Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Przejechałam drogą śmierci w…
  Sudbina Srba o ONZ: Rosjanie na Ukrainie nie…
  ? o Myśl imperialna Adolfa Bo…
  Czesio i muchy o Czy można się modlić na Różańc…
  revers o Wolne tematy (22 – …
  Anzelm o Czy żydzi są odpowiedzialni za…
  Maverick o Wolne tematy (22 – …
  matirani o Wolne tematy (22 – …
  matirani o Wolne tematy (22 – …
  matirani o Wolne tematy (22 – …
  KONAR o Stalin i jego cechy chara…
  Piotr B. o Czy żydzi są odpowiedzialni za…
  Cypo o ONZ: Rosjanie na Ukrainie nie…
  revers o Wolne tematy (22 – …
  revers o Wolne tematy (22 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Antysemita Wojciech Kossak

Posted by Marucha w dniu 2011-05-24 (Wtorek)

W miarę jak posuwamy się do przodu okazuje się, że coraz więcej postaci z naszej historii, postaci wybitnych i sławnych to po prostu antysemici. Wystarczy zajrzeć do ich pism, do spuścizny pozostawionej w szufladach, by znaleźć tak kwiatki, które dziś wywołują zażenowanie i nie mogłyby być publicznie odczytane nigdzie poza salą sądową w czasie procesu o szerzenie ksenofobii. Tak jest nie tylko z twórcami lotów niższych, czerpiącymi inspiracje z życia sfer przedmiejskich i robotniczych, takimi jak Hłasko Marek. Tak jest również z tymi, którzy żyli i tworzyli na szczytach towarzyskich, politycznych – właściwie każdych.

Weźmy sobie takiego na przykład Kossaka Wojciecha i jego „Wspomnienia”. Jest w tych wspomnieniach fragment taki oto, który umieszczam tu w całości, choć długi jest i trudno mi przepisywać:

Upadek sztuki polskiej mamy do zawdzięczenia po części Żydowi, panu Wienerowi. Pan Wiener był rodzajem ministerialnego myszuresa do posług sekretnych, gdy ekscelencja Badeni był prezesem ministrów. Po kryzysie tego ministerium, jak mi to ekscelencja Abrahamowicz sam opowiadał, zjawił się pan Wiener „cały spłakany” u niego z zapytaniem , co się z nim teraz stanie, no i… i daliśmy mu sekcję sztuk pięknych w Ministerium Oświat, mówił trochę zaambarasowany ekscelencja Abrahamowicz do mnie. Pan Wiener z punktu wytoczył wojnę sztuce tej, która od cinque cento jest szeregiem nieprzerwanych arcydzieł podpisanych: Leonardo da Vinci, Durer, Holbein, Velazquez, Hals, Rembrandt, Van Dyck, Philippe de Champaign. Voucher, Ingres, Delaroche, Meissonier, Matejko, Bastion Lepage, Bonnat, Chełmoński, aby protegować sztukę panów Exnera, Klimta, Saszy Schneidera, Liebermanna, Mucha, Hodlera i Klingera. Tylko secesja wiedeńska mogła się spodziewać subwencji i zakupów do galerii, reszta mogła śmiało iść paść gęsi.

Akademia Krakowska nie w ciemię bita przystąpiła wobec tego także do secesji wiedeńskiej, a że trzeba było w secesji wystawiać obrazy będące negacją tamtej sztuki, co zresztą jest nadzwyczaj łatwą rzeczą, więc też się do tego dostroili.

Dziś pana Wienera już nie ma, zrobił się w końcu tak nieznośny w Wiedniu, że, że…proszę się nie śmiać – dano go do sekcji baletu w Operze. „Sztuka” się rozbiła, a polska sztuka we wspaniałym swym, niesłychanym w dziejach sztuki świata odruchowym wybuchu zgnębionego narodu powstrzymana została.

Eto wsio czierez Jewrejew – jak mawiał jeden z bohaterów prozy Marka Hłaski. I nie ma co się śmiać proszę Państwa, bo fakty jakie są każdy widzi.

Oto w tym roku na biennale w Wenecji Polską sztukę reprezentować będzie artystka z Izraela niejaka Yael Bartana. Nie jest to co prawda pan Wiener, ale tego akurat należy żałować. Ja rozumiem, że Kossakowi nie podobało się to co lansował ów urzędnik, ale gustu mu odmówić nie sposób. Pan Wiener po prostu przyjął inne niż Kossak kryterium. Co wcale nie znaczy, że było ono z dzisiejszego punktu widzenia gorsze. Istotą problemu było to, że Wojciech Kossak chciał lansować swoich, a pan Wiener swoich. W nieboszczce Austrii ten drugi miał znacznie więcej do powiedzenia, co zakończyło się tak, że wielu utalentowanych malarzy secesyjnych pochodzenia żydowskiego zyskało sławę i pieniądze. Dziś nikt nie kwestionuje wielkości takiego choćby Hodlera, bo co do Muncha to już bywa różnie. Było minęło.

Historia zaś powtarza się jako farsa. I dziś tę farsę możemy właśnie oglądać. Ludzie, którzy wylansowali na gwiazdę sztuki polskiej artystkę z Izraela nie tylko nie mają nic wspólnego z panem Wienerem, ale pewnie ich postępek wywołał by szczere zdziwienie tego ostatniego. Można bowiem mieć różne szajby, można mieć różne upodobania i gusta, ale w sytuacjach kryzysowych lub takich, które rokują sukces i zarobienie ładnych paru groszy należy bezwzględnie popierać swoich. Wiedział o tym Kossak i wiedział o tym Wiener i aż szkoda, że nie wiem, które gwiazdy baletu występującego w Operze wiedeńskiej mają mu do zawdzięczenia karierę międzynarodową i pieniądze. Nie jest to pewnie trudne do wykrycia, jeśli więc ktoś ma ochotę pogrzebać w źródła, zachęcam szczerze.

Póki co artystka z miasta Tel–Aviv będzie pokazywać swoje filmy, których bohaterem jest nie kto inny tylko Sierakowski. I nie chce mi się nawet pisać o tej nędzy, bo już raz to zrobiłem. Nie ma sensu się powtarzać. I nie mówcie mi, że nie ma nic nowego pod słońcem. Jest. I wyraźnie widać to w tym przykładzie. W czasach Kossaka dobrze było wiadomo kto jest kim. I dobrze było widać jak tolerancyjne i otwarte było ówczesne społeczeństwo. Pan Wiener był przecież urzędnikiem państwowym najwyższego szczebla, a kiedy jako tenże urzędnik popierał swoich nikt nie śmiał mu się sprzeciwić. Nie znamy dokładnych przyczyn, dla których przesunięto go do sekcji baletu, ale przypuszczam, że chodziło raczej o jakieś niestosowne zachowania wobec szlachetnie urodzonych, a nie o protekcję i gusta. Nikt także nie dziwił się temu, że swoich, za swoje pieniądze, popiera Kossak.

Dziś sprawy się odwróciły, a raczej obróciły w przestrzeni stereometrycznej tak, że nie sposób zorientować się co jest czym. Oto jury, ponoć nasi, popiera artystkę „ich”, która – ach, żeby to widział pan Wiener – nie dość, że nie ma talentu to jeszcze pokazuje filmy z jakimś okularnikiem w roli głównej. To są rzeczy nie do pojęcia w tamtych, ileż prostszych czasach, a i nam dziś trudno je zrozumieć. Ileż byłoby sympatyczniej gdyby w tym Izraelu znaleźli rzeczywiście kogoś kto coś potrafi, ale może tam już po prostu nikogo takiego nie ma? A może kryteria, którymi się to nasze jury kierowało także są różne od tych, którymi kierował się pan Wiener. Nie popierał on przecież wszystkich „swoich” popierał tych, których uważał za najlepszych. A ci co? Nie swoi, popierają nie swoją i w dodatku najgorszą. Świat zszedł na psy. A szkoda, bo ładnie się z tą secesją wszystko zapowiadało.

coryllus

Za: Baśń jak niedźwiedź – coryllus blog (24.05.2011)

http://www.bibula.com/?p=38377

Komentarzy 14 do “Antysemita Wojciech Kossak”

 1. Ptasznik z Trotylu said

  „Polski most, niemiecki post, żydowskie nabożeństwo. Wszystko to błazeństwo” przysłowie sarmackie XVII. w.

 2. Roman K said

  I wtedy i dzis ,,,splakanym experdom daja Polacy odpowiedzialne stanowiska,, apotem sie dziwia ze jest tak a nie inaczej…A zeby sie obsral…nie powinien go piastowac… Tyle razy to samo a Polacy adlej glupi…mimo przyslowia…Dalej glupi….

 3. Boomcha said

  Fragment filmu propagandowego Yael Bartany pt „Mary koszmary”, aktor: Sławomir Sierakowskij
  „(…)To apel, ale nie apel poległych, tylko apel dla życia. Chcemy, aby do Polski wróciło 3 miliony Żydów i abyście znowu z nami zamieszkali. Potrzebujemy was! Prosimy, wróćcie!(…)”
  http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/wy_wy_bartana_fgf_2008

  http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/wy_in_mur_i_wieza_warszawa
  http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/yael-bartana-bedzie-reprezentowac-polske-w-wenecji-1530.php

 4. KT said

  To jest logincze. Obecna Judeopolonie reprezentuje zydowka.

 5. Adamus said

  A my Polacy jesteśmy bezsilni. Żydzi opanowali Polskę, została stworzona Judeopolonia i oni dyktują nam swoje prawa.Jak to zmienić?

 6. smok wawelski said

  Zobaczcie kogo biorą do reklam banków ,chodzi mi szczególnie o tzw.muzyków .
  Niby tacy alternatywni ,niezależni jak Waglewski czy Maleńczuk ,albo Wojciech Man , sprzedawczyki za kasę i pseudo autorytety dla młodzieży .
  W telewizyjnych rozmowach o kulturze , zawsze prym wiodą albo dziennikarzyny wybiórcze albo Najsztuby ,czy Szczuki .
  O Dodzie Rybaczewskiej , żydówce i pozerce , która bałamuci nastolatki ,poprzez Czesława Mozila i tak dalej można wymieniać .

 7. tralala said

  Popatrzcie:
  Paryz,5 maja, merostwo XIV dzielnicy.
  Zebranie Lokalnego komitetu Stwarzyszenia Solidarnosci Francusko Palestynskiej w obecnosci burmistrza zostalo zaatakowane przez Lige Obrony Zydowskiej (LDJ)

 8. tralala said

  i jeszcze jedno.
  Powod antysemityzmu wg. Jacques Atalli i Rabina.
  (w skrocie i szybko):
  – Bog wybral narod Izraela i to spowodowalo antysemityzm.
  – Narod wybrany, to narod ktory ma wiecej zadan niz praw.
  – Zostal wybrany, bo nikt inny nie chcial robic tego na jego miejscu.
  – To ten wybor jest przyczyna antysemityzmu, a wlasciwie niewdziecznosc.
  – Co zarzuca sie zydom? idee Boga i pozyczanie pieniedzy.
  – Ludzie nie chca byc wdzieczni.
  – Swiat ma dlug w stosunku do zydow, ale nie lubi miec dlugu,
  nie lubi wierzyciela, chociaz ten niczego od niego sie nie domaga..

  Przyznam sie ,ze mnie zatkalo z wrazenia.

 9. niereligijna said

  Kossak nie byl antysemita!on tylko zydow nie lubil, bo ich znal.

  Dzisiaj sprzatalam u zyda i on ogladal telAwizje w ktorej przemawial jego lider na terenie amerykanskiego knessetu (czytaj kongresu).Zaraz mi sie przypomnialy sprawozdania telAwizyjne z obrad rzadu PRL-u i brawa dla pierwszego sekretarza.
  Jakim to trzeba byc czlowiekiem, zeby sie bezwstydnie przyznawac, ze jest sie zydem???
  Gdybym ja urodzila sie w plemieniu co ma na sumieniu tyle zbrodni to bym sie ze wstydu palila i w zyciu bym sie do nich nie przyznala.
  Gdyby sie zjawil KaRabin…to mam pytanie: czy jest jakis zawod, ktory zydzi wykonuja uczciwie????

 10. PONURY said

  ad.6 z jednej strony : kasa czyni wolnym (nie praca) więc dlaczego nie sprzedac się jak prostytutka? To są właśnie „nasze” „ałtorytety” i „gwiazdy”. WSZYSTKIE ZAPRZEDANE!

 11. poczytalny said

  Gdy juz internet zawita pod strzechy
  nie bedzie w Polsce zydowskiej uciechy !

 12. wet3 said

  @ 9
  Nie pamietam juz gdzie napisala Pani, ze zydzi wierza w brednie podawane w tv na temat ataku na WTC. Nie podzielam opinii Pani. Oni, poza malymi wyjatkami, dobrze wiedza kto za tym stal, a tylko gojom powtarzaja te nonsensy.

 13. niereligijna said

  Wet3 ja obcuje z amerykanskimi zydami, w kiblach trzymaja swoje tajne czasopisma,ktorych nie mozna kupic w zadnym publicznym miejscu, przegladam je z uwaga, czasami cos poczytam, oni sa pod ogromna kontrola, nie wiedza nic ponad to co maja wiedziec. Nie moga wiedziec, ze sa sprawcami zbrodni, tylko ofiarami i musza sie bronic. Oni wierza ze oparami z silnika diesel od lodzi podwodnej mozna na smierc zagazowac ludzi, a paliwo lotnicze zamienia w pyl (70 ze 100-u pieter) budynki i to od dolu.Stawiaja sobie takie pomniki w centrum miasta, ciesza sie ze nikt nie zauwaza tego ogromnego faszystowskiego figla ktorym jest ten pomnik.Prosze zwrocic uwage na paluszki….tak niechcacy sie posklejaly…

 14. niereligijna said

  to zydowska statula wolnosci jakby ktos nie wiedzial

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: