Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

O. Franc: „gdyby chodziło o symbole innej religii, sąd zareagowałby ostro”

Posted by Marucha w dniu 2011-08-18 (Czwartek)

Poświęcanie uwagi indywiduom typu „Nergala” uwłacza gajówce, jednak zamieszczamy poniższy artykuł celem kolejnego zilustrowania pracy naszych niezawisłych sądów. – admin.

„Gdyby chodziło o symbole innej religii, podejrzewam, że sąd zareagowałby ostro, bo opinia publiczna w imię tolerancji ujęłaby się za takim wyrokiem i nie pozostałaby obojętna” – powiedział o. Tomasz Franc, koordynator Dominikańskich Ośrodków Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, komentując dla KAI dzisiejszy wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni, który uniewinnił Adama Darskiego ps. „Nergal”, lidera deathmetalowego zespołu Behemoth, w sprawie podarcia Biblii podczas koncertu.

Adam Darski

Adam "Nergal" Darski

Darski był oskarżony o znieważenie uczuć religijnych na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów oraz Ryszarda Nowaka, przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, którzy obejrzeli w internecie film z koncertu z 2007 r. Darski podarł Biblię i rozrzucił jej strzępy wśród publiczności, nazywając ją przy tym m.in. „kłamliwą księgą”.

W uzasadnieniu dzisiejszego wyroku sąd stwierdził jednak, że nie będzie określał granic dla działań artystycznych i uniewinnił muzyka.

„Bardzo trudno jest komentować taką sprawę, gdyż sądy są niezawisłe w swojej praktyce osądzania tego rodzaju czynów” – stwierdził w rozmowie z KAI o. Tomasz Franc OP, koordynator Dominikańskich Ośrodków Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. – Na pewno pozostaje niesmak z powodu tego, że można bardzo ważne i czcigodne rzeczy dla jednej religii niszczyć i nie ponosić za to konsekwencji. Z kolei kwestie dotyczące np. umieszczania krzyży w miejscach publicznych podlegają bardzo ostremu sprzeciwowi części opinii publicznej – dodał o. Franc.

„Wydaje się, że opinia publiczna w ogóle nie zareagowała na ten czyn” – powiedział dominikanin, odnosząc się do podarcia w 2007 r. na scenie Biblii.

„Gdyby chodziło o symbole lub święte pisma innej religii niż chrześcijaństwo, to podejrzewałbym, że sąd zareagowałby ostro, bo opinia publiczna w imię tolerancji czy szacunku ujęłaby się za takim wyrokiem i nie pozostałaby obojętna” – stwierdził o. Franc.

Tomasz Franc OP - dyrektor Dominikańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych.

W opinii dominikanina dramatyczne jest to, że „nie potrafimy okazywać szacunku wobec symboli religijnych”. Jego zdaniem wynika to m.in. z powszedniości symboli w przestrzeni publicznej oraz Słowa Bożego, słyszanego co niedzielę w kościołach i z tego powodu nie traktowanego jako wyjątkowe. – Ale to, że te symbole opatrzyły się w polskiej rzeczywistości nie oznacza, że nie należy o nie dbać, bo to może razić czyjeś uczucia religijne – dodał o. Franc. [Co to znaczy, że symbole religijne „opatrzyły się” w naszej rzeczywistości?!? – admin]

Zdaniem dominikanina, zachowania Darskiego sprzed czterech lat mogły być najprawdopodobniej wpisane w strategię marketingową skierowaną do uczestników koncertu i odbiorców tego rodzaju muzyki. – Pamiętajmy też jednak, że od takich z pozoru – także według Darskiego – „małych czynów” zaczynają się wielkie dramaty – zastrzegł.

– Tym bardziej więc uzasadnienie, że sąd nie jest od wyznaczania granic dla działań artystycznych, wydaje się nieroztropne. Pytanie więc, kto jest od ich wyznaczania, skoro sumienie człowieka może być bezgraniczne także w czynieniu czegoś, co może być zagrożeniem dla innego? – powiedział o. Franc.

http://fronda.pl

Dla eksperymentu proponujemy publicznie podrzeć egzemplarz Talmudu, narysować Mahometa jadącego na świni, albo wsadzić flagę Izraela w psią kupę. – admin

Komentarzy 75 to “O. Franc: „gdyby chodziło o symbole innej religii, sąd zareagowałby ostro””

 1. sono said

  Michalkiewicz swietny jak zwykle
  http://michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=2163

 2. Krzysztof M said

  Oczekuję na podeptanie na scenie gwiazdy Dawida. 🙂 I symulację stosunku seksualnego z użyciem menory. 🙂

 3. koliber said

  przeciez to bylo do przewidzenia-kazde wnoszenie pozwu przeciwko tym barbarzyncom skonczy sie uniewinnieniem

 4. RomanK said

  Sady Polskie…:-))))))))) …to wielki zart mafii Ukladu Magdalenskiegi i jego ostoja! Sad nie jest od sadzenia, czy wydawania osadow…czy bron Boze wymierzania swprawiedliwosi ,,sad jak sama nazwa wskazuje jest od zdierrania kasy i pilnowania zeby nikt nei wyskoczyl poza ramy Ukladu:-))

  Michalkiewicz oczywiscie doskonaly:-)))) jak pani Sono mysli co autor mial na mysli – piszac ten felieton….a co mial na oku:-)))

  Wracajac do wystepu tego artysty…. Nergala- org sumeryjski,Meshlamtea…demon. najstarszy syn Anu… Ma wielkie ego ten dupek spiewaczyna:-)))…gdyby to zrobil w kraju muzulmanskim ukamienowali by jego , jego zespol i kazdego kto by sie krecil kolo nich…
  Polskie fany wyly z radosci… i nie bylo jednego, ktory by rzucil kamieniem…

  Nie wiem zatem o co ksiedzu dominikaninowi chodzi, o czym bredzi???? Czyz nie wie, ze nie ma juz Kosciola w Polsce, ani katolikow wierzcych, ani on z jego zakon nie sa juz nasladowcami sw Dominika????
  Moze najwyzszy czs by hierarchia pozbyla sie iluzji..albo prawdziwi katolicy hierarchii///

 5. Xall said

  Jednak ten o. Franc ma rację, że sąd nie jest od takich spraw… A tymczasem wystarczyłby jeden solidny wpiernicz, pełen miłości dla duszy tego błądzącego.

 6. koliber said

  ciekawe czy mus ie przyjał chrzescijanski szpik-czy moze protestanco-niemiecki.

 7. koliber said

  a jeszcze jedna wiadomosc,ktora ucieszy Polaka-Patriote-Pasikowski kreci film o Jedwabne-za pieniedze TVP-czyli nasze-hahahaahaha
  oczywiscie kina beda oblegane bo tak nakarze GW-za to ksiazki o zbrodni w rekach cwiercilteligenta i połinteligenta nie znajdziesz.
  bo jest prawda czasu,ale jest i prawda ekranu .

 8. KaRabin said

  re2
  Jak na katolika ma Pan bardzo „ciekawe” podejście do sprawy. Z góry Pan zakłada ,że to spisek żydowski i w ramach rewanżu upodlił by Pan symbole innych religii ,czy to po chrześcijańsku?

  Jeśli chodzi zaś o ten skandaliczny wyrok sądu oraz nieludzki wybryk pseudo artysty zwanego „nergalem” to nic innego jak poprawność polityczna, debilizm ,dbanie o własną dupę i oczywiście sposób na zabłyśniecie w TV w celu autopromocji .Powód jest prozaiczny -KASA.
  Za bezczeszczenie symboli religijnych powinny być srogie kary finansowe ,to rozwiązałoby tego typu aspołeczne zachowania

 9. Boryna said

  To kolejny dowód na to ,że nie mamy polskich sądów. Ten „wyrok” to arcybezczelność. Kto mu dał nominację sędziowską? Dlaczego nie ma reakcji Episkopatu? czy to są jeszcze wyznawcy Chrystusa?

 10. koliber said

  http://www.iluminaci.pl/

 11. sono said

  ciekawe swiadectwo. Warto przeczytac.
  http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/biblia_mnie_ocalila_14934

 12. Piotrx said

  Re 8: „…….. to nic innego jak poprawność polityczna, debilizm ,dbanie o własną dupę i oczywiście sposób na zabłyśniecie w TV w celu autopromocji .Powód jest prozaiczny -KASA.

  To nie jest żaden debilizm
  dlaczego bowiem „poprawność polityczna” polegać ma na każdym kroku na pluciu TYLKO na chrześcijaństwo???

  Dlaczego nie robi się „autopromocji” opluwając symbole innych religii tylko chrzescijańskiej, czyżby takie były wymagania „sponsorów”?
  Na pewno nie zrobił on tego bez porozumienia z nimi.

  Jest realizowany po prostu program walki z chrześcijaństwem na wszystkich frontach , także w muzyce , filmach , edukacji itd. i urabianie opinii że jest ono przyczyną wszelkiego zła.To nie jest spiskowa teoria tylko spiskowa praktyka.

  Gdyby spróbował on znieważyć jakiś symbol np. żydowski czy nawet wypowiedzieć się niewłasciwie na tematy żydowskie /np. tzw. holokaust/ jego „kariera” zakończyła by się bardzo szybko.
  Koniec kontraktów, wyjazdów, koncertów , nagrań, reklam itp.

  A swoją drogą czy ktoś ma informacje na temat pochodzenia owego osobnika zwanego „nergalem”

 13. Leon said

  Oni sa wszyscy z piekla rodem !

 14. Wojwit said

  Ta „szansonistka”, co się z nim tak w tabloidach afiszowała, podobno jest z unych – więc on (sądząc po wyroku sądu) pewnie też…

 15. lake of fire said

  Świat zaprzedał się ciału, pieniądzowi, władzy i szatanowi. Współczesna ludzkość buntownicza, niewierzącą i ateistyczna, kuszona przez piekło w niewytłumaczalny sposób powstaje przeciw Bogu; nienawidzi Go wbrew wszelkiej logice, bez sensu. Ciemne moce zła doprowadziły ludzkość do tak niedorzecznej postawy, że zło zostało przyjęte, słucha się go i kocha przekraczając wszelkie granice wyobraźni.

 16. Marek S said

  Dominikanie i Jezuici „Polscy”

  Wcale bym się nie zdziwił gdyby ten Tomasz Franc okazał się również z unych. Ks. Natanek mówił że Dominikanie (łącznie z Jezuitami) to już zupełnie są opanowani przez człowieków odgrywających rolę Polaków. Zresztą ten Franc jakoś nie wygląda na słowianina.

  W pierwszym ataku na ks. Natanka pokazywano jakiegoś mnicha (chyba był to dominikanin i jakoś podobny do tego Franca) który to z obłudną mową wypowiadał się na temat ks. Natanka. W którejś z następnych homilli, ks. Natanek mówił że w tym zakonie (chyba dominikanów) homoseksualizm jest na porządku dziennym, i nawet opisał co oni tam wyprawiają. Łącznie z przełożonymi.

  Kiedyś przyglądałem się zachowaniom pedałów, a jest ich tutaj w USA pełno. Na poniższym wideo w minutach 1:30-1:50, ten ojczulek z tyłu który stoi, reprezentuje typowe zachowanie homo. http://www.youtube.com/watch?v=3Lv44HGFuE4&feature=related

  Mogę się mylić, ale to nie jest normalne. Tam coś jest. Zresztą jego mowa zaczynająca się od 8:40 w tym odcinku jest tak pełna obłudy, że aż się kipi.

  Wogóle mowy tego ojczulka i tego tutaj również są tak obłudne, że oni sami nie potrafią tego dobrze ukryć. Ta skrywana pobożność i ten ton głosu nie pasujący do zachowania ciała (body language). Tam coś jest, co oni chcą ukryć.

 17. Marek S said

  W ten sposób, dzieląc swoich, na tych którzy odwodzą ludzi od dobrych wzorców jak ten „Nergal” (choć nie musi być on z nich lecz poddany pod wpływ ich ideologi), i będąc pierwszymi którzy tamtych krytykują, dzielą społeczeństwo Polskie na zwalczające się obozy.

  Oczywiście, ci którzy „bronią” tradycji, czyli udają że jej bronią jak, przypuszczam ten Franc, robią to tylko po to aby się uwiarygodnić na tym przypadku, i wykożystać to zaufanie do zatruwania ludzi w innym miejscu i czasie. Oczywiście, również jego pozorowana obrona tradycji, nigdy nie przynosi rezultatów pozytywnych, i jest tak rozlazła jak galareta. Skupia ona jednak ludzi którym się wydaje że ci malowani opozycjoniści naprawdę coś chcą zrobić, inwestują tam swoją energię, a która jest marnowana a cały ruch sprowadzany na działania pozorowane, które później są tłumaczone brakiem kompetencji i popełnianiem błędów.

  Tak to właśnie nas rozgrywają, i tak to włąśnie praktycznie NIC nie udało się osiągnąć siłom narodowym w ostatnich 20 latach.

 18. Kapsel said

  17 sierpnia 1740 r w Rzymie wybrano na papieża Benedykta XIV (ur. 31 marca 1675 w Bolonii, zm. 3 maja 1758 w Rzymie) Papież Benedykt XIV występował przeciw tajnym stowarzyszeniom, był przeciwny wolnomularstwu, które potępił w 1751, katolikom zakazał przynależności do masonerii pod karą ekskomuniki.. 14 czerwca 1751 roku papież Benedykt XIV skierował do arcybiskupów i biskupów Królestwa Polskiego encyklikę „A quo primum” dotyczącą Żydów w Polsce. Papież w swej encyklice bolał nad tym „że się tak wielka liczba Żydów rozmnożyła w Polsce” zawsze wiernej świętej wierze katolickiej. Wielka liczebność Żydów, według następcy świętego Piotra, powodowała ruinę miast, bankructwo parafii. Żydzi przejmując „pola i wsie w dzierżawę (…) nad chrześcijańskimi wieśniakami mają zwierzchność (…) nieludzka władzą i rozkazem przymuszają ich (…) [do] pańszczyzny, (…) częstokroć rózgami karzą”. Monopolizacja przez Żydów handlu i gastronomii, powodowała krzywdę chrześcijan. Żydzi lichwą niszczyli ubogich chrześcijan. Żydów, według Ojca Świętego, pomimo że dążą do wyniszczenia i zabicia wielkiej liczby chrześcijan, nie należy zabijać, prześladować, ograbiać i unikać, bo są oni „obrazami, pokazującymi nam i przypominającymi Mękę Pańską”, narodem ukaranym rozproszeniem wśród innych narodów by być „świadkami naszego odkupienia”. Według Ojca Świętego należy nieustannie Boga prosić, by pomógł Żydom odrzucić grzech judaizmu i nawrócić się. Benedykt XIV cytując autorytety katolickie, nakazywał wiernym by unikali pracy u Żydów i kontaktów towarzyskich z nimi, by uniemożliwić Żydom demoralizacje chrześcijan. Papież zakazywał też powierzanie Żydom urzędów publicznych. Przypominał że Innocenty IV zezwolił królowi Francji na wypędzenie Żydów z powodu monopolizacji przez nich własności, bogacenia się kosztem chrześcijan, wyzysku włościan, czyli wszystkiego tego co Żydzi w przedrozbiorowej Polsce czynili. W swej krytyce Żydów Benedykt XIV powoływał się na anty żydowski nauczanie papieży Mikołaja IV, Pawła IV, świętego Piusa V, Grzegorza XIII i Klemensa VIII, uchwały synodów i soborów. Papież w swej encyklice zobowiązuje też biskupów do dania przykładu poprzez zerwanie wszelkich stosunków z Żydami i karanie tych co takie stosunki utrzymują.Nauczanie Benedykta XIV zostało zlekceważone przez polskich biskupów, co jak sądził ksiądz doktor Stanisław Trzeciak było powodem zaborów i sowieckiej niewoli. Ks Stanisław Trzeciak ur. 25 października 1873 w Rudnie Wielkiej, zamordowany 9 sierpnia 1944 w Warszawie Papież Benedykt XIV zatwierdził regułę redemptorystów i redemptorystek – Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.Zapoczątkował reformę brewiarza, w 1748 wydał nowe martyrologium, 1752 ceremoniał i pontyfikał biskupi.W konstytucji Vix perventi z 1 listopada 1745 zajął stanowisko w sporze o lichwę. 5 października 1754 ustanowił pierwszą polską prowincję kapucynów. W 1754 zatwierdził reformę szkolnictwa polskiego przeprowadzoną przez pijara Stanisława Konarskiego. —
  http://gloria.tv/?media=185817

 19. Chutor said

  Ad 4 RomanK

  „Michalkiewicz oczywiscie doskonaly:-)))) jak pani Sono mysli co autor mial na mysli – piszac ten felieton….a co mial na oku:-)))”

  „co autor mial na mysli”

  W zydowskiej boznicy kazdy moze wyginac sie do innego rytmu. Kto nie wie dlaczego tak sie dzieje powinien spedzic wiele czasu by odkryc „ukryte w tym znaczenie.”
  Tylko prostacy moga to lekcewazyc, beda oni twierdzic, ze brak im harmonii.

  Pan Roman chce wiedziec co Michalkiewicz mial na mysli. Najlepszym dowodem tych mysli przez wielkie M byloby pytanie skierowane do czytelnikow: co autor mial na mysli, moje przypuszczenie jest, ze dziesieciu czytelnikow daloby 50 odpowiedzi i kazda inna.
  Najlepsza odpowiedza jest to,ze on nie mial nic na mysli poza tym aby byc lepszym niz Juliusz Cezar.
  Przypisywane Cezarowi wypowiedz: przybylem, zobaczylem, zyciezylem ma piekna forme, malo slow i wiele tresci.
  I tu jest wlasnie przewaga Michalkiewicza nad Cezarem: uzyc wiele, wiele, slow, nadac im harmonie jak w boznicy in NIC nie powiedziec. Zawsze sie znajdzie wielu ktorzy beda dociekali co autor chcial powiedziec. Jezeli nie znajda odpowiedzi to tym bardziej ugna sie pokornie przed myslami, ktore przerastaja ich zrozumienie.

 20. sono said

  „IMAGINE: Na koncercie heavymetalowym jakiś Charkol (Burbol, czy Murmol?) – nieuznający żadnych ograniczeń dla swej tzw. artystycznej swobody – nagle ukazuje publiczności Talmud. Nie widzą, co to jest, więc Hurdol (czy Mordal?) im tłumaczy: to jest Talmud, pier***na księga żydowska, pełna kłamstw, pełna pogardy i nienawiści do tych, co Żydami nie są! To straszne g**no! Pier***lić ten je**ny szajs! Mam je w du**e!

  Durdal (czy Horbal?) zaczyna wydzierać kartki z Talmudu i rzucać je między rozszalałą tłuszczę. Pojawiają się płomienie. Rwany na strzępy Talmud płonie.

  Sąd uniewinnia Gargula (czy Wurbala?), a dyżurne autorytety oddychają z ulgą i chwalą tzw. wolność ekspresji artystycznej.

  Czy coś takiego byłoby możliwe??? Jestem pewien, że wątpię”
  http://fronda.pl/blogowisko/wpis/nazwa/imaginuj_sobie,_czyli_wariacje_zwiazane_z_wyrokiem_na_nergala_29310

 21. — Racja jest w wpisach o podobnym zdaniu jak u Pana Marka S. , to znaczy osoby i osobistosci ktore staja w obronie wartosci naszej katolickiej wiary , religii , Kosciola , zwyczajnie blaznia , pozoruja dla jakichs celow wlasnych albo nadanych . Co niektorych mieniacych sie dobrymi katolikami i w wlasnym przekonaniu bedacymi , nie stac na poswiecenie sie , Za Wiare . Przyczyna pastuchy przebrzydle . Bo wiekszosc naszych purpurowych pasterzy na takie miano zapracowala , swoim zachowaniem udowodnila ze w ogole nie wierzy w Boga .
  I mowi prosty czlowiek , o nich — przeciez tyle lat studiowali , znaja prawde lepiej i z Ksiag i z Ciaglosci Przekazow (zwanych tradycja) , to wiedza jak jest rzeczywiscie , i ku czemu zmierzamy .
  Bo nie uwierza co najmniej moi bliscy (niech tu za siebie mowie) , ze wiekszosc tych od najwyzszej gory poczawszy , to podstawieni zli , lub zle stwory , zeby nazwac .

 22. Maciej said

  Żal mi ludzi którzy słuchają takiej muzyki oraz obracają się w kręgach subkulturowych, często odwzorowując w swoim życiu zachowania podpatrzone ze sceny, usłyszane z płyty, zaczytane o swoim ulubionym wykonawcy. Wydaje mi się, że Ci ludzie nie są szczęśliwi w życiu i trudno by byli w przyszłości. Te wzorce to katastrofa moralna i zagłada etyczna. Muzyka subkultur to genialnie uknuta forma niszczenia jednostek, potologie które często idą w parze za daną subkulturą są tego wymownym przykładem. Wiem z autopsji, i bardzo się z tego ciesze że WIEM …

 23. sono said

  Obmierzla, stara, smierdzaca pipa zwaca sie manuela gretkowska pedziala dzisiaj w Polsacie:

  „”Oskarżył go fanatyk, a uniewinnił Bóg – brawo Nergal!
  I podniosła oba kciuki w górę.”

 24. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka jest bardzo szczesliwy sze Kosciol Katolicki swietuje Ramadan.

  Czysz to nie jest cud sze nasz wielki i blogoslawiony papiesz Jan Pawel der Zwei wyciagnal Kosciol z ciemnogrud?

  http://www.wnd.com/index.php?fa=PAGE.view&pageId=334757

  re 8,

  Wypowiedz pan Krzysztof M jest bardzo antysemiczna. To jest straszny gszech aby muwic bez szacunek dla gwiazdy pan Dawid albo menora.

  Szanowny pan Ka Rabin ma duszo racja, ale ja sie nie zgadzam z pan Rabin ktury powiedzial:

  „Za bezczeszczenie symboli religijnych powinny być srogie kary finansowe ,to rozwiązałoby tego typu aspołeczne zachowania.”

  Ja mam nadzieje sze pan Rabin sie pszejezyczyl bo chcial powiedziec sze za bezczeszczenie symboli religijnych takich jak gwiazda pan Dawid albo menora powinny byc bardzo srogie kary wlacznie z kara smierci.

 25. Ragnar said

  Nergal to może teraz Talmud! Wymiękasz?

 26. Wykorzystywanie symboli religijnych do promowania własnej osoby, bez względu na wyznanie zawsze było najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia zamierzonego celu. Organizacje religijne, w tym przypadku mam na myśli katolickie, są zbyt słabe aby skutecznie się temu prawnie przeciwstawić.
  Dlaczego? Każdego niepowodzenia nie można obarczać decyzją sądu. Warto się przy tej sprawie zastanowić, czy opinia publiczna (część wierząca) zrobiła wszystko w tej sprawie?

  http://kolekcjonersurowcow.wordpress.com

 27. Boryna said

  Reakcja społeczności katolickiej żadna i jak ma nie zwyciężyć w Europie Islam .

 28. Krzysztof M said

  Ad. 8

  „Za bezczeszczenie symboli religijnych powinny być srogie kary finansowe ,to rozwiązałoby tego typu aspołeczne zachowania”

  – Ale NIE MA! NA dziś kar nie ma! Więc co? Mamy siedzieć potulnie i NIC? 🙂

  Jutro ktoś na scenie zasymuluje gwałt na zakonnicy i też jedyną reakcją katolika ma być milczenie?

 29. Krzysztof M said

  Ad. 14

  „podobno jest z unych”

  – Wszystko, co wrzaskliwe, nachalne, bezczelne, tupeciarskie, chamskie jest z nich…

 30. adam131 said

  A nie uważacie Panowie, że Państwo Polskie nie jest od tego żeby chronić jakieś pokrętne ideologie?

 31. Marucha said

  Re 30: Jakie pokrętne ideologie, konkretnie?

 32. adam131 said

  Katolicyzm, for example. Uczucia religijne to sprawa po pierwsze osobista, a po drugie abstrakcyjna.

 33. Dzięcioł said

  W pewnym sensie podobna sytuacja: http://www.portalplock.pl/pl/334_informacje/153_pokis_nie_dla_cenzurowania_kultury.html

 34. Boryna said

  Ad.32
  Katolicyzm to nie sprawa prywatna. Katolicyzm ukszałtował cywilizację europejska, dzięki której mamy ogromny postęp we wszystkich absolutnie dziedzinach. Katolicyzm to również moralność,że zjadamy innych ludzi, nakazuje jak żadna religia miłość bliźniego, uświęca rodzine,tępi pychę, chciwość, zazdrośc,gniew,lenistwo, pijaństwo,kradzież, rozwiązłość Czy to są sprawy prywatne? Czy bez tego może iustnieć zdrowe społeczeństwo? Człowieku ,masz rozum to myśl!

 35. adam131 said

  Widzę tu pewne nadużycie, bo Katolicyzm KSZTAŁTOWAŁ ale nie UKSZTAŁTOWAŁ cywilizację europejską. Czynił to wespół z islamem, racjonalizmem, protestantyzmem etc. Chęć wyróżniania któregokolwiek z tych czynników sprowadzi się do dyskusji „czy katolicyzm dał więcej dobrego czy złego”, w którą z czytelnikami nie chcę wchodzić bo domyślam się, że są w tej kwestii niereformowalni.
  Po drugie, owszem, katolicyzm ma swoją moralność, tak jak inne religie. Moralność może istnieć również bez religii. Jakoś Czesi świetnie sobie radzą bez katolicyzmu.

  Miłość bliźniego mówisz. Nie chce mi się grzebać w linkach i przytaczać przykładów, ale znam zacietrzewieni katolicy jakoś miłością bliźniego nie epatują (vide prawicowa blogosfera).

  I przykład ze skali mikro. Gdańsk. Moralnym jest stawiać kolejny kościół w nowych dzielnicach zamiast przychodni, przedszkoli. Zapytaj się tamtych ludzi co bardziej ułatwi im życie.

 36. Wizzgaa said

  Adam131 w części 35 : a co bardziej ułatwi ci życie > małżeństwo z miłości prawdziwej czy małżeństwo ekonomicznie „satysfakcjonujące „? Ja wybrałabym to pierwsze a ty ?

 37. sono said

  Bardzo ciekawa dyskusja:)
  http://rebelya.pl/discussion/33268/zagadka-co-to-kto-to/#Item_0
  Fajny komentarz.
  „Skoro już tak kolega wybrzydza, to proszę powiedzieć jasno: dobrze, że Ojciec Święty Benedykt XVI pojechał do tego Madrytu spotkać się z młodzieżą, czy źle?!”
  –„Bardzo dobrze. Tylko dlaczego zamiast uprzejmie prosić, nieśmiało proponować i delikatnie sugerować – nie zacznie używać swojej WŁADZY i nie zacznie RZĄDZIĆ Kościołem?”

 38. wet3 said

  @ Piotrx (12)
  Tak wlasnie sprawy wygladaja. To jest wyraznie popierana przez rzadzacych zorganizowana walka z katolicyzmem. Wykorzystuje sie w tym celu przede wszystkim me(r)dia i sadownictwo! Tak jest wszedzie, gdzie jewropejsy rzadza.

 39. Maciej said

  Odp: 31 Pan myli pojęcia, od stawiania przychodni i przedszkoli jest administracja państwa i to powinno być dla władzy obowiązkiem, od podatnika dla podatnika. KK jako instytucja odpowiada za duchowe aspekty w społeczeństwie , jest strażnikiem moralności, etyczną podpora dla zdrowego społeczeństwa. Jeśli w Gdańsku nie rozumieją tej różnicy to proponuje ich uświadomić.

 40. Maciej said

  Odp na post 35 być miało. Mój błąd.

 41. gSheeple said

  Darski to nie tylko wokalista heavy-metlaowy, to przede wszystkim satanista i mason:

  http://www.oto-pl.org/
  http://www.oto-pl.org/publikacje.html
  http://www.lashtal-press.com/category/news/
  http://www.lashtal-press.com/category/news/

  -> Adam Nergal Darski

  Aktywnie działa w organizacji masońskiej OTO i kto wie gdzie jeszcze …

 42. sono said

  z truguej strony , co tu sie czepiac satanisty i degenerata Nergala, jak jakis ksiezulo posoborowy na facebooku swe wdzieki meskie bezwstydnie zapodaje.
  Tragedia.
  http://breviarium.blogspot.com/search?updated-max=2011-08-12T09%3A20%3A00%2B02%3A00&max-results=5

 43. PONURY said

  Biblie może podrzeć każdy matoł , bo wie że pozostanie bezkarny. Cwaniak nergal nie podskoczy „im” ,bo to tchórz i zasraniec.

 44. Marucha said

  Re 32:
  Kraje, które chroniły katolicyzm, dobrze na tym wychodziły.
  Katolicyzm to nie „uczucia religijne”, ale solidny gmach, oparty na wiedzy, logice i doświadczeniu.

 45. Marucha said

  Pana Adama właściwie szkoda komentować.
  Np. „Widzę tu pewne nadużycie, bo Katolicyzm KSZTAŁTOWAŁ ale nie UKSZTAŁTOWAŁ cywilizację europejską. Czynił to wespół z islamem, racjonalizmem, protestantyzmem etc.”

  Islam współkształtował Europę… gorszych bredni nie słyszałem.
  Protestantyzm to dopiero epoka Renesansu. Co było przedtem, co z tymi 1500 lat?
  Protestantyzm zniszczył Europę.
  Racjonalizm? Kiedy toto gówienko się pojawiło na świecie?
  Dodaj Pan jeszcze voodoo, kult Węża i feminizm.
  Dziś zaczęły istotnie „współkształtować” Europę.

  Rozumiem, że można być niewierzącym. Ale pieprzyć ewidentne bzdury i łgarstwa dla poparcia swoich poglądów?

 46. Marucha said

  Re 39:
  Te antyklerykalne sukinsyny chętnie zrobiły by z Kościoła jakąś instytucję charytatywną (oczywiście kontrolowaną przez Żydów), jeśli nie można go od razu zniszczyć lub zdelegalizować.
  Ciekawe. Taki np. Aron Szechter mógłby za tygodniowe przychody z reklam wykupić całe „imperium” ojca Rydzyka, ale jakoś go te szumowiny nie czepiają, żeby finansował żłobki, fundował obiady dla bezrobotnych i zapewniał darmową opiekę zdrowotną.

 47. Kapsel said

  Ordo Templi Orientis (O.T.O.) (Zakon Świątyni Wschodu, lub rzadziej Zakon Wschodnich Templariuszy) – międzynarodowa organizacja religijno-zakonna o charakterze para-masońskim
  W skład nauk O.T.O. wchodzą m.in.:

  Thelema
  magia
  rytuały
  Kabała
  hermetyzm

  Członkami Kalifatu O.T.O. są m.in. Mick Jagger i David Bowie

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Ordo_Templi_Orientis

 48. adam131 said

  44.
  Hah, czyżby zdanie w stylu ‚nie mam co powiedzieć ale chcę wyglądać na kontrolującego dyskusję?

  39.
  Pełna zgoda. Tylko czemu państwo(administracja samorządowa) oddaje za darmo tereny na których wymienione obiekty mogłyby powstać?

  36.
  Moje wybory życiowe może zostawmy na później. Najpierw wyjaśnij mi jaki ma to związek z moim komentarzem?

 49. Adam131 w części 35:
  Bez względu na to, czy się jest wierzącym, czy też nie jest, nikt kto potrafi liczyć nie może podważyć 2000 lat tradycji chrześcijaństwa.

  http://kolekcjonersurowcow.wordpress.com

 50. Agnieszka said

  ad. 4
  „Może najwyzszy czas, by hierarchia pozbyła sie iluzji.. albo prawdziwi katolicy hierarchii”

  Trochę się już to dzieje, część hierarchów (wprawdzie jeszcze bardzo nieliczna) iluzji nie ma, a prawdziwi katolicy na pewno uznaniem wielu hierarchów już nie obdarzają. Ale co dalej?

  Katolików w Polsce jest dużo, tyle że dzielą się na takich, co (mówię to z własnych potocznych obserwacji)
  – bezmyślnych, nic nie widzą, co się dzieje, bo nie chcą,
  – zdezorientowanych, ale za bardzo wgłębiać im się nie chce,
  – otumanionych, ale ufnych i akceptujących, bo z mlekiem matki wyssali posłuszeństwo
  – garstka widzących i słyszących, wertujących i szukających przyczyn, a potem wściekłych i niestety po wielokroć bezsilnych.
  I o to chodziło! Udało się! Podzielono ludzi, pomieszano im w głowach na każdym polu – i w polityce, i w Kościele,
  Zwracanie uwagi na niebezpieczeństwa w Kościele poczytywane jest jako sianie defetyzmu, jako złe mówienie o Kościele, czyli szkodzenie mu.

  Od starych osób (katolicy wierni i pobożni) słyszę takie zdania – No przecież już uznano, że wszystkie religie są ważne (95 lat) – Niemożliwe, żeby heretyków dopuszczono do komisji Soborowych, to jest niemożliwe! (70 lat)
  i wiele innych recytacji – wbijanych im do łba w posoborowym Kk,

  My możemy tylko błagać
  Duchu Święty ratuj!

 51. Kapsel said

  Ad.gSheeple
  Dzięki za ten komentarz.

  Siostra Maichaela Pawlik prosiła aby na O.T.O zwrócić szczególną uwagę.Według siostry misjonarki ta organizacja zajmuje się bardzo aktywnie w deprawowaniu młodych ludzi w Europie,wszczepiając bardzo dużo złych rzecz rodem z hinduizmu.

  A tutaj jeszcze kilka informacji
  http://www.parareligion.ch/#discussion
  http://www.parareligion.ch/#audio

 52. Maciej said

  Odp:48 Mnie osobiście nie razi to że przyznaje się za darmo grunt pod budowe kościoła. W moim przekonaniu dla przeciętnego obywatela powinno to być co najwyżej bez znaczenia., tylko pożyteczni idioci lewaków, liberałów i wszelkiej maści dewiańci społeczni mogą mieć z tym problem. Gruntów w Polsce jest dostatek. Odmawianie KK uczestnictwa w budowaniu i wychowaniu społeczeństwa zawsze kończy się jakąś zagładą lub patologią w tym społeczeństwie. Historia magistra vitae, sentencja na potwierdzenie tej reguły.

 53. Boomcha said

 54. Boomcha said

 55. adam131 said

  52. Trochę mnie osłabiłeś swoim postem ale resztkami sił stwierdzę: Ziemi w Polsce jest pod dostatkiem, i jak już coś komuś ma być bezsensownie darowane, to na jakichś nieużytkach, nie wiem, przy elektrowni w Bełchatowie. Ale nie tereny, które mogą się przydać setki razy lepiej zostawmy ludziom niezaślepionym ideologią, chcącym ułożyć sobie życie. Bo takie jest tło wspomnianej przeze mnie akcji w Gdańsku.

  49.
  A czy ktoś tu podważa? Hierarchowie kościelni pełnymi garściami czerpią z rozpasania późnośredniowiecznych dostojników.

 56. Maciej said

  Odp:55 Używanie słowa ideologia w kontekście KK jest myleniem pojęć, świadomą formą prowokacji lub wynika z niezrozumienia roli KK w historii, oraz sytuacji obecnej (po soborowej) w KK. Przychylam się ku trzeciej opcji wobec wpisującego. Ta zbitka słowna ma się nijak do rzeczywistości. Chyba się nie rozumiemy i raczej nie zrozumiemy.

 57. 166 bojkot TVN said

  48/adam131
  Religia jest fundamentem (frankiści właśnie usiłują ten fundament rozwalić)

 58. Marucha said

  Re 55:
  Znajduje się Pan w strefie (krytycznego) zagrożenia banem.

 59. Katon Najmłodszy said

  Tolerancja wg ateistów
  „Parę setek hiszpańskich ateistów atakuje młodych katolików dążąc do konfrontacji. Przebrani bluźnierczo w imitacje liturgicznych szat z tęczowymi flagami i kondomami w rękach, pokrzykują pod adresem modlących się katolików „Wasz papież to nazista”, „Religia to opium dla mas”, „Zamknąć Watykan, mentalne Guantanamo”, „Lepszy jamnik od owczarka niemieckiego”. W bluźnierczej parodii procesji niosą figurę penisa przyozdobioną w dewocjonalia. Tak wygląda tolerancja. Tak wygląda tolerancyjna, ateistyczna Europa” czytaj całość http://katonisliwka.wordpress.com/2011/08/19/tolerancja-wg-ateistow/

 60. 166 bojkot TVN said

  59/Katon
  Jeden z tych oburzonych wizytą papieża w Madrycie był łudząco podobny do Bagsika, taki trochę chudszy i młodszy Bagsik. Widać tamtejsze żydostwo, takie bagsiki i gąsiorowskie dostały rozkaz, żeby zohydzić młodzieży katolicyzm i papieża, przyanajmniej tej, która siedzi przed telewizorami. No i aktywnie zohydzają ….

 61. adam131 said

  Dobra, tow. Marucho. Kiście się dalej w katolickim sosie. Rozumiem, że w pewnym wieku człowiek lepiej się czuje wśród osób tylko poklepujących po plecach.
  Już mnie tu nie ma.

 62. KaRabin said

  re60

  Antropolog się znalazł. ,znawca. Wszystko jasne ,Żydzi podburzyli otumanionych chrześcijan żeby zrobili zadymę i obrzydzili relację tym przed telewizorami .Nooooo… mistrzostwo dedukcji ,bravo!!!! .Człowieku czytasz czasami to co wypisujesz?

  Przypomnij sobie jak Hiszpańska partia zwana lewicową (którą nie jest), doszła do władzy. Wszystkie lewicowe partie europejskie zostały przejęte i reprezentują interesy tych co lubią szybki oddech na plecach i pieczenie w dupie .Zgraja oszołomów na ulicach Madrytu to nic innego jak aktywiści zwolenników w/w wątpliwej przyjemności oraz innej maści ograniczonych umysłowo nadgorliwców.

  Żydzi mają co innego do roboty ,właśnie liczą kasiorę zostawioną przez pielgrzymów w hotelach ,kanajpach i innch przybytkach więc nie wypisuj głupot

 63. Marucha said

  Re 61:
  Bardzo Panu dziękuję za zrozumienie.

 64. Marek S said

  Ad. 17

  Franc i „Nergal” w jednym stali domku?

  Skądś mi się przypominał ten Tomasz Franc. No i jest na wideo, jako „usłużny” gdy jest potrzebny w krytycznej sytuacji do obsmarowania kogoś. Jeśli dobrze pamiętam, to ten program TVN został zrobiony w tym samym dniu lub dniu następnym, tak więc TVN musiał wiedzieć wcześniej do kogo się udać aby uzyskać wypowiedż osoby zakonnej. W tej sytuacji, nie ważne co osoba mówi, ważne jest że się pojawia w takim programie, bo 99% osób oglądających ten program podświadomie będzie zakładać że ks. Natanek zostął potępiony przez Dominikanów.

  T. Franc jest na tym wideo TVN w minutach 1:48-2:08

  Tacy Tomasze France, muszą się czymś uwiarygadniać. To że ten artykuł i wypowiedź Franca jest rozprowadzana przez Fronde, które to jest kontrolowanym alternatywnym „katolickim” medium, też o czymś świadczy. Jego wypowiedź jest adresowana do naiwnych katolików, środowisk tradycyjnych, tylko po to aby się udwiarygodnić, bo Franc działa właśnie w tych środowiskach. „Nergal”-owi jego wypowiedź, nic a nic, nie zaszkodzi, to tamten obraca się w zupełnie innym środowisku, i mało który z jego sympatyków będzie zaglądał na Frondę, Maruchę, lub inne media konserwatywne.

