Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Mietek o Nierozwiązana tajemnica kamien…
  Crestone o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Puste hasła
  bez loginu o Kobiety zachowują się tak gówn…
  revers o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  revers o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Marucha o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Jaber o Kobiety zachowują się tak gówn…
  AndreAndre o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Carlos o Wolne tematy (39 – …
  biordal o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Boydar o Galicja
  Ramirez o Kobiety zachowują się tak gówn…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Niemiecka euromaszynka

Posted by Marucha w dniu 2011-12-02 (Piątek)

Prestiżowy amerykański dwumiesięcznik „Foreign Affairs” w ostatnim wydaniu przytacza ciekawe dane, pokazujące, czemu (komu) służył stricte polityczny projekt wspólnej europejskiej waluty.

Już w pierwszych latach (2000-2007) funkcjonowania euro – wskazują amerykańscy eksperci – niemiecka nadwyżka w wymianie handlowej z resztą państw Unii Europejskiej zwiększyła się z 46,4 do 126,5 mld euro. Znamienny w tym kontekście jest skok deficytu handlowego Grecji (z 3 do 5,5 mld euro) i Włoch (z 9,6 do 19,6 mld euro).

Mówiąc krótko, dopóki kraje południowej Europy chętnie kupowały niemieckie towary, korzystając z taniego kredytowania dzięki wspólnej walucie, dopóty niemieckie władze przymykały oczy na łamanie tzw. kryteriów stabilności strefy euro i pod hasłami przestrzegania reguł wolnego rynku oraz „solidarności europejskiej” domagały się znoszenia wszelkich barier dla swojego eksportu. Ba, Niemcy same łamały te kryteria, zachęcając tym kraje z południa eurostrefy do dalszego życia ponad stan i kupowania… głównie niemieckich towarów.

Gdy Grecja, Włochy czy Hiszpania zostały zmuszone do spłacania rachunków za swoje nieodpowiedzialne wydatki, Berlin niczym cwany bankier koszty „ryzykownych kredytów” chce przerzucić na innych „klientów”, nawet tych spoza strefy euro.

Dopóki „europejski projekt” mógł funkcjonować jak maszynka do zarabiania pieniędzy, Niemcy napędzały ją, ozdabiając dla niepoznaki transparentami z napisem „strefa stabilizacji” i pieczętując „znakiem jakości” euro – waluty, która miała rzucić wyzwanie dolarowi. Obecnie koszty obsługi długu mogłaby zmniejszyć interwencja Europejskiego Banku Centralnego, np. poprzez wykup obligacji. Jednak rząd Angeli Merkel uparcie nie chce się zgodzić na większy udział EBC w ratowaniu eurobankrutów.

Takie zachowanie wskazuje, że tzw. projekt eurowaluty Niemcy potraktowali jak „wielki blef”, ale użyteczny dla przejęcia przez nie kontroli nad Unią Europejską.

Jednak dziś euromaszynka zacina się, a dalsze jej napędzanie grozi wywołaniem nowej tragedii w Europie. Dlatego europejscy politycy, zwłaszcza wychodzący przed szereg minister Radosław Sikorski, powinni grzmieć o odpowiedzialności finansowej Niemiec za obecny kryzys w eurostrefie, a nie o ich „przewodniej roli” w Europie. Chyba że będzie się ona sprowadzała jedynie do większego finansowego udziału w zażegnaniu kryzysu, za którego wywołanie odpowiedzialne są także władze w Berlinie.

Mariusz Bober
http://naszdziennik.pl/

Komentarzy 10 do “Niemiecka euromaszynka”

 1. hiperbola said

  Proszę łaskawie przeczytać poniższy artykuł, który da wiele do myślenia: http://www.informacje.is/pl/zycie-i-styl/felietony/item/5545-wzorowy-przyklad-mieszkancow-islandii-felieton-macieja-p-krzystka

 2. Shakespear said

  Artykuł tłumaczy sporo ale owce tego nie zrozumieją bo LIDEL jest tani!!!!

  Myślę ze mało kto w gajowce jest zdziwiony tym. To był Plan EK (Euro Kołchoz) który świetnie się zrealizował . Teraz będą poprawki jak zwalić winne na innych czemu są biedni.

  Kandydaty,

  1) Grecja – bo są lenie
  2) Irlandczycy – pijaki i nie pracuje dużo
  3) Polacy niedlugo – myślą po za swoje granice możliwości i umiejętności
  etd.

 3. Stolzman/Kwasniewski chce likwidacji Polski
  by Jerzy Ulicki-Rek » 01 Dec 2011 08:11 am

  Kwaśniewski chce likwidacji Polski?

  (foto. Zbyszek Kaczmarek)
  Były prezydent Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że Polska powinna zrezygnować ze swojej suwerenności.

  Na antenie Radia dla Ciebie Aleksander Kwaśniewski mówił o konieczności przeprowadzenia zmian w strukturach Unii Europejskiej i powołania czegoś w rodzaju federacji, integrowałaby państwa europejskie o wspólnej polityce.

  Odnosząc się do suwerenności były prezydent stwierdził, że należy z niej zrezygnować.

  – Problem suwerenności w takim wymiarze idealnym już dawno został rozstrzygnięty. My wszyscy żyjąc w świecie, który już dziś składa się z 7 miliardów ludzi, rezygnujemy powoli ze swojej suwerenności. (…) Jeżeli chcemy osiągnąć coś więcej, to trzeba w sposób świadomy zrezygnować ze swojej suwerenności, zachowując tożsamość. – oświadczył Kwaśniewski.

  http://niezalezna.pl/19728-kwasniewski- … cji-polski
  Wolna Polska zaczyna sie tutaj

  Jerzy Ulicki-Rek

  http://www.polskawalczaca.com/viewtopic.php?f=3&t=14572

 4. Brat Dioskur said

  Wlasnie w niem.TV Adolfina oswiadczyla ,ze kryzysu nie da sie rozwiazac jednym pociagniecieim piora ,nie mowiac juz o „szczytach” a jego neutralizacja jest obliczona na lata!Czeka nas wiec dluga „zima”.Z kolei Sarky powtarza w slowo w slowo to co powiedzial nasz Szczygiel.Bruksela ma dotac wiecej wladzy a prowincje przekraczjace budzet zostana srogo ukarane.Ciekawe jak?Moze czyms w rodzaju „glodu ukrainskiego?”

 5. kibic said

  Niemiecka euromaszynka
  >>>

  https://marucha.wordpress.com/2011/12/02/niemiecka-euromaszynka/#comments

  Na ten sam temat:

  Olejnik do Grecji !
  „Zdumiewajace, ze tak doswiadczona dziennikarka – zdajaca sie byc nalezycie wyksztalcona i obdarzona w miare normalna inteligencja – powtarza bezmyslnie europejskie pomowienia wymyslone przez tych, ktorzy Grecje po prostu…WYKORZYSTALI!
  Radze zajrzec – bedac w Grecji – do supermarketow.
  Zobaczycie, ze produkty greckiego przemyslu mleczarskiego – ktorymi zajadalismy sie przez lata – zostaly wyparte przez produkty pochodzace z…niemieckich firm.
  Pogadajcie z restauratorami i hotelarzami a dowiecie sie, ze wraz z EURO znacznie spadly ich dochody!
  Popytajcie dlaczego…
  Wreszcie pogadajcie z wojskowymi aby dowiedziec sie kto zastapil Grekow w produkcji i sprzedazy okretow wojennych.
  Rozmawiajcie z ludzmi: kto zgarnia profity z ich pracy?

  Przypomnijcie sobie, ze Hitler z duzej czesci Europy planowal zrobic „przestrzen zyciowa dla Niemcow” .
  Wszyscy inni mieli byc tylko „sila robocza”!

  czwartek, 23 czerwca 2011 19:08
  >>>
  http://szachimat.bloog.pl/kat,0,page,32,index.html

  GRECJA – Stary tekst
  Witam,

  Ponizej tekst – o sprawie Grecji – napisany rok temu. Czy dzis traci on na aktualnosci? Co sie zmienilo? Zwracam uwage, ze balamutne jest twierdzenie o „kretywnej tworczosci greckich finansistow”. Podkreslam, ze bankructwo Grecji jest efektem przyjecia EURO i wynikajacym z tego przejeciem ich rynku wewnetrznego przez sasiadow. Dodatkowo Euro zmniejszylo ich zarobek na turystyce.

  Zapraszam do „starego tekstu:

  >>>

  http://szachimat.bloog.pl/kat,0,m,8,page,4,r,2010,index.html

  GRECJA a sprawa POLSKA czyli dlaczgo Gierek musial przegrac
  czwartek, 05 sierpnia 2010 18:53
  czwartek, 23 czerwca 2011 15:28

  >>>

  http://szachimat.bloog.pl/kat,0,page,32,index.html

 6. TomUSA said

  To było oczywiste od początku. Dlatego Merkel tak broni euro. Jesli wróciłaby marka, to znów Niemcy zaczną sie dusić, a co z tego możne wyniknąć……Zwolnienie produkcji, bo zmniejszony eksport, bo marka coraz droższa…zwiekszajace sie bezrobocie, tak jak tu w USAA+.

 7. Kronikarz said

  ;-|

 8. Kronikarz said

  Tv Trwam
  Warto jednak posluchac, mysle :

 9. Kronikarz said

  „…oto okazało się, iż minister Sikorski swojego berlińskiego wystąpienia z nikim chyba nie konsultował. Że nie konsultował z Sejmem – to rzecz pewna, podobnie jak z prezydentem. Włodzimierz Cimoszewicz wyraził nadzieję, że minister Sikorski konsultował się „jakoś” z premierem Tuskiem – ale jeśli premier Tusk nie zechce tego potwierdzić, to taka samowolka niewątpliwie kwalifikuje się pod Trybunał Stanu – co zresztą zapowiedział już Klub Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli nasze podejrzenia są prawdziwe, to byłaby to dodatkowa poszlaka, że przy pozorach nieprzejednanej wrogości koordynacja poczynań między Jarosławem Kaczyńskim a kierownictwem Platformy Obywatelskiej może być ściślejsza, niż komukolwiek się wydaje.”
  http://goniec.net/teksty.html#2

 10. Kronikarz said

  „Unia Europejska powinna przekształcić się w federację, w której do kompetencji państw, a właściwie nie żadnych tam „państw”, tylko co najwyżej – prowincji lub landów Rzeszy – powinny być zastrzeżone takie sprawy, jak tożsamość, religia, styl życia i moralność publiczna oraz częściowo – podatki – z czego wynika, że sprawy obronności, bezpieczeństwa wewnętrznego, wymiaru sprawiedliwości i polityki zagranicznej byłyby zastrzeżone do wyłącznej kompetencji Rzeszy.”
  http://goniec.net/teksty.html#2

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: