Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Lily. o Wolne tematy (65 – …
  Roman o Wolne tematy (65 – …
  Roman o Wolne tematy (65 – …
  revers o Wolne tematy (65 – …
  Niedźwiedź o Wolne tematy (65 – …
  revers o Czy następny będzie Władimir…
  NICK o Wolne tematy (65 – …
  NICK o Wolne tematy (65 – …
  NICK o Wolne tematy (65 – …
  Boydar o Wolne tematy (65 – …
  Boydar o Wolne tematy (65 – …
  Boydar o Wolne tematy (65 – …
  Boydar o „Covid: Wystarczało pozw…
  Niedźwiedź o Wolne tematy (65 – …
  NICK o Wolne tematy (65 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Jesteśmy problemem

Posted by Marucha w dniu 2011-08-19 (Piątek)

Na 2500 dziewczynek jedna rodzi się z zespołem Turnera. Prawie zawsze oznacza bezpłodność – jak większość zespołów genetycznych. Dla mnie jest to właściwie najistotniejszą konsekwencją tego zespołu. Musimy zapomnieć o dzieciach, nasi rodzice – o wnukach. Charakterystyczny wygląd, w ZT niski wzrost, szeroka klatka piersiowa, duża głowa, krótkie nogi i in., oraz pewne cechy charakteru, jak prostolinijność i duża wrażliwość na opinie i zachowania innych ludzi, wyróżniają nas w grupie i bywają powodem docinków i kpin, co sprzyja niskiej samoocenie i depresji. Powolność i trudności z koncentracją sprawiają, że nauka i praca kosztują nas więcej czasu i trudu.

Wywiad z Maliną Świć [na zdjęciu], cierpiącą na zespół Turnera, studentką III roku medycyny.

*                     *                  *

Prawo w  Polsce zezwala na zabijanie dzieci przed narodzeniem, jeśli są dotknięte chorobą genetyczną. Jak Pani się z tym czuje w sytuacji gdy u Pani stwierdzono jedną z takich chorób – syndrom Turnera?

„Boli mnie to (…) to są moi bracia i siostry” – ten cytat z JP II dobrze oddaje moje uczucia. To, że odmawia się im, niewinnym i bezbronnym, prawa do życia, sugeruje, że jesteśmy niepotrzebni, a nawet – szkodliwi. Jeśli to podstawowe prawo człowieka i ludzka godność nienarodzonych dzieci z wadami genetycznymi jest podważane, to logicznie nasuwa się pytanie: dlaczego więc ja żyję? Co różni tak istotnie mnie i „płód”, jak mówią obrońcy kompromisu czy „praw kobiet”, że za podniesienie ręki na moje życie sprawca trafiłby do więzienia, a ją (turnerki to zawsze kobiety) można rozszarpać na kawałki i wyrzucić do śmieci w majestacie prawa? Tylko wiek.  Niesie to przesłanie, że dla takich jak ja śmierć byłaby lepsza niż życie, że to jest lepsze też dla ich rodziców i społeczeństwa, bo jesteśmy problemem, ciężarem. Że nie powinnam dziś być na tym świecie, tylko mi się „upiekło” (oczywiście według prawa – moja mama nigdy nie myślała o aborcji, a gdyby wtedy wiedziała o moim zespole genetycznym, to nie zmieniłoby to jej decyzji).

Czy uważa Pani, że prawo w Polsce troszczy się o osoby chore?

O nienarodzone – nie. Skoro dopuszcza ich „usuwanie”, to na pewno nie jest to wyrazem troski. O takie jak ja – poprzez zasiłki pielęgnacyjne dla nieletnich czy stypendia i ulgi dla studentów. Dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych są dofinansowania. Ale nie zapewnia nam szacunku i życzliwości innych – bo skoro takie osoby są problemem, który się „usuwa” w majestacie prawa, to jaka może być reakcja np. kolegów w klasie na jedną z nich?

Choroba genetyczna kojarzy się powszechnie z upośledzeniem umysłowym. Pani studiuje medycynę, jeździ konno, pisze. Czym jest choroba genetyczna i co to oznacza dla osób nią dotkniętych i ich rodzin?

Zespół genetyczny rozpoznaje się nie tyle na podstawie objawów, które mogą być różnie nasilone i jedynie go sugerują, co badań genetycznych. Powstaje bardzo wcześnie – podczas zapłodnienia lub pierwszych podziałów komórkowych zarodka, jako ilościowe zaburzenie w DNA (nadmiar lub brak czynnych genów). Jest nieuleczalny – nie potrafimy zmienić informacji genetycznej. Zespół Turnera, który rozpoznano u mnie, jest skutkiem braku lub zniekształcenia i w konsekwencji unieczynnienia jednego z chromosomów płci (23 pary). To najczęstszy zespół genetyczny – na 2500 dziewczynek jedna rodzi się z zespołem Turnera. Prawie zawsze oznacza bezpłodność – jak większość zespołów genetycznych. Dla mnie jest to właściwie najistotniejszą konsekwencją tego zespołu. Musimy zapomnieć o dzieciach, nasi rodzice – o wnukach. Charakterystyczny wygląd, w ZT niski wzrost, szeroka klatka piersiowa, duża głowa, krótkie nogi i in., oraz pewne cechy charakteru, jak prostolinijność i duża wrażliwość na opinie i zachowania innych ludzi, wyróżniają nas w grupie i bywają powodem docinków i kpin, co sprzyja niskiej samoocenie i depresji. Powolność i trudności z koncentracją sprawiają, że nauka i praca kosztują nas więcej czasu i trudu. Jednak moje doświadczenie wskazuje, że możemy rozwijać się intelektualnie i funkcjonować w społeczeństwie naprawdę normalnie. Dodam, że nie jestem pierwszą turnerką studiującą ten kierunek. Poza tym zespołom genetycznym często towarzyszą wrodzone wady narządów wewnętrznych, zwłaszcza serca, i skłonność do innych chorób, np. zespół Turnera predysponuje do miażdżycy, osteoporozy i raka jelita grubego – stąd konieczność wykonywania wielu badań i konsultacji, ewentualnie leczenia, u wielu lekarzy specjalistów.

Część polityków twierdzi, że obecna ustawa aborcyjna jest „maksymalnie dobra”? Co to oznacza dla dzieci dotkniętych takim syndromem jak Pani?

Oznacza to zgodę na zamordowanie ponad 500 dzieci rocznie dlatego, że będą dziwnie wyglądały i będą wymagać specjalistycznego leczenia i rehabilitacji. Że niska i bezpłodna dziewczynka nie będzie miała z tego powodu szansy nikogo zobaczyć, poznać, niczego się nauczyć. To informacja „dla was nie ma miejsca w świecie zdrowych, atrakcyjnych ludzi”. Jeśli to jest dobro, to ja nie wiem, co jest złe.

Co by Pani powiedziała politykom, którzy opowiadają się za tzw. kompromisem aborcyjnym?

Że bynajmniej nie mam wyrzutów sumienia dlatego, że żyję, i że uważam swoje życie za wartościowe. I każdej małej siostrzyczce dotkniętej zespołem Turnera życzę, by była godnie przyjęta przez rodziców i społeczeństwo – jako Boży dar, nie jako problem.

http://katonisliwka.wordpress.com/

Komentarzy 9 do “Jesteśmy problemem”

 1. Wizzgaa said

  Chylę czoła przed Maliną Świć i jej rodzicami . Ileż konsekwencji ,siły woli i pracy musiało ich wszystkich kosztować dotarcie Maliny do obecnego etapu – III ci rok medycyny.Jaki wstyd dla zdrowych standardowców .Ale nie wymagajmy żeby bezduszne prawo traktowało osoby ” trochę odmienne” jako DAR BOŻY . W końcu prawo to tylko ocean śmieciowatych papierów kontrolowanych i nadzorowanych przeważnie przez szczury / powiedziałam : przeważnie/.

 2. JO said

  Ten tekst powiniem byc wyslany do Sejmu Polskiego. Pytanie retoryczne – tylko po co ? Uni daza do poglebiebia liberalizmu w aborcji…

 3. Krzysztof said

  2.JO powiedział/a
  2011-08-19 (piątek) @ 12:11:42
  Ten tekst powiniem byc wyslany do Sejmu Polskiego. Pytanie retoryczne – tylko po co ? Uni daza do poglebiebia liberalizmu w aborcji…

  Uni ustanowili lepsze prawo dla piesków, więc gojów stawiają na niższym poziomie egzystencji.

  http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/539743,sejm_uchwalil_ustawe_o_ochronie_zwierzat_beda_wyzsze_kary_za_znecanie_sie_nad_zwierzetami.html

 4. RomanK said

  Gdyby,,podkreslam ,,GDYBY..Hierarchia Kosciola Katolickiego chociaz troszke chciala, wykazala chociaz troszke woli… Polska zatrzeslaby sie- a ze stolkow pospadali wszyscy aborcjonisci!
  Ta krew nienarodzonych dzieci wlasnei dlatego obciaza ich najwiecej ,,,,sa oni przez swoje zaniechanie wspolodpowiedzialni zbrodni dzieciobojstwa!

 5. peryskop said

  Re 4 AMEN

 6. JO said

  ad.4. Zrzucic Hierarchow Judeokosciola w Polsce okupujacego Sw Kosciol Katolicki.

 7. peryskop said

  Ad 6 – Swymi postępkami i zaniedbaniami sami się zrzucą.

  A dla Pani Maliny i jej bliskich wyrazy uszanowania i serdeczne życzenia spełnienia marzeń i realizacji planów!

  Człowiek jest tylko człowiekiem, a więc istotą mniej lub bardziej ułomną.
  Zatem atak na „uposledzonych” jest atakiem na człowieczeństwo.
  A to daje do myślenia kim właściwie są owi „progresywni”.

 8. sono said

  bardzo dobry artykul. Wart rzucenia na glowna strone.
  http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/08/19/somalia-glod-dla-zysku-i-wschodnio-afrykanski-kryzys-zywnosciowy-cz-ii/#more-12529
  fragment………..
  „Działalność MFW, Banku Światowego i innych instytucji finansowych z Bretton Woods polega na założeniu kajdanków zależności kraju kredytobiorcy od rynków światowych i zniszczeniu bezpieczeństwa żywnościowego; warunki środowiskowe i susza sprzyjają dodatkowej podatności na brak bezpieczeństwa żywnościowego, jak widać obecnie w Rogu Afryki. Somalię wepchnięto w dalszy kryzys gospodarczy poprzez subsydiowanie bezcłowej wołowiny i produktów mlecznych, sprowadzanych z Unii Europejskiej; pasterstwo nie ma możliwości zdobywania bogactwa w sposób tradycyjny ze stada, gdyż niskiej jakości produkty mięsne importowane z UE sprzedaje się za połowę ceny produktów krajowych.

  Od 1974 roku pomoc żywnościowa w Afryce Subsaharyjskiej wzrosła ponad 7-krotnie, a importowane zboże zalało lokalne rynki i wzrosło ponad 2-krotnie w krajach uznanych za rolniczo samowystarczalne, takich jak Zimbabwe, gdzie ludność zmuszono do konsumowania kory drzewnej podczas kryzysu żywnościowego w 1992 roku, podczas gdy ich żyzne ziemie wykorzystywano do uprawy tytoniu na eksport, po to, by obsłużyć zadłużenie zagraniczne. Instytucje finansowe stosują wyniszczającą restrukturyzację gospodarek zadłużonych krajów, w celu skutecznego zmuszania ich do upraw za gotówkę, wykorzystując ziemię najwyższej jakości do uprawy tytoniu na eksport, a jednocześnie zalewają lokalny rynek dotowanym zagranicznym zbożem i produktami mięsnymi, tworząc w ten sposób celowo drogę ekspresową do tworzenia ubóstwa i niszcząc lokalne gospodarki. Oprócz wprowadzania szkodliwych inicjatyw oszczędnościowych w rozwoju wsi, robotach publicznych i rolniczych projektach infrastrukturalnych w krajach afrykańskich, ich bezwstydne dążenie do osiągania zysku, doprowadziło do tego, że Bank Światowy uznał wodę za towar, co aktywnie przyczynia się do braku zabezpieczenia podaży żywności i głodu w suchym klimacie.”

 9. glos said

  Zabójstwo Andrzeja Leppera powinno być bodźcem łączącym nasz naród właśnie w tej chwili, co pozwoli oczyścić nasz kraj z tego co niszczy i blokuje go od samego środka.

Sorry, the comment form is closed at this time.