Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Greg o Wolne tematy (67 – …
  Lily o Wolne tematy (67 – …
  Jack Ravenno o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Mg-42 o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Marek Rogalski o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Operacja na Ukrainie a globaln…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 621 obserwujących.

Alarm: Europa na krawędzi ‘apokaliptycznego’ kryzysu zadłużenia, pozostało tylko kilka dni.

Posted by Marucha w dniu 2011-12-01 (Czwartek)

Przewijająca się przez artykuł opinia autora, iż większość ludzi to bezmyślne lemingi, jest bliska sercu gajowego i, co ważniejsze, absolutnie prawdziwa. Bez względu na to, co pokrzykują obrońcy równości intelektualnej.

Financial red alert: Europe stands on verge of ‘apocalyptic’ debt crisis with only days remaining
http://www.naturalnews.com/034270_debt_crisis_police_state_tyranny.html#ixzz1fABoVJzC
Mike Adams – 29.11.2011, tłumaczenie / skrót Ola Gordon

Po latach alarmowania, aby podnieść stan świadomości ludzi z uwagi na niepewność globalnego systemu finansowego, stało się dla mnie jasne, że większość ludzi wciąż nie rozumie rzeczywistości: na czym naprawdę opiera się nasz globalny system finansowy. Jesteśmy na skraju zapaści systemowej finansowej, która może niemal wymazać rachunki bankowe setek milionów ludzi – i z każdym dniem coraz bardziej zbliża się ten długo odraczany czas rozliczenia finansowego.

„Jeśli szczyt europejski osiągnie porozumienie 9 grudnia na kolejnym zaplanowanym posiedzeniu, strefa euro przetrwa. Jeśli nie, to ryzykuje gwałtownym załamaniem”, pisze Wolfgang Munchau w Financial Times. Dwa lata temu, taki język byłby opluwany jako „sianie strachu”. Dziś jest to dokładnym opisem rzeczywistości w całej Unii Europejskiej (www.ft.com/intl/cms/s/0/d9a299a8-17…)

Polski minister spraw zagranicznych powiedział dzisiaj, że przed Europą stoi „kryzys o apokaliptycznych proporcjach” (http://www.ft.com/cms/s/0/d29da7fc-…) i wezwał do zasadniczo jeszcze bardziej bezużytecznej taktyki ratowania długu i odwlekania matematycznej rzeczywistości na trochę dłużej.

Uważam, że gdy opadnie kurz i kiedy nadchodząca implozja długów poczyni spustoszenie gospodarcze na całym świecie, niejeden bankster i waluciarz znajdzie się na ławie oskarżonych, uwięziony, lub po prostu wiszący na wysokim drzewie na końcu krótkiej liny. Obawiam się, że ludzkość rozzłości się do takiego stopnia, gdy w pełni zrozumie bezprecedensową kradzież i przestępczość globalnej elity bankowej. [Nie ma się czego obawiać, lemingi się nie rozzłoszczą – admin]

10 dni do załamania gospodarczego strefy euro?

Obecny system gospodarczy UE może nie przetrwać najbliższych kilku tygodni. Nawet jeśli przy pomocy jakiejś twórczej, krętackiej księgowości uda się zachować wypłacalność krajów UE, będzie to tylko tymczasowe opóźnienie zbliżającego się, nieuniknionego krachu finansowego. Wkrótce nawet zaprzeczający i poplecznicy głównych mediów będą musieli przyznać, że globalni banksterzy zniszczyli gospodarki całych narodów w taki sam sposób, w jaki Rezerwa Federalna zniszczyła gospodarczą przyszłość Ameryki. Nieuczciwe, zwiększające dług systemy, do których dążył skażony przez wtórne długi globalny przemysł bankowy, nie są niczym innym niż kampanią terroryzmu finansowego, prowadzonego przeciwko pracującym ludziom naszej planety – ludziom, którzy oczywiście zapłacą rachunek za nieuniknione szkody i zniszczenia, jakie nastąpią.

Przestępczość banksterów wydaje się obecnie rosnąć przy poczuciu bezprawnej arogancji: duża firma maklerska, znana jako MF Global, niedawno upadła i po prostu ukradła aktywa wszystkich swoich klientów (http://www.infowars.com/gerald-cele…). Tymczasem Wielka Brytania opracowuje plany awaryjne dotyczące upadku strefy euro (http://www.dailymail.co.uk/news/art…). A my dowiadujemy się, że pożyczki Federalnej Rezerwy wpompowały zysk $13 mld w banki,  które znajdowały się na krawędzi upadku (www.ft.com/intl/cms/s/0/d9a299a8-17…).

Banksterzy kradną wszystko od tych, którzy pracują, a rządy zgadzają się na tę kradzież, umożliwiając największe bez wątpienia oszustwo w historii. Tak się dzieje, kiedy zrezygnuje się z suwerenności narodowej, lub kontrolę nad podażą pieniądza przekaże prywatnej, pozarządowej korporacji takiej, jak Federalna Rezerwa. Tak się dzieje, kiedy dereguluje się instytucje finansowe i pozwala kontrolerom Goldmana Sachsa wpływać na Kongres, aby wprowadzić (skorumpowane) ustawodawstwo, jakiego chcą. Z czym mamy do czynienia, to umykająca kontroli przestępczość… nie kapitalizm.

… i to wszystko eksploduje w twarze tych, którzy próbowali ukryć stan rzeczy przez ostatnie kilka lat.

[Eeee tam! Jak zwykle eksploduje w twarze tych przeciętniaków, którzy pracują, jakoś wiążąc koniec z końcem. Jak zwykle banksterscy kryminaliści wyjdą z tego obronną ręką. Cóż dla nich znaczy strata choćby miliarda dolarów? – admin]

A obóz ratunkowy FEMA jest gotowy i na was czeka

Jeśli myślicie o wyjściu na ulice i protestach, kiedy już krach finansowy ukradnie wam wszystkie ciężko zarobione oszczędności, to się zastanówcie. Amerykański Senat już stara się wprowadzić przepisy pozwalające wojsku maszerować po amerykańskiej ziemi i aresztować amerykańskich obywateli bez procesu, bez pomocy prawnej i bez ochrony Karty Praw. Amerykanie mogą się znaleźć w tajnych więzieniach wojskowych, przesłuchiwani, torturowani i przetrzymywani przez nieokreślony czas, nawet bez postawienia zarzutów o zbrodnie!

[A my durne myślelim, że tak jest tylko w Rosji Putina i na Białorusi… – admin]

[…] Senator Lindsey Graham nawet wyjaśnił prostym językiem, że opracowuje się przepisy, w myśl których będzie można zatrzymywać Amerykanów wszędzie na terenie Ameryki! Tak powiedział w Senacie: „… 1031, prerogatywa władzy do zatrzymywania obywateli, odnosi się również do Amerykanów i ze świata czyni pole bitwy, nawet wewnątrz kraju”.

Inaczej mówiąc, wkrótce nastąpi jawna i oficjalna totalna wojskowa tyrania państwa policyjnego. Warto więc zrezygnować z głupiego gadania, że żyjemy w „wolnym” kraju. Dosyć dziecinnych zarzutów, że ludzie tacy jak Alex Jones tylko tryskają „teoriami spiskowymi” na temat państwa policyjnego. Kiedy Senat zatwierdzi projekt ustawy, która, w prostym języku, autoryzuje użycie wojska do przeprowadzania tajnych aresztowań obywateli amerykańskich na każdym „polu bitwy”, łącznie z „polem bitwy” tuż za drzwiami twego domu, tyrania nie będzie już teorią, ludzie – to będzie fakt historyczny! Nadszedł czas, żebyśmy wszyscy przebudzili się z koszmaru i coś z tym zrobili.
[…]

Nie można walczyć z zasadami matematyki

Niestety, do Ameryki zbliża się dzień gniewu. Od lat ostrzegałem o tym, a teraz wydaje się on być bliżej niż kiedykolwiek.
Łatwowierne stado, oczywiście, nadal uśmiecha się i pochrząkuje na myśl, że ich cenne dolary mogą jakoś wyparować z dnia na dzień. Nie rozumie matematyki w odniesieniu do potęgi zadłużenia i nie ma świadomości, w jaki sposób naprawdę działa globalna frakcyjna rezerwowa bankowość. Te „ciemne masy” stracą wszystko. Wstrząśnięci nagłą zmianą swojego losu, zorganizują zamieszki na ulicach – i w tym momencie zostaną aresztowani i zabrani do obozów FEMA. To wtedy odpali się spalarnie, mówi Max Keiser (http://www.maxkeiser.com) i rozpocznie się następny, przerażający holokaust w systemie państwa policyjnego: eliminacja „bezużytecznych zjadaczy”.

A kiedy to się stanie, rząd USA będzie oczywiście ręcznie wybierał administratorów spalarni z górnych szeregów TSA. W końcu ktoś, kto jest gotów otwarcie pogwałcić prawa niewinnego człowieka czyli IV Poprawkę  i molestować seksualnie pasażerów linii lotniczych, jest tylko jeden krok od radosnej pracy z cyklonem B w komorze prysznicowej, pełnej „terrorystycznych bojowników ruchu oporu”, czyli niewinnych protestujących. Jak już dawno udowodniły eksperymenty Milgrama, aż 70% populacji będzie aktywnie mordować niewinnych ludzi, jeśli otrzyma taki rozkaz od osoby zajmującej widoczną pozycję władzy (http://www.naturalnews.com/025141.html).

(Nawiasem mówiąc, żadnemu tyranicznemu państwu policyjnemu nigdy nie brakowało chętnych, żądnych władzy wolontariuszy, którzy lubią nosić mundurek i miażdżyć czaszki niewinnych ludzi. Nawet dziś, o pracę dla TSA bardzo starają się osobnicy nie nadający się do niczego innego, niż bycie chuliganami policyjnego państwa …)
[…]

Oni już naruszają Kartę Praw nieuzasadnionymi przeszukiwaniami i punktami kontrolnymi na drogach. Rząd otwarcie przyznał się do prowadzenia nieludzkich, groteskowych eksperymentów medycznych na niewinnych ludziach jako królikach doświadczalnych – w celu zwiększenia zysków firm farmaceutycznych (http://www.naturalnews.com/034221_t…). FBI już złapano na organizowaniu kampanii „terrorystycznych” w całej Ameryce, a potem przypisywaniu sobie zasług za uniemożliwianie ich przeprowadzenia! (http://www.naturalnews.com/033751_F…) A ATF bezsprzecznie kieruje operacjami handlu bronią, przez co daje do rąk meksykańskim gangom narkotykowym dziesiątki tysięcy broni palnej (http://www.naturalnews.com/033751_FBI_terrorism.html)

Cóż jednak po faktach, gdy ludzie wciąż podzielają dziwaczne przekonanie, że rząd chroni życie, współczuje Narodowi, a nawet jest zdolny do działania w granicach ograniczonych uprawnień, zgodnych z pierwotną wolą Narodu.

Ale jest jedna dziedzina przemysłu, którą rząd absolutnie kocha: przemysł bankowy. Biliony dolarów w nowych, magicznych pieniądzach, stworzono i rozdano najbogatszym przestępczym banksterom w USA i na całym świecie. Jest to złota elita najbogatszych kryminalistów. Są oni tak bogaci i tak głęboko zaangażowani w obsceniczną wręcz przestępczość, że gdy zainwestują w niewłaściwy sposób i stracą kilka bilionów dolarów, banki centralne na świecie mobilizują się i podkręcają drukarnie by się ratować! (… zostawiając nam rachunek do zapłacenia za utratę wartości w walucie, w której głupio deponujemy nasze pieniądze w wielu z tychże banków!)
Zrozumcie: żaden rząd na świecie nie będzie ratował własnych obywateli. Ale będą chętnie ratować bogatych, elitę banksterów, która bardziej, niż ktokolwiek inny, zasługuje na publiczne ściganie za popełnianie najbardziej ohydnych urzędniczych przestępstw, jakie nasz świat kiedykolwiek widział.

Was nie wykupią; was pogrzebią

Więc nawet przez sekundę nie myślcie, że WAS wykupią, albo ochronią wasze prawa […] Wy i ja jesteśmy mięsem armatnim globalistów. Już znajdujemy się w menu jako zielona pożywka. Nasza gotówka już jest kradziona, tylko my jeszcze o tym nie wiemy.

Nasze prawa są już anulowane i deptane, a teraz nikczemne sługusy TSA tylko próbują przedrzeć się w umysły Amerykanów obłapując, molestując, a w niektórych przypadkach sodomizując niewinnych ludzi. To, co Sandusky [jakież typowe nazwisko… – admin] robił chłopcom w okresie ostatnich 15 lat w Penn State, to TSA, ten bastion pedofilii i psychopatycznych przestępców, robi każdego dnia na wszystkich lotniskach Ameryki. […]

Krach finansowy i tyrania idą w parze

Zegar tyka dla obu: krach finansowy i całkowita tyrania odbierają wolność i swobodę. Są silnie ze sobą powiązanymi wydarzeniami, gdyż pierwsze zmusza rząd do wdrożenia drugiego.
Ci, którzy dadzą się złapać, wciśnięci pomiędzy te trendy historyczne, staną się albo żebrakami, albo więźniami, albo zostaną spaleni (a może wszystko pod rząd). Tylko ci, którzy mają przytomny umysł, by rozpoznać rzeczywistość wokół nich, będą mieć szansę na przetrwanie tego wszystkiego, a potem wezmą udział w przywróceniu swobód obywatelskich i podstawowych wolności w następnym społeczeństwie.
To będzie bardzo interesujące.

Niech Bóg zlituje się nad tymi, którzy rozpętali zniszczenie, którego mamy doświadczyć, ponieważ nie wierzę, żeby już raz obudzone światowe stado w ogóle wykazało jakąkolwiek litość. To oni w końcu będą zaskoczeni wszystkim tym, co wkrótce się wydarzy.

Thomas Jefferson tak znakomicie napisał na temat buntu:

„Nie daj Boże, żebyśmy nigdy w ciągu 20 lat nie mieli buntu. Wszyscy ludzie nie mogą zawsze być dobrze poinformowani. Część z nich, która nie ma racji, będzie niezadowolona, proporcjonalnie do znaczenia faktów, które źle pojmują. Jeśli zachowają spokój podczas takich nieporozumień, jest to letarg, zwiastun śmierci obywatelskiej wolności … Który kraj może zachować swoją wolność, jeśli jego przywódcy od czasu do czasu nie dostaną ostrzeżenia, że ludzie zachowują ducha oporu? Niech łapią za broń. Rozwiązaniem jest ustawić ich pozytywnie co do faktów, przebaczyć i uspokoić. Co oznacza kilka ofiar śmiertelnych na przestrzeni wieku czy dwóch? Drzewo wolności musi być od czasu do czasu podlane krwią patriotów i tyranów. Jest to jego naturalny nawóz”.

Takie jest moje wielkie pragnienie, żebyśmy mogli znaleźć sposób, aby podlać drzewo wolności bez krwi patriotów i tyranów. Pokojowa rewolucja i racjonalne przywrócenie wolności, są zawsze lepsze od rozlewu krwi. Ale, jak JFK wypowiedział kiedyś słynne zdanie na ten właśnie temat: „Ci, którzy robią pokojową rewolucję niemożliwą, zrobią gwałtowną rewolucję nieuniknioną”.

Komentarzy 57 do “Alarm: Europa na krawędzi ‘apokaliptycznego’ kryzysu zadłużenia, pozostało tylko kilka dni.”

 1. Zbyszko said

  M.in. na to poszły i idą dalej pieniądze których potem brak na rynku wykańcza poszczególne kraje Europy. Tu jest tylko przykład jedengo Laty… a ilu jest takich w Polsce? w Europie?
  http://tylkownowymekranie.nowyekran.pl/post/42324,grzegorz-lato-najwieksza-pensja-w-polsce

 2. opinio said

  …A my durne myślelim, że tak jest tylko w Rosji Putina i na Białorusi… – admin..

  Rosja/Polska byla zawsze swoistym ewenementem jezeli chodzi o traktowanie tubylca-petenta..”towar” podawany na lade nigdy nie byl pakowany w blyszczacy-szeleszczacy celafon..kilo kosci pakowane w „Prawde”lub jak kto woli w lokalna szczekaczke- „Gazete Robotnicza”,… nigdy nie bylo zwyczajowego cymes-cmoktania…obraz musial byc zawsze ponury-ze szczypta surowego realizmu (..ot taka postna zalewajka bez pajdy chleba)- odarty z jakiejkolwiek kolorowej wyobrazni..

  …w US na Zachodzie stones roll slowly but surely, i tam tez w ciurmach lamia gnaty ale robia to z gracja, precyzja-profesjonalnie, kultura-brakiem chamstwa (petent pddawany torturze z miloscia przyjmuje zadawane bolesci, bo komendy-baty wydawane sa w jezyku ang…)

 3. arpin said

  Panie Gajowy, lemingi obudzą się to tylko kwestia braku jedzenia, ogrzewania, jawnej pogardy ze strony elyt (teraz jest to maskowane „troską” nie ważne o co i ludzie łykają). Niestety spora część zginie, ale reszta szybko się nauczy oporu. Słusznie Pan prawi, że sami z siebie nic nie zrobią, ale przymuszeni sytuacją nadstawią uszy na Prawdę. Obawiam się, że na początku kryzysu władziuchna będzie próbowała im wciskać, po raz kolejny jakiś kit, pewnie w to uwierzą, ale wszystko to do czasu.

 4. Palipies said

  Zapomnial Pan dodać: obudzą się kiedy zabraknie prądu i nie będzie można oglądać telawizji – bez jedzenia i ogrzewania lemingi przeżyją, bez telawizji – nie

 5. Kronikarz said

  Wybrani do przetrwania ulokowali swoje w nieruchomosciach i zlocie.

 6. AQQ said

  Byt kształtuje świadomość…

 7. wiktor said

  Pani Gordon jest osobą bardzo pracowitą,ale niestety dysponuje bardzo słabą polszczyzną (to wina polszczyzny,oczywiście!).Jak mozna przetłumaczyć zdanie:
  „Those who make peaceful revolution impossible will make violent revolution
  inevitable” w taki sposób!( „Ci, którzy robią pokojową rewolucję niemożliwą, zrobią gwałtowną rewolucję nieuniknioną”.)
  Przecież to jest potworne okaleczanie ojczystego języka!W dodatku gubi się klarowność oryginału.Po amatorsku można by to przetłumaczyć :Ci,którzy rewolucję pokojową czynią niemożliwą, rewolucję krwawą uczynią nieuniknioną.
  „Gwałtowna” nigdy w jezyku polskim nie bedzie znaczyć „pełna przemocy”,”pełna gwałtu”,zawsze bedzie znaczyc „nagła”ewent.”porywcza”
  Tylko dlatego pozwalam sobie ne tę,niezbyt kulturalną uwagę po d adresem p.Gordon,iż kiedyś wyraziła się z politowaniem o polszczyźnie ,jako języku niezwykle ubogim.Brała chyba za przykład własne tłumaczenia.

 8. Kapsel said

  ….odpali się spalarnie….radosnej pracy z cyklonem B w komorze prysznicowej, …..rozpocznie się następny, przerażający holokaust…

  Nie wiem czemu i komu ma służyć takie nawiązanie do następnego oszustwa.Wolałbym aby to było mniej więcej w stylu……tamten holokaust to mit….. ale teraz jest realna groźba że stanie się rzeczywistością…..coś w tym stylu.Reszta to prawda a komentarze Gajowego jak zawsze ……strzał w sam środek tarczy.

 9. AQQ said

  7-Panie Wiktor. – Tylko ten się nie pomyli co nic nie robi!
  Ja osobiście i wiele osób dziękujemy p.Oli Gordon za pracę!

 10. Ola Gordon said

  p Wiktprze, dziekuje, mea culpa. Może Pan ten poprawi? będę wdzięczna

  CIA SNIPERS

  Snajperzy z CIA
  http://aangirfan.blogspot.com/
  30.11.2011 tłumaczenie Ola Gordon

  Różne źródła podają, że CIA i jej przyjaciele wykorzystują snajperów do zabijania niewinnych cywilów.
  (Syria: http://nstarikov.ru/en/) Tacy snajperzy działali w Syrii, Libii, Egipcie, Tunezji, Wenezueli, Tajlandii, Rumunii, Rosji, Kirgistanie, Norwegii, Belgii, Irlandii, Jugosławii, USA, Pakistanie, Iraku, Afganistanie . . .

  W 1972 roku w W. Brytanii miała miejsce masakra Krwawej Niedzieli. „Tego dnia to członkowie własnego pułku RGJ strzelali do komandosów, mieli tajne rozkazy sprowokowania komandosów, żeby zaatakowali maszerujące tłumy”.LED ZEPPELIN and Clockwork Orange; VIETNAM WAR … (komentarze)

  Gearóid Ó Colmáin napisał 28.11.2011 na Global Research:
  ‚Unknown Snipers and Western backed „Regime Change”‚ [Nieznani snajperzy i Zachód popierali „zmianę reżimu”]. Napisał między innymi:

  Rumunia 1989
  W telewizyjnym filmie dokumentalnym Susanne Brandstätter ‚Checkmate: Strategy of a Revolution’ [Mat: strategia rewolucji], zachodni szpiedzy ujawnili w jaki sposób wykorzystano szwadrony śmierci w celu destabilizacji Rumunii, i żeby naród stanął przeciwko głowie państwa, Nikolai Ceaucescu.
  Dominique Fonvielle, były francuski tajny agent DGSE powiedziała, że szpiedzy mają „destabilizować naród na niekorzyść rządzącego reżimu”.
  (http://www.youtube.com/watch?v=1l8qjX4SzBY&feature=related)
  Sytuacja w Rumunii nie uległa poprawie. „Ostatnie 20 lat większości Rumunów kojarzy się ze stałym procesem ubożenia i obniżenia poziomu życia, jak mówi rumuński Instytut Badań nad Jakością Życia, zacytowany przez dziennik Financialrul”.
  (http://www.euractiv.com/enlargement/romania-says-poverty-reduction-impossible-target-news-468172)
  Zachodni szpiedzy, z którymi przeprowadzono wywiady do filmu ujawnili główną rolę odgrywaną przez zachodnie media w dezinformacji. Ofiary popieranych przez Zachód snajperów pokazuje sie światu jako dowód na szalonego dyktatora, który „zabija własnych ludzi”.

  Rosja 1993
  Kontrrewolucjoniści Borysa Jelcyna wykorzystują snajperów. Jak mówią naoczni świadkowie, widziano snajperów strzelających do cywilów z budynku naprzeciwko amerykańskiej ambasaady w Moskwie. Międzynarodowe media snajperów skojarzyły (niesłusznie) z sowieckim rządem.
  http://www.truthinmedia.org/Bulletins/tim98-3-10.html

  Jugosławia lata 1990
  Tajne amerykańskie wsparcie dla grup terrorystycznych w Jugosławii stworzyły warunki do „humanitarnego” bombardowania w 1999 roku. (German Intelligence and the CIA supported Al Qaeda sponsored terrorists.)

  Wenezuela 2002
  CIA usiłowała obalić Hugo Chaveza. 11 kwietnia 20002 roku opozycja zorganizowała marsz. Snajperzy ukryci w budynkach obok pałacu otworzyli ogień do protestujących i zabili 18 osób. Media stwierdziły (niesłusznie), że Chavez „zabijał własnych ludzi”.

  Tajlandia, kwiecień 2010
  W wyniku powstałego konfliktu między działaczami ‚czerwonych koszul’ i tajskim rządem, 12 kwietnia, nieznani snajperzy zabili 21 osób. premier Tajlandii, „Aghisit. . . obwinił nieuczciwych napastników. . . państwowa telewizja pokazywała zdjęcia żołnierzy atakowanych pociskami i ładunkami wybuchowymi”.
  Christian Science Monitor zacytował tajlandzkich urzędników wojskowych i anonimowych zachodnich dyplomatów: „Obserwatorzy wojskowi mówią, że tajlandzcy żołnierze natknęli się na pułapki zastawione przez agentów-prowokatorów”. Niektórych uwieczniły kamery i widzieli ich dziennikarze. „Nie można udawać, że jest się pokojowym ruchem politycznym i mieć arsenału broni. Nie można być obu”, powiedział zachodni dyplomata.
  http://www.csmonitor.com/World/Asia-Pacific/2010/0412/Thailand-s-red-shirt-protests-darken-with-unknown-snipers-parade-of-coffins

  Kirgistan, czerwiec 2010
  Rozruchy na tle etnicznym, nieznani snajperzy otworzyli ogień na członków mniejszości uzbeckiej w Kirgistanie. Eurasia.net napisała: „Mieszkańcy składają przekonywujące świadectwa o strzelcach celujących z punktów obserwacyjnych w osoby w okolicy. . .”Wiele osób jest przekonanych, że widzieli obcych najemników-snajperów. . . „Mieszkańcy mówią o czarnoskórych snajperach, oraz o wysokich, jasnowłosych, kobietach-snajperach z krajów bałtyckich. . . „Powszechna jest również opinia, że angielscy snajperzy biegają ulicami Osh i strzelają do Uzbeków”.
  [7] http://www.eurasianet.org/taxonomy/term/2813?page=6
  Biorąc pod uwagę historię wykorzystywania przez Amerykę szwadronów śmierci, żeby dzielić i osłabiać kraje w celu utrzymania dominacji Ameryki, nie można wykluczyć jej zaangażowania w Kirgistanie. Jednym ze skutecznych sposobów utrzymania wpływów w krajach Azji Środkowej, jest zwiększanie napięć na tle etnicznym.
  Rosyjski dziennik Kommersant, 6 sierpnia 2008 roku napisał, że w budynku w kirgiskiej stolicy, Bishkek, znaleziono ukryte zapasy amerykańskiej broni. Budynek wynajmowali dwaj obywatele amerykańscy.
  http://kommersant.com/p1008364/r_500/U.S.-Kyrgyzstan_relations/
  Skutecznym sposobem na utrzymanie rządu po stronie Ameryki jest pożądana obecność w kraju Amerykanów i Europejczyków w celu pomocy w ‚ochronie’ uzbeckiej mniejszości.
  New York Times przedstawia znaną narrację represjonowanych ludzi błagających Zachód o przybycie i zbombardowanie lub okupację ich kraju: „Etniczni Uzbecy na południu wołali o interwencję międzynarodową” http://www.nytimes.com/2010/06/25/world/asia/25kyrgyz.html

  Napięcia na tle etnicznym można wykorzystywać do stworzenia atmosfery strachu, w celu wspierania niepopularnej dyktatury.
  Muzułmański dżihadyzm można wykorzystać do wykreowania, jak nazwał to Zbigniew Brzeziński, „sektora kryzysu”.

  Tunezja, styczeń 2011
  16 stycznia.2011 roku, CNN doniosła o ‚uzbrojonych gangach’ walczących z tunezyjskimi siłami bezpieczeństwa.
  http://articles.cnn.com/2011-01-16/world/tunisia.protests_1_troops-battle-unity-government-tunisia?_s=PM:WORLD
  Licznych mordów podczas powstania tunezyjskiego dokonali ‚nieznani snajperzy’. W internecie zamieszczano filmy pokazujące Szwedów zatrzymywanych przez tunezyjskie siły bezpieczeństwa. Widać na nich tych mężczyzn uzbrojonych w karabiny snajperskie.

  Prof. Michel Chossudovsky, William Engdahl i inni pokazali jak rebelie w Afryce północnej powielały wzory popieranych przez Amerykę ludowych zamachów. CIA wraz z przyjaciółmi, przy asyście tunezyjskiego wojska, obalili Ben Alego.

  Egipt 2011
  20 października 2011 roku, dziennik Telegraph napisał, że nieznany snajper zastrzelił w Kairze działaczkę antyrządową Minę Daniel.
  Al Jazeera doniosła 6 lutego 2011 roku, że snajperzy zastrzelili egipskiego dziennikarza, Ahmada Mahmouda.

  Libia 2011
  Al Jazeera pokazała video z ostrzeliwanymi demonstrantami. Vide to zostało zmontowane w taki sposób, żeby przekonać oglądającego, że siły bezpieczeństwa mordowały anty-Kaddafi demonstrantów. Ale niezmontowana wersja tego samego video jasno pokazuje demonstrantów, zwolenników Kaddafiego, z zielonymi flagami, ostrzeliwanych przez nieznanych snajperów.

  Przypisywanie zbrodni wiązanych z NATO siłom bezpieczeństwa Libijskiej Jamahirya, było stałym punktem brutalnej wojny medialnej przeciwko libijskiemu narodowi.

  Syria 2011
  Naród syryjski został zaatakowany przez szwadrony śmierci i snajperów. Bojownicy Bractwa Muzułmańskiego zamordowali, torturowali i okaleczyli setki syryjskich żołnierzy i funkcjonariuszy bezpieczeństwa. „Kiedy byłem w Syrii w kwietniu tego roku, osobiście natknąłem się na kupców i obywateli w Hamie, którzy powiedzieli mmi, że widzieli uzbrojonych terrorystów na ulicach tego kiedyś spokojnego miasta, terroryzujących okolice”. Większość Syryjczyków popiera syryjski rząd.

 11. opinio said

  re #7

  pani Gordon korzysta z komputerowego tlumacza…nie sprawdza, i stad pozniej wylaza rozne takie..

 12. Arpin said

  ad. 4
  Właśnie dlatego wpierw zabraknie jedzenia, prąd, chociażby z przerwami, będzie. Ci na górze wszystko zrobią aby jak najdłużej móc ogłupiać ludzi. Ciekawe kto będzie kułakiem? Pewnie na pierwszy ogień pójdzie gejostwo 🙂

  I oczywiście podziękowania dla p. Oli, błędy znajdują się w profesjonalnych tłumaczeniach za które, są brane pieniądze i wtedy można i trzeba narzekać, ale w tym przypadku i w takiej formie nie świadczy dobrze o Panach.

 13. Krzysztof E Wojciechowicz said

  Ad 7 Panie Wiktorze, gdyby spróbował Pan tłumaczyć długi test na bieżąco,
  przeraziłby się Pan po przeczytaniu swego tłumaczenia. Kilka razy trzeba
  adjustować tekst, aby wyłapać wszystkie potknięcia i potworki stylistyki.
  Na to pani Olga nie ma czasu. A ostatecznie, Pan także nie jest idealnym
  stylistą; mozna znaleźć sformułowania bardziej bliskie językowi polskiemu,
  jak np: „Ci, którzy uniemożliwiaja rewolucję pokojową, przesądzają nieuchronność rewolucji krwawej’, itp.

 14. AQQ said

  I po problemie,DOBRE! http://www.tvn24.pl/12691,1726339,0,1,niemiecki-wywiad-zniszczyl-akta-bylych-czlonkow-ss-i-gestapo,wiadomosc.html

 15. opinio said

  re#12

  tak to prawda, bo tlumaczenie, to brudna niewdzieczna robota, a juz szczegolnie ta za tzw.szczesc Boze…do p. Krzysztofa W. mam pytanie:

  jak przecietny obywatel ma podejsc do:……….. adjustować tekst….??

  do jednej takiej (jest w sejmie) pisalem, zeby wytlumaczyla znaczenie;…. „resetowac sie”….

 16. Mary said

  a u nas w Dzierzgoniu, na poczcie sa kartki swiateczne – Wesolych Swiat /tylko nie bardzo wiadomo jakich/ , Swieta Rodzina i wielka gwiazda Dawida – na moje uwagi, ze jest skandal, panienka z okienka nie potrafila zrozumiec o co chodzi – normalnie rece opadaja

 17. Krzysztof E Wojciechowicz said

  Ad 14.
  Definicję tego terminu można znaleźć w polskiej Wikipedii:

  „Adiustacja, adiustacja tekstu – ręczne naniesienie na maszynopisach lub wydrukach dyspozycji dla osoby dokonującej składu i łamania tekstu. Dyspozycje te mają formę znaków korektorskich, dopisków tekstowych oraz ewentualnie innych potrzebnych oznaczeń.
  W szczególności adiustacja może dotyczyć opracowania merytorycznego, językowego (stylistycznego i ortograficznego) oraz techniczno-typograficznego, i może być nanoszona także przez więcej niż jedną osobę.”

  Jak widać, poprawnie pisze się teraz ADIUSTACJA, zamiast ADJUSTACJA;
  ale ja od prawie pół wieku mieszkam bardzo daleko od Polski. Stąd moje „J”.

 18. opinio said

  re: #16

  przestan pan glamac..nie mieszaj pan nigdy angielskiego z polskim, tak jak to sie czyni dzisiaj w obecnej Polsce..pisz pan po angielsku, ale nie dorabiaj pan polskich „ogonow”..(adjustować..) McDonaldowi, Freddiemu, fuckiemu etc…

  dzisiaj w Polsce nagminnie naduzywa sie niepoprawnej angielszczyzny (polska tuba tv propagandy- wszystkie papierowe szmatlawce-gadzinowki robia Polakow za chodzace belkoty..)

  Rej przewraca sie w grobie..

 19. Joe said

  Panie Wiktor…zawsze mozna okazac swoja wyzszosc,jezel nawet ktos zrobi tyle dobrej roboty co Pani Gordon.
  Na szczescie my potrafimy czytac kazdego nawet Pana.

 20. Stolnik said

  http://www.echochrystusakrola,
  25.marzec. 2011

  Panie Jezu – czy będzie wymiana pieniędzy w USA?
  Pan Jezus:
  Jeszcze nie, nie w tym roku, ale wszystko jest już przygotowane, tylko mają trudności z pozostałymi państwami. Od momentu wymiany pieniędzy będzie coraz gorzej w USA – to sami rządzący wprowadzą zamęt, który zakończy się stanem wojennym. To wszystko będzie się działo tylko z jednego powodu: rządzący państwowi i religijni chcą być bogami waszego życia i śmierci. Ja na to zezwalam, ponieważ nikt z rządzących – państwowi i religijni – nie chce widzieć Boga i nikt nie chce słyszeć Boga. Pycha waszych przywódców doprowadzi do czasów Sodomy i Gomory.
  Jezus płaczący nad Wami.

  http://www.viviflaminis-deogratias.pl.tl
  Przekaz z 25.10.2011

  Drogie dziatki, nie lękajcie się nad miarę przyjmując wszystko ze spokojem. Pragnę, abyście się przygotowały mentalnie na śmierć męczeńską, także tu w Polce. Jeżeli nie zdołacie wymodlić sobie oraz bliskim, kapłanom, biskupom nawrócenia, także tym będącym z nadania masonerii, to Boża Sprawiedliwość usunie wielu z nich, w nadchodzących ciężkich dla Polski wydarzeniach. Wielu z ich grona zaślepia demoniczna nienawiść oraz ukryta pycha.

  Niedługo upadnie euro, zawali się system gospodarczy wielu krajów. Nadchodzi czas, kiedy i Polskę spotka bankructwo gospodarcze. Jeżeli w codziennej modlitwie różańcowej odmawiać będziecie cały, cztery części Różańca Świętego przez liczbę piętnastu milionów Polaków, wówczas zlituję się nad wami i dam wam ratunek. Jeśli jednak nie będzie tylu, to wydarzy się wiele złego w Polskim Narodzie. Masoneria uruchomi swoich ludzi, wrogich Polsce, Kościołowi i chrześcijaństwu, którzy będą niszczyć i palić w tym wiele kościołów, zwłaszcza tych, w których się Boga najbardziej obrażało.

  Chcę, abyście swe serca skierowali do Boga i podjęli wielką wspólną modlitwę. Pragnę modlitwy i zaangażowania wielu kapłanów w każdym kościele. Oziębli kapłani będą zabierani w czasie trwania dni gniewu. Gdy ten dzień już nastąpi, zamknę Moje uszy na ich wołanie w tym czasie.

  Wydarzenia poprzedzające Mały Sąd Boży, właśnie się rozpoczęły. Nigdy nie ulegajcie ułudzie demona, gdyż on jest odwiecznym oszustem. Pozwólcie działać Mi w was, ale i poprzez was. Niedawno tłumaczyłem wam, dlaczego jesteście tak bardzo cenni w Moich Świętych Oczach. Wielu z was obserwuje wielki wzrost bezbożności w Polsce i na świecie, coraz więcej ludzi masowo odchodzi od Boga, nie chodzą do kościoła, nie modlą się już prawie. Przyczyną takiego stanu jest programowe zaniedbanie i celowa praca struktur masonerii, zakańczająca już realizację mistrzowskiego planu zniszczenia Świętego Kościoła Katolickiego od wewnątrz.

 21. Krzysztof E Wojciechowicz said

  Ad 17.

  Żałosne widowskio, gdy ktoś niedouczony próbuje okazać swoją wyższość.
  Akurat słowo ‚adiustacja’ używane jest w języku polskim od dawien dawna jako termin fachowy, podobnie jak radiostacja, redakcja, etc.
  A co gorsze, pan Opinio trafił kulą w płot. Słownik polsko-angielski tak przekłada polskie wyrażenie ‚adiustacja’ na angielski:

  „adiustacja” tłumaczenie angielskie

  adiustacja {f.} markup (of text) {rzecz.}
  adiustacja mark-up
  adiustacja {f.} mark-up (of text) {rzecz.}
  adiustacja {f.} [druk.] editing {rzecz.} [druk.]
  adiustacja {f.} [druk.] copy-editing {rzecz.} [druk.]
  adiustacja {f.} [druk.] layout {rzecz.} [druk.]
  Synonimy (polski) dla „adiustacja”: © Marcin Miłkowski
  korekta redakcja ostateczna korekta (pojęcie podrzędne) rewizja (pojęcie podrzędne)

  Czy Pan Opinio ma jeszcze dodatkowe opinie krytyczne?

 22. Chutor said

  Pani Ola Gordon

  Mam pelne uznanie dla Pani trudnej pracy i za szerzenie z talentem informacji pochodzacych z obcych zrodel. Krytyka podszyta falszem swiadczy najlepiej o tym, ze od Polakow nalezy sie Pani wdziecznosc.

 23. mocniejszy said

  Od wielu dni spływają kolejne informacje z USA o policyjnych napadach na protestujących i o aresztowaniach setek demonstrantów w wielu miastach? Co to jest jak nie bunt i jego tłumienie? I jeszcze te prostytutki „dziennikarskie” międlą temat opozycji w krajach ruskich, a o USA jak najkrócej i bez żadnych dyskusji.

  A tu o tym jak z lemingów robi się kapo:

  http://mocniejszy.wordpress.com/2011/04/21/jak-zwykli-ludzie-zostaja-zbrodniarzami/

 24. opinio said

  –napisales pan; …ad j ust ować (uzywajac „j”), a teraz robisz pan farse dokonujac wykopalisk; ‘adiustacja’..dwa rozne zjawiska w tym samy worku..? Kiedy, i w ktorym roku powstaly synonimy polskie? za czasow arroganta Walesy, czy troche pozniej? Czy sa pisane przez M. Kidawa-Blonska? (ta sama, co lubi… resetowac sie..)

  adjust

  c.1600, „arrange, settle, compose,” from O.Fr. ajoster „to join,” from L.L. adjuxtare „to bring near,” from L. ad- „to” + juxta „next,” related to jungere „to join” (see jugular). Influenced by folk etymology derivation from L. justus „just, equitable, fair.” Meaning „to

 25. Alan said

  Czy autor nie jest świadomy, że prezentowany http://maxkeiser.com/ leci w ruskiej TV!!!!

  Nie dajmy się tak ogłupieć i zastraszyć !!!

 26. Brat Dioskur said

  Cos musi sie kroic ,bo nawet na lewackich forach zauwazyli,ze polska policja dokonala powaznych zakupow ciezkiego sprzetu i wyposazenia osobistego dla odzialow ZOMO!
  Dziwnym jezykiem zaczynaja operowac zachodnie stacje TV.Tak wiec mowi sie o wielkim wstydzie ,czyli prosbie Eurokolchozu o pomoc ze strony MFW a takze o probie zwabienia do komitetu ratunkowego „biedniejszych”,jak sie wyrazono : Chin ,Rosji i Brazylii.Zreszta jeden z ekspertow mial oswiadczyc ,ze nawet ten polaczony fundusz bylby kropla w morzu ,tak wiec rodzi sie pytanie to kto w koncu u diaska ma pieniadze?Belgia jest szczesliwa ,bo „rynki” zakupily laskawie jej obligacje,ale za jaki procent totez tamtejsze tynczasowe wladze wpadly na dosc sprytny sposob,mianowicie obligacje rzadowe sprzedawane sa Belgom,ktorym daje sie wyzszy procent niz by to dostali na rachunkach oszczednosciowych a z kolei panstwo taka pozyczka kosztuje mniej niz u”rynkow”.Zdaje sie ,ze znaleziono kij na banksterow ,bo Belgowie zakupili juz wlasnych obligacji na €4mld. a juz dolaczaja do nich sasiedzi:Holendrzy,Niemcy,Francuzi i Luksemburczycy ,jako-ze takie obligacje mozna trzymac w materacu i rodzime fiskusy nie sa w stanie ich opdatkowac!Juz teraz banksteria ustami „ekspertow” rozpoczela kontrofensywe w mediach holenderskich probujac dowodzic ,ze ten belgijski trick to budowanie zamkow na lodzie.U nas takie zagranie sie nie uda ,bo narod jest goly.

 27. Boomcha said

  W światowym obiegu finansowym jest około osiem razy więcej pieniędzy (w 80% zapisanych w formie zer i jedynek na dyskach komputerów) niż dóbr wyprodukowanych i sprzedanych (PKB) razem wziętych.

  I to jest wg mnie informacja wyjściowa do jakiejkolwiek dalszej analizy.

  1. Obciążenia fiskalne (też wiek emerytalny) MUSZĄ iść ciągle w górę, bo ktoś MUSI wypracowywać dobra pod te finansowe bańki, otrzymując jak najmniejsze wynagrodzenie,
  2. Światowa gospodarka została zdeformowana, bo zyski generują przedsięwzięcia (gigantyczny sektor lichwiarko-finansowej „inżynierii”) których wykonywanie nie tworzy żadnych dóbr realnych,a rozmnaża bańki finansowe,
  3. 7/8 środków w światowym systemie finansowym nie istnieje a zatem 7/8 depozytów nie istnieje, 7/8 środków zaangażowanych w jakiekolwiek przedsięwzięcia – nie istnieje. Podstawowe pytane: kto ma tą prawdziwą 1/7? Ma ją ten kto jest właścicielem systemu lichwiarko-finansowego, i to on dysponuje tymi 7/8 które nie istnieją. Jak dysponuje? Jak chce. Np do szantażowania rządów, banków itd. To jest właśnie ten tzw „kryzys finansowy”, który był zaplanowany i jest przeprowadzany bez żadnego „spontanu i odlotu” tylko punkt po punkcie do celu.

 28. navajo88 said

  ha !!!!! czyżby wszystkich ogarnoł nagle strach ??????? hahahahahahahahahaa
  J.M.H

 29. zerohero said

  Re 10. Oj panie Opinio. Pani Ola na pewno tłumaczy samodzielnie a nie za pomocą tłumacza komputeorwego. Sprawdź sobie jak koszmarnie wygląda tłumaczenie z automatu i nie wypisuje więcej kretynskich insynuacji.

 30. wiktor said

  ad 12
  Panie Krzysztofie,nie proponowałem swojej stylistyki jako wzoru.Dałem przykład dosłownego tłumaczenia z zachowaniem sensu i intencji autora.Poczyniłem te uwage pod adresem p.Gordon
  gdyz ona z kolei pozwoliła sobie na duzo dosadniejszy osąd odnośnie do polszczyzny.
  Wiem ile wysiłku wymaga tłumaczenie i wiem jak niekiedy zaplatać sięmozna we własne słowa,lub też nie sposób uwolnić się od własnego ,błędnego sformułowania jakiegoś fragmentu tłumaczonego tekstu.Wiem to wszystko,ale nigdy nie pozwoliłbym sobie na to,by napotykając na takie problemy tłumaczyć się,że „polszczyzna jest zbyt uboga” bym mógł oddać wiernie bogactwo jezyka oryginału.A na to kiedys pozwoliła sobie p.Gordon.
  ad 18
  Nie zrozumiał mnie Pan

 31. osoba prywatna said

  Swieta coraz blizej , czas wiec, na prezenty.
  Co kupuja ludziowce?

  Miedzy innymi takie bestselery – Marzenia i tajemnice Danuta Wałęsa -2011.
  I co tam pisze p. Bolkowa?
  Np. zeby dzieci nie byly glodne, musiala kupic swiniaka ( i dodaje z pewnoscia po to by zwiekszyc dramaturgie), ze dokonala tego zakupu, bedac w 5 miesiacu ciazy.
  Gdzie w tym czasie byl maz?
  Bawil u Czeslawa w Arlamowie pijac i balujac, niepomny na glod w rodzinie.
  W tym czasie gdy pragnela milosci i rodzinnego szczescia, znalazla sie w wirze rewolucyjnych wydarzen ktory przewijal sie przez Polske i jej mala kuchnie.
  Kiedy swiat poznal jej klase?
  Wowczas, kiedy w zastepstwie meza ktory byl caly czas trzymany na muszce odbierala nagrode Nobla. Nie wysuwala sie na pierwszy plan i b. strzegla swej prywatnosci.
  Pomimo, ze Danuta jest opanowanym czlowiekiem pewnego dnia nie wytrzymala, bo coraz trudniej bylo jej to wszystko znosic i pekla.
  Dlaczego?
  Poniewaz nie byla w stanie wytrzymac psychicznego ciezaru i rankiem przy wszystkich ludziach zaczela krzyczec, a nawet wrzeszczec.
  Potem zrobila mezowi awanture, ktory wstal i wyszedl. Wraz z nim wyszli pozostali.
  Lecz po kilku godzinach wrocil. Sam.
  Przetrawiwszy to, co powiedziala mu zona, wywiesil na drzwiach kartke – Tyfus.

  Cena Kup Teraz
  42,50 zł

  Liczba sztuk:
  z 28 sztuk

  * 22 osoby kupiły już 22 sztuki
  * 19 dni do końca (21 grudzień, 16:34:06)
  * Jak kupować?

  Koszty dostawy dla przedmiotów
  List polecony ekonomiczny 9,50 zł
  List polecony priorytetowy 11,50 zł
  Przesyłka kurierska 12 zl

 32. Ola Gordon said

  p. Wiktorze, czy może pan podać jednowyrazowe, polskie znaczenia następujących, b prostych wyrazów?
  oto one: reliable i successful i jeszcze jeden – scapegoating
  przypominam – jednowyrazowe

 33. obserwator said

  Myślę, że można jednowyrazowo:
  reliable = solidny
  succesful = uznany
  scapegoat (transitive verb) = poświęcić (kogoś dla czegoś)

 34. mocniejszy said

  „W światowym obiegu finansowym jest około osiem razy więcej pieniędzy (w 80% zapisanych w formie zer i jedynek na dyskach komputerów) niż dóbr wyprodukowanych i sprzedanych (PKB) razem wziętych”.

  Skąd te dane?

  Trzeba mieć świadomość, że czym innym jest suma pieniędzy wpuszczonych w obieg, a czym innym suma pieniędzy krążących. Ta druga jest mniejsza, ponieważ znaczna część pieniędzy jest zamrażana, a część z nich okresowo wypuszczana w ramach spekulacji walutowych, by paniką obniżyć kurs jakiejś waluty i kupić ją potem taniej za resztę zamrożonych pieniędzy. W ten sposób jeszcze więcej pieniędzy kapitaliści zciągają z rynku i niedobór pieniądza powiększa się.

  Proszę przeczytać uważnie:

  http://mocniejszy.wordpress.com/2011/11/27/za-malo-jest-czy-za-duzo-pieniedzy-w-gospodarce/

  Jasne jest, że pieniędzy w obiegu jest za mało. A państwa zamiast dodrukowywać – pożyczają w bankach. I wtedy jest jeszcze większy niedobór, bo skąd wziąć pieniądze na odsetki? Więc znów pożycza się w bankach.

  A do czego służy bajka o nadmiarze pieniędzy w gospodarce? Do tego, by nieznająca się na tym większość przeciwstaiała się dodrukowi pieniądza z obawy przed inflacją. Przecież gdyby pieniądze dodrukowywano zamiast pożyczać w bankach – długi państw i obywateli malałyby, malałyby też zyski zlichwy.

 35. wet3 said

  @ Pani Ola
  Mozna, ale lepiej tego unikac.
  reliable – rzetelny, pewny
  succesful – udany, udaly ( „l” z kreska jak „lapa”),
  scapegoat – ofiara (losu, spisku itd. zaleznie od kontekstu zdania)
  PS – Najwiecej rycza te krowy, ktore daja malo mleka, albo wcale nie daja (=nie tlumacza nic, ale do krytyki sa pierwsze. Pozdrawiam.

 36. opinio said

  re#33

  Ty…..byc dickhead, ….tak?

 37. bodo said

  Kryzys,bezrobocie, głód, niedostatek, choroby, śmierć, Armagedon a pomyśleć jak łatwo byłoby sobie tego wszystkiego oszczędzić i zgodzić się na bezwarunkowe starcie Iranu z powierzchni ziemi.

 38. Boomcha said

  @ Mocniejszy (32)

  Gdzieś w trakcie tego spotkania pada: http://youtu.be/8yymioidqsQ?t=3s

  Co do reszty to się nie zgadzam.

 39. wiktor said

  Pani Olu,nie tłumaczę z angielskiego,ani amerykańskiego.Tłumaczę od czasu do czasu z włoskiego i znam męki tłumacza,dlatego nigdy nie pobiegłem na skargę,ze Pani tłumaczenia sa niekiedy niezgrabne,albo zbyt dosłowne.Zrobiłem to teraz po raz pierwszy i ostatni,gdyż pamietam do dziś Pani utyskiwania nad ubóstwem polszczyzny.
  Poza tym – bardzo serdecznie Panią pozdrawiam

 40. Marucha said

  Trzy grosze gajowego:

  Adjustacja (przez j)
  1 – kalibracja wagi
  2 – redagowanie tekstu, korekta

  Adiustacja (przez i)
  To samo, co adjustacja w drugim znaczeniu.

 41. kibic said

  Konstytucja – Model 2012
  czwartek, 01 grudnia 2011 21:47
  >>>
  http://szachimat.bloog.pl/?pod=1&ticaid=6aa6a

 42. obserwator said

  #36. Na tyle Cie tylko stac?

 43. Świadomy said

  Ad 32. Każde z przytoczonych angielskich słów w rzeczywistości jest zlepkiem dwóch słów: rely+able, success+full, scape+goat.

 44. Krzysztof M said

  Znajomy miał babcię. Babcia już nie żyje. Jak jeszcze żyła, powiedziała raz, że słyszy w mowie różnice między „o z kreską” i „u otwartym”. A to oznacza, że te dwa „u” są różnie wymawiane. ADJUSTACJA – tak się powinno wymawiać. I tak piszemy.

  Zresztą proszę spróbować wymówić ADIUSTACJA. 🙂

 45. TomUSA said

  ja tez slysze taka roznice: sol. osemka, umowa, ubranie.

 46. obserwator said

  @45,
  To prawda.
  Ja slyszę też różnicę w wymowie h (herbata, huta) i ch (cicho, słychać), ale moja żona potrafi to także różnie wymawiać.

 47. Krzysztof E Wojciechowicz said

  Ad 24.

  Wieczorna burza przerwała mi połączenie z Internetem; nie mogłem więc od razu odpowiedzieć p. Opinio.

  Jest w języku polskim przekleństwo „Obyś cudze dzieci uczył!”. Cóżem jednak ja winien, że szkoły polskie wypuszczaja analfabetów jezykowych? Czy ja muszę wykładać im to, czego powinni byli się nauczyć w szkole?

  Powtarzam więc, ze wyraz ‚adiustacja’ istnieje w jezyku polskim od dawna; już Żeromskiemu ‚adjustowano’ jego rękopisy.

  (1) Słownik wyrazów obcych:
  adiustacja: sprawdzanie poprawności tekstu, list, zestawień; sprawdzanie pracy przygotowanej do druku:
  zrobić adiustację czego // dokonać adiustacji czego> adiustować (co), adiustator, zadiustować, (z)adiustowany

  (2) Leksykon PWN (1972)
  adiustacja: – przygotowanie tekstu do druku (opracowanie stylistczne, ortograficzne i graf.)

  (3) Słownik polsko-angielski KOSCIUSZKO FOUNDATION (1961)
  adiustowac v. druk. – prepare (material) for print.

  (4) Słownik handlowo ekonomiczny angielsko-polski (1970)
  adjustacja – ~maszynopisu (poligr.) – laying-out, lay-out (of the text to be printed).

  (5) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 23 grudnia 2008 r. – ‘adjustuje na poziomie elementarnym tekst pisany i dokonuje jego korekty ‘

  Tak więc mamy tu pochodzenie słowa ‚adiustacja’ z łaciny, dawno zadomowione w jezyku polskim (zanim urodził się Wałęsa). Jak wykazałem, w jezyku angielskim czynność ‘adiustacji’ określa się bez użycia słowa ‚adjust’.

  Jeśli zaś p. Opinio czepia się zamiany litery „i” na „j”, to powinien wiedzieć, że dotąd jeszcze używa się obu form. Za moich czasów pisało się ‚adjunkt’, ‚adjutant’, ‚adjustacja’, etc. Zreszta wyjasnilem już ten problem wcześniej.

  Jeżeli tej lekcji p. Opinio nie zrozumie, szkoda słów na dalsze dyskusje.

 48. Krzysztof E Wojciechowicz said

  Ad 32

  Pani Olu, wyrazów oderwanych nie da się, niestety, tłumaczyć poprawnie.
  Kiedyś przy tłumaczeniu utknąłem na określeniu ‚successsfull lawyer’. Czułem, że
  jest doskonały odpowiednik polski, ale dopiero daleko później przyszło olśnienie:
  ‚wzięty prawnik’, ‚wzięty lekarz’. Tylko, że nie pasuje to już. do kupca, czy naukowca.

 49. Marucha said

  Re 48:
  Bardzo celna uwaga.
  W ogóle tłumaczenie to męka, a wynik nikogo nie zadowoli, bo albo jest wierne, albo piękne.

 50. Centuria said

  RE 48. Nie bardzo wzięty to to samo co successful. Mówi się „successful businessman”, a tu juz „wzięty” nie pasuje.

  Pani Oli powinniśmy podziękować, a nie kirytykowac

 51. Marucha said

  Re 50:
  Na i właśnie o tym napisał p. Wojciechowicz we wpisie 48!

  Successful lawyer – wzięty adwokat
  Successful scientist – odnoszący sukcesy naukowiec
  Successful attempt – udana próba
  Itd.

 52. Chutor said

  Ad 48,49,50,51

  „Success” to tyle co „osiagniecie” z naciskiem na uzyskanie pozytywnych rezultatow.
  Jakkolwiek sa rodzaje dzialalnosci, prac, ktore moga byc ocenione pochlebnie chociaz ze swej natury nie zawsze moga przyniesc oczekiwane dokonania.
  Lekarz jest wynajety do leczenia pacjeta, umowa taka nie jest o wyleczenie (sukces); chociaz sam zabieg mogl zakonczyc sie sukcesem (successful treatment).
  Ci ktorzy zajmuja sie rodzajami pracy dajacymi konkretne wyniki i je osiagaja beda sie zwali ludzmi sukcesu. Te roznice pokrywaja sie z rodzajem umow: umowa o najem (lekarz) vs umowa o dzielo (krawiec).

  PS. Pani Ola Gordon rowniez slusznie uzywa slow w ich kontekscie historycznym. Przyklad ze „snajperami” – w Polsce byli oni znani jako „szczelcy wyborowi”. Poniewaz Polska nie ma wojska wiec nie moze miec „strzelcow wyborowych” ani odpowiednich rodzimych nazw w biezacej mowie, chociaz „starszy strzelec” istnieje nadal(?). Ale gdyby to dotyczylo Armii Polskiej z lat 50-tych to bysmy czytali takze o strzelcach wyborowych, nadwyborowych, poborowych itd.

 53. WE said

  Alarm!!! To tytul jest na krawedzi glupoty, a nie Europa, tak jak i inne przepowiastki konca swiata pojawiajace sie co miesiac.

  Sytuacja jest szkaradna, ale konca UE jeszcze nie widac. Trzeba troche wiecej cierpliwosci i uswiadamiania idiotow ktorzy sie w to wpakowali. Niemcy chca sprzedawac swoje produkty i reszta europejskich durni brala pozyczki, a teraz okazuje sie ze zbakrutowali – wynik zycia ponad stan tak jak w USRaelu i tzw. Zachodzie.

 54. Joe said

  A teraz wrocmy do tematu…ogladam dyskusje w TV,slucham radiowych na wschodnim wybrzezu USA i ogolna opinia dyskutujacych o sytuacji finansowej w UE jest taka…Niemcy zastawili pulapke na slabsze ekonomicznie panstwa Europy.I stalo sie to co sie stac mialo.A pytaniem jest czy uda im sie opanowac sytuacje i osiagnac cel?.I tu zdania sa podzielone…ale wyrazna wiekszosc jest malo optymistycznych…bo mocna Europa to slabsze US ale to juz tylko moje prywatne zdanie.

 55. Marucha said

  Re 52:
  Słowo snajper jest tu bardzo na miejscu.
  „Strzelec wyborowy” ma wciąż zbyt pozytywne konotacje w języku polskim. Strzelec wyborowy był żołnierzem. Snajperzy NATO to zwykli kryminaliści.

 56. Joe said

  Nalezy dodac ze zwykli kryminalisci zyjacy na wolnosci…Znalem takiego ktory podczas wojny w Wietnamie,choc sam byl Wietnamczykiem.Szczycil sie tym ze wplywajac kanonierka z elektrycznym napedem, pod oslona mgly, wczesnym rankiem,
  Strzelal ze sztucera z luneta na podczerwien do straznikow siedzacych na drzewach.A potem przed brzaskiem uciekali w morze.Do 600 liczyl a potem przestal liczyc.Takie horrory tam sie odbywaly.

 57. Kronikarz said

  „Czarny poniedziałek” dla euro, czyli jak przetrwać święta Bożego Narodzenia
  http://polish.ruvr.ru/2011/12/01/61331151.html

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: