Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Premier wzywa do wojny z …
  niepostepowyoszolom o Polska wzywa do demilitaryzacj…
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  ojojoj o Premier wzywa do wojny z …
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  ojojoj o Afera
  Jack Ravenno o Wolne tematy (38 – …
  Jack Ravenno o Co właściwie napisał Mora…
  zorard o Premier wzywa do wojny z …
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  Mietek o Kreml nigdy się nie naucz…
  revers o Kreml nigdy się nie naucz…
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  revers o Kreml nigdy się nie naucz…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 615 obserwujących.

Niegodziwość i nadzieja

Posted by Marucha w dniu 2011-09-25 (Niedziela)

Piszę ten tekst pod wpływem informacji o śmierci wicepremiera Leppera. Nie po raz pierwszy, niestety, zdarza się u nas, że politycy, jak również na przykład uczeni, by wymienić Leona Petrażyckiego, kończą życie śmiercią samobójczą. Zdarzało się to w dziejach niejeden raz. Ale szczególnie wstrząsające jest zjawisko odbierania sobie życia z powodu niegodziwości otoczenia i biedy.

Walka polityczna przybiera u nas ostre formy. Powinna ograniczać ją elementarna przyzwoitość, która powstrzymuje przed stosowaniem niewybrednych metod zwalczania przeciwników politycznych. Pamiętajmy o sile oddziaływania mediów, które są zdolne wyrządzić głęboką krzywdę. Oskarżenia kogoś są podchwytywane i słyszalne. Ale cisza towarzyszy ewentualnym przeprosinom. Tak zresztą było i z A. Lepperem.

Czuję się zobowiązana, by przypomnieć, że właśnie partia Leppera była tą, która zaprotestowała przeciwko prowadzeniu przez Polskę wojny w Iraku. Byłam świadkiem w senacie RP V kadencji płomiennego przemówienia senatora Samoobrony wzywającego do protestu wobec tej decyzji rządu SLD i prezydenta. Postępowanie każdego człowieka, a zwłaszcza polityka, można poddać krytyce, często zresztą uzasadnionej. Ale nikt nie jest upoważniony do tego, by przy pomocy podejrzanych metod kompromitować osoby publiczne. Nota bene dotknęło to także Stana Tymińskiego i trzeba uświadomić to sobie niezależnie od tego czy chciało się jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich.

W państwie demokratycznym przekształca się nader łatwo polityka w partyjniactwo, czyli grę interesów partyjnych. Wartość fundamentalna, czyli dobro wspólne, w tych walkach partyjnych przestaje być brana pod uwagę. Dziennikarze stają się często ślepymi wykonawcami oczekiwań polityków, mącąc świadomość społeczeństwa. Coraz mniej mamy przejawów wspólnotowości i coraz więcej oznak atomizacji. Nawet krach gospodarki neoliberalnej, do czego przyczyniły się spekulacje banków, nie spowodował zespolenia społeczeństwa przeciwko doświadczanej biedzie i niesprawiedliwości.

Kryzys, o którym mowa jest powstrzymywany w krajach o gospodarce neoliberalnej dzięki interwencjonizmowi państwowemu. Paradoks zawiera się w tym, że gospodarka neoliberalna jest mu przeciwna, ale korzysta, gdy nadchodzi kryzys. Zachodzi więc nacjonalizacja strat, która odbywa się kosztem każdego obywatela. Zyski pozostają nadal w prywatnych rękach. Profesorowie ekonomii, ich większość, nadal nie wskazuje na sensowność mieszanej formy własności, o czym pięknie i mądrze pisał papież Jan XXIII.

W międzywojennej Polsce były urzeczywistniane idee Edwarda Abramowskiego i nadal nie straciły swojej aktualności. Dotyczyły przede wszystkim tworzenia spółdzielczości w rozmaitych dziedzinach gospodarki. Przypomnę, że spółdzielnie rybackie, maszoperie, istniały w Polsce jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Własność spółdzielcza cementuje obywateli we wspólnoty i wytwarza szlachetne cechy charakteru, by wymienić braterstwo, życzliwość, chęć udzielania pomocy. Nawiązując do maszoperii, rybak który powrócił bez połowu, otrzymywał część połowu od tych, którym się poszczęściło. Jakże to odległe od haseł rywalizacji, czy sukcesu, które z istoty swej przeciwstawiają sobie jednostki.

Niezbędne jest przeobrażanie świadomości społeczeństwa. Trzeba, moim zdaniem, zacząć od przeciwdziałania deprecjonowaniu wartości człowieka. Wyraża się ona również w języku, by podać jako przykład nazwę „kapitał ludzki”, czy „nieproduktywna faza życia” – w odniesieniu do osób starszych i sędziwych. Kult młodości biologicznej, wywoływanie konfliktu między pokoleniami, nie służy właściwemu kształtowaniu świadomości, a od niej zależą decyzje prawne, polityczne, gospodarcze. Kult wartości materialnych osiąga niepokojący wymiar. Wprawdzie modne jest powoływanie się na „godność człowieka”, ale jednocześnie boleje się nad „starzeniem się społeczeństwa” – zamiast cieszyć się, że zaznacza się przedłużanie życia człowieka. Mickiewicz dzielił społeczeństwo na ludzi młodych duchem i starych duchem, nie wiążąc tej klasyfikacji z datą urodzenia.

Dziś żyjąc, tworzymy przyszłość. Wymaga to wprowadzenia natychmiastowych zmian w edukacji. I to nie takich, które wniosła pospiesznie do szkolnictwa wyższego odchodząca rządząca partia. Zmiany w edukacji powinny wyrazić się w zaszczepianiu pewnych wartości o wymiarze powszechnym. A więc możliwych do przyjęcia przez zróżnicowane światopoglądowo społeczeństwo. Jedną z nich jest lojalność. Najwyższy czas, by skompromitowane zostały na przykład potajemne nagrywania rozmów przyjaciół przez jednego z nich. Najwyższy czas, by skompromitowano przechodzenie z partii do partii, powodowane chęcią otrzymania lepszego miejsca na liście wyborczej. Najwyższy czas, by nie pokazywano w mediach jako bohatera kogoś, kto tworzy nową partię zachowując się nielojalnie wobec dotychczasowych kolegów partyjnych. Brakuje ideowości w życiu publicznym i to deprawuje całe społeczeństwo.

Lojalność wiąże się z uważnym traktowaniem drugiego człowieka, a więc wrażliwością, która prowadzi niejednokrotnie do korekty własnych poczynań. Być lojalnym, to nie zdradzać, zwłaszcza dla korzyści. Lojalność wymaga dotrzymywania obietnic i zachowania w tajemnicy powierzonych sekretów. Z lojalności płynie także obowiązek obrony kogoś przed negatywnymi osądami oraz poczynaniami innych ludzi. A więc lojalność, to coś więcej niż bierna postawa niekrzywdzenia. Najwyższy czas, by została odrodzona, a wraz z nią – wartość honoru.

Prof. Maria Szyszkowska

http://sol.myslpolska.pl

Komentarzy 26 do “Niegodziwość i nadzieja”

 1. Zob.:

  Oni oszukali Polskę https://marucha.wordpress.com/2011/08/19/oni-oszukali-polske/

 2. Aoy said

  Białoruś walczy z Kryzysem, to jest link do TV, właśnie oglądam ich dziennik, na koniec ma być o Piłsudskim, oglądajcie – Białoruś dzielnie walczy – to jest najuczciwszy kraj w Europie, kraj, który ma gospodarza, który wie po co jest.
  http://russkoetv.de/media/b_tv/index.html

 3. Joe said

  Jaki to kryzys jest na tej Bialorusi ,z czym,chleba brakuje,kogo ten kryzys objal lub dotyczy ?
  Moze to tylko kryzys dla rodzin zydowskich zamieszkuajcych na Bialorusi,to wtedy giewalt na caly swiat ale Bialorusini maja sie dobrze i zdrowo wygladaja i nic nie brakuje z wyjatkiem kultury zachodu ale ta przeciez jest wypaczona,wiec po co im ona .

  Przeciez po wojnie nigdzie Zydow nie brakowalo a losy ich roznie sie potoczyly.
  Dajmy na to w Polsce ,rodzinom zydowskim zyje sie lepiej niz w Ameryce !
  Prace maja,pomoc od rzadu tez ,zyc nie umierac .
  Co „une” sie tak na tych Bialrorusinow uwzieli,przeciez to fajne ludzie,prawie tak jak i Polacy.

 4. 166 bojkot TVN said

  Pani profesor Szyszkowska!!!! HO! Ho! Ale wpis, taki na czasie, taki wrażliwy!

  Tylko trzeba wiedzieć, że pani prof Szyszkowska to lewizna straszna! To ona kandydowała na urząd prezydenta i została „Zdradzona przez lewicę i pedałów”, jak zatytułowała wywiad z nią łódzka „Angora”.
  To jakaś specyficzna profesorka, taka oderwana od ziemi, żyjąca w urojonym świecie własnych projekcji, wynikłych z jej osobistych kontaktów z ludźmi w zamkniętym, lewacko-pedalskim środowisku.
  To co pisze o przechodzeniu do innych partii teraz nawiązuje do PJN, do jakichś Prawic, Palikotów, ale jakoś nie oburzał ją onegdaj bezczelny i bezprawny numer pana Marka Borowskiego, kiedy wypoczwarzył się z SLD w postać jakiegoś zapomnianego dziś SdPl, partii tak samo bezprawnie siedzącej w tamtym Sejmie jak w obecnym PJN. Wszyscy wywrotowcy powinni postąpić jak Palikot, który rezygnując z PO jednocześnie złożył mandat.
  Ponieważ żadna taka partia jak SdPl, ani PJN, ani podobne takie NIE ZOSTAŁY WYBRANE DO SEJMU, TZN NIE ZAREJESTROWAŁY KOMITETÓW WYBORCZYCH, NIE MAJĄ PODPISÓW POPARCIA, NIE MAJĄ ŻADNEGO DOWODU WEJŚCIA DO SEJMU JAKO TA PARTIA.
  No ale pani prof. wykazuje, czyli udaje typową dla żydostwa, dla frankistów, tępotę umysłową i nie widzi bezprawia kodeksu wyborczego, ani prawa, które lewactwo nam tu wprowadziło.

  Dziś podpiera się śmiercią A.Leppera co jest wyjątkową obrzydliwością, graniczącą z nekrofilią.
  Proponuje uczenie lojalności – ale już nie uczciwości, nie patriotyzmu! Bo tego przede wszystkim uczyło się w polskich przedwojennych szkołach. Autorów przedwojennego programu nauczania pani prof. nie przywołuje, bo to dla niej świat obcy kulturowo i rasowo. Nie ma ich, ani pamięci o nich, bo ich ciała leżą od 1940 roku w odkrytych i nieodkrytych grobach na wschodzie i zachodzie, pomordowani przez ziomków pani profesor, i zwolenników jej światopoglądu.

  A czkawka z Tymińskim, to już zupełny paw!

  Może więc lepiej, żeby pani profesor zaczęła hodować kaktusy, czy inne pelargonie, a z pisaniem dała sobie spokój, bo świat jej wartości właśnie wali się z hukiem.

 5. Aoy said

  ad 3
  Uwolnienie rubla oznacza spadek wartości nabywczej Białorusinów, znajomy nauczyciel stamtąd otrzymał odprawę w rublach, ekwiwalent 500$, za kilka dni mógł nabyć za tę kwotę 300$, ceny rosną jak oszalałe, a od jutra kurs rubla będzie tylko rynkowy – to są fakty.

 6. Panującego systemu nie możemy nazwać demokracją. To wyrób demokracjopodobny zwany także demokrację fasadową. Mam nadzieję, że niebawem naród polski twórcom tego bagna wystawi słony rachunek.

 7. bezpartyjny said

  @Bojkot. Tym razem pełna zgoda.

 8. Prawda o świecie nie jest łatwa do przyjęcia, bo nasza duma ludzka nie pozwala nam przyznać się nawet przed samym sobą do tego, że być może przez całe życie żyliśmy w błędzie. Nigdy nie było takiej nieprawości jak obecnie. Kłamstwu uwierzyli wszyscy.
  Ponieważ żyjemy w czasach ostatecznych, ostrzegam zabłąkanych ludzi przed fałszywymi nauczycielami. Kto nie boi się prawdy może skorzystać.
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

 9. Sep said

  No, no Bojkot mi zaimponowal – tym razem.

 10. Piotrx said

  Przepraszam, ze nie na temat ale dla zainteresowanych

  Feliks Koneczny i koncepcje cywilizacji

 11. Kapsel said

  Panie Piotrzex

  prof.Feliks Koneczny jest zawsze na temat.

 12. — Wspominajac tych kilka powojennych politycznych okresow (epok) , zjawiskiem mozna nazwac latwosc manipulowania ludzkimi emocjami , opinia , zachowaniami . Niesamowicie skuteczne w tym sa , opanowane przez niewiem kogo , srodki masowego przekazu . Realizuja one , program upodlenia wszystkich pozytywnych wartosci . W zamian proponuja i promuja ohyde obyczajow w wszystkich dziedzinach zycia .
  Czy to przy wnoszeniu na piedestaly , jak i zrzucaniu z nich autorytetow , glownym powodem nigdy w rzeczywistosci nie byly gloszone , prezentowane zaslugi , czy bledy i winy , lecz umiejetnie przeprowadzona totalna reklama lub jak w drugim nagonka .

 13. wet3 said

  Wciurnosci! Obrzydliwosc! Czasu szkoda na czytanie tej wstretnej baby – hieny.

 14. [myśl niepolska i przewrotna] – „Zmiany w edukacji powinny wyrazić się w zaszczepianiu pewnych wartości o wymiarze powszechnym. A więc możliwych do przyjęcia przez zróżnicowane światopoglądowo społeczeństwo. Jedną z nich jest lojalność.” – dobre sobie – to pod tę budowaną Rzeczypospolitą Obojga Narodów.

  Kalinowski to lepiej i na wprost wyraził:
  „„To światło symbolizuje najbardziej uniwersalne wartości, tak naprawdę najważniejsze na dzisiaj, dla przyszłości całej ludzkości” – Jarosław Kalinowski z okazji święta Chanuka 2007 r.
  http://jozefbizon.wordpress.com/2011/09/25/czas-na-chanuke-z-psl-em

 15. Marucha said

  Re 4:
  Wiemy doskonale, kim jest lewacka feministka prof. Szyszkowska, tzw. korzennego pochodzenia – ale cieszy nas czujność 166 Bojkot TVN.
  Pod jej artykułem jednak – gdybyśmy nie wiedzieli, kto jest jego autorem – prawdopodobnie większość z nas by się podpisała.
  I to mnie właśnie zadziwiło i to też było powodem jego zamieszczenia w gajówce.

 16. Według Pani Marii Szyszkowskiej lojalność znaczy trzymanie mordy na kłódkę, nawet wtedy gdy dzieje się coś złego, a więc nortoryczne popieranie zła i kłamstwa, co koniecznie należy zaszczepić już dzieciom w szkołach. To tak wedle starego porzekadła jakżes wszedł miedzy wrony, musisz krakać ja i one.

 17. JO said

  „Nawet krach gospodarki neoliberalnej, do czego przyczyniły się spekulacje banków, nie spowodował zespolenia społeczeństwa przeciwko doświadczanej biedzie i niesprawiedliwości.”

  Ten artykul jest propaganda przedwyborcza i to w bezczelnym stylu. Unym sie juz zdaje, ze wprost mowiac co sie dzieje – Polacy nie zauwaza lub jezeli zauwaza , to i tak nic nie zrobia. Uni czuja sie bezkarni. Przyjdzie jednak taki czas, ze ludzie nie beda podpalac sie samych a beda podpalac Unych…, strzelac na chodnikach do Unych, przyjdzie taki czas.

 18. Joe said

  Nie czekajcie zlych czasow !
  Bierzcie sie za robote ,kto silny i zdrowy.
  Polacy nie jedna okupacje i biede przezyli,przezyja i zydowska.
  Gorzej bedzie z Zydami ,tym co raz ciasniej na calym swiecie ,pozostanie im juz tylko kosmos ,bo Afryka zaciska piesci.

  Ale to Zydow problem,Polacy sobie poradza chocby na nich Chinczykow i Murzynow napuscili a ruscy znowu „wyzwola”.
  Putiny i niedziwedzie beda sie wymieniac.

 19. Błysk said

  Szyszkowska ,nazwijmy ja profesor, to typowa lewaczka ,której wywodami nie warto się zajmować. Natomiast warto zasygnalizować,ze Stanisław Tymiński napisał o sfałszowaniu jego pojedynku z Wałęsą, w ten sposób,ze WSI podrzuciła fałszywe karty do glosowania w wielkich miastach .To by podważało wiarygodność Państwowej i Okręgowych Komisji Wyborczych /mianowanych przez Państwową Komisje Wyborcza a Państwowa przez prezydenta/.Warto o tym pamiętać przed wyborami. Nadto ,jak pamiętam , Jacek Kuroń chwalił Abramowskiego .

 20. Brat Dioskur said

  Re15,
  Czujnosc Bojkot 166 z jednej strony ,ale z drugiej strony kazdy szanujacy sie narodowiec wiec ,ze „Paprotka”,Szynszylowa i Siroda to slynna Trojca Feministyczna III RP!Poglady „Paprotki” Szyszkowskiej n.t standardow moralnych sa conajmniej kontrowersyjne. I tak uwaza ona ,ze panastwo bezwyznaniowe nie powinno kierowac sie katolickimi normami zycia.Zreszta kto chce sie szerzej z jej swiatopogladem zapoznac moze wejsc na portal lewica.pl gdzie w lewej kolumnie zamieszczony jest z nia obszerny wywiad.Nawiasem kiedy zobaczylem tutaj jej felieton pierwsza mysla bylo: lucyferianie zahakowali gajowke.

 21. Rysio said

  re 15. Bardzo przepraszam Gajowego ale Rysio na pewno pod tym artykułem by sie nie podpisał.

  PS. Artykuł bardzo wyraznie cuchnie socjalizmem.

 22. 166 bojkot TVN said

  Kolega Szyszkowskiej po lewactwie, a pewnie i ziomal po jakiejś koszernej kądzieli
  http://zaczarowanadorozka.nowyekran.pl/post/27996,wiceprzewodniczacy-pkw-skazywal-zolnierzy-w-stanie-wojennym

  Wiceprzewodniczący PKW skazywał żołnierzy w Stanie Wojennym

  Jak walczyć o praworządność wyborów, jaki liczyć, że Państwowa Komisja Wyborcza rzetelnie przeliczy głosy, jeśli wiceprzewodniczącym PKW jest Stanisław Kosmal – sędzia, który skazywał w Stanie Wojennym za działalność niepodległościową?

  Kpt, a potem Mjr Stanisław Kosmal (awansował w Stanie Wojennym), Sędzia Izby Wojskowej Sądu Najwyższego skazał Ireneusza Sinkiewicza na 8 miesięcy pozbawienia wolności za przenoszenie w dniu 11 czerwca 1982 ulotek i pism.
  Dowód: (….)

  Z jednego komentarza

  Kolejne bolszewickie bydlę — nadzoruje porządek esbecki w PRL-bis

  przecież przewodniczący PKW był agentem SB…

  Ferdynand Rymarz, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, to agent PRL-owskiej bezpieki o pseudonimach Czarny i Fred?

  i bardzo długo go trzymali…

  W 1993 powołany w skład Państwowej Komisji Wyborczej[2], 2 lutego 1998 został jej przewodniczącym. W 2001 został ponownie powołany w skład PKW[3]. Urzędowanie zakończył 23 marca 2010 w związku z ukończeniem siedemdziesiątego roku życia.

 23. 166 bojkot TVN said

  Zauważyć warto przy okazji wypocin pani profesor, że ona niegodziwości wcześniejszych swoich ziomków i wyznawców lewactwa jakoś nie widzi. Może i całkiem zapomnieć, bo kobieta leciwa, ale u profesorów pamięć zanika stosunkowo powoli.
  Więc ma pamięć wybiórczą, jak michnikowe GW. Dziwne tylko, że taką autorkę zatrudniła „Myśl Polska”, ciekawe, czy w czynie społecznym, czy za jakąś kasę. prędzej za kasę, bo taki ten artykuł „po linii, że prawie święty.
  Tylko dlaczego polskojęzyczną myśl żydowską ktoś tu wciska jako myśl polska. To taka polska myśl ja socjolog BAuman jest polskim socjologiem.
  Dziwne też, że światowej sławy człowiek podaje się za Polaka, a nie za Żyda? Czyżby cały świat był złożony z antysemitów, a ukrywanie się pod skorupą polskości pozwalało wejść podstępnie na „inne salony”?

  Żydzi! Nie udawajcie Polaków! Bądźcie sobą! Nie wstydźcie się swojej nacji! Nie bądźcie niegodziwi, jest nadzieja, że się nawrócicie! A pani Szyszkowska nie będzie musiała pisać o niegodziwości i nadziei. Waszej niegodziwości i naszej nadziei.

  Myśl Polska nie zatrudnia p. Szyszkowskiej – admin

 24. 166 bojkot TVN said

  23/Admin
  Nie zatrudnia, nie oznacza, ze nie zapłaciła Szyszkowskiej za artykuł.

  Bądźmy ściśli. Nie zatrudnia. – admin

 25. revers said

  Godziwy bedzie podatek kastralny, o czym przed wyborami sie przemilcza

  http://interia360.pl/polska/artykul/podatek-katastralny,48616

  oraz oplata urbanistyczna.

 26. Krzysztof M said

  Szyszkowska kiedyś pracowała na KUL-u. Wyleciała. Potem w TV broniła lesbijek.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: