Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Mocna odpowiedź Białorusi na sankcje USA

Posted by Marucha w dniu 2011-08-19 (Piątek)

I znów zazdrościmy Białorusi, że rządzi nią mąż stanu, a nie służalczy pętak… – admin.

Białoruś wstrzymuje współpracę z USA dotyczącą pozbycia się zapasów wysoko wzbogaconego uranu; czyni to w odpowiedzi na amerykańskie sankcje gospodarcze wobec jej przedsiębiorstw – poinformowało w piątek MSZ w Mińsku.

Jak powiedział Wiaczesław Kuwszynau, szef białoruskiego Instytutu Badań Energetycznych i Jądrowych „Sosny”, do tej pory Białoruś na mocy ustaleń z USA oddała 10 proc. swoich zapasów paliwa jądrowego. Trafiło ono do Rosji – podała niezależna gazeta internetowa „Biełorusskije Nowosti”.

MSZ w Mińsku oświadczył, że „wprowadzenie nowych amerykańskich sankcji gospodarczych jest sprzeczne z duchem współdziałania i współpracy. W tych warunkach strona białoruska podjęła decyzję o zamrożeniu opracowywanych wspólnie z USA projektów dotyczących wymiany wysoko wzbogaconego paliwa jądrowego, w ramach inicjatywy ministerstwa energetyki USA zmniejszania globalnego zagrożenia” – poinformował rzecznik Andrej Sawinych w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej resortu.

Zawieszony też został projekt stworzenia studiów MBA przy Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku – dodał rzecznik.

MSZ określiło sankcje gospodarcze USA jako „politycznie motywowane decyzje”, sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami USA. W ocenie resortu są one również „bardzo poważnym naruszeniem memorandum z Budapesztu z 1994 roku, zgodnie z którym Stany Zjednoczone zobowiązywały się do niestosowania wobec Białorusi środków presji gospodarczej”.

„Białoruś tak jak dotąd będzie zapewniać fizyczne bezpieczeństwo paliwa jądrowego w pełnej zgodzie z zobowiązaniami międzynarodowymi dotyczącymi nierozprzestrzeniania” broni jądrowej – dodał rzecznik. Zaznaczył, że Mińsk nie wyklucza „podjęcia nowych kroków w odpowiedzi” na amerykańskie restrykcje.

W grudniu zeszłego roku szefowie dyplomacji USA i Białorusi, Hillary Clinton i Siarhiej Martynau, ogłosili wspólną deklarację, zgodnie z którą Białoruś zobowiązała się pozbyć do 2012 roku zapasów wysoko wzbogaconego uranu w ramach finansowanego przez Stany Zjednoczone planu redukcji światowych zasobów tego surowca, który może być wykorzystany do produkcji broni atomowej.

Według Instytutu Studiów Międzynarodowych w kalifornijskim Monterey Białoruś ma 170 kg wysoko wzbogaconego uranu, przechowywanego w Instytucie „Sosny”. Inne nieoficjalne źródła podają, że zapasy paliwa wynoszą jedynie 40 kg. Kuwszynau nie ujawnił, jaka jest wielkość zapasów, wyjaśnił tylko, że Białoruś za przekazane 10 proc. otrzymała taką samą ilość niskowzbogaconego paliwa jądrowego o wyjątkowej jakości.

Stany Zjednoczone objęły ostatnio sankcjami cztery kolejne firmy białoruskie: producenta nawozów Grodno Azot, zakłady chemiczne Grodno Chimwołokno, producenta opon samochodowych Biełszyna i rafinerię naftową Naftan. Firmy te są kluczowymi eksporterami i dostarczycielami walut do budżetu pogrążonej w ciężkim kryzysie gospodarczym Białorusi.

Wcześniej USA wprowadziły sankcje gospodarcze wobec Białorusi pod koniec stycznia w proteście przeciwko zatrzymaniu przeciwników reżimu Alaksandra Łukaszenki po wyborach prezydenckich w tym kraju w grudniu zeszłego roku.

http://wiadomosci.onet.pl/

Komentarze 4 to “Mocna odpowiedź Białorusi na sankcje USA”

 1. Marcin said

  Łuka powinien ruszyć z jakimś programem nuklearnym bo parch mu nie da spokoju tylko trochę z kaska krucho!

 2. kosak0 said

  brawo Białorusini i pan Łukaszenko

 3. Warszawiak said

  Pandemia zatrutych szczepionek na świecie ! Tego już się nie da ukryć !
  http://monitorpolski.wordpress.com/2011/08/19/tego-sie-juz-nie-da-ukryc-szczepionki-sa-zatrute-arszenikiem/

 4. wróg nienawiści i przemocy said

  Tak działa przywódca suwerennego państwa.Ten prezydent,wie że ma być wierny narodowi który dał mu mandat władzy.
  To nie podoba się międzynarodówce i przy pomocy polskich zniewala czy próbują zniszczyć rząd Aleksandra Łukaszenki.
  Mam nadzieję ,że NARÓD BIAŁORUSKI w porę
  przegoni rodzimych i obcych śmierdzieli z pod znaku tz. demokracji.
  Boże daj modrość Narodowi BIAŁORUSI i siłę ich Prezentowi!

Sorry, the comment form is closed at this time.