Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Emilian58 o Wyczekiwanie w globalistycznym…
  Piotr B. o Idioci z UE – poszukując węgla…
  Krzysztof M o Wolne tematy (38 – …
  kontra o Wolne tematy (38 – …
  trzy z dwoma o Drażnienie Ruskiego
  Emilian58 o Drażnienie Ruskiego
  kontra o Wolne tematy (38 – …
  Markusmarkt o O wyższości Habermasa nad…
  kontra o Wolne tematy (38 – …
  kontra o Wolne tematy (38 – …
  UZA o Drażnienie Ruskiego
  kontra o Wolne tematy (38 – …
  AQQ o MO Rosji: w ciągu 24 godzin po…
  Sebastian o Wolne tematy (38 – …
  UZA o Drażnienie Ruskiego
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 615 obserwujących.

RPA: Czarni farmerzy odsprzedają ziemie białym

Posted by Marucha w dniu 2011-09-13 (Wtorek)

Opublikowany pod koniec ubiegłego miesiąca rządowy dokument południowoafrykańskich władz pokazuje, że reforma rolna polegająca m.in. na odbieraniu farm białym właścicielom i przekazaniu ich czarnym, okazała się w dużej mierze chybiona.

Redystrybucja majątku, która miała wyrównać nierówności społeczne i być formą zadośćuczynienia czarnej większości za okres rządów białych nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, nie tylko obniżając znacznie produkcję.

Gugile Nkwinti, minister reform rolnych powiedział, że około 30 procent czarnych farmerów odsprzedało otrzymane farmy poprzednim, białym właścicielom. Statystyki te podane zostały na środowym spotkaniu mającym być początkiem rządowego planu rewitalizacji reformy dystrybucji mienia dla czarnych mieszkańców, którzy, jak mówią politycy, zostali wywłaszczeni przez europejskich kolonizatorów a następnie, za czasów apartheidu, zapędzeni na obszary o słabej glebie, utrudniającej uprawianie roślin.

Po upadku apartheidu w 1994 roku i dojściu do władzy partii czarnej większości, Afrkańskiego Kongresu Narodowego (ANC), nowy rząd postawił sobie za cel redystrybucję 30 procent gruntów rolnych dla czarnych do 2014 roku. Łącznie miało to być 24,6 miliona hektarów. Jak powiedział minister Nkwinti, do tej pory rząd odkupił jedynie około 6 milionów hektarów, z których blisko 2 miliony zostały z powrotem odsprzedane białym.

„Rząd kupił ziemię, którą przekazał aspirującym do posiadania gospodarstw czarnym farmerom, którzy następnie sprzedali ją z powrotem, w wielu wypadkach pierwotnym właścicielom” – powiedział Nkwinti.
Według ministra powodem odsprzedawania farm poprzednim właścicielom mógł być brak wsparcia władz dla nowych czarnych właścicieli, którzy otrzymali wielkie, komercyjne farmy nie posiadając doświadczenia i umiejętności w ich prowadzeniu. Nie byli oni zdolni do wspólnej pracy zapewniającej wydajność gospodarstwa. Część z nich podzieliła farmy i pracuje na własny rachunek.

Biali stanowią w RPA mniej niż 10 procent ludności kraju, posiadając przy tym 90 procent gruntów rolnych. Około 40 tysięcy białych farmerów posiada około 90 procent z 90 milionów hektarów gruntów rolnych. Liczbę małych farm prowadzonych przez czarnych rolników szacuje się na ok. 200 tysięcy, kolejne 2-2,5 miliona uprawia ziemię na własny użytek. Na farmach komercyjnych zatrudnionych jest około pół miliona pracowników.
Porażka południowoafrykańskich władz w przyspieszeniu reformy rolnej wzmogła apele do rządu, by ten zrezygnował ze strategii dobrowolnego kupna-sprzedaży i przejął należące do białych farmy siłą. Reformę w tym stylu przeprowadziły władze sąsiedniego Zimbabwe, gdzie siłą odebrano ziemie białym rolnikom, co doprowadziło do załamania gospodarki rolnej i powaliło na kolana dawnego eksportera żywności. Takiego modelu reformy domaga się lider młodzieżówki ANC Julius Malema, co dało mu popularność wśród uboższych warstw czarnej społeczności.

Minister Nkwinti powiedział, że bardzo trudnym będzie zdobycie 40 miliardów randów (6 miliardów dolarów amerykańskich), które potrzebne są na zrealizowanie założeń reformy, czyli wykupienia 30 procent ziemi.

Czytaj również:
Zimbabwe: Skutki reformy rolnej
Reforma rolna w RPA kompletną klapą

http://autonom.pl

Komentarzy 8 do “RPA: Czarni farmerzy odsprzedają ziemie białym”

 1. galaszek said

  Tytuł powinien grz…znaczy brzmieć; ” Czarni frajerzy sprzedaja ziemie od bialych” . Szybciej spotkasz murzyna na drzewie?!…niz jako farmera na roli… takie juz su…te murzyny…za cholere nie daju sie zagonic do ….ziemi…cwaniaki!!!

 2. Brat Dioskur said

  Na odbywajacych sie obecnie w N.Zelandii MS w rugby w druzynie RPA jest tylko jeden czarny gracz!Tymczasem w kadrze pilkarskiej stosunek ten jest odwrotny przy czym czarna widownia gwizda w momentach gdy przy pilce znajdzie sie …bialy!Oczywiscie to nie jest rasizm,jak to orzekl niedawno u pepikow jakis sad,pewnie rowniez jak u nas …niezalezny.

 3. Wiesio. said

  Chyba jakas pomylka! Fakt, malo bialych w kadrze RPA ale to nie znaczy ze czarni gwizdza! Matthew Booth z Kapsztadu, ur w dzielnicy Fish Hoek. W momencie przyjecia piki kibice wrzeszcza BOOTH…. co wychodzi jak buuuuuu. Kibice go uwielbiaja , tym bardziej ze jego zona jest Sonia, byla Miss ( I Vice) RSA. Zapraszam do lektury!(wikipedia)

 4. Rysio said

  Kali jak sprzedac’ ziemia to dobrze,
  Kali jak kupic’ ziemia to zle..

  😦

 5. Brat Dioskur said

  Re 3,
  Malo bialych?Na MS gral tylko jeden, na pozycji stopera,taki wygolony na lysa czache.Potem i jego zmieniono.

 6. exe said

  rysio to było inaczej…

  kali wpierw zabić białego bo mu bolszewik powiedzieć że kali dobrze robić, potem dostać ziemię

  potem tą ziemię co dostać on sprzedać

  biznes stary jak bolszewia

 7. Rysio said

  Re6. No wlasnie – a LaRouche uwaza prezia Zimbabwe za wielkiej klasy czlowieka i polityka.

 8. JO said

  ad.1. …dlatego Uni robia Mixy, by miec jedno i drugie w jednym za nic.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: