Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Z okazji Dnia Babci i Dziadka

Posted by Marucha w dniu 2012-01-22 (Niedziela)

Babcie i dziadkowie stabilizują życie rodzinne

Blisko trzy czwarte dorosłych Polaków ma poczucie, że coś zawdzięcza swojej babci lub dziadkowi – podało Centrum Badania Opinii Społecznej. Prawie dwie piąte respondentów oceniło, że dziadkowie mieli duży wpływ na ich poglądy i postawy życiowe. Z badań wynika, że rola dziadków wzrasta, zaś w porównaniu z minionymi latami, zdecydowanie więcej badanych deklaruje, że odczuwa wobec nich wdzięczność.

Badania pokazują, że dziadkowie to znaczące postacie w życiu większości z nas. Co piąty dorosły Polak żyje w rodzinie wielopokoleniowej składającej się z rodziców, dzieci i dziadków, a dla co czwartego byłby to preferowany model rodziny.

Ponad połowa badanych twierdzi, iż widywała swoich dziadków bardzo często, a co czwarty dość często. Co ósmy dorosły Polak przyznaje, że w dzieciństwie rzadko spotykał się ze swoimi dziadkami, a niewielka grupa w ogóle ich nie widywała lub nie znała.

Zdecydowana większość badanych, którzy znali swoich dziadków (86 proc.), określiła stosunki z nimi jako bliskie a tylko 12 proc. jako niezbyt bliskie lub całkowicie pozbawione bliskości.

Blisko trzy czwarte dorosłych Polaków (72 proc.) ma poczucie, że coś zawdzięcza swojej babci lub dziadkowi, 16 proc. twierdzi, że nie ma im nic do zawdzięczenia, a 8 proc. nigdy nie poznało lub nie pamięta swoich dziadków. Obecnie zdecydowanie więcej badanych niż w 2000 i w 2007 roku deklaruje, że odczuwa wobec nich wdzięczność.

Badania potwierdzają wyrażaną już wcześniej opinię, że w Polsce wzrasta rola dziadków. Zdaniem CBOS dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że zwiększa się ich udział w wychowaniu wnuków.

Niemal powszechne jest przekonanie o długu wdzięczności wobec dziadków wśród ludzi młodych, poniżej 35. roku życia (choć także wśród nieco starszych większość przyznaje, że zawdzięcza coś swojej babci lub dziadkowi).

Wdzięczność badanych najczęściej wypływa z uznania roli, jaką dziadkowie odegrali w wychowaniu i opiece nad nimi (65 proc.) oraz z otaczania ich miłością (64 proc.). Ponad połowa zawdzięcza im znajomość dziejów rodziny (57 proc.), wpojenie zasad moralnych (57 proc.) i wiarę religijną (54 proc.).

Kluczowe wydaje się zaangażowanie dziadków w opiekę nad wnukami – zwraca uwagę CBOS. Aż 83 proc. badanych, którzy doświadczyli takiej opieki określiło swoje relacje z dziadkami jako bardzo bliskie.

W porównaniu z wcześniejszymi badaniami wzrosła rola dziadków jako opiekunów swoich wnuków – w latach 2000 i 2007 swój dług wdzięczności wobec babci i dziadka za swoje wychowanie odczuwała mniej niż połowa respondentów. Natomiast nieco częściej niż obecnie badani wskazywali na rozbudzenie miłości do ojczyzny, znajomość wiedzy historycznej i wiarę religijną jako to, co zawdzięczają dziadkom.

Badanie przeprowadzono w dniach 5–11 stycznia 2012 roku na liczącej 1058 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

KAI

http://www.piotrskarga.pl

Komentarzy 16 to “Z okazji Dnia Babci i Dziadka”

 1. Halina said

  Msze św. w jęz. łacińskim
  Niedziela godz. 15,oo
  dni powszednie godz. 17,30
  http://www.sgg.org/for-newcomers/mass-streaming/
  St. Gertrude the Great
  Roman Catholic Church | Traditional Latin Masses

 2. maran said

  ad 3 spadaj trollu

 3. Rysio said

  W XX wieku najwięcej babć i dziadków zostało wymordowanych przez czerwonych i czarnych socjalistów.

 4. Kronikarz said

  Babcie i dziadkowie mają duży wpływ na poglądy i postawy życiowe wnucząt, to oczywiste, a ja miałem wspaniałego pradziadka.

 5. Kapsel said

 6. osoba prywatna said

  Oby tylko babcie nie wychodzily z takimi psami na spacer.

 7. Rysio said

  Synek: tatusiu, tatusiu! Dlaczego babacia tak szybko ucieka między drzwami?
  Tatuś: Dla jednych babcia dla drugich teściowa. Dziecko, nie pieprz tylko dawaj następny magazynek.

 8. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka jest bardzo ciekaw czy w rodzinach z dwa tatusie to sa tesz dwa dziadki?

 9. Kronikarz said

  Mordka

  A Babcie, Panie Mordka ? !

 10. Konfuzjusz said

  Panie Mordko, tam sa cztery dziadki. Albo i wiecej, jesli tatusiowie wielokrotnie ozenieni (tfu! wydani za maz?)

 11. maran said

  Tu bardzo ciekawy artykul o skromnej , odwaznej, uczciwej kobiecie.
  http://pietkun.nowyekran.pl/post/49272,pogarda-pana-tuska

 12. 166 bojkot TVN said

  Wieczne odpoczywanie racz dać Panie tym wszystkim babciom i dziadkom, którzy odeszli do Ciebie.

 13. Infonurt2 ( onbcnie na http://www.infonurt3.com) : właśnie otrzymałem wiadomość że wczoraj , 21.01.2012, zmarła w Kanadzie Pani Elżbieta Gawlas- była sekretarka Wałęsy. Wyrazy współczucia dla jej jedynego syna. Bohdan Szewczyk”

 14. Marucha said

  Re 13:
  Dołączam się do kondolencji z powodu nieoczekiwanej śmierci p. Elżbiety Gawlas. Wiele wpisów p. Elżbiety znajduje się na marucha.v3v.org

 15. Kar said

  re13

  Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie…

 16. wi42 said

  Filmik od dziadka:

  http://www.grindtv.com/outdoor/blog/32422/sledding%20crow%20in%20russia%20soars%20to%20internet%20stardom/

Sorry, the comment form is closed at this time.