Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Emilian58 o Izrael przyznaje się do udział…
  NICK o Generał Surowikin radykalnie z…
  Miro o List z Moskwy do polskich…
  Emilian58 o Jak chomik stał się bocianem.…
  Emilian58 o Generał Surowikin radykalnie z…
  Emilian58 o Generał Surowikin radykalnie z…
  niepostepowyoszolom o Generał Surowikin radykalnie z…
  revers o Generał Surowikin radykalnie z…
  Mietek o Kartagiński pokój Waszyngtonu…
  revers o Generał Surowikin radykalnie z…
  NICK o Dlaczego szkoły nie eduku…
  Mietek o Kartagiński pokój Waszyngtonu…
  NICK o Wolne tematy (83 – …
  CBA o Wolne tematy (83 – …
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

Rosja ostrzega. Miedwiediew chce tarczę antyrakietową.

Posted by Marucha w dniu 2011-05-15 (Niedziela)

Prezydent Dmitri Miedwiediew wystosował posłanie do przywódców państw NATO, w którym ostrzegł, że europejski system obrony przeciwrakietowej nie będzie skuteczny bez udziału Federacji Rosyjskiej – poinformowała służba prasowa Kremla.

Według niej, Miedwiediew potwierdził zadeklarowaną w listopadzie 2010 roku podczas szczytu NATO-Rosja w Lizbonie gotowość jego kraju do wzięcia na siebie części odpowiedzialności za podtrzymanie strategicznej stabilności i bezpieczeństwa, w tym budowę wspólnej tarczy antyrakietowej w Europie.

– W posłaniu zaznaczono, że europejski system obrony przeciwrakietowej może być rzeczywiście efektywny i zdolny do działania tylko w wypadku równoprawnego udziału Rosji. Podkreślono też konieczność niezawodnego zagwarantowania, że instalowany w Europie potencjał antyrakietowy nie podważy strategicznej stabilności i nie będzie skierowany przeciwko którejkolwiek ze stron – podała kremlowska służba prasowa.

Jak przekazała, w dokumencie tym zaakcentowano również, że szczyt lizboński stworzył możliwość budowy strategicznego partnerstwa, opartego na zasadach niepodzielności bezpieczeństwa, wzajemnego zaufania, przejrzystości i przewidywalności.

W czasie szczytu NATO-Rosja w Lizbonie Miedwiediew przedstawił koncepcję „sektorowej obrony przeciwrakietowej”, zakładającej roztoczenie rosyjskiego parasola antyrakietowego nad Europą.

Gospodarz Kremla zaproponował Sojuszowi zbudowanie takiego wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej, w którym Rosja chroniłaby Europę przed ewentualnym zagrożeniem rakietowym w zamian za analogiczne zobowiązanie Zachodu.

Strony – jak dotąd – nie zdołały dojść do porozumienia w sprawie przyszłej architektury wspólnej terytorialnej tarczy antyrakietowej. NATO woli mówić o współpracy dwóch systemów. Natomiast Moskwa upiera się przy jednym systemie, w którym decyzja o ewentualnym przechwyceniu wystrzelonej rakiety zapadałaby wspólnie.

Dla niektórych państw Sojuszu, w tym Polski, taki postulat jest nie do przyjęcia. Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski argumentuje, że trudno byłoby zaakceptować sytuację, w której kraj nie będący członkiem NATO jest współodpowiedzialny za bezpieczeństwo Polski.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w piątek, że przygotowuje już plany na wypadek, gdyby USA i NATO definitywnie odrzuciły propozycje strony rosyjskiej. Nie zdradziło jednak szczegółów.

Rosyjski wiceminister obrony Anatolij Antonow oświadczył, że jego kraj nie przystanie na kompromis z USA i NATO kosztem swego bezpieczeństwa. – Nie możemy obojętnie patrzeć na pojawienie się w pobliżu naszych granic systemów amerykańskiej obrony przeciwrakietowej, których strefa przechwytywania obejmuje teren Rosji praktycznie do Uralu – podkreślił.

– Mówią nam, że nasze bezpieczeństwo wzrośnie wraz z pojawieniem się takich systemów, gdyż Amerykanie pomogą nam przechwytywać rakiety nad naszym terytorium. Ale nas to nie urządza – oznajmił Antonow.

– Chcą, byśmy wierzyli na słowo i nie podejmowali żadnych kontrposunięć, lecz taka sytuacja nam nie odpowiada – powiedział.

Na początku maja Bukareszt i Waszyngton zakończyły negocjacje w sprawie rozmieszenia na terenie Rumunii elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Moskwa natychmiast oświadczyła, że chce jak najszybciej otrzymać od USA gwarancje prawne, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie wymierzony przeciwko strategicznym siłom jądrowym Rosji.

http://wiadomosci.onet.pl/

Gdyby istotnie tarcza rakietowa miała służyć ochronie Zachodu przed terroryzmem wschodnim, NATO z wdzięcznością przyjęło by ofertę Rosji – tym bardziej, iż Rosja leży bardziej na wschód, a więc bliżej ognisk owego terroryzmu. Ale dobrze wiemy, iż tarcza od samego początku jest nacelowana na Rosję. – admin.

Komentarzy 8 do “Rosja ostrzega. Miedwiediew chce tarczę antyrakietową.”

 1. Zbigniew Koziol said

  Zgadzając się w pełni z dopiskiem Gajowego, uważam oficjalne stanowisko Rosji za świetny blef propagandowy.

  To, że istnieje do pewnej miary współpraca między NATO a Rosją – to dobre jest – systemy trzymają się nawzajam w pewnych karbach. Szczerze jednak, wydaje mi się, ze lepiej dla Polski, Rosjan i wogóle świata, aby do pełnej współpracy nigdy nie doszło, bo wtedy i sytemy polityczne zlałyby się w jedno. Nic mnie tak nie przeraża, jak globalna jedność myślenia.

 2. Sołtys said

  A mi się wydaje ,że ktoś tu trzęsie portkami przed „azjatyckim tygrysem”
  http://fakty.interia.pl/swiat/news/konflikt-usa-chiny-bylby-pojedynkiem-stulecia,1638828

 3. Zbigniew Koziol said

  A jeszcze nie na temat.

  Dostepny jest w internecie najnowszy film Nikity Michalkowa, w Rosji reklamowany mocno. Michalkow jest bardzo wplywowym rezyserem, doradca Putina. Dlatego warto analizowac ten film. Wspominalem wczesniej, a i pan Dworecki mial swoj komentarz. Dla mnie osobiscie nieco trudny – duzo miejsc, gdzie mowia zbyt cicho lub niewyraznie, albo jakas gwara, co utrudnialo mi zrozumienie, a slowa sa jednak wazne.

  To jakby kontyuacja serii ktora byla wczesniej. Lepiej film ogladac zapoznajac sie najpierw z wczesniejszymi.

  Michalkowa oglada sie dobrze. Nawet pewna doza dowcipu w tych filmach istnieje (ale nie dla kazdego). Zapewne duzo ironii. Nie wykluczone, ze to wlasnie ironia charakteryzuje jego tworczosc. Ja tak calkiem do konca nie potrafie zrozumiec, ocenic.

  Ale nie nazwalbym jego tworczosci wielka. Po prostu dosc dobra sztuka filmowa, szczegolnie sceny batalistyczne.

  Утомленные солнцем 2: Цитадель
  Slowo „Утомленные” jest nieco niejednoznaczne (dla mnie). Mozna je tlumaczyc jako „opaleni”, albo, co mi wydaje sie bardziej prawidlowe w kontekscie tego filmu „przycmieni”. Rozumiem tytul jako ironie z systemu Stalina: „Przycmieni sloncem”. Albo nawet „Ocmieni sloncem”.

  Tutaj:

  http://www.intv.ru/view/?film_id=117913

 4. mocniejszy said

  Ad 3 Tytuł oznacza dokładnie „Znużeni słońcem”.

 5. Zbigniew Koziol said

  @4

  Zgadza sie. Cos takiego wlasnie.

  Jezykow ucze sie poprzez zycie. Tak samo bylo z angielskim.

  Moj slownik rosyjsko-polski wydany w Polsce cieniutki i kiepski. Nawet alfabet tam rosyjski nieprawidlowo napisany.

  Z drugiej strony, slownik nie zawsze pomoze (angielski dobrym przykladem, gdy dla niektorych slow istnieje setki znaczen zaleznych od kontekstu). Dlatego wole eksperymentalnie przyblizac sie do rozumienia.

 6. Zbigniew Koziol said

  Zgaduje, ze tekst glowny jest autorstwa Onet (rodzaj opracowania informacji). Zdziwilbym sie bardzo, gdyby nie bylo w nim manipulacji.

  A oto jeden przyklad oczywistej manipulacji, ktory rzucil mi sie w oczy:

  „Natomiast Moskwa upiera się przy jednym systemie, w którym decyzja o ewentualnym przechwyceniu wystrzelonej rakiety zapadałaby wspólnie.”

  Idea za tym zdaniem moze prawdziwa, ale sens zdania prawdziwy byc nie moze. Decyzja o przechwycaniu rakiet nie moze byc podejmowana wspolnie na drodze glosowania, bo czasu na to nie ma. Onet wiec sprowadza rosyjska pozycje do absurdu (ona i jest absurdalna, ale nie w kontekscie rzeczywistej wypowiedzi Miedwiediewa).

 7. Tomek-Kolejarz said

  System tarczy antyrakietowej ma charakter defensywny, ale jest kluczowym elementem pozwalajacym uzyskać przewagę w razie ataku na przeciwnika. To taka wersja „gwiezdnych wojen” Reagana po reformie. USA jeśli zbudowałyby tarczę, (a pewnie im się to uda jak padnie Obama i przyjdzie ktoś kto naprawi gospodarkę) uzyskałyby widoczną i oczywistą przewagę nad Rosją. W razie ataku Rosjan jednocześnie zestrzeliliby pociski i odpalili w dogodnym momencie swoje. Jeśli USA zechciałyby zaatakować tarcza niwelowałaby skutki rosyjskiego odwetu. Rosja jest słaba i za biedna, żeby być supermocarstwem. Rosjanie jeśli marzą o dorównaniu USA i skutecznej odpowiedzi na amerykański atak musieliby utrzymywać w gotowości cały arsenał nuklearny, gdyż tylko wtedy Amerykanie posiadający tarczę nie zdecydowaliby się na atak. Rosji na to zwyczajnie nie stać, podobnie jak nie stać jej na samodzielne zbudowanie własnej tarczy. Chociaż tutaj warto podkreślić, że jeszcze ZSRR miał system obrony przeciwrakietowej, ale tylko wokół Moskwy. Rosja powoli odejdzie do II, a może nawet III ligi państw świata.

 8. Zbigniew Koziol said

  @3 (Znuzeni sloncem, Michalkowa).

  Mialem duzy problem z Michalkowem, z tym, zeby go rozgryzc. I jego filmy. Gdzies tu w Gajowce bylo pare wypowiedzi, m. in. pan Dworecki tez na jego temat, w sposob mnie podobajacy sie. Ale nie tylko, tez glosy znajcych temat, jakby, moze z Polski.

  A tymczasem – po prostu wydaje sie bardzo normalny, otwarty czlowiek o inteligencji oczywiscie wiekszej niz przecietna.

  Bardzo bezposredni – to, nadmieniam nie pierwszy raz – jest cecha powszchna u Rosjan.

  Przed kamera nie traci nic z siebie. Staje sie bardziej energiczny, emocjonalny, ale sensu myslenia nie traci.

  Powtarzam, dlaczego to jest wazne: bo to jest czlowiek mocno zwiazany z Putinem.

  Z duza ciekawoscia, a tez i przyjemnoscia obejrzalem audycje wraz z nim. Wiele sposrod jego mysli mogloby byc myslami przewodnimi tegp forum. Bo po prostu sa identyczne z tym, co tytaj glowni bywalcy pisuja. Sama audycja byla zapewne w jakiejs mierze rezyserowana. Co nie mocno zmienia jej wymowe.

  Dla znajacych rosyjski:

  http://www.intv.ru/view/?film_id=116548

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: