Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polska finansowała zadymy na Białorusi?

Posted by Marucha w dniu 2012-02-14 (wtorek)

Telewizja białoruska twierdzi, że to Polska finansowała zadymy w Mińsku po wyborach prezydenckich w 2010 roku. Jak podaje portal onet.pl:

Autorzy prawie półgodzinnego filmu zatytułowanego “Lekcje polskiego” twierdzą, że w ujawnionej dzięki Wikileaks korespondencji dyplomatycznej, która “wywołała wielki popłoch w polskim MSZ”, znajduje się dokument, gdzie “mowa jest wprost, że zamieszki na placu Niepodległości (po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 r.) były opłacone z Warszawy”.

Dokumentem tym jest rzekoma depesza z polskiego MSW do ambasady w Mińsku nakazująca wypłacenie byłemu kandydatowi na prezydenta Uładzimirowi Niaklajeuowi 80 tys. euro z funduszy ambasady “na przygotowanie i przeprowadzenie akcji protestu 19 grudnia 2010″. – Ten sensacyjny dokument pozwala inaczej spojrzeć na to, co się stało wieczorem 19 grudnia i kto stał za zamieszkami przy gmachu rządu – komentuje dziennikarz.

Dodaje, że depesza ta pozwala zrozumieć, dlaczego po klęsce protestów w Mińsku minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski nieustannie krytykuje Białoruś. Według komentatora, jest to jakoby “próba zatarcia śladów, zagłuszenia głośnymi oświadczeniami prawdy o 19 grudnia”. W materiale pokazano również rzekomą depeszę dyplomatyczną wysłaną z ambasady w Mińsku 20 września 2011 r., w której ambasador Leszek Szerepka zdaje relację ze spotka się z Niaklajeuem. Jest w niej mowa o wsparciu wysokości 28 tys. euro.

W filmie zaprezentowano też nagranie przedstawiające innego byłego kandydata na prezydenta, Alesia Michalewicza, który uzyskał azyl polityczny w Czechach. Jak mówi dziennikarz, wykonano je podczas przesłuchania w KGB przed wyjazdem z kraju. Michalewicz opowiada w nim – jak twierdzą autorzy materiału – o finansowaniu białoruskiej opozycji przez Polskę”.

http://mercurius.myslpolska.pl/

Komentarzy 8 to “Polska finansowała zadymy na Białorusi?”

 1. Arpin said

  Dlaczego mnie to nie dziwi?, to co piszą Białorusini jest jak najbardziej prawdopodobne. Banda żydowskich degeneratów w MSZ ma za nic polski interes narodowy, wydaje nasze ciężko zarobione pieniądze w interesie światowej „elyty”.

 2. mate29 said

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,7893228,Polska_pomaga_biednym_krajom__W_2009_roku_dalismy.html Polska pomaga biednym krajom. W 2009 roku daliśmy im 373 mln dolarów
  Otwierając w Warszawie konferencję poświęconą pomocy rozwojowej, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podkreślił, że jeszcze niedawno to Polsce pomagano. Dziś my pomagamy i jest to znak solidarności.

  W 2009 roku pomoc Polski dla biednych krajów świata wyniosła 373 miliony dolarów. Najbardziej pomagaliśmy Afganistanowi, w dalszej kolejności Białorusi, Ukrainie i Gruzji.

 3. Marucha said

  Re 2:
  Polska pomaga Białorusi? Chyba raczej sterowanej przez wiadomą nację „opozycji demokratycznej”, podkopując legalne rządy Łukaszenki.

 4. potatos said

  calkowicie zgadzam sie z aprinem! a zwlaszcza w swietle „wycieczki Sikorski , Westervele” na kazda podlosc stac! gdzie sie podziala ta biarosko-polska Andzelika???? Borys?? to jest pytanie!

 5. jul said

  http://polaki.org/

 6. JO said

  Czy mozna prosic o adres z ad5, by byl na zakladce Gajowki?

 7. mate29 said

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,10855377,Polska_wydala_na_pomoc_biedniejszym_panstwom_1_2_mld.html

  „Polska wydała na pomoc biedniejszym państwom 1,2 mld zł”…
  „W tym roku podwojona została polska pomoc dla Białorusi. Z pieniędzy koordynowanych przez resort dyplomacji do tego kraju poszło niemal 40 mln złotych.”…”Będziemy wspierać rodzące się demokracje.

  Nowym elementem, na który Polska już w przyszłym roku będzie przeznaczała środki, będzie Europejski Fundusz na rzecz Demokracji. Ma on służyć wspieraniu przemian demokratycznych w krajach sąsiednich UE – m.in. w krajach Afryki Północnej czy na Białorusi.”…

 8. Boryna said

  Ptasie mózgi narzekają na wysokie ceny leków, ale nic nie domyślają na co idą ich podatki. Polaków prowadzą żydki na zagładę umilaną serialami i meczami.

Sorry, the comment form is closed at this time.