Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o Wolne tematy (48 – …
  Lily o Wolne tematy (48 – …
  Siekiera_Motyka o Myśleć trzeba. Myśleć!
  Lily o Wolne tematy (48 – …
  Yah o Myśleć trzeba. Myśleć!
  Maciejasz o Wolne tematy (48 – …
  NyndrO o Vucic jako model współczesnej…
  Yah o Myśleć trzeba. Myśleć!
  Jabo o Vucic jako model współczesnej…
  Kar o Myśleć trzeba. Myśleć!
  JOIGNAC o Wolne tematy (48 – …
  Adrem o Vucic jako model współczesnej…
  Yah o Wolne tematy (48 – …
  Yah o Myśleć trzeba. Myśleć!
  Boydar o Wolne tematy (48 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Czy głupota jest grzechem? – św.Tomasz z Akwinu

Posted by Marucha w dniu 2011-10-17 (Poniedziałek)

Czy głupota jest grzechem?

Wydaje się, że nie, ponieważ:

1. Nie ma takiego grzechu, który by nam był wrodzony. Otóż są ludzie głupi z urodzenia, a więc głupota nie jest grzechem.
2.Według Augustyna, każdy grzech jest dobrowolny. Otóż głupota nie jest dobrowolna, a więc nie jest grzechem.
3.Każdy grzech jest sprzeczny z jakimś przykazaniem Bożym. Otóż głupota nie jest sprzeczna z żadnym przykazaniem, a więc nie jest grzechem.

A jednak w księdze Przypowieści (1,32) czytamy: “powodzenie głupców zgubi ich”. Otóż ludzi gubi tylko grzech, a więc głupota jest grzechem.

Odpowiedź: Jak powiedziano w artykule poprzednim, głupota oznacza jakieś odrętwienie zmysłu w sądzie, zwłaszcza co do przyczyny najwyższej, będącej celem ostatecznym i najwyższym dobrem. W sądzeniu zaś może ktoś podlegać odrętwieniu dwojako: albo w wyniku przyczyn organicznych, co zachodzi u ludzi chorych umysłowo, taka głupota nie jest grzechem. Albo w wyniku zanurzenia przez człowieka swego zmysłu w rzeczach ziemskich, przez co jego zmysł staje się niezdolny do pojmowania rzeczy boskich, zgodnie z l listem do Koryntian (2,14): “człowiek zmysłowy nie pojmuje tego, co jest z Ducha Bożego”. Jest z tym podobnie jak z człowiekiem, któremu nie smakują rzeczy słodkie, bo jego zmysł smaku doznał zepsucia. Tego rodzaju głupota jest grzechem.

Ad 1. Odpowiedź na ten zarzut jest jasna.

Ad 2. Wprawdzie nikt nie chce być głupim, to jednak chce tego, co do głupoty prowadzi, mianowicie oderwania swego zmysłu od rzeczy duchowych i zanurzenie go w ziemskich. To samo zachodzi w innych grzechach. Bo przecież rozpustnik chce tylko przyjemności, a więc grzechu, chociażby nie chciał grzechu jako takiego, bo wolałby zażyć przyjemności bez popełnienia grzechu.

Ad 3. Głupota jest sprzeczna z przykazaniami nakazującymi kontemplację prawdy; o tych przykazaniach była mowa poprzednio, przy sposobności omawiania wiedzy i pojętności.

Czy głupota jest córką rozpusty?

Wydaje się, że nie, ponieważ:

1. Wymieniając córki rozpusty, Grzegorz nie wymienia głupoty, która zatem nie pochodzi z rozpusty.
2. W l liście do Koryntian (3,19) mówi Apostoł: “mądrość tego świata jest głupotą u Boga”. Otóż, jak pisze Grzegorz, “mądrość tego świata polega na zakrywaniu zamiarów wykrętami”, co jest nieszczerością. Tak więc głupota jest raczej córką nieszczerości (krętactwa) niż rozpusty.
3. Niektórych ludzi szczególnie gniew doprowadza do wściekłości i obłędu, które są cechami głupoty. A więc głupota rodzi się raczej z gniewu niż z rozpusty.

A jednak w księdze Przypowieści czytamy (7,22): “wnet poszedł za nią”, tj. za prostytutką, “nie wiedząc, że go głupiego ciągną, by go związać”.

Odpowiedź: Jak wiemy z poprzedniego artykułu, głupota jako grzech pochodzi z osłabienia zmysłu duchowego, w wyniku czego nie jest zdatny do wytworzenia sobie sądu w rzeczach duchowych. Otóż zmysł człowieka zanurza się rzeczach ziemskich przede wszystkim rozpustą w tym, co daje największą rozkosz, która pochłania duszę w stopniu najwyższym. Dlatego głupota jako grzech rodzi się przede wszystkim z rozpusty. (185)

Ad 1. Głupota sprawia w człowieku obrzydzenie sobie Boga i Jego darów. Tak więc Grzegorz wylicza między córkami rozpusty dwie rzeczy przynależne do głupoty: “znienawidzenie sobie Boga i zniechęcenie w stosunku do życia przyszłego”, czym jakby dzielił głupotę na dwie części.

Ad 2. Te słowa Apostoła należy rozumieć nie przyczynowo, lecz istotnie; mianowicie że mądrość tego świata sama w sobie jest w oczach Bożych głupotą. Dlatego nie wszystko, co stanowi mądrość światową, musi być przyczyną tej głupoty.

Ad 3. Jak tego dowiedziono poprzednio, swą ostrością gniew wprowadza w organizm ludzki wielkie zmiany. Dlatego gniew jest wielką przyczyną głupoty spowodowanej uwadliwieniem ciała. Natomiast głupota spowodowana przeszkodami duchowymi, pochodzącymi z zanurzenia się umysłu w rzeczach ziemskich, jak dopiero co powiedziano pochodzi przede wszystkim z rozpusty.

św.Tomasz z Akwinu
Za: Organizacja Monarchistów Polskich

http://www.bibula.com/

Komentarzy 20 to “Czy głupota jest grzechem? – św.Tomasz z Akwinu”

 1. angel said

  Nie trzeba byc swietym aby dostrzec glupich !

  Glupi i naiwni podobni sa do siebie.

 2. Krzysztof M said

  Czy niewiedza jest głupotą? NIE.
  Dopiero odrzucanie wiedzy, świadome odrzucanie wiedzy – głupotą JEST.

  Czy niezdolność rozumienia jest głupotą? NIE.
  Dopiero świadome powstrzymywanie się przed wyciągnięciem właściwych wniosków – głupotą JEST.

  “wnet poszedł za nią”, tj. za prostytutką

  I dopóty mężczyzna jest z ciała, dopóty będzie szedł za prostytutką, chyba, że żona w domu mu będzie dawała. Oczywiście jest sporo wyjątków. 🙂 A wśród tych wyjątków prawdziwi tytani ducha…

 3. zolnierz said

  Pewnie,ze jest grzechem i to jakiego kalibru !
  Glupi jest silny i posluszny !!!

 4. Rysio said

  Każdy żołnierz jest głupi, czasami silny czasami słaby ale zawsze posłuszny !!!

  Dobrze wytresowany żołnierz – nie mysli.

  PS. Od myslenia sa, inni.

 5. Rysio said

  Te, trep – jak mi napiszesz że teraz w wojsku daja wam do czytania Summa theologiae zamiast „żolnierza wolnosci” to i tak ci nie uwierze.

  Haaaaaaaaaaaaaahahahahhaaaaaaaaa!!!!

 6. JO said

  Panie Krzysztofie, Panu Glupota zacmiewa umysl i chyba dlatego, ze Pan ma takie podejscie do prostytutek…

 7. JO said

  ad2. apropo – Panie Krzysztofie, Pan jest spalony rowniez, jak SONO…:(

 8. Krzysztof M said

  Ad. 6, 7

  Konkrety proszę.

 9. Rysio said

  re 8. Konkrety to wszystkie twoje głupie wpisy.

  PS. Zreszta, czego oczekiwac’ po byłym żołnierzu 😦

 10. wet3 said

  Uwazam osobiscie, ze glupota zawiniona jest najciezszym grzechem popelnianym przez lemingi – za ktory Bog nas bardzo srogo karze.

 11. http://dtzkyyy.livejournal.com/109956.html

 12. JO said

  Moim grzechem byl bunt przeciwko Kosciolowi Katolickiemu. Kiedys odsunalem sie od niego z wydawalo by sie roznych powodow.

  Zaplacilem za te glupote srogo.

  Do mojego grzechu przyczynil sie jak sie okazalo JPII z calym posoborowiem, ale czy glowna wine ponosza oni? Napewno nie. Glowna wine ponosze ja, ktory zapatrzylem sie na to „co sie swiecilo”….. dalem sie zwiesc, choc glosno musze przyznac, ze glos gdzies wewnatrz mnie mowil, ze ide zla sciezka.

  Coz, ze slyszalem ten glos, skoro nikogo nie bylo , kto moglby pomoc w kolo?

  A moze , za slabo szukalem pomocy? Na pewno tak.

  Jednak, jak pomysle o calym posoborowiu i rodzicach, ktorzy przekazali mi Atrape a nie serce Wiary, to tacy jak ja mimo „glosu” sa bezbronni niemalze. Ten brak wiedzy powoduje, ze cala Polska dzis jest bezbronna.

  I ja moge dzis nazwac siebie Lemingiem, ktorym przeciez bylem… To ja bylem zapatrzony slepo w JPII, Teze Spotkania – buddyjskie tam mantry, ilosc mlodziezy ala hipisowskiej – niby katolicko.

  Nie majac Rodzicow i srodowiska mocnych w Wierze jak moglem nie upasc?

  To cod sie stal, ze ZOBACZYLEM, USLYSZALEM i nie jestem Jak Krzysztof M czy jak SONO, nie mowiac o ala PiSowcach, czy tych „beretach”….

  Krzyki tych ala, tych na nie, ….tak wrzaskliwe a glos ten ktory zawsze byl i dzis jest cichy i spokojny…

 13. JO said

  Ad.8. Katolik jak zobaczy prostytutke to mysli jak jej pomoc z tego bagna wyjsc Panie Krzysztofie a nie jak to z nia sie przesopac…

  Pan byl za glosowaniem Panie Krzysztofie a nie bojkotem wyborow i tym sie Pan spalil – Pan jest w grupie SONO – sa granice, ktorych Katolik nie przekracza – Pan jest liberalem a nie Katolikiem.

 14. JO said

  Ad.8. Co do „dawania w domu przez Zone” Panie Krzysztofie M. Wspolzycie jest jedynie po to by powstalo potomstwo. W tej i tylko w tej idei wspolzycie jest ochrona malzonkow przed grzechem rozpusty fizycznej – kazda forma wspolzycia rozbudzajaca namietnosci malzonkow jest grzechem i malzonkowie powinni sie nawzajem upominac jezeli przekraczaja granice namietnosci intymnej przechodzace w perwrsje.

  To co Pan napisam „o dawaniu przez Zone w domu” jest ochydne, perwersyjne jak perwersyjnym jest Pana Mozg, ktory kazal Panu to zdanie napisac. Mozg, ktory jest przez Pana namietnosci – zblokowany do normalnego myslenia ….

 15. Marucha said

  Re 14:
  Nie popadajmy w skrajności. Bóg nie bez powodu stworzył mężczyzn i kobiety i nie bez powodu obdarzył ich namiętnościami.
  Kościół, jeśli się nie mylę, nigdy nie zakazywał współżycia w tzw. okresach niepłodnych, choć nie mogło ono mieć na celu jedynie rozmnażania się. I chyba nie zakazywał tego ludziom znajdującym się w tym wieku, który raczej wyklucza ewentualność rozmnażania się.

 16. JO said

  ad.15. Sw Magisterium b precyzyjnie wyklada jaki powinien byc kontakt duchowy i cielesny mezczyzny i kobiety.

  Moja wypowiedz nie jest skrajnoscia.

 17. mgrabas said

  (6) Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. (7) Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. (8) Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, ». (9) I mówił do nich: «Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować. (10) Mojżesz tak powiedział: Czcij ojca swego i matkę swoją, oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmiercią zginie. (11) A wy mówicie: „Jeśli kto powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem [złożonym w ofierze] jest to, co by ode mnie miało być wsparciem dla ciebie” – (12) to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ni dla matki. (13) I znosicie słowo Boże przez waszą tradycję, którąście sobie przekazali. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie». (14) Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! (15) Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. (16) Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!». (17) Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o to przysłowie. (18) Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; (19) bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste. (20) I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. (21) Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, (22) cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. (23) Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».

  Mk7 – Biblia Tysiąclecia (1965/84)

 18. Krzysztof M said

  Ad. 13

  „Pan jest liberalem a nie Katolikiem.”

  – Kim ja jestem, to JO nie ma zielonego pojęcia. I tak już zostanie.

  Ad. 14

  „To co Pan napisam „o dawaniu przez Zone w domu” jest ochydne, perwersyjne”

  – Więc proszę tego nie robić. 🙂

  „kazda forma wspolzycia rozbudzajaca namietnosci malzonkow jest grzechem i malzonkowie powinni sie nawzajem upominac jezeli przekraczaja granice namietnosci intymnej przechodzace w perwrsje.”

  – To już protestancki purytanizm. Ten sam, który zrodził nocne kluby go-go. 🙂

 19. mgrabas said

  sprawy intymne małżonków to ich sprawy intymne, święte, a nie tematy publicznej debaty osób z zewnątrz, to nie teren zarządzania przez ludzi z poza małżeństwa; nawet ludzie w sutannach nie mają tu wstępu. ani teściowie, ani państwo ze swymi ustawami, ani sąsiedzi, ani ideolodzy aktualnych trendów, ani przemysł rozrywkowy, bo to nie miejsce dla złego oka żadnych ludzi z zewnątrz

 20. aga said

  Panie JO

  purytanie to byla groźna sekta.

Sorry, the comment form is closed at this time.