Caritas nie tylko od święta
Posted by Marucha w dniu 2011-12-22 (Czwartek)
Serce na Gwiazdkę, Wirtualna Choinka, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, wigilie dla samotnych – to tylko niektóre inicjatywy podejmowane przez Caritas Polska. Włączamy się w nie przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Ale Caritas o potrzebujących pamięta przez cały rok.
Pomoc świadczona przez Caritas trwa nieustannie. Czas przedświąteczny sprzyja uwrażliwianiu nas na wspieranie jej dzieł, a przez to konkretnego człowieka, do którego dociera z pomocą. Serce na Gwiazdkę – akcja łódzkiej Caritas, ogólnodiecezjalna zbiórka żywności pod hasłem „Rodzina – Rodzinie” w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej to przykładowe inicjatywy, poprzez które od lat świadczona jest pomoc ubogim w danych wspólnotach lokalnych.
Domowy Kościół i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej ponownie zorganizowały akcję Wirtualna Choinka. W ramach niej uruchomiono stronę internetową: wirtualnachoinka.net, na której zamieszczono listę rodzin diecezji warszawsko-praskiej potrzebujących wsparcia materialnego, a także prośby – marzenia dzieci z tych rodzin.
Od osiemnastu lat rokrocznie podejmowane jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku przebiega pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. Dochód ze sprzedaży wigilijnych świec jest przeznaczony na: dożywianie dzieci, leczenie i rehabilitację, edukację oraz letni wypoczynek. Jedną z bezpośrednich form pomocy przedświątecznej są wigilie dla samotnych, bezdomnych, ubogich.
– Dla tych ludzi, oprócz tego, że dostaną ciepły posiłek, paczkę na święta, jest również bardzo istotne poczucie wspólnoty – zaznacza o. Jan Maria Szewek OFMConv. Krakowska wspólnota Ojców Franciszkanów co roku na wigilię zaprasza samotnych, bezdomnych, ubogich. Do jej przygotowania włączają się również m.in. krakowska Caritas, harcerze, wolontariusze. – Dla samotnych jest ważne to, że mogą usiąść przy jednym stole z innymi osobami, dzięki temu czują się potrzebni, kochani – tłumaczy o. Jan Maria Szewek.
W organizację włączają się Siostry Albertynki i Bracia Albertyni, którzy również każdego dnia pomagają człowiekowi w przytułkach dla bezdomnych.
– Caritas Polska każdego roku przygotowuje wigilię, posiłek bożonarodzeniowy dla średnio 19 tys. osób w całym kraju. Przy tej okazji rozdaje także 36 tys. paczek żywnościowych. W 36 diecezjach Caritas parafialne i parafie przygotowują średnio 110 tys. świątecznych paczek – wylicza ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska. Ocenia, że niestety, zapotrzebowanie na podstawową pomoc żywnościową jest coraz powszechniejsze. Skalę problemu pokazują statystyki GUS, według których w Polsce z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 2 mln osób. Od 2009 r. aż 26 procent gospodarstw domowych nie może sobie pozwolić na zaspokojenie bieżących potrzeb, w tym pełne wyżywienie.
Natomiast w ciągu roku Caritas Polska prowadzi w całej Polsce: 3,5 tys. parafialnych i diecezjalnych punktów wydawania żywności; 3538 punktów wydawania odzieży; 143 wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego; prawie 400 punktów doraźnej pomocy; 162 świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży; 396 świetlic parafialnych; 109 jadłodajni dla ubogich; 30 noclegowni dla bezdomnych; 37 schronisk dla bezdomnych, 43 hospicja domowe, 36 poradni lekarskich, 12 domów dziecka, 101 stacjonarnych i ambulatoryjnych zakładów rehabilitacyjnych, 67 domów dla ofiar przemocy domowej, 15 domów samotnej matki, 10 Biur Aktywizacji Bezrobotnych. Caritas Polska nie specjalizuje się w jednym rodzaju pomocy, lecz wspiera wszystkich najbiedniejszych, najsłabsze grupy społeczne, prowadzi działalność przy ogromnym wysiłku jedynie 6 tys. pracowników Caritas diecezjalnych i 102 tys. wolontariuszy.
Pomoc udzielana przez Caritas Polska łącznie z Caritas działającymi w 44 polskich diecezjach wynosi około 330 mln zł rocznie, w to wchodzi pomoc finansowa, materialna oraz zagraniczna.
– Działamy w bardzo racjonalny i bardzo oszczędny sposób. Tym zasadniczo różnią się kościelne organizacje charytatywne od niektórych innych zorganizowanych form pomocy, że działamy według zasady: minimum administracji, maksimum pomocy świadczonej potrzebującym – podkreśla ks. Sobolewski. I rzeczywiście, w praktyce koszty administracyjne wynoszą najwyżej 7-9 procent (w innych instytucjach charytatywnych koszty obsługi sięgają nawet 25-30 procent). Zatem praktycznie w całości datki przekazywane poprzez Caritas trafiają do potrzebujących.
Małgorzata Bochenek
http://naszdziennik.pl
Warto dodać, że lwiej części dochodów Caritas nie zabiera ani nachalna reklama we wszystkich mediach, ani organizacja „imprez towarzyszących” typu Woodstock wraz z powiązanymi z nimi kosztami. – admin
Jedna odpowiedź do “Caritas nie tylko od święta”
Sorry, the comment form is closed at this time.
Mordka Rosenzweig said
Ja pan Mordka chce pokazac, sze my rasa uposledzona tesz obchodzimy Boze Narodzenie.
Ja pan Mordka biesze cala swoja rodzine do moja fabryki i pokazauje puste pulki w magazynach, kture byly wypelnione towarem ktury poszedl z dobry zarobek jako prezenty.
Po tym, ja pan Mordka biesze cala swoja rodzina na swuj jacht i plyniemy w cieple kraje.