Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Marucha o Prof. Mearsheimer: „To Zachód…
  walthemar o Pierwszy pozew za zmuszenie do…
  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Krystian Szeliga o Szymowski prześwietla premiera
  revers o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Szymowski prześwietla premiera
  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
  Marucha o Wolne tematy (10 – …
  Yagiel o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Upadek cywilizacyjny Polski
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Greg o Wolne tematy (10 – …
  NyndrO o Wolne tematy (10 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Caritas nie tylko od święta

Posted by Marucha w dniu 2011-12-22 (Czwartek)

Serce na Gwiazdkę, Wirtualna Choinka, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, wigilie dla samotnych – to tylko niektóre inicjatywy podejmowane przez Caritas Polska. Włączamy się w nie przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Ale Caritas o potrzebujących pamięta przez cały rok.

Pomoc świadczona przez Caritas trwa nieustannie. Czas przedświąteczny sprzyja uwrażliwianiu nas na wspieranie jej dzieł, a przez to konkretnego człowieka, do którego dociera z pomocą. Serce na Gwiazdkę – akcja łódzkiej Caritas, ogólnodiecezjalna zbiórka żywności pod hasłem „Rodzina – Rodzinie” w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej to przykładowe inicjatywy, poprzez które od lat świadczona jest pomoc ubogim w danych wspólnotach lokalnych.

Domowy Kościół i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej ponownie zorganizowały akcję Wirtualna Choinka. W ramach niej uruchomiono stronę internetową: wirtualnachoinka.net, na której zamieszczono listę rodzin diecezji warszawsko-praskiej potrzebujących wsparcia materialnego, a także prośby – marzenia dzieci z tych rodzin.

Od osiemnastu lat rokrocznie podejmowane jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku przebiega pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. Dochód ze sprzedaży wigilijnych świec jest przeznaczony na: dożywianie dzieci, leczenie i rehabilitację, edukację oraz letni wypoczynek. Jedną z bezpośrednich form pomocy przedświątecznej są wigilie dla samotnych, bezdomnych, ubogich.

– Dla tych ludzi, oprócz tego, że dostaną ciepły posiłek, paczkę na święta, jest również bardzo istotne poczucie wspólnoty – zaznacza o. Jan Maria Szewek OFMConv. Krakowska wspólnota Ojców Franciszkanów co roku na wigilię zaprasza samotnych, bezdomnych, ubogich. Do jej przygotowania włączają się również m.in. krakowska Caritas, harcerze, wolontariusze. – Dla samotnych jest ważne to, że mogą usiąść przy jednym stole z innymi osobami, dzięki temu czują się potrzebni, kochani – tłumaczy o. Jan Maria Szewek.

W organizację włączają się Siostry Albertynki i Bracia Albertyni, którzy również każdego dnia pomagają człowiekowi w przytułkach dla bezdomnych.

– Caritas Polska każdego roku przygotowuje wigilię, posiłek bożonarodzeniowy dla średnio 19 tys. osób w całym kraju. Przy tej okazji rozdaje także 36 tys. paczek żywnościowych. W 36 diecezjach Caritas parafialne i parafie przygotowują średnio 110 tys. świątecznych paczek – wylicza ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska. Ocenia, że niestety, zapotrzebowanie na podstawową pomoc żywnościową jest coraz powszechniejsze. Skalę problemu pokazują statystyki GUS, według których w Polsce z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 2 mln osób. Od 2009 r. aż 26 procent gospodarstw domowych nie może sobie pozwolić na zaspokojenie bieżących potrzeb, w tym pełne wyżywienie.

Natomiast w ciągu roku Caritas Polska prowadzi w całej Polsce: 3,5 tys. parafialnych i diecezjalnych punktów wydawania żywności; 3538 punktów wydawania odzieży; 143 wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego; prawie 400 punktów doraźnej pomocy; 162 świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży; 396 świetlic parafialnych; 109 jadłodajni dla ubogich; 30 noclegowni dla bezdomnych; 37 schronisk dla bezdomnych, 43 hospicja domowe, 36 poradni lekarskich, 12 domów dziecka, 101 stacjonarnych i ambulatoryjnych zakładów rehabilitacyjnych, 67 domów dla ofiar przemocy domowej, 15 domów samotnej matki, 10 Biur Aktywizacji Bezrobotnych. Caritas Polska nie specjalizuje się w jednym rodzaju pomocy, lecz wspiera wszystkich najbiedniejszych, najsłabsze grupy społeczne, prowadzi działalność przy ogromnym wysiłku jedynie 6 tys. pracowników Caritas diecezjalnych i 102 tys. wolontariuszy.

Pomoc udzielana przez Caritas Polska łącznie z Caritas działającymi w 44 polskich diecezjach wynosi około 330 mln zł rocznie, w to wchodzi pomoc finansowa, materialna oraz zagraniczna.

– Działamy w bardzo racjonalny i bardzo oszczędny sposób. Tym zasadniczo różnią się kościelne organizacje charytatywne od niektórych innych zorganizowanych form pomocy, że działamy według zasady: minimum administracji, maksimum pomocy świadczonej potrzebującym – podkreśla ks. Sobolewski. I rzeczywiście, w praktyce koszty administracyjne wynoszą najwyżej 7-9 procent (w innych instytucjach charytatywnych koszty obsługi sięgają nawet 25-30 procent). Zatem praktycznie w całości datki przekazywane poprzez Caritas trafiają do potrzebujących.

Małgorzata Bochenek
http://naszdziennik.pl

Warto dodać, że lwiej części dochodów Caritas nie zabiera ani nachalna reklama we wszystkich mediach, ani organizacja „imprez towarzyszących” typu Woodstock wraz z powiązanymi z nimi kosztami. – admin

Jedna odpowiedź do “Caritas nie tylko od święta”

 1. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka chce pokazac, sze my rasa uposledzona tesz obchodzimy Boze Narodzenie.

  Ja pan Mordka biesze cala swoja rodzine do moja fabryki i pokazauje puste pulki w magazynach, kture byly wypelnione towarem ktury poszedl z dobry zarobek jako prezenty.

  Po tym, ja pan Mordka biesze cala swoja rodzina na swuj jacht i plyniemy w cieple kraje.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: