Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Józef Bizoń o Wolne tematy (83 – …
  NICK o Generał Surowikin radykalnie z…
  lewarek.pl o Obłażenie Agnieszki Piwar prze…
  NICK o List z Moskwy do polskich…
  Emilian58 o Izrael przyznaje się do udział…
  NICK o Generał Surowikin radykalnie z…
  Miro o List z Moskwy do polskich…
  Emilian58 o Jak chomik stał się bocianem.…
  Emilian58 o Generał Surowikin radykalnie z…
  Emilian58 o Generał Surowikin radykalnie z…
  niepostepowyoszolom o Generał Surowikin radykalnie z…
  revers o Generał Surowikin radykalnie z…
  Mietek o Kartagiński pokój Waszyngtonu…
  revers o Generał Surowikin radykalnie z…
  NICK o Dlaczego szkoły nie eduku…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

Węgierski parlament przyjął nową konstytucję

Posted by Marucha w dniu 2011-04-19 (Wtorek)

Tylko pozazdrościć – admin

Węgierskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało dziś przyjęcie nowej Konstytucji Węgier. Za przyjęciem nowej ustawy zasadniczej głosowało 262 posłów rządzącej koalicji Fidesz-KDNP. Przeciw było 44 deputowanych skrajnie prawicowego Jobbiku, a jeden poseł tej formacji wstrzymał się od głosu. Lewicowa Węgierska Partia Socjalistyczna (MSzP) i ugrupowanie zielonych Polityka Może Być Inna (LMP) zbojkotowały głosowanie.

Konstytucja ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Przedtem musi zostać podpisana przez prezydenta – związanego z Fideszem Pála Schmitta, który najprawdopodobniej nie będzie miał w tej kwestii żadnych obiekcji. Posłowie rządzącej koalicji zareagowali na wynik głosowania aplauzem. Ich zdaniem przyjęcie konstytucji jest historycznym momentem dla Węgier, który kończy proces demokratyzacji kraju, rozpoczętej w 1989 r.

Projekt nowej konstytucji budził wiele sporów na Węgrzech. Szczególnie mocno krytykowała go MSzP, której lider, Attila Mesterházy, określił proces przygotowania nowej ustawy zasadniczej jako „konstytucyjny zamach stanu”. Do krytyków projektu dołączyły także organizacje gejowskie, którym nie podoba się zawarta w nim definicja małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz brak zapisu o zakazie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. W ubiegły piątek negatywnie o projekcie wypowiedziała się także Amnesty International. Organizacja skrytykowała m.in. zapis, mówiący o ochronie ludzkiego płodu od momentu poczęcia twierdząc, że narusza on prawa kobiet.

Przychylnie o nowej konstytucji wypowiadali się za to Joseph Daul, francuski przewodniczący największej frakcji Parlamentu Europejskiego – Europejskiej Partii Ludowej, oraz ambasador USA na Węgrzech – Eleni Tsakopoulos-Kounalakis. Wg przeprowadzonych na początku kwietnia sondaży również zdecydowana większość Węgrów popierała uchwalenie konstytucji w formie proponowanej przez rząd Viktora Orbána.

Oto lista najważniejszych zmian wprowadzonych do nowej konstytucji Węgier:
– odwołanie w preambule do Boga słowami zaczerpniętymi z węgierskiego hymnu „Boże błogosław Węgrów” oraz podkreślenie pozytywnej roli chrześcijaństwa w historii Węgier
– zmiana oficjalnej nazwy państwa z „Republika Węgier” (Magyar Köztársaság) na „Węgry” (Magyarország)
– wprowadzenie większości dwóch trzecich, wymaganej do uchwalania większości ustaw w parlamencie
– wprowadzenie zapisu o odpowiedzialności, którą państwo ponosi za Węgrów żyjących za granicą
– wprowadzenie progu ograniczającego wysokość długu publicznego do 50% PKB
– wprowadzenie zapisu o forincie jako walucie państwowej
– wprowadzenie zapisu o ochronie płodu ludzkiego od momentu poczęcia
– wprowadzenie zapisu o ochronie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny

Źródła: politics.hu / sme.sk

http://wyszehrad.com/wegry/

Komentarzy 30 do “Węgierski parlament przyjął nową konstytucję”

 1. Kapsel said

  Gratuluje Węgrom…..a jednak się kręci…..

  Zobaczymy co na to odpowie historyczny bratanek Węgier ???

  Już tam pewnie „Radzio” radzi …radzi ..co odpowiedzieć.

 2. lopek said

  Czyżby węgierskojęzyczne une się zdrzemnęły – albo nie maja odwagi podskakiwać Węgrom?

 3. Franek said

  I odezwali się też Prawdziwi Finowie.

 4. aga said

  ad.3
  http://polish.ruvr.ru/2011/04/18/49122105.html

  Przeprowadzone w Finlandii wyroby do parlamentu uwieńczyły się bezprecedensowym sukcesem odniesionym przez partię „Prawdziwi Finowie”, uważaną za nacjonalistyczną. Według wstępnych danych, uzyskała ona 19 procent głosów i zwiększyła swoją reprezentację w parlamencie od 5 do 39 miejsc w porównaniu z wynikami poprzednich wyborów. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że prawicowo-konserwatywna Narodowa Partia Koalicyjna, która wygrała aktualne wybory, z trudem pokonała granicę 20 procent, a socjaldemokraci mają tyle samo głosów, co „Prawdziwi Finowie” – to można mówić o tym, że partia charyzmatycznego Timo Sojniego stała się jednym z liderów na fińskiej scenie politycznej. Sytuację analizuje komentator Piotr Iskenderow.

  Komentując wyniki wyborów, jedna z największych gazet fińskich „Aamjulechti” ukazała się pod wielkim nagłówkiem: „Rewolucja”. Ponadto, idąc za teorią i praktyką walki rewolucyjnej, można mówić, że rewolucja obecnie ma miejsce nie w jednym poszczególnym kraju – Finlandii, lecz w całej Europie Zachodniej. Austria, Niemcy, Francja, Szwecja, Belgia, Holandia, Norwegia, Szwecja – oto nie pełna bynajmniej lista państw zachodnioeuropejskich, w których radykalne nacjonalistyczne partie i organizacje konsekwentnie ugruntowują swoje pozycje.

  Co podoba się tradycyjnie konserwatywnym wyborcom europejskim w programach podobnych partii? Jest to żądanie ograniczenia przypływu do kraju obcokrajowców i zapewniania niezależności polityki wewnętrznej i zagranicznej od biurokracji z Unii Europejskiej, krytykowanie wspólnej waluty euro, priorytet narodowych wartości kulturalnych. Mapa sukcesów wyborczych partii prawicowych nader wymownie zbiega się ze schematem rozpowszechniania się po Europie fal nielegalnych migrantów z Bałkanów, z krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Brakuje jedynie Włoch, lecz niezdolność rządu Silwio Berluskoniego do uregulowania sytuacji, związanej z przybyciem ponad 20 tysięcy uchodźców z Tunezji, pozwala na zapowiadanie wzrostu nastrojów nacjonalistycznych również w tym kraju

  Wypada przypomnieć, że w lutym 2010 roku ostry kryzys wynikł nawet w Belgii, gdzie na zarządzenie losu znajduje się siedziba Unii Europejskiej. Albańczycy Z Bałkanów, którzy przybyli do Brukseli w sposób masowy i dobrze zorganizowany, zablokowali instytucje państwowe, domagając się od rządu azylu, mieszkań, pracy i zasiłków pieniężnych. Ówczesny premier Belgii Iw Leterm wezwał władze Unii Europejskiej do „ograniczania zgubnych konsekwencji liberalizacji europejskiego reżimu wizowego”. Do tego jednak nie doszło. A uchodźcy obecnie pomyślnie stosują tak zwaną zasadę „karuzeli”: otrzymując zasiłek w jednym z krajów unijnych, przenoszą się do innego i powtarzają proceder. Nie przypadkowo ekspert z Instytutu Europy Rosyjskiej Akademii Nauk Nikołaj Kawiesznikow w rozmowie z „Głosem Rosji” specjalnie zwrócił uwagę właśnie na problem imigrantów, traktując go jako główną przyczynę nasilenia tendencji wzrostu nacjonalizmu w Europie w dobie obecnej.

  „W ostatnich latach w polityce europejskiej sprawą oczywistą jest nasilenie wpływów partii nacjonalistycznych. Główną przyczyną tego jest reakcja społeczeństwa na znaczną liczbę mieszkających w Europie imigrantów z krajów nieeuropejskich, imigrantów o pozaeuropejskiej kulturze, przyzwyczajeniach i trybie życia, różniących się bardzo od przyzwyczajeń przeciętnego Europejczyka. Większość imigrantów nawet w drugim pokoleniu nie integruje się bynajmniej ze społeczeństwem europejskim, a jeśli się integruje, to w bardzo małym stopniu.”

  W ostatnim czasie do żądania ograniczenia przypływu uchodźców i nielegalnych imigrantów dochodzi niechęć podatników europejskich do finansowania kolejnej tonącej gospodarki Unii Europejskiej. Logika, jaką kierują się Finowie, Szwedzi, Holendrzy, Niemcy, jest zrozumiała – dlaczego muszą ponosić straty wskutek kryzysu w Grecji, Irlandii czy Portugalii – ponadto doświadczać na sobie konsekwencji wątpliwej wojny w dalekiej Libii? Skoro na razie nie są oczekiwane żadne zmiany w polityce finansowo-gospodarczej czy zagranicznej Unii Europejskiej – dalszy marsz Europy w prawo będzie kontynuowany.

 5. Brat Dioskur said

  Re2, Une spia z otwartymi oczami…wlasnie zachodnie TV donosza o wielotysiecznych demonstracjach na ulicach miast wegierskich w protescie przeciwwko ,jak to te media ujmuja-kontroweryjnej zmianie konstytucji.

 6. Guła said

  No patrzta Ludzie, a ja myślałem ze te Węgry zaczną od szkolnych lektur obowiązkowych i od mundurków szkolnych. A oni od interesu węgierskiej rodziny poczynają. Świat staje na głowie?

 7. JO said

  Jezeli To jest Prawda – to ja ide na Msze Trydencka dziekowac Panu Bogu.
  Panie Boze Blogoslaw i chron Wegry.

 8. Marcin said

  Coraz bliżej końca…..Eurokołchozu oczywiście! Brawo bracia Węgrzy!

 9. 166 bojkot TVN said

  6/Guła
  Jakby te od mundurków miały 3/4 w Sejmie, to nie tylko zmieniliby konstytucję, ale i zrobili wiele innych rzeczy jak np. kanał przez Mierzeje Wiślaną.

  Warto wziąć udział w wyborach do sejmu i wybrać największych oszołomów. Może wówczas nastaną czasy normalności i ludzkich praw. Może wreszcie UB-ecja dostanie minimalne emerytury, albo, jeśli trafi się jakiś zbrodniarz, wyleci z listy płac ZUS-u, bo np. zostanie pozbawiony praw publicznych na zawsze, w zamian dostanie bilet w jedna stronę wraz z rodziną. Nikt tu po żydokomunie płakać nie będzie – niech jedzie do swoich i tam sobie buduje dobrobyt.

 10. aga said

  Wiesz ty gudłaju gułowaty jakby „ten od mundurkow” był premierem a nie tylko z łaski kalksteinów-kaczyńskich co to się prawidłowo nawet przeżegnac nie umią,/ dlatego obalili abp. Wielgusa/
  tylko ministrem edukacji to zrobiłby porządek z takimi przebierańcami jak ty i inni straszni bracia udający katolików.Cóż,póki co polactfo woli przebierańców.

 11. zetem said

  A już myślałem że żaden kraj nie odważy się zadziałać w swoim własnym interesie.Bratanki zrobiły wyłom w europejskim związku republik socjalistycznych,pogratulować,to może być początek końca tego wynaturzonego tworu

 12. Ptasznik z Trotylu said

  I co , nikt już nie krzyczy że Orban to z „unych” , bo jego córka ma na imię Sara ? A jeszcze niedawno niektórzy aż sie zapluwali, również na tym forum.
  Ludzie, trochę rozsądku na przyszłość.

 13. Isreal said

  ad 6 i 9
  ślepa guła jest czy co? amnezja czy wybiórcza pamięć?
  za ochroną życia od poczęcia kiedyś w sejmie tylko LPR głosowała, co niektórzy pamiętają (166 Bojkot tvn), a te te dupy z pisdu w 100% przeciw, guło ……..

  wciskanie kitu nie na tych stronach

  Pozazdrościć Madziarom pozostaje! No i gratulacje!

 14. Guła said

  esterko
  a kto był ministrem gospodarki morskiej?

 15. Katon Najmłodszy said

  „Kult Lecha Kaczyńskiego” http://katonisliwka.wordpress.com/

 16. Guła said

  Na co ty liczysz Bojkot? Une zawsze dostawali mamone od państwa choć ich prawo polskie pono ścigało. Patrz Morel, Wolska, Szechter, czy ten Bik vel Bukar vel Gawerski.
  Nawet występowali o podwyżki i w ciemno można powiedzieć dostali.

 17. tralala said

  Zazdroszcze!
  Oby sie nie okazalo, ze zmiana jest tylko na chwile!

 18. Brat Dioskur said

  Re 14, a…dlaczego Niemcy bez przerwy dopominali sie,zeby zwolnic tego ministra?

 19. 166 bojkot TVN said

  16/Guła
  Une nie dostawały mamony od państwa, une brały sobie ile chciały, bo to une zdobyły to państwo i metodą zbrodniczego terroru opanowały wszystkie punkty rozdziału wspólnych pieniędzy. To temu pasożytniczemu procederowi służy „nauka ekonomii”: żydowskie pomysły, żydowskich ekonomów.

  Trzeba im to nasze państwo wyrwać, a ich samych pogonić z torbami, tak jak Żydzi pogonili naszych niedobitków po II wś – znacjonalizowali wszystko, co udało się Polakom wypracować przez pokolenia i uratować przed zaborcami. Żydowski zaborca okazał się najbardziej bezwzględny, zbrodniczy i złodziejski.

 20. kazik said

  Mam nadzieję , że Węgrzy zrobią powtórkę z historii i pójdą w ślady swojego króla Stefana i uporządkują po swojemu rodzinny dom . Nas obsiadła szarańcza i zżera wszystko co widzi ale i na nią musi przyjść koniec . Widać to już po gryzieniu się we własnym stadzie .

 21. ziarnko prawdy said

  Pytanie,po co Michnik byl calkiem niedawno w Budapeszcie?

 22. Kronikarz said

  Vivat Bratanki !

  Bravos Finowie !

  Grecy, trzymac !

  Islandczycy tez !

  Co sie komu nie podoba, ze wszyscy robia na wzor Israela ?!

 23. wet3 said

  Gratuluje Madziarom i … czekam na reakcje europejsow.

 24. Kapsel said

  Re 21
  2011 03 15

  Węgrzy wyszli wczoraj na ulice Budapesztu, by zaprotestować przeciwko przyjętej trzy miesiące temu restrykcyjnej ustawie medialnej

  W manifestacji w centrum Budapesztu wzięło udział według organizatorów ok. 10 tys. ludzi. Uczestnicy domagali się, by centroprawicowy rząd Viktora Orbána wycofał się z ustawy, która mimo niedawnych poprawek wymuszonych przez Komisję Europejską wciąż pozwala władzom na kneblowanie mediów poprzez kary – głównie finansowe – nakładane przez wpływową, złożoną z ludzi rządzącego Fideszu radę ds. mediów.

  Jednym z bohaterów demonstracji był szef „Gazety” Adam Michnik, którego wystąpienie zostało przyjęte z wielkim aplauzem. Michnik porównywał obecną sytuację z wydarzeniami z października 1956 r. i 1989 r. Mówił, że zarówno wówczas, jak i teraz Polacy i Węgrzy wspólnie walczyli o wolność – także wolność słowa.

  Manifestację zorganizował ruch społeczny Milion na rzecz Wolności Słowa na Węgrzech, który na swojej stronie na Facebooku ma 82 tys. zwolenników. Organizatorzy wybrali 15 marca, bo dzień ten jest na Węgrzech obchodzony uroczyście jako święto narodowe dla przypomnienia powstania węgierskiego z 1848 r.

  O wolności, ale w innym kontekście – od obcych wpływów – mówił wczoraj podczas rządowej manifestacji Orbán. – Nikt nie będzie nas pouczał, jak mamy rządzić własnym krajem. Będziemy walczyć o swoje narodowe interesy. Zasługujemy na szacunek – stwierdził premier, którego słuchało 20 tys. zwolenników.

 25. ziarnko prawdy said

  @24
  Dzieki za odpowiedz!

  Rzad Wegier w ostrej formie odrzucil niemiecka krytyke przyjetej w poniedzialek nowej
  konstytucji wegierskiej,mowiac o niedopuszczalnej probie ingerencji.
  http://niezalezna.pl/9358-co-zrobilby-rzad-tuska

 26. Dobro said

  Polak Węgier dwa Bratanki. Teraz ruch Polaków.
  Polska Demokracja Cyfrowa jet prawem natury.

 27. Marucha said

  Re 25:
  Tak się zachowują prawdziwi politycy, mężowie stanu – a nie śmiecie, jakim Świadomy Naród Polski udzielił mandatu na sprawowanie władzy w swym kraju.

 28. ShowMustGoOn said

  Mozliwe ze Wegry beda sie pomalu wydostawac z tego czerwonego szamba jakie sie tam u nich rozlalo.

  Szkoda tylko ze u nas nadal sie ludziom wydaje ze mieszkaja na zielonej wyspie.

  Jak juz nie beda mieli za co zrobic zakupow to sie moze wreszcie wybudza z tej telehipnozy.

  Zwazywszy ze poziom ropierduchy gwaltownie przybiera na sile to moze szybciej jak dalej.

  Ale poki co „tubylcy” maja jeszcze niezly balagan na strychu dzieki aktywnej pomocy zazydzonych instytucji

  i nie kazdy jest swiadom tego gowna jakie wyplynelo po „okraglym stolem – zydowskim kancie”.

  Wyglada na to ze historia zatoczyla kolo i pozostaje zejscie do katakumb i praca u podstaw.

 29. Ragnar said

  Gratulacje i podziw dla Narodu Węgierskiego.

 30. […] post by Marucha Kategoria: Bez kategorii  ·  Komentarz (RSS) […]

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: