Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Zerohero o O tych, którzy się na niemieck…
  corintians o O tych, którzy się na niemieck…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
  minka o Czterech pancernych i Ukr…
  Szczepan Zbigniewski o Trucie kurczaków w USA?
  Boydar o Wolne tematy (09 – …
  Peryskop o Wolne tematy (09 – …
  Mafiozi przestępczeg… o Wojna nie rozpoczyna się od cz…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  UZA o Czterech pancernych i Ukr…
  okon o Rosyjska agencja regulacyjna z…
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Dlaczego obcokrajowcy migrują na Białoruś?

Posted by Marucha w dniu 2011-12-12 (Poniedziałek)

Ilość ludzi przyjeżdżających na Białoruś jest znacznie większa od ilości osób wyjeżdżających z kraju, więc w Republice występuje dodatnie saldo migracji. W pierwszej połowie 2011 roku na Białoruś w celu stałego zamieszkania przyjechało 8378 ludzi. Z roku na rok ta liczba się zwiększa (dla porównania – w tym samym okresie 2010 roku na Białoruś przyjechało 7949 ludzi). Dużo mniejsza ilość ludzi wyjeżdża z kraju. W pierwszej połowie 2011 roku z Białorusi wyjechało do innych państw 2988 obywateli (ten sam okres 2010 roku – 3171 ludzi). Już w pierwszej połowie bieżącego 2011 roku przyrost migracyjny Białorusi wyniósł 5390 ludzi (ten sam okres 2010 roku – 4778).

Na obrazku pokazano, w których krajach świata występuje dodatnie saldo migracji, czyli do których państw więcej ludzi przyjeżdża w celu stałego zamieszkania, niż z nich wyjeżdża. W Europie Wschodniej do takich państw należy tylko Białoruś.

W większości na Białoruś migrują obywatele państw WNP, przede wszystkim z Rosji, Ukrainy i Kazachstanu. Obywatele tych państw tworzą 80% strumienia migracyjnego Białorusi.

Zwiększa się również pracownicza migracji na Białoruś. W pierwszej połowie 2011 roku na Białoruś do pracy przyjechało 5037 ludzi (ten sam okres 2010 roku – 2639). W większości do pracy na Białoruś przyjeżdżają obywatele Ukrainy, Litwy, Chin, Mołdawii, Uzbekistanu i Łotwy.

Dlaczego część obywateli państw WNP wybierają Białoruś na miejsce swojego zamieszkania? Co ich przyciąga do tego kraju? Co ma w sobie Białoruś, czego brakuje w innych państwach WNP? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania zbadaliśmy wiele forów i blogów, poświęconych migracji na Białoruś. Wnioski z naszych badań przedstawiamy niżej.

Według danych statystycznych większość ludzi migrujących na Białoruś, przyjeżdża z powodu pracy, studiów czy z przyczyn rodzinnych. Ale dlaczego ci ludzie wybierają właśnie Białoruś? Najlepiej o tym opowiedzą ludzie, którzy podjęli już taką decyzję.

Większość imigrantów przyjeżdża właśnie na Białoruś, ponieważ tutaj bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie. Jeżeli ludzie chcą pracować, to nie ma co się martwić o pracę, znajdzie się ona bez problemu. Na dodatek, pensje specjalistów z niektórych branż są wyższe, niż pensje tych samych specjalistów w innych krajach WNP. Przyjezdni zauważają, że na Białorusi jest wystarczająco dużo możliwości, byle by były chęci pracować!

Duża liczba ludzi chwali poziom wykształcenia na Białorusi. W tym kraju wykształcenie, w tym wyższe, znajduje się na bardzo wysokim poziomie.

Dla wielu Ukraińców i Rosjan wśród przyczyn wyprowadzki na Białoruś dużą rolę odgrywa ekologia. Tutaj wspominają o czystej wodzie i czystym powietrzu, a także o naturalnych produktach spożywczych. Na Białorusi produkty spożywcze mają bardzo dobrą jakość, a zwłaszcza wyroby mięsne i mleczne.

Dużym atutem dla wielu ludzi jest służba zdrowia na Białorusi. Medycyna tutaj jest dostępna i darmowa. Skomplikowane operacje są przeprowadzane na wysokim poziomie i zupełnie nieodpłatnie. Do tego, na bardzo niskim poziomie jest korupcja, nie ma potrzeby dawać łapówki, żeby lekarz pomógł albo żeby załatwić sprawę w urzędzie.

Wiele ludzi wśród przyczyn migracji na Białoruś wskazują bezpieczeństwo. Dla tych ludzi bardzo ważne jest, że można swobodnie przemieszczać się ulicami miasta i nie martwić się o swoje życie, nawet w nocy. Według obserwacji imigrantów na Białorusi jest czysto, spokojnie i legalnie, przynajmniej w porównaniu z Rosją, Ukrainą i Kazachstanem.

Imigrantów przyciąga na Białoruś porządek i czystość na ulicach, a także dobre drogi. Niski poziom wypadków samochodowych, przy ograniczeniach prędkości na trasach do 120-130 km na godzinę, dobre, szerokie i bezpieczne drogi również zwiększają poczucie bezpieczeństwa.

Zagranicznych imigrantów przyciąga również mentalność Białorusinów. Ludzie w tym krają są otwarci, przyjaźni i pozytywni.

Wśród przyczyn przyjazdu na Białoruś ludzie wymieniają także niskie opłaty za prąd, gaz i wodę, a także pomóc socjalną na wysokim poziomie. Niektórych przyciągają agroholdingi – domy i ziemia dla młodych ludzi pracujących na wsiach. Nie ma porzuconych wiosek i niezadbanych pól.

Dużym atutem dla imigrantów jest brak problemów na tle nacjonalistycznym. Obywatele Białorusi, jak i samo państwo, mają pozytywny i bezkonfliktowy stosunek do ludzi innej narodowości i innej wiary.

Dodatkowymi atutami dla rosyjskich imigrantów są następujące czynniki. Obywatele Rosji mogą korzystać ze służby zdrowia na takich samych warunkach, co obywatele Białorusi, jeżeli są zameldowani. Wszędzie mówią po rosyjsku, a w większości szkół i uniwersytetach zajęcia odbywają się w języku rosyjskim. Na Białorusi uznaje się dyplom rosyjskich uczelni, co daje Rosjanom możliwość pracować tu w swoim zawodzie.

Teraz można podsumować. Najważniejsze przyczyny, dlaczego obcokrajowcy przyjeżdżają na Białoruś mieszkać, pracować i studiować, to:

 Niskie bezrobocie;
 Wykształcenie na wysokim poziomie;
 Ekologia (czyste powietrze, produkty spożywcze wysokiej jakości);
 Bezpłatna służba zdrowia na wysokim poziomie;
 Bardzo niski poziom korupcji;
 Bezpieczeństwo;
 Przyjazna i otwarta mentalność Białorusinów;
 Pomoc socjalna na wysokim poziomie;
 Brak konfliktów na tle nacjonalistycznym i religijnym.

Przypominam, że wspomniane wyżej atuty życia na Białorusi były opisane tylko i wyłącznie przez obcokrajowców, którzy przyjechali na Białoruś w celu stałego zamieszkania, albo podjęli już taką decyzję.

http://novabelarus.com/

Komentarzy 8 do “Dlaczego obcokrajowcy migrują na Białoruś?”

 1. Sołtys said

  Jak czytam o takich działaniach naszej prokuratury to sam się zastanawiam czy nie dać nogi na Białoruś.
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/koniec-dramatu-karpi-zabijanych-na-wigilie-seremet,1,4963765,wiadomosc.html

 2. Psychobserwator said

  a co z tą inflacją na Białorusi? Wiadomo kto ją wywołał. Ale efekt dla ich gospodarki będzie taki jak z gospodarką PRL w latach 80-tych…

 3. Zagrypiona said

  @1

  Niech wyda tez dekret przeciw meczeniu zwierzat na uboj koszerny, jak to sie musi zwierze nameczyc nim sie zywcem wykrwawi.
  Powinni tez zakazac lowienia ryb w rzekach bo wiadomo ze ta ryba w leb nie dostaje po zlowieniu. A takze zakazac dzialalnosci lowieckiej polegajacej na zlowieniu ryby na haczyk, wydarciu z pyszczka haczyka i ponownego wrzucenia do wody. Wtedy moj karp swiateczny bedzie zabijany wedlug durnych dekretow.

  PS. Co do artykulu. Oby ci obcokrajowcy nie byli z tych co to sa starsi i madrzejsi…

 4. Kronikarz said

  🙂

 5. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka uwasza sze jest duszo lepiej emigrowc do nasz pszyjazny i pokojowy Izrael.

 6. RSA said

  Ciekawe, że dodatnie saldo migracji ma też Rosja.

 7. Miroslaw Berbard D said

  ad 6. No normalne bo cale pogranicze na poludniu a szczegolnie Chinczycy jada do Rosji sie zenic bo brak menzczyzn .

 8. Inkwizytor said

  w Chinach to raczej brak kobiet

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: