieniu jej rodakiem Liu Xiaobo, który w 2010 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

– Musimy poczekać na lepsze czasy. Dziś Liu Xiaobo nie może odwiedzić nawet jego żona. Lech Wałęsa wspomniał podczas rozmowy ze mną, że był trzykrotnie zapraszany do Chin, ale stawiał warunek, że chce złożyć kwiaty na Placu Tiananmen i spotkać się z dysydentami. Rząd chiński nie zgodził się na to – powiedziała Martin-Liao, która jest także publicystką i tłumaczką.

Pochodząca z Tajwanu Martin-Liao od wielu lat mieszka na emigracji w Niemczech. Jej mąż Niemiec jest z wykształcenia sinologiem.

http://wiadomosci.onet.pl

Adminowi nawet nie chce się powyższego skomentować.

Komentarzy 5 do “W królestwie bełkotu czyli „Polska jest przykładem dla Chin””

 1. lopek said

  Póki co, une zdołały niegdyś założyć n Chińczykom komunę, gdzie podobnie jak w Rosji, wymordowano co mądrzejszych i odważnych Chińczyków. Chiny wykupują USraelskie obligację – więc idą na pasku unych! Przecież owe Chiny nigdy wspomnianych obligacji nie spieniężą w USraelu!

 2. Wojwit said

  Tą zgraną kartą, Bolkiem, une jeszcze chcą ugrać coś u Chińczyków. Może Chińczycy nie połapią się, że to przygłup, bo tłumacz nie będzie przecież wiernie przekładał słów tego ….. na mandaryński, ba może nawet będzie mieć taką opcję zabronioną.

 3. Marucha said

  Chińczycy chyba wiedzą o Wałęsie to, co powinni wiedzieć.
  Czepia się go jeszcze tzw. „demokratyczna opozycja”, „dysydenci” itd.

 4. Kapsel said

  …iż Lech Wałęsa jest wyjątkowym człowiekiem…

  Nie mamy najmniejszych wątpliwości że to prawda.

 5. Tomek Kolejarz said

  Ad 1

  No chyba kolega czegoś nie rozumie! Chińczycy jak wszystko wskazuje są o wiele sprytniejsi od wszystkich Żydów świata razem wziętych. W Chinach nie ma wpływów wiadomej mniejszości na politykę, bo Żydów tam brak, podobnie jak w tych częściach świata, gdzie w gospodarce dominują Chińczycy. Zdaje się to óne z administracji USA chodzą na pasku Chińczyków, bo kto jest w lepszej sytuacji – wierzyciel, czy dłużnik? Proszę tylko spojrzeć jak to kolejni prezydenci USA zawsze i tak są grzeczni dla przywódców Chin. Kto wie, być może po upadku USA epoka pax americana zostanie zastąpiona epoką pax sinica.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: