Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Nowy trop Gibraltaru

Posted by Marucha w dniu 2012-02-11 (Sobota)

Czy dwójka marynarzy, którzy wyciągali z wody ciało gen. Władysława Sikorskiego po katastrofie samolotu na Gibraltarze w lipcu 1943 r., pomoże wyjaśnić tę tragedię – zastanawia się „Rzeczpospolita”.

Jak podkreśla „Rz”, do tej pory nikt w Polsce nie wiedział o istnieniu brytyjskich weteranów – Kennetha Brooksa i Sidneya Knowlesa. Ich odnalezienie to „absolutna rewelacja” – ocenia znany historyk z Londynu Jan Ciechanowski. „Ktoś z Polski powinien natychmiast do nich pojechać i przeprowadzić przesłuchania. Trzeba się spieszyć, przecież oni mają po 90 lat” – dodaje.

Obu weteranów wytropił badacz katastrofy z Krakowa Mieczysław Jan Różycki. „Relacje Brooksa i Knowlesa mogą mieć kolosalne znaczenie w wyjaśnieniu katastrofy gibraltarskiej. Każdy szczegół zapamiętany przez świadków może być na wagę złota. Są w stanie opowiedzieć, jak wyglądał samolot po katastrofie, gdzie dokładnie spadł, w jakim stanie były ciała” – podkreśla.

Różycki mówi, że o sprawie wie już IPN, który prowadzi śledztwo dotyczące katastrofy. Na razie Instytutowi nie udało się jednak przesłuchać nowych świadków. „Obydwaj panowie powinni zostać przesłuchani z zachowaniem wszelkich procedur i na mocy porozumień o współpracy prawnej z państwami, których są obywatelami. To dość skomplikowana operacja” – mówi prowadzący śledztwo ws. katastrofy prok. Marcin Gołębiewicz z IPN.

„Gdy tylko uzyskamy od pana Różyckiego dane obu świadków, będziemy mogli wystąpić do Hiszpanii i Wielkiej Brytanii z wnioskami o współpracę prawną w tej sprawie. Liczymy, że obaj panowie pomogą nam rozwikłać zagadkę śmierci naczelnego wodza i premiera Rzeczypospolitej” – podkreśla prok. Gołębiewicz.

Katastrofa gibraltarska to jedna z największych zagadek historii Polski. Zdaniem części badaczy była wypadkiem lotniczym, według innych – aktem sabotażu.

http://fakty.interia.pl/

Myślę, że odtajnienie akt, których od ponad 65 lat nie chcą nam udostępnić nasi przyjaciele i sojusznicy, Brytyjczycy, znacznie przyczyniłoby się do rozwiązania zagadki śmierci generała Sikorskiego, a może w ogóle by ją rozwiązało. – admin.

Komentarze 32 to “Nowy trop Gibraltaru”

 1. kiriki said

  nie zapominajmy, ze tworca obecnej uni jelropejskiej zawsze towarzyszyl generalowi Sikorskiemu, ale przypadkiem akurat do tego samolotu to on nie wsiadl…

 2. WW said

  Współdziałaniwe w zbrodni nie tylko fizyczni wykonawcy zbrodni jest zbrodnią a więc o njwiekszych zbrodniarzach, także typu 9/11 i 10 kwiecień 2011 Smoleńsk i tego z Giblartaru „nigdy się nie dowiecie” to znaczy my mimo że generalnie prawie wszystko o tym wiadomo.
  Na tym polega New World Order. (Nowy Porządek Świata)

 3. Kronikarz said

  Czy temu Sekretarzowi nie wypadał Szabat wtedy ?

 4. ANATICULA said

  nie chce nikogo obrazic ,ale takie myslenie admin. – to naiwnosc !

 5. Marucha said

  Re 4:
  Czy może Pan to rozwinąć?

 6. Niedaleko said

  Ad. 1 Józef H. Retinger

  „Miał wolny wstęp[potrzebne źródło] zarówno na Downing Street 10 jak i do Białego Domu. Był inicjatorem pierwszego spotkania i aż do swej śmierci, na raka płuc [3], w 1960 roku sekretarzem Grupy Bilderberg.”

  Mówi samo za siebie, Zdrajca Polski.

 7. 166 bojkot TVN said

  http://www.kontrowersje.net/tresc/bohater_czy_szpieg_mason_czy_katolik_jedno_wiadomo_czlowiek_duzego_formatu_polak

 8. wet3 said

  Tia !!! Co za debilizm! Te 90letnie angielskie dziady zaraz nam powiedza dokumentna prawde na temat Sikorskiego. Ktos to rzeczywiscie dostal pomieszania zmyslow.
  PS – A moze parszywa, zaklamana Anglia otworzy zaraz archiwa??? Dupe (jak zawsze!!!) to pewnie wam znowu otworzy …

 9. Świadomy said

  Ad 8. Wet3 całkowicie ma rację. Jak Gajowy może nam wciskać taką prymitywną ciemnotę ! Smierć polskiego premiera i rządowej delegacji (oczywiście bez wtajemniczonego w tę zbrodnię i maczającego w niej palce antypolskiego syjonistycznego agenta Retingera, który był narzucony Premierowi, aby go śledzić i który nie wsiadł do samolotu, chociaż był członkiem delegacji) była zbrodnią wykonaną na życzenie wrogów niepodległej Polski, którym zawsze byli potrzebni sługusy i zdrajcy Narodu Polskiego.

 10. Marucha said

  Re 9:
  Jak widać – Świadomy sobie prymitywnej ciemnoty wcisnąć nie dał. A nawet słyszał o Retingerze, co jest godne pochwały.

 11. WW said

  Na temat śmierci gen. Władysława Śikorskiego i tego niby nieszczęśliwego wypadku, obnażając kłamstwa „poprawnej prasy” jest w języku angielskim dosyć dużo w wydaniach książkowych. Nie pamiętam już jakich autorów bo z tym spotkałem sie już bardzo dawno kiedy nawet nie marzyło mi sie o internecie i kmputerach. Faktyczna sprawa tego „nieszczęśliwego wypadku” jest opisana dosyć dokładnie. Też tam jest na temat gen. Charles dr Gaulle z tych samych szasów, którego czekał taki sam los jak gen.Sikorskiego. Był jednak ostrożniejszy i przeżyl.

 12. OBSERWATOR said

  Panie i Panowie o czym Wy mówicie. Popatrzcie na realia tych czasów. Komu zależało na unicestwieniu gen. Sikorskiego ??? Prawda jest taka, że zarówno UK, Francji, ZSRR, USA w kontekście wpływów semickich zależało na równowadze sił. Wszak były plany inwazji na ZSRR i tereny podległe w tym odbicie Rzeczypospolitej. Popatrzcie w historię – który to generał USA zdeterminowany tym planem nagle stracił życie ??? Które państwo z w/wymienionych odważy się na przyznanie do tego faktu (nagłe otwarcie swoich archiwów) ???
  Czego oczekujecie w świecie kłamstwa i obłudy ???
  Skoro był to wypadek ??? Okey – sorry, ale sam w to nie wierzę chociaż jestem skłonny to zrozumieć. Ale jeśli tak, to w takim układzie zarówno UK jak i też Francja powinni nam POLSCE wypłacić potężne odszkodowanie i zadośćuczynienie za złamanie układów koalicyjnych z 1939r. W sumie to przez ich wstrzemięźliwość i brak odpowiedzialnośći Naród Polski przeszedł taką a nie inną drogę dziejową. Pomijam kwestię odpowiedzialności obywateli UK i Francji przez ich nieudolne rządy w owym czasie bo akurat to mnie jako Polaka nie dotyczy !!!
  Pozdrawiam

 13. wet3 said

  @ Obserwator (12)
  Nieprawda. Sikorski byl przeszkoda w rokowaniach wieprzow – handlarzy jankeskich i brytyjskich oraz komunistow. Dlatego zostal zabity. Widze, ze ktos zapomnial o ukladzie Sikorski – Majski obalajacym uklad Ribbentrop – Molotow.

 14. WW said

  Nigdy więcej, chciałoby sie wykrzyknąć! a jednak NATO, Irak, Afganistan i będzie więcej miejsc gdzie młodzi Polacy będą ginąć za Waszą i Naszą Wolność. Nigdy to nie okazała sie Nasza Wolność, lecz całkowita zdrada. Kiedy już rządy Brytyjczyków i Amerykanów mieli w garści zwycięstwo nad hitleryzmem który im śmiertelnie zagrażał Polakom którzy ich obronili powiedziano „już was nie potrzebujemy”, „możecie sobie jechać do Polski” którą oni oddali z rąk niemieckich w ręce jud-bolszewizmu, – niewiele mniejszego wroga niż hitleryzm. Kiedy swietowali zwycięstwo nawet delegacji polskiej nie dopuszczono. Świętowano zwycięstwo nad Polską która ich obroniła przed hitleryzmem który zniszczyłby ich.
  Młodzi zawsze to młodzi a więc naturalną ich cechą jest niewiedza a więc będą ginąć w niewiedzy poza granicami swojego kraju w dodatku oszukani no i ginęli jeszcze niedawno w Iraku i gina dalej w Afganistanie za Wasze zniewolenie z jednych rąk w drugie.
  Zobaczcie film o Dywizjonie 303 który uratował Londyn a to jedno z wielu miejsc w których Polacy walczyli żeby Brytyjczycy i Amerykanie mogli świętować zwycięstwo a Żydom „przyznano możliwość „szczególnego i konstruktywnego wkładu” w przebudowę świata.”

 15. 166 bojkot TVN said

  TVP Podaje, że zmarła Whitney Houston w wieku 48 lat – podał jej agent. Nieznana jest przyczyna śmierci.
  Można tylko się domyślać, skoro miała wielkie kłopoty z nałogami …
  Szkoda człowieka …

 16. Wandaluzja said

  Interia.pl – 11 02 2012 – Nowy trop Gibraltaru

  Czy dwójka marynarzy, którzy wyciągali z wody ciało gen. Władysława Sikorskiego po katastrofie samolotu na Gibraltarze w lipcu 1943 r., pomoże wyjaśnić tę tragedię – zastanawia się „Rzeczpospolita”.
  ***
  To głupiego gadanie, bo WIARYGODNYMI świadkami są komandosi wloscy, których Niemcy – którzy podsłuchiwali rozmowy Churchilla z Rooseveltem – wysłali na miejsce Katastrofy PRZED upadkiem samolotu Sikorskiego, ale do przesłuchania komandosów nie dopuścił Lech Wałęsa. Anglicy wyciągnęli zaś z wody ciało SOWIECKIEGO sobowtóra Sikorskiego, który miał lecieć z innymi sobowtórami na konferecję z Roosevelem w/s IV Frobtu w Jugosławii, ale ten kazał ich Zarąbać. Na głupie pytanie WCh „A czym?” FDR odpowiedział „Toporami”, toteż Anglicy musieli uzbroić komandosów, jak Saksonów, w TOPORY.

 17. Niedaleko said

  Ad. 12 –
  „Popatrzcie w historię – który to generał USA zdeterminowany tym planem nagle stracił życie ???”

  Dla zrozumienia innym, myślę ze ma Pan na myśli gen. Patton. Czy się mylę?

  Ad. 14 – Dobrze Pan to podsumował.

  W sprawie gen. Sikorskiego mysle ze nam (Polsce , swiatu ..) odkryli wtedy swoje karty jezeli ktos zrozumial by elementarne sprawy.

  Jeden argument czemu do muru Zachód nie popchnął Stalina w sprawie Wschodniej Europy było ze Zachód był wyczerpany wojna. Ale przypomnę, Zachód miał bombę atomowa !!!!! Sowieci niby przeprowadzili udany wybuch w 29-08-1949. Jedna na Moskwę i jedna na Leningrad, i KONIEC DYSKUSJI.

  Sowieci mieli miejsce w Wielkim Planie wyniszczenia tego regionu dla przyszlego „ruchu na szachownicy”.

 18. ahero said

  White Anglo-Saxon Protestant to czlowiek zdradziecki i podstepny ,przeciez dymali prawie pol swiata dla wlasnych celow .Gdy kolonie przestaly na nich pracowac ,nagle okazalo sie ,ze leniwy Angol nie potrafi zapracowac na siebie .Wszedzie gdziekolwiek bialy czlowiek przybyl , na poczatku byl mile widziany ,potem okazalo sie ,ze przybysze to zlodzieje {kolonializm lub neokolonializm to „ucywilizowana slownie ” forma rabunku ,tak samo jak wojna w wykonaniu np.Niemcow ,dlatego nazywam ich barbarzyncami , mimo ,ze sa bogatym krajem ,poniewaz wojna to gwalt i rabunek a oni to kochaja } .
  Bycie dumnym z wojennych dokonan to barbarzynstwo .
  Wiekszosc ludzi deklaruje wiare w Jezusa ,ksiecia pokoju ,MOWIA O MILOSCI BLIZNIEGO ,potem ida na wojne ,ktora wywolala mala grupa bandytow i morduja sie nawzajem .Przykazanie – ” nie morduj ” { w oryginale } ,dotyczy wyznawcow Jezusa ,kogo wiec sluchaja ci ,ktorzy zabijaja sie nawzajem ,Boga czy ludzi – przekonani ,ze spelniaja wole Boga ?
  Czyja wole spelniaja ,czyz nie wole pana tego swiata Lucyfera ,,przeciwnika Boga ,Jezusa i czlowieka?
  Juz slysze argumenty ,ze trzeba sie bronic ,tak ,tylko czy wszystko co dotknelo Polske w ostatnim wieku ,nie dzialo sie poza nasza kontrola ,mimo zniszczen i ofiary z naszej strony .Ludzie ,ktorzy mienia sie elita tego swiata ,to najwieksi psychopatyczni mordercy na postronku diabla i jego lokajow ,niszczacy Ziemie .
  Za wolnosc wasza i nasza – NIE ,TYLKO ZA NASZA ,potem i tak napluja ci w twarz i sprzedadza w niewole ,ludzie bez honoru ,nikczemni ,ROBIACY BIZNESY NA TRUPACH POBRATYMCOW ,ktorych wczesniej zdradzili !!!

 19. sw. Mikołaj said

  re 11

  W latach 60-tych pisał na ten temat młody David Irving.

  Co do komentarza Maruchy:
  Akta Sikorskiego są już dostępne i widziałem je na własne oczy. Nie ma nawet cienia dowodu, że był to akt terroru czy sabotażu. A spekulacje były i będą…

 20. WW said

  Ad 19. Też nie było wątpliwości że Katyń to Niemcy i pewnie też tacy którzy „widzieli na własne oczy”. Najlepsi swiadkowie bo sami strzelali.

 21. wet3 said

  @ 15
  Trudno powiedziec, ale wydaje sie, ze byla chyba lepsza w cpaniu niz spiewaniu …

 22. sw. Mikołaj said

  re 20

  A kto nie miał wątpliwości, że Katyń to Niemcy?

  Ja jestem ciekaw co robił sowiecki samolot obok Liberatora Sikorskiego?

 23. Kronikarz said

  „Akta Sikorskiego są już dostępne” a…?

  Na pewno „już”…, 19 ?

 24. sw. Mikołaj said

  Już czy dopiero, co za znaczenie…

 25. Easy Rider said

  Istnieje analogia, odległa bardziej czasowo, niż merytorycznie, między zamachem w Gibraltarze, a zamachem w Smoleńsku. Co do tego ostatniego, to właściwie nie wiadomo gdzie, dlatego określenie „Smoleńsk” trzeba traktować jako symboliczne. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, zamach był skutkiem spisku międzynarodowego. Jeżeli ktoś uważa, że w Smoleńsku miała miejsce katastrofa lotnicza – to oznacza, że nic nie zrozumiał z wymowy zamachu w Gibraltarze.

 26. wet3 said

  @ Easy Rider (25)
  Sikorski moim idealem nie byl. Prosze go jednak nie obrazac przez porownywanie do kompletnego nieudacznika L.Kaczynskiego. Takie cos zakrawa na parodie !!!

 27. sw. Mikołaj said

  re 25
  Trudno powiedzieć, zamach mógł być potwierdzony lub wykluczony poprzez szczegółowe badania wraku. Ani w jednym ani w drugim przypadku tego nie zrobiono. W tym ostatnim ponieważ bracia Rosjanie zdążyli rozmienić go na drobne.

  re 26
  To samo o Kaczorach mówił Michnik. Już chociażby z tego powodu musiało być odwrotnie.

 28. Re.27 [Sw. Mikołaj]
  „To samo o Kaczorach mówił Michnik. Już chociażby z tego powodu musiało być odwrotnie.”

  Pewnie Michnik oglądał nie te co trzeba zdjęcia [wybiórczo] opublikowane pośród tekstu chociażby tu:
  http://jozefbizon.wordpress.com/kor-batory-inni/

 29. No bo po jakie licho narobił sobie tyle zdjęć i kazał to umieść na oficjalnej prezydeckiej stronie? Żeby to mogół sobie każdy teraz oglądać.

 30. sw. Mikołaj said

  re 29

  I co z tego? Z pewnością więcej zdjęć narobił sobie ze studentami, biskupami, rolnikami, kobietami, żołnierzami czy inwalidami, ale te oczywiście nikogo nie ekscytują i nie są źródłami pomówień. Poza tym, czy zna pan jakąś nację – oprócz Pigmejów i Eskimosów – której przywódcy nie fotografują się i nie przyjmują żydowskich prominentów? Czy to oznacza, ze każdy z nich jest zdrajcą i agentem mosadu? No bo tak się tłumaczy te zdjęcia. Trzeba widzieć też tło, nie tylko pierwszy plan.

 31. 166 bojkot TVN said

  30/Sw Mikołaj
  Pytanie należy postawić inaczej:
  CZY GDYBYM JA ZOSTAŁ/A PRZYWÓDCĄ POLSKI, SPOTYKAŁBYM SIĘ Z GMINĄ ŻYDOWSKĄ I RABINAMI?

  Oczywiście właściwa odpowiedź jest tylko jedna, ale niestety wyklucza ona w tej chwili jakikolwiek awans społeczny. NA RAZIE WYKLUCZA, bo galopem nadchodzą czasy, kiedy właściwa odpowiedź będzie podstawowym kryterium zajmowania stanowisk publicznych w Polsce

 32. sw. Mikołaj said

  166 jest człowiekiem wielkiej wiary/wyobraźni*

  Kto, gdzie i z której strony galopuje, bo ja nic nie widzę?!

  * niepotrzebne skreślić

Sorry, the comment form is closed at this time.