 65. sono said

  Ciekwae czy jakby Nergal obsikal w sadzie podium pani/pana sedziny ,(lacznie z butami),to tez by ono uznalo to za „dzialanie artystyczne” tego muzykanta. ????

 66. sono said

  ad 64 Tyz racja. Ten domini-canin tak przykadza.
  Dla kazdego cos milego. Troche witka po nosie sadowi dal, troche Darskiemu, troche opinii publicznej, troche nam wszystkim ,ze „nie potrafimy okazac symbolom religijnym szacunku”, troche samemu symbolowi , ze sie „opatrzyl(?)”.
  Taka mowa-trawa. Poli-poprawna tak zeby nikogo wlasciwie nie urazic. Bo i po co?
  Grzecznosc i bycie milym i uprzejmym wobec wszystkiego i wszystkich staje sie najwazniejszym przykazaniem w posoborowym KK. Grunt to nie obrazac………przeciwnika/wroga.
  Przeciwnik musi byc za-do-wo-lo-ny.

 67. sono said

  swoja droga ow wyrok, mdla, metna reakcja ze strony duchownych KK oraz samych katulikow polskich, pokazuje faktycza nedza duchowa polskiego narodu zaczadzonego i omamionego bardziej niz to sie komukolwiek wydaje.

 68. Athlon said

  Można być jedynie niewierzącym i to w najczystszej możliwej formie by świadomie czcić diabła.
  A nawet jeśli Darski lub mu podobni wierzy w niego to spodziewa się może wyższych stanowisk w piekle?
  Wyobraź sobie Nergal najbardziej nieprzyjemną rzecz jaka Cię może spotkać za życia na Ziemi i spotęguj to i umieść w wieczności. Wiedz też że im wyższa ranga i „zasługi” demona/potępieńca tym większe wyrzuty, cierpienie i wieczna świadomość że mogłeś zmienić swoje położenie. Pozdrawiam

 69. Wizzgaa said

  Adamie131 – re 48 > twoje „wybory życiowe” oczywiście pozostawiam tobie ale TY również pozwól na to innym ludziom , może tym , którzy wybrali składkę na nowy kościół zamiast trzeciego kęsa szynki . Czy potrafisz sobie wyobrazić ,że KTOŚ ROBI COŚ Z MIŁOŚCI ? Może z miłości do Boga wznosi dla niego świątynię jako prosty – na miarę ludzkiej wyobraźni i możliwości , sygnał ,że KOCHA BOGA .Nie chcę przez to powiedzieć ,że to jedyny sposób wyrażania miłości ale to przecież wiesz.

 70. Zun said

  „Jeden z tych oburzonych wizytą papieża w Madrycie był łudząco podobny do Bagsika…”

  tak jak i niejaki Belkot166 – pisowski agitator.

 71. Zun said

  „Michalkiewicz swietny jak zwykle”

  Wreszcie ktos docenil na tym portalu duperele-michalki o wszystkim i o niczym.

 72. JOWialny said

  Re8,
  ” Jak na katolika ma Pan bardzo „ciekawe” podejście do sprawy. Z góry Pan zakłada ,że to spisek żydowski i w ramach rewanżu upodlił by Pan symbole innych religii ,czy to po chrześcijańsku….”

  Pukawka znowu wypaliła na wiwat.Jej troska i oburzenie smierdzi na milę hipokryzją….”wybryk”? .To nie jest żaden wybryk pukawko tylko zamach na świętość!Kazdy logicznie myślący i szczególnie otwarty na świat człowiek ,czyli w pełni europejski ,a przeciez pukawka na takowego się tu kryguje będzie sobie zadawał pytanie czy wyrok ten bylby wydany w odniesieniu do pozostałych monoteistycznych religii?Oczywiście pukawka wie ,ze NIE ,wiec próbuje przewekslować temat ,czyli odwraca kota ogonem .Nie pierwszy i zapewne nie ostatni juz raz.Nawiasem podobnym ” wybrykiem” popisal sie juz jakiś wyjec na zachodzie a przed dwoma tysiacami lat w Jerozolimie zolnierz rzymski podarl na oczach bogojnych żydow
  ich księge do modlitw!Bylo to na dwa lata przed przed zburzeniem Jerozolimy przez Tytusa ,syna Wespazjana,tak wiec Szmergiel kroczy rzeczywiscie świetlistą drogą!

 73. Marek S said

  Ad. 64

  Należy zauważyc że ten Franc-a mówi niezwykle obłudnie na tym wideo z ad. 64. Jak to się ma do prawdziwej wiary?

  Oni, czyli frankiści którzy weszli do wnętrza Kościoła Katolickiego, tak naprawdę wierzą w kabałę księgi Zohar. Tam jest mowa o trójcy, ale nie naszej trójcy, i tam jest ten bóg Universalny (En Sof lub En Soph), czyli, zlepek wszystkich religii świata, czyli to co oni obecnie robią poprzez tzw: ekumenizm.

  Należy więc sobie uświadomić że nasi biskupi, episkopat, wyższa hierarchia kościelna, jest kabalistyczna. Jest frankistowska.

  Świadczy o tym wiele rzeczy, chociażby styl architektoniczny nowych kościołów, wystrój wnętrz, obrzędy.

 74. KaRabin said

  re72
  Wspiąłeś się Pan na swoje wyżyny intelektualne i oprócz nędznej próby obrażenia mnie niewiele wynika z tej nieprawdopodobnie błyskotliwej wypowiedzi.

  Pukawaka

 75. Luc said

  Wyglada na to ze ten Frac cierpi na jakas straszna france – sadzac z wygladu.
  To jedyne co wynika z tego artykulu.

Sorry, the comment form is closed at this time.