Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Józef Bizoń o Wolne tematy (83 – …
  NICK o Generał Surowikin radykalnie z…
  lewarek.pl o Obłażenie Agnieszki Piwar prze…
  NICK o List z Moskwy do polskich…
  Emilian58 o Izrael przyznaje się do udział…
  NICK o Generał Surowikin radykalnie z…
  Miro o List z Moskwy do polskich…
  Emilian58 o Jak chomik stał się bocianem.…
  Emilian58 o Generał Surowikin radykalnie z…
  Emilian58 o Generał Surowikin radykalnie z…
  niepostepowyoszolom o Generał Surowikin radykalnie z…
  revers o Generał Surowikin radykalnie z…
  Mietek o Kartagiński pokój Waszyngtonu…
  revers o Generał Surowikin radykalnie z…
  NICK o Dlaczego szkoły nie eduku…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 625 obserwujących.

Andżelika Borys zmieniła front

Posted by Marucha w dniu 2012-01-24 (Wtorek)

Andżelika Borys, aktywistka Związku Polaków na Białorusi, kreowana przez pewien czas w Polsce na liderkę antyłukaszenkowskiej opozycji, zmieniła front.

W najnowszym wywiadzie opublikowanym w “Rzeczpospolitej” mówi zupełnie innym językiem niż do tej pory. Zamiast wzywania do konfrontacji z władzami Białorusi wzywa do dialogu i twierdzi, że Związek Polaków nie może byc organizacją polityczną. Zaczyna od pozytywnej opinii o nowym p.o. prezesa ZPB Mieczysławie Łysym: Poznałam pana Łysego jeszcze jako kierowniczka działu oświaty ZPB w latach 1999-2000. Był dyrektorem szkoły w Rubieżewiczach pod Mińskiem, a ja pomagałam mu w wyposażeniu pracowni języka polskiego w jego szkole. Pan Łysy kontaktował się ze mną także po rozbiciu Związku, gdy okazaliśmy się po przeciwnych stronach. Pytał, jak widzę możliwości rozwiązania konfliktu. Odpowiedziałam mu, że jestem gotowa do rozmów. Widocznie wówczas nie były gotowe do tego władze białoruskie, postrzegające mnie jako rezydenta obcych wywiadów i uosobienie wszelkiego zła, więc ciągu dalszego nie było.

Dalej dowiadujemy się, że Związek Polaków jest organizacją kulturalno-oświatową, więc stawianie tak daleko idących warunków jak zmiana reżimu politycznego jest, delikatnie mówiąc, niedorzeczne. Nie jesteśmy siłą polityczną, która dąży do zmiany władzy na Białorusi, więc dialog, w interesach setek tysięcy Polaków na Białorusi, powinniśmy prowadzić w warunkach panowania każdej władzy, jeśli, rzecz jasna, taki dialog nie osłabia organizacji.

Dostrzegła też negatywne konsekwencje prowadzenia działalności części działaczy Związku w tzw. podziemiu: Nielegalna działalność mocno blokuje rozwój organizacji, gdyż ogranicza możliwośi szerzenia nauki języka polskiego oraz popularyzowania polskiej kultury i tradycji. A to są przecież główne kierunki działalności ZPB, to na nich bazuje idea istnienia tej organizacji. Bycie w podziemiu jest tylko i wyłącznie możliwością przetrwania. Z upływem lat następuje jednak zmęczenie z powodu bycia w podziemiu. Organizacja zaczyna cierpieć na syndrom prześladowczy i hermetyzuje się, zaczyna jej brakować kreatywnej młodej kadry. Obawiam się, że obecnie ZPB w dużym stopniu boryka się z tym właśnie problemem. Zresztą problem aktywnej młodzieży dotyczy większości środowisk polonijnych na świecie.

Te słowa w ustach A. Borys brzmią sensacyjnie. Jak należy rozumieć w ten sposób przeprowadza krytykę swojej dotychczasowej działalności. Ale dobrze, że zmądrzała. Wywiad zapewne nie jest przypadkowy i oznacza próbę zakończenia bezsensownego konfliktu wokół ZPB. Drogę do tego otworzyła niedawna rezygnacja prezesa Stanisława Siemaszko. A wypowiedź A. Borys opublikowana w “Rzeczpospolitej”, która wspólnie z “Gazetą Wyborczą” wiodła prym w podsycaniu konfliktu wokół ZPB, jest gestem z drugiej strony sygnalizującym gotowość porozumienia. Prawdopodobne będzie teraz dążenie do nowego pojednawczego zjazdu Związku i wyboru kompromisowego składu władz. Nie ulega wątpliwości, że stoi za tym dyplomacja obu krajów. Jest to drugie podejście do zakończenia konfliktu wokół ZPB. Za pierwszym razem A.Borys zajęła zgoła odmienne stanowisko. Oby tym razem się udało. Bo istniejąca sytuacja najbardziej szkodzi społeczności polskiej w Białorusi.

j.s. myslpolska.info
http://sol.myslpolska.pl/

Czy Angelika Borys „zmądrzała”? Mamy co do tego poważne wątpliwości. Jej nagła zmiana frontu o niemal 180 stopni ma najprawdopodobniej inne przyczyny, choć nie chcemy zgadywać, jakie. – admin.

Komentarzy 10 do “Andżelika Borys zmieniła front”

 1. Kronikarz said

  ; – )

 2. Kazik said

  Z Borys nie powinno się rozmawiać a już wpuść do Związku to katastrofa . Ta osoba to nieprzejednany wróg i tylko pozornie zmieniła front . To stary ograny numer wypróbowany z powodzeniem w Polsce . Andzelika niech się zatrudni przy dojeniu mleka w kombinacie , będzie z tego pożytek dla kraju w którym żyje i je chleb . Uważajcie tam na Białorusi .

 3. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka sie bardzo zgadza z pania Borys, ktura poznala pana Mieczysława Łysego jak jeszcze nie byl łysy i ktura muwi sze Związek Polaków nie może byc organizacją polityczną.

  Ja pan Mordka tesz uwasza sze Zwiazek dla Polaki powinien byc tak jak kułko bridgeowe albo kułko do wymiany znaczkuw pocztowych.

 4. RR said

  Przestały płynąc pieniążki, zmieniła się polityka USA w tej części Europy to zmieniła front. Agent to zawsze agent.

 5. Miet said

  Ci co płacą takiej Angelice nie tak latwo rezygnuja, bo nie lubia płacić za brak efektów.
  Po prostu akcja wprost nie powiodła się, teraz stosują metodę na podchody.
  Jeżeli Związek Polaków chce mieć pewność nie powinni pozwolić tej pani przekroczyć progu ich drzwi.

 6. Brednie obleśnej SRAKI Borys NIKOGO nie interesuje i niech sobie szczeka jak pies do Księżyca said

  Szczkanie tej sraki Borys to jak ten stopniały snieg w zeszłym tygodniu …

 7. Zenon K. said

  Admin nie chce zgadywac, a Borys nie musi się zastanawiac. Rozkaz to rozkaz!

 8. Krzysztof M said

  „Ale dobrze, że zmądrzała.”

  – GONIĆ! Butem! Knutem! Nahajem zepsutem! … Ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni! 🙂

 9. wet3 said

  Widac, ze Andzelika Borys przeszla transformacje. Zastanawiam sie czym teraz jest – osmiornica czy kaleleonem?

 10. maran said

  http://www.fronda.pl/blogowisko/wpis/nazwa/niepokojacy_zwrot_na_bliskim_wschodzie__33484

  Rosja wspierała dotychczas Baszkira Assada, jako państwo i własnego satelitę na bliskim wschodzie. Czy z obecnym vetem w Radzie Bezpieczeństwa ONZu wyczerpały się wszystkie możliwe, stojące do dyspozycji środki, aby nadal dawać Syrii wsparcie? Czy Rosja i Chiny pozwolą teraz upaść Syrii? Taki wydaje się być scenariusz.

  Michail Margelow (wysłannik Miedwiediewa na Afrykę i Bliski Wschód) dał wczoraj jasno do zrozumienia i że jest to jasna informacja pod kierunkiem Syrii. Assad nie powinien źle rozumieć pozycji Rosji: „Reformy, koniec przemocy, wolne wybory. To jest to, co syryjski rząd musi wdrożyć – teraz i dzisiaj.

  Z upadkiem Syrii, z przejęciem w niej wpływów przez USA wyizolowany zostanie bardzo bliski partner Iranu. Syria jest celem pośrednim w osiągnięciu innego: Inwazja na Iran i jego ujarzmienie. Jeśli Rosja i Chiny rzeczywiście odstąpią od wsparcia dla Syrii, stanie się ona w następnych tygodniach sceną wzmożonych zbrojnych wydarzeń, nie wykluczając „oficjalnego” ataku przez siły NATO i USA.

  To będzie tylko kolejna stacja w urzeczywistnieniu National Intelligence Estimate z lat 2007 i 2010, który z całą powagą liczy sią z rozpętaniem 3. Wojny Światowej.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: