Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Raport NIK: przed Euro 2012 jesteśmy w proszku

Posted by Marucha w dniu 2011-06-07 (Wtorek)

W przygotowaniach do Mistrzostw Europy w piłce nożnej zrobiliśmy postępy, ale ilość opóźnień i zarzuconych przedsięwzięć jest tak duża, że może to zagrażać przebiegowi imprezy – wynika z raportu przygotowanego przez NIK.

– Ostrzegaliśmy o opóźnieniach. Zarzucano nam czarnowidztwo. Cóż, smutno powiedzieć, że mieliśmy rację – mówił w TVN24 rzecznik NIK, Paweł Biedziak. Sejm miał wysłuchać dzisiaj sprawozdania ministra sportu z realizacji przedsięwzięć na Euro 2012, ale zostało ono przełożone.

Największe opóźnienia dotyczą modernizacji infrastruktury drogowej. Nie uda się oddać do użytku 14 odcinków dróg o łącznej długości 403,9 km. Niestety dotyczy to siedmiu odcinków autostrad, określonych jako kluczowe i siedmiu odcinków dróg ekspresowych.

Niewesoło na kolei

Są problemy z modernizacji stacji kolejowych w Polsce – mówi rzecznik NIK. Budowlańcy mogą m.in. nie zdążyć z modernizacją dworca Warszawa-Wschodnia. Kontrolerzy zwracają uwagę także na dworzec Poznań Główny i Warszawa Zachodnia oraz problemy w przebudowie dworca Warszawa Stadion.

Modernizacja Dworca Zachodniego w Warszawie wydaje się znacząca dla obsługi ruchu pasażerskiego w węźle warszawskim, ale nie rozpoczęto tam nawet prac rozbiórkowych i remontowych.

Kibice mogą mieć kłopoty z przemieszczaniem się w obrębie samych miast-gospodarzy. We wszystkich czterech aglomeracjach NIK stwierdziła opóźnienia, przesunięcia harmonogramów oraz ograniczenia w inwestycjach realizowanych w transporcie miejskim.

W budżecie na 2011 r. nie zapewniono odpowiednich środków na realizację Programu Bezpieczeństwa Euro 2012 oraz promocję Polski w związku z organizacją Mistrzostw. Koszt 86 projektów, koniecznych do zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprezy oszacowano na 200 mln zł. W budżecie nie zabezpieczono środków finansowych na ponad jedną czwartą tej sumy – raportuje NIK.

Kontrola wykazała też, że stadiony na których mają być rozgrywane mistrzostwa będą gotowe, ale niektóre obiekty zostaną przygotowane na ostatnią chwilę.

Pozytywnym akcentem jest modernizacja i rozbudowa portów lotniczych. Najbardziej znaczące opóźnienie w stosunku do harmonogramu ma miejsce przy rozbudowie Portu Lotniczego w Poznaniu.

http://www.rp.pl/

Czy ktoś może jest zaskoczony? – admin.

Komentarzy 40 do “Raport NIK: przed Euro 2012 jesteśmy w proszku”

 1. PONURY said

  „FACHOWCY”!!!!!!!!!!!!! HA HA HA!

 2. Piotr said

  Na temat zapóźnień na kolei można książkę napisać. Wybrano do remomtu dwie sztandarowe trasy: Gdynia-Wawa oraz Wrocław-Poznań, bo tak niby miały być te miasta ustawione. I robota ruszyła. Przyjechała UEFA i zrobiła przestawkę: Gdańsk-Poznań oraz Wrocław-Warszawa i wielkie planowanie szlag tafił. Bo obie te trasy są w rozsypce, a pociągi jadą wolniej niż przez II wojną. Teraz przetargi na hurra i jakoś to będzie.
  Zresztą radziłbym się przyglądnąć notorycznemu niedoinwestowaniu infrastruktury kolejowej w Polsce, dzięki czemu kokosy zbija lobby samochodziarsko naftowe. To jest dopiero temat!

 3. Kibic said

  LIST OTWARTY DO JANUSZA PALIKOTA

  http://szachimat.bloog.pl/?pod=1&ticaid=6aa6a Prostytucji politycznej ciąg dalszy

  http://palikot.blog.onet.pl/2,ID428540252,SL428553601,index.html

  Panie Januszu,

  TUSKa- i jemu podobnych – nazywa Pan „prostytutkami politycznymi”.
  Celne okreslenie, ale…nie wyczerpujace sprawy.
  Ja ” ICH” uwazam za zbirow/rzezimieszkow/pasozytow zerujacych na zywotnych tkankach naszego Polskiego Narodu.
  Z nimi trzeba tak jak w Iraku czy Afganistanie walcza miejscowi: wyrznac ich!

  Co warte sa te swolocze?
  Przyklad:
  Bliski mi Czlowiek pisze do nowego „Ministra Arlukowicza” (w tydzien po nominacji) o problemach ludzi wyksztalconych a nie majacych pracy w Polsce. Pisze o tym, ze wielu inwalidow w Polsce nie otrzymuje zadnego zasilku.
  List wyslany do Ministra Arlukoiewicza za posrednictwem…Premiera TUSKa.
  Przychodzi odpowiedz…z biura listow Kancelarii Premiera.
  Duren – urzedas Tuska – pisze, ze to nie ich sprawa. Pisze, ze wszystko jest zgodne z przepisami.
  RANY BOSKIE – tu slysze wspolny glos PALIKOTA i O.RYDZYKA –
  to o taka Polske walczyla Solidarnosc?!?
  To jest spelnienie „postulatow sierpniowych”.

  Powtorze:
  „SOLIDARNOSC” na klamstwie dotarla do wladzy!
  Czy bez terroryzmu zdolamy zlikwidowac TO ZLO, ktore w Polsce zapanowalo?!?
  Czyz „Minister Arlukowicz” do walki „z wykluczeniami” nie winien zmieniac praw.
  Praw, ktore nic wspolnego z zasadami wspolzycia spolecznego w ” starej Europie” nie maja!

  Jeszcze raz: czy bez wyrzniecia „rozpasanych pasozytow” – bez terroryzmu i samosadow – mozna w Polsce przywrocic normalnosc?!?

  Jak zawsze, z naleznym szacunkiem,

  KIBIC
  z Reims, 7.06.2011

 4. hetek said

  Skonczy sie jak zwykle. Do marca przyszlego roku wszyscy beda zapewniac, ze zdaza na czas, a dwa miesiace przed Euro rozpoczna sie teksty typu „Przeciez od dawna bylo wiadomo, ze nie zdazymy, wiec o co ten krzyk?”

 5. Marcyśka said

  Śliwki zakwitły również w 2010 roku!
  (… ciach …)
  Ten komentarz ukazał się już dwa razy, poza tym zupełnie nie pasuje w tym miejscu – admin

 6. Radosław37 said

  Złodziej na złodzieju, złodzieja pogania.

 7. Miet said

  Dziwie sie, ze jeszcze do tej pory nie powolano nowych ministerstw do rozwiazania tych palacych problemow.
  Polska jest chyba jednym z nielicznych krajow posiadajacych Ministerstwo Sportu – jaki to ma wielki wplyw na rozwoj tej dziedziny zycia, to chyba kazdy widzi.
  Czy byloby mozliwe Euro 2012 bez tego ministerstwa? Pytanie z rzedu retorycznych.
  Polska jako jedyny kraj na swiecie moze poszczycic sie rekordowa wprost iloscia Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, na ktorych to uczelniach wyksztalca sie przyszla kadra narodowa – dla zainteresowanych moge jeszcze dodac, ze na tych uczelniach mozna studiowac nawet zaocznie, co jest niewatpliwym udogodnieniem dla tych co nie maja warunkow studiowania dziennego. Jeden z czlonkow mojej rodziny zdobyl dyplom AWF zaocznie w specjalnosci szczypiorniaka – nawet cieszy sie tytulem magistra w tej dziedzinie.
  W takiej np. Ameryce nie ma zadnej takiej uczelni – wstyd, taki wielki kraj i ani jednego AWF-u.
  Rezultaty sa widoczne golym okiem!

  Teraz Polacy borykaja sie z niedokonczonymi drogami – pytam gdzie jest jakies ministerstwo, ktore by zajelo sie ta sprawa?
  Juz dawno powinno powstac Ministerstwo Drog Publicznych z departamentami takimi jak Dept. Drog Lesnych, Dept. Drog Polnych, Dept. Napraw Dziur i Kolein.
  Jeszcze nic straconego, jeszcze mozna to wszystko naprawic i ministerstwa powolac.
  No a jezeli nie zdaza z budowa na Euro 2012, to trudno ale przynajmniej na przyszlosc sie wszystko przyda.

 8. Wars said

  http://bezdekretu.blogspot.com/2011/06/iii-rzeczpospolita-czy-trzecia-faza.html

 9. @ Im gorzej tym lepiej

 10. Ragnar said

  Polecam ciekawy wykład i ciekawy kanał na YT Wszechnica Narodowa

  Pozdrawiam

 11. Rysio said

  Urzednicy panstwowi zawsze byli zlymi gospodarzami. Pisze o tym bardzo dobrze Ludwig von Mises w swojej ksiazce pt. Biurokracja.

  🙂

  Click to access bureaucracy.pdf

 12. Marucha said

  Re 11:
  O Jezu… znowu…

 13. Rysio said

  A ile razy Gajowy przeczytał te malutka ksiażeczke Misesa, że tak rozpacza?

 14. 166 bojkot TVN said

  NIK twierdzi, że jesteśmy w proszku z przygotowanimi do Euro 2012?
  E tam! Jakie w proszku?
  Mamy gotowego geniusza, specjalistę od psich kup, oraz murzynów, dupka nad dupkami, pedała nad pedalami, jednego z dwóch kretynów, którym władze PO zleciły realizację koncertu promującego „polską” czyli żydowską prezydencję w UE!
  Jeden – Wojewodzki, popisał się swoją yntelygencją:
  http://boguty.salon24.pl/313626,kuba-wojewodzki-pionierem-nowych-stosunkow-transatlantyckich

  Drugi, Materna, produkuje się w dennej reklamie Kretyn-Banku (tfu! Kredyt Banku) razem z Mannem.
  Oj coś warszawska gmina żydowska ma krótką ławkę „eksportowych artystów”.

  Albo raczej wytypowali tych dwoch typów, żeby zupełnie skompromitować Polskę.

  Ci obaj kretyni byli u Lisa, chwalac się, że w ICH programie wystąpi Symphonia Varsovia …. Taaaak. przyczepiły się 2 kupy do okrętu SV i drą się „płyniemy!!!!!!” …..

 15. bho said

  Za Jarosława K w 2 lata zbudowano 800 metrów autostrady.
  Aktualnie ( kw. 2011 ) budowanych jest 13 odcinków autostrad (m.in. A1 Nowe Marzy-Toruń; A1 węzeł Sośnica, A1 Bełk-Świerklany, A2 Nowy Tomyśl-Świecko, A2 autostradowa obwodnica Mińska Mazowieckiego), 23 odcinki dróg ekspresowych (m.in. S7 Grójec-Białobrzegi, S74 Kielce-Cedzyna, S2/S79 w Warszawie (Puławska-Lotnisko- Marynarska), S7 obwodnica południowa Gdańska oraz 14 obwodnic (m.in. Biała Podlaska, Słupsk, Gołdap, Serock, Kraśnik, Żyrardów).
  W ciągu ostatnich dwóch lat oddano do ruchu 500 km dróg krajowych, w tym 166 km autostrad (A1 Rusocin-Nowe Marzy, A4 Zgorzelec-Krzyżowa, A4 Kraków-Szarów) oraz 334 km „ekspresówek”, obwodnic i dróg po przebudowie (m.in. S7 Białobrzegi-Jedlińsk, S22 Elbląg-Grzechotki, S11 Poznań-Kórnik, S8 Radzymin-Wyszków oraz obwodnice: Grójca, Nowej Soli, Wyszkowa, Chojnic, Płońska, Lubnia, Nowych Skalmierzyc oraz Krzepic).
  W ciągu ostatnich dwóch lat zostały podpisane umowy na budowę 1225 km dróg krajowych, w tym na 601 km autostrad oraz 624 km dróg ekspresowych, obwodnic i dużych przebudów dróg. W ubiegłym roku podpisano 28 umów na nowe inwestycje. Wyłoniono wykonawców autostrad: A1 Pyrzowice-Piekary Śląskie, A1 Piekary Śląskie-Maciejów, A1 Maciejów-Sośnica, A2 Stryków-Konotopa, A2 autostradowa obwodnica Mińska Mazowieckiego, A4 Jarosław-Radymno, A4 Radymno-Korczowa, a także dróg ekspresowych: S2/S79 Puławska-Lotnisko-Marynarska, S5 wschodnia obwodnica Poznania, S7 obwodnica południowa Gdańska, S7 Skarżysko-Kamienna-Występa, S74 Kielce-Cedzyna, S7 Olsztynek-Nidzica (wraz z obwodnicą Olsztynka), S8 Białystok-Jeżewo, S8 przebudowa DK 72 Piotrków Trybunalski-Rawa Mazowiecka, S8 Oleśnica-Syców, zachodnia obwodnica Poznania w ciągu S11 oraz obwodnic: Kraśnika, Kędzierzyna-Koźle, Mszczonowa, Serocka, Mrągowa, Żyrardowa, Kocka i Woli Skromowskiej. Wartość tych inwestycji to ponad 17,5 mld zł.
  Obecnie w budowie i przebudowie jest 777 km dróg krajowych. Trwają prace przy budowie 317 km autostrad, 265 km dróg ekspresowych i 109 km obwodnic. W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012 obecnie realizowana jest także przebudowa 86 km istniejącej sieci. Większość a właściwie wszystkie znalazły się na etapie uzgodnień już za rządów obecnej koalicji i to ona musiała znaleźć pieniądze na nasz wkład do unijnego dofinansowania. Należy pamiętać,że unia zwraca pieniądze(część dopiero po zakończeniu inwestycji i do tego czasu musi ona być finansowana ze środków krajowych. Rząd musiał na to znaleźć fundusze i znalazł.

 16. 166 bojkot TVN said

  15/BHO
  Przypisywanie całego splendoru PO, to jakaś aberracja!
  Żeby wybudować drogi nawet w takim zakresie, trzeba było rozpocząć prace projektowe kilka lat wczesniej. Cykl budowlany w przypadku dróg to nie ostatnie 3 lata!
  3 lata to czasem czeka się na pozwolenie na budowę ….. co wiedzą najlepiej inwestorzy w Warszawie.

  Żaden urzędnik nie wybudował ani 1 cm autostrady! Nie zrobiła tego ŻADNA PARTIA. Drogi budują budowlańcy-drogowcy na podstawie projeków wykonanych przez inżynierów konstruktorów drogownictwa, mostowców, inzynierów od sieci kanalizacyjnych, inżynieów elektryków. Całą inwestycję nadzorują doświadczeni inżynierowie branż wszelakich.
  Urzędnicy są do niczego. Inwestycje są realizowane z naszych pieniędzy, wziętych z naszych kieszeni jako podatki, albo jako nałożony na nas dlug.
  Zamaist bandy przekupnych urzedników decyzję o budowie takiej czy innej ilości dróg mógłby podjąć jeden król. Wspólczesnie mógły zapytac swoich poddanych czy chća te drogi i chcą na nie się opodatkować.

  O tym dlaczego możni tego świata postanowili, że biedna Polska ma się wykrwawić i zamieszakać pod mostem byle tylko wybudować stadiony i autostrady, dowiemy się pewnie przed koncem świata.

  Gdyby nie budowa stadionów, mielibysmy dużo więcej dróg, metro, szybka kolej, mieszkania dla bezdomnych, bo te wszystkie stadiony sa dużo droższe, a ich budowa niepotrzebnym wielkim obciazeniem i przekretem w krotkim czasie rządow PO

 17. Miet said

  ad15.
  Piekne to wypracowanie na temat osiagniec obecnej administracji w dziedzinie polskich drog.

  Brakuje mi w nim tylko jednej malej rzeczy: – ktora z tych wspanialych, tak z rozmachem rozpoczetych budow, zostala calkowicie zakonczona?
  Rok temu odwiedzilem moja Ojczyzne i mialem przyjemnosc przejechania sie po drodze, ktora z dziecinstwa pamietam jako kamienista i wyboista, potem byla tzw. smolowka – rowniez wyboista i dziurawa.
  Jadac ze szwagrem nie omieszkalem mu okazac mojej radosci, ze w mojej dawnej okolicy taraz taka odmiana: – piekna droga przez las, z pasami i nawet poboczem – waziutkim bo waziutkim ale jednak.
  Szwagier mnie szybko ostudzil – mowi, nie ciesz sie tak bardzo bo ta droga taka jaka widzisz ma dlugosc tylko jednego kilometra, bo tylko na tyle wystarczylo gminie junijnych pieniedzy.
  Rzeczywiscie po jednym kilometrze czar prysl i nadal z lezka w oku moglem sobie przypomniec stare dzieje – smolowka z dziurami i urwiskami na poboczach.
  Ale nie trace nadziei, ze za pare lat, gdy ponownie tam sie znajde, bede sie cieszyl juz co najmniej dwoma kilometrami tej drogi.

 18. Baron Srul Radziwiłł said

  Szanowne Proszepaństwo zaczyna już sobie zdawać sprawozdanie, jaką błędnością było nie przekazanie ta cała afera z mistrzostwa piłkarnicze do Izraela. W zamian za niewielki kawałek gruntu, przykładowo województwo lubelskie, kawałek mazowieckiego, świętokrzykrzyskiego i podkarpackiego, na odbudowa przynależnej nam historycznie Judeopolin, nasi inżynierowie i planiści wszystko by zrobili gites tenteges.

 19. Zenon K. said

  Może wogóle zamiast jakichś nudnych meczy nasi urzędnicy pokażą wszystkim europejskim kibicom nasze wspaniałe Muzeum Żydów Polskich? Wystarczy zrobic atrakcyjny program, zatrudnic najlepszych historyków, takich jak J.T.Gross, aby o historii naszych żydów plastycznie opowiadali, zrobic jakieś animacje, przygotowac monumentalne widowiska „światło i dźwięk” o Kielcach, o Jedwabnem…zdążymy jeszcze nakręcic rzewny teledysk o holokauście i przerobic musical „Metro” na „Getto”. Dac do tego jakiś chwytliwy tytuł całości w stylu”Europo, musimy ci coś opowiedziec”, albo w inne bierki. Ma byc rzewnie, dramatycznie i podniośle. Światowe publikatory to łykną jak głodne pelikany i… dzięki panującej w Europie politycznej poprawności-sukces Polski na skalę -murowany!

 20. misiek said

  Wazne.

  Najnowsze przypuszczenia w sprawie E-coli w Niemczech. Spore prawdopodobienstwo ze pochodzi ze zbiornikow gnilnych sluzacych do produkcji bio-metanu. Odpdadki sa rozsiewane na polach jako nawoz:

  http://www.larouchepac.com/node/18378

 21. bho said

  Oj ,widać ,że nie możecie się doczekać krachu gospodarczego w Polsce! Ktoś to nawet na tym forum napisał- „im gorzej tym lepiej”. Lepiej, ale dla tych co nienawidzą Polski i nie czują się Polakami! Jesteście jak wszyscy z pisu- Jarek K. i jego akolici cieszą się z kryzysu upatrując w nim jedyną nadzieję na swój powrót na polityczną scenę, oni żyją dzięki kryzysowi! Niedoczekanie! Na rok 2011 KE prognozuje dalszy wzrost w wysokości ponad 4 proc. PKB, zaś 2012 – ok.5 proc. KE podkreśla, że Polska dobrze znosi kryzys gospodarczy. „Mocne fundamenty i dobre zarządzanie gospodarką w czasie światowego kryzysu pomogły polskiej gospodarce przetrwać światowy kryzys lepiej niż jakikolwiek inny kraj Europy Środkowo-Wschodniej” !

 22. Nie, nas nie ruszy kryzys finansowy, to my jak ruszymy kryzys….to… w calej jewRopie nikt nie zlapie oddechu…tak sie nam wszystkim „poprawi”…, ale na wiekowym koncie czasu z zebami w scianie… :)))
  ===================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 23. Marucha said

  Re 21:
  Żałosna propaganda sukcesu, opartego na prognozach, a nie na faktach.
  Polska gospodarka… gdzie ona? Przecież jest w obcych rękach.
  A dług publiczny sięga – co najmniej – 850 miliardów złotych. Prawdopodobnie jest dużo większy.

  A na powrocie PiS do władzy zależy nam tyle samo, co na zmianach w konstytucji w państwie Górna Bambaczamba.

 24. bho said

  To nie jest tak, że to dopiero rząd PO-PSL zadłużył Polskę! W porównaniu do rządów PO tempo wzrostu długu publicznego szybsze było za rządów liberalnej minister Zyty Gilowskiej. Dzisiejszy dług publiczny jest tak duży w dużej mierze dzięki wetom Lecha Kaczyńskiego, który – realizując cele opozycji, nie PAŃSTWA POLSKIEGO – blokował większość strategicznych decyzji finansowych, w tym zmierzających do zmniejszenia deficytu (nakręconego także rządami pis ).Podaję fakty i odsyłam do GUS (dane Głównego Urzędu Statystycznego).Tak jest najprościej : 2006 dług publiczny wynosił 47,7 %PKB, 2007 dług publiczny wynosił 45,0%PKB, 2008 dług publiczny wynosił 47,2 PKB, 2009 dług publiczny wynosił 51%PKB, w 2010 wyniósł 53,5 a w 2011 dzięki krokom które podjął rząd w kwestii OFE, według ekspertów będzie zdecydowanie niższy niż limit ustawowy 55% , I – próg ostrożnościowy wynosi 55% PKB, II- 60% PKB . Reasumując – za rządów Kaczyńskiego dług 47,7% PKB – przypominam ,że o kryzysie NIKT nawet nie słyszał .Po dwu latach kryzysu nasz dług publiczny wzrósł zaledwie o ok. 5 proc i to w dużej mierze dzięki wetom Lecha Kaczyńskiego, który – realizując cele opozycji, nie PAŃSTWA POLSKIEGO – blokował większość strategicznych decyzji finansowych, w tym zmierzających do zmniejszenia deficytu (nakręconego także rządami pis ). Jarosław to przecież kwintesencja populizmu – gdyby został prezydentem byłby w tym jeszcze bardziej agresywny – wariant grecki nie był, w przypadku jego wygranej, czczym straszeniem. Co istotne – w kwestii deficytu budżetowego i przyrostu długu publicznego Polska jest mniej więcej w połowie stawki europejskiej i teraz gdy przyjęliśmy sposób liczenia, który obowiązuje niemal w całej UE, to mamy powód do satysfakcji, bo jesteśmy w grupie sześciu najlepiej stojących w tej kwestii państw . Jest to ewidentny sukces Polskiej Gospodarki i Rządu Donalda Tuska.
  W 2005 roku dług publiczny Polski wynosił 440,0 mld zł
  W 2006 roku dług publiczny Polski wynosił 505,0 mld zł PIS
  W 2007 roku dług publiczny Polski wynosił 527,4 mld zł PIS
  Na koniec roku 2008 polski dług publiczny wynosił ok. 595 mld zł i
  W styczniu 2009 roku dług skarbu państwa wynosił 583,9 mld zł,
  W kwietniu 2010 roku dług skarbu państwa wynosił 644 mld zł.

  PIS w okresie dwóch lat wzrostu gospodarczego (jako rządząca partia) zwiększyła dług publiczny o 87,4 mld zł. (średnio o 43,7 mld zł rocznie)
  PO w okresie trzech lat w tym dwóch kryzysu (jako rządząca partia) zwiększyła dług publiczny o 116,6 mld zł. (średnio o 38.88 mld zł rocznie)
  Gdyby w tym okresie rządził cały czas PIS już by nas nie było.
  Kto ma uszy niech słucha.

 25. Marucha said

  Re 24:
  A obecnie (2011) dług Polski to 850 miliardów złotych, o czym zapomniał Pan wspomnieć, a co zupełnie zmienia wymowę cytowanych przez Pana liczb.
  850 – 527 = 323 miliardy wzrostu długu.
  Podzielmy to na cztery lata: 323 / 4 = 80 miliardów rocznie, a w rzeczywistości więcej, gdyż cztery lata jeszcze nie minęły.

 26. bho said

  Propaganda! W zaktualizowanych danych państwowy dług publiczny (PDP) na koniec 2010 r. wyniósł 747,9 mld zł, czyli w relacji do PKB 52,8 proc. – poinformowało Ministerstwo Finansów. Wcześniejsze szacunki wskazywały, że dług publiczny według metodologii krajowej wyniósł 53,0 proc. PKB tzn. 748,5 mld zł. Wartość zadłużenia sektora instytucji rządowych i samorządowych według metodologii unijnej na koniec 2010 r. to 776,82 mld zł, a w relacji do PKB 54,9 proc. PKB. Innych danych jeszcze nie ma.

 27. Edo said

  ” Propaganda! W zaktualizowanych danych………….”

  Ktore to z kolei zaktualizowanie i ile razy jeszcze beda uaktualniac(czytaj przerabiac)? To a propos propagandy.

 28. bho said

  Czytaj lemingu ze zrozumieniem. Dokładne dane można podać po zakończeniu pierwszego kwartału. Wcześniej są to dane szacunkowe! Dlaczego nikt z was nie zna się na gospodarce? Dlaczego wśród akolitów kaczego
  prezesa nie ma żadnego znaczącego nazwiska z kręgów ekonomicznych? Nikogo klasy prof. Rostowskiego czy Balcerowicza . . . Waszym, pisowskich lemingów, zdaniem rząd jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za ceny i wzrost gospodarczy? To nie komuna, teraz mamy wolny i, co ważniejsze globalny rynek. Platforma przejęła pop pisie ster rządów u progu światowego kryzysu, ceny i podatki rosły w całej Europie, ba na całym świecie! Dodatkowo rząd PO-PSL musiał się zmagać z rosnącą dziurą budżetową. Pamiętajmy, że PIS w okresie dwóch lat wzrostu gospodarczego (jako rządząca partia) zwiększyła dług publiczny o 87,4 mld zł. (średnio o 43,7 mld zł rocznie)
  PO w okresie trzech lat w tym dwóch kryzysu (jako rządząca partia) zwiększyła dług publiczny o 116,6 mld zł. (średnio o 38.88 mld zł rocznie).

 29. Marucha said

  Panie Bho, tyle mamy wspólnego z PiS-em, co Pan z rozumem: wystarczy sobie trochę powertować archiwum gajówki, aby stwierdzić, że pisze Pan nonsensy.
  Nazywanie ekonomistów typu Balcerowicza lub Rostowskiego „znaczącymi”, to chyba jakiś niesmaczny żart. Balcerowicz powinien być postawiony do odpowiedzialności karnej za to, co zrobił z milionami Polaków. Rostowski zaś to mistrz kreatywnej księgowości.

 30. bho said

  Pozwolę sobie się z Pana zdaniem nie zgodzić.

 31. Rysio said

  re 28. „……… teraz mamy wolny i, co ważniejsze globalny rynek……..”

  Haaaaaaaaaaaahahahaa!!! O Jeeeeeeeezu chyba sie posikam!

  Bho serdecznie Ci gratuluje – gwałtownie wysunałes sie na pierwsze miejsce.

  Jestes tutaj zdecydowanie najgłupszym blogowiczem.

  PS. Bho – a gdzie ty takie cuda o obecnym tzw. „wolnym rynku” wyczytałes? Czy nie przypadkiem w Gownie Wyborczym?

 32. Marucha said

  Re 31:
  Tym razem zgodzę się z p. Rysiem.

 33. Marucha said

  Add 32:
  Najwolniejszy wolny rynek jest oczywiście dla byłej bezpieki, co stwierdzi każdy polski przedsiębiorca spoza tych kręgów. Szczególnie łatwo było im się „uwłaszczyć” na nie swoim.

 34. Rysio said

  re 29. Gajowy Marucha ma racje. „Nazywanie ekonomistów typu Balcerowicza lub Rostowskiego „znaczącymi”, to chyba jakiś niesmaczny żart.”

  Bho – znaczącymi ekonomistami są:

  * Benjamin Anderson
  * William L. Anderson
  * William Barnett II
  * Walter Block
  * Peter J. Boettke
  * Eugen von Böhm-Bawerk
  * Gene Callahan
  * Tony Carilli
  * John M. Cobin
  * Dan D’Amico
  * Gregory Dempster
  * Thomas DiLorenzo
  * Richard Ebeling
  * Karel Engliš
  * Marc Faber
  * Antal E. Fekete
  * Frank Fetter
  * Douglas E. French
  * Roger Garrison
  * David Gordon
  * Gottfried von Haberler
  * Friedrich Hayek
  * Henry Hazlitt
  * Jeffrey M. Herbener
  * Hans-Hermann Hoppe
  * Jörg Guido Hülsmann
  * William Harold Hutt
  * Howard E. Kershner
  * Israel Kirzner
  * Peter G. Klein
  * Ludwig Lachmann
  * Don Lavoie
  * Henri Lepage
  * Fritz Machlup
  * D. W. MacKenzie
  * Carl Menger
  * Ludwig von Mises
  * Robert P. Murphy
  * Dr. Gary North
  * Frederick Nymeyer
  * Ernest C. Pasour
  * Ralph Raico
  * George Reisman
  * Kurt Richebächer
  * Jim Rogers
  * Murray Rothbard
  * Paul Rosenstein-Rodan
  * Joseph Salerno
  * Pascal Salin
  * Peter Schiff
  * Joseph Schumpeter
  * Hans F. Sennholz
  * Josef Šíma
  * Jesus Huerta de Soto
  * Mark Thornton
  * Deborah Walker
  * Friedrich von Wieser
  * Thomas Woods

  PS. Bho przyznaj sie szczerze – czy kiedykolwiek przeczytales chociaż jednego z nich ?

 35. Rysio said

  re 32. Dzisiaj od samego rana same cuda sie zdarzaja.

  Panie Gajowy ten wpis nr. 32 to sobie powieksze, wydrukuje, oprawie w ramki i powiesze nad łóżkiem.

  😉

 36. Marucha said

  Re 35:
  Żeby nie psuć Panu dobrego humoru, nie będę już wspominał, że cokolwiek się różnimy spojrzeniem na to, czym powinien być wolny rynek… 🙂

 37. MatkaPolka said

  Sprawa przygotowań do Mistrzostw Europy
  Stan polskich dróg i kolei i ogólnie obrazu Polski to celowa robota !!!
  Chodzi, o to aby wszyscy byli przekonani, ze Polska i Polacy do niczego nie jest zdolna,
  aby wizerunek Polski w oczach najszerszej opinii publicznej był jak najgorszy – za to stryczek dla rządu

  A przecież to nie Polacy rządzą Polska

  Zdrajcy i sprzedawczykowi Polski – to ci dopiero POPiS
  – tzw. Żydzi przekupieni przez Niemców.

  Tusk i Kaczyńscy, Balcerowicz, Rostowski, … powinni zostać osadzeni na palach i tam sobie dyskutować o przyszłości Polski i świata. To najwyższego lotu zdrajcy Polski , zabójcy ekonomiczni czyli de facto ludobójcy.

  I po co ta DENNA DYSKUSJA O DŁUGU, ( jakoś nie wiadomo kto jest wierzycielem ?), którego nie powinno w ogóle być, bo przecież rząd i NBP może emitować złotego dowolnie i tyle tyle pieniędzy z pożytkiem dla kraju i obywateli proporcjonalnie do potrzeb.
  Jeśli tego nie robi , a mówi się o jakimś długu – to akt najwyższej zdrady państwowej. Te wszystkie długi sa nielegalne i nie powinny być płacone – każdy ma aspekt kryminalnego naruszenia prawa i konstytucji.

  Spójrzmy na ostatnie 30 lat
  – porównajmy Polskę do krajów tzw. Trzeciego świata – Chin, Korei Półdniowej, Czy chociażby Libii – https://marucha.wordpress.com/2011/05/18/czego-mozemy-nauczyc-sie-od-arabow
  Libia Kadafiego

  I te wszystkie nadęte pseudonaukowe wywody ekonomiczne to zwykła kryminalna „ściema”

  Może ekonomista Bho potrafi odpowiedzieć na pytania
  Gdzie przed trzydziestu laty była Polska, a gdzie Chiny czy Korea. Gdzie sa TERAZ Polska, a gdzie Chiny lub Korea ??

  Przecież przed trzydziestu laty Polska była rankowana na 10 miejscu na świecie ze swoim potencjałem gospodarczym i jest najbogatszym w surowce krajem europejskim (bez Rosji)

  Polska ma tzw dług, a Chiny wykupiły cały dług USA. Dlaczego? Dlaczego długu USA nie wykupiła Polska?

  Ta cała „pierestrojka”, prywatyzacja, transfery, łupienie Polski to jedna wielka Hucpa i kryminalna zmowa miedzy pomiędzy koszerną mafia wojskowo –policyjną a tzw. zachodnimi bankstersami.

 38. MatkaPolka said

  Z netu: „Proponuję wyborców PO wyposażyć w łopaty i niech zapi…ją na rozkopane drogi i torowiska, niech nadrabiają to co Matoł spieprzył”. Ja tego nie popieram, ale faktem jest, że to by otrzeźwiło wielu szybciej niż dziesiątki informacji o skrajnej nieudolności Platformy razem wziętych. Tego, że mecz otwarcia stadionu w Gdańsku będzie w Warszawie, a mecz otwarcia stadionu w Warszawie w Gdańsku to nawet Bareja by nie wymyślił, a nie sądziliśmy że czasy takich idiotycznych decyzji władz kiedykolwiek wrócą.

  TAJNY CHIŃSKI LIST W SPRAWIE AUTOSTRAD… Czarny humor na najwyższym poziomie.
  http://www.poboczem.pl/naszym-zdaniem/news-tajny

  EUROKOMPROMITACJA 2012 – wypowiedzi polityków:

  JAK COVEC CHCIAŁ PODBIĆ ŚWIAT, czyli długa historia budowlanych wpadek.
  http: forsal.pl/artykuly/521372,jak_covec_chcia…

  Chińska spółka w Angoli budowała szpital, który po kilku miesiącach się zawalił. W RPA system nawadniający oddała z opóźnieniem, bo inżynierowie nie chcieli pracować za połowę stawki. Na Fidżi przeszkadzał deszcz. Firma zobowiązała się do wybudowania do połowy 2005 roku autostrady. W połowie 2006 roku po prawie pięciu latach budowy okazało się, że gotowych jest 35 proc. inwestycji. Władze Fidżi, które zainwestowały w drogę 34 mln dol., zerwały kontrakt. Chińczycy tłumaczyli, że budowa poległa z powodu… ulewnych deszczy. – Strategia COVEC to cięcie kosztów. Tradycją jest też wynajmowanie podwykonawców, którym nie zawsze się płaci – mówi „DGP” Jonathan Holslag, analityk Brussels Institute of Contemporary China Studies.

 39. bho said

  Kiście się w swojej zapiekłej nienawiści do Polski i Polaków. Do gajowego i rysia- ja NIKOGO nie obrażałem, mam dość dyskusji z ignorantami(również ekonomicznymi!) i ludźmi dla których wyzwiska są argumentami. Nie pozdrawiam i żegnam.

 40. MatkaPolka said

  Naprawdę żal mi Bho – uważa sie za patriotę , Polaka wykształconego ekonomistę

  Jest produktem zmasowanej propagandy bankstersow (interes żydowski ) i propagandy prusko/ krzyżackiej mającej roszczenia terytorialne.

  Zetknął się z czymś, co jest mu kompletnie nieznane !!!!

  Trzeba powiedzieć , że obie te propaganda ma niezwykły stopień ogłupiania

  Nieszczęściem polityków i politykierów jest to, ze nie maja zielonego pojęcia o podstawowych definicjach dotyczących pieniądza i bankowości – lub opacznie je rozumieją – urobieni przez propagandę bankierów sącząca się różnymi kanałami – od banków, po prasę przez katedry akademickie – uznanych „autorytetów, „debaty budżetowe” – polityków….

  1.Pieniądz to uniwersalny środek wymiany
  2. Prawo emisji pieniądza powinien mieć wyłącznie (!!!) wybieralny rząd – Emisja pieniądza to największy przywilej i obowiązek parlamentu i rządu – właściwie rozumianej służby dla społeczeństwa.
  Dla rządu to najlepsza sposobność realizowania wszelkich projektów i programów potrzebnych dla społeczeństwa i narodu, do pobudzania gospodarki.

  3. Pieniądz jest własnością narodu – ludzi zamieszkujących dany kraj.

  Wszelka dyskusja o polityce, wojnach ,historii, prawie, antysemityzmie nie ma sensu jeśli nie zrozumie się SYSTEMU BANKOWEGO. Kto ma prawo emisji pieniądza ten kontroluje gospodarkę, prawo i parlament, media i polityków. WSZYSTKIE INNE TEMATY TO TAK NAPRAWDĘ TEMATY ZASTĘPCZE

  Ciekawe filmy na YouTube o Amerykańskim Systemie Monetarnym – z polskim tłumaczeniem

  System finansowy wymielony przez mądre głowy w beretach, jak to wykazują ostatnie wydarzenia najwyraźniej się nie sprawdza.

  Rozwiązaniem na kryzys jest własna waluta. http://zlotytak.pl/?sr=lista&dz=10 – ZŁOTY TAK

  Powinni to poznać wszyscy posłowie i parlamentarzyści – DŁUG NIE MUSI BYĆ SPŁACANY!!!

  NAJKRÓTSZA LEKCJA MAKRO EKONOMII I EKONOMETRII. Filmy po 10 min.

  JOHN PERKINS – praktyk wdrażania systemu bankowego w krajach trzeciego świata – o tym mówi.
  Autor książki–„Wyznania Ekonomicznego Zabójcy”

  Interview – Confessions of an Economic Hit Man – Part I

  John Perkins: „Zeitgeist: Addendum” Extended Interview 2008

  Spowiedź agenta (1/6)

  Economic Hitmen – Napisy PL

  Confessions of an Economic Hitman

  Zeitgeist: Addendum NAPISY PL 4/13

  Zeitgeist: Addendum NAPISY PL 1/13

  „Dajcie mi prawo emisji pieniądza a nie troszczę się kto stanowi jakie prawa”- baron Rothschild

  EMISJA PIENIĄDZA JEST SPRAWĄ PIERWSZEJ WAGI. JEST O TO SPRAWA GARDŁOWA!!

  Prawo emisji pieniądza powinien mieć wyłącznie wybieralny rząd. – Emisja pieniądza to największy przywilej i obowiązek parlamentu i rządu – właściwie rozumianej służby dla społeczeństwa. Dla rządu to najlepsza sposobność realizowania wszelkich projektów i programów potrzebnych dla społeczeństwa i narodu, do pobudzania gospodarki. Pieniądz jest własnością narodu – ludzi zamieszkujących dany kraj.
  Nie jest własnością ani Centralnego Banku Krajowego ani Centralnego Banku Europejskiego.

  Czy Europejski Bank Centralny jest w ogóle legalny?
  Czy Euro jest w ogóle legalne? Unia Europejska to stosunkowo nowy twór. Tak samo jak Europejski Bank Centralny.

  Jeśli prawo emisji pieniądza zostało podstępnie wykradzione wbrew konstytucji i wbrew woli obywateli państw UE. To jest to wbrew prawu.

  W Polsce prawo emisji pieniądza ma NBP.

  Nie potrzeba nam żadnych pożyczek oprocentowanych procentem składanym – pożyczka od „ zachodnich bankierów” to największy przekręt i zdrada stanu !!!

  Wszelkie pozyczki sa nieuzasadnione – sami mamy NBP.

  Sejm Polski tak samo jak parlamenty innych krajów (posłowie) nie może sobie DOWOLNIE PRZEKAZYWAĆ PRAWA EMISJI PIENIĄDZA do innych instytucji nawet, jeśli obie strony (parlament i EBC) bardzo by tego chciały i pragnęły. NIE MA PRAWA!!

  Również prezydent i premier nie ma takich uprawnień – Nie mogą przekazywać prawa emisji pieniądza do innych nawet jeśli bardzo by tego chciał
  Jest tu wyraźne ograniczenie konstytucyjne. W tym sensie istnienie EBC i Euro jest nielegalne, bo niezgodne z KONSTYTUCJAMI krajów członkowskich Unii Europejskiej.

  W tym kontekście zapowiedzi pana premiera lub pana prezydenta o wejściu do strefy Euro
  jest deklaracja zamierzonego złamania prawa –Konstytucji – Ustawy Zasadniczej

  Już sama taka deklaracja powinna się znaleźć w Trybunale Konstytucyjnym

  http://zlotytak.pl/?sr=lista&dz=10 – ZŁOTY TAK

  Wszystkie wojny w Ameryce w XIX w kręciły się wokół przechwycenia prawa emisji pieniądza i Centralnego Systemu Bankowego

  Przez 100 lat USA były krajem największej prosperity, największą potęga ekonomiczna na świecie.
  Po mniej niż 100 latach od wprowadzenia Federal Reserve Act w 1913 – USA stały się największym dłużnikiem na świecie ( w stosunku do kogo ???)

  Federal Reserve Board – Bank Centralny w USA powstał w wyniku spisku – ustawa została przepchnięta w 23 grudnia 1913 kiedy większość kongresmenow i senatorów rozjechała się na święta Bożego Narodzenia do domów – tak na prawdę ustawa nigdy nie została ratyfikowana.
  Konstytucyjnie – prawo emisji pieniądza ma jedynie Kongres. FRB – to prywatna instytucja

  Nie wszyscy jednak wiedza ze właścicielami i głównymi akcjonariuszami Federal Reserve Board sa
  stare europejskie Domy Bankowe

  Rothschild- London and Berlin; Lazard Bros- Paris; Isracel Stiff:- Italy; Kuha-Loeb Company- Germany; Warburg- Hamburg, Amsterdam, Goldman and Sachs NY( ten sam ,który ostatnio grał przeciw Złotówce
  Lehman Bros: NY -tak, tak – ten sam stary Lehman, który Osadził Pruskiego Augusta II na tronie Polski i doprowadził do rozbiorów; Rockefeller- NY

Sorry, the comment form is closed at this time.