Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  OutsiderR o Wolne tematy (68 – …
  lewarek.pl o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Lily o AfD dostała wiatru w żagl…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Marucha o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Piotr B. o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Peryskop o W kierunku głębi
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Piotr B. o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Marucha o Tak kot przekazuje ważną wiado…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Piotr B. o „Fantazja polityczna”: MSZ Ros…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Krótka uwaga o Królestwie Polskim, lekceważąco przez licznych Rodaków moich „Kongresowym” zwanym

Posted by Marucha w dniu 2011-12-22 (Czwartek)

To, co napisałem poniżej, będzie zwięzłym skonkludowaniem mojego stanowiska wyrażonego w sporze, który stoczyłem przypadkiem na Facebooku, wtrącając się zresztą w cudzą dyskusję. A brzmi ono tak.

W 1795 roku trzej zaborcy likwidując ostatecznie Rzeczpospolitą zobowiązali się między sobą uroczyście, że imię Polski jako państwa zostanie na zawsze wymazane z mapy świata, a żaden z nich nie przyjmie tytułu króla Polski do swojej tytulatury. Było to wydarzenie bez precedensu w prawie już tysiącletniej historii Europy (przyjmuję nieproblematyczne chyba datowanie jej początku w sensie politycznym od koronacji cesarskiej Karola Wielkiego w 800 roku). Przez ten czas oczywiście zlikwidowano odrębność niejednego królestwa, księstwa, hrabstwa, marchii, wolnego miasta etc., dokonując aneksji, inkorporacji, zwykłego zawłaszczenia, ale nigdy nie przekreślono jego istnienia, przeciwnie – włączano je nie tylko do terytorium, ale jak nowy klejnot, z dumą, do korony tytulatury nowego władcy.

Jednak zaledwie 20 lat później, w 1815 roku, na Kongresie Wiedeńskim, ci sami zaborcy, wraz z innymi jego uczestnikami, przekreślili tamtą decyzję, przywracając nazwę Polski, tworząc – wprawdzie terytorialnie kadłubowe, ale z własną konstytucją, sejmem i armią, z czysto polską administracją, sądownictwem, szkolnictwem wszystkich szczebli, Królestwo Polskie, a jeden z zaborców został nawet królem Polski, zaś jego pierwszy bezpośredni następca został ukoronowany w Warszawie przez Prymasa Królestwa Polskiego.

Że wszystkie te zdobycze w ciągu następnych dekad stopniowo straciliśmy, ale przynajmniej po części z własnej lekkomyślności, to inna sprawa. Lecz nawet w najgorszych czasach: rusyfikacji Priwislinskowo Kraju, potem obu okupacji i niewoli komunistycznej, już nigdy ta jedna rzecz: istnienie choćby nazwy „Polska” – choćby in potentia, w tytulaturze cesarzy rosyjskich po tym, jak wszelka odrębność została po 1874 roku zniesiona – jako podmiotu ius gentium nie zostało przekreślone. Odtąd, Polska, mała czy duża, suwerenna czy nie, prześladowana czy wolna, upokorzona czy dumna, już nie była tylko wspomnieniem albo określeniem geograficznym. Ten stan rzeczy, w którym było inaczej, to znaczy, w którym nastąpiła niejako „dezontologizacja” Polski, trwał zatem tylko 20 lat. To, co najgorsze – zniknięcie w „czarnej dziurze” niebytu i niepamięci – zostało oddalone.

I dlatego nigdy nie przestanie mnie zdumiewać to, że tylu moich rodaków potrafi z taką pogardą i nienawiścią mówić o tym, tak czy inaczej wskrzeszonym, Królestwie Polskim. Nawet z bezwiedną niekonsekwencją, bo przecież jeśli było ono wrogie i „nielegalne”, to naszych warg nie powinna „skalać” pieśń Boże, co Polskę, skomponowana na cześć króla polskiego Aleksandra I i w oryginalnej wersji ze słowami „ojczyznę, króla, zachowaj nam Panie”.

Ci, którzy pogardzają tym Królestwem, a jego królów uważają za „nielegalnych”, z pewnością uważają się za patriotów i nie przeczę, że są nimi; niestety, ich patriotyzm nie zaleca się cnotami rozumu i roztropności. Za to zdają się mieć nieograniczone zapasy emocji czysto negatywnej, dawno temu już nazwanej „chorobą na Moskala”.

Jacek Bartyzel
http://www.legitymizm.org/

Komentarze 32 do “Krótka uwaga o Królestwie Polskim, lekceważąco przez licznych Rodaków moich „Kongresowym” zwanym”

 1. Przeclaw said

  Od dawna mowie i pisze to samo co Bartyzel.
  Z mala poprawka, bo to nie „zaborcy” przywrocili na kongresie wiedenskim nazwe Polski, lecz zrobila to Rosja, konkretnie Alexander I,
  wymuszajac uznanie tego na reszcie zaborcow i pokonujac wrogosc Anglji. Bylo to jak najbardziej zgodne z interesem Rosji.

  Barany, ktore tworza wikipedie, zachowuja sie tak, jakby nie bylo KP i w zyciorysach ludzi urodzonych do r.1918 na terenie KP podaja Cesarstwo Rosyjskie. Dochodzi do tego, ze wersje rosyjskie sa z reguly bardziej propolskie niz polskojezyczne. W wersji rosyjskiej czytamy przynajmniej „Polskoje carstwo, Russkaja Imperia”, w polskiej tylko „Imperium Rosyjskie”. W atypolskiej interpretacji przynaleznosci panstwowej terytoriow polskich w XIX w. celuja tez angielskojezyczne wersje najwyrazniej autorstwa koczowniczego.

 2. wi42 said

  Panie Jacku i #1
  „Choroba na Moskala” trwa i poprawy nie widac.
  Stare i nowe przyczyny i urojenia sa skutecznie wzmacniane przez propagande i… co tu duzo mowic, trafiaja na bardzo podatny grunt.

 3. król złoty said

  Królestwo Polskie („Kongresówka”) miało więcej atrybutów suwerenności państwowej niż ma III Rzeczpospolita od 1.XII.2009 r. I okres istnienia KP nazywa się zaborczym, a to co jest dzisiaj nazywa się niepodległością. Paranoja.

 4. Guła said

  „czarna dziura niebyt”
  A te zabory, to niby co to było jak nie staranie się o wymazanie dokumentne RP a dokładnie Polski i Polaków.

  Jak dotąd nic im z tego nie wychodziło i nigdy nie wyjdzie, nawet gdyby p****li się z wściekłości. Ile tych państw, imperiów przeciwko i co? Ciągle i nieustająco próbują. Jak nie namową to ogniem i mieczem.

  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/depoloniz/depoloniz.html

 5. Guła said

  Za ten gest niechaj już sobie to Zalesie zatrzymają. Póki co.

 6. Plutonowy Kukułka said

  Czyli Polska nie była 123 lata pod zaborami? Rosjanie nam pofolgowali na jakiś czas? Nie znam dobrze tego okresu historii Polski. Trafne jest porównanie KP z PRL?

 7. ussus said

  Panie Plutonowy! Hasełko ze 123 latami zaborów, jak mnóstwo innych, to produkt masońsko-unych, polskojęzycznych szabas patriotów (którzy napisali nam całą historię)! Po tysiąckroć wolałbym wsiąść w wechikuł czasu i żyć w tamtych czasach niż w tej skundlonej III Rzeczy. Za Królestwa Polacy budowali Rosję, Syberię; to właśnie Kierbedź pobudował Rosjanom mosty w Petersburgu i uczynił z niego Wenecję północy. W pewnym okresie wpływy z podatków z Królestwa do skarbu imperium wynosiły 1/3 ogółu. Królestwo było bezporównania bardziej wolnym krajem niż III Rzecz.
  A PRL można porównać do Księstwa Warszawskiego – „tworu” Napoleona.
  Car Aleksander I zrobł więcej dla polskiego narodu niż wszystkie zastępy „powstańców”. To osoba, która w całym XIX w. okazała najbardziej propolską postawę. Bez przesady można nazwać go największym polskim patriotą XIX w. Oj raczejbyśmy nie przetrwali gdyby nie jego inicjatywa z powołaniem Królestwa.
  Jak blado wypada przy nim Napoleon! Ta tchórzliwa kanalia uległa królowi pruskiemu i tak powstało Księstwo Warszawskie, bo Fryderyk zabronił użycia przymiotnika „Polskie”!

 8. Marucha said

  Re 6, 7:
  Warto przypomnieć postać gen. Sokrata Iwanowicza Starynkiewicza, będącego w latach 1875–1892. prezydentem Warszawy.

  Nawet Wikipedia podaje, że „Starynkiewicz był niewątpliwie jednym z najlepszych gospodarzy miasta, a prywatnie również człowiekiem nie tylko o nieposzlakowanym honorze, ale również głęboko zaangażowanym w pomoc innym ludziom.”

  Oto jego osiągnięcia:
  dwukrotny wzrost dochodów kasy miejskiej (bez obciążania podatkowego mieszkańców)
  zbudowanie sieci skanalizowanych, ogólnodostępnych szaletów miejskich
  uruchomienie pierwszej publicznej linii tramwaju konnego (1881), do 1889 było tych linii już 17 (jeździły latem co 5 minut, zimą – co 8)
  poszerzenie i wybrukowanie wielu ulic, tzw. kocie łby zastępowano granitową kostką, pod koniec jego prezydentury zastosowano także pierwsze nawierzchnie betonowe
  wytyczenie nowych szlaków komunikacyjnych
  modernizacja oświetlenia ulic (3 tys. latarni gazowych), zadrzewienie ulic i modernizacja ich chodników
  powołanie Towarzystwa Asenizacyjnego, zajmującego się wywozem z miasta nieczystości, a z brukowanych ulic także błota i śniegu (1883)
  powołanie Komitetu Plantacyjnego, dzięki któremu powstało w Warszawie wiele skwerów i pasów zieleni (1889)
  założenie Parku Ujazdowskiego
  założenie sieci telefonicznej (1884)
  otwarcie wielkiego cmentarza na Bródnie na terenach wykupionych w tym celu przez miasto
  uporządkowanie spraw targowisk (m.in. budowa Hal Mirowskich i hali na ul. Koszykowej)
  budowa nowej gazowni na Woli
  regulacja 11 km lewego brzegu Wisły od Mostu Kierbedzia w górę rzeki
  przebicie ulicy Miodowej do Krakowskiego Przedmieścia
  renowacja Kolumny Zygmunta i wielu starych kościołów katolickich (mimo że sam Starynkiewicz był prawosławny)
  przeprowadzenie spisów ludności dla celów sanitarnych (1882, 1892)

  Proszę to porównać z „osiągnięciam” HGW.

 9. Kar said

  Jak blado wypada przy nim Napoleon! Ta tchórzliwa…

  postać gen. Sokrata Iwanowicza Starynkiewicza plus Caritas, Biedronka, Kaufland etc, to klondike dla wspolczesnego Polaka

 10. Krzysztof M said

  Ad. 7

  I za to lubię to forum… 🙂

  Pozdrawiam.

 11. — Niech zdanie Pana Krzysztofa M na 10-tce ,
  bedzie rowniez ode mnie .
  I rowniez — POZDRAWIAM .

 12. — Dlaczego my Polacy nie uznajemy tego Krolestwa za swoje ? A no bo jak Pan Ussus i nie tylko On pisze : ze nasza historie po wielokroc ukladaja Zydzi .
  Po pierwsze – mozna wyczytac w Historii Zydow – H. Graetza , ze co najmniej od Statutow Kaliskich (1264) a od smierci Zygmunta Augusta calkowicie , wplyw na wybory krolow w Polsce mieli Zydzi . Poprzedzajac konkrety Graetz pisal : Gabinety Chrzescijanskie ani sie domyslaly , ze biegiem wypadkow , ktore je zmuszaly przybrac ta lub inna postawe , kieruje reka zydowska . Mialo to miejsce np. przy obiorze krola polskiego Henryka III Walezego . (zostawil potem nasza korone dla korony francuskiej)
  A ze z Carem Aleksandrem , to pewnie bez ich udzialu i w poprzek ich interesow , to i une go znienawidzily . Bunt przeciw niemu zorganizowaly , dodatkowa korzysc, kolejne przetrzebienie Szlachty Polskiej , iles majatkow tanio do wykupu . I mamy na dzisiaj polska szlachte jerozolimska . Musi kiedys zmadrzejemy , ale krwi znowu trzeba bedzie

 13. Guła said

  W linku w # 4 czarno na białym widać kto czynnie dążył do unicestwienia RP Obojga Narodów. Fakt. Bezdyskusyjny. To właśnie w zaborze moskiewskim miały miejsce wybuchu wszystkich powstań. W Galicji jakaś chłopska ruchawka a i tak skierowana przeciwko rodzimej szlachcie. W zaborze pruskim, w Wielkopolsce jak pod Ujściem, jakieści zbiory patriotyczne, organizacje wojskowe które w chwili decydującej dają dyla na emigrację.

  Napoleon z carstwem konkuruje o polskiego żołnierza. O tzw mięso armatnie. Dochodzi do najprzeróżniejszych stręczeń Polaków, a i pomiędzy sobą ci imperatorzy szykujący się do skoku na własne gardła, najprzedziwniej politykują:

  „… NB uwikłany w Hiszpanii. Proponował zacieśnienie sojuszu i prosił o rękę siostry. Car żądał publicznego wyparcia się sprawy polskiej. Projekt: „Królestwo Polskie nie będzie nigdy odbudowane”. AI proponował przejście ks Józefowi na stronę ros. Propozycja odrzucona, społecz. nastawione na orientację fr. Obie strony pragnęły przeciągnąć sprawę polską na swoją stronę, ale bez deklaracji. ”

  Stefan Kieniewicz

  Wielką Armię NB w carstwie moskiewskim, pokonują przestrzenie, wschodnia zima, a nade wszystko skrajna bida z nędza jaka od wieków charakteryzuje życie mużyków. Znikąd aprowizacji dla tak ogromnej ilości wojskowego luda.
  Legenda opowiada iż cofające się moskiewskie wojska pozostawiały po sobie nicość. Bajdurzenie, nie musieli niczego dewastować. Nic nie było.

  To masoneria powiadają, to Żydzi i żydzi, to Prusacy, Niemcy itd.
  Gówno prawda, to jurgielt i pieniactwo jest przyczyna klęski RP.

 14. Marucha said

  Re 13:
  Panie Guła, prywatnie to może jest Pan sympatycznym człowiekiem, ale Pańskie poglądy to jedna wielka beczka g… i szkoda czasu na dyskutowanie z nimi. Sam nie wiem zatem, po co w ogóle się odzywam…

  Z faktu, że w zaborze pruskim (gdzie panowała oficjalna polityka niszczenia polskości) czy austriackim (gdzie z kolei była bieda, ale miały też miejsce rzezie Polaków) nie było praktycznie żadnych powstań – wyciąga Pan durny wniosek, że w zaborze rosyjskim było najgorzej i dlatego stale miały tam miejsce różne „zrywy wolnościowe”.

  We Francji, gdy król trzymał władzę twardo w ręku, był spokój. Dopiero gdy zaczął liberalizować swe rządy i iść na ustępstwa, żydomasońska hydra podniosła swe głowy i zrobiła Rewolucję, o której chyba nawet pan Guła wie, czym była.

  Dlaczego to właśnie w zaborze rosyjskim najbardziej rozkwitła polska kultura – zwłaszcza literatura? Czy umie Pan na to odpowiedzieć w inny sposób, niż bełkotem?

  Czy Pan sobie nie zdaje sprawy, że wszystkie powstania antyrosyjskie były wywoływane przez masonerię piekącą dwie, a nawet trzy pieczenie na jednym ogniu? Osłabianie chrześcijańskiej Rosji, wykrwawianie Polski i depolonizacja jej obszarów wpływu – i budzenie nienawiści między oboma narodami?

  Nie wiem, skąd u Pana bierze się ta chorobliwa nienawiść do Rosjan, nienawiść każąca Panu zakłamywać historię i pomijać fakty. Może jakiś Kałmuk („Rosjanin”) podczas wojny ukradł Pańskiemu dziadkowi zegarek?

 15. mocniejszy said

  123 lata zaborów… Coś jak dzisiejsze pseudonimy internetowe dla leniwych, którzy wciskają po kolei cyferki…

  Dla wielu Polaków zabory zaczęły się w 1772 roku.
  1918 – 1772 = 146

  Dla wielu dopiero w 1793.
  1918 – 1793 = 125

  Państwo Polskie zlikwidowano dopiero w 1795 roku, ale w zależnej formie Księstawa Warszawskiego, zaczęto jego odbudowę w 1806 pierwszym powstaniem wielkopolskim.
  1806 – 1795 = 11

  11 lat tylko nie było państwa polskiego ( a jak liczyć od proklamowanie Księstwa Warszawskiego w 1807, to 12 lat).

  Na których ziemiach polskich zabory trwały 123 lata, czyli od 1795 aż do 1918?

 16. mocniejszy said

  Po upadku Księstwa Warszawskiego, odnowiono Królestwo Polskie w unii personalnej z Cesarstwem Rosyjskim. Na skutek kolejnych przegranych powstań zależność powiększała się, autonomia topniała. Jednak Królestw Polskie trwało do I wojny światowej, kiedy zostało zajęte przez państwa centralne i przekazane pod zarząd władz okupacyjnych oraz Rady Stanu, a później Rady Regencyjnej.

  Czym gorsza była unia polsko-moskiewska od polsko-saksońskiej? Powstaniami? A przeciw Sasom to powstań nie było?

  Czy Polskim błędem największym po 1815 roku była walka przeciw Moskalom? Zamiast odrywać małe Królestwo Polskie od Rosji, trzeba było starać się o powiększenie go terytoriami pod zaborem pruskim i austriackim? Tam trzeba było wywoływać powstania i prosić cara o pomoc?!

  Dlaczego w „polskiej” historii powstaniami nazywa się antyrosyjskie zrywy, a antyszwedzkiego i antysaksońskich nie? Dlaczego antyrosyjskie analizuje się mikroskopowo, a antypruskie pierwsze powstanie wielkopolskie ledwie się wspomina?

 17. Przeclaw said

  Bylo 5 /piec/ powstan antypruskich w samej tylko Wielkopolsce, prawie wszystkie przyniosly dobre rezultaty, a zadne nie przynioslo kleski porownywalnej z z powstaniami antyrosyjskimi.
  Dlaczego zatem swietowac kleski zamiast uczyc sie na pozytywnych przykladach ?

 18. Marucha said

  Re 17:
  Powstania antyrosyjskie właśnie po to wywoływano, aby były skazane na klęskę, a przy okazji odciągały Rosję od innych problemów, związanych z masońską Europą Zachodnią.

 19. mocniejszy said

  Jeszcze takie pytanie:

  W części zestawień królów Polski uznaje się Wacława II i dynastię saską, choć koronę polska zdobyli przemocą niewoląc Królestwo Polskie, dlaczego więc nie uznaje się dynastii moskiewskiej, która odnowiła Królestwo Polskie?

  Oto jest pytanie!

  Kto Polakom tak niekonsekwentnie spisał historię?
  A może konsekwentnie napuszczając Polaków na Moskali i Moskali na Polaków…?

 20. Guła said

  Mocniejszy. Zamień tego Orła Białego, może na białą gęś. Co?

 21. Najszanowaniejszy Panie Guła,
  My się bardzo cieszymy że mamy w Panu taki sojusznik. Pan jesteś lepszy żyd, jak niejeden z naszych młodych, co to nawet litery hebrajskie nie czyta. My Panu zrobimy za darmo bardzo piękne obrzezanie, jeśli wypadkowo jeszcze go Pan nie masz.

 22. Mściwój said

  ad 15:

  Małe sprostowanie: dla części Polaków zabory zaczęły się w 1769 roku, kiedy to ultrakatolicka Austria zabrała Polski Spisz… ten zabór trwa zresztą po dziś dzień.

  ad 21:

  Drugie obrzezanie tego samego bubełe-PISełe to gewałt, a nawet antysemityzm! Tfu.

 23. Shakespear said

  Ad. 8
  Jechałem niedawno nowo położoną jezdnia koło Narodowego Stadionu ze strony Wisły. Spodziewał by się człowiek ze droga będzie równa jak stół. Niestety, odczuwa się jak by się jechało po łagodnej fali. To jest nowiutka droga. Ciekawe co będzie za 2-3 lata.

 24. Krzysztof M said

  Ad. 21

  „My Panu zrobimy za darmo bardzo piękne obrzezanie, jeśli wypadkowo jeszcze go Pan nie masz.”

  – Szanowny panie Baronie. Nawet, jeśli ma, to możemy zrobić mu drugie. No przecież nie zaszkodzi. 🙂

 25. Krzysztof M said

  Ad. 23

  Bo nie chodzi o to, by złapać króliczka, ale by gonić go! 🙂 Dlatego drogowcy, jeśli tylko mogą, to tak robią, żeby na remont nie trzeba było długo czekać. Oni też chcą żyć. 🙂

 26. Panie Krzysztofie Szanowany, odnośnie wpis 24:
  Ja jeszcze muszę sprawdzić dokładnie u nasze najmądrzejsze rabini czy taka ewentualność wchodzi w możliwość. Ale jestem dobrej myśli, bo nie po to ony studiowały Talmud przez wiele lat, żeby nie umieć tak wytłumaczyć Święte Prawa, jak to na dana chwila jest pasujące.

 27. Guła said

  Guła jest niezmiernie zaszczycony ze pan Baron z wysokości swoje korzenia raczył uwagę Guły zauważyć.
  Ale powiedz pan sam, panie Baronie, czy nie wystarczą te wywody o dobrodusznych zaborcach? Koniecznie jeszcze trzeba Orła Białego poniewierać. To nie lepiej już gęś, też przecież biała. A gdyby tym awatarem był orzeł carski, to przecia by ganc sztymowało. Czyż nie?

 28. Guła said

  Gęś jednak jest lepsiejsza. Jest w jej egzystencji wpisany jakowyś tajemniczy symbol. Hołubi się ją, karmi, nawet jak jest syta z przesytu, a w końcu… sam pan wiesz najlepiej.
  Dobrej nocy panu Baronowi życzę i szanownym Forumowiczom.

 29. Marucha said

  Re 27:
  Nie do mnie, ale…
  Skąd Pan Guła sobie wziął owych „dobrodusznych zaborców”, to nie wiem, ale chyba spod własnej czapki – bo tutaj nikt czegoś podobnego nie pisał.
  Owszem, wiele osób twierdziło, że zabór rosyjski był dla Polski najkorzystniejszy (lub najmniej niekorzystny, jeśli ktoś woli). Ale z tą „dobrodusznością” to chyba podsunął ją p. Gule jeden z głosów, jakie mu się odzywają w głowie.

 30. Krzysztof M said

  Ad. 29

  Zaborcy mieli obowiązek obdarzyć Polskę wolnością, uzbroić Polaków, wystawić im armię, itd. No i oczywiście mieli obowiązek przestać być zaborcami. Ale obowiązków swoich nie wypełnili. I za to ich nie lubimy.

 31. Marucha said

  Re 30:
  A po uzbrojeniu Polski w silną armię powinni dać się zniszczyć w wojnie.

 32. Guła said

  Na początku był chaos, znaczy familia. A potem już tylko zaborcy do czasów nam współczesnych.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: