Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  zagłoba sum o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  walthemar o Wolne tematy (24 – …
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Adrian o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Gość o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Crestone o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Boydar o Kobieta jak modliszka – charak…
  Crestone o Andreotti, czyli stare Wł…
  rzeczpospolitapolska o Kobieta jak modliszka – charak…
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  rzeczpospolitapolska o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Lily o Wolne tematy (24 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Kościół w Polsce odzyskał 12 proc. budynków zrabowanych przez komunistyczne władze.

Posted by Marucha w dniu 2011-05-20 (Piątek)

Kościołowi katolickiemu w Polsce komuniści zabrali do połowy lat 60. prawie 3500 budynków, nie licząc zabudowań gospodarczych – wynika z dokumentów przechowywanych w Sekretariacie Konferencji Episkopatu. Komisja Majątkowa zwróciła Kościołowi 490 budynków, czyli 12 procent.

Nie publikowane dotąd dokumenty, jakie Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski przekazał KAI obejmują lata 1945–1964. Pierwszy dotyczy budynków zabranych w tym okresie 19 spośród 25 diecezji. Drugi zawiera sumaryczny wykaz budynków skonfiskowanych w tym okresie zgromadzeniom zakonnym, z podziałem na zakony męskie i żeńskie. Dokumenty dotyczą terenów Polski centralnej oraz ziem zachodnich – nie obejmują olbrzymiej skali zaboru dóbr kościelnych na polskich ziemiach wcielonych bezpowrotnie do ZSRR.

Kościół w granicach PRL-u, na terenie 19 diecezji został pozbawiony – wedle odnalezionych dokumentów – 3356 budynków, nie biorąc pod uwagę zabudowań gospodarczych. Jeśli chodzi o przeznaczenie, to wśród zabranych obiektów znajdowało się m. in.:

– 90 szpitali,
– 490 szkół i przedszkoli,
– 278 kaplic i miejsc sprawowania kultu,
– 398 domów katechetycznych, parafialnych i rekolekcyjnych,
– 71 burs i internatów,
– 136 domów dziecka,
– 57 domów starców,
– 1117 domów mieszkalnych.

Zdecydowana większość wymienionych obiektów służyła wykonywaniu przez Kościół misji na rzecz społeczeństwa, głównie w zakresie charytatywnym i edukacyjnym.

Warto przypomnieć, że na skutek 21 lat działalności Komisji Majątkowej Kościół katolicki odzyskał zaledwie 490 budynków. Kościelnym osobom prawnym przekazano w tym 9 przedszkoli, 8 szkół podstawowych, 18 szkół ponadpodstawowych, 8 domów dziecka, 10 domów pomocy społecznej, 19 szpitali oraz 15 innych obiektów służby zdrowia.

Biorąc pod uwagę fakt, że przytoczone dane dotyczące zaboru kościelnego mienia dotyczą tylko 19 diecezji, przyjąć można, że w latach 1945-1964 skonfiskowano kościelnym osobom prawnym ponad 4 tys. budynków. Łatwo więc wyliczyć, dodając szacunkowe dane z pozostałych diecezji, że po 1989 r. zwrócono Kościołowi zaledwie ok. 12 proc. skonfiskowanych budynków.

Ponadto na skutek decyzji Komisji Majątkowej Kościołowi katolickiemu wypłacono odszkodowania w wysokości 143, 5 mln zł., ale Komisja w swym sprawozdaniu opublikowanym 2 marca br. nie podaje jaka część z tej sumy jest rekompensatą za utracone budynki a jaka za ziemię rolną bądź lasy.

Jeśli chodzi o diecezje to odnaleziony dokument zawiera podział na konfiskaty przeprowadzone przed i po 1956 r. 19 spośród 25 diecezji straciło w sumie 2078 budynków (poza gospodarczymi). W Polsce centralnej znacznie więcej w okresie stalinowskim: 520 a 168 po 1956 r. Inaczej sytuacja kształtowała się na ziemiach zachodnich, gdzie do 1956 r. zabrano Kościołowi 134 budynki, a w latach 1956-1964 – 245. Wynika stąd, że „odwilż październikowa” wyhamowała walkę z Kościołem na terenach Polski centralnej, natomiast w diecezjach położonych na ziemiach poniemieckich uległa ona wówczas intensyfikacji. Ponadto skonfiskowano 911 budynków w diecezji warmińskiej, ale dokument nie podaje dokładnej daty zaboru.

Istniejące dane pokazują, że najbardziej poszkodowaną diecezją w Polsce centralnej była archidiecezja poznańska (384 skonfiskowane budynki), a po niej archidiecezja warszawska (162). W innych diecezjach tego regionu konfiskowano po 20 – 40 budynków.

Na ziemiach zachodnich jeśli chodzi o skalę zaboru budynków przoduje diecezja warmińska – 991, na drugim miejscu jest administratura apostolska z siedzibą w Opolu – 210, na trzecim gorzowska – 139.

Jeśli chodzi o własność diecezjalną, to odnalezione dane wskazują, że wśród budynków najwięcej zabrano domów mieszkalnych. W Polsce centralnej 275 a na ziemiach poniemieckich 626. Na drugim miejscu są domy parafialne, rekolekcyjne i katechetyczne. W Polsce centralnej – 152 a na ziemiach odzyskanych – 398. Szkół i przedszkoli odebrano diecezjom w Polsce centralnej – 28 a na ziemiach zachodnich – 38. Szpitali i sanatoriów odebrano diecezjo w Polsce centralnej 5, a na ziemiach zachodnich – 10.

Dokument dotyczący konfiskaty budynków należących do zgromadzeń zakonnych pokazuje, że środowiska zakonne starano się pozbawić przede wszystkim prowadzonych przez nie dzieł charytatywnych i edukacyjnych. Stąd zabrano 333 budynki, w których znajdowały się przedszkola: 327 zgromadzeniom żeńskim i 6 męskim. Skonfiskowano 117 domów dziecka należących do zgromadzeń żeńskich i 14 do męskich. Zabrano także 18 szkół podstawowych i 74 szkoły średnie. Ponadto zgromadzenia męskie utraciły 29 budynków, w których znajdowały się seminaria duchowne.

Olbrzymie konfiskaty dotyczyły szpitali prowadzonych przez zakony. Zabrano 63 szpitale należące do zgromadzeń żeńskich i 12 do męskich. Skonfiskowano też 52 domy starców należące do zgromadzeń żeńskich.

Ponadto Kościół utracił – jak wykazują szacunkowe wyliczenia – ok. 140 tys. hektarów ziemi, z czego w Polsce centralnej odzyskał 65, 5 tys. hektarów i 30 tys. ha na ziemiach zachodnich oraz rekompensatę i odszkodowania w wysokości 143, 5 mln zł. Aby wykazać pełen majątek skonfiskowany Kościołowi przez komunistyczne władze w okresie PRL, niezbędne są dalsze badania i kwerendy archiwalne.

Źródło: KAI

http://www.piotrskarga.pl/

Warto znać te fakty, gdy znów jakaś lewacka morda w telewizorze zacznie jazgotać na ograbianie państwa przez Kościół, albo gdy to samo zrobi nasz dobry znajomy, którego nie widzieliśmy od pewnego czasu. – admin

Komentarzy 6 do “Kościół w Polsce odzyskał 12 proc. budynków zrabowanych przez komunistyczne władze.”

 1. 166 bojkot TVN said

  No! A gminy żydowskie ile? 200%, 300%?

 2. ex said

  tak czy siak kościół jest przejmowany razem z inwentarzem. Lepiej to zaraz sprzedać.

 3. Brat Dioskur said

  Re2, do Ex,
  a ten kosciol to w ktorej parafii stoi ? …jezeli mozna zapytac.

 4. ziarnko prawdy said

  29 maja 2011 r. odbedzie sie manifestacja przywiazania do wartosci rodzinnych i posanowania
  zycia kazdej osoby,od poczecia do naturalnej smierci.
  Poczatek o godz.12.00 pod pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmiesciu w Warszawie.
  http://marsz.org/

 5. 166 bojkot TVN said

  http://macgregor.nowyekran.pl/post/14977,marian-miszalski-jaki-rzad-tacy-dyplomaci

  (…)
  Wygląda na to, że jest to pierwsza sprawa, w którą rząd Tuska wkłada swą eunuchowatą energię: hajże na „kiboli”! Ta nagłaśniana akcja zagłuszać ma nie tylko śpiewy kibiców na stadionach i ich hasła, ale odwracać uwagę od spraw znacznie ważniejszych niż sportowy show-business.
  Bo dotąd próby wyłudzenia od Polski majątku podejmowali amerykańscy grandziarze z holocaustowego przedsiębiorstwa, wysługując się niektórymi amerykańskimi politykami – przy potulnej postawie kolejnych polskich rządów. Rząd Tuska popełnił jednak i ten eksces służalczości, iż podpisał tzw. deklarację praską, zobowiązująca sygnatariuszy do uwzględniania roszczeń żydowskich wydrwigroszów. Wprawdzie delegat rządu Tuska, w osobie starca Bartoszewskiego, obłudnie zapewniał, że „nie dotyczy ona Polski” (więc czemu ją podpisał?…), ale strona żydowska natychmiast skontrowała tę enuncjację dyplomatołka stwierdzając, że dotyczy Polski jak najbardziej…
  Teraz – jakaż żelazna konsekwencja – w Izraelu, pod auspicjami rządu izraelskiego (więc jako instytucja oficjalna), powstała tzw. Grupa Specjalna ds.Restytucji Mienia z Okresu Holokaustu (HEART). W „Rzepie” pojawiły się już spekulacje, czy i kiedy możemy się spodziewać pozwu…
  To, że się pozwu doczekamy, to pewne: kwestia tylko, czy zanim ten pozew rozpatrzy jakiś „niezawisły trybunał międzynarodowy” – strona żydowska nie zaproponuje rządowi Tuska „kompromisu”: Opuścimy trochę z naszych żądań, z tego majątku, wycenianego na 65 miliardów dolarów, zapłaćcie mniej, my pozew wycofamy i zawrzemy kompromis…
  Taki kompromis przypominałby ultimatum bandytów: Nie chcesz oddać całego portfela, to dawaj przynajmniej połowę, taki piękny, budujący kompromis proponujemy ci, śmieciu…
  „Heart” to z angielskiego – „serce”. Mają ci bandyci serce do cudzego szmalu!
  Warto przypomnieć, że gdy jedna z amerykańskich firm holocaustowych domaga się nadal tych 65 miliardów dolarów, druga skłonna była ostatnio „opuścić” nawet do „kilku miliardów dolarów”. No cóż, nawet i 100 tysięcy dolarów byłoby dla wydrwigroszy git-interesem…
  Jeśli w sprawę ograbienia Polski z ogromnego majątku angażuje się już teraz rząd Izraela – tym samym państwo Izrael zajmuje wobec Polski stanowisko wrogie: grabieżcze. Stanowisko rządu Tuska wobec rządu Izraela powinno być zatem znacznie bardziej stanowcze, niż wobec rodzimych „kiboli”! Zero tolerancji dla szantażystów, co to wojną psychologiczną chcą dopiąć swego bezprawia („Jeśli Polska nie spełni żydowskich żądań będzie upokarzana na arenie międzynarodowej” – groził już w początkach lat 90. p.Singer ze Światowego Kongresu Żydów). W końcu nie chodzi o jakieś zdemolowane krzesełka na stadionie, ale o miliardowy majątek państwa polskiego.

  O tym, że strona żydowska przemyśliwa o wspomnianym „kompromisie” mogą świadczyć słowa p.Piotra Kadlicka, szefa Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, który odpowiada dziennikarzowi „Rzepy” na pytanie, „co zrobić z aktywami, które nie mają właścicieli”. (Już samo to pytanie dziennikarza „Rzepy” jest kuriozalne, bo właścicielem „aktywów, które nie mają właścicieli” jest, zgodnie z polskim prawem, Skarb Państwa: więc jednak jest już właściciel!)
  Na pytanie to p.Kadlcik odpowiada chytrze: „W sprawie aktywów które nie mają właścicieli, należy osiągnąć kompromis (…) Może powinno się z tych pieniędzy utworzyć fundusz, który sfinalizowałby rewitalizację żydowskich zabytków w Polsce?”… Otóż to właśnie: nie cały portfel, a część, ile tam da się wyszarpać pod tym czy innym pretekstem… Pretekst „rewitalizacji” jest szczwany, ale czytelny w finansowym aspekcie…

  Ale najciekawsza jest reakcja anonimowych „polskich dyplomatów”, którą przywołuje „Rzepa”: „Polscy dyplomaci podkreślają, że pozew przeciwko Polsce byłby katastrofą dla stosunków polsko-żydowskich. W Izraelu rozbudziłby nastroje antypolskie, a w Polsce – antysemickie”.
  Okazuje się zatem, że „polscy dyplomaci „(podać nazwiska!) wcale nie wykluczają tego rozbójniczego „kompromisu”, tylko troskają, jak by to przyjęła opinia publiczna… Jeśli pozew rozbudziłby takie straszliwe nastroje, to pewne już lepszy ten rozbójniczy „kompromis”? Lepiej zapłacić szantażystom?…

  Tak rozumieć można sugestie „anonimowych polskich dyplomatów”. Ale przecież minister spraw zagranicznych nie jest – póki co – anonimowy? Co więc o tym sądzi minister Sikorski? A co sam premier Tusk? Mamy „kompromisowo” zapłacić szantażystom jako „śmiecie”, naród „mniej wartościowy” – czy nie będziemy płacić ani grosza, bo nie ma ku temu żadnej podstawy?… I dlaczego właściwie mamy bać się „katastrofy stosunków polsko-żydowskich”? Czy to aby nie kolejny straszak?

  Pytanie najistotniejsze: czy ci „anonimowi dyplomaci” nie są aby gorsi – bo bardziej szkodliwi – niż ci „kibole”, z którymi dziarsko walczy rząd Tuska? „Kibole” w Bydgoszcze wyrządzili szkody na 40 tys. złotych. Cóż to jest wobec miliardów dolarów, jakie winszują sobie szantażyści?

  Wedle ustawy „o zwrocie mienia gminom wyznaniowym żydowskim” – raptem kilka wyznaniowych gmin żydowskich istniejących w Polsce uzyskało już …5 tysięcy nieruchomości! W spisie powszechnym z 2002 roku narodowość żydowską zadeklarowało niespełna 2 tysiące osób. Jeśli nawet połowa praktykuje judaizm w gminach, to wypada kilka nieruchomości na łebka! Jaka jest rynkowa wartość tych nieruchomości? Czemu konkretnie służą?…
  Ale po co to ustalać? Przyjemniej ustalać majątek Kościoła katolickiego… A już najlepiej ustalać tożsamość „kibola” – antysemitnika albo siewcy „mowy nienawiści”.

  Marian Miszalski
  (…)

  Oni chyba bardzo proszą się o sznur ….

 6. Kinga said

  PRAWDZIWI MORALNI PRZYWODCY SWIATA http://www.stopsyjonizmowi.wordpress.com

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: