Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  ? o Wolne tematy (58 – …
  Yagiel o Wolne tematy (58 – …
  Bezpartyjna o Co nam zrobili ruskie
  Głos Prawdy o Co nam zrobili ruskie
  Anzelm o NATO może się samo rozbroić…
  plausi o Położyć kres patologii
  Anzel o Położyć kres patologii
  Anzelm o Położyć kres patologii
  bardzo o Wolne tematy (58 – …
  Emilian58 o Schiller na liście Ukraiń…
  prostopopolsku o Żydowska kloaka przetacza się…
  bryś o Co nam zrobili ruskie
  Us o Wolne tematy (58 – …
  revers o Wolne tematy (58 – …
  Piotr B. o Położyć kres patologii
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Testowanie granic narodowej suwerenności

Posted by Marucha w dniu 2012-01-21 (Sobota)

Ostatnia debata w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji na Węgrzech ujawniła tradycyjną linię podziału. Prawicowi posłowie, a wśród nich wielu polityków z Polski, poparli rząd Viktora Orbána: odpierali oskarżenia o zagrożeniu węgierskiej demokracji. Lewicowi deputowani atakowali gabinet Orbána przede wszystkim na gruncie ideologicznym.

Dynamika debaty przypominała nastroje, które obserwowaliśmy podczas rozpoczęcia węgierskiej prezydencji, kiedy tak ostro krytykowano nową węgierską ustawę medialną. Premier Viktor Orbán podkreślał, że jest gotów negocjować wszystkie punkty nowych przepisów dotyczących banku centralnego, reformy sądownictwa oraz ochrony danych osobowych, kontestowanych przez Komisję Europejską.

Według mnie, podejście premiera – nie tylko podczas debaty w Parlamencie Europejskim – można określić jako „testowanie granic suwerenności narodowej”. Ten główny cel podporządkowany jest interesom narodowym Węgier, co odróżnia obecnie rządzących od sprawujących władzę w latach 2002-2010, którzy chcieli „współpracować” i być „dobrymi chłopcami” za wszelką cenę.

Orbán podejmuje wiele niewygodnych decyzji dla tzw. głównego europejskiego nurtu – czego przykładem są nowa węgierska ustawa zasadnicza oparta na konserwatywnych wartościach czy polityka ekonomiczna obecnych władz, która naruszyła zagraniczne interesy. Premier jest gotów popaść w konflikty (polityczne, prawne czy ekonomiczne), by w dzisiejszym świecie współzależności zabezpieczyć interesy naszego małego kraju. Testuje granice – a to oznacza, że czasami musi zrezygnować z jednych rzeczy, aby zabezpieczyć inne. Taka jest cena ustępstw wobec Unii Europejskiej w sprawie przepisów dotyczących: banku centralnego, reformy sądownictwa i ochrony danych osobowych.

Od momentu powstania rządu w maju 2010 r. wprowadził lub zmienił on dziesiątki fundamentalnych przepisów i dokonał setek zmian mniej ważnych zapisów, co oznacza, że właściwie przebudował on kształt ustrojowy państwa. Z tej ogromnej liczby nowego ustawodawstwa do stosunkowo małej części zmian zastrzeżenia zgłaszała UE i nieznaczna ich część została uchylona przez Sąd Konstytucyjny.

W gospodarce granice suwerenności wydają się obecnie zawężać. „Nieortodoksyjne” działania rządu Orbána – nałożenie specjalnych podatków na banki, firmy telekomunikacyjne, energetyczne i handlowe, renacjonalizacja drugiego filara emerytalnego, próby sfinansowania długu poprzez ściągnięcie funduszy z rynku, a nie z pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, czy możliwość wcześniejszej spłaty kredytów walutowych – zmierzały do zwiększenia ekonomicznej suwerenności kraju, ale – naturalnie – powodowały duże straty zagranicznych uczestników rynku.

Ich reakcje bardzo mocno wpłynęły na ukształtowanie negatywnego klimatu politycznego i wizerunku Węgier w mediach. Wraz z drugą odsłoną kryzysu finansowego w Europie jesienią 2011 r. negatywny obraz Węgier doprowadził do spadku wartości naszej waluty – forinta, co utrudniło refinansowanie węgierskiego długu. Dlatego rząd musiał zmienić swoje wcześniejsze nastawienie wobec problemu skorzystania z kredytu od MFW i poczynić ustępstwa, aby rozpocząć negocjacje i zawrzeć porozumienie w sprawie uzyskania kredytu rezerwowego. Wierzę, że poprzez obecne i kolejne negocjacje rząd Viktora Orbána będzie kontynuował wysiłki, by uczynić wszystko w celu ochrony suwerenności kraju, ale w mniej konfrontacyjnym stylu.

Gabor Takacs
tłum. MB

http://naszdziennik.pl/

Jako przywódca rzekomo suwerennego państwa, Orban – zamiast po prostu robić to, co uważa za wskazane – musi „testować” granice, co mu wolno, a czego nie wolno. Czy trzeba tu komentarza? – admin

Komentarze 23 do “Testowanie granic narodowej suwerenności”

 1. Sołtys said

  A pamiętacie takie zajście?To trzeba mieć tupet żeby tak się zachować.

 2. p.e.1984 said

  Orban zostanie wykończony ekonomicznie. Zapomniał o bardzo ważnej sprawie, bo nie ma w swoim otoczeniu ekonomistów, którzy potrafią wyjść poza ortodoksje konsensusu waszyngtońskiego. Działania Orbana miały sens tylko jeśli byłyby poparte kontrolą przepływu kapitału (sekcja „Capital Controls’ Limited Impact” http://kyotoreview.cseas.kyoto-u.ac.jp/issue/issue3/article_283.html ). Mahathir się spóźnił, Orban miał szansę uniknąć tego problemu. Ale musiałby złamać część traktatu UE – o swobodzie przepływu kapitału.
  Krótko – po co jest kontrola przepływu kapitału? Po to, żeby spekulanci finansowi uciekający z waluty węgierskiej nie doprowadzili kursów forinta do poziomów, przy których gospodarka Węgier nie jest w stanie obsługiwać kredytów w walutach obcych. Orban zdecydował się na sztywne kursy walutowe. Skutek – finansjera wyssała z banku centralnego Węgier rezerwy walutowe – w transakcjach nie obsługujących przepływu dóbr i usług. Kiedy zabraknie walut – Węgry będą musiały w pokutnym worze zapukać do MFW i na kolanach żebrać o kredyty.

 3. Kronikarz said

  ? „sztywne kursy walutowe” – czy to jak za FOZZ – kto to zrobił i po co ?

 4. Warszawiak said

  Solidarność z Narodem Węgierskim w Warszawie – zdjęcia z pikiety
  http://warszawainfo.wordpress.com/2012/01/21/solidarnosc-z-narodem-wegierskim-w-warszawie-zdjecia-z-pikiety/#

 5. Rysio said

  re 1. Nie mam nic przeciwko anarchistom, ale poziom ich wyszkolenia w walce wręcz jest wprost żenujący – co za zniewieściałe palanty!

  Ten parch który ich zaatakował powinien już po dwóch sekundach leżeć na ziemi i być dokładnie skopany po ryju, po obrzezanym fiucie i po jądrach.

  Do czego to doszło.

  Dlaczego nikt naszej młodzieży nie uczy nawet w najmniejszym stopniu walki wręcz?

 6. MariAnna said

  MariAnna
  2012.01.21
  PREAMBUŁA KONSTYTUCJI WĘGIERSKIEJ

  Boże, błogosław Węgrów

  Narodowe wyznanie wiary.

  My, członkowie narodu węgierskiego na początku nowego tysiąclecia, z odpowiedzialnością za każdego Węgra, wyznajemy co następuje:
  Jesteśmy dumni,że nasz pierwszy król,święty Stefan przed tysiącem lat osadził węgierskie państwo na trwałych fundamentach, a naszą ojczyznę uczynił częścią chrześcijańskiej Europy.
  Jesteśmy dumni z naszych przodków, którzy walczyli o przetrwanie naszego kraju, jego wolność i niepodległość.
  Jesteśmy dumni z powodu wielkich dzieł duchowych Węgrów.
  Jesteśmy dumni, że nasz naród przez stulecia bronił w walkach Europę,a swoimi talentami i pracowitością pomnażał jej wspólne wartości.
  Uznajemy kluczową dla podtrzymania naszego narodu rolę chrześcijaństwa.Szanujemy różne tradycje religijne naszego kraju.
  Obiecujemy, że zachowamy jedność duchową narodu, która w wichrach minionego stulecia rozerwana została na części.Narodowość i grupy etniczne żyjące na Węgrzech uważamy za część narodu węgierskiego.
  Zobowiązujemy się, że będziemy chronić i pielęgnować nasze dziedzictwo, węgierską kulturę, niepowtarzalny język oraz wytwory natury i dzieła człowieka w rejonie Basenu Karpackiego.
  Czujemy odpowiedzialność wobec naszych potomków, dlatego rozumnie korzystając ze żródeł materialnych , duchowych i naturalnych, chcemy dla tych, którzy przyjdą po nas, zachować godne warunki życia.
  Wierzymy, że nasza kultura narodowa jest wkładem do różnorodnej jedności europejskiej.
  Szanujemy wolność i kulturę innych ludów, staramy się o współdziałanie z każdym narodem świata.
  Wyznajemy. że podstawą ludzkiego istnienia jest godność człowieka. Wyznajemy, że wolność człowieka może urzeczywistnić się tylko we współdziałaniu z innymi.
  Wyznajemy, że najważniejszymi ramami naszego współistnienia są rodzina i naród, a podstawowymi wartościami naszej jedności pozostają wierność, wiara i miłość.
  Wyznajemy, .ze podstawą siły wspólnoty i poszanowania każdego człowieka jest praca, dzieło ludzkiego ducha.
  Wyznajemy obowiązek niesienia pomocy pokrzywdzonym i ubogim.
  Wyznajemy,że wspólnym celem obywatela i państwa jest dobre życie, bezpieczeństwo, ład, sprawiedliwość, pełnia wolności.
  Wyznajemy, że prawdziwe rządy ludu są tam, gdzie państwo służy swoim obywatelom i rozwiązuje ich problemy sprawiedliwie, bez nadużyć i stronniczości.
  Szanujemy osiągnięcia naszej historycznej konstytucji oraz Świętą Koronę, która ucieleśnia konstytucyjną ciągłość państwową Węgier i jedność narodu.
  Nie uznajemy czasowego zawieszenia naszej historycznej konstytucji spowodowanego obcymi najazdami.
  Odrzucamy przedawnienie nieludzkich zbrodni dokonanych przeciwko narodowi węgierskiemu i jego obywatelom przez rządzące dyktatury narodowych socjalistów i komunistów.
  Nie uznajemy prawnej ciągłości komunistycznej „konstytucji” z 1949 roku. która była podstawą reżimu, dlatego ogłaszamy jej nieważność.
  Zgadzamy się z posłami pierwszego wolnego Zgromadzenia Narodowego, którzy w swojej pierwszej uchwale stwierdzili, że nasza dzisiejsza wolność wyrasta z Powstania 1956 roku.
  Uznajemy, że powrót samostanowienia państwowego naszej ojczyzny, utraconego 19 marca1944 roku, nastąpił 2 maja1990 roku – w dniu zawiązania się pierwszego Zgromadzenia Narodowego pochodzącego z wolnych wyborów.Ten dzień uznajemy za początek
  nowej demokracji i konstytucyjnego porządku naszej ojczyzny.
  Uznajemy, że po dziesięcioleciach XX wieku, prowadzących do moralnej zapaści, istnieje niezbędna potrzeba duchowe odnowy.
  Pokładamy ufność we wspólnie tworzonej przyszłości i w świadomości powołania młodych pokoleń. Wierzymy, że nasze dzieci i wnuki swymi talentami, wytrwałością i duchowymi wysiłkami na nowo uczynią Węgry wielkimi.
  Nasza konstytucja jest podstawą naszego porządku prawnego – to umowa między Węgrami, tymi z przeszłości, z terażniejszości i z przyszłości. Jest ona żywą ramą, która wyraża wolę narodu i określa
  formę, w jakiej chcemy żyć.
  My, obywatele Węgier, jesteśmy gotowi budować ład naszego kraju we współpracy całego narodu.

 7. MariAnna said

  cd.6
  na podst. http://www.nowyekran.pl z dn.02.08.2011.

 8. IK said

  # 2 „Orban zdecydował się na sztywne kursy walutowe.”

  Moze to bylo wlasnie po to by finansjera wyssała z banku centralnego Węgier rezerwy walutowe?
  Pozyjemy zobaczymy kto on zacz.
  Dobrze ze rad nie dawal mu balcer : -)

 9. Kronikarz said

  # 8 „zobaczymy” – obysmy !

 10. z youtube said

  TVG-9 DOCENT – Ile Tuska Było w Solidarności

 11. bibulka said

  “Judeopolonia – żydowskie państwo w państwie polskim”

  “Dla przeciętnego Polaka problem Judeopolonii po prostu nie istnieje, ponieważ nie było mu dane poznać prawdziwą historię swojej Ojczyzny. Najpierw totalitarne państwo, a teraz poprawne politycznie programy szkolne i media nie są zainteresowane, aby prawda historyczna kształtowała właściwe postawy obywateli. O niewygodnych tematach samozwańcze autorytety milczą.

  Judeopolonia – żydowskie państwo w państwie polskim
  dr Andrzej Leszek Szcześniak

  Publikacja ta wolna jest od takiej poprawności i w świetle dokumentów przybliża Państwu skrupulatnie przemilczany fakt tworzenia żydowskiego państwa na ziemiach polskich, o czym wiedzieli do niedawna tylko nieliczni. Osoba dr Andrzeja Leszka Szcześniaka zapewnia rzetelność opracowanego tematu.

  Książka jest poszerzoną wersją hasła “Judeopolonia”, które obok innych mogą Państwo znaleźć w Encyklopedii “Białych Plam” Polskiego Wydawnictwa Encyklopedycznego.

  JUDEOPOLONIA

  Termin “Judeopolonia” wiąże się z próbą utworzenia na ziemiach zaboru rosyjskiego w czasie I wojny światowej politycznego tworu, podporządkowanego Niemcom, w ramach zamierzonego przez nich tworzenia Mitteleuropy. Stanowić on miał państwo satelickie Niemiec, które na stałe rozczłonkowałoby i odizolowało ludność polską zaboru rosyjskiego od Polaków w powiększonym zaborze niemieckim i austriackim oraz uniemożliwiłoby definitywnie odrodzenie się niepodległej Polski. Projekt takiego państwa buforowego (Pufferstaat) zgłosił władzom niemieckim powstały we wrześniu 1914 r. w Berlinie Niemiecki Komitet Wyzwolenia Żydów Rosyjskich (Deutsches Komitee zur Befreiung der Russischen Juden, zwany często Komitee zur Befreiung der Ostjuden). W skład tego państwa, leżącego między Bałtykiem a Morzem Czarnym, weszłoby około 6 milionów Żydów z ziem polskich i Rosji, którzy obok l ,8 miliona Niemców byliby najbardziej uprzywilejowaną warstwą ludności. Oprócz tego w Judeopolonii byłoby około 8 milionów Polaków, 5-6 milionów Ukraińców, 4 miliony Białorusinów oraz około 3,5 miliona Litwinów i Łotyszów -również pozbawionych własnej państwowości. Pierwotna forma tego projektu została przekreślona Aktem Listopadowym (5 XI 1916) powołującym Królestwo Polskie pod patronatem cesarzy Niemiec i Austro-Węgier. Jednak aż do czasu zakończenia wojny polsko-bolszewickiej (18 X 1920) trwały próby jego realizacji w odmiennych formach.

  ODRODZENIE IZRAELA

  Emancypacja Żydów, jaka nastąpiła w Europie w XIX wieku rozbudziła wśród nich nowe idee polityczne, pośród których jedną z najważniejszych był niewątpliwie syjonizm. Głosił on, iż Żydzi w diasporze są narodem jak inne, a nie tylko wspólnotą wyznaniową. Podobną tezę głosiły też i inne ugrupowania, ale syjoniści widzieli rozwiązanie tzw. kwestii żydowskiej poprzez utworzenie własnego państwa – “żydowskiej siedziby narodowej” w Palestynie. W tym celu zalecali masową emigrację do tej ziemi -aliję, ze wszystkich krajów diaspory. Uważali też, iż taka działalność zahamuje procesy asymilacyjne mniejszości żydowskiej w poszczególnych krajach.

  Do prekursorów syjonizmu należał niezaprzeczalnie urodzony w Lesznie Wielkopolskim, późniejszy rabin Torunia – Cwi Hirsch Kalischer, który zwrócił się do frankfurckich Rotszyldów o fundusze na wykupienie od Arabów Erec Israel (Kraju Izraela) lub przynajmniej samej Jerozolimy, by rozpocząć tam zwarte osadnictwo żydowskie. Rabin Juda Akalai z Semlin koło Belgradu rozwinął natomiast koncepcję, że tworzone w Palestynie osadnictwo stanowić może model powszechnego działania Żydów z całego świata jako jednego narodu, którego językiem byłby uwspółcześniony hebrajski, a ojczyzną- Palestyna, jako przyszłe królestwo Mesjasza, którego przyjścia spodziewał się niemal każdej godziny. Prekursorem syjonizmu był także Moses Hess, autor wydanej w 1862 r. książki “Rom und Jerusalem”. Pochodził on z ziem polskich (w beletrystyce łączono go nawet z Powstaniem Styczniowym), ale pisał po niemiecku, bo język ten był wówczas głównym językiem żydowskim. Hess przedstawił w swej książce obraz żydowskiego państwa narodowego, które rozwiązałoby dwa skrajne problemy: uniknięcie całkowitej asymilacji, zalecanej przez ideologów żydowskiego oświecenia, oraz kompletne ignorowanie świata zewnętrznego przez ortodoksów. Dzięki stworzonemu przez siebie państwu Żydzi – odrzucając zarówno “przesądy” chrześcijaństwa, jak orientalizm islamu – mogliby rzeczywiście stać się politycznym światłem dla pogan. Podobne poglądy reprezentowali: Dawid Baer Gordon z Wilna oraz Perec Smolenskin i Leo Pisker z Rosji.

  Za głównego jednak twórcę syjonizmu uważa się – mylnie -wiedeńskiego dziennikarza Teodora Herzla (l860-1904), który w 1896 r. wydał rozprawę pt. “Der Judenstaat” (“Państwo żydowskie”), będącą jakby manifestem syjonizmu. Przeświadczenie o realności stworzenia państwa żydowskiego opierał on na wierze w potęgę Żydów i na bezradności ich wrogów. Pisał:

  “(…) Nie można właściwie nic skutecznego przeciw nam uczynić. Na dole proletaryzujemy się na wywrotowców, tworzymy podoficerów wszystkich rewolucyjnych partii, a równocześnie ku górze wzrasta nasza straszna potęga pieniądza (…)”
  (T. Herzl, “Der Judenstaat”, Neue Auflage, w: S. Trzeciak, “Mesjanizm a kwestia żydowska”, s. 229).

  Jednak idee Herzla wywoływały wśród Żydów więcej sprzeciwów niż pochwał, we Wschodniej Europie wśród ortodoksów i socjalistów, w Zachodniej zaś wśród zwolenników oświecenia i asymilacji. Od roku 1897 poczynając odbyło się kilka spotkań zwolenników syjonizmu w Bazylei i Londynie, zwanych kongresami, w toku których wypracowywano metody realizacji tej idei. Niezależnie jednak od traktowania przez wielu Żydów propozycji Herzla jako utopii, miały one wielki wpływ na kształtowanie się nowej mentalności żydowskiej. W całej Europie niemal wytworzył się prąd narodowy i Żydzi zaczęli traktować siebie jako jeden naród, rozdzielony tylko diasporą. Szybko też idea ta znalazła poparcie wśród żydowskich publicystów, polityków i działaczy społecznych i tylko nieliczni odnosili się do niej sceptycznie.

  DWIE KONCEPCJE PAŃSTWOWOŚCI ŻYDOWSKIEJ

  W momencie, gdy wydawało się, że idee budowy państwa żydowskiego w Palestynie odniosły ostateczne zwycięstwo, nagle pojawiły się poważne wątpliwości. Okazało się bowiem, że – nawet w najbardziej sprzyjających okolicznościach, w Palestynie można będzie osiedlić zaledwie niewielką część światowego żydostwa. Zauważył to już Herzl, który w swoich”Pamiętnikach” napisał:

  “Przez jakiś czas myślałem o Palestynie (…), ale mój system przeniesienia Żydów dałby się tam z trudnością przeprowadzić. Potrzeba, abyśmy mieli klimat obejmujący różne temperatury dla Żydów nawykłych do sfer zimniejszych i cieplejszych. Musimy posiadać wybrzeże morskie ze względu na międzynarodowy handel; dla gospodarstwa zaś rolnego niezbędne są wielkie równiny”.

  W związku z powyższym pojawiło się natychmiast kilka pomysłów nowej “siedziby narodowej”- w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Południowej… Były to jednak projekty tak utopijne, że je szybko zarzucono. I tu pojawił się kolejny teoretyk państwowości żydowskiej – Izrael Zangwill. Zgłosił on projekt, aby:

  “Budować Jerozolimę w każdym poszczególnym kraju, również jak w Palestynie; oto jest misja Żydów”
  (S. Laudynowa, “Sprawa światowa. Żydzi, Polska, ludzkość”, t. I – s. 169, t. II – s. 37,67,68).

  W wyniku tego roszczenia żydowskie do utworzenia państwa na ziemiach zamieszkanych przez Arabów poszerzone zostały o tworzenie autonomicznych tworów państwowych w krajach diaspory. Trzeba przy tym zaznaczyć, że dotyczyło to przeważnie państw, w których żydowska świadomość narodowa rozwijała się najszybciej, a więc w Europie Środkowo-Wschodniej. Najsilniej rozwinęły się te idee wśród Żydów na ziemiach polskich, czyli tam, gdzie najmocniej objawiały się wśród gojów poczucie narodowe i patriotyzm.

  Tak więc ruch syjonistyczny podzielił się na dwie grupy: syjonistów ścisłych, czyli tych, którzy uważali, iż siedzibą narodową winna być Palestyna, i terytorialistów, dążących do stworzenia państewek żydowskich w krajach diaspory. Gdy na jednym z kongresów większość syjonistów pod kierownictwem Maxa Nordaua opowiedziała się za Palestyną, terytorialiści pod przewodnictwem Izraela Zangwilla założyli Jüdische Territorial Organisation – ITO (por. M. Phillippson, “Neueste Geschichte des jüdischen Volkes”). W duchu tym działał także historyk i teoretyk państwowości żydowskiej – Szymon Dubnow, który rozwinął teorię “fołkizmu”, zwanego także “autonomizmem”.

  Opierając się na naukach politycznych Otto Bauera i Karola Rennera o prawach mniejszości narodowych do autonomii narodowo-kulturalnej w Monarchii Habsburskiej, postawił tezę, iż naród żydowski jest “faktem konkretnym i autochtonicznym” w diasporze, opierającym się na specyficznym sposobie społeczno-ekonomicznego bytowania i odrębności wyznaniowo-kulturalnej. Nie powinni więc Żydzi szukać swej przyszłości w złudnej wierze powstania państwa żydowskiego w Palestynie. Przyszłość Żydów leży w krajach ich dotychczasowego zamieszkania, gdzie trzeba walczyć o pełne i faktyczne równouprawnienie obywatelskie oraz o prawo do autonomii narodowo-kulturalnej i personalnej. Antysyjonistyczny “fołkizm” był nie mniej niż syjonizm konsekwentnym przeciwnikiem wszelkich teorii i praktyk asymilacji Żydów, twierdząc, że członkiem danego narodu trzeba się urodzić, bo “przyjść doń nie można” (por. J. Orlicki, “Szkice z dziejów stosunków polsko-żydowskich 1918-1949″, s. 27)

  SYTUACJA NA ZIEMIACH POLSKICH

  W II połowie XIX wieku na ziemiach polskich pod zaborami zamieszkiwała 1/3 światowej populacji żydowskiej. Żydzi stanowili:

  w zaborze pruskim około 2%, w zaborze austriackim -11,l %, na Wileńszczyźnie – 12,8% a w Królestwie Polskim 14,5% ogółu mieszkańców. Była to ludność zamieszkująca przeważnie miasta i miasteczka, chroniona przez prawo i mająca zapewniony samorząd w swoich kabałach (gminach), ale izolowana lub izolująca się od reszty społeczeństwa. Żydzi opanowali handel, trudnili się rzemiosłem, chałupnictwem oraz zajmowali się najbardziej nieproduktywnymi procederami, jak pośrednictwo, lichwa i wyszynk. Stosowano wobec nich ograniczenia dotyczące m.in. nabywania własności ziemskiej i dzierżawy dóbr narodowych. Car rosyjski Mikołaj I powołał Żydów do służby wojskowej i starał się o usunięcie ich odrębności. Szykanowanie jednak za noszenie pejsów, bród, jarmułek i długich ubiorów, tzw. chałatów, dawało tylko biurokracji carskiej okazję do zdzierania z Żydów potężnych haraczów.

  Za równouprawnieniem Żydów i ich asymilacją opowiadało się w Królestwie liberalne ziemiaństwo i wszystkie ugrupowania demokratyczne. Wśród samych Żydów istniał już w tym czasie kierunek asymilatorski i patriotycznie polski. Wielka burżuazja żydowska, oświecona i liberalna, stała się nie tylko siłą ekonomiczną, ale również intelektualną. Główny jej przedstawiciel, Leopold Kronnenberg, odegrał wielką rolę w wydarzeniach lat 1861 -1864, choć mocno kontrowersyjną. Obok Kronnenberga dużą rolę w procesie asymilacji mieli: Matias Rosen, bracia Epsteinowie, rabin Beer Meisels, Henryk Wohl i wielu innych.

  Żydzi włączyli się czynnie do manifestacji patriotycznych lat 1861 -1863 oraz uczestniczyli w Powstaniu Styczniowym, pełniąc odpowiedzialne funkcje (np. Kronnenberg – Dyrekcja Białych, Wohl – minister skarbu Rządu Narodowego). Nie wszędzie jednak tak było. Na Litwie “rewolucyjne dążenia Polaków budziły wstręt wśród Żydów” -jak stwierdził ówcześnie żyjący historyk i jednocześnie rabin, J. Stejnberg – “w Królestwie Żydzi byli najbardziej skutecznymi szpiegami carskimi” (D. Fajnhauz, “Ludność żydowska na Litwie i Białorusi a powstanie 1863″). Ten sam autor przytacza w swej pracy, co następuje:

  “Znaczna jednak część burżuazji żydowskiej była prorosyjska, niektórzy zaś jej przedstawiciele wręcz współpracowali z władzami carskimi przeciw powstaniu (…). Z władzami carskimi współpracowało wielu członków zarządów gmin żydowskich, którzy z racji zajmowanego stanowiska byli administracyjnie i politycznie związani z aparatem państwowym. Po stronie caratu stała też ugodowo nastawiona hierarchia rabinacka, której wodzem duchowym był wileński rabin rządowy Stejnberg, zaufany Murawiowa, z którym ten ostatni porozumiewał siew sprawach walki z powstaniem” (j .w.).

  Współpraca Żydów z caratem w tłumieniu Powstania Styczniowego, a także w finansowym wspieraniu go – miała głębszy sens. Przed wybuchem powstania Żydzi otrzymali od Wielkopolskiego prawo nabywania dóbr ziemskich, czego przed 1862 r. nie wolno im było czynić. Upadek powstania i konfiskata przez carat 4254 majątków szlachty polskiej oraz grabież ziemi dokonana wysiedlonym na Sybir 7000 rodzin z zaścianków szlacheckich stworzyły niebywałą okazję do wykupu przez Żydów polskiej ziemi. Władze carskie bowiem część zagrabionych majątków dały w nagrodę swoim “zasłużonym” urzędnikom, (podkr. moje – WK.) większość wystawiły na sprzedaż. Już w roku 1885 statystyki w Królestwie notują 2966 Żydów, którzy byli właścicielami bądź dzierżawcami dużych majątków, w jakich pracownikami zostali Polacy. Nie garnęli się natomiast Żydzi do pracy na roli. Wszystkich zatrudnionych wówczas w rolnictwie – rolników, oficjalistów, księgowych i urzędników – było razem z rodzinami zaledwie 5000 (A. Eisenbach, “Lud ność żydowska w Królestwie Polskim w końcu XIXw.”).

  Na tym jednak nie koniec. Ogólne straty polskie w powstaniu (poległych, wymordowanych, zesłanych na katorgę) wynosiły około 250.000 osób. Jeżeli zdamy sobie sprawę, że polska ludność Królestwa liczyła wówczas nieco ponad 4 miliony, to nasuwa się tu wniosek, że był to ogromny cios wymierzony w polską substancję etniczną. Dotknął on nie tylko dwory i zaścianki, ale także ludność w miastach. Ją również zsyłano na Sybir, zamykano w więzieniach, włączano do rot aresztanckich i pozbawiano własności. Pojawiła się kolejna okazja do wykupu za bezcen polskiej własności, tym razem miejskiej. Rozpoczęła się inwazja Żydów na duże miasta: wykupywanie wystawionych na licytację domów po powstańcach i masowe budowanie tanich, tandetnych, ubogich w urządzenia sanitarne “czynszówek”, przeznaczonych dla robotników napływających masowo ze względu na rozwijający się przemysł.

  ZAGADKA KRONNENBERGA

  W tym właśnie miejscu warto zwrócić uwagę na zagadkową rolę Leopolda Kronnenberga i grupy asymilantów. Ciekawe spostrzeżenia na ten temat wysnuł Stanisław Wysocki. Pisze on:

  “Józef Ignacy Kraszewski wykorzystał swoje obserwacje jako redaktor kronnenbergowskiej “Gazety Codziennej” (był nim od 1859 r. – ALS) do napisania powieści pt. “Żyd” (1866), w której podaje, iż bogaci Żydzi pokładali wielkie nadzieje w możliwości realizacji swych dalekosiężnych planów w związku z trwającymi przygotowaniami do wywołania nowego powstania w Królestwie Kongresowym. W wywołaniu takiego powstania bogaci Żydzi byli żywotnie zainteresowani. Potwierdza to przytoczony przez Kraszewskiego taki oto tok ich rozumowania:

  “w powietrzu czuć proch, ale dla nas to nic złego(…) skorzystajmy z dobrej okazji. Zamiast bawić się w patriotyzm, asymilację itp. mrzonki, myślmy przede wszystkim o sobie. Chłop polski nie lubi nas, wiemy o tym, ale chłop jest głupi – nie boimy się go. O szlachtę głównie nam idzie. Wmiesza się ona przez sam punkt honoru w awanturę, pójdzie do lasu, na krwawe pole, za co ją rząd ukarze, zniszczy, wytępi, wydusi, wywłaszczy, a wówczas dla nas droga otwarta”
  (cyt. za T. Jeske-Choiński, “Historia Żydów w Polsce,” s. 137)

  I kolejny warty przytoczenia cytat:

  “W każdym narodzie musi się wyrobić ponad masy jakaś inteligencja i rodzaj arystokracji. My jesteśmy materiałem gotowym, my zawładniemy krajem, opanujemy już przez giełdy i przez wielką część prasy nad polową Europy. Ale naszym właściwym królestwem, naszą stolicą, naszym Jeruzalem będzie Polska. My będziemy jej arystokracją, my tu rządzić będziemy. Kraj ten należy do nas, jest nasz (podkr. moje – WK.) “
  (S. Dider, “Rola neofitów w dziejach Polski,” s. 111;

  (wyróżnienia w tekście, te i następne – ALS) (w tekście książki brak jest wyróżnień – wszystkie wyróżnienia w tekście moje – wtr. WK.).

  Znana jest dobrze działalność Kronnenberga z okresu powstania i nie ma sensu jej tu przypominać, warto jednak nadmienić, że wyasygnował on na cele powstańcze 1 milion złotych rubli. Była to na owe czasy ogromna suma, za którą powstańcy kupowali m.in. broń za granicą. Ale też zaraz po zakupie Żyd warszawski Tugenhold, szpieg rosyjski, piastując funkcję sekretarza pułkownika Teofila Łapińskiego (dowodzącego wyprawą statku “Ward Jakson” w 1863 r.), zdradził Rosjanom szlaki przerzutowe broni i amunicji zakupionej w Anglii przez Rząd Narodowy, co uniemożliwiło zaopatrzenie powstańców w odpowiednią ich ilość (por. J. B. Pranajtis, “Chrześcijanin w Talmudzie żydowskim,” s. 325).

  lO IV 1864 dyktator Rządu Narodowego Romuald Traugutt został wydany żandarmerii carskiej przez Żyda Artura Goldmana, zatrudnionego w skarbowości powstańczej. W następstwie tego władze rosyjskie aresztowały wielu członków Rządu i z czasem poznały dokładnie wiele tajemnic powstańczych, a wśród nich rolę Kronnenberga i jego działalność na rzecz powstania. I o dziwo! Car odznaczył Leopolda Kronnenberga najwyższym rosyjskim odznaczeniem: Orderem św. Włodzimierza oraz przyznał mu dziedziczne szlachectwo (por. J. Polak, “Zbrodnicze plemię” s. 75;S.Dider,op.cit.s.28).

  “WASZE ULICE, NASZE KAMIENICE”

  Po zamachu na cara Aleksandra II w 1881 r. władze rosyjskie w ramach odwetu zaczęły przesiedlać na ziemie polskie z Rosji Centralnej i Litwy tamtejszych Żydów, zwanych “litwakami”. Był to element obcy polskiej kulturze, nie znający języka polskiego i wrogo nastawiony do polskich dążeń niepodległościowych. “Litwacy” osiedlali się najchętniej w osłabionym represjami Królestwie Polskim, a szczególnie w Warszawie i Łodzi. Reprezentując przede wszystkim kupców i przemysłowców, stali się poważną konkurencją dla przemysłowo-handlowych sfer Królestwa w ekspansji na rosyjskie rynki zbytu, na których

  “zaczęli monopolizować różne działy handlu, zakładali składy i domy komisowe firm rosyjskich w Warszawie i Łodzi” (S. Kempner, “Dzieje gospodarcze porozbiorowej Polski,” s. 304).

  Ponadto “litwacy” odgrywali jeszcze jedną, wrogą Polakom rolę: prześladowani i wysiedlani z Rosji i Litwy, stawali się gorliwymi rusyfikatorami na ziemiach polskich.

  Wnikliwy obserwator stosunków panujących na ziemiach polskich na przełomie wieku XIX i XX, pozytywista Bolesław Prus, tak ujął tę sprawę w “Kronikach”:

  “Stosunek niektórych grup żydowskich do Polaków jest nie tylko niegodziwy, ale wprost – nieprzyzwoity. Prawie w tej samej chwili, kiedy liberałowie żydowscy drwiącym tonem w imię rycerskości żądają od Polaków, aby głosowali za zupełnym równouprawnieniem Żydów w radach miejskich, w tej samej chwili ” litwacy” odgrywają rolę rusyfikatorów u nas, nawet obrażają nas, a Żydzi poznańscy wręcz głoszą, że zawsze walczyli przeciw Polakom w interesie Niemców (…). No i naturalnie upominają się o łapówkę. Dla zupełności tego ohydnego obrazu niektóre partie czy grupy Żydów nie cofają się przed pogróżkami, a nawet czynami. Polskim sklepom kooperatywnym Żydzi nie chcą wynajmować mieszkań w swoich domach; młynarze-Żydzi roszczą pretensje wyłącznego prawa dzierżawienia wszystkich młynów w kraju (…) Żydzi prawowierni u nas znają tylko jedną formę uspołecznienia: swoją narodowość; lekceważązaś prawa jednostki (choćby co do przechodzenia na inne wyznanie, lekceważą sąsiadów i używając łagodnego wyrazu nie tolerują cywilizacji. Takie stanowisko nie ma przyszłości (…)” (B. Prus, “Kroniki”, t. XX).

  Nieco dalej Prus ocenia sytuację Żydów w Królestwie:

  “Wracam teraz do Żydów nieprzejednanych. Narzekają oni na upośledzenie. To prawda, są oni upośledzeni – w państwie, ale nie wobec nas, Polaków. Wobec nas posiadają oni przywileje, o których ciągle się zapomina:

  1) mają swój samorząd gminny, do którego nigdy nie mieszał się żaden Polak;

  2) posiadali i posiadają mnóstwo, ale to mnóstwo stowarzyszeń ekonomicznych, filantropijnych i oświatowych;

  3) prawie każdy Żyd umie czytać, pisać i rachować dzięki szkólkom elementarnym, które Żydzi w swoim języku mają, a jakich nam mieć nie wolno;

  4) w razie konkurencji z chrześcijanami nie robią sobie ceremonii, to jest, nie dopuszczają do współzawodnictwa, bojkotują, doprowadzają do bankructwa i jeszcze wniebogłosy narzekają na ucisk!

  Innymi słowy, w wyścigu o dobrobyt, dzięki zakazom, które spadły na nas, a nie dotyczyły ich, Żydzi mają i mieli ogromną przewagę. Toteż już dziś prawie cały handel, cale płynne bogactwo narodu znajduje się w ich rękach” (j.w.)

  Nieprawidłowości, jakie zaczęły wytwarzać się na ziemiach polskich w wyniku ekspansji “litwaków”, zauważali także pisarze polscy pochodzenia żydowskiego. Historyk Wilhelm Feldman pisał:

  “Dopiero Żydzi rosyjscy w Warszawie założyli dzienniki żargonowe. Nie znając mowy polskiej, zaczęli odnosić się do niej wrogo i w ogóle występować wobec społeczeństwa polskiego prowokacyjnie. (…) Nad Wisłą dążyli do uzyskania prawno-państwowej zagwarantowanej odrębności, co by Królestwo pozbawiło charakteru polskiego. Równocześnie czując, iż tylko z Żydami rosyjskimi tworzą potęgę, stali się centralistami rosyjskimi -tym samym stając w opozycji do najżywotniejszych interesów polskich” (W. Feldman, “Dzieje polskiej myśli politycznej,” s. 367).

  W wyniku wszystkich tych działań wytworzyła się na ziemiach polskich specyficzna sytuacja w stosunkach polsko-żydowskich, którą podsumowuje Bolesław Prus w swoich “Kronikach”:

  “Zobaczmy rezultat ostateczny tych stosunków. W naszych miastach Żydzi stanowią od czterdziestu do osiemdziesięciu procent ogółu mieszkańców i należy do nich czterdzieści jeden procent nieruchomości miejskich, choć w kraju tworzą tylko piętnaście procent mieszkańców. Dzięki temu nasz chłop, któremu już jest za ciasno na roli, nie może przenieść się do miasta, gdyż Żydzi nie dopuszczą go tam. We Włocławku -pisze “Dziennik Kujawski” – Żydzi na ulicy Nowej, będącej główną arterią miasta, zakupili w ostatnich czasach kilkadziesiąt domów, ażeby wyprzeć stamtąd handel polski. Koroną zaś naszego położenia są następujące cyfry. Wciągu ostatnich dwunastu lat emigrowało Polaków do Ameryki dziewięćset czterdzieści dziewięć tysięcy, prawie milion. A ilu ich wyszło do Niemiec, ilu do Cesarstwa? Do Cesarstwa uciekali przeważnie rzemieślnicy, znękani ciągłymi strajkami, zaś ich miejsce kto zajął? (…) Byłem teraz w Lublinie, który znam od czasów dzieciństwa, i zdumiałem się nad mnóstwem sklepów i warsztatów żydowskich. Ulice, kiedyś niepodzielnie zamieszkane przez chrześcijan, dziś są żydowskimi i mnóstwo domów przeszło na własność Żydów.

  W takim stanie rzeczy mamy dwie perspektywy. Ponieważ Żydzi rosną i wzmacniają się na naszych błędach, więc -albo ulepszymy siebie samych i nasze wewnętrzne stosunki, albo – w emigracji zmarnujemy najdzielniejsze siły, a reszta -stanie się lennikami Żydów”.

  Dla zobrazowania w przybliżeniu tego, o czym pisze B. Prus, podajemy poniższe zestawienie:

  Wzrost liczby Żydów w polskich miastach:
  1781 1856 1897
  Warszawa 4,5% 24,3% 33,9%
  Łódź – 12,2% 40,7%

  W wielu miasteczkach kresowych liczba Żydów przekraczała 50% ogółu ludności (np. w Pińsku i Łucku było ich 80%).

  W latach 1864-1914 ziemie polskie opuściło 4 327 000 Polaków, którzy zmuszeni byli udać się na emigrację w poszukiwaniu pracy i chleba. Ich majętność przechodziła w obce ręce (por. J. Topolski “Dzieje Polski,” s. 532).

  Zmiany w strukturach społecznych i narodowościowych na ziemiach polskich w taki oto sposób ujął Feliks Koneczny, historyk cywilizacji:

  “Wolne zawody przechodziły w ręce żydowskie w nieproporcjonalnym odsetku. Prasa poszła w znacznej części na żołd Żydów, ekonomia żydowska zapanowała niepodzielnie nad stosunkami gospodarczymi, a po miastach topniała własność nieruchoma chrześcijańska “. We wszystkich miastach zaboru austriackiego i rosyjskiego ” tubylcy uciekali przed Żydami na peryferie miasta. Handel żydowski przybrał cechy jakby monopolu, a rolnictwo popadało w niesłychane zadłużenie u Żydów, rzemiosło zaś grzęzło w nędzy, i niestety, w ciemnocie. Rozrost zaludnienia żydowskiego wyprzedzał przyrost ludności polskiej coraz silniej; poczęły się wprost obliczenia, kiedy ilość Żydów zrówna się z liczbą Polaków na polskich ziemiach, kiedy ją prześcignie. Zadawano sobie już całkiem poważnie pytanie: czy oni są u nas czy też my u nich?” (F. Koneczny, “Cywilizacja żydowska,” s. 353).

  To w tym właśnie okresie narodziło się powiedzenie żydowskie: “Wasze ulice, nasze kamienice”, i nie było to tylko ironiczne stwierdzenie istniejącego stanu rzeczy, ale w pewnym sensie określenie przyszłego programu działań wobec Polaków.

  “NASZYM JERUZALEM BĘDZIE POLSKA”

  Wszystkie procesy politycznego odrodzenia się Żydów, poszukiwania własnej tożsamości narodowej i kreowanie nowych rozwiązań ideowych i terytorialnych, najmocniej zaznaczyły się na ziemiach polskich.

  Złożyły się na to następujące przyczyny:

  1. Dzięki – bezprecedensowej w dziejach – polskiej tolerancji, Żydzi znaleźli na ziemiach polskich azyl przed prześladowaniami w innych krajach Europy, doskonałe warunki do rozwoju, ochronę prawa (1264,1334) i autonomię, jakiej nie mieli nigdzie na świecie poza Palestyną. W wyniku tego Rzeczpospolita stała się Paradissus Judeaorum – “Rajem dla Żydów”, czego wyraźnym objawem był stały ich napływ z Azji i Europy. W Polsce znalazło się najwięcej Żydów, kilkakrotnie więcej niż w jakimkolwiek innym państwie.

  2. W wyniku rozbiorów Rzeczypospolitej przez ościenne mocarstwa w II połowie XVIII wieku i podziału narodu między zaborców, upływu krwi polskiej w wyniku wojen i licznych przegranych zrywów niepodległościowych, germanizacji, rusyfikacji i nieustannej wojny psychologicznej naród polski znalazł się w sytuacji, którą jego wrogowie uznali za beznadziejną, nie rokującą odrodzenia jakiejkolwiek formy państwowości. Uznano go za “gnijącego trupa”, a skoro jest “trup”, to natychmiast “pojawia się robactwo, które chciałoby go toczyć”. Naród na pozór słaby i konający chciano przywalić kamieniem grobowym i uniemożliwić mu zmartwychwstanie. Cywilizacja talmudyczna me zna bowiem pojęcia “wdzięczność”, ale nade wszystko przedkłada bożka Interesu.

  Taki układ stosunków nasunął niektórym ugrupowaniom żydowskim myśl, że na ziemiach polskich można będzie bez trudu utworzyć “ziemię judzką”, czyli “wykroić kawał Polski” dla Żydów, na państwo wyłącznie żydowskie. Koncepcję taką wysunął już w XVIII wieku Jakub Frank, ale w owym czasie mogły to być tylko marzenia. Uznano zatem, iż dopiero na przełomie wieków XIX i XX pojawiły się warunki do realizacji takiego pomysłu. Nie rezygnowano przy tym z projektów, aby tworzyć państwo żydowskie do spółki z tubylcami, z gojami, na całym obszarze ziem polskich, chcąc – na miejsce mającego się odrodzić państwa polskiego – wprowadzić nowy rodzaj państwa żydowsko-polskiego:

  Judeopolonię oficjalną, uznawaną i przez Polaków, i przez czynniki międzynarodowe.

  Powstały w ten sposób dwa programy nawzajem się uzupełniające. Na pewnym obszarze powstałoby państwo żydówekie, w którym Polacy nie mieliby w ogóle głosu, a niezależnie od tego, i obok tego, mogliby Żydzi stanowić w całej Judeopolonii równoprawny czynnik polityczny. Rozwiązania takie popierało międzynarodowe żydostwo, czemu wyraz dano m.in. w “Okólniku kierowników politycznych kół żydowskich z XI 1898 r. do Żydów polskich”. Na stronie 173. napisano w nim:

  “Bracia i Współwyznawcy! Trzeba aby kraj został naszym królestwem (…). Starajcię się po trochu usunąć Polaków ze wszystkich ważniejszych stanowisk i skupić w naszych rękach wszystkie nici władzy społecznej. Wszystko, co do chrześcijan należy, powinno stać się waszą własnością, związek izraelski dostarczy wam potrzebnych do tego środków. Już zaczęto na ten cel zbierać potrzebne fundusze, a udaje się lepiej, niż przypuścić by można. Dla doprowadzenia do skutku planu wyrwania stanowczo Galicji chrześcijanom, wszyscy nasi wielcy bogaci zapisali się na znaczne sumy. Da baron Hirsch, dadzą Rotschyldzi, Bleichrederowie i Mendelsonowie i inni dadzą (…). Bracia i współwyznawcy! Dołóżcie wszelkich usiłowań, ażeby doprowadzić do skutku to, co zamierzamy” (por. J. Polak, op. cit. , s.28; S. Wysocki, “Żydzi w dziejach Polski,” s. 89).

  Jakby w odpowiedzi na to wezwanie w 1902 r. odbył się w Mińsku Litewskim Wszechrosyjski Zjazd Żydowski o wyraźnym charakterze nacjonalistycznym, postulujący narodową ofensywę żydowską w krajach golusu (golus= świat nieżydowski – ALS). Jego uchwała stanowiła podbudowę do kształtowania się programów żydowskich partii politycznych.

  Oprócz działających ideologów syjonistycznych na ziemiach polskich zaczęły się tworzyć ośrodki skupiające aktywistów, starające się narzucić pozostałym Żydom swój punkt widzenia.

  “POLSKA JEST NASZĄ WSPÓŁWŁASNOŚCIĄ”

  Fołkistowskie teorie “budowania Jerozolimy w każdym kraju” diaspory były oparte na zasadach powszechnie wprowadzanej emancypacji, na prawach gwarantowanych jednostce ludzkiej i mieściły się w granicach dozwolonego działania mniejszości narodowych. W rzeczywistości jednak nigdzie nie podejmowano prób ich realizacji i nigdzie też nie zostały zrealizowane.

  Inaczej było na ziemiach polskich. Żydzi, którzy w początkach XX wieku stanowili tu średnio od 8 do 10% (w zależności od zastosowanych metod statystycznych), zdecydowanie sprzeciwiali się określaniu ich jako mniejszości narodowej i żądali traktowania siebie jako pełnoprawnych współgospodarzy ziem polskich. Takiego absurdalnego żądania nie zgłosili w żadnym innym kraju.

  Żydzi, prześladowani i wypędzani ze wszystkich krajów Europy (i nie tylko), znaleźli schronienie i opiekę prawa w Polsce, teraz niepomni na ten fakt, przygotowywali się do odebrania Polakom praw decydowania o losach własnej ojczyzny. Podstawą do roszczeń stała się teza, że Żydzi są odwiecznymi mieszkańcami ziem polskich i że to oni byli twórcami państwowości polskiej. Nie bodziemy tu rozważać szczegółowych rewelacji, jak to “banda Piasta zdetronizowała żydowskiego króla i przejęła w Polsce władzę”, a przejdziemy do opisu dwóch bliższych nam wydarzeń, rzucąjucych nieco światła na tę sprawę. Oddajmy głos B. Mieszkiewiczowi, uczestnikowi pewnego spotkania:

  “Bardzo pouczające pod tym względem było spotkanie, jakie odbyło się w połowie maja 1987 w Instytucie Francuskim w Warszawie z Rachelą Erthel, profesorem Uniwersytetu Paryskiego, wykładającą cywilizację żydowską i język jidysz, autorką kilku książek z tej dziedziny. Zaraz na początku wykładu usłyszeliśmy, że Żydzi żyli w Polsce od niepamiętnych czasów, zaś większy napływ na skutek prześladowań w innych krajach nastąpił w XII wieku, a nazwa Polska pochodzi wg żydowskiej legendy (“legende”, a nie “conte”, co byłoby synonimem “podania”, “opowieści”) od hebrajskiej nazwy “po lin”, która jest synonimem drugiej Ziemi Obiecanej, a która zniekształcona przez Niemców na Polen dała nazwę kraju. (…) Nie chcę wszakże podejrzewać złej woli, zwłaszcza, że wykład był skierowany do polskiego audytorium, więc jest to dobry przykład homine unius libri odrzucającego wszelkie fakty, które mogłyby zakłócić spoistość poglądów. Zauważmy przy tym, że owa sugestia, iż Żydzi żyli w Polsce od niepamiętnych czasów, a więc może od II wieku… (że przeczą temu tak źródła pisane, jak i archeologia – tym gorzej dla źródeł) i że to od nich pochodzi nazwa kraju, zmienia pozycję Żydów: z obcych przybyszów stają się współgospodarzami, jeśli nie pierwotnymi mieszkańcami tej ziemi, po których dopiero osiedlili się Słowianie podczas Wędrówki Ludów. Jest to jeden z klocków do łamigłówki, pozwalający lepiej odczuć i zrozumieć postawy i zachowanie się Żydów przed rokiem 1918 i po nim.

  Znałem tę opowiastkę, wykładnię słów “po lin”, znaczących dosłownie “tu odpoczniesz”, odpoczniesz w oczekiwaniu na Mesjasza, który wywiedzie cię do Ziemi Obiecanej – choć przyznam, że zaskoczyło mnie wygłoszenie jej ex professe przez profesora paryskiego uniwersytetu” (B. Mieszkiewicz, “Antysemityzm?,” s. 4).

  Autor powyższych słów zaskoczony był “rewelacjami” prof. Racheli Erthel na temat pochodzenia nazwy “Polska”. Dziś zapewne jest świadom, iż wygłoszona przez nią teoria została uznana urzędowo za prawdziwą, a co więcej, odpowiednio jeszcze zmodyfikowana, a raczej bardziej pogmatwana. W Jewish Museum w Nowym Jorku, przy Fifftest Avenue, w dziale poświęconym Żydom z ziem polskich, znajduje się informacja, że Żydzi wypędzeni z Hiszpanii i tułający się po Europie zatrzymali się w miejscu, które uznali za właściwe, aby spocząć (“Po-lin”); i stąd pochodzi nazwa Polska. Przytaczamy ten napis w oryginalnym angielskim brzmieniu: “After the Jews, were expelled from Spain, they traveled eastward. At one point they stopped to rest, and a note dropped down from the sky. “Po-lin”, it said in Hebrew -••Stay here”. That is how Poland got its name” (odpis ze zdjęcia wykonego ll VIII 1994).

  Warto przypomnieć, że “Edykt o wygnaniu Żydów z Hiszpanii” podpisany został 31 III 1492 r., a znękani Żydzi dotarli do Polski po wielu latach, via Portugalia i północna Afryka. Polska w owym czasie udzieliła już schronienia wielu falom prześladowanych Żydów, a sama jako państwo przeżywała swój Złoty Wiek. Z informacji w Jewish Museum wynikałoby, że wówczas nie miała nawet jeszcze nazwy. Niewątpliwie w tworzeniu tego muzeum udział brało wielu profesorów, wykładowców wyższych uczelni całego swiata. Zostawmy to bez komentarzy.

  Idea, że Żydzi są pełnoprawnymi współgospodarzami Polski, jest nadal aktualna. Nie przypadkiem wynikły kontrowersje przy ustalaniu napisu na pomniku poświęconym tragedii Żydów w Jedwabnem, gdy pojawiło się tam stwierdzenie, że zamordowani byli “współgospodarzami” tej ziemi. I nie przypadkiem to określenie zostało tam wprowadzone.

  (…)

  PODSUMOWANIE

  Próba “przywalenia Polski kamieniem grobowym” -jak określił to prof. J. R. Nowak – przez stworzenie na ziemiach polskich sztucznego tworu przy pomocy Niemców, zwanego Judeopolonią, zakończyła się fiaskiem. Jednak w walce o niedopuszczenie do realizacji tych planów Polska poniosła duże straty i stała się przedmiotem manipulacji na arenie międzynarodowej. Wrogowie nie potrafili docenić narodowych dążeń Polaków i wydawało się im, że nieograniczone pieniądze i wsparcie potężnego mocarstwa mogą być silniejsze nad wolę narodu do odrodzenia własnej Ojczyzny.

  Z obłędnych planów jednaknie zrezygnowano. Nie udało się stworzyć dywersyjnego tworu państwowego przy pomocy Niemców, więc już od roku 1919 zaczęto planować zniewolenie Polski przy pomocy bolszewików, co zaowocowało w 1944 r. stworzeniem tzw. Polski Ludowej, w której mordy elementu niepodległościowego, znieważanie godności narodu i walka z polskimi tradycjami miały doprowadzić do wynarodowienia i stalinizacji “mas polskich”. Okaleczony naród, chociaż poniósł ogromne straty, zdołał jednak zachować w sobie tyle żywotności, aby walczyć o to, “żeby Polska, były Polską”.

  Trzecia próba zniewolenia i zniszczenia Polski narodowej została podjęta od roku 1989, gdy pod pretekstem transformacji zaczęto jawnie propagować likwidację państw narodowych (nie wszystkich!!!) i stworzenie globalistycznego kibucu, składającego się z kosmopolitycznych euroregionów, sterowanych przez międzynarodowy kapitał. Miejmy nadzieję, że i tym razem Polakom nie zabraknie siły i chęci aby walczyć o zachowanie wartości, o które walczyli i za które ginęli nasi Ojcowie.

  dr Leszek Szcześniak
  http://www.bibula.com/?p=1323

 12. Veritas said

  Ad.5 Popieram Rysia. Młodzież :TRENOWAĆ KRAV-MAGA do oporu.

 13. maran said

  Tu wypowiedz papieza Benedykta 16 z wizyty do Chrowacji w czerwcu 2011, zachecajaca wprost ten kraj do wejscia w sfere Gulagu Euro. Lovely.
  I co tu sadzic o tym Watykanie??
  Drzwi nie tyle uchylone aby swad szatana ukradkiem wchodzil ,ale te drzwi sa szeroko otwarte.
  „Twenty years after the declaration of independence and ON THE EVE of Croatia’s full integration into the European Union, this country’s remote and recent history can stimulate reflection on the part of all the other peoples of the Continent, helping them, individually and collectively, to preserve and to inject new life into that priceless common heritage of human and Christian values.
  So may this beloved Nation, in the strength of its rich tradition, help to steer the European Union towards a fuller appreciation of those spiritual and cultural treasures.”
  http://www.catholicnewsagency.com/resource.php?n=1465

 14. maran said

  Kolejna propagandowka ze strony papieza skierowana w strone Chrowacji w czesie tej letniej2011 wizyty. Zalosne.
  „I think of Europe, to which Croatia has always belonged on the historical and cultural plane, and which it is NOW ABOUT TO ENTER on the political and institutional level.
  http://www.catholicnewsagency.com/resource.php?n=1466
  Chrowacja dostala propozycje, a czy jest „about to enter” to jeszcze nie wiadomo.
  Kolejny papista zachecajacy kolejny kraj do wejscia w paszcze lwa. I jak tu nie mowic o spisku na Watykanie.

 15. MatkaPolka said

  Główni naziści zaplanowali Czwartą Rzeszę ala UE.
  Paul Joseph Watson
, Prison Planet.com
  USA
  2011-03-09
  http://www.prisonplanet.pl/polityka/glowni_nazisci,p1267876834

  W artykule Daily Mail, Adam Lebor ujawnia, jak odkrył w raporcie “US Military Intelligence EW-Pa 128”, znanym również pod nazwą “The Red House Report”, szczegóły opisujące, jak najważniejsi naziści potajemnie spotkali się w hotelu Maison Rouge w Strasburgu w dniu 10 sierpnia 1944 r. Niemcy wiedząc, że są na krawędzi klęski militarnej, tworzą plan budowy Czwartej Rzeszy – paneuropejskiego imperium gospodarczego opierającego się na wspólnym rynku europejskim

  Były nazistowski bank rządzi globalną ekonomią.
  prisonplanet.pl/polityka/byly_nazistowski_bank,p1614582812

  NAZISTOWSKIE KORZENIE „BRUKSELSKIEJ UE”
  To, co zawsze chciałeś wiedzieć o „brukselskiej UE” –lecz nikt nie śmiał ci powiedzieć!
  http://www.relay-of-life.org/pl/chapter.html

  Wstęp: Rozdział 1: Podsumowanie dowodów

  ŻYDOWSKO NAZISTOWSKIE KORZENIE UNII EUROPEJSKIEJ od Hitlera do Merkel
  Tzw. Przywódcy Europejscy na pasku IG Farben – Merkel, Sarkozy, Tusk i inni

  Helmut Kohl, były pracownik BASF, został wypromowany na stanowisko
  kanclerza Niemiec – urząd, który sprawował przez 16 lat. W
  tym czasie wydał miliardy dolarów z pieniędzy podatników na finansowanie
  rozbudowy brukselskiej UE. Angela Merkel, jego polityczna
  protegowana, sprawuje ten urząd dzisiaj. Równolegle, we
  Francji, „spadkobiercy architektów Auschwitz” wynieśli do władzy
  Nicolasa Sarkozy’ego. Po odrzuceniu brukselskiej UE przez narody
  Francji i Holandii w 2005 roku, tych dwoje politycznych egzekutorów
  kartelu wywarło presje na przywódców reszty Europy do podpisania
  lizbońskiego „Aktu o pełnomocnictwach”.

  Rozdział 2: WALTER HALLSTEIN: Wybitny nazistowski prawnik i główny architekt Brukselskiej Unii Europejskiej
  Rozdział 3: Kartel makroregionalny (niem. Das Großraum-Kartell) i jego sieć organizacyjna

  Rozdział 4: DZISIEJSZA BRUKSELSKA UNIA EUROPEJSKA: Co kartel naftowofarmaceutyczny i jego polityczni poplecznicy chcieliby przed Tobą ukryć?

 16. MatkaPolka said

  JAK III RZESZĘ PRZEFARBOWANO W UE

  Żaden rozsądny i dociekliwy człowiek nie powinien mieć wątpliwości, jak wielkie znaczenie dla dojścia do władzy w Niemczech Adolfa Hitlera i jego partii (NDSAP), a w dalszej konsekwencji – doprowadzenia do wybuchu II wojny światowej, miało wsparcie żydowskiego kapitału . Pewne wątpliwości budzą natomiast przesłanki tego szatańskiego planu, zważywszy choćby późniejsze, wielomilionowe ofiary także wśród samych Żydów. Poniższy wykład dr. Ratha jednoznacznie ukazuje ekonomiczne motywy wykreowania „hitleryzmu”,
  udział w masowym ludobójstwie kontrolowanego przez żydowski kapitał koncernu I.G. Farben (Bayer, BASF, Hoechst) oraz ścisłe związki – także personalne – między III Rzeszą, a obecną UE z takimi żydowskimi kreaturami (od słowa: wykreować) jak Angela Merkel czy Nicolas Sarkozy. Bardzo pouczająca lekcja.
  H. Jez.
  (04.05.2009)

  Film – multimedia – wypowiedz dr Rath a na ten temat 40 min
  „Dr Rath: kartel chemiczno-farmaceutyczny-naftowy” (polskie napisy, czas 43’16”)
  http://video.google.com:80/videoplay?docid=-2927498432760024906

  Nurberg Trail – Dokumenty Ksiązki
  http://www.profit-over-life.org/guide/content.html

 17. Tomek-Kolejarz said

  Swoją drogą zachowanie Orbana udowadnia, że Ch…ia to stetryczałe, słabnące dziady i cioty. Gdyby byli silni narzuciliby Węgrom swoją wolę bez dyskusji, a tak raczej się nie dzieje. Leninowską co prawda metodą dwóch kroków naprzód, jednego w tył, Orban robi właściwie, co chce. Tak oto lewicowa taktyka obraca się przeciwko lewakom. UE zbliża się ku upadkowi, potrzeba jeszcze ze dwóch zdecydowanych przywodców, aby ta cała IV Rzesza lądowała na śmietniku historii.

 18. Kronikarz said

  Jeszcze ze dwóch zdecydowanych przywódców i ta cała IV Rzesza wyląduje na śmietniku historii.

  Tomek-Kolejarz,

  Tak mi Twoja genialna myśl do gustu przypadła, ze będę sobie robił wariacje jak do symfonii.

 19. wet3 said

  @ Tomek… (17)
  Mam nadzieje, ze stanie sie (oby Bog dal!) tak jak to pan ujmuje. Jednak moim zdaniem niedocenianie przeciwnika jest bardzo powaznym bledem.

 20. Tomek-Kolejarz said

  Ad 19

  Oczywiście nie lekceważę przeciwnika, ale proszę zauważyć, że wrogowie są w sytuacji już bez mała krytycznej. Oczywiście próbuje się już metody tradycyjnej – merdialnej nagonki. No cóż Węgrzy to nie Austriacy i mają dość głęboko w czterech literach, to co o nich i ich premierze wygadują. Orban bardzo sprytnie zapewnił sobie powszechne poparcie dokonując kilku reform, ktore na upartego można nazwać populistycznymi – chodzi mi min. o możliwość wyboru dla ludzi pomiędzy węgierskimi OFE a ichnim odpowiednikiem ZUS, następne to zamrożenie kursu franka szwjcarskiego, w którym wielu Węgrów wzięło kredyty mieszkaniowe, no i wreszcie obniżka podatków PIT i CIT, no jeszcze trzeba dodać opodatkowanie dużych zagranicznych korporacji i banków. Poza tym media na Węgrzech są o wiele przyjaźnejsze rządowi niż ośrodkom zagranicznym . Węgrzy dzięki Orbanowi znów poczuli się dumni i silni, a z takimi ludźmi ciężko wygrać. Myślę więc, że wariant taki jak z Haiderem w Austrii raczej nie przejdzie.

  Kolejną możliwością jest wojna. Napoleon powiedział, że do prowadzenia wojny potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy. A co nasza złota Frau Aniela ma – ano papierowy scheiss i kupę długów, które nie wiadomo jak spłaci. Kiedy Niemcy pomogli Jugosławi pogrążyć się w wojnie domowej ich finanse stały o wiele lepiej. Komuchy w Polsce po to wprowadzili stan wojenny, a następnie zrobili okrągły stół, bo już od lat 70-tych, ZSRR mial plan awaryjny, co będzie gdy już się rozleci (wystarczy poczytać Suworowa). A jaki to plan ma Frau Aniela, ano chyba żaden realny. A ad hoc to widzę nic mądrego nie potrafią cioty z Berlina i Brukseli wymyśleć. Właśnie dlatego teraz jest doskonały moment na zmiany.

 21. Marucha said

  Re 20:
  Ci polscy politycy, którzy werbalnie popierają Węgrów – może by tak przy okazji zajęli się również własnym krajem?

 22. Kronikarz said

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Ajax

 23. Tomek-Kolejarz said

  Re 22

  To rodzaj wojny przecież. Caly czas aktualne jest pytanie skąd Frau Aniela lub inna zainteresowana osoba weźmie pieniądze na jej sfinasowanie?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: