Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Polska wzywa do demilitaryzacj…
  osoba prywatna o Wolne tematy (38 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (38 – …
  cep o Polska wzywa do demilitaryzacj…
  jerzyjj o Morawiecki: Koronawirus może w…
  piwowar o Wolne tematy (38 – …
  Emilian58 o Zapomniany Dzień Zwycięstwa
  Emilian58 o Putin: Rosja nie ma problemów…
  lewarek.pl o Uroki „bergolianizmu”
  Emilian58 o Morawiecki: Koronawirus może w…
  lewarek.pl o Wolne tematy (38 – …
  Marek o Polska wzywa do demilitaryzacj…
  Emilian58 o USA dały Ukrainie jasno do zro…
  Marek o Polska wzywa do demilitaryzacj…
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 614 obserwujących.

SKOK-i wskoczą pod bankowy nadzór – jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Posted by Marucha w dniu 2012-01-12 (Czwartek)

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe trafią pod kontrolę Komisji Nadzoru Finansowego – zdecydował Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie wprawdzie zakwestionowali dwa artykuły ustawy nakładającej na SKOK-i państwowy nadzór, ale uznali, że ustawa może wejść w życie bez nich.

W SKOK-ach swoje pieniądze trzyma ponad 2,3 mln Polaków. W sumie jest tam zgromadzonych ponad 13 mld zł. Mimo to kasy nie podlegają państwowemu nadzorowi finansowemu, jak zwykłe banki.

Zmienić to miała to ustawa uchwalona przez Sejm 5 listopada 2009 r. Przewiduje ona wprowadzenie wobec SKOK-ów wymogów dotyczących wskaźnika wypłacalności, który muszą utrzymywać. Jest on określony na poziomie 5 proc. (wobec np. 8 proc. wymaganych od banków). Na mocy przepisów KNF ma też możliwość ocenienia kondycji finansowej kas i ewentualnego nakazania im podjęcia działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa ich klientów. Ustawa mówi też o tym, że wszystkie kasy muszą przejść audyt finansowy, a KNF będzie wydawał licencje na ich działanie.

Weto prezydenta Kaczyńskiego

Ustawy nie podpisał jednak prezydent Lech Kaczyński, który w całości zaskarżył przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. W marcu 2011 r. nowy prezydent Bronisław Komorowski wycofał jednak część zarzutów. Ostatecznie Trybunał zajął się jedynie badaniem, czy zgodne z konstytucją są dwa zapisy nowej ustawy: art. 17 pkt 1 i art. 91 ust. 1 i 2.

Dziś Trybunał uznał, że oba są niezgodne z konstytucją, ale – jak stwierdził – nie są one nierozerwalnie związane z całą ustawą.

Pierwszy z nich wymienia organy Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK), a wśród nich zebranie przedstawicieli. Pominięto natomiast walne zgromadzenie członków spółdzielni. Prezydent uznał, że wypacza to idee spółdzielczości, bo to na walnym zgromadzeniu członkowie spółdzielni podejmują uchwały, co zapewnia im realny wpływ na jej działalność.

Trybunał podzielił to zastrzeżenie. W komunikacie po ogłoszeniu wyroku napisano, że zakwestionowany art. 17 pkt 1 ustawy o SKOK z 2009 r., „poprzez pozbawienie członków kas możliwości udziału w walnym zgromadzeniu ograniczał prawa członków kas do współdecydowania w podejmowaniu najważniejszych dla tych podmiotów decyzji”.

„Puste i bezprzedmiotowe”

Drugi z przepisów zakwestionowanych przez prezydenta zakłada, że w latach 2009 – 2010 środki funduszu stabilizacyjnego mogą być przeznaczone na pokrycie roszczeń członków kas z tytułu zgromadzonych w kasach środków w przypadku upadłości SKOK. Zdaniem prezydenta narusza to prawa kas, które przez lata gromadziły wkłady na fundusz stabilizacyjny Kasy Krajowej. Teraz okazało się, że środki te nie mają być przeznaczone na stabilizację kas zagrożonych niewypłacalnością, tylko na zwrot depozytów członkom upadłych kas.

Ten przepis również Trybunał uznał za niezgodny z konstytucją, ale – jak stwierdził – „w związku z określeniem przedziału czasowego obowiązywania tych regulacji na lata 2009-2010 nie znajdą one żadnego zastosowania – są puste i bezprzedmiotowe”.

bgr

http://www.tvn24.pl

Komentarzy 11 do “SKOK-i wskoczą pod bankowy nadzór – jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego”

 1. Piotrx said

  No to mamy „skok na SKOK” /czyli skok na kasę/

  Jak było do przewidzenia kahał nie może pozwolić by coś było poza ich kontrolą.
  Zapewne dodatkowe koszta „nadzoru” zostaną pokryte z oszczednosci ludzi trzymanych w SKOK-ach (wzrost opłat)

  „Ustawa mówi też o tym, że wszystkie kasy muszą przejść audyt finansowy”

  A to zapewne zostanie dokonane przez firmy /”zachodnie”?/ za niemałą kwotę za która zapłacimy znowu my czyli podatnicy.

 2. Marucha said

  SKOK-i, krótko mówiąc, będą mieć takie same obowiązki, jak banki – ale bez wielu uprawnień, jakie mają banki, co może stać się przyczyną i „wykonkurowania” z rynku. I o to przecież chodzi.

 3. Marucha said

  Warto uzupełnić powyższy artykuł informacjami ze strony stefczyk.info, gdzie nikt nie wpada w panikę::
  http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/to-dobry-dzien-dla-skokow
  http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/wygrana-batalia-skokow

  W wojnie o dobre prawo dotyczące spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wygraliśmy pierwszą batalię. Dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest korzystne dla Kas – mówił na konferencji prasowej prezes Krajowej SKOK Grzegorz Bierecki. Trybunał uchylił dwa zaskarżone przez Prezydenta RP przepisy ustawy o SKOK.
  Grzegorz Bierecki zaznaczył, że Kasy będą prowadzić dalsze działania na rzecz wprowadzenia w Polsce dobrego dla SKOK prawa. – Odnieśliśmy sukces, ale dalej będziemy walczyć – zapowiedział prezes. Obecny na konferencji poseł Maciej Łopiński zapowiedział, że jeśli ustawa w proponowanym przez PO kształcie wejdzie w życie, PiS skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego w takim zakresie, w jakim zaskarżył ją śp. Lech Kaczyński.

  (…)

  Obecny na konferencji prof. Henryk Cioch, senator, który brał udział w procesie legislacyjnym dot. ustawy, zaznaczył, że regulacje nie były tworzone na korzyść Kas oraz ich członków. W odpowiedzi na pytanie, kto zyskuje na tych regulacjach, prezes Bierecki wyjaśniał, że za ustawą stoją ludzie związani z bankami, m.in. posłowie Jakub Szulc i Sławomir Neumann. Pierwszy związany jest z bankiem BPH, drugi NORDEA. – Nikt nie przyznał się do tego projektu. Myśmy nawet pytali, kto jest jego autorem, ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi na nasze pytanie – mówił Bierecki. Przyznał, że Kasy nie dopuszczą, by ustawa ta weszła w życie.

  Prezes Kas powiedział, że rozwiązania przyjęte przez Sejm wykluczają możliwość stosowania ustawy. – Bez Walnego Zgromadzenia nie da się działać. Jak ma zostać wybrany Zarząd, jak ma być udzielone absolutorium. Nie da się wypełnić zapisów ustawy o finansach publicznych w przypadku wejścia w życie takich rozwiązań – mówił prezes.

  Bierecki dementował również powtarzaną w mediach wiadomość, że SKOK jest przeciwna kontroli publicznej w Kasach. Przypomniał, że w 1995 roku same Kasy proponowały wprowadzenie kontroli nad nimi. – Jednak wtedy nikt nie chciał się na to zgodzić – mówił na konferencji. Zaznaczył, że i obecnie Kasy co roku składają sprawozdania ze swojej działalności.

  Obecny na konferencji Adam Jedliński ze SKOK komentując orzeczenie TK wskazywał, że Trybunał zajmował się jedynie częścią zarzutów. – Dwa punkty, jakie w Trybunale zostawił Bronisław Komorowski nie są kluczowe – dodawał Jedliński. W jego ocenie obecnie jest problem z ustawą. Podlega ona bowiem zasadzie dyskontynuacji. Sejm nie może pracować nad nią, ponieważ formalnie jest to wciąż projekt ustawy. Obecnie prezydent musi ją podpisać, co zdaniem Jedlińskiego nie powinno mieć miejsca, albo musi ona zostać złożona w Sejmie raz jeszcze.

  Jeden z wiceprezesów Kasy Krajowej Wiktor Kamiński zaznaczył natomiast, że Kasy obecnie są w bardzo dobrym stanie. Zrzeszonych jest w nich ponad 2 miliony ludzi. Dysponujemy 14 miliardami aktywów – mówił Kamiński. Przedstawiciele SKOKów zaznaczali, że w historii Kas w Polsce nie doszło nigdy do bankructwa jakiejkolwiek Kasy.

  (…)

  Czy po dzisiejszym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego członkowie Kas Kredytowo-Oszczędnościowych mają powody do obaw?

  Grzegorz Bierecki: Dziś członkowie Kas powinni odetchnąć z ulgą. Wszystkie zastrzeżenia naszego środowiska dotyczące tych zapisów, którymi zajmował się Trybunał, zostały potwierdzone. Zaskarżone przepisy zostały uchylone. Bez interwencji w projekt, którym zajmował się TK, tej ustawy nie da się wprowadzić w życie. Powtarzałem wielokrotnie, że ta ustawa powoduje, iż w Kasach nie ma Walnego Zgromadzenia. A zatem nie będzie komu wybrać Rady Nadzorczej itd. Członkowie nie mają organu, do którego mogą się odwoływać. Zostaną pozbawieni wpływu na swoje Kasy. Z tego powodu wejście w życie tej ustawy nie jest możliwe. To dobry dzień dla nas.

  Co stoi za tym projektem? Jakimi motywacjami kierowali się inicjatorzy?

  Prawdziwe intencje autorów projektu na blogu ujawnił Janusz Palikot. Apelował o jak najszybsze zajęcie się Kasami. On pisał mniej więcej tak, że SKOKi radzą sobie najlepiej w kryzysie. „Mam na to radę” – zaznaczał. Dla niego powodem do zmian było stwierdzenie, że dajemy sobie radę. Celem tej ustawy nie było poprawienie sytuacji SKOK, ale ich destrukcja.

  Czy pieniądze członków Kas są bezpieczne?

  Oczywiście, że pieniądze są bezpieczne. Kasy świetnie dają sobie radę. W tej chwili obserwujemy znaczące zwiększenie zainteresowania SKOKami. Ludzie zaczynają rozumieć, że lepszym partnerem w trudnych czasach jest polska bliska instytucja finansowa, że ryzykowne są wielkie banki. To przecież one mają kłopoty.

  W czasie konferencji poseł Maciej Łopiński ujawnił, że prokurator z Gdańska wysyłał list do ABW, by wpłynęła ona na proces legislacyjny ws. SKOKów. Mówił też o akcji ABW, która weszła do jednej z Kas, by zająć majątek, choć konta Kasy były pełne. To niepokojące sygnały?

  Poseł Łopiński złożył interpelację w tej sprawie. Opisuje bezprawne działania, jakie podejmowano w sprawie Kas. Te działania zbiegały się w czasie z pracami nad ustawą o SKOK. Miały tworzyć uzasadnienie do ingerencji ustawodawcy. Ktoś decydował o tych działaniach, jest za nie odpowiedzialny. Chcemy się dowiedzieć, kto to był.

 4. Bardzo szanowni Proszepaństwo,
  Czy Państwo by chcieli, żeby za odprawianie Wasze nabożeństwa katoliczne brali się, dajmy na to, buddyści albo wyznawcy od Wielki Wąż Upierzony?
  No to jak my się mamy zgodzić, żeby usługowość bankowa była w ręce gojów? Do czego to jest wewogóle podobne?

 5. Ze „zrozumialych” (lichwiarskich”) wzgledow musi nastapic likwidacja SKOK’ow, bowiem jesli coraz wiecej ludzi bedzie deponowac swoje oszczednosci w formie gotowki w SKOK’ach, to w jaki sposob lichwiarze beda „udowadniac” wszem i wobec, ze kredyty zaciagane w „ich” bankach sa gotowka oszczedzajacych???
  =======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 6. Rysio said

  Bardzo przepraszam ale czy polscy obywatele są zmuszani w jakikolwiek sposób trzymać swoje oszczędności w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych?

  Czy SKOK przystawia im pistolet do głowy i zmusza ich do lokowania w niego ich pieniędzy?

  Jeżeli nie to przecież każdy z nich bez większego rejwachu może szybko swoje oszczędności wyciągnąć i ulokować np. w matercu.

  Podobnno dużo wygdniej się na czymś takim śpi.

  😉

  PS. Ciekawe dlaczego tak straszeni się tutaj wszyscy martwią (nie o swoje ) tylko o czyjeś pieniądze?

 7. Rysio said

  Ciekawostka – potężne wilki w stanie Idacho.

  http://slumz.boxden.com/f605/apr-17-giant-idaho-wolves-hunt-kill-packs-up-20-photo-1530293/

 8. Re: 6 „rysio”

  Rysiu, Rysiu,…kiedy ty nauczysz sie uwaznie czytac.
  Moja informacja nie byla w kwestii finansowej kto i gdzie trzyma pieniadze, ale w kwestii utrzymania klamstwa przez lichwiarzy za wszelka cene.
  Wyobraz sobie, ze np: w prywatnym banku nikt nie zdeponowal pieniedzy a bank ma zdolnosc finansowa np: 4 miliony zlotych (pod zastaw) a pozyczyl 50 milionow firmom uslugowo-produkcyjnym… Czy wiesz jaki bylby skandal?
  Alez oczywiscie ze wiem, ze obowiazuje „tajemnica bankowa…”, ale to nie zmienia faktu, by lichwiarzom odebrac ostatnia zaslaniajaca „firanke” ich zlodziejstwa…

  Osobiscie wolalbym, aby ludzie trzymali swe pieniadze w banku „ziemnym”, materacu w sejfie itd., by w kazdej chwili miec pieniadze pod „reka” i bez zadnej „elektronicznej” kontroli…
  ==========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 9. Marucha said

  Re 6:
  Chyba znowu przestanę lubić niesfornego Rysia…
  Czy Rysio nie rozumie, że toczy się walka o jedno z niewielu autentycznie polskich przedsiębiorstw? Przy okazji nie-państwowe, co Rysia powinno ucieszyć.

 10. Robol said

  Czy znajdzie się tutaj ktoś, kto wyjaśni mi istotne różnice pomiędzy SKOK-ami a bankami?

  Z moich dotychczasowych ustaleń wynika że:

  a) SKOKi – tak samo jak banki – trudnią się lichwą, która systematycznie doprowadza kraj do kryzysu, a także całe grupy społeczeństwa do nędzy.

  b) SKOKi – tak samo jak banki – zachowują rezerwę tylko częściową. Są zatem takimi samymi fałszerzami pieniędzy jak banki.

  c) Obydwa powyższe procedery uprawiają w otoczce szlachetności i „naszości” co postrzegam jako wyjątkowo perfidne.

  d) Banki jako zazwyczaj spółki akcyjne, zobowiązane są do wniesienia kapitału zakładowego, zaś SKOKi są sprytniejsze. Tutaj przyszłe ofiary same przygotowują sobie pętlę na szyję – w postaci wkładów, które muszą wnosić zanim skorzystają z „dobrodziejstwa” lichwy i pieniądza kreowanego z powierza.

  Ostatniego punktu jestem bardzo niepewny, niemniej postanowiłem go umieścić aby ktoś kompetentny mógł sprawę wyjaśnić. (Być może SKOKi też muszą posiadać jakiś kapitał).

  Proszę o odnoszenie się i do tego komentarza i wyprowadzenie mnie z błędu jeśli w takowym tkwię.

 11. Piotrx said

  Re 6: „Bardzo przepraszam ale czy polscy obywatele są zmuszani w jakikolwiek sposób trzymać swoje oszczędności w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych?”

  Bardzo przepraszam a dlaczego nie mogą skorzystać skoro SKOKI oferują np. korzystniejsze oprocentowanie lokat i niższe opłaty za prowadzenie rachunku i wiele innych udogodnień dla klientów? /i nie mają takiego aparatu administracyjnego i mniejsze koszty/. Po prostu zaczęły odpływać pieniądze z banków, bo ludzie gromadnie przechodzili do SKOK-ów i trzeba było to ukrócić. Czy mamy tak nagłaśniany rzekomo „wolny rynek” czy monopol obcych banków – pytanie retoryczne , bo widać że to drugie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